Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική φάση διέγερσης - Χαμηλή οιστραδιόλη (?)


pot_elen

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη αυτής της υπέροχης σελίδας! Πραγματικά θα ήθελα αρχικά να σας συγχαρώ για την σπουδαία δουλειά που κάνετε και τη δύναμη που δίνετε!

Θα ήθελα χωρίς να σας κουράσω να σας ζητήσω την βοήθεια σας/γνώμη σας αν κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο και ξέρει. Είμαι 29 χρονών και είμαστε στη πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής! Με το σύζυγο μου πιάσαμε δυο φορές μωράκι σε διάστημα 8 μηνών  δυστυχώς όμως και τις δυο φορές ήταν παλίνδρομη η κύηση. Λίγο η μορφολογία του σπέρματος, λίγο ο κατακερματισμός και εν τέλει λόγω κακής διαβατότητας των σαλπιγγών εξαιτίας της τελευταία αποβολής, καταλήξαμε στην εξωσωματική μετά απο παρότρυνση της γυναικολόγου μου. Κάνω μακρύ πρωτόκολλο με arvekap και  τώρα είμαι στη φάση της διέγερσης. Δευτέρα ξεκίνησα με την πρώτη ένεση puregon των 200. Τρίτη έκανα δεύτερη ένεση puregon. Τετάρτη πήγα έκανα πρωί εξετάσεις και η οιστραδιόλη μου ήταν μόνο 88! Η γυναικολόγος μου, μου είπε να αυξήσω σε 250  την ένεση και έτσι απο χθες έκανα την ένεση με μεγαλύτερη δόση. Αύριο θα πάω απο το Μητέρα για υπέρηχο και ξανά εξετάσεις να δούμε αν αυξήθηκε και τι παίζει. Τώρα αυτό είναι κάτι φυσιολογικό; ήταν απλά νωρίς η χθεσινη΄ μέρα ή απο χθες θα έπρεπε να είχα δει άλλα νουμερα;

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ και ζητώ συγνώμη για την έκταση του μηνύματος απλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η pot_elen είπε:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη αυτής της υπέροχης σελίδας! Πραγματικά θα ήθελα αρχικά να σας συγχαρώ για την σπουδαία δουλειά που κάνετε και τη δύναμη που δίνετε!

Θα ήθελα χωρίς να σας κουράσω να σας ζητήσω την βοήθεια σας/γνώμη σας αν κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο και ξέρει. Είμαι 29 χρονών και είμαστε στη πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής! Με το σύζυγο μου πιάσαμε δυο φορές μωράκι σε διάστημα 8 μηνών  δυστυχώς όμως και τις δυο φορές ήταν παλίνδρομη η κύηση. Λίγο η μορφολογία του σπέρματος, λίγο ο κατακερματισμός και εν τέλει λόγω κακής διαβατότητας των σαλπιγγών εξαιτίας της τελευταία αποβολής, καταλήξαμε στην εξωσωματική μετά απο παρότρυνση της γυναικολόγου μου. Κάνω μακρύ πρωτόκολλο με arvekap και  τώρα είμαι στη φάση της διέγερσης. Δευτέρα ξεκίνησα με την πρώτη ένεση puregon των 200. Τρίτη έκανα δεύτερη ένεση puregon. Τετάρτη πήγα έκανα πρωί εξετάσεις και η οιστραδιόλη μου ήταν μόνο 88! Η γυναικολόγος μου, μου είπε να αυξήσω σε 250  την ένεση και έτσι απο χθες έκανα την ένεση με μεγαλύτερη δόση. Αύριο θα πάω απο το Μητέρα για υπέρηχο και ξανά εξετάσεις να δούμε αν αυξήθηκε και τι παίζει. Τώρα αυτό είναι κάτι φυσιολογικό; ήταν απλά νωρίς η χθεσινη΄ μέρα ή απο χθες θα έπρεπε να είχα δει άλλα νουμερα;

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ και ζητώ συγνώμη για την έκταση του μηνύματος απλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά κορίτσι μου!!! Η πρώτη εξωσωματική είναι λίγο δοκιμαστική για να δεις και πως ανταποκρίνεσαι στα φάρμακα!!!αναλόγως βλέπει ο γιατρός και σου αυξάνει την δόση αν χρειαστεί εγώ κάνω το βράχυ οπότε δεν γνωρίζω ακριβώς πάντως να ρωτάς τον γιατρό να στα εξηγεί όλα ακριβώς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2021 at 10:28 ΠΜ, ο/η pot_elen είπε:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη αυτής της υπέροχης σελίδας! Πραγματικά θα ήθελα αρχικά να σας συγχαρώ για την σπουδαία δουλειά που κάνετε και τη δύναμη που δίνετε!

Θα ήθελα χωρίς να σας κουράσω να σας ζητήσω την βοήθεια σας/γνώμη σας αν κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο και ξέρει. Είμαι 29 χρονών και είμαστε στη πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής! Με το σύζυγο μου πιάσαμε δυο φορές μωράκι σε διάστημα 8 μηνών  δυστυχώς όμως και τις δυο φορές ήταν παλίνδρομη η κύηση. Λίγο η μορφολογία του σπέρματος, λίγο ο κατακερματισμός και εν τέλει λόγω κακής διαβατότητας των σαλπιγγών εξαιτίας της τελευταία αποβολής, καταλήξαμε στην εξωσωματική μετά απο παρότρυνση της γυναικολόγου μου. Κάνω μακρύ πρωτόκολλο με arvekap και  τώρα είμαι στη φάση της διέγερσης. Δευτέρα ξεκίνησα με την πρώτη ένεση puregon των 200. Τρίτη έκανα δεύτερη ένεση puregon. Τετάρτη πήγα έκανα πρωί εξετάσεις και η οιστραδιόλη μου ήταν μόνο 88! Η γυναικολόγος μου, μου είπε να αυξήσω σε 250  την ένεση και έτσι απο χθες έκανα την ένεση με μεγαλύτερη δόση. Αύριο θα πάω απο το Μητέρα για υπέρηχο και ξανά εξετάσεις να δούμε αν αυξήθηκε και τι παίζει. Τώρα αυτό είναι κάτι φυσιολογικό; ήταν απλά νωρίς η χθεσινη΄ μέρα ή απο χθες θα έπρεπε να είχα δει άλλα νουμερα;

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ και ζητώ συγνώμη για την έκταση του μηνύματος απλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ!

Μην αγχωνεσαι! δηλαδη εννοώ οτι ξεκινα απο χαμηλα κ οσα ωοθήλακια κατεβαζεις τοσο ανεβαινει και εκεινη μερα με τη μερα....και απο Απο την 7η μερα του κυκλου θα ανεβει πολυ πιο πολυ η ε2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και τη στήριξη! Πραγματικά μου δώσατε πολύ  θάρρος και δύναμη και είχατε και δίκιο! Σήμερα η τιμή μου ήταν 2167 (οιστραδιόλη) και μάλλον πάμε για Κυριακή για ωοληψία! Δεν έχω καταλάβει ακριβώς με τι αναλογία πηγαίνει η οιστραδιόλη σύμφωνα με τα ωοθυλάκια που έχω γιατί μου είπε ΄ότι έχω 10 ωοθυλάκια και άλλα πόσα μικρότερα. Αλλά ότι όσα και να είναι μικρά, μεγάλα κλπ θα τα πάρει όλα.  Τέσσερα απο αυτά είναι έτοιμα (20 χιλιοστά +) και τα άλλα θα ετοιμαστούν. Μου ανέφερε απλά, ότι στη μια ωοθήκη έχουν μείνει λίγο πιο πίσω σε μέγεθος και θέλει να τα παρακολουθήσει με΄χρι την Κυριακή - Δευτέρα. Αυτό άραγε είναι κάτι ανησυχητικό; Παίζει να φταίω εγώ; (π.χ δεν έκανα σωστά/εναλλάξ τις puregon στην κοιλιά; Έκανα περισσότερες φορές την ένεση π.χ απο την δεξιά πλευρά και λιγότερες απο την αριστερή; ). Ή απλά παραλογίζομαι; Μπορείτε να μου το πείτε χύμα δεν παρεξηγώ! :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...