Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Με το καλό κορίτσια μου σας βλέπω να γεννάτε όλες κοντά κοντά μαζί!!! Αν μπορείτε κοιμηθείτε λίγο παραπάνω!!! 

Από ύπνο, εγω έχω 3 μέρες τώρα που κοιμαμε πολύ 😂😂😂 η μάνα μου λέει δεν θα βγει αν κοιμασε όλοι μέρα 🤯🤯🤯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Joo είπε:

Από ύπνο, εγω έχω 3 μέρες τώρα που κοιμαμε πολύ 😂😂😂 η μάνα μου λέει δεν θα βγει αν κοιμασε όλοι μέρα 🤯🤯🤯

Καλά κανεις!!! Εμένα μου το έλεγαν και δεν άκουγα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelaki91 είπε:

Με το καλό κορίτσια μου σας βλέπω να γεννάτε όλες κοντά κοντά μαζί!!! Αν μπορείτε κοιμηθείτε λίγο παραπάνω!!! 

Δε ξέρω δυσκολος ο ύπνος τις τελευταίες μερες.. Ισως είναι για να προετοιμαστουμε για τις αϋπνίες που ακολουθούν μετά με τα μωράκια.. Πως τα πάτε εσείς στο σπιτι??? Ειδα στον ύπνο μου οτι είχα κ εγω το μωράκι μου στ σπίτι 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Δε ξέρω δυσκολος ο ύπνος τις τελευταίες μερες.. Ισως είναι για να προετοιμαστουμε για τις αϋπνίες που ακολουθούν μετά με τα μωράκια.. Πως τα πάτε εσείς στο σπιτι??? Ειδα στον ύπνο μου οτι είχα κ εγω το μωράκι μου στ σπίτι 🙏

Όσο μπορεις να προσπαθείς Παντως..! Καλά κορίτσι μου μπήκαμε σε έναν ρυθμό μπορώ να πω!!! Εντάξει δεν είναι τραγικές οι δικές μου αϋπνίες 😂 για να μην λέω κ ψέματα αλλά κ μόνο που δεν κοιμάσαι σερί είναι κάπως 😂 ξυπνάει 2 φορές την νύχτα! Κατά τα άλλα πολύ όμορφα μπορώ να πω βλέπεις το θαυματακι σου κ λιώνεις ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Angelaki91 είπε:

Όσο μπορεις να προσπαθείς Παντως..! Καλά κορίτσι μου μπήκαμε σε έναν ρυθμό μπορώ να πω!!! Εντάξει δεν είναι τραγικές οι δικές μου αϋπνίες 😂 για να μην λέω κ ψέματα αλλά κ μόνο που δεν κοιμάσαι σερί είναι κάπως 😂 ξυπνάει 2 φορές την νύχτα! Κατά τα άλλα πολύ όμορφα μπορώ να πω βλέπεις το θαυματακι σου κ λιώνεις ! 

Ανυπομονώω δεν εχω αλλη υπομονήηη.. ❤️ Εγω ειδα ελάχιστο αιματακι σήμερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Ανυπομονώω δεν εχω αλλη υπομονήηη.. ❤️ Εγω ειδα ελάχιστο αιματακι σήμερα 

Ετοιμάζεσαι μάλλον κορίτσι μου !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να ρωτήσω ήθελα μόνο εγώ λουζομαι στον ιδρώτα το βράδυ; έχω αρχίσει να αφήνω ανοιχτό το aircondition γιατί δεν την παλεύω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω ήθελα μόνο εγώ λουζομαι στον ιδρώτα το βράδυ; έχω αρχίσει να αφήνω ανοιχτό το aircondition γιατί δεν την παλεύω. 

Καλημέρα!!!!κάθε βράδυ 1 μήνα τώρα κοιμαμε στο σαλόνι στης 26 το aircodicion,δίνει πόνο όλοι νύχτα,δεν με χτυπάει πάνω μου ο αέρας αλλλα σε άλλο δωμάτιο δεν μπορώ 🤪🤪🤪🤪 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω ήθελα μόνο εγώ λουζομαι στον ιδρώτα το βράδυ; έχω αρχίσει να αφήνω ανοιχτό το aircondition γιατί δεν την παλεύω. 

Νόμιζα ότι ήμουν η μόνη 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ κοιμάμαι με κλιματιστικό και ανεμιστήρα ταυτόχρονα, άλλοτε κλείνω το ενα, άλλοτε το αλλο κατα τη διάρκεια της νύχτας..εν τω μεταξύ το παθαίνω μονο το βράδυ , μερα δεν ζεσταινομαι τοσο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ κοιμάμαι με κλιματιστικό και ανεμιστήρα ταυτόχρονα, άλλοτε κλείνω το ενα, άλλοτε το αλλο κατα τη διάρκεια της νύχτας..εν τω μεταξύ το παθαίνω μονο το βράδυ , μερα δεν ζεσταινομαι τοσο!

Το ίδιο ακριβώς και εγώ, το βράδυ μόνο και αλλάζω μπλούζα. Δύο φορές πάω τουαλέτα, ρίχνω νερό στο πρόσωπο για τον ιδρώτα, αλλάζω μπλούζα, με κλωτσάει η μικρή και μετά ξεραινομαι πάλι στο κρεβάτι 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/7/2022 at 8:20 ΜΜ, ο/η Katerina1990 είπε:

Εγω δεν πονάω καθόλου πουθενά, δεν ξερω γιατι αλλά νιώθω καλύτερα από ποτέ..ρε συ τώρα που είπες μασάζ περινεου, μου το χει πει κι εμενα η μαία, αλλά δεν εχω καταφέρει να το κανω, δεν ξέρω, αισθάνομαι σκληρή την περιοχή και φοβαμαι να ασκώ πίεση...το χει κάνει καμια καθόλου?

@Maya90 και @ Eirinakos άντε ολες μαζί μας βλέπω!🤣

Δες αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!μολις γύρισα από γιατρο🙂 δεν πόνεσε αυτή την φορά ο έλεγχος στον τράχηλο…το μωρό έχει εμπεδωθεί αρκετά αλλά ο πλακούντας γέρασε μου είπε(τα εξηγεί έτσι μεταξύ μας 🤪αν μέχρι Δευτέρα βράδυ μου είπε δεν έχεις νεότερα θα πρότεινα να παμε με ραντεβου,έχω συσπάσεις κανονικά κάθε βράδυ το μωρό έχει εμπεδωθεί  τράχηλος έχει μαλακώσει μπωρει να έρθει και απο μόνο του μου είπε μέχρι Δευτέρα το βράδυ….για να δούμε, μαρεσει που λέγαμε ότι θα έρθει πριν την πητ σίγουρα 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Joo είπε:

Εσείς κορίτσια πως είστε πονάκια έχετε;;; Πρότεινε σε καμία άλλη ο γιατρός να πάνε με ραντεβου 🙂

Καλησπέρα!κ σε μένα το πρότεινε, λόγω γερασμένου πλακούντα, από 8ο ομως! Κι εμένα μου ειπε να μπούμε Κυριακή να γεννήσω ως Δευτέρα...εμένα βέβαια αν κ εχει εμπεδωθεί δεν έχω ούτε διαστολή ουτε συσπάσεις ουτε τιποτα..η αλήθεια είναι δεν ξερω τι να κάνω!🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Joo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!μολις γύρισα από γιατρο🙂 δεν πόνεσε αυτή την φορά ο έλεγχος στον τράχηλο…το μωρό έχει εμπεδωθεί αρκετά αλλά ο πλακούντας γέρασε μου είπε(τα εξηγεί έτσι μεταξύ μας 🤪αν μέχρι Δευτέρα βράδυ μου είπε δεν έχεις νεότερα θα πρότεινα να παμε με ραντεβου,έχω συσπάσεις κανονικά κάθε βράδυ το μωρό έχει εμπεδωθεί  τράχηλος έχει μαλακώσει μπωρει να έρθει και απο μόνο του μου είπε μέχρι Δευτέρα το βράδυ….για να δούμε, μαρεσει που λέγαμε ότι θα έρθει πριν την πητ σίγουρα 😂😂😂😂

Και εμένα μέχρι δευτερα μου είπε αλλα δε το βλέπω.. Εχω πονακια ελαφρά όμως! Δεν αντεχω αλλο κοριτσιαα θέλω να γεννήσω! Εσυ ποσό είσαι? Διαστολή έχεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Και εμένα μέχρι δευτερα μου είπε αλλα δε το βλέπω.. Εχω πονακια ελαφρά όμως! Δεν αντεχω αλλο κοριτσιαα θέλω να γεννήσω! Εσυ ποσό είσαι? Διαστολή έχεις? 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα!κ σε μένα το πρότεινε, λόγω γερασμένου πλακούντα, από 8ο ομως! Κι εμένα μου ειπε να μπούμε Κυριακή να γεννήσω ως Δευτέρα...εμένα βέβαια αν κ εχει εμπεδωθεί δεν έχω ούτε διαστολή ουτε συσπάσεις ουτε τιποτα..η αλήθεια είναι δεν ξερω τι να κάνω!🤔

Όντως είναι περίεργη απόφαση,εγώ δεν το περίμενα αυτό γτ με το πρώτο μου παιδί είχα γεννήσει 38 και κάτι ημερών και λέγαμε ότι και αυτο έτσι ι θα βγει έδειχναν όλα ότι θα βγει από μόνο του….βέβαια μου είπε μπωρει μέχρι Δευτέρα βράδυ που θα κάνω εισαγωγή να έχει βγει 🤨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Joo είπε:

 

Όντως είναι περίεργη απόφαση,εγώ δεν το περίμενα αυτό γτ με το πρώτο μου παιδί είχα γεννήσει 38 και κάτι ημερών και λέγαμε ότι και αυτο έτσι ι θα βγει έδειχναν όλα ότι θα βγει από μόνο του….βέβαια μου είπε μπωρει μέχρι Δευτέρα βράδυ που θα κάνω εισαγωγή να έχει βγει 🤨

Κι εγώ πραγματικά σε αυτό ελπίζω! Εύχομαι το ίδιο και για σας κοριτσια μου!ας έχουν έρθει μέχρι τη Δευτέρα από μόνα τους για να μη χρειαστεί να μπούμε σε άλλες διαδικασίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Και εμένα μέχρι δευτερα μου είπε αλλα δε το βλέπω.. Εχω πονακια ελαφρά όμως! Δεν αντεχω αλλο κοριτσιαα θέλω να γεννήσω! Εσυ ποσό είσαι? Διαστολή έχεις? 

Άμα σου πω ότι δεν θυμάμαι για διαστολή τι μου είπε αν μου είπε🙄…και εγώ δεν ρώτησα…στα αυτιά μου βούιζε το προτείνω να μπούμε Δευτέρα βράδυ με ραντεβου,ούτε το βάρος δεν ρώτησα…από χαρά από ανγχως δεν ξέρω τα εχασα για λίγο,αυτός άρχισε να γράφει το πλάνο και εγώ δεν ξέρω τι σκεφτόμουν έλεγα ναι γιατρέ μου😬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε; Την Κυριακή, λίγο μετά την ώρα που έστειλα το τελευταίο μου μήνυμα εδώ άρχισα να έχω πονακια που μέχρι το μεσημέρι ήταν επώδυνες συσπάσεις. Επειδή δεν ήταν με κανονικό ρυθμό πήγα κανονικά για μπάνιο που είχα κανονίσει και μέχρι το βράδυ που γυρίσαμε σπίτι ήταν ιδιαίτερα επώδυνες αλλά πάλι η συχνότητα τους ήταν ακανόνιστη στα 5-8'. Είχα ενημερώσει και μαία και γιατρό και μου είχαν πει να μείνω όσο περισσότερο σπίτι, κατά προτίμηση να περιμένω να φτάσουν να είναι σταθερά κάτω από ανά 5'. Δεν κοιμήθηκα από τον πόνο όλο το βράδυ και το πρωί που είχαμε αποδεχτεί ότι δεν προχωράει σε τοκετό και θα πήγαινα αυπνη για nst να δούμε τι γίνεται, μου έσπασαν τα νερα. Ήταν ένας μαραθώνιος τοκετός που κράτησε άλλες 12 ώρες μετά το σπάσιμο των νερών γιατί δε συντονίζονταν οι συσπάσεις μου να κάνω διαστολή και με το που μου έδιναν τεχνητές οδύνες το μωρό έριχνε παλμους (μας κατατρομαξε αρκετές φορές). Κάποια στιγμή συζητήσαμε να πάμε με καισαρική, αλλά είπαμε μετά από τόσο πόνο και κούραση να συνεχίσουμε την προσπάθεια λίγο κι ενώ είχαμε χάσει τις ελπίδες μας τελικά έγινε το θαύμα και πήρα μπρος και γέννησα το κοριτσάκι μου υγιέστατο. Γεννήθηκε 3080 στις 38 και 5. Είχε και γενεθλια ο άντρας μου τη Δευτέρα που γεννήθηκε η μικρή, οπότε θα έχουμε διπλή γιορτή από δω και πέρα 🎉   Σήμερα βγήκαμε κιόλας από το μαιευτήριο και είμαστε σπιτάκι και προσπαθούμε να συνειδητοποιήσουνε όλοι τη νέα κατάσταση!

Πριν να σας πω ότι ταυτίστηκα με όλα όσα λέγατε. Πολύ δύσκολα κοιμόμουν, ιδρωνα και με aircondition, είχα πόνους σε όλο το σώμα κλπ. Είναι δύσκολο το τέλος και η συμβουλή να κοιμόμαστε καλά κλπ πολύ αληθινή αλλά αδύνατη στην υλοποίηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Την Κυριακή, λίγο μετά την ώρα που έστειλα το τελευταίο μου μήνυμα εδώ άρχισα να έχω πονακια που μέχρι το μεσημέρι ήταν επώδυνες συσπάσεις. Επειδή δεν ήταν με κανονικό ρυθμό πήγα κανονικά για μπάνιο που είχα κανονίσει και μέχρι το βράδυ που γυρίσαμε σπίτι ήταν ιδιαίτερα επώδυνες αλλά πάλι η συχνότητα τους ήταν ακανόνιστη στα 5-8'. Είχα ενημερώσει και μαία και γιατρό και μου είχαν πει να μείνω όσο περισσότερο σπίτι, κατά προτίμηση να περιμένω να φτάσουν να είναι σταθερά κάτω από ανά 5'. Δεν κοιμήθηκα από τον πόνο όλο το βράδυ και το πρωί που είχαμε αποδεχτεί ότι δεν προχωράει σε τοκετό και θα πήγαινα αυπνη για nst να δούμε τι γίνεται, μου έσπασαν τα νερα. Ήταν ένας μαραθώνιος τοκετός που κράτησε άλλες 12 ώρες μετά το σπάσιμο των νερών γιατί δε συντονίζονταν οι συσπάσεις μου να κάνω διαστολή και με το που μου έδιναν τεχνητές οδύνες το μωρό έριχνε παλμους (μας κατατρομαξε αρκετές φορές). Κάποια στιγμή συζητήσαμε να πάμε με καισαρική, αλλά είπαμε μετά από τόσο πόνο και κούραση να συνεχίσουμε την προσπάθεια λίγο κι ενώ είχαμε χάσει τις ελπίδες μας τελικά έγινε το θαύμα και πήρα μπρος και γέννησα το κοριτσάκι μου υγιέστατο. Γεννήθηκε 3080 στις 38 και 5. Είχε και γενεθλια ο άντρας μου τη Δευτέρα που γεννήθηκε η μικρή, οπότε θα έχουμε διπλή γιορτή από δω και πέρα 🎉   Σήμερα βγήκαμε κιόλας από το μαιευτήριο και είμαστε σπιτάκι και προσπαθούμε να συνειδητοποιήσουνε όλοι τη νέα κατάσταση!

Πριν να σας πω ότι ταυτίστηκα με όλα όσα λέγατε. Πολύ δύσκολα κοιμόμουν, ιδρωνα και με aircondition, είχα πόνους σε όλο το σώμα κλπ. Είναι δύσκολο το τέλος και η συμβουλή να κοιμόμαστε καλά κλπ πολύ αληθινή αλλά αδύνατη στην υλοποίηση. 

Να σου ζησειιιιι... Μα σήμερα σε σκεφτόμουν κ έλεγα οτι για να μην εχεις γραψει μαλλον θα έχεις γεννήσει! Ειχες δύσκολο τοκετο κοπελα μου, πως νιώθεις τωρα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Την Κυριακή, λίγο μετά την ώρα που έστειλα το τελευταίο μου μήνυμα εδώ άρχισα να έχω πονακια που μέχρι το μεσημέρι ήταν επώδυνες συσπάσεις. Επειδή δεν ήταν με κανονικό ρυθμό πήγα κανονικά για μπάνιο που είχα κανονίσει και μέχρι το βράδυ που γυρίσαμε σπίτι ήταν ιδιαίτερα επώδυνες αλλά πάλι η συχνότητα τους ήταν ακανόνιστη στα 5-8'. Είχα ενημερώσει και μαία και γιατρό και μου είχαν πει να μείνω όσο περισσότερο σπίτι, κατά προτίμηση να περιμένω να φτάσουν να είναι σταθερά κάτω από ανά 5'. Δεν κοιμήθηκα από τον πόνο όλο το βράδυ και το πρωί που είχαμε αποδεχτεί ότι δεν προχωράει σε τοκετό και θα πήγαινα αυπνη για nst να δούμε τι γίνεται, μου έσπασαν τα νερα. Ήταν ένας μαραθώνιος τοκετός που κράτησε άλλες 12 ώρες μετά το σπάσιμο των νερών γιατί δε συντονίζονταν οι συσπάσεις μου να κάνω διαστολή και με το που μου έδιναν τεχνητές οδύνες το μωρό έριχνε παλμους (μας κατατρομαξε αρκετές φορές). Κάποια στιγμή συζητήσαμε να πάμε με καισαρική, αλλά είπαμε μετά από τόσο πόνο και κούραση να συνεχίσουμε την προσπάθεια λίγο κι ενώ είχαμε χάσει τις ελπίδες μας τελικά έγινε το θαύμα και πήρα μπρος και γέννησα το κοριτσάκι μου υγιέστατο. Γεννήθηκε 3080 στις 38 και 5. Είχε και γενεθλια ο άντρας μου τη Δευτέρα που γεννήθηκε η μικρή, οπότε θα έχουμε διπλή γιορτή από δω και πέρα 🎉   Σήμερα βγήκαμε κιόλας από το μαιευτήριο και είμαστε σπιτάκι και προσπαθούμε να συνειδητοποιήσουνε όλοι τη νέα κατάσταση!

Πριν να σας πω ότι ταυτίστηκα με όλα όσα λέγατε. Πολύ δύσκολα κοιμόμουν, ιδρωνα και με aircondition, είχα πόνους σε όλο το σώμα κλπ. Είναι δύσκολο το τέλος και η συμβουλή να κοιμόμαστε καλά κλπ πολύ αληθινή αλλά αδύνατη στην υλοποίηση. 

Να σας ζήσει γερή και τυχερή 🌸🌸🌸τι ωραία περνούμε σειρά ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Joo είπε:

Να σας ζήσει γερή και τυχερή 🌸🌸🌸τι ωραία περνούμε σειρά ☺️☺️

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Να σου ζησειιιιι... Μα σήμερα σε σκεφτόμουν κ έλεγα οτι για να μην εχεις γραψει μαλλον θα έχεις γεννήσει! Ειχες δύσκολο τοκετο κοπελα μου, πως νιώθεις τωρα?? 

Ευχαριστούμε πολύ! ❤️ Με το καλό τα μωράκια σας! Πλησιάζουν, τώρα είναι από μέρα σε μέρα για όλη την ομάδα! 

Ήταν λίγο δύσκολα αλλά τέλος καλό όλα καλά και ισχύει αυτό που λένε ότι μετά το ξεχνάς. Τώρα λίγο δυσκολεύομαι ακόμα με το να κάθομαι, αλλά κάθε μέρα είμαι εντυπωσιακά καλύτερα και τώρα είναι μόλις 3η μέρα. Προσπαθούμε να γνωριστούμε σιγά σιγά με τη μπέμπα, με την οποία νομίζω έχω ήδη ερωτευτεί. Αρχίσαμε αμέσως και θηλασμό, οπου η μικρή έπιασε αμέσως στήθος και ήδη νιώθω αρκετά ικανοποιημένη από το πώς τα πάμε. Θα δούμε πώς θα πάει και μακροπρόθεσμα, είναι πολύ νωρίς ακόμα 🥰👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Την Κυριακή, λίγο μετά την ώρα που έστειλα το τελευταίο μου μήνυμα εδώ άρχισα να έχω πονακια που μέχρι το μεσημέρι ήταν επώδυνες συσπάσεις. Επειδή δεν ήταν με κανονικό ρυθμό πήγα κανονικά για μπάνιο που είχα κανονίσει και μέχρι το βράδυ που γυρίσαμε σπίτι ήταν ιδιαίτερα επώδυνες αλλά πάλι η συχνότητα τους ήταν ακανόνιστη στα 5-8'. Είχα ενημερώσει και μαία και γιατρό και μου είχαν πει να μείνω όσο περισσότερο σπίτι, κατά προτίμηση να περιμένω να φτάσουν να είναι σταθερά κάτω από ανά 5'. Δεν κοιμήθηκα από τον πόνο όλο το βράδυ και το πρωί που είχαμε αποδεχτεί ότι δεν προχωράει σε τοκετό και θα πήγαινα αυπνη για nst να δούμε τι γίνεται, μου έσπασαν τα νερα. Ήταν ένας μαραθώνιος τοκετός που κράτησε άλλες 12 ώρες μετά το σπάσιμο των νερών γιατί δε συντονίζονταν οι συσπάσεις μου να κάνω διαστολή και με το που μου έδιναν τεχνητές οδύνες το μωρό έριχνε παλμους (μας κατατρομαξε αρκετές φορές). Κάποια στιγμή συζητήσαμε να πάμε με καισαρική, αλλά είπαμε μετά από τόσο πόνο και κούραση να συνεχίσουμε την προσπάθεια λίγο κι ενώ είχαμε χάσει τις ελπίδες μας τελικά έγινε το θαύμα και πήρα μπρος και γέννησα το κοριτσάκι μου υγιέστατο. Γεννήθηκε 3080 στις 38 και 5. Είχε και γενεθλια ο άντρας μου τη Δευτέρα που γεννήθηκε η μικρή, οπότε θα έχουμε διπλή γιορτή από δω και πέρα 🎉   Σήμερα βγήκαμε κιόλας από το μαιευτήριο και είμαστε σπιτάκι και προσπαθούμε να συνειδητοποιήσουνε όλοι τη νέα κατάσταση!

Πριν να σας πω ότι ταυτίστηκα με όλα όσα λέγατε. Πολύ δύσκολα κοιμόμουν, ιδρωνα και με aircondition, είχα πόνους σε όλο το σώμα κλπ. Είναι δύσκολο το τέλος και η συμβουλή να κοιμόμαστε καλά κλπ πολύ αληθινή αλλά αδύνατη στην υλοποίηση. 

Κορίτσι μου να τη χαίρεσαι την κορούλα σου, όλα να πάνε καλά και να είστε μια αγαπημένη οικογένεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...