Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενικη κ nipt


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Μόλις πηρα τα αποτελέσματα της αυχενικης στο 2ο μωράκι μου κ βγήκαν  όλα φυσιολογικά με ορατό ρινικό  κ αυχενικη 1.7 

Όμως μάλλον η papp-a  κ η ηλικία (37 στα38)μου έριξε τις πιθανοτητες κ στατιστικά βγήκε για τρισωμια 21 1:167 όμως η τροποποιημενη βγήκε 1:484

Γνωρίζετε ποιο είναι το όριο ασφάλειας?? 

Η αλήθεια είναι ότι έχω θορυβηθεί αρκετά κ θα παω να κάνω το nipt 

Έχετε παρομοιες εμπειρίες?? 

Σας ευχαριστω κ με το καλό σε όλες σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PEP είπε:

Κορίτσια γεια σας! Μόλις πηρα τα αποτελέσματα της αυχενικης στο 2ο μωράκι μου κ βγήκαν  όλα φυσιολογικά με ορατό ρινικό  κ αυχενικη 1.7 

Όμως μάλλον η papp-a  κ η ηλικία (37 στα38)μου έριξε τις πιθανοτητες κ στατιστικά βγήκε για τρισωμια 21 1:167 όμως η τροποποιημενη βγήκε 1:484

Γνωρίζετε ποιο είναι το όριο ασφάλειας?? 

Η αλήθεια είναι ότι έχω θορυβηθεί αρκετά κ θα παω να κάνω το nipt 

Έχετε παρομοιες εμπειρίες?? 

Σας ευχαριστω κ με το καλό σε όλες σας! 

Καλημέρα, 

Δε ξέρω ποιό είναι το όριο ασφαλείας και με τί νούμερο είναι ευχαριστημένοι οι γιατροί μας στο αποτέλεσμα. Εγώ είχα ακόμα πιο "καλά" νούμερα, αλλά επειδή είμαι 39 ο γυναικολόγος μου ήθελε να κάνω και την nipt για να είμαστε πιο σίγουροι. Την έκανα στο ALAB του Λητώ, κόστισε 490 και είχα αποτελέσματα σε 10 εργάσιμες. Έκανα και κάποια ειδική εξέταση για κυστική ίνωση σε άλλο κέντρο. Αμνιοπαρακέντηση δεν έκανα γιατί έχω ινομυώματα και προηγούμενες αποβολές και δεν ήθελε ούτε αυτός, ούτε εγώ να το ρισκάρουμε. 

Ο δικός σου γυναικολόγος τι είπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Καλημέρα, 

Δε ξέρω ποιό είναι το όριο ασφαλείας και με τί νούμερο είναι ευχαριστημένοι οι γιατροί μας στο αποτέλεσμα. Εγώ είχα ακόμα πιο "καλά" νούμερα, αλλά επειδή είμαι 39 ο γυναικολόγος μου ήθελε να κάνω και την nipt για να είμαστε πιο σίγουροι. Την έκανα στο ALAB του Λητώ, κόστισε 490 και είχα αποτελέσματα σε 10 εργάσιμες. Έκανα και κάποια ειδική εξέταση για κυστική ίνωση σε άλλο κέντρο. Αμνιοπαρακέντηση δεν έκανα γιατί έχω ινομυώματα και προηγούμενες αποβολές και δεν ήθελε ούτε αυτός, ούτε εγώ να το ρισκάρουμε. 

Ο δικός σου γυναικολόγος τι είπε;

Ο γιατρός μου είναι ευχαριστημένος γιατί έχω μια πολυ καλη αυχενικη εικόνα κ μου προτεινε το nipt ώστε να είμαστε σίγουροι λόγω ηλικίας.επισης μου ειπε το αίμα μου φτιάχνει την εικόνα ακόμα περισσοτερο.Το εμβρυολογικο κέντρο όπου μου εδωσε τα αποτελέσματα συνολικά μου είπε ότι είναι αρνητικό αλλά να το κάνω για σιγουριά. Ο φόβος μου είναι τεράστιος όμως  έχω να σου πω. 

Αμνιο θα έκανα μόνο αν ημουν 40 μου είπε. Τώρα δεν υπάρχει λόγος. 

Τελικά τα αποτελέσματα ήταν αξιόπιστα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η PEP είπε:

Ο γιατρός μου είναι ευχαριστημένος γιατί έχω μια πολυ καλη αυχενικη εικόνα κ μου προτεινε το nipt ώστε να είμαστε σίγουροι λόγω ηλικίας.επισης μου ειπε το αίμα μου φτιάχνει την εικόνα ακόμα περισσοτερο.Το εμβρυολογικο κέντρο όπου μου εδωσε τα αποτελέσματα συνολικά μου είπε ότι είναι αρνητικό αλλά να το κάνω για σιγουριά. Ο φόβος μου είναι τεράστιος όμως  έχω να σου πω. 

Αμνιο θα έκανα μόνο αν ημουν 40 μου είπε. Τώρα δεν υπάρχει λόγος. 

Τελικά τα αποτελέσματα ήταν αξιόπιστα?? 

Καλησπέρα! Κ γω ήμουν έγκυος στη ίδια ηλικία κ έκανα κ γω νιπτ. Καταρχήν όντως η αρχική πιθανότητα όπως λες είναι η 1/167 όμως σε μένα ή τροποποιημενη ήταν 1/2500 κ έκανα νιπτ απλά επειδή ήθελα εγώ. Η πιθανότητα ασφαλείας είναι το 1/1000. Οπότε καλώς θα κάνεις το νιπτ. Θεωρώ ότι από τη στιγμή που έχεις καλό υπέρηχο θα πάνε όλα καλά όμως κάνε το να είσαι ήσυχη! Είναι πολύ αξιόπιστη εξέταση κ αν βγει αρνητικό το θέμα έχει λήξει. 

Εγω είχα κάνει στο εργαστήριο που έκανα κ την αυχενική κ είχα αποτέλεσμα σε περίπου 3 εβδομάδες (στον κο. Παφιλη). 

Καλά αποτελέσματα κ με το καλό το μωρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Κ γω ήμουν έγκυος στη ίδια ηλικία κ έκανα κ γω νιπτ. Καταρχήν όντως η αρχική πιθανότητα όπως λες είναι η 1/167 όμως σε μένα ή τροποποιημενη ήταν 1/2500 κ έκανα νιπτ απλά επειδή ήθελα εγώ. Η πιθανότητα ασφαλείας είναι το 1/1000. Οπότε καλώς θα κάνεις το νιπτ. Θεωρώ ότι από τη στιγμή που έχεις καλό υπέρηχο θα πάνε όλα καλά όμως κάνε το να είσαι ήσυχη! Είναι πολύ αξιόπιστη εξέταση κ αν βγει αρνητικό το θέμα έχει λήξει. 

Εγω είχα κάνει στο εργαστήριο που έκανα κ την αυχενική κ είχα αποτέλεσμα σε περίπου 3 εβδομάδες (στον κο. Παφιλη). 

Καλά αποτελέσματα κ με το καλό το μωρό σου. 

Σε ευχαριστώ πολυ! Θέλω να σκέφτομαι θετικά !!!! 🤩🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2021 at 10:07 ΠΜ, ο/η PEP είπε:

Κορίτσια γεια σας! Μόλις πηρα τα αποτελέσματα της αυχενικης στο 2ο μωράκι μου κ βγήκαν  όλα φυσιολογικά με ορατό ρινικό  κ αυχενικη 1.7 

Όμως μάλλον η papp-a  κ η ηλικία (37 στα38)μου έριξε τις πιθανοτητες κ στατιστικά βγήκε για τρισωμια 21 1:167 όμως η τροποποιημενη βγήκε 1:484

Γνωρίζετε ποιο είναι το όριο ασφάλειας?? 

Η αλήθεια είναι ότι έχω θορυβηθεί αρκετά κ θα παω να κάνω το nipt 

Έχετε παρομοιες εμπειρίες?? 

Σας ευχαριστω κ με το καλό σε όλες σας! 

Είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα σου. Καταρχάς κοιτάς τα τροποποιημένα αποτελέσματα γιατί τα άλλα είναι απλά στατιστικά λόγω ηλικίας..
Δεν ξέρω τι εννοείς όριο ασφαλείας. Αλλά μόνο αν είναι κάτω από 1:300 το σκέφτεσαι για παρεμβατική μέθοδο. Εγω στον γιο μου είχα 1:295 και έκανα μόνο nipt παλι ήταν όλα καλά..
Και τα δικά σου, 1:484 είναι πολύ καλά, κάποτε δεν εκάναν τ΄ίποτα με αυτό το αποτέλεσμα.  Τωρα που υπάρχει μπορείς φυσικά να κάνεις το nipt το μεγάλο πακέτο που τα έχει όλα για ψυχολογικούς λόγους.. Εγω και τις 2 φορές εκανα το Verify.. Καλή επιτυχία και χωρίς άγχος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...