Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Katerina1990 είπε:

Τι κάνεις κορίτσι? Πως είναι ο μπεμπάκος?

Σ ευχαριστώ για την πληροφορία! Ααααχ άστα κι εμάς το κατούρημα έχει γίνει βασανιστήριο πια! Ώρες ώρες κλαίει κι εγώ κοντεύω να σκάσω, την αφήνω στο λίκνο και τρέχω σαν την τρελή μέσα στο σπίτι να φτάσω στην τουαλέτα και να επιστρέψω γρήγορα, κι εν τω μεταξύ κουτουλάω σε ότι έπιπλο βρίσκεται στο δρόμο μου! Χαχαχαχαχαχα! Είναι τόσο υπέροχα όμως τα μπεμπάκια μας!❤

Χαχαχαχαχα σε έκανα εικόνα να ξέρεις!!!εγωω είμαι ένα κινούμενο ζομπι...έχουμε κολικους,δεν κοιμάται τα βράδια μετά τις 4, και με παει σερί μέχρι το απόγευμα που κοιμάται μέχρι το βράδυ...γκρινιάζει,κλαίει,σφίγγεται,κοκκινίζει...κοιμάται μόνο αν τον εχω πάνω μου...εγώ ήδη παρειγκειλα το μαρσιπο...αυτό το σαιτ μου το είχε δείξει μια κοπέλα εδώ...είναι όλοι λιγο ακριβοι αλλά είναι εργονομικοι και τους έχεις για χρόνια οπότε μάλλον αξίζουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Χαχαχαχαχα σε έκανα εικόνα να ξέρεις!!!εγωω είμαι ένα κινούμενο ζομπι...έχουμε κολικους,δεν κοιμάται τα βράδια μετά τις 4, και με παει σερί μέχρι το απόγευμα που κοιμάται μέχρι το βράδυ...γκρινιάζει,κλαίει,σφίγγεται,κοκκινίζει...κοιμάται μόνο αν τον εχω πάνω μου...εγώ ήδη παρειγκειλα το μαρσιπο...αυτό το σαιτ μου το είχε δείξει μια κοπέλα εδώ...είναι όλοι λιγο ακριβοι αλλά είναι εργονομικοι και τους έχεις για χρόνια οπότε μάλλον αξίζουν...

Ααααχ υπομονή να περάσουν!εμένα προς το παρόν δεν έχει εμφανίσει συμπτώματα, αλλά είναι και πιο μικρή οπότε το φοβαμαι ακόμα. Η δική μου δεν κοιμάται το βράδυ σχεδόν καθόλου, αλλά είναι ήσυχη, απλά με κοιτάζει κ τρώει ανα 2ωρο.

Θα σε βοηθήσει πολύ και το μάρσιπο θα ναι πάνω σου και θα ηρεμεί, γιατι κακά τα ψέματα καταπονούνται πολύ τα χέρια και η μέση μας και είναι κ ελαφριά ακόμα!

Όσο για το μάρσιπο κι εγώ σε κάτι τέτοιο θα καταλήξω κι ας είναι ακριβά, θέλω να αισθανομαι ασφάλεια. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν στα ανίψια μου τα κλασικά με τα κλιπς κι αισθανόμουν όλη την ώρα οτι θα έπεφταν κάτω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katerina1990 είπε:

Ααααχ υπομονή να περάσουν!εμένα προς το παρόν δεν έχει εμφανίσει συμπτώματα, αλλά είναι και πιο μικρή οπότε το φοβαμαι ακόμα. Η δική μου δεν κοιμάται το βράδυ σχεδόν καθόλου, αλλά είναι ήσυχη, απλά με κοιτάζει κ τρώει ανα 2ωρο.

Θα σε βοηθήσει πολύ και το μάρσιπο θα ναι πάνω σου και θα ηρεμεί, γιατι κακά τα ψέματα καταπονούνται πολύ τα χέρια και η μέση μας και είναι κ ελαφριά ακόμα!

Όσο για το μάρσιπο κι εγώ σε κάτι τέτοιο θα καταλήξω κι ας είναι ακριβά, θέλω να αισθανομαι ασφάλεια. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν στα ανίψια μου τα κλασικά με τα κλιπς κι αισθανόμουν όλη την ώρα οτι θα έπεφταν κάτω..

Αχ όταν κάθονται και απλά μας κοιτάνε χωρίς να κλαίνε λιώνω να ξέρεις....εμείς πολύ θέμα με κολικους έχουμε...παιδίατρος ειπε ότι αφού παίρνει πολύ καλό βάρος δεν αλλάζουμε τιποτα...μας έδωσε το infacolic αλλά δεν κάνει τίποτα...τον λυπάμαι μωρε...σήμερα σκεψου άρχισε την γκρίνια 3 το χάραμα...σφίγγεται ο γλυκούλης τοσοοο πολύ...πριν καμιά ώρα κοιμήθηκε από τις 3....

Εχει και κάποιος τέλειους μαρσιπους εκεί αλλά έχουν 150 ευρώ...εγώ πήρα έναν με 80..θα δείξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Αχ όταν κάθονται και απλά μας κοιτάνε χωρίς να κλαίνε λιώνω να ξέρεις....εμείς πολύ θέμα με κολικους έχουμε...παιδίατρος ειπε ότι αφού παίρνει πολύ καλό βάρος δεν αλλάζουμε τιποτα...μας έδωσε το infacolic αλλά δεν κάνει τίποτα...τον λυπάμαι μωρε...σήμερα σκεψου άρχισε την γκρίνια 3 το χάραμα...σφίγγεται ο γλυκούλης τοσοοο πολύ...πριν καμιά ώρα κοιμήθηκε από τις 3....

Εχει και κάποιος τέλειους μαρσιπους εκεί αλλά έχουν 150 ευρώ...εγώ πήρα έναν με 80..θα δείξει...

Ωωωχ βρε κορίτσι μου! Υπομονή!εύχομαι να περάσουν σύντομα να μην ταλαιπωρείται ο μικρούλης(κι εσύ φυσικά😉)!!!

Αχ κι εγω το ίδιο, λιώνω όταν με κοιτάζει μες στα μάτια με τις ώρες, καθομαι και την χαζεύω κι αισθάνομαι σαν να επικοινωνούμε!❤ Πόσο απίστευτο όμως, μέχρι πριν λίγο καιρό αυτά τα πλασματάκια ήταν μέσα μας και τώρα είναι ολόκληρα ανθρωπάκια!

Κι εμένα με τα 150 μου άρεσαν, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να διαθέσω τόσα, μάλλον κι εγώ σε αυτούς με τα 80 θα καταλήξω, πολύ καλοί φαίνονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Ωωωχ βρε κορίτσι μου! Υπομονή!εύχομαι να περάσουν σύντομα να μην ταλαιπωρείται ο μικρούλης(κι εσύ φυσικά😉)!!!

Αχ κι εγω το ίδιο, λιώνω όταν με κοιτάζει μες στα μάτια με τις ώρες, καθομαι και την χαζεύω κι αισθάνομαι σαν να επικοινωνούμε!❤ Πόσο απίστευτο όμως, μέχρι πριν λίγο καιρό αυτά τα πλασματάκια ήταν μέσα μας και τώρα είναι ολόκληρα ανθρωπάκια!

Κι εμένα με τα 150 μου άρεσαν, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να διαθέσω τόσα, μάλλον κι εγώ σε αυτούς με τα 80 θα καταλήξω, πολύ καλοί φαίνονται!

Υπάρχει και μια ανάλογη σελίδα που δίνουν μεταχειρισμενους αν σε ενδιαφέρει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ έχω έναν μάρσιπο babylonia wrap αλλά τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά μέχρι τώρα γιατί είμαι τυχερή κι έχω χέρια βοήθειας οπότε ελάχιστα μένω μόνη μόνη με το μωρό. Έχουμε έρθει στη μαμά μου με τον άντρα μου για διακοπές για να μην ψηνομαστε στην Αθήνα και να κάνουμε κανένα μπανακι και θα μείνουμε μέχρι τέλη Αυγούστου. Ο θηλασμός πάει καλά και παίρνει πολύ βάρος αλλά κι εμένα έχει μάλλον κάποιες ενοχλήσεις. Τώρα που θα κλείσει μήνα θα την πάμε ξανά στον παιδίατρο να μας πει. Εμας κάνει ανήσυχο ύπνο από τις 8 το πρωί και ξυπνάει ανά 1-1,5 ώρα και θέλει στήθος. Το περίεργο όμως είναι ότι στον ύπνο της βογγαει, αναστενάζει, σφίγγεται, πετάει πόδια, μετακινείται πάρα πολύ κλπ αλλά δεν ξυπνάει. Το πάει έτσι μέχρι 11-12 και μετά ξυπνάει εντελώς και θέλει να τρώει και να την απασχολούμε και ξανακοιμαται γύρω στις 5. Το πρωί εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ δίπλα της και που είμαι πτώμα, τόσο χαμό κάνει.  Για κολικούς μας έλεγαν όλοι να περιμένουμε απόγευμα αλλά εμάς το απόγευμα κοιμάται μέχρι τις 10 περίπου που ξυπνάει και μένει ξύπνια μέχρι 1-2 το πρωί. Εσάς τι πρόγραμμα έχουν τα μωράκια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ έχω έναν μάρσιπο babylonia wrap αλλά τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά μέχρι τώρα γιατί είμαι τυχερή κι έχω χέρια βοήθειας οπότε ελάχιστα μένω μόνη μόνη με το μωρό. Έχουμε έρθει στη μαμά μου με τον άντρα μου για διακοπές για να μην ψηνομαστε στην Αθήνα και να κάνουμε κανένα μπανακι και θα μείνουμε μέχρι τέλη Αυγούστου. Ο θηλασμός πάει καλά και παίρνει πολύ βάρος αλλά κι εμένα έχει μάλλον κάποιες ενοχλήσεις. Τώρα που θα κλείσει μήνα θα την πάμε ξανά στον παιδίατρο να μας πει. Εμας κάνει ανήσυχο ύπνο από τις 8 το πρωί και ξυπνάει ανά 1-1,5 ώρα και θέλει στήθος. Το περίεργο όμως είναι ότι στον ύπνο της βογγαει, αναστενάζει, σφίγγεται, πετάει πόδια, μετακινείται πάρα πολύ κλπ αλλά δεν ξυπνάει. Το πάει έτσι μέχρι 11-12 και μετά ξυπνάει εντελώς και θέλει να τρώει και να την απασχολούμε και ξανακοιμαται γύρω στις 5. Το πρωί εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ δίπλα της και που είμαι πτώμα, τόσο χαμό κάνει.  Για κολικούς μας έλεγαν όλοι να περιμένουμε απόγευμα αλλά εμάς το απόγευμα κοιμάται μέχρι τις 10 περίπου που ξυπνάει και μένει ξύπνια μέχρι 1-2 το πρωί. Εσάς τι πρόγραμμα έχουν τα μωράκια; 

Και εμενα πρωι μέχρι απογευμα έχει κολικους...βασικά από ξημερώματα καπου 5 αρχίζουν και συνεχίζεται μέχρι στις 3 -4 το μεσημερι όπου μετά κοιμαται και ξυπναει μόνο για φαι....υπομονή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι...αντε κανα μασαζακι στην κοιλιτσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Τι κάνετε ; Ελπίζω να την παλεύετε με την ζέστη που επικρατεί! Κ εμείς έχουμε ποναλακια από κολικούς μας έδωσε ο παιδίατρος infacolic και σταγόνες nopar δεν νομίζω να κάνουν κάτι ιδιαίτερο αλλα εντάξει… κατά τα αλλα όλα καλά ανά 2 με 3 ώρες ξυπνάμε για να φάμε αυτό είναι το πρόγραμμα της όποτε το βράδυ με πάει ξύπνημα 2-5-8 όποτε δεν κοιμάμαι κ πολύ μέχρι να θηλάσω να πιούμε συμπλήρωμα να χωνέψουμε πάει το βράδυ 😂 εσάς κοιμούνται το βράδυ λίγο παραπάνω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το βράδυ δεν κοιμάται καθόλου, τρώει ανα 2ωρο αλλά ενδιαμεσα δεν κοιμάται. Συνήθως κοιμάται κατα τις 6 το πρωί μέχρι τις 8, μετά μένει ξύπνια ως τις 12 και μετά κοιμάται καλά, ξυπνάει συνηθως ανά 3ωρο-4ωρο να φαει κ μετά παλι ύπνο...αλλα απο τις 10 το βράδυ κ μετα τίποτα...σκεφτηκα να προσπαθήσω να της βάλω πρόγραμμα, αλλά ο παιδιατρος μου πε ότι δεν έχει κανένα νόημα κι ότι γύρω στο δίμηνο θα στρώσει και θα διαμορφώσει μια ρουτίνα ύπνου...μάλιστα μου πε κάτι πολύ ωραίο, ότι τα μωράκια όπως κι εμείς έχουν πρωτόγονα ένστικτα και ουσιαστικά νιωθουν κίνδυνο όταν αισθάνονται τη μαμά να κοιμάται κι έτσι κάνουν τα πάντα για να την ξυπνήσουν! Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν ήθελε να με παρηγορήσει ο άνθρωπος,αλλά μου άρεσε!🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εχτές της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου στις 19.10 έσπασαν τα νερά εγώ 36 και 6. Πήγα με διαστολή 3 και υπεβληθηκα σε καισαρική. Το μωρό μπήκε στη Μενν λόγω ταχυπνοιας, ένα κοριτσάκι 2.900 Εγώ μόλις κατάφερα να σηκωθώ, έβγαλα ορους και καθετήρα και προσπαθώ να συνέλθω. Από γάλα τίποτα ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου εχτές της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου στις 19.10 έσπασαν τα νερά εγώ 36 και 6. Πήγα με διαστολή 3 και υπεβληθηκα σε καισαρική. Το μωρό μπήκε στη Μενν λόγω ταχυπνοιας, ένα κοριτσάκι 2.900 Εγώ μόλις κατάφερα να σηκωθώ, έβγαλα ορους και καθετήρα και προσπαθώ να συνέλθω. Από γάλα τίποτα ακόμα. 

Να σου ζήσει! 💕 Πάντα γερή, τυχερή κι ευτυχισμένη! Με το καλό να βγει από τη Μενν και να πάτε σπίτι σας να γνωριστείτε! Υπομονή για το γάλα. Οι πιθανότητες λένε ότι αν δεν εγκαταλείψεις την προσπάθεια κατέβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου εχτές της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου στις 19.10 έσπασαν τα νερά εγώ 36 και 6. Πήγα με διαστολή 3 και υπεβληθηκα σε καισαρική. Το μωρό μπήκε στη Μενν λόγω ταχυπνοιας, ένα κοριτσάκι 2.900 Εγώ μόλις κατάφερα να σηκωθώ, έβγαλα ορους και καθετήρα και προσπαθώ να συνέλθω. Από γάλα τίποτα ακόμα. 

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Γρήγορη ανάρρωση να έχεις!!! Με το καλό να βγει κ το μωράκι σας! Υπομονή για το γάλα θα κατέβει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου εχτές της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου στις 19.10 έσπασαν τα νερά εγώ 36 και 6. Πήγα με διαστολή 3 και υπεβληθηκα σε καισαρική. Το μωρό μπήκε στη Μενν λόγω ταχυπνοιας, ένα κοριτσάκι 2.900 Εγώ μόλις κατάφερα να σηκωθώ, έβγαλα ορους και καθετήρα και προσπαθώ να συνέλθω. Από γάλα τίποτα ακόμα. 

Να σου ζήσει κορίτσι μου! Ήθελε να ρθει από μόνη της η μπουμπού!εύχομαι να είναι πάντα υγιής κι ευτυχισμένη! Πόσο σημαδιακή η ημέρα γέννησης της! Άντε να βγει γρήγορα κι όσο για το γάλα μην ανησυχείς, θα το βοηθήσει η μπέμπα να κατέβει, μην εγκαταλείψεις αν θέλεις να τη θηλάζεις!❤❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου εχτές της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου στις 19.10 έσπασαν τα νερά εγώ 36 και 6. Πήγα με διαστολή 3 και υπεβληθηκα σε καισαρική. Το μωρό μπήκε στη Μενν λόγω ταχυπνοιας, ένα κοριτσάκι 2.900 Εγώ μόλις κατάφερα να σηκωθώ, έβγαλα ορους και καθετήρα και προσπαθώ να συνέλθω. Από γάλα τίποτα ακόμα. 

Κοριτσι μου γεννησες;;;!!!!!!! Αχ ποσο συγκινουμαι!!!!!!! 🥲🥲🥲🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰❤❤❤❤❤❤ Να σας ζησει!!!!!! Γερη, κσλοτυχη κι ευλογημενη ευχομαι!!!!!🙏🙏🙏🙏 η αγια ειρηνη χρυσοβαλαντου θα τη φυλαει μια ζωη!!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια είμαι από την ομαδούλα του Σεπτεμβρίου αλλά έχω ΠΗΤ 25/8 έχω μπει στο μήνα μου και ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καποια κοπέλα που να έχει γεννήσει στο μαιευτήριο Ιασώ.. αν έμεινε ευχαριστημένη.. αν οι κοπέλες εκεί την βοήθησαν με το θηλασμό να της δείξουν κάποια βασικά πράγματα..  και αν μπορούσε ο σύζυγος να είναι μαζί της σε τρίκλινο δωμάτιο και μέρα αλλά και την νύχτα 

ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/7/2022 at 9:11 ΜΜ, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου εχτές της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου στις 19.10 έσπασαν τα νερά εγώ 36 και 6. Πήγα με διαστολή 3 και υπεβληθηκα σε καισαρική. Το μωρό μπήκε στη Μενν λόγω ταχυπνοιας, ένα κοριτσάκι 2.900 Εγώ μόλις κατάφερα να σηκωθώ, έβγαλα ορους και καθετήρα και προσπαθώ να συνέλθω. Από γάλα τίποτα ακόμα. 

Να σου ζήσει!!! Γερη και καλότυχη να είναι η ζουζουνα σας! 

Το γάλα κατεβαίνει συνήθως την 3η μέρα, ως τότε έχουμε το πρωτογαλα, γνωστό και ως "υγρό χρυσαφι" που είναι το πρώτο "εμβολιο" για τα νεογέννητα. Βοηθάει να την έχεις στο στήθος όσο πιο συχνά και πιο πολύ μπορείς, βοηθάς τη γαλουχια σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι από την ομαδούλα του Σεπτεμβρίου αλλά έχω ΠΗΤ 25/8 έχω μπει στο μήνα μου και ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καποια κοπέλα που να έχει γεννήσει στο μαιευτήριο Ιασώ.. αν έμεινε ευχαριστημένη.. αν οι κοπέλες εκεί την βοήθησαν με το θηλασμό να της δείξουν κάποια βασικά πράγματα..  και αν μπορούσε ο σύζυγος να είναι μαζί της σε τρίκλινο δωμάτιο και μέρα αλλά και την νύχτα 

ευχαριστώ! 

Καλησπέρα!!γέννησα εγω πριν 40 μέρες...γενικά εμενα με το θηλασμό δεν με βοήθησαν....οι μαιες μέσα ηταν μικρές σε ηλικία και ψιλοασχετες με το θέμα....ο σύζυγος μπορούσε να μείνει ναι όλη μερα μαζί σου,και το βράδυ.Λιγο αβολες οι καρέκλες μέσα στο δωμάτιο,αλλά έχει ωραιότατα καναπεδάκια στο σαλόνι του ορόφου που μπορεί να κοιμηθεί.. ότι άλλο θες πες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katerina1990 εχω κι εγω μαρσιπο αλλα δε μπορω να τη βαλω μεσα καθως ειναι για νεογεννητα μεν, πανω απο 3500 κιλα δε! Θα τη βαλω ομως μολις τα φτασει γιατι εχω βοηθεια τον αντρα μου, αλλα κι εκείνος εοναι στρατιωτικος οποτε θα χρειαστει να κάνει υπηρεσίες 24ωρο (ευτυχως 1 φορα τον μηνα) @Afroditi Lrk σε νιώθω! Στον γιο μου ήμουν τρομοκρατημενη, ωστόσο μετά απον2-3 φορές ανυπομονούσα να μείνω μόνη μου με τον γιο μου! Εγώ έχω τον fidella fusion που είναι εργονομικός με κλιπ αλλα δίνει την κατάλληλη στάση στα μωράκια και δεν τους ασκεί πίεση στην σπονδυλική στήλη ώστε να προκαλέσει πρόβλημα. Νομίζω είχα ποσταρει μια εικόνα πριν λίγο καιρό για το πως πρέπει να είναι τα μωρά στο μαρσιπο.

Κορίτσια μην περιμένετε πρόγραμμα από τα νεογέννητα μωράκια, συνήθως αυτό διαμορφώνεται πιο μετά, σίγουρα μετά τπν πρώτο μήνα. Η δικιά μου ενώ δεν ξυπνάει το βράδυ, κάνει τελευταίο γεύμα στις 1 το βράδυ και ξυπναει στις 6, τώρα πχ έφαγε στις 11 το βράδυ άρα δε θα το πάει μέχρι τις 6, θα ξυπνήσει σε καμία ώρα, αντε 2 το πολύ. 

Κολικούς δεν έχει ακόμα, αλλά περάσαμε πολύ δύσκολα με τον μικρό, δίναμε infacolic και μετά από καμιά εβδομάδα χρήσης τον έπιασε και δεν είχε... όποτε κάναμε το λάθος να το ξεχάσουμε και να μην του δώσουμε περνούσαμε δράμα. Κλάμα από τις 11 το βράδυ μέχρι το ξημέρωμα συνεχόμενα. Αφήστε τα... Βοηθάει να τα κρατάμε από τη μέσα μεριά του χεριού μας μπρούμυτα, να ακουμπάει δηλαδή η κοιλίτσα τους το χέρι μας. Μασαζακι, ζεστό μπανακι και λευκοί ήχοι.

Είναι πολύ μικρούλια για πρόγραμμα! Κρατήστε τα αγκαλιτσα όσο μπορείτε, εκεί νιώθουν ασφάλεια. Συν ότι είναι το λεγόμενο τέταρτο τρίμηνο, όπου το μωρό δεν καταλαβαίνει ότι είναι ξεχωριστό ον από εμάς, νομίζει ότι είμαστε ακόμα ένα🥰 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maya90 είπε:

@Katerina1990 εχω κι εγω μαρσιπο αλλα δε μπορω να τη βαλω μεσα καθως ειναι για νεογεννητα μεν, πανω απο 3500 κιλα δε! Θα τη βαλω ομως μολις τα φτασει γιατι εχω βοηθεια τον αντρα μου, αλλα κι εκείνος εοναι στρατιωτικος οποτε θα χρειαστει να κάνει υπηρεσίες 24ωρο (ευτυχως 1 φορα τον μηνα) @Afroditi Lrk σε νιώθω! Στον γιο μου ήμουν τρομοκρατημενη, ωστόσο μετά απον2-3 φορές ανυπομονούσα να μείνω μόνη μου με τον γιο μου! Εγώ έχω τον fidella fusion που είναι εργονομικός με κλιπ αλλα δίνει την κατάλληλη στάση στα μωράκια και δεν τους ασκεί πίεση στην σπονδυλική στήλη ώστε να προκαλέσει πρόβλημα. Νομίζω είχα ποσταρει μια εικόνα πριν λίγο καιρό για το πως πρέπει να είναι τα μωρά στο μαρσιπο.

Κορίτσια μην περιμένετε πρόγραμμα από τα νεογέννητα μωράκια, συνήθως αυτό διαμορφώνεται πιο μετά, σίγουρα μετά τπν πρώτο μήνα. Η δικιά μου ενώ δεν ξυπνάει το βράδυ, κάνει τελευταίο γεύμα στις 1 το βράδυ και ξυπναει στις 6, τώρα πχ έφαγε στις 11 το βράδυ άρα δε θα το πάει μέχρι τις 6, θα ξυπνήσει σε καμία ώρα, αντε 2 το πολύ. 

Κολικούς δεν έχει ακόμα, αλλά περάσαμε πολύ δύσκολα με τον μικρό, δίναμε infacolic και μετά από καμιά εβδομάδα χρήσης τον έπιασε και δεν είχε... όποτε κάναμε το λάθος να το ξεχάσουμε και να μην του δώσουμε περνούσαμε δράμα. Κλάμα από τις 11 το βράδυ μέχρι το ξημέρωμα συνεχόμενα. Αφήστε τα... Βοηθάει να τα κρατάμε από τη μέσα μεριά του χεριού μας μπρούμυτα, να ακουμπάει δηλαδή η κοιλίτσα τους το χέρι μας. Μασαζακι, ζεστό μπανακι και λευκοί ήχοι.

Είναι πολύ μικρούλια για πρόγραμμα! Κρατήστε τα αγκαλιτσα όσο μπορείτε, εκεί νιώθουν ασφάλεια. Συν ότι είναι το λεγόμενο τέταρτο τρίμηνο, όπου το μωρό δεν καταλαβαίνει ότι είναι ξεχωριστό ον από εμάς, νομίζει ότι είμαστε ακόμα ένα🥰 😂

Αχ εμενα εχει 3 υπηρεσίες το μηνα και ως τωρα ειμαι τρομοκρατημενη το πρωι που φεύγει....μακάρι κάποια στιγμη να μην με νοιάζει...όπως καταλαβαίνεις δεν κοιμόμαστε παλι από κολικους...ολο το βραδυ σφίγγεται κοκκινίζει γκρινιάζει...παίρνουμε και εμεις infacolic πάνω από βδομάδα αλλά δεν...λέω να αρχίσω το biogaia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Καλησπέρα!!γέννησα εγω πριν 40 μέρες...γενικά εμενα με το θηλασμό δεν με βοήθησαν....οι μαιες μέσα ηταν μικρές σε ηλικία και ψιλοασχετες με το θέμα....ο σύζυγος μπορούσε να μείνει ναι όλη μερα μαζί σου,και το βράδυ.Λιγο αβολες οι καρέκλες μέσα στο δωμάτιο,αλλά έχει ωραιότατα καναπεδάκια στο σαλόνι του ορόφου που μπορεί να κοιμηθεί.. ότι άλλο θες πες μου

Ξέχασα ότι μια μαία ήταν εξαιρετική αν είσαι στον 6ο όροφο...ζήτα την κ.Λουλουδη...εμένα δεν μπόρεσε να με βοηθήσει αλλα ήταν η καλύτερη από όλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Αχ εμενα εχει 3 υπηρεσίες το μηνα και ως τωρα ειμαι τρομοκρατημενη το πρωι που φεύγει....μακάρι κάποια στιγμη να μην με νοιάζει...όπως καταλαβαίνεις δεν κοιμόμαστε παλι από κολικους...ολο το βραδυ σφίγγεται κοκκινίζει γκρινιάζει...παίρνουμε και εμεις infacolic πάνω από βδομάδα αλλά δεν...λέω να αρχίσω το biogaia

Biogaia δίνουμε τώρα, γιατί είχε πονακια, αλλά δεν ηταν κολικοι και μας είπε η παιδίατρος να τα αρχίσει ώστε να ενεργειται πιο εύκολα χωρίς να ζορίζεται. Στον μικρο μας είχε πει να τα δίνουμε μαζί-και infacolic και biogaia- σε περίπτωση που δεν τον έπιανε το infacolic. 

Νιώθεις έτσι λόγω κολικων πιστεύω. Το ίδιο ένιωθα, φοβόμουν και δεν ήθελα να είμαι μόνη μου και να έχω να αντιμετωπίσω ολονύχτια κολικων. Την πρώτη φορά που θα έκανε υπηρεσία, έφερα τον μπαμπά μου από Αθήνα (δε μέναμε Αθήνα τοτε) ούτως ώστε να έχω κάποια βοήθεια το βράδυ.

Κουράγιο, θα περάσει 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Κορίτσια από λόχια πώς πατε; Έχετε ακόμα ή σας σταματησαν;

Καλο μηνααα!!εμένα φαίνεται να έχουν σταματήσει εδώ και 4 μέρες.. έχω ραντεβού με τον γυναικολογο την Τετάρτη κλείνουμε 40 μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Κορίτσια από λόχια πώς πατε; Έχετε ακόμα ή σας σταματησαν;

Εμένα μου σταμάτησαν αλλά ουσιαστικά από τις 2 μέρες που βγήκα από νοσοκομείο είχα πολύ λίγα που έρχονταν και έφευγαν και εδώ και 1 εβδομάδα κάνω και μπάνια στη θάλασσα. 20μερες μου είχε πει να περιμένω ο γιατρός αν δεν έχω αίμα. 

Αχ τα βράδια βασανοζαστε. Ξυπνάει πάρα πολλές φορές, την τελευταία εβδομάδα. Κι αν δεν ξυπνάει κλαψουριζει στον ύπνο της και δε μπορώ να κοιμηθώ εγώ. Οι λευκοί ήχοι όντως βοηθάνε μέχρι τώρα. Στην αγκαλιά μερικές φορές τεντώνεται και σφίγγεται τόσο που φοβάμαι ότι θα πέσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε?

Από λοχια κι εγώ τα ίδια, έρχονται και φεύγουν, συνήθως μονο στο σκούπισμα πια.

22 ημερών εμείς σήμερα και μάλλον πονάει η κοιλίτσα, ξεκινησε από χτες, από τις 6 το πρωι μεχρι τις 8- 9 κλάμα και σφίξιμο, ανακουφίστηκε λίγο με μασάζ και κοιμήθηκε. Βέβαια δεν ξέρω αν ειναι κολικοι, γιατι εκτός του ότι την πιάνει μονο πρωί, ηρεμεί με το στήθος. Ο παιδίατρος μου είπε θα το δούμε αν συνεχιστεί. Η αλήθεια είναι ότι τρώει πολύ βρε κορίτσια, και λαίμαργα (ώρες ώρες τραβάει το στήθος με μανία)και σκέφτομαι μήπως είναι από αυτό ο πόνος! Η αϋπνία επίσης καλά κρατεί🤣🤣🤣. Πρέπει να μαθω να κοιμάμαι μέρα γιατί το πάω σερί και δεν την παλεύω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...