Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλαγή διατροφής/ απώλεια βάρους και συσχετισμός με ορμονικά


Recommended Posts

Έχει τύχει σε κάποια να κάνει καποια δίαιτα/διατροφή και να επηρεάσει αυτο τον κύκλο της;

Ειχα κανει μια διατροφή υψηλή σε πρωτεΐνες και χωρίς υδατάνθρακες και μετα απο εναμισι μήνα ειχα πολυ λιγοτερο αιμα, μετα απο 2-3 άρχισε να με πονάει πολυ το στήθος μου μετα την ωορηξια και μετα μου χάλασε εντελως ο κύκλος. Τότε σταμάτησα την διατροφή, ο κύκλος επανήλθε αμέσως, αλλα το αιμα και ο πόνος στο στηθος δεν επανήλθαν στο κανονικό ακομα, μετα απο ενα χρονο.

Εκανα και εξετάσεις προγεστερονης μετα την ωορηξια και ηταν χαμηλή. Εχετε ακούσει να υπαρχει καποια σχέση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Έχει τύχει σε κάποια να κάνει καποια δίαιτα/διατροφή και να επηρεάσει αυτο τον κύκλο της;

Ειχα κανει μια διατροφή υψηλή σε πρωτεΐνες και χωρίς υδατάνθρακες και μετα απο εναμισι μήνα ειχα πολυ λιγοτερο αιμα, μετα απο 2-3 άρχισε να με πονάει πολυ το στήθος μου μετα την ωορηξια και μετα μου χάλασε εντελως ο κύκλος. Τότε σταμάτησα την διατροφή, ο κύκλος επανήλθε αμέσως, αλλα το αιμα και ο πόνος στο στηθος δεν επανήλθαν στο κανονικό ακομα, μετα απο ενα χρονο.

Εκανα και εξετάσεις προγεστερονης μετα την ωορηξια και ηταν χαμηλή. Εχετε ακούσει να υπαρχει καποια σχέση;

Κορίτσι μου έκανα την ίδια διατροφή κ έχασα αρκετά κιλά... Η αλήθεια είναι ότι μου πήρε ένα διάστημα μετά για να μείνω έγκυος αλλά δεν παρατήρησα αλλαγές στον κύκλο μου γενικά. Όμως μετά από ένα διάστημα που άρχισα να τα τρώω ξανά όλα κ να επαναφέρω στο διαιτολόγιο μου φυσιολογικές ποσότητες έμεινα έγκυος κ τώρα είμαι 31 εβδομάδων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Κορίτσι μου έκανα την ίδια διατροφή κ έχασα αρκετά κιλά... Η αλήθεια είναι ότι μου πήρε ένα διάστημα μετά για να μείνω έγκυος αλλά δεν παρατήρησα αλλαγές στον κύκλο μου γενικά. Όμως μετά από ένα διάστημα που άρχισα να τα τρώω ξανά όλα κ να επαναφέρω στο διαιτολόγιο μου φυσιολογικές ποσότητες έμεινα έγκυος κ τώρα είμαι 31 εβδομάδων 

Σε ευχαριστω Froufro! Ήσουν ηδη λιπόσαρκη η είχες περιθώριο; Γιατι η γυναικολόγος μου μου είπε πως τα κιλά που έχασα δεν ηταν πολλα, αλλα εχασα λίπος που δεν ειχα και μεγάλο απόθεμα… Δεν ειχα κανει την διατροφή για να χάσω βάρος εν τω μεταξυ, αλλα για ευεξία! Μεγαλυτερο fail ever! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Σε ευχαριστω Froufro! Ήσουν ηδη λιπόσαρκη η είχες περιθώριο; Γιατι η γυναικολόγος μου μου είπε πως τα κιλά που έχασα δεν ηταν πολλα, αλλα εχασα λίπος που δεν ειχα και μεγάλο απόθεμα… Δεν ειχα κανει την διατροφή για να χάσω βάρος εν τω μεταξυ, αλλα για ευεξία! Μεγαλυτερο fail ever! 

Εγώ έκανα την διατροφή για να χάσω κιλά κ την έκανα μόνη μου είναι η αλήθεια πρώτη φορά, ενώ συνήθως με παρακολουθούσε κάποιος επαγγελματίας όταν έπαιρνα μια  απόφαση.... οπότε δεν ξέρω σε τι επίπεδα λίπους ήμουν 🤷‍♀️

Σταμάτησα όταν έφτασα το επιθυμητό βάρος κ άρχισα να τρώω σιγά σιγά από όλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Εγώ έκανα την διατροφή για να χάσω κιλά κ την έκανα μόνη μου είναι η αλήθεια πρώτη φορά, ενώ συνήθως με παρακολουθούσε κάποιος επαγγελματίας όταν έπαιρνα μια  απόφαση.... οπότε δεν ξέρω σε τι επίπεδα λίπους ήμουν 🤷‍♀️

Σταμάτησα όταν έφτασα το επιθυμητό βάρος κ άρχισα να τρώω σιγά σιγά από όλα. 

Μαλλον εγω δεν ειχα λίπος να χάσω και ετσι εγινε το κακο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Μαλλον εγω δεν ειχα λίπος να χάσω και ετσι εγινε το κακο…

Ναι ίσως.... πάντως έχω την εντύπωση ότι φαρμακευτικά μπορείς να επαναφέρεις τα επίπεδα της προγεστερόνης. Εύχομαι να τα ρυθμίσεις όλα κ να πάνε τα πράγματα όπως επιθυμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Ναι ίσως.... πάντως έχω την εντύπωση ότι φαρμακευτικά μπορείς να επαναφέρεις τα επίπεδα της προγεστερόνης. Εύχομαι να τα ρυθμίσεις όλα κ να πάνε τα πράγματα όπως επιθυμείς!

Ναι, μου το πρότεινε η γυναικολόγος μου! Ευχαριστω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lavender είπε:

Σε ευχαριστω Froufro! Ήσουν ηδη λιπόσαρκη η είχες περιθώριο; Γιατι η γυναικολόγος μου μου είπε πως τα κιλά που έχασα δεν ηταν πολλα, αλλα εχασα λίπος που δεν ειχα και μεγάλο απόθεμα… Δεν ειχα κανει την διατροφή για να χάσω βάρος εν τω μεταξυ, αλλα για ευεξία! Μεγαλυτερο fail ever! 

Τώρα είδα ότι λες αυτό. Είμαι διαιτολόγος εντωμεταξύ, οπότε να σου πω ότι η δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακες και υψηλή σε πρωτεΐνη δίνεται ΜΟΝΟ για να χάσεις βάρος και λίπος και ποτέ για ευεξία, καθώς δε θεωρείται ισορροπημένο διατροφικό πρότυπο. Δεν ξέρω αν στην έδωσε συνάδελφος αλλά συστήνεται μόνο σε άτομα που θέλουν να χάσουν γρήγορο βάρος για κάποιο λόγο (συχνά γιατί δε μπορούν αλλιώς ή για λόγους υγείας).

Αν θες για ευεξία η πιο διαδεδομένη δίαιτα είναι η Μεσογειακή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Τώρα είδα ότι λες αυτό. Είμαι διαιτολόγος εντωμεταξύ, οπότε να σου πω ότι η δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακες και υψηλή σε πρωτεΐνη δίνεται ΜΟΝΟ για να χάσεις βάρος και λίπος και ποτέ για ευεξία, καθώς δε θεωρείται ισορροπημένο διατροφικό πρότυπο. Δεν ξέρω αν στην έδωσε συνάδελφος αλλά συστήνεται μόνο σε άτομα που θέλουν να χάσουν γρήγορο βάρος για κάποιο λόγο (συχνά γιατί δε μπορούν αλλιώς ή για λόγους υγείας).

Αν θες για ευεξία η πιο διαδεδομένη δίαιτα είναι η Μεσογειακή.

χαχαχα! μιας και είσαι διαιτολόγος να σε ρωτήσω κάτι; παρατηρείται να αυξάνεται ο πόνος στο στήθος και να λιγοστεύει το αίμα της περιόδου όταν χάνεις λίπος, πειράζεται κάποια ορμόνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lavender είπε:

χαχαχα! μιας και είσαι διαιτολόγος να σε ρωτήσω κάτι; παρατηρείται να αυξάνεται ο πόνος στο στήθος και να λιγοστεύει το αίμα της περιόδου όταν χάνεις λίπος, πειράζεται κάποια ορμόνη;

Όλες σχεδόν οι ορμόνες της αναπαραγωγής είναι εξαρτώμενες από το λιπώδη ιστό (είναι στεροειδείς και η πρόδρομή τους ουσία είναι η χοληστερόλη), οπότε ναι παίζει πάρα πολύ ρόλο στην ωορρηξία, στη σύλληψη και στην ποσότητα του αίματος στην έμμηνο ρήση. Λογικά και το μειωμένο αίμα έχει σχέση με τη μειωμένη προγεστερόνη, γιατί η προγεστερόνη είναι η ορμόνη που παχαίνει το ενδομήτριο. Μικρότερο ενδομήτριο οδηγεί σε μειωμένη ποσότητα αίματος.

Τώρα αυτό με το στήθος δεν το έχω ξανακούσει και δεν έχω επιστημονική άποψη, αλλά από την προσωπική μου εμπειρία που έχω πάρα πολύ πυκνό μαστό (έχει σχέση κι αυτό με την έλλειψη λίπους και μου έχουν πει ότι λογικά μετά την εγκυμοσύνη δε θα είναι πια τόσο πυκνός), ο πυκνός μαστός πονάει περισσότερο κατά τη διάρκεια του κύκλου. Γενικά και ο πυκνός μαστός είναι μπελάς γιατί είναι πιο δύσκολος στον έλεγχο για αλλοιώσεις. Δεν ξέρω, όμως, αν ελέγχεται και από κάποια ορμόνη και σχετίζεται και με αυτό. Η υψηλή προγεστερόνη νομίζω προκαλεί την ευαισθησία στο μαστό πριν την περίοδο, οπότε δε μπορώ να σκεφτώ πώς λόγω ορμονών μπορεί να σε πονάει περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Όλες σχεδόν οι ορμόνες της αναπαραγωγής είναι εξαρτώμενες από το λιπώδη ιστό (είναι στεροειδείς και η πρόδρομή τους ουσία είναι η χοληστερόλη), οπότε ναι παίζει πάρα πολύ ρόλο στην ωορρηξία, στη σύλληψη και στην ποσότητα του αίματος στην έμμηνο ρήση. Λογικά και το μειωμένο αίμα έχει σχέση με τη μειωμένη προγεστερόνη, γιατί η προγεστερόνη είναι η ορμόνη που παχαίνει το ενδομήτριο. Μικρότερο ενδομήτριο οδηγεί σε μειωμένη ποσότητα αίματος.

Τώρα αυτό με το στήθος δεν το έχω ξανακούσει και δεν έχω επιστημονική άποψη, αλλά από την προσωπική μου εμπειρία που έχω πάρα πολύ πυκνό μαστό (έχει σχέση κι αυτό με την έλλειψη λίπους και μου έχουν πει ότι λογικά μετά την εγκυμοσύνη δε θα είναι πια τόσο πυκνός), ο πυκνός μαστός πονάει περισσότερο κατά τη διάρκεια του κύκλου. Γενικά και ο πυκνός μαστός είναι μπελάς γιατί είναι πιο δύσκολος στον έλεγχο για αλλοιώσεις. Δεν ξέρω, όμως, αν ελέγχεται και από κάποια ορμόνη και σχετίζεται και με αυτό. Η υψηλή προγεστερόνη νομίζω προκαλεί την ευαισθησία στο μαστό πριν την περίοδο, οπότε δε μπορώ να σκεφτώ πώς λόγω ορμονών μπορεί να σε πονάει περισσότερο.

σε ευχαριστώ πολύ! η προγεστερόνη μου είναι σχετικά χαμηλή, αλλά κάπου είχα διαβάσει πως και η χαμηλή προγεστερόνη μπορεί να προκαλέσει πόνο στο στήθος..

όσο για την πυκνότητα του μαστού έχεις δίκιο μπορεί να παίζει ρόλο, και εγώ έχω πυκνούς μαστούς και ίσως χάνοντας λιπος δυσκόλεψε κι άλλο η κατάσταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα απουσία περιόδου λόγω πολύ αυστηρής αποχής σε μεγάλες κατηγορίες τροφίμων 

θηλαζα ταυτόχρονα αλλά δν επηρέαζε ο θηλασμός όπως αποδείχτηκε 

έτρωγα μόνο 2 είδη κρεάτων (κοτόπουλο, χοιρινό) 

λιγα είδη φρούτων κ λαχανικών 

δν έτρωγα σιτηρά, γαλακτοκομικά, αυγά, ψάρια, ξηρούς καρπούς κ πολλά πολλά ακόμα τρόφιμα καθώς ούτε ίχνη αυτών 

ειχε η κόρη μου επιβραδυνομενου τύπου/ έμμεσου τύπου αλλεργίες (με συμπτώματα παλινδρόμησης και πρωκτοκολλιτιδας) κ επειδή θηλαζα έπρεπε κ εγώ κ αυτήν να απέχουμε απ όσα την ενοχλούσαν 

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην έχω ωορρηξια καν 

 

επισης η αδερφή μου ως βιγκαν όταν ξεκίνησε επισης είχε έλλειψη περιόδου για 8 μήνες ώσπου το γύρισε σε βετζετεριαν κ της ήρθε η περίοδος 

 

σιγουρα αποτελεί μεγάλο σοκ για τον οργανισμό η αλλαγή διατροφής στο λέω με σιγουριά 

εγω έχω κάνει κ διατροφή gaps δν νομίζω να την γνωρίζεις κ διατροφή για χαμηλά οξαλικα που επισης είναι ριζικές 

απο τον πρώτο μήνα που άρχισα να τρώω πάλι τα πάντα μου ήρθε η ωορρηξια κ η περίοδος αλλά δν είδα πως εξελίχτηκε γιατί εμεινα έγκυος αμέσως πριν να μ έρθει δεύτερος κυκλος αλλά ειμαι σίγουρη ότι κ μένα δν θα ήταν σταθερός! (Σημείωση συνεχίζω ακόμα τον θηλασμο κ αποκλείσαμε τ ενδεχόμενο να ευθυνόταν αυτός για την απουσία περιόδου γιατί συμβαίνει κ αυτό σε κάποιες γυναίκες να αργούν να έχουν περίοδο λόγω θηλασμού ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσι μου, ναι η διατροφη μπορει να επηρεαζει την περιοδο δεν ξερω να σου πω αναλυτικα πως επηρεαζει τις ορμονες.  Δυο φορες στη ζωη μου που εχω κανει μεγαλη αλλαγη στη διατροφη μου και εχασα λιπος και κιλα  ειδα και μεγαλες αλλαγες στην περιοδο μου. Την πρωτη φορα η περιοδος μου κοπηκε τελειως για 5 μηνες ενω τη δευτερη μειωθηκε πολυ η ροη αλλα και η διαρκεια περιοδου και ειχα και θεματα με ωορηξια. Για να επανελθει θελει ενα διαστημα εμενα πηρε περιπου ενα 6μηνο αλλα εχω ακουσει οτι μπορει να παρει και 1 χρονο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μην τρομοκρατησω έκανα κανονικά τις εξετάσεις κ τις επισκέψεις στον γυναικολόγο μου  δν υπήρχε γυναικολογικό θέμα 

Όπως κ η αδερφή μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Για να μην τρομοκρατησω έκανα κανονικά τις εξετάσεις κ τις επισκέψεις στον γυναικολόγο μου  δν υπήρχε γυναικολογικό θέμα 

Όπως κ η αδερφή μου 

Ευχαριστω, πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες! Και εγω εκανα εξετάσεις αμέσως και δεν μου βρήκαν κατι, οποτε άργησα να καταλάβω πως ηταν η διατροφή και την εκανα σχεδόν ενα χρονο, η γυναικολόγος ελεγε πως ειναι άγχος! Συμφωνα με αυτα που λετε ειμαι μαλλον τυχερή που απλως εκανα άστατο κύκλο με λιγοτερο αιμα και δεν μου κόπηκε τελειως η περιοδος… Ενα χρονο τωρα εχω επαναφέρει τη διατροφή μου, οκ ο κύκλος σταθερός αλλα με λιγοτερο αιμα απο πριν. Η ωχρινική μου φάση μίκρυνε κατα δυο μερες, ουτε αυτο εχει επανέλθει. Και πολυς πόνος στο στηθος, αλλα όπως έγραψε και καποια αλλη ισως να φταίει η έλλειψη λίπους για αυτο. Θα χαρώ πολυ αν επανέλθει και εμενα πλήρως ο κυκλος σε αυτο που ηταν πριν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...