Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να χαίρεστε τα μωράκια σας!

Ρε σεις κι εμενα εντυπωση μου έκανε, κανα μισαωρο μετα τον τοκετό μου την έβαλαν στο στήθος κι επιασε μονη της χωρίς να κάνω απολυτως τίποτα..ολο το βραδυ στήθος, πιστευα κι εγώ ότι χαζολογάει  γιατι σιγά πόσο πρωτόγαλα να είχα...αλλά το πρωί που την πηραν για μπάνιο έκανε εμετό και μου είπαν ότι αυτό είναι σημάδι ότι τρώει και παρατρωει μάλιστα!εύχομαι να συνεχίσει έτσι γιατί πραγματικά δεν με παιδεψε καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις Just now, ο/η Katerina1990 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να χαίρεστε τα μωράκια σας!

Ρε σεις κι εμενα εντυπωση μου έκανε, κανα μισαωρο μετα τον τοκετό μου την έβαλαν στο στήθος κι επιασε μονη της χωρίς να κάνω απολυτως τίποτα..ολο το βραδυ στήθος, πιστευα κι εγώ ότι χαζολογάει  γιατι σιγά πόσο πρωτόγαλα να είχα...αλλά το πρωί που την πηραν για μπάνιο έκανε εμετό και μου είπαν ότι αυτό είναι σημάδι ότι τρώει και παρατρωει μάλιστα!εύχομαι να συνεχίσει έτσι γιατί πραγματικά δεν με παιδεψε καθόλου!

Ου τελεια κορίτσι μου!!πολλά μωράκια πιάνουν αμέσως...έχει σχέση και με τη θηλή αν τα βολευει....εμένα όταν μου τον έφεραν ουτε καν ασχολήθηκε με το στήθος...προσπαθούσαμε σκεψου με τη μαία να του το χωσουμε στο στόμα αλλά δεν...εγώ βέβαια δεν εχω θηλή καθολου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Ου τελεια κορίτσι μου!!πολλά μωράκια πιάνουν αμέσως...έχει σχέση και με τη θηλή αν τα βολευει....εμένα όταν μου τον έφεραν ουτε καν ασχολήθηκε με το στήθος...προσπαθούσαμε σκεψου με τη μαία να του το χωσουμε στο στόμα αλλά δεν...εγώ βέβαια δεν εχω θηλή καθολου..

Και εγώ στο ένα στήθος δεν έχω πολύ καλή θηλή στο μαιευτήριο με την μαία ομως το βρήκαμε και έπιανε έδινα ομως και συμπλήρωμα γτ δεν χόρταινε τώρα στο σπίτι 2 μέρες είμαστε σπίτι μην φανταστείτε την ημέρα το πιάνει μια χαρά έβγαλα και με θήλαστρο γτ μου γέμιζαν και ο μικρός δεν μου τα αδειαζε καλά…2 βραδύα ο γλυκούλης κλαίει από την πίνα τρέχει το γάλα και δεν την πιάνει αμέσως μετά από πολύ ώρα την πιάνει πίνει 10-15 λεπτά και αποκοιμιεται με αποτέλεσμα  κάθε μισή με μια ώρα να πεινάει και πάλι κλάμα μέχρι να το πιάσει….ειναι μικρούλια μωρε απλά περίεργο που μου το κάνει το βράδυ μόνο 😳

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Joo είπε:

Και εγώ στο ένα στήθος δεν έχω πολύ καλή θηλή στο μαιευτήριο με την μαία ομως το βρήκαμε και έπιανε έδινα ομως και συμπλήρωμα γτ δεν χόρταινε τώρα στο σπίτι 2 μέρες είμαστε σπίτι μην φανταστείτε την ημέρα το πιάνει μια χαρά έβγαλα και με θήλαστρο γτ μου γέμιζαν και ο μικρός δεν μου τα αδειαζε καλά…2 βραδύα ο γλυκούλης κλαίει από την πίνα τρέχει το γάλα και δεν την πιάνει αμέσως μετά από πολύ ώρα την πιάνει πίνει 10-15 λεπτά και αποκοιμιεται με αποτέλεσμα  κάθε μισή με μια ώρα να πεινάει και πάλι κλάμα μέχρι να το πιάσει….ειναι μικρούλια μωρε απλά περίεργο που μου το κάνει το βράδυ μόνο 😳

 

Ναι είναι με τις ώρες τους....εμένα τώρα με το θήλαστρο κάπως έχει πεταχτεί η θηλή και με 2-3 προσπάθειες πιάνει χωρίς να υποφέρω από τον πόνο...αλλά συνήθως το απογευμα είναι συνεργασίμος....το πρωι και τη νύχτα όχι κλαίει γοερά μέχρι να έρθει το μπιμπερο....και στεναχωριέμαι να τον βασανίζω τον καημενο...άσε που στο στήθος δεν ξερω καν αν πίνει....έχει γάλα ομως γτ στάζει φουλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Γεννησαμε κι εμείς χτες στις 5 το απόγευμα μια μπουμπού 3010 γρ.!

Χτες το πρωί θα ερχόμουν στις 10 για πρόκληση...μεχρι προχτές καμια ένδειξη τοκετού...και ως εκ θαύματος μια ώρα πριν ξεκινήσουμε άρχισα να εχω πόνους, τους οποίους βέβαια απέδωσα στο αγχος μου🤣🤣. Όταν με είδε ο γιατρος είχα ήδη διαστολή 2 και στο nst έπιανα μεχρι και 100ρες συστολες..κι έτσι αφήσαμε την πρόκληση...μπήκα στις ωδίνες 12.30, 16.15 έσπασαν τα νερά μόνα τους και 16.55 ειδα το πλασματακι μου! Το μόνο αρνητικό στην εμπειρία μου, δεν έκαναν επισκληριδιο, λόγω αρκετών καισαρικών κοβιντ χτες και μη επάρκειας των αναισθησιολογων! Παρ όλα αυτά μπορώ να πω ότι δεν ήταν και τόσο οδυνηρό! Επιασε αμέσως στήθος και τα παμε πολύ καλά προς το παρόν, είναι φαγανούλα! Με το καλό και στις υπόλοιπες κορίτσια μου!να μας ζήσουν τα παιδακια μας!❤❤❤

Ωωω συγχαρητήρια! Αρκετά γρήγορα κύλισε η όλη διαδικασία (τη συγκρίνω και με τη δική μου που με έπιασαν πόνοι 1 το μεσημέρι της μιας ημέρας και γέννησα 9.30 το βράδυ της επόμενης 😂). 

Να είναι γερη και καλότυχη! Μια γεμάτη και όμορφη ζωή εύχομαι! 💕 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

@Katerina1990Αχ κοριτσι μου να σας ζησει το μπουμπουκακι με υγεια ευχομαι!!να πατε γρηγορα σπιτι σας!!!

Βρε κορίτσια δηλαδή εσάς τρώνε στο στήθος???εμείς ξεκινήσαμε με μικτή,δηλαδή έδωσα από την αρχή ξενο και τον έβαζα και στήθος...τώρα τριτη εβδομάδα πιστεύω απλα υο στήθος το εχει για παρηγοριά,και περιμένει το μπιμπερο για να φαι...

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή. Δεν έχουμε δώσει καθόλου ξένο. Τις πρώτες 3-4 μέρες πονούσα λίγο και είχα κάνει κάτι πληγουλες στις θηλες αλλά ήδη (σήμερα το βράδυ κλείνει εβδομάδα) έχουν δέσει με τη λανολινη που τους βάζω και επειδή το μωράκι είναι φαγανο έχω και κανονική ροή νομίζω. Χθες είχαμε τον πρώτο μας μαραθώνιο θηλασμό νομίζω. Με ξεζούμισε ένα 24ωρο. Δεν ήθελε να κάτσει στο κρεβάτι της καθόλου. Τώρα πάλι έχει γυρίσει στο 2.5 ώρες ύπνος - 15-30' φαΐ και από την αρχή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

@Katerina1990Αχ κοριτσι μου να σας ζησει το μπουμπουκακι με υγεια ευχομαι!!να πατε γρηγορα σπιτι σας!!!

Βρε κορίτσια δηλαδή εσάς τρώνε στο στήθος???εμείς ξεκινήσαμε με μικτή,δηλαδή έδωσα από την αρχή ξενο και τον έβαζα και στήθος...τώρα τριτη εβδομάδα πιστεύω απλα υο στήθος το εχει για παρηγοριά,και περιμένει το μπιμπερο για να φαι...

Καλησπέρα κορίτσι μου κ εγω θηλάζω αλλά σίγουρα 4 με 5 φορές περιμένει το μπουκάλι της !!!! Δεν ξέρω κ εγω αν είναι απλά για παρηγοριά αν δεν την πιάνει δεν ξέρω… καλά να ναι βέβαια να βάζει βάρος εγω αυτό λέω γτ γεννήθηκε κ μικρούλα αλλά το έχω απορία κ εγω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να χαίρεστε τα μωράκια σας!

Ρε σεις κι εμενα εντυπωση μου έκανε, κανα μισαωρο μετα τον τοκετό μου την έβαλαν στο στήθος κι επιασε μονη της χωρίς να κάνω απολυτως τίποτα..ολο το βραδυ στήθος, πιστευα κι εγώ ότι χαζολογάει  γιατι σιγά πόσο πρωτόγαλα να είχα...αλλά το πρωί που την πηραν για μπάνιο έκανε εμετό και μου είπαν ότι αυτό είναι σημάδι ότι τρώει και παρατρωει μάλιστα!εύχομαι να συνεχίσει έτσι γιατί πραγματικά δεν με παιδεψε καθόλου!

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!!! ❤️❤️❤️Γερό κ δυνατό να ναι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου κ εγω θηλάζω αλλά σίγουρα 4 με 5 φορές περιμένει το μπουκάλι της !!!! Δεν ξέρω κ εγω αν είναι απλά για παρηγοριά αν δεν την πιάνει δεν ξέρω… καλά να ναι βέβαια να βάζει βάρος εγω αυτό λέω γτ γεννήθηκε κ μικρούλα αλλά το έχω απορία κ εγω 

Ναι ναι σήμερα πχ τον εχω στο στήθος όλη μερα γτ γκρινιάζει πολύ...αλλά έχει πιει και ξένο σαν να μην είναι στο στήθος....τι να πω πιστεύω απλα δεν έχει συνδυάσει το στήθος με το φαγητό και δεν πινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Ναι ναι σήμερα πχ τον εχω στο στήθος όλη μερα γτ γκρινιάζει πολύ...αλλά έχει πιει και ξένο σαν να μην είναι στο στήθος....τι να πω πιστεύω απλα δεν έχει συνδυάσει το στήθος με το φαγητό και δεν πινει

Μωρέ μήπως τρώνε τα μωράκια και στο στήθος και απλά είναι ιδέα σας ότι μόνο πιπιλανε; βέβαια λένε όντως ότι όταν τους δίνεις με το μπιμπερό επειδή είναι πιο εύκολο καλομαθαινουν και δεν προσπαθούν να βγάλουν ποσότητα από το στήθος μετά. Πάντως κι εγώ σε διάφορες φάσεις αναρωτιόμουν αν πίνει όντως. Αλλά τώρα αφενός της φεύγει από το στόμα, αφετέρου το στήθος το αδειάζει. Είναι πρώτα έτοιμο να εκραγεί και μετά τρώει τρώει και γίνεται άδειο και μαλακό. Δε γινόταν από την αρχή όμως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Ναι ναι σήμερα πχ τον εχω στο στήθος όλη μερα γτ γκρινιάζει πολύ...αλλά έχει πιει και ξένο σαν να μην είναι στο στήθος....τι να πω πιστεύω απλα δεν έχει συνδυάσει το στήθος με το φαγητό και δεν πινει

Εμένα και γουλιές βγάζει με το στήθος και ρεύεται κανονικότατα όποτε τρώει κανονικά απλά πιστεύω δεν την πιάνει θέλει κ άλλο… έχει φορές μες την ημέρα που θα είναι έστω μια ώρα μόνο με στήθος ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Εμένα και γουλιές βγάζει με το στήθος και ρεύεται κανονικότατα όποτε τρώει κανονικά απλά πιστεύω δεν την πιάνει θέλει κ άλλο… έχει φορές μες την ημέρα που θα είναι έστω μια ώρα μόνο με στήθος ; 

Οχι οχι μια ωρα ποτέ...ρευεται ναι,γουλιά βγάζει σπάνια με στήθος....συνήθως καθετε κανα 45 λεπτό στο στήθος,και μετά από κάνα μισάωρο ξανακλαιει και του δίνω ξενο για να κοιμηθεί κανα δίωρο...οπότε μάλλον δεν χορταίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Οχι οχι μια ωρα ποτέ...ρευεται ναι,γουλιά βγάζει σπάνια με στήθος....συνήθως καθετε κανα 45 λεπτό στο στήθος,και μετά από κάνα μισάωρο ξανακλαιει και του δίνω ξενο για να κοιμηθεί κανα δίωρο...οπότε μάλλον δεν χορταίνει...

Δεν χορταίνουν !!! Και εμένα τοση ωρα κάθεται στο στήθος ! Πρέπει να ξεκινησαν οι κολικοι εχει ποναλακια κ δεν μπορεί να ενεργηθεί εύκολα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angelaki91 είπε:

Δεν χορταίνουν !!! Και εμένα τοση ωρα κάθεται στο στήθος ! Πρέπει να ξεκινησαν οι κολικοι εχει ποναλακια κ δεν μπορεί να ενεργηθεί εύκολα 

Ναι ναι άστα...ένας έχουν ξεκινήσει από την δεύτερη εβδομάδα....υπομονή κορίτσια μου!!!αχ τι καλά που τα λέμε εδώ και δεν είμαι μονη μου....έχετε βοήθεια κορίτσια???εγώ πάλι καλα εχω το συζυυγο αλλά την άλλη εβδομάδα γυρίζει στη δουλεια...είναι στρατιωτικός που σημαίνει θα λείπει και ολόκληρες μέρες...έχω πανικοβληθει ποθ θα είμαι μονη μου με το μωρό όλη μερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Δεν χορταίνουν !!! Και εμένα τοση ωρα κάθεται στο στήθος ! Πρέπει να ξεκινησαν οι κολικοι εχει ποναλακια κ δεν μπορεί να ενεργηθεί εύκολα 

Πάντως κι εμένα που χορταίνει και παίρνει βάρος μόνο από θηλασμό κλαίει μερικές μέρες και κάθε ώρα, ειδικά το βράδυ. Τη μέρα κοιμάται ακομα και 3ωρα. Είναι παρηγοριάς, όχι πείνας. Φυσικά έχω πει κι εγώ αν κάποια στιγμή δεν αντέχω άλλο αυτό με το στήθος να δώσω και φόρμουλα που βαρυστομαχιαζουν και κοιμούνται πιο πολύ. Προχθές θηλαζε η μικρή 10ωρες και έπινε κανονικά. Είχε αδειάσει το στήθος και αυτή ακόμα εκεί. Είναι για να αυξήσει τη ροή της μαμάς και να νιώθει όμορφα. Συμβαίνει μια στο τόσο. Μετά χθες είχε πιο κανονικό πρόγραμμα που κοιμόταν και 2-3 ώρες ενδιάμεσα στα γεύματα. 

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Ναι ναι άστα...ένας έχουν ξεκινήσει από την δεύτερη εβδομάδα....υπομονή κορίτσια μου!!!αχ τι καλά που τα λέμε εδώ και δεν είμαι μονη μου....έχετε βοήθεια κορίτσια???εγώ πάλι καλα εχω το συζυυγο αλλά την άλλη εβδομάδα γυρίζει στη δουλεια...είναι στρατιωτικός που σημαίνει θα λείπει και ολόκληρες μέρες...έχω πανικοβληθει ποθ θα είμαι μονη μου με το μωρό όλη μερα....

Εμάς δε νομίζω να έχουν αρχίσει οι κολικοι ακόμα. Σφίγγεται βέβαια λίγο σε διάφορες φάσεις και κάνει γκρίνια αλλά νομίζω πολύ ήπια πράγματα. Εμείς ειμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες και ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι οπότε ήδη δουλεύει αλλά είναι εδώ αν χρειαστώ κάτι. Βοηθάει πάρα πολύ αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η MyNa είπε:

Πάντως κι εμένα που χορταίνει και παίρνει βάρος μόνο από θηλασμό κλαίει μερικές μέρες και κάθε ώρα, ειδικά το βράδυ. Τη μέρα κοιμάται ακομα και 3ωρα. Είναι παρηγοριάς, όχι πείνας. Φυσικά έχω πει κι εγώ αν κάποια στιγμή δεν αντέχω άλλο αυτό με το στήθος να δώσω και φόρμουλα που βαρυστομαχιαζουν και κοιμούνται πιο πολύ. Προχθές θηλαζε η μικρή 10ωρες και έπινε κανονικά. Είχε αδειάσει το στήθος και αυτή ακόμα εκεί. Είναι για να αυξήσει τη ροή της μαμάς και να νιώθει όμορφα. Συμβαίνει μια στο τόσο. Μετά χθες είχε πιο κανονικό πρόγραμμα που κοιμόταν και 2-3 ώρες ενδιάμεσα στα γεύματα. 

Εμάς δε νομίζω να έχουν αρχίσει οι κολικοι ακόμα. Σφίγγεται βέβαια λίγο σε διάφορες φάσεις και κάνει γκρίνια αλλά νομίζω πολύ ήπια πράγματα. Εμείς ειμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες και ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι οπότε ήδη δουλεύει αλλά είναι εδώ αν χρειαστώ κάτι. Βοηθάει πάρα πολύ αυτό. 

Εμενα μετά το θηλασμό κοιμαται ένα τέταρτο το πρωι και μετα αρχίζει πάλι κλάμα...και του δίνω 90 μλ ξενο και το πίνει αμέσως....είναι πολλά τα 90 μλ για να έχει φάει και στο στήθος γιαυτο λεω ότι ίσως δεβ τρωει....αχ εισαι τυχερή εμενα από την άλλη εβδομάδα θα λείπει και ολόκληρο 24ωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Εμενα μετά το θηλασμό κοιμαται ένα τέταρτο το πρωι και μετα αρχίζει πάλι κλάμα...και του δίνω 90 μλ ξενο και το πίνει αμέσως....είναι πολλά τα 90 μλ για να έχει φάει και στο στήθος γιαυτο λεω ότι ίσως δεβ τρωει....αχ εισαι τυχερή εμενα από την άλλη εβδομάδα θα λείπει και ολόκληρο 24ωρο...

Εμένα έπινε 90ml τώρα το έχουμε πάει στα 60ml περίπου… και χορταίνει ο άντρας μου έχει δίκη του επιχείρηση λείπει όλη μέρα έρχεται βράδυ δυστυχώς :( έκατσε μαζί μας μια εβδομάδα μετά την γεννα κ ειλικρινά ήταν τέλεια τώρα αναλαμβάνει το βράδυ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Εμενα μετά το θηλασμό κοιμαται ένα τέταρτο το πρωι και μετα αρχίζει πάλι κλάμα...και του δίνω 90 μλ ξενο και το πίνει αμέσως....είναι πολλά τα 90 μλ για να έχει φάει και στο στήθος γιαυτο λεω ότι ίσως δεβ τρωει....αχ εισαι τυχερή εμενα από την άλλη εβδομάδα θα λείπει και ολόκληρο 24ωρο...

Δεν ξέρω. Σίγουρα δεν είμαι ειδική στα μωρά. Εμένα με εκπλήσσει με τις ποσότητες που τρώει. Χθες έκανε εμετό επειδή έφαγε υπερβολικα κι έβγαλε πάρα πολύ γάλα. Εντυπωσιάστηκα με το ότι μόλις είχε φάει τόσο. Και μετά τον εμετό ξαναεφαγε κανονικά εννοείται. 

Καλά ναι, έχει τα καλα του και τα κακά του. Στα κακά θα πω ότι δε σου αναλογεί άδεια. Εγώ δούλεψα τελευταία μέρα Σάββατο 38 και 3 και Κυριακή με έπιασαν οι πόνοι. Και τώρα στην ουσία το ταμείο μου δίνει τις εισφορές μου πάρα κάτι (να βάζω και από την τσέπη μου) για 4 μήνες αφού γεννηθεί το μωρό. 200 ευρώ το μήνα. Ουσιαστικά με αναγκάζει να  δουλεύω. Και είναι δουλειά είτε την κάνεις από το σπίτι είτε εκτός. Το καλό είναι ότι είμαστε πιο ευέλικτοι στο να φτιάξουμε το πρόγραμμά μας έτσι ώστε να βολευόμαστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μπαίνω αισίως 35η εβδομάδα, έχω βαρύνει πολύ, τα πόδια πονάνε στους αστραγάλους, κουνιέμαι δύσκολα από θέση σε θέση, τις δουλειές στο σπίτι τις κάνω με ρυθμό χελώνας καρέτα καρέτα, σιγά σιγά συμπληρώνω τη βαλίτσα μαιευτηριου, τώρα πήραμε πορτ μπεμπε, αυγό, ριλαξ, αναμένουμε το καρότσι. Αφήστε την τουαλέτα ανά 2 ώρες, τα χέρια μου που τα αισθάνομαι πρησμένα και την υπνηλία όπου καθίσω. Εσείς που τα περάσατε, έτσι ήταν στις τελευταίες εβδομάδες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου μπαίνω αισίως 35η εβδομάδα, έχω βαρύνει πολύ, τα πόδια πονάνε στους αστραγάλους, κουνιέμαι δύσκολα από θέση σε θέση, τις δουλειές στο σπίτι τις κάνω με ρυθμό χελώνας καρέτα καρέτα, σιγά σιγά συμπληρώνω τη βαλίτσα μαιευτηριου, τώρα πήραμε πορτ μπεμπε, αυγό, ριλαξ, αναμένουμε το καρότσι. Αφήστε την τουαλέτα ανά 2 ώρες, τα χέρια μου που τα αισθάνομαι πρησμένα και την υπνηλία όπου καθίσω. Εσείς που τα περάσατε, έτσι ήταν στις τελευταίες εβδομάδες; 

Έτσι ακριβώς είναι !!!! Θυμάμαι είχα πάθει σοκ γιατί πρήστηκα απότομα (χέρια κ πόδια ) με το που μπήκα στον μήνα μου! Δεν μου έκαναν τα παπούτσια μου ξαφνικά !!! Κάνει κ πιο πολύ ζέστη τώρα! Αλλά θα περάσει ο καιρός γρήγορα κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γεια σας!

Χάθηκα λίγο, αλλά γέννησα κι εγώ τη Δευτέρα το πρωί. Λίγες ώρες μετά το ποστ που σας έγραψα εδώ, ότι ενώ ένιωθα μια πίεση και υποχώρησε και ότι μάλλον δε γενναω... έσπασαν τα νερα! Στις 2.30 το βράδυ. Πήγαινα για ύπνο και σκέφτηκα να πάω πρώτα τουαλέτα για να μην παω μετα, ξαφνικά άρχισαν να τρέχουν νερά, πολλά όμως! Φώναξα τον άντρα μου, πήραμε τη γιατρό και ξεκινήσαμε για την κλινική και ταυτόχρονα άρχισα να έχω συντονισμενες συσπάσεις. 

Όλα έγιναν πολύ γρήγορα, ήρθε η γιατρός μου καο ειδε οτι τα υγρα ηταν κεχρωσμενα αλλα μου λεει δεν ανησυχούμε ακόμα. Ήρθε και η μαία μου και κάναμε ασκήσεις στη μπάλα πιλατες, περπατούσαμε, συζητούσαμε κάνοντας καθίσματα για να κατέβει το μωράκι μας. 

Μέσα σε μισή ώρα η διαστολή από 6 πήγε στο 10, δεν πρόλαβε να έρθει ο αναισθησιολόγος νωρίτερα με αποτέλεσμα να γεννήσω σχεδόν χωρίς επισκληριδιο καθώς μου την έκανε ενώ ένιωθα ήδη το κεφάλι της μικρής, η οποία ουτε καν με εκοψε. Αυτη τη φορα γλιτωσα την περινεοτομη. Πάλι καλα πρόλαβε και μπήκε ο άντρας μου! 

Σήμερα βγήκαμε από την κλινική, 1 μέρα νωρίτερα δηλαδή και είμαστε πολύ καλά. Θηλάζει ικανοποιητικα, πιπιλαει με τις ώρες αλλά είναι φυσιολογικό καθώς ρυθμίζει την παραγωγή. 

Αυτά από εμάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας!

Χάθηκα λίγο, αλλά γέννησα κι εγώ τη Δευτέρα το πρωί. Λίγες ώρες μετά το ποστ που σας έγραψα εδώ, ότι ενώ ένιωθα μια πίεση και υποχώρησε και ότι μάλλον δε γενναω... έσπασαν τα νερα! Στις 2.30 το βράδυ. Πήγαινα για ύπνο και σκέφτηκα να πάω πρώτα τουαλέτα για να μην παω μετα, ξαφνικά άρχισαν να τρέχουν νερά, πολλά όμως! Φώναξα τον άντρα μου, πήραμε τη γιατρό και ξεκινήσαμε για την κλινική και ταυτόχρονα άρχισα να έχω συντονισμενες συσπάσεις. 

Όλα έγιναν πολύ γρήγορα, ήρθε η γιατρός μου καο ειδε οτι τα υγρα ηταν κεχρωσμενα αλλα μου λεει δεν ανησυχούμε ακόμα. Ήρθε και η μαία μου και κάναμε ασκήσεις στη μπάλα πιλατες, περπατούσαμε, συζητούσαμε κάνοντας καθίσματα για να κατέβει το μωράκι μας. 

Μέσα σε μισή ώρα η διαστολή από 6 πήγε στο 10, δεν πρόλαβε να έρθει ο αναισθησιολόγος νωρίτερα με αποτέλεσμα να γεννήσω σχεδόν χωρίς επισκληριδιο καθώς μου την έκανε ενώ ένιωθα ήδη το κεφάλι της μικρής, η οποία ουτε καν με εκοψε. Αυτη τη φορα γλιτωσα την περινεοτομη. Πάλι καλα πρόλαβε και μπήκε ο άντρας μου! 

Σήμερα βγήκαμε από την κλινική, 1 μέρα νωρίτερα δηλαδή και είμαστε πολύ καλά. Θηλάζει ικανοποιητικα, πιπιλαει με τις ώρες αλλά είναι φυσιολογικό καθώς ρυθμίζει την παραγωγή. 

Αυτά από εμάς!

Να σας ζήσει, συγχαρητήρια για την υπομονή σου και τη γενναιότητα σου. Το πηγες ως τέλος και όλα πήγαν καλά! Καλότυχη και γερή να είναι. Να δώσεις ένα φιλί στον σύζυγο για την ετοιμότητα του 👌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας!

Χάθηκα λίγο, αλλά γέννησα κι εγώ τη Δευτέρα το πρωί. Λίγες ώρες μετά το ποστ που σας έγραψα εδώ, ότι ενώ ένιωθα μια πίεση και υποχώρησε και ότι μάλλον δε γενναω... έσπασαν τα νερα! Στις 2.30 το βράδυ. Πήγαινα για ύπνο και σκέφτηκα να πάω πρώτα τουαλέτα για να μην παω μετα, ξαφνικά άρχισαν να τρέχουν νερά, πολλά όμως! Φώναξα τον άντρα μου, πήραμε τη γιατρό και ξεκινήσαμε για την κλινική και ταυτόχρονα άρχισα να έχω συντονισμενες συσπάσεις. 

Όλα έγιναν πολύ γρήγορα, ήρθε η γιατρός μου καο ειδε οτι τα υγρα ηταν κεχρωσμενα αλλα μου λεει δεν ανησυχούμε ακόμα. Ήρθε και η μαία μου και κάναμε ασκήσεις στη μπάλα πιλατες, περπατούσαμε, συζητούσαμε κάνοντας καθίσματα για να κατέβει το μωράκι μας. 

Μέσα σε μισή ώρα η διαστολή από 6 πήγε στο 10, δεν πρόλαβε να έρθει ο αναισθησιολόγος νωρίτερα με αποτέλεσμα να γεννήσω σχεδόν χωρίς επισκληριδιο καθώς μου την έκανε ενώ ένιωθα ήδη το κεφάλι της μικρής, η οποία ουτε καν με εκοψε. Αυτη τη φορα γλιτωσα την περινεοτομη. Πάλι καλα πρόλαβε και μπήκε ο άντρας μου! 

Σήμερα βγήκαμε από την κλινική, 1 μέρα νωρίτερα δηλαδή και είμαστε πολύ καλά. Θηλάζει ικανοποιητικα, πιπιλαει με τις ώρες αλλά είναι φυσιολογικό καθώς ρυθμίζει την παραγωγή. 

Αυτά από εμάς!

Να σας ζήσει!!!! ❤️🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας!

Χάθηκα λίγο, αλλά γέννησα κι εγώ τη Δευτέρα το πρωί. Λίγες ώρες μετά το ποστ που σας έγραψα εδώ, ότι ενώ ένιωθα μια πίεση και υποχώρησε και ότι μάλλον δε γενναω... έσπασαν τα νερα! Στις 2.30 το βράδυ. Πήγαινα για ύπνο και σκέφτηκα να πάω πρώτα τουαλέτα για να μην παω μετα, ξαφνικά άρχισαν να τρέχουν νερά, πολλά όμως! Φώναξα τον άντρα μου, πήραμε τη γιατρό και ξεκινήσαμε για την κλινική και ταυτόχρονα άρχισα να έχω συντονισμενες συσπάσεις. 

Όλα έγιναν πολύ γρήγορα, ήρθε η γιατρός μου καο ειδε οτι τα υγρα ηταν κεχρωσμενα αλλα μου λεει δεν ανησυχούμε ακόμα. Ήρθε και η μαία μου και κάναμε ασκήσεις στη μπάλα πιλατες, περπατούσαμε, συζητούσαμε κάνοντας καθίσματα για να κατέβει το μωράκι μας. 

Μέσα σε μισή ώρα η διαστολή από 6 πήγε στο 10, δεν πρόλαβε να έρθει ο αναισθησιολόγος νωρίτερα με αποτέλεσμα να γεννήσω σχεδόν χωρίς επισκληριδιο καθώς μου την έκανε ενώ ένιωθα ήδη το κεφάλι της μικρής, η οποία ουτε καν με εκοψε. Αυτη τη φορα γλιτωσα την περινεοτομη. Πάλι καλα πρόλαβε και μπήκε ο άντρας μου! 

Σήμερα βγήκαμε από την κλινική, 1 μέρα νωρίτερα δηλαδή και είμαστε πολύ καλά. Θηλάζει ικανοποιητικα, πιπιλαει με τις ώρες αλλά είναι φυσιολογικό καθώς ρυθμίζει την παραγωγή. 

Αυτά από εμάς!

Να σας ζήσει! Καλότυχη και γερή να είναι! Η γλυκούλα είχε ζοριστεί λίγο αλλά ήταν 2ος τοκετός, οπότε πήγε γρήγορα γρήγορα ε; τέλεια όλα! 💕 💕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maya90κορίτσι μου να σου ζήσει!να ναι πάντα υγιής και χαρούμενη! Να χαίρεσαι την όμορφη οικογένεια σου!❤❤❤

 

Κι εμείς κορίτσια βγήκαμε χτες, μια μέρα νωρίτερα!αλλά σαν να μου αποσυντονιστηκε εντελώς, όλο το βράδυ έκλαιγε και δεν ηρεμούσε και την είχα στο στήθος ασταμάτητα, κατι που δεν εκανε οσο ήμασταν στο μαιευτήριο...βέβαια από το πρωί είναι ησυχη, κοιμάται και θηλάζουμε περίπου ανά 2ωρο. Το θετικό είναι ότι θηλαζει πολύ καλά και παίρνει βάρος! Ποσο υπέροχα είναι βρε κορίτσια με τα μωράκια μας!μου μοιάζει ακόμα ονειρο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κι εγώ με τη σειρά μου, να χαίρεστε όλες τα μπουμπουκακια σας!

@evaioan με το καλό και εσύ, κοντεύεις! Για να απαντήσω στην ερώτηση που είχες κάνει καθώς τώρα τα διαβάζω, όπως τα περιγράφεις είναι ο τελευταίος μηνας, ζοριζει αρκετα αλλα σκεψου οτι επιβαρύνει πολυ και η ζέστη του καλοκαιριού. 

@Katerina1990 συνήθως αποσυνταποσυντονιζονται σε αλλαγή περιβάλλοντος καθώς είναι πολύ μικρούλια και δεν γνωρίζουν τον έξω κόσμο. Θα στρώσει όμως!

@MyNa ναι, ζορίστηκε και γι'αυτο έκανε κακά στη μήτρα. Ευτυχώς όμως οι εξετάσεις της βγήκαν καθαρές, δεκ πήρε καμία λοιμωξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...