Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπερηχο Β επιπεδου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις νεες μανουλες.θελω την γνωμη σας και αν εχετε αναλογες εμπειριες. ειμαι στην 22βδομαδα ειχα κανει αυχενικη διαφανεια και ειχα βγει ολεες οι εξετασεις τελειες και οι papp  επισης .εκανα προχθες το β επιπεδου και ο γιατρο μ ειπε οτι ειδε ενα δεικτη συγκεκριμενα τον ηχογενης εστια στην καρδια παρων .μου ειπε οτι μονο αυτος ο δεικτης δεν δειχνει τιποτα για καποιο συνδρομο και οτι να μην κανω τιποτα .μ ειπε για να μην εχω το αγχος να κανω την εξεταση αιματος για το dna  μου απεκλεισε την παρακεντηση δεν υπαρχει λεει κανενας λογος .εχει τυχει σε καποιο κοπελα .εκανε κατι αλλο?να πω οτι ειμαι 27 ετων χωρις κανενα αλλο προβλημα και ειναι ολα φυσιολογικα .ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου 💙💙💙

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη 24 ετών ήταν παρών αυτός ο δείκτης κ στον υπέρηχο της κορούλας μου (ουσιαστικά είναι μια περιοχή που έχει κατακαθίσει ασβέστιο κ την ονομάζουν έτσι) 

Κ μένα ο εμβρυολογος μ είπε να μην ανησυχώ κ ότι σε επόμενο υπέρηχο δν θα υπάρχει κ όντως έτσι ήταν κ μ είπε επισης ότι δν είναι σπάνιο φαινόμενο 

εφόσον οι άλλοι δείκτες ήταν οκ κ έχεις εγκυμοσύνη χαμηλού κινδύνου οσον αφορά τ σύνδρομα τότε μην πανικοβαλλεσαι 

δν έκανα καμία έξτρα εξέταση εγώ καθώς οι άλλοι δείκτες κ η Papp-a ήταν μια χαρά 

τωρα στα 26 έγκυος στο δεύτερο δν υπήρχε στον υπέρηχο του δεύτερου μωρού 

Άρα όπως κατάλαβες μπορείς όντως να μην κανεις τίποτα κ αυτό συστήνεται να μην γίνεται παρέμβαση αν δν υπάρχουν άλλες ενδείξεις 

 

τώρα αν σε πανικοβάλλει το γεγονός κ αγχώνεσαι μπορείς να κανεις την αιματολογική εξέταση 

Πάντως πρόβλημα η καρδιά του μωρού σου δν έχει αυτό είναι σίγουρο γιατί το είχα ρωτήσει κ εγώ κ το είχα ψάξει πριν 2 χρόνια! Το γράφω μήπως κ εσένα σ αγχωνει! 
Το ασβέστωμα αυτό δν σχετίζεται με πρόβλημα στην καρδιά 

μονο σχετίζεται με σύνδρομα αν υπάσχουν κ άλλες ενδείξεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου 💙💙💙

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη 24 ετών ήταν παρών αυτός ο δείκτης κ στον υπέρηχο της κορούλας μου (ουσιαστικά είναι μια περιοχή που έχει κατακαθίσει ασβέστιο κ την ονομάζουν έτσι) 

Κ μένα ο εμβρυολογος μ είπε να μην ανησυχώ κ ότι σε επόμενο υπέρηχο δν θα υπάρχει κ όντως έτσι ήταν κ μ είπε επισης ότι δν είναι σπάνιο φαινόμενο 

εφόσον οι άλλοι δείκτες ήταν οκ κ έχεις εγκυμοσύνη χαμηλού κινδύνου οσον αφορά τ σύνδρομα τότε μην πανικοβαλλεσαι 

δν έκανα καμία έξτρα εξέταση εγώ καθώς οι άλλοι δείκτες κ η Papp-a ήταν μια χαρά 

τωρα στα 26 έγκυος στο δεύτερο δν υπήρχε στον υπέρηχο του δεύτερου μωρού 

Άρα όπως κατάλαβες μπορείς όντως να μην κανεις τίποτα κ αυτό συστήνεται να μην γίνεται παρέμβαση αν δν υπάρχουν άλλες ενδείξεις 

 

τώρα αν σε πανικοβάλλει το γεγονός κ αγχώνεσαι μπορείς να κανεις την αιματολογική εξέταση 

Πάντως πρόβλημα η καρδιά του μωρού σου δν έχει αυτό είναι σίγουρο γιατί το είχα ρωτήσει κ εγώ κ το είχα ψάξει πριν 2 χρόνια! Το γράφω μήπως κ εσένα σ αγχωνει! 
Το ασβέστωμα αυτό δν σχετίζεται με πρόβλημα στην καρδιά 

μονο σχετίζεται με σύνδρομα αν υπάσχουν κ άλλες ενδείξεις 

κοριτσι μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου οσους εχω ρωτησει μου λενε το ιδιο .με το καλο και το δικο σου μωρακι<3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...