Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις On 13/6/2022 at 9:09 ΠΜ, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσι μου να σου ζησουν τα αγόρια σου !! Με το καλό να τα υποδεχτείς σπίτι σε λίγες μέρες ! Καλή και γρήγορη ανάρρωση σε εσένα καλή μου ❤️ είδες που τα καταφέραμε τελικά, τόσο παλέψαμε και φτάσαμε εδώ επιτέλους 🥰

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου γλυκο!!!! το ταξιδι τωρα που περασαμε φαινεται μακρυνο σαν αναμνηση! περασαν ολα!!! πιστευω ειναι και θεμα ημερων να παρουμε τα αγορια μας σπιτι τους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Ταυτόχρονο τάισμα αν εννοείς μαζί κ στα 2 στήθη ποτέ. Είναι πολύ μικρά ειδικά στην αρχή που φοβόμουν να τα πιασω πόσο μάλλον να τα ταιζω κ ταυτόχρονα. Το μόνο ταυτόχρονο που μπορεί να κάνω καμιά φορά είναι όταν ξυπνάνε μαζί για φαγητο το οποίο προσπαθώ να το αποφεύγω γενικά γιατί τις πιο πολλές ώρες της ημέρας είμαι μόνη μου είναι να ταιζω το ένα κ όταν κάνει διάλειμμα να ταιζω το άλλο κ μετά να ξανά πιάνω το ένα κτλ. Γιατί εμένα ο μπέμπης τρώει γρήγορα αλλά η μπέμπα θέλει το χρόνο της για να φάει οπότε καταλαβαίνεις. Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου,μην ανησυχείς σε καμία εβδομάδα θα έχεις κ εσύ τα κορίτσια σου αγκαλιά. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο θα γεννήσεις; εδώ Αθήνα;

Ναι στο μητέρα θα γεννήσω..... να δούμε πως θα καταφέρω το τάισμα αυτό με αγχωνει που είναι δύο!!!!! Θα σου στείλω να βοηθήσεις και να δώσεις τιπς!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εγώ έχω 13 Ιουλίου πητ. Αύριο κλείνω 36 εβδομάδες και θα σταματήσω την προγεστερονη στις 37 (πίστευα ότι θα τη γλιτώσω σε όλη την εγκυμοσύνη αλλά μου την έδωσε την προηγούμενη εβδομάδα τελικά). Λογικό είναι να θες να έρθει ο άντρας σου εννοείται! Κι εγώ δε μπορώ να φανταστώ να γενναω χωρίς το δικό μου. 

Αχχχ αντε κοντεύουμε. Απο τη μια ανυπομονώ και απο την αλλη φοβαμαι! Εντιμεταξι είμαι ακομα στ νησι κ σήμερα πήγα για φαι, ήμουν κάμποση ωρα καθιστή κ νιωθω στο κολπο μεσα κατι σα να με κόβει.. Με τρομαζει λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η angel35 είπε:

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου γλυκο!!!! το ταξιδι τωρα που περασαμε φαινεται μακρυνο σαν αναμνηση! περασαν ολα!!! πιστευω ειναι και θεμα ημερων να παρουμε τα αγορια μας σπιτι τους!!!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου, δε καταφερα για καιρό να γραψω αλλα συγκινήθηκα πολυ που κάποια απο εμας γεννησε! Να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου, με το καλο να τα υποδεχτείς σπίτι σας 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Αχχχ αντε κοντεύουμε. Απο τη μια ανυπομονώ και απο την αλλη φοβαμαι! Εντιμεταξι είμαι ακομα στ νησι κ σήμερα πήγα για φαι, ήμουν κάμποση ωρα καθιστή κ νιωθω στο κολπο μεσα κατι σα να με κόβει.. Με τρομαζει λίγο 

Κι εγώ νιώθω περίεργα όταν κουράζομαι ή αν κάθομαι σε καρέκλα άβολη πολλές ώρες. Πιστεύω δε θα είναι κάτι ανησυχητικό. Πότε λες να φύγεις για να είσαι κοντά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ νιώθω περίεργα όταν κουράζομαι ή αν κάθομαι σε καρέκλα άβολη πολλές ώρες. Πιστεύω δε θα είναι κάτι ανησυχητικό. Πότε λες να φύγεις για να είσαι κοντά; 

στις πριν 15 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ νιώθω περίεργα όταν κουράζομαι ή αν κάθομαι σε καρέκλα άβολη πολλές ώρες. Πιστεύω δε θα είναι κάτι ανησυχητικό. Πότε λες να φύγεις για να είσαι κοντά; 

Σε 1 βδομάδα σκεφτόμαστε που θα μπω και στο μηνα μου. Εύχομαι να μη τύχει κάτι εως τοτε.. Αυτα είναι τα κακα του να μένεις σε νησί δυστυχώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου, δε καταφερα για καιρό να γραψω αλλα συγκινήθηκα πολυ που κάποια απο εμας γεννησε! Να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου, με το καλο να τα υποδεχτείς σπίτι σας 💗

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, και εσύ με το καλοοοοο💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, και εσύ με το καλοοοοο💙💙💙

Κορίτσι μου Καλή ανάρρωση να σου ζήσουν τα μωράκια με το καλό να έρθουν στο σπίτι εύχομαι!!

 

Κορίτσια γαύριο πλησιάζω τις 30 εβδομάδες και έχω ραντεβού με τον γιατρό για να με δει... Τα μωράκια στις 28 εβδομάδες ήτανε 1.150 + 1 120 ελπίζω αύριο να έχουν πάρει βάρος. Έχω χαλαρώσει λίγο και έχω σταματήσει να πηγαινοέρχομαι στα νοσοκομεία και να μπαίνω στο μηχάνημα για να δω συσπάσεις έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι κάνω συσπάσεις αν όχι κάθε μέρα κάνω αρκετές μέσα στη μέρα δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε είναι τα μωρά και πότε είναι σύσπαση ίσως απλά καταλαβαίνω ότι αυτό που με πονάει και με τραβάει την ώρα που πετάγονται και αυτά τα βουναλάκια είναι σύσπαση και όχι τα μωρά... Προσπαθώ να είμαι γενικά χαλαρή να μην το σκέφτομαι και να σκέφτομαι αισιόδοξη ακόμα και Αν γεννήσω πρόωρα... Πριν δύο εβδομάδες δεν μου είπε πόσο τράχηλο είχα αλλά μου είπε ότι ήτανε μία χαρά αυτό θα τον ρωτήσω και αύριο πως είναι... Κορίτσια θέλω να ρωτήσω τι είναι το ντόπλερ νομίζω είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν θυμάμαι είναι κάτι διαφορετικό Σε εξετάση; Το κάνουν όλοι ή το κάνουν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις; 

Επίσης να σας πω ότι και εγώ έχω ετοιμάσει βαλίτσα ήδη😜 καλού κακού να μαι έτοιμη ότι και να συμβεί... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσι μου Καλή ανάρρωση να σου ζήσουν τα μωράκια με το καλό να έρθουν στο σπίτι εύχομαι!!

 

Κορίτσια γαύριο πλησιάζω τις 30 εβδομάδες και έχω ραντεβού με τον γιατρό για να με δει... Τα μωράκια στις 28 εβδομάδες ήτανε 1.150 + 1 120 ελπίζω αύριο να έχουν πάρει βάρος. Έχω χαλαρώσει λίγο και έχω σταματήσει να πηγαινοέρχομαι στα νοσοκομεία και να μπαίνω στο μηχάνημα για να δω συσπάσεις έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι κάνω συσπάσεις αν όχι κάθε μέρα κάνω αρκετές μέσα στη μέρα δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε είναι τα μωρά και πότε είναι σύσπαση ίσως απλά καταλαβαίνω ότι αυτό που με πονάει και με τραβάει την ώρα που πετάγονται και αυτά τα βουναλάκια είναι σύσπαση και όχι τα μωρά... Προσπαθώ να είμαι γενικά χαλαρή να μην το σκέφτομαι και να σκέφτομαι αισιόδοξη ακόμα και Αν γεννήσω πρόωρα... Πριν δύο εβδομάδες δεν μου είπε πόσο τράχηλο είχα αλλά μου είπε ότι ήτανε μία χαρά αυτό θα τον ρωτήσω και αύριο πως είναι... Κορίτσια θέλω να ρωτήσω τι είναι το ντόπλερ νομίζω είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν θυμάμαι είναι κάτι διαφορετικό Σε εξετάση; Το κάνουν όλοι ή το κάνουν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις; 

Επίσης να σας πω ότι και εγώ έχω ετοιμάσει βαλίτσα ήδη😜 καλού κακού να μαι έτοιμη ότι και να συμβεί... 

Καλησπέρα κορίτσι μου!

Καλά κάνεις και χαλάρωσες!λίγη προσοχή και παρακολούθηση χρειάζεται, με το άγχος δεν θα αλλάξει κάτι!λίγο έμεινε πια για όλες μας!😀

Στο ντόπλερ ουσιαστικά βλέπουν την ανάπτυξη του εμβρύου, την ποσότητα του αμνιακού, τον πλακούντα και τη ροή του αίματος προς το/τα μωράκι/α. Εγώ προσωπικά το έκανα στον εμβρυολόγο που εκανα αυχενικη και β επιπέδου και μάλιστα θα το ξανακάνω την ερχόμενη εβδομάδα, αλλά έχω πλακούντα grade 3 από την 30η εβδομάδα και θέλουμε να μαστε βέβαιοι ότι εξακολουθεί ο πλακούντας να τροφοδοτεί την μπέμπα, γι αυτό δεν ξέρω αν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!

Καλά κάνεις και χαλάρωσες!λίγη προσοχή και παρακολούθηση χρειάζεται, με το άγχος δεν θα αλλάξει κάτι!λίγο έμεινε πια για όλες μας!😀

Στο ντόπλερ ουσιαστικά βλέπουν την ανάπτυξη του εμβρύου, την ποσότητα του αμνιακού, τον πλακούντα και τη ροή του αίματος προς το/τα μωράκι/α. Εγώ προσωπικά το έκανα στον εμβρυολόγο που εκανα αυχενικη και β επιπέδου και μάλιστα θα το ξανακάνω την ερχόμενη εβδομάδα, αλλά έχω πλακούντα grade 3 από την 30η εβδομάδα και θέλουμε να μαστε βέβαιοι ότι εξακολουθεί ο πλακούντας να τροφοδοτεί την μπέμπα, γι αυτό δεν ξέρω αν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις!

Σε ποια βδομάδα το κάνεις πρώτη φορά;  Σίγουρα , προσπαθώ να είμαι ήρεμη.. αύριο θα με δει ο γιατρός μου 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Σε ποια βδομάδα το κάνεις πρώτη φορά;  Σίγουρα , προσπαθώ να είμαι ήρεμη.. αύριο θα με δει ο γιατρός μου 🤞

Αν θυμάμαι καλά 32 με 34 εβδομάδα, εγώ έκανα το πρώτο στις 33 και το δεύτερο θα γίνει μεταξύ 36 και 37, αλλά δεν ξέρω τι ισχύει, έχω γνωστες που δεν τους ζητήθηκε καν να το κάνουν!Αντε με το καλό, να παρεις όμορφα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Αν θυμάμαι καλά 32 με 34 εβδομάδα, εγώ έκανα το πρώτο στις 33 και το δεύτερο θα γίνει μεταξύ 36 και 37, αλλά δεν ξέρω τι ισχύει, έχω γνωστες που δεν τους ζητήθηκε καν να το κάνουν!Αντε με το καλό, να παρεις όμορφα νέα!

Συνήθως γίνεται 1 doppler μόνο γύρω στις 31 με 34 εβδομάδες. Το δεύτερο λογικά είναι όντως λόγω πλακουντα. Εμένα τώρα θα μου έχει non-stress test ( καρδιοτοκογραφημα) κάθε βδομάδα μέχρι να γεννήσω που μπήκα στο μήνα μου. Δεν ξέρω αν θα το κάναμε έτσι κι αλλιώς κάθε εβδομάδα ή επειδή έχω συσπάσεις το έβαλε έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Συνήθως γίνεται 1 doppler μόνο γύρω στις 31 με 34 εβδομάδες. Το δεύτερο λογικά είναι όντως λόγω πλακουντα. Εμένα τώρα θα μου έχει non-stress test ( καρδιοτοκογραφημα) κάθε βδομάδα μέχρι να γεννήσω που μπήκα στο μήνα μου. Δεν ξέρω αν θα το κάναμε έτσι κι αλλιώς κάθε εβδομάδα ή επειδή έχω συσπάσεις το έβαλε έτσι. 

σε βάζει δηλαδή στο μηχάνημα για να καταγράψει συσπάσεις;  Εμένα δεν ξέρω αν έχει στο ιατρείο, έχει στο νοσοκομείο μόνο στο μητέρα.εκει είχα πάει κ πριν 3 εβδομάδες πρώτη φορά. Για να δούμε αύριο που γινόμαι 30 εβδομάδων τι θα μου κάνει ! Τα μωρά κινούνται σαν τρελά ρε κορίτσια 😅🎉😜❤️ τις πιο πολλές συσπάσεις της έχω το μεσημέρι μετά το φαγητό μέχρι το απογευματάκι μετά χαλαρώνει κοιλιά μου.... Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω κάτι κυρίως όσες κοπέλες έχουν αποκτήσει πρόσφατα μωράκι και εσείς οι υπόλοιπες αν ξέρετε όσον αφορά τις εξετάσεις που ζητάνε να κάνουν τα μωρά στα ιδιωτικά εσείς τι έχετε σκεφτεί για αυτό; Έχω ακούσει ότι κάνουνε κάποιες εξετάσεις αλλά εγώ σκέφτηκα ότι επειδή έχω δίδυμα και δεν ξέρω πόσο θα είναι το κόστος να συζητήσω με τον παιδίατρο να της κάνω γυρνώντας πίσω στην επαρχία με κάποιον γιατρό εδώ για ότι η εξέταση χρειάζεται. Φαντάζομαι ότι για δυο-τρεις μέρες δεν έγινε και κάτι έχω ακούσει ότι κάνουν έναν έλεγχο στα μάτια στην ακοή στα ισχία των μωρών υπέρηχο ίσως και κάτι ακόμα Αν ξέρετε εσείς για αυτό και μπορείτε να μου πείτε θα το ήθελα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

σε βάζει δηλαδή στο μηχάνημα για να καταγράψει συσπάσεις;  Εμένα δεν ξέρω αν έχει στο ιατρείο, έχει στο νοσοκομείο μόνο στο μητέρα.εκει είχα πάει κ πριν 3 εβδομάδες πρώτη φορά. Για να δούμε αύριο που γινόμαι 30 εβδομάδων τι θα μου κάνει ! Τα μωρά κινούνται σαν τρελά ρε κορίτσια 😅🎉😜❤️ τις πιο πολλές συσπάσεις της έχω το μεσημέρι μετά το φαγητό μέχρι το απογευματάκι μετά χαλαρώνει κοιλιά μου.... Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω κάτι κυρίως όσες κοπέλες έχουν αποκτήσει πρόσφατα μωράκι και εσείς οι υπόλοιπες αν ξέρετε όσον αφορά τις εξετάσεις που ζητάνε να κάνουν τα μωρά στα ιδιωτικά εσείς τι έχετε σκεφτεί για αυτό; Έχω ακούσει ότι κάνουνε κάποιες εξετάσεις αλλά εγώ σκέφτηκα ότι επειδή έχω δίδυμα και δεν ξέρω πόσο θα είναι το κόστος να συζητήσω με τον παιδίατρο να της κάνω γυρνώντας πίσω στην επαρχία με κάποιον γιατρό εδώ για ότι η εξέταση χρειάζεται. Φαντάζομαι ότι για δυο-τρεις μέρες δεν έγινε και κάτι έχω ακούσει ότι κάνουν έναν έλεγχο στα μάτια στην ακοή στα ισχία των μωρών υπέρηχο ίσως και κάτι ακόμα Αν ξέρετε εσείς για αυτό και μπορείτε να μου πείτε θα το ήθελα.

Εμένα με 2 ζώνες σε ένα φορητό μηχάνημα μου το έκανε το καρδιοτοκογραφημα και είδε την ανταπόκριση του μωρού και τις συσπάσεις. Τώρα για τις εξετάσεις δεν ξέρω κι εγώ ακριβώς. Απ'ο τι έχω καταλάβει κάποιες είναι δωρεάν με το αμκα του μωρού και κάποιες χρεώνονται που ειναι οι και καλά προαιρετικες. Κι εγώ σκεφτόμουν μήπως τις κάνουμε αλλού αυτές αλλά θέλω να κλείσω και ραντεβού με παιδίατρο πριν να το συζητήσουμε και να μας καθοδηγήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/6/2022 at 6:56 ΜΜ, ο/η ΝικηΚ είπε:

Κορίτσι μου γλυκό να σου ζήσουν!! Να είναι γερά, τυχερά και ευτυχισμένα σε όλη τους την ζωή! Είδες τα μωράκια σου είχαν το δικό τους πρόγραμμα τελικά! Σου εύχομαι να τα χαρείς στο έπακρο και φυσικά μπράβο σου!! 

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

σε βάζει δηλαδή στο μηχάνημα για να καταγράψει συσπάσεις;  Εμένα δεν ξέρω αν έχει στο ιατρείο, έχει στο νοσοκομείο μόνο στο μητέρα.εκει είχα πάει κ πριν 3 εβδομάδες πρώτη φορά. Για να δούμε αύριο που γινόμαι 30 εβδομάδων τι θα μου κάνει ! Τα μωρά κινούνται σαν τρελά ρε κορίτσια 😅🎉😜❤️ τις πιο πολλές συσπάσεις της έχω το μεσημέρι μετά το φαγητό μέχρι το απογευματάκι μετά χαλαρώνει κοιλιά μου.... Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω κάτι κυρίως όσες κοπέλες έχουν αποκτήσει πρόσφατα μωράκι και εσείς οι υπόλοιπες αν ξέρετε όσον αφορά τις εξετάσεις που ζητάνε να κάνουν τα μωρά στα ιδιωτικά εσείς τι έχετε σκεφτεί για αυτό; Έχω ακούσει ότι κάνουνε κάποιες εξετάσεις αλλά εγώ σκέφτηκα ότι επειδή έχω δίδυμα και δεν ξέρω πόσο θα είναι το κόστος να συζητήσω με τον παιδίατρο να της κάνω γυρνώντας πίσω στην επαρχία με κάποιον γιατρό εδώ για ότι η εξέταση χρειάζεται. Φαντάζομαι ότι για δυο-τρεις μέρες δεν έγινε και κάτι έχω ακούσει ότι κάνουν έναν έλεγχο στα μάτια στην ακοή στα ισχία των μωρών υπέρηχο ίσως και κάτι ακόμα Αν ξέρετε εσείς για αυτό και μπορείτε να μου πείτε θα το ήθελα.

Καλησπέρα μανούλες,

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας σε όσες μανούλες γέννησαν ήδη ♥️
Οσω για την ερώτηση σου γλυκιά μανούλα,την είχα και εγώ αυτή την απορία γτ γεννάω στο Μητέρα και διαβασα ότι είναι περίπου 300€ έξτρα αλλά δεν είναι υποχρεωτικές εξετάσεις της υποχρεωτικές της κάνουν ούτως η αλλιώς…η κολλητή μου που γέννησε πριν 4 μήνες στο Ιασώ και έχουμε την ίδια παιδίατρο(εγώ από το πρώτο μου παιδί) όταν της είπαν για αυτές της περαιτέρω εξετάσεις η Παιδιατρος της είπε ότι δεν χρειάζεται,και ότι αμέσως μόλις βγει θα τα κάνει μέσω Αμκα με μικρό κόστος!!!Της απαραίτητες εξετάσεις της κάνουν ούτως η αλλιώς…εγώ ξέχασα να ροτησω τον γυναικολόγο μου που σήμερα ήμουν, τι άποψη έχει αλλά μαλον θα εμπιστευτώ την παιδίατρο 😊

Εγώ έχω μια άλλη απορία βρε κορίτσια πηγα σήμερα γιατρο 36 εβδομάδων ακριβώς 2620 λέει ο μικρός και εκεί που του έλεγα ότι έχω αρκετές συσπάσεις συνήθως την νύχτα και κάτι πόνους σαν περιοδου τελευταία.με βλέπει κολπικά και μου λέει ααα μάλιστα το μωρό έχει κατέβει πολύ είναι έτοιμο να βγει,εγώ χάρηκα 😊και μου λέει μην χαιρεσε δεν θελουμε ακόμα για τουλάχιστον 10-15 μέρες πολύ προσοχή μην περπατάς να πάμε 38εβ και 29 του μήνα ξανά ραντεβου 😳μα του λέω υπάρχει κάποιο πρόβλημα αφού μπήκα στον μήνα μου τι το κακό να βγει δηλαδή όχι όχι μου λέει καλύτερα να μείνει λίγο ακόμα,λες και είναι στο χέρι μου,δεν ξέρω γτ αλλά στεναχωρέθηκα 😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εμένα με 2 ζώνες σε ένα φορητό μηχάνημα μου το έκανε το καρδιοτοκογραφημα και είδε την ανταπόκριση του μωρού και τις συσπάσεις. Τώρα για τις εξετάσεις δεν ξέρω κι εγώ ακριβώς. Απ'ο τι έχω καταλάβει κάποιες είναι δωρεάν με το αμκα του μωρού και κάποιες χρεώνονται που ειναι οι και καλά προαιρετικες. Κι εγώ σκεφτόμουν μήπως τις κάνουμε αλλού αυτές αλλά θέλω να κλείσω και ραντεβού με παιδίατρο πριν να το συζητήσουμε και να μας καθοδηγήσει. 

Έμαθα από φίλες μου ότι τα κάνουν τέρμα βιαστικά, το παιδί της φίλης μου γεννήθηκε με νυσταγμο κ δεν το είδαν 3 μέρες στο μαιευτήριο. Κ τα πληρώνεις και αρκετά κ σκέφτομαι να τα κάνω έξω. Κάποιες από αυτές τις εξετάσεις τις κάνει κ ο παιδίατρος. Τους ελέγχους δηλαδή.

Ναι κ εγώ θέλω να μιλήσω με παιδίατρο, θα πάω το απόγευμα Αθήνα στο γιατρό να μου πει σε τι φάση είμαι ! Κ σιγά σιγά θα προετοιμαστώ... Ας πούμε υπέρηχο ισχίων ξέρω που θα κάνω το έχω κανονησει στο γιατρό εδώ στην επαρχία... Σε ποιο νοσοκομείο πάτε ; Εμείς πάμε στο μητέρα εκεί είναι ο γιατρός μας .

Καλημέρα σε όλες κορίτσια ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ θα γεννήσω στο Αττικό. Λόγω του ότι είναι δημόσιο κάνουν όλες αυτές τις εξετάσεις δωρεάν. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι έχουν ελάχιστους ωρλ διαθέσιμους και μπορεί να μην γίνει ο πλήρης ακοολογικός έλεγχος τις πρώτες μέρες, αλλά να κανονίσουμε ένα ραντεβού για πιο μετά, άρα φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνουν πιο μετά και αλλού! Μου είπαν ότι τα προαιρετικά που κάνουν είναι ακοολογικό έλεγχο, εξέταση από ορθοπεδικό για τα ισχία, έλεγχο για μεταβολικά νοσήματα, οφθαλμολογικό έλεγχο. Σας έχουν πει κάτι επιπλέον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Joo είπε:

 

Κι εγώ στην ίδια φάση ακριβώς είμαι. Πήγα 35 και 5 να με δει με τη λογική ότι έφτασα το μήνα μου (πητ 13/7) και με έβαλε σε κατ οίκον περιορισμό και καθισιο για να μη γεννήσω ακόμα. Εμένα ήταν και αρκετά ψηλά ακόμα το μωρό, απλά επειδή έχω συσπασουλες και πονακια κι έχει αρχίσει να μειώνεται ο τράχηλος είπε να παίρνω και προγεστερονη που δεν έπαιρνα σε όλη την εγκυμοσύνη. Θεωρείται τελειομηνη κύηση αφού ολοκληρωθούν οι 37 εβδομάδες και μάλιστα η καλύτερη φάση να γεννήσεις είναι αφού ολοκληρωθούν οι 38. Μου έλεγε ότι στις 36 υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστεί να μείνει το μωρό στη ΜΕΝΝ για 1 εβδομάδα και οτι η ανάπτυξη συνεχίζεται όσο μένει μέσα στην κοιλιά μέχρι τέλους ακόμα κι αν δείχνει ολοκληρωμένο από πιο νωρίς.Όχι ότι θα έχει κάτι σοβαρό, αλλά γιατί να ταλαιπωρηθουμε και τέτοια.

Εμένα μου έχει κάτσει ότι τώρα με έχουν έτσι να κάθομαι και μετά δε θα βγαίνει αυτό το μωρό και θα κοντεύουμε να φτάσουμε Αύγουστο για να γεννήσω 😂είχα κάνει και φουλ πρόγραμμα δραστηριοτήτων με τη λογική ότι θα μπω στο μήνα μου και άντε να κάνουμε προετοιμασία να βγει φυσιολογικά και τώρα τα ακυρώνω. 

Κι εγώ στο Μητέρα θα γεννήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ στην ίδια φάση ακριβώς είμαι. Πήγα 35 και 5 να με δει με τη λογική ότι έφτασα το μήνα μου (πητ 13/7) και με έβαλε σε κατ οίκον περιορισμό και καθισιο για να μη γεννήσω ακόμα. Εμένα ήταν και αρκετά ψηλά ακόμα το μωρό, απλά επειδή έχω συσπασουλες και πονακια κι έχει αρχίσει να μειώνεται ο τράχηλος είπε να παίρνω και προγεστερονη που δεν έπαιρνα σε όλη την εγκυμοσύνη. Θεωρείται τελειομηνη κύηση αφού ολοκληρωθούν οι 37 εβδομάδες και μάλιστα η καλύτερη φάση να γεννήσεις είναι αφού ολοκληρωθούν οι 38. Μου έλεγε ότι στις 36 υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστεί να μείνει το μωρό στη ΜΕΝΝ για 1 εβδομάδα και οτι η ανάπτυξη συνεχίζεται όσο μένει μέσα στην κοιλιά μέχρι τέλους ακόμα κι αν δείχνει ολοκληρωμένο από πιο νωρίς.Όχι ότι θα έχει κάτι σοβαρό, αλλά γιατί να ταλαιπωρηθουμε και τέτοια.

Εμένα μου έχει κάτσει ότι τώρα με έχουν έτσι να κάθομαι και μετά δε θα βγαίνει αυτό το μωρό και θα κοντεύουμε να φτάσουμε Αύγουστο για να γεννήσω 😂είχα κάνει και φουλ πρόγραμμα δραστηριοτήτων με τη λογική ότι θα μπω στο μήνα μου και άντε να κάνουμε προετοιμασία να βγει φυσιολογικά και τώρα τα ακυρώνω. 

Κι εγώ στο Μητέρα θα γεννήσω. 

Ααα λες να γεννήσουμε μαζί,είσαι δυο μέρες πριν από μένα 15/7 πητ εγώ!!!αλλά δεν το βλέπω και δεν το πίστευα από την αρχή ότι θα πάει τόσο γτ και στο πρώτο μου παιδί δυο βδομάδες πριν την πητ γέννησα,ίσως επιρεαστικα και από την μαμα μου που λέει ότι και τα δυο παιδιά της τα γέννησε 36εβ και 3-4 ημερών και μια χαρά μου λέει ήσασταν 🤪🤪και λέω και εγω ότι αφού μπήκα στον μήνα μου χθες τι το κακό έχει και αγχώθηκα αλλά το σκεφτόμουν όλο το βράδυ και λέω εσυ είσαι η γιατρός κάνε αυτό που σου λένε να μην έχεις τρεχάματα μετά,εσυ τώρα πας κάθε βδομάδα να σε δει;;; Εμένα μου είπε στης 29 του μήνα περίεργο σε δυο βδομαδες  δηλαδή,αφού έχει δείγματα ότι το μωρό έρχεται δεν θα έπρεπε να με δει νωρίτερα,εγω έφυγα κάπως στεναχωρημένη και δεν τον ρώτησα τίποτα ήθελα να συζητήσουμε και για κάποιες λεπτομέρειες,όπως αν στο πακέτο του νοσοκομείο είναι η επισκληρίδειος η θα πληρώσω έξτρα,γνωρίζεις κάτι γιαυτο εσυ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου… 

Έκανα τον υπέρηχο πάλι η Μπέμπα δεν πήρε το βάρος που περιμέναμε είναι 2500 το υγρό μας αυξήθηκε παραπάνω όποτε την άλλη εβδομάδα μπαίνουμε με καισαρική!!! Ελπίζω μόνο να είναι εντάξει στα κιλά της !!!! Μόνο αυτό με νοιάζει να είναι εκείνη καλά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelaki91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου… 

Έκανα τον υπέρηχο πάλι η Μπέμπα δεν πήρε το βάρος που περιμέναμε είναι 2500 το υγρό μας αυξήθηκε παραπάνω όποτε την άλλη εβδομάδα μπαίνουμε με καισαρική!!! Ελπίζω μόνο να είναι εντάξει στα κιλά της !!!! Μόνο αυτό με νοιάζει να είναι εκείνη καλά ! 

Σας είπε γιατί πιστεύει ότι γίνεται αυτό; όλα καλά θα πάνε τώρα. Και δεν είναι ακριβείας οι υπέρηχοι στο βάρος του μωρού. Μπορεί να σας βγει και πιο μεγάλο τελικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelaki91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου… 

Έκανα τον υπέρηχο πάλι η Μπέμπα δεν πήρε το βάρος που περιμέναμε είναι 2500 το υγρό μας αυξήθηκε παραπάνω όποτε την άλλη εβδομάδα μπαίνουμε με καισαρική!!! Ελπίζω μόνο να είναι εντάξει στα κιλά της !!!! Μόνο αυτό με νοιάζει να είναι εκείνη καλά ! 

Κοριτσάκι μου με το καλό εύχομαι να την κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου!όλα καλά θα πάνε!τέλεια θα ναι η μπουμπού!σημασία έχει το ότι έφτασες σε καλή εβδομάδα!

Τώρα ξεκουράσου και ετοιμάσου για τη μεγάλη μέρα!❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Σας είπε γιατί πιστεύει ότι γίνεται αυτό; όλα καλά θα πάνε τώρα. Και δεν είναι ακριβείας οι υπέρηχοι στο βάρος του μωρού. Μπορεί να σας βγει και πιο μεγάλο τελικά. 

Μου είπε ότι η κύηση προκαλεί και λανθασμένο διαβήτη δεν φαίνεται στις εξετάσεις αλλά υπάρχει και αυτό αυξάνει το αμνιακό υγρό … η απλά το έκανε το σώμα μου όταν μπήκα στον τελευταίο μήνα … αγχώνομαι λίγο αλλά ανυπομονώ να την δω και να δω ότι είναι όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katerina1990 είπε:

Κοριτσάκι μου με το καλό εύχομαι να την κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου!όλα καλά θα πάνε!τέλεια θα ναι η μπουμπού!σημασία έχει το ότι έφτασες σε καλή εβδομάδα!

Τώρα ξεκουράσου και ετοιμάσου για τη μεγάλη μέρα!❤❤❤

Να σαι καλά κορίτσι μου! Ναι 38 εβδομάδων θα μπω για καισαρική πρώτα ο θεός… πιστεύω ότι είναι καλά! Αχχχχχχ ανυπομονώ! Φοβάμαι βέβαια λίγο και την διαδικασία πριν αλλά εντάξει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Μου είπε ότι η κύηση προκαλεί και λανθασμένο διαβήτη δεν φαίνεται στις εξετάσεις αλλά υπάρχει και αυτό αυξάνει το αμνιακό υγρό … η απλά το έκανε το σώμα μου όταν μπήκα στον τελευταίο μήνα … αγχώνομαι λίγο αλλά ανυπομονώ να την δω και να δω ότι είναι όλα καλά! 

Λογικό είναι! Νομιζω τώρα όλες αγχωνομαστε και ανυπομονουμε να δούμε ότι όλα είναι καλά γιατί η αλήθεια είναι ότι σε κάθε κάθε κυηση κάτι δε θα μας κολλάει ή κάποιο σχόλιο θα μας αγχώσει, κάποια μέτρηση κλπ. Τώρα είμαστε πολύ κοντά να γνωρίσουμε τα γλυκά μωράκια μας όμως! 💕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...