Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα!

Κι εγώ έτσι είμαι από τον 4ο μήνα...φουλ αϋπνία..βασικά ολους αυτούς τους μήνες δεν υπάρχει μέρα που να χω κοιμηθεί συνολικά πάνω από 5 ώρες...ελπίζω όταν θα πάρω την άδεια να κοιμάμαι λίγο παραπάνω, αν και δεν νομίζω, γιατι και τα σκ κάτι θα γινόταν. Εχω αρχίσει να φοβάμαι ότι δεν θα ξανακοιμηθώ ποτέ φυσιολογικά. Παρ όλα αυτά μπορώ να πω ότι δεν νιώθω τραγικά κουρασμένη ακόμα...

Όσον αφορά τα τσίσα, ακόμα είμαι εντάξει, αντε να πάω μια φορά το βραδυ κι αυτό οχι καθημερινά...

Κορίτσια από όρεξη και πείνα πως πάτε? Βλέπετε να χει αυξηθεί?🤣

Στο πρώτο τρίμηνο είχα φουλ υπνηλία, μετά άρχισε και σε μένα η αϋπνία με αποκορύφωμα τον τελευταίο μήνα. Προσπάθησες να ξαπλώνεις νωρίτερα μήπως και σε πάρει ο ύπνος; Προσπάθησα αλλά χωρίς αποτέλεσμα 😔 Νομίζω με κουράζει ότι πρέπει να ξυπνήσω με το ξυπνητήρι και όχι από μόνη μου. Δηλαδή αν ξυπνούσα από μόνη μου στις 7 θα ήμουν κομπλέ, δε θα σερνόμουν όπως τώρα.

Από όρεξη δε θα έλεγα ότι έχει αυξηθεί, νομίζω είμαι στα ίδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Στο πρώτο τρίμηνο είχα φουλ υπνηλία, μετά άρχισε και σε μένα η αϋπνία με αποκορύφωμα τον τελευταίο μήνα. Προσπάθησες να ξαπλώνεις νωρίτερα μήπως και σε πάρει ο ύπνος; Προσπάθησα αλλά χωρίς αποτέλεσμα 😔 Νομίζω με κουράζει ότι πρέπει να ξυπνήσω με το ξυπνητήρι και όχι από μόνη μου. Δηλαδή αν ξυπνούσα από μόνη μου στις 7 θα ήμουν κομπλέ, δε θα σερνόμουν όπως τώρα.

Από όρεξη δε θα έλεγα ότι έχει αυξηθεί, νομίζω είμαι στα ίδια!

Καλημέρα!

Ναι το προσπάθησα..ειχα καταφέρει να κοιμαμαι στις 10-11, αλλά ξυπνούσα στις 2- 3 το ξημέρωμα και μετά τίποτα! Γι αυτό τώρα κοιμάμαι όποτε νυστάζω, να χτες με πήρε ο ύπνος στις 2 και βάλε και ξύπνησα στις 7 παρά, αλλά από μονη μου..είναι πολύ σημαντικό αυτό που λες, το βλέπω και σε μενα, το σκ που δεν δουλεύω και ξυπνάω χωρις το ξυπνητήρι είμαι καλύτερα κι ας κοιμάμαι το ίδιο. Πάντως στο γιατρό που το έχω αναφέρει μου είπε οτι είναι συνηθισμένο, άλλες έχουμε αϋπνία, άλλες υπνηλία...έχω μια ελπίδα να με πιάσει προς το τέλος καμία υπνηλία, αλλά που τέτοια τύχη🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσούδια μου τι κανετε;;;;; 

χρόνια πολλα και σε εμας! τις μελλουσες μανουλες!!!

με το θεμα του υπνου υποφερώ χαχαχαχα μπορει και τον τελευταιο εναμιση μηνα!!!!

σίγουρα 3-4 φορες τουαλετα το βραδυ! πλεον εχουν γινει συνηθεια αυτα!!!!

ειναι και δυο τα καμαρια μου ζωη να χουν και η κολια μου ειναι κιολας τουμπανο!!!!!

εμεις καναμε την περασμενη εβδομαδα την ντοπλερ λογω διδυμων, και θα ξανακανουμε αλλη μια στις 31 εβδομαδες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τη Δευτέρα έχω το doppler που θα είμαι 31+1 στο ιατρείο της γιατρού μου, μου είπε ότι δεν κρίνει αναγκαίο να πάω εκεί που πήγα για αυχενική και β' επιπέδου καθώς δεν έχω κύηση υψηλού κινδύνου.

Εγώ θα γεννήσω στην Καβάλα :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια μου… που θα γεννήσετε όλες ;;; 

Εγώ στο Μητέρα.

Δε μου έχει κλείσει ακόμα doppler ο γιατρός. Είπε ότι όλα του φαίνονται οκ και να το κλείσουμε στο επόμενο ραντεβού. Μου φαίνεται λίγο αργά αλλά κάτι θα ξέρει. Θα ειμαι 33 εβδομάδων όταν θα ξαναπάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maya90 είπε:

Κορίτσια τη Δευτέρα έχω το doppler που θα είμαι 31+1 στο ιατρείο της γιατρού μου, μου είπε ότι δεν κρίνει αναγκαίο να πάω εκεί που πήγα για αυχενική και β' επιπέδου καθώς δεν έχω κύηση υψηλού κινδύνου.

Εγώ θα γεννήσω στην Καβάλα :P 

Εγω αυριο εχω doppler,και εγώ στον γιατρό μουυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Εγώ στο Μητέρα.

Δε μου έχει κλείσει ακόμα doppler ο γιατρός. Είπε ότι όλα του φαίνονται οκ και να το κλείσουμε στο επόμενο ραντεβού. Μου φαίνεται λίγο αργά αλλά κάτι θα ξέρει. Θα ειμαι 33 εβδομάδων όταν θα ξαναπάω 

Εγω αυριο είμαι 32 εβδομάδων ακριβώς....δεν νομοζω να υπάρχει θέμα για 1 εβδομάδα μην αγχώνεσαι 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι την 34η μου είχε πει η εμβρυολόγος ότι γίνεται @MyNa αλλά ούτε εκείνη μου το πρότεινε σαν κάτι ''αναγκαίο'' όπως η αυχενική και η β'επιπέδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maya90 είπε:

Μέχρι την 34η μου είχε πει η εμβρυολόγος ότι γίνεται @MyNa αλλά ούτε εκείνη μου το πρότεινε σαν κάτι ''αναγκαίο'' όπως η αυχενική και η β'επιπέδου.

Καλησπέρα κορίτσια μου οσον αφορά λιγούρες και πείνα μπορώ να πω ότι τώρα εχω ηρεμήσει λίγο. Πριν λίγο καιρό αν είχα αίσθημα πείνας, υπέφερα 🤣🤣

και εγώ Ιασώ θα γεννήσω και από ότι συζητήσαμε με τον γιατρό θα γεννήσουμε λογικά 36 με 37 εβδομάδων εκτός και αν προκύψει κάτι λόγω του πλακούντα και μπούμε νωρίτερα.
Ευχομαι καλά αποτελέσματα στα ντοπλερ κορίτσια μου και @Afroditi Lrk να μας πεις τα νέα σου!! 
Διαβασα στο Ιασώ επιτρέπεται ένας σύνοδος λόγω covid. 

Επεξεργάστηκε από ΝικηΚ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, σε όλες τις κλινικές ισχύει το ''όριο'' του συνοδού, όπως επίσης απαγορεύονται οι επισκέψεις. Δεν ξέρω αν θα έχει αλλάξει κάτι μέχρι τον Ιούλιο που θα γεννήσουμε οι περισσότερες αλλά προς το παρόν μόνο 1 συνοδός επιτρέπεται.

@ΝικηΚ μακάρι να κρατηθεί όσο περισσότερο μπορεί η μπέμπα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Ναι, σε όλες τις κλινικές ισχύει το ''όριο'' του συνοδού, όπως επίσης απαγορεύονται οι επισκέψεις. Δεν ξέρω αν θα έχει αλλάξει κάτι μέχρι τον Ιούλιο που θα γεννήσουμε οι περισσότερες αλλά προς το παρόν μόνο 1 συνοδός επιτρέπεται.

@ΝικηΚ μακάρι να κρατηθεί όσο περισσότερο μπορεί η μπέμπα σου! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Εύχομαι το καλύτερο και για εσένα και την κάθε μέλλουσα μανουλα !! 😍 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Εγώ τελικά θα γεννήσω στο Αττικό, ο γιατρός μου είναι καθηγητής και συνεργάζεται με ιασώ, αλλά ως πανεπιστήμιακος είναι και στο Αττικό.

Είχαμε χτες ραντεβού και τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περιμέναμε. Η μπουμπού μεγαλώνει κανονικά, αλλά ο πλακούντας μου ωρίμασε απότομα..από grade 1 που ήταν τον περασμένο μήνα, είναι στο 2 και οδεύει προς το 3..και σε συνδυασμό με την προβληματική μου γλυκόζη, με βλέπει για πρόκληση γύρω στην 37. Η αλήθεια είναι ότι μου ήρθε πολύ απότομο και στενοχωρήθηκα πολύ, αλλά ας είναι καλά το μωράκι κι όλα τα αλλα περισσεύουν! Ξεκίνησα και μετρήσεις σακχάρου σήμερα να δούμε αν αποδίδει η διατροφή και στο ντοπλερ θα χουμε μια πιο σαφή εικόνα για τον πλακούντα! Σχετικά με το ντοπλερ εμένα μου είπε να το κάνω 32η με 34η εβδομάδα εκεί που έκανα αυχενική και β, αλλά λόγω πλακούντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Εγώ τελικά θα γεννήσω στο Αττικό, ο γιατρός μου είναι καθηγητής και συνεργάζεται με ιασώ, αλλά ως πανεπιστήμιακος είναι και στο Αττικό.

Είχαμε χτες ραντεβού και τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περιμέναμε. Η μπουμπού μεγαλώνει κανονικά, αλλά ο πλακούντας μου ωρίμασε απότομα..από grade 1 που ήταν τον περασμένο μήνα, είναι στο 2 και οδεύει προς το 3..και σε συνδυασμό με την προβληματική μου γλυκόζη, με βλέπει για πρόκληση γύρω στην 37. Η αλήθεια είναι ότι μου ήρθε πολύ απότομο και στενοχωρήθηκα πολύ, αλλά ας είναι καλά το μωράκι κι όλα τα αλλα περισσεύουν! Ξεκίνησα και μετρήσεις σακχάρου σήμερα να δούμε αν αποδίδει η διατροφή και στο ντοπλερ θα χουμε μια πιο σαφή εικόνα για τον πλακούντα! Σχετικά με το ντοπλερ εμένα μου είπε να το κάνω 32η με 34η εβδομάδα εκεί που έκανα αυχενική και β, αλλά λόγω πλακούντα!

Καλημέρα κορίτσι μπυυ...μην αγχώνεσαι το μωράκι σου θα έχει μεγαλώσει αρκετά μέχρι τότε....salospir πηρεςς καθολου;εμενα είχαν βγει λιγο χαλια τα αποτελέσματα στην αυχενική και μου είχε πει ότι ίσως θα έχω θέμα με πλακούντα και μου έδωσε από τότε αυτό το χαπι καθημερινά...στην Β επιπέδου μου ειπε όλα καλα με πλακούντα τωρα θα δειξει σήμερα έχω ραντεβού..γτ επιλέξατε τελικά το αττικο;Νομίζω και ο δικός μου συνεργάζεται με Αττικό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Εγώ τελικά θα γεννήσω στο Αττικό, ο γιατρός μου είναι καθηγητής και συνεργάζεται με ιασώ, αλλά ως πανεπιστήμιακος είναι και στο Αττικό.

Είχαμε χτες ραντεβού και τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περιμέναμε. Η μπουμπού μεγαλώνει κανονικά, αλλά ο πλακούντας μου ωρίμασε απότομα..από grade 1 που ήταν τον περασμένο μήνα, είναι στο 2 και οδεύει προς το 3..και σε συνδυασμό με την προβληματική μου γλυκόζη, με βλέπει για πρόκληση γύρω στην 37. Η αλήθεια είναι ότι μου ήρθε πολύ απότομο και στενοχωρήθηκα πολύ, αλλά ας είναι καλά το μωράκι κι όλα τα αλλα περισσεύουν! Ξεκίνησα και μετρήσεις σακχάρου σήμερα να δούμε αν αποδίδει η διατροφή και στο ντοπλερ θα χουμε μια πιο σαφή εικόνα για τον πλακούντα! Σχετικά με το ντοπλερ εμένα μου είπε να το κάνω 32η με 34η εβδομάδα εκεί που έκανα αυχενική και β, αλλά λόγω πλακούντα!

Εμένα μου έδωσε salospir από την Α αυχενική λόγω περίεργων αποτελεσμάτων στα αιματολογική, στη Β αυχενική όλα καλά. Ωστόσο, τη γέννα στην 37η εβδομάδα την κάνουν πάρα πολύ συχνά οι γιατροί. Το ίδιο μου είπε και εμένα λόγω ινομυωματος, προηγούμενης επέμβασης που καθιστά υποχρεωτική την καισαρική. Ούτως ή άλλως μετά την 36η εβδομάδα είσαι στο μήνα σου από όσο έχω καταλάβει άρα δεν θα υπάρχει θέμα με το μωράκι. Τσάμπα στεναχωριέσαι πιστεύω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Εμένα μου έδωσε salospir από την Α αυχενική λόγω περίεργων αποτελεσμάτων στα αιματολογική, στη Β αυχενική όλα καλά. Ωστόσο, τη γέννα στην 37η εβδομάδα την κάνουν πάρα πολύ συχνά οι γιατροί. Το ίδιο μου είπε και εμένα λόγω ινομυωματος, προηγούμενης επέμβασης που καθιστά υποχρεωτική την καισαρική. Ούτως ή άλλως μετά την 36η εβδομάδα είσαι στο μήνα σου από όσο έχω καταλάβει άρα δεν θα υπάρχει θέμα με το μωράκι. Τσάμπα στεναχωριέσαι πιστεύω. 

Συμφωνω μην στεναχωριέσαι!! Από 36η εβδομάδα το μωράκι είναι ολοκληρωμένο και είναι η πρώτη εβδομάδα του 9ου μήνα! Όποτε 37η είσαι στον μήνα σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Καλημέρα κορίτσι μπυυ...μην αγχώνεσαι το μωράκι σου θα έχει μεγαλώσει αρκετά μέχρι τότε....salospir πηρεςς καθολου;εμενα είχαν βγει λιγο χαλια τα αποτελέσματα στην αυχενική και μου είχε πει ότι ίσως θα έχω θέμα με πλακούντα και μου έδωσε από τότε αυτό το χαπι καθημερινά...στην Β επιπέδου μου ειπε όλα καλα με πλακούντα τωρα θα δειξει σήμερα έχω ραντεβού..γτ επιλέξατε τελικά το αττικο;Νομίζω και ο δικός μου συνεργάζεται με Αττικό.

Όχι, δεν μου έχει δώσει σαλοσπίρ, θέλει να δούμε πρώτα το ντόπλερ και μετά να κινηθούμε ανάλογα, γιατι μεχρι και πριν ένα μήνα είχε μια άκρως διαφορετική εικόνα. Το Αττικό το επέλεξα καθαρά λόγω απόστασης, μένω στην περιοχή,ίσως και λόγω χαμηλότερου συνολικού κόστους, αλλά δεν είναι κάποια ιδιαίτερη διαφορά.

Η αλήθεια είναι ότι μου ήρθε απότομο, αλλά ενταξει όλα καλά!ούτως ή άλλως ποτέ δεν ξέρουμε πως θα έρθουν τα πράγματα!και θέμα να μην υπήρχε μπορεί να ερχόταν μόνη της στην 36η, 37η εβδομάδα ή και νωρίτερα... σημασία έχει να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας υγιή μωράκια!η μπεμπούλα είναι καλά, έχει πάρει θέση, είναι 1600γρ και ζωηρότατη κ πραγματικά δεν θέλω να γκρινιάζω, νιώθω ευγνώμων για όσα ζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Όχι, δεν μου έχει δώσει σαλοσπίρ, θέλει να δούμε πρώτα το ντόπλερ και μετά να κινηθούμε ανάλογα, γιατι μεχρι και πριν ένα μήνα είχε μια άκρως διαφορετική εικόνα. Το Αττικό το επέλεξα καθαρά λόγω απόστασης, μένω στην περιοχή,ίσως και λόγω χαμηλότερου συνολικού κόστους, αλλά δεν είναι κάποια ιδιαίτερη διαφορά.

Η αλήθεια είναι ότι μου ήρθε απότομο, αλλά ενταξει όλα καλά!ούτως ή άλλως ποτέ δεν ξέρουμε πως θα έρθουν τα πράγματα!και θέμα να μην υπήρχε μπορεί να ερχόταν μόνη της στην 36η, 37η εβδομάδα ή και νωρίτερα... σημασία έχει να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας υγιή μωράκια!η μπεμπούλα είναι καλά, έχει πάρει θέση, είναι 1600γρ και ζωηρότατη κ πραγματικά δεν θέλω να γκρινιάζω, νιώθω ευγνώμων για όσα ζω!

Στο αττικό κάνω μεταπτυχιακό και εξειδικευονται στις κυήσεις υψηλού κινδύνου. Πιστεύω μια χαρά θα είναι. Και δε θα πληρώσεις και το ιδιωτικό. Μακάρι ο γιατρός μου να συνεργαζόταν και με δημόσιο νοσοκομείο, αλλά τώρα θα τον ακολουθήσω όπου είναι. Είναι συνηθισμένο το διαταραγμένο σάκχαρο να σχετίζεται με Ασβεστοποιηση (γήρανση) του πλακουντα και δεν έχει απαραίτητα σχέση με θρομβοφιλια ή σαλοσπιρ. Αν δει μόνο ότι πας να κάνεις πίεση ή η αιμάτωση έχει επιβαρυνθεί πολύ ίσως σου δώσει κάτι. Δεν ειναι σοβαρός λόγος ανησυχίας στη φάση που είμαστε θεωρώ. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; 

Η ξαδελφη μου γέννησε πριν 5μερες και αυτή κάπως έτσι. Είχαν προγραμματισμενο τοκετό λίγο πιο αργά (λόγω προηγούμενου με επιπλοκές), πήγε για τελευταία εξέταση στην 38η εβδομάδα (δηλ στις 37)και της λέει έχει γεράσει ο πλακουντας και εχεις αρχίσει και συσπάσεις, δε θα προλάβουμε, οπότε φέρανε τον προγραμματισμό λίγο πιο νωρίς. Και πάλι δεν πρόλαβε το κανόνισμα και πήγε το επόμενο πρωί γιατί είχε πονακια και συσπάσεις και γέννησε απευθείας ένα υγιέστατο μωράκι 3κιλα. Ήρθε μόνο του το ζουζούνι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Στο αττικό κάνω μεταπτυχιακό και εξειδικευονται στις κυήσεις υψηλού κινδύνου. Πιστεύω μια χαρά θα είναι. Και δε θα πληρώσεις και το ιδιωτικό. Μακάρι ο γιατρός μου να συνεργαζόταν και με δημόσιο νοσοκομείο, αλλά τώρα θα τον ακολουθήσω όπου είναι. Είναι συνηθισμένο το διαταραγμένο σάκχαρο να σχετίζεται με Ασβεστοποιηση (γήρανση) του πλακουντα και δεν έχει απαραίτητα σχέση με θρομβοφιλια ή σαλοσπιρ. Αν δει μόνο ότι πας να κάνεις πίεση ή η αιμάτωση έχει επιβαρυνθεί πολύ ίσως σου δώσει κάτι. Δεν ειναι σοβαρός λόγος ανησυχίας στη φάση που είμαστε θεωρώ. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; 

Η ξαδελφη μου γέννησε πριν 5μερες και αυτή κάπως έτσι. Είχαν προγραμματισμενο τοκετό λίγο πιο αργά (λόγω προηγούμενου με επιπλοκές), πήγε για τελευταία εξέταση στην 38η εβδομάδα (δηλ στις 37)και της λέει έχει γεράσει ο πλακουντας και εχεις αρχίσει και συσπάσεις, δε θα προλάβουμε, οπότε φέρανε τον προγραμματισμό λίγο πιο νωρίς. Και πάλι δεν πρόλαβε το κανόνισμα και πήγε το επόμενο πρωί γιατί είχε πονακια και συσπάσεις και γέννησε απευθείας ένα υγιέστατο μωράκι 3κιλα. Ήρθε μόνο του το ζουζούνι. 

Να σας ζησει το νέο μέλος της οικογένειας !!! Γερό και τυχερό και με το καλό και το δικό σου μωράκι. Για το Αττικο και το ΡΕΑ ακούγονται καλά πράγματα.  Η αλήθεια είναι ότι πολλές μανούλες γεννάνε λίγο νωρίτερα. 
εχω μια απορία που ενδεχομένως μπορείς να μου την λύσεις μιας και κανείς μεταπτυχιακό. Υπάρχει περίπτωση σε επόμενη εγκυμοσυνη να έχω ξανά επιπωματικο πλακούντα η στην επόμενη εγκυμοσυνη να είναι διεισδυτικός λόγω ιστορικού ;; Να σημειώσω πως δεν είχα προηγούμενη καισαρική η έκτρωση στο παρελθόν κι όμως παρόλα αυτά μου έτυχε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Στο αττικό κάνω μεταπτυχιακό και εξειδικευονται στις κυήσεις υψηλού κινδύνου. Πιστεύω μια χαρά θα είναι. Και δε θα πληρώσεις και το ιδιωτικό. Μακάρι ο γιατρός μου να συνεργαζόταν και με δημόσιο νοσοκομείο, αλλά τώρα θα τον ακολουθήσω όπου είναι. Είναι συνηθισμένο το διαταραγμένο σάκχαρο να σχετίζεται με Ασβεστοποιηση (γήρανση) του πλακουντα και δεν έχει απαραίτητα σχέση με θρομβοφιλια ή σαλοσπιρ. Αν δει μόνο ότι πας να κάνεις πίεση ή η αιμάτωση έχει επιβαρυνθεί πολύ ίσως σου δώσει κάτι. Δεν ειναι σοβαρός λόγος ανησυχίας στη φάση που είμαστε θεωρώ. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; 

Η ξαδελφη μου γέννησε πριν 5μερες και αυτή κάπως έτσι. Είχαν προγραμματισμενο τοκετό λίγο πιο αργά (λόγω προηγούμενου με επιπλοκές), πήγε για τελευταία εξέταση στην 38η εβδομάδα (δηλ στις 37)και της λέει έχει γεράσει ο πλακουντας και εχεις αρχίσει και συσπάσεις, δε θα προλάβουμε, οπότε φέρανε τον προγραμματισμό λίγο πιο νωρίς. Και πάλι δεν πρόλαβε το κανόνισμα και πήγε το επόμενο πρωί γιατί είχε πονακια και συσπάσεις και γέννησε απευθείας ένα υγιέστατο μωράκι 3κιλα. Ήρθε μόνο του το ζουζούνι. 

Είμαι στην 31η (30+2) , πέρα από την καμπύλη που ηταν σε φυσιολογικά πλαίσια αλλά αντί να πέφτει ανέβαινε τη 2η ώρα, γεγονός που δείχνει ότι δεν μεταβολίζεται σωστά, δεν έχω κάτι άλλο.. πίεση πολύ καλή, οι μετρήσεις σακχάρου δείχνουν να είναι καλές προς το παρόν, αποδίδει η διατροφή(δεν είμαι και για ινσουλίνη προς το παρόν), μου είπε ότι η αιμάτωση φαίνεται πολύ καλή κι απλα να κοιμάμαι και να ξαπλώνω αριστερά να βοηθήσω λίγο την κατάσταση! Ίσως απλά να με προετοιμάζει και γι αυτό το ενδεχόμενο ο άνθρωπος κι εγώ να το πήρα λίγο κάπως.. ίσως και λόγω επαγγέλματος (είμαι επαγγελματίας υγείας) τα μεγαλοποιω μόνη μου στο μυαλό μου, γνωρίζοντας πιθανές επιπτώσεις...ο σύντροφος μου πχ που ήταν μαζί και είναι άσχετος με όλα αυτά δεν βρήκε κάτι αγχωτικό σε όσα μας ειπε...γι αυτό θα το πάρω λίγο αλλιώς, θα κάνω όσα πρέπει και θα περιμένω το ντόπλερ...και είδωμεν! Συγγνώμη για τα κατεβατά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Να σας ζησει το νέο μέλος της οικογένειας !!! Γερό και τυχερό και με το καλό και το δικό σου μωράκι. Για το Αττικο και το ΡΕΑ ακούγονται καλά πράγματα.  Η αλήθεια είναι ότι πολλές μανούλες γεννάνε λίγο νωρίτερα. 
εχω μια απορία που ενδεχομένως μπορείς να μου την λύσεις μιας και κανείς μεταπτυχιακό. Υπάρχει περίπτωση σε επόμενη εγκυμοσυνη να έχω ξανά επιπωματικο πλακούντα η στην επόμενη εγκυμοσυνη να είναι διεισδυτικός λόγω ιστορικού ;; Να σημειώσω πως δεν είχα προηγούμενη καισαρική η έκτρωση στο παρελθόν κι όμως παρόλα αυτά μου έτυχε. 

Εφόσον δεν προκαλείται από κάτι εντοπισμενο θα πω ότι όχι. Ήταν τυχαίο και τυχαία μπορεί να ξαναπροκυψει, αλλά ποιες οι πιθανότητες; Το αναμενόμενο είναι σε επόμενη κύηση να έχεις φυσιολογικό πλακουντα σε καλύτερη θέση. Πάντα όταν έχεις εμφανίσει κάτι είναι οι γιατροί πιο επιφυλακτικοι στις επόμενες κυήσεις για να είναι σίγουροι αλλά θεωρώ ότι δε χρειάζεται να το σκέφτεσαι γιατί είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες. Ήσουν απλά άτυχη αυτή τη φορά και ταλαιπωρείσαι λίγο παραπάνω. 

Ευχαριστούμε πολύ! 💕💕Η ξαδελφη μου στην 1η της κύηση πριν 2 χρόνια που λέω ότι είχε επιπλοκές είχε εκτός αυτών και πολύ σοβαρό επιπωματικο πλακουντα-τότε πρωτοεμαθα τι είναι πριν το μεταπτυχιακό κι αυτής εντελώς τυχαία, χωρίς καισαρική ή άλλες αλλοιώσεις μήτρας. Αυτή ήταν πιο άτυχη γιατί τελικά το κρίσιμο πρόβλημα ήταν άλλο στην ανάπτυξη και την ανατομία του μωρού και το είχαν ανιχνεύσει από την αυχενική και ενώ θεωρούσαν ότι θα θεραπεύεται γιατί δεν ήταν γενετικό, τελικά το μωράκι της δεν ήταν βιώσιμο κι έκαναν διακοπή και καισαρική 29η εβδομάδα. Τώρα στη 2η, μετά από επιπωματικο και καισαρική ήταν όλα τέλεια. Πολύ ψηλά και πίσω ο πλακουντας και φυσιολογική η ανάπτυξη του μωρού. Απλά εμφάνισε διαβήτη κύησης και αυτή τη γήρανση του πλακουντα στο τέλος. Όμως δε χρειάστηκε να κάτσει στιγμή. Την περασμένη Τρίτη γυρίσαμε μαζί από το χωριο που ήμασταν μια χαρά, βόλτες κλπ και την Πέμπτη γέννησε και όλα τέλεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katerina1990 είπε:

Είμαι στην 31η (30+2) , πέρα από την καμπύλη που ηταν σε φυσιολογικά πλαίσια αλλά αντί να πέφτει ανέβαινε τη 2η ώρα, γεγονός που δείχνει ότι δεν μεταβολίζεται σωστά, δεν έχω κάτι άλλο.. πίεση πολύ καλή, οι μετρήσεις σακχάρου δείχνουν να είναι καλές προς το παρόν, αποδίδει η διατροφή(δεν είμαι και για ινσουλίνη προς το παρόν), μου είπε ότι η αιμάτωση φαίνεται πολύ καλή κι απλα να κοιμάμαι και να ξαπλώνω αριστερά να βοηθήσω λίγο την κατάσταση! Ίσως απλά να με προετοιμάζει και γι αυτό το ενδεχόμενο ο άνθρωπος κι εγώ να το πήρα λίγο κάπως.. ίσως και λόγω επαγγέλματος (είμαι επαγγελματίας υγείας) τα μεγαλοποιω μόνη μου στο μυαλό μου, γνωρίζοντας πιθανές επιπτώσεις...ο σύντροφος μου πχ που ήταν μαζί και είναι άσχετος με όλα αυτά δεν βρήκε κάτι αγχωτικό σε όσα μας ειπε...γι αυτό θα το πάρω λίγο αλλιώς, θα κάνω όσα πρέπει και θα περιμένω το ντόπλερ...και είδωμεν! Συγγνώμη για τα κατεβατά!

Μία χαρά θα είναι! Μετά την 34η εβδομάδα οι πιθανότητες σοβαρού προβλήματος στο βρέφος είναι ίδιες με τελειομηνη κύηση. Γι αυτό βάζουν τους προγραμματισμένους τοκετους στις 36-38. Να προλάβουν και μην υπάρξει επιπλοκη και να πιάσουν και τα πλεονεκτήματα της τελειομηνης κύησης. Πλησιάζουμε στο τέλος και τώρα οι πιθανότητες να πάει κάτι μη αναστρέψιμα άσχημα είναι ελάχιστες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...