Μετάβαση σε περιεχόμενο

καρκίνος του μαστού

Recommended Posts

ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ

Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ

Ο καρκίνος του μαστού αποτελεί τη συχνότερη αιτία κακοήθους νεοπλάσματος στις γυναίκες. Στην Ελλάδα 1500 νέες περιπτώσεις εμφανίζονται κάθε χρόνο. Γενικότερα 1 στις 10 γυναίκες αναμένεται στη διάρκεια της ζωής της να παρουσιάσει καρκίνο του μαστού. Παρόλο που η συχνότητά του συνεχώς ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ, οι θάνατοι ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ, λόγω της πρωιμότερης διάγνωσης και θεραπείας. Πράγματι, τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει μεγάλα βήματα στην διάγνωση και στη θεραπεία του. Για το λόγο αυτό έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ Η ΕΓΚΑΙΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ.

Η ΕΓΚΑΙΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ βασίζεται:

1. στην ΑΥΤΟΕΞΕΤΑΣΗ του μαστού από τη γυναίκα: από την ηλικία των 25 ετών μία φορά το μήνα (συνήθως 2-3 ημέρες αφότου τελειώσει η περίοδος ) η γυναίκα πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να εξετάζει Η ΙΔΙΑ τους μαστούς και τις μασχάλες της. Ζητήστε από τον ειδικό ιατρό να σας δείξει τον ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟΕΞΕΤΑΣΗΣ.

2. στην ΨΗΛΑΦΗΣΗ του μαστού από τον ειδικό ιατρό: από την ηλικία των 20 έως 35 ετών, 1 φορά το χρόνο και ανάλογα με το κληρονομικό ιστορικό της γυναίκας. Από 35 ετών και άνω 1 φορά το εξάμηνο.

3. στην ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ: πρόκειται για εξέταση με πολύ υψηλή ακρίβεια και ευαισθησία. Σε γυναίκα 40 ετών χωρίς συμπτώματα πραγματοποιείται η πρώτη μαστογραφία αναφοράς για τον έλεγχο της δομής των μαστών. Επανάληψη ανά έτος ή ανά 2ετία ανάλογα με την πυκνότητα του μαστού. Από την ηλικία των 50 ετών και άνω επιβάλλεται μαστογραφικός έλεγχος ανά έτος και συγκριτική μελέτη των αποτελεσμάτων. Σε ηλικία μικρότερη των 40 ετών η μαστογραφία δεν αποτελεί την πρώτη εξέταση ελέγχου του μαστού. Βέβαια αν η γυναίκα ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου ( όπως αν η μητέρα της ή η γιαγιά της ή η αδελφή της εμφάνισαν καρκίνο του μαστού ή αν η ίδια έχει κάποια καλοήθη πάθηση με ατυπία ), επιβάλλεται και σε αυτές τις ηλικίες ο μαστογραφικός έλεγχος.

ΗΛΙΑΣ Δ. ΠΑΝΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ - ΜΑΣΤΟΛΟΓΟΣ

E-MAIL:elpanousopoulos@yahoo.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

• 1 year later...

Καλησπερα!!!

Προσφατα μαθαμε οτι η πεθερα μου εχει καρκινο μαστου,χειρουργηθηκε(επιτυχως οπως μας ειπαν) κ σε λιγες μερες ξεκιναει χημειοθεραπειες κ μετα ακτινοβολιες.Οι αποριες μου ειναι δυο:

1.Ισχυει οτι εγω κ ο συζυγος μου (που προσπαθουμε να πετυχουμε εγκυμοσηνη)δεν κανει να ερχομαστε σε επαφη μαζι της για 48ωρες μετα τις χημειοθεραπειες?

2.Πρεπει ο συζυγος μου να "ψαχτει" τωρα ή αργοτερα (λογω κληρονομικοτητας)?

η κουμπαρα μου εχει καρκινο του μαστου εδω και 10 χρονια...εχω παει μαζι της σε ακτινοβολιες,ραδιοχημιες(οχι μεσα φυσικα δεν επιτρεπεται)

αλλα εχω κατσει και την εχω αλλαξει(γαζες)

και ημουν και ειμαι παντα διπλα της....ο καρκινος δεν ειναι κολλητικος και τα φαρμακα που παιρνουν επιβαρυνουν μονο τον ασθενη.

ο αντρας σου δεν νομιζω οτι πρεπει να ψαχτει για κατι...μην μπαινετε σε τετοιες διαδικασιες γιατι???

ειναι κριμα να επιρρεαζεις τον εαυτο σου με τετοια συναισθηματα.

υπαρχει η κληρονομικοτητα αλλα δεν ειναι απολυτο οτι θα συμβει και κατι........ευχομαι να πανε ολα καλα για την πεθερα σου

και επειδη λιγες γυναικες πηγαινουν στο γιατρο για αυτο το θεμα, επιβαλλεται να εξετάζονται και πριν αποφασίσουν να γινουν μανουλες!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

ο καρκινος δεν ειναι κολλητικος και τα φαρμακα που παιρνουν επιβαρυνουν μονο τον ασθενη.

Προς Θεου δεν εννοουσα οτι ειναι κολλητικο!!! Απλα ο ογκολογος μας ειπε να μην ερχομαστε σε επαφη μαζι της για 48ωρες μετα τις χημειοθεραπειες λογω της αυξημενης ακτινοβολιας που εχει λαβει(γιατι ενδεχεται να κανει κακο στην υπογονιμοτητα του αντρα μου???).Ο γυναικολογος μου δεν μου εδωσε σαφη απαντηση κ γι αυτο ρωταω κ εδω.

• Προσθήκη...