Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουμε καιρό να τα πούμε εύχομαι όλες να είστε καλά! 

Τα πράγματα για μένα δεν πήγαν όπως θα ήθελα αλλά θα παραλείψω τις πολλές λεπτομέρειες... Γέννησα πρόωρα στις 24 εβδομάδες λόγω φλεγμονής με καισαρική. Έχασα το ένα μου μωράκι μετά απο 9 ώρες και το άλλο είναι στη θερμοκοιτιδα. Προσεύχομαι κάθε μέρα να περάσει αυτή τη δοκιμασία και να επιβιώσει. 

Εγώ αναρρωνω σωματικά και ψυχικά. Ήθελα να σας γράψω καιρό αλλά δεν έβρισκα το κουράγιο. 

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλες σας, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να έχετε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης. Να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μικρά σας θαύματα. 

Εις το επανιδειν😘

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια του μωρού σου!!! Δεν θέλω ούτε να φανταστώ σε τι κατάστημα βρίσκεσαι!!!! Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά με το μωράκι σου και σύντομα να το κρατάς στην αγκαλιά σου!!!! Θα προσεύχομαι για σένα και το μωρό σου!!!! Βαστά γερά είναι σε νιώθει!!! 🙏🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουμε καιρό να τα πούμε εύχομαι όλες να είστε καλά! 

Τα πράγματα για μένα δεν πήγαν όπως θα ήθελα αλλά θα παραλείψω τις πολλές λεπτομέρειες... Γέννησα πρόωρα στις 24 εβδομάδες λόγω φλεγμονής με καισαρική. Έχασα το ένα μου μωράκι μετά απο 9 ώρες και το άλλο είναι στη θερμοκοιτιδα. Προσεύχομαι κάθε μέρα να περάσει αυτή τη δοκιμασία και να επιβιώσει. 

Εγώ αναρρωνω σωματικά και ψυχικά. Ήθελα να σας γράψω καιρό αλλά δεν έβρισκα το κουράγιο. 

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλες σας, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να έχετε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης. Να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μικρά σας θαύματα. 

Εις το επανιδειν😘

Γλυκό μου κορίτσι οι Άγιες μέρες που διανύουμε να σου δώσουν δύναμη και υγεία! Λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες, όμως εύχομαι να σου ζήσει το μωράκι σου που τα κατάφερε. Είσαι μια μαχήτρια και εσυ και το μωράκι σόυ και εύχομαι να έχετε υγεία σε όλη την οικογένεια. Να προσεχείς τον εαυτό σου. Και εμεις εδώ είμαστε να τα λέμε ❤️❤️
 

Καλη Ανάσταση σε όλες ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουμε καιρό να τα πούμε εύχομαι όλες να είστε καλά! 

Τα πράγματα για μένα δεν πήγαν όπως θα ήθελα αλλά θα παραλείψω τις πολλές λεπτομέρειες... Γέννησα πρόωρα στις 24 εβδομάδες λόγω φλεγμονής με καισαρική. Έχασα το ένα μου μωράκι μετά απο 9 ώρες και το άλλο είναι στη θερμοκοιτιδα. Προσεύχομαι κάθε μέρα να περάσει αυτή τη δοκιμασία και να επιβιώσει. 

Εγώ αναρρωνω σωματικά και ψυχικά. Ήθελα να σας γράψω καιρό αλλά δεν έβρισκα το κουράγιο. 

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλες σας, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να έχετε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης. Να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μικρά σας θαύματα. 

Εις το επανιδειν😘

Πραγματικά δεν έχω λόγια... Ο Θεός να σου δίνει δύναμη κορίτσι μου!το  μπεμπάκι σου θα τα καταφέρει!θα είστε καθημερινά στην προσευχή μου! Προσπάθησε να είσαι δυνατή για το μωράκι, πίστεψε σε αυτό και όλα θα γίνουν! ❤

Καλή Ανάσταση κορίτσια, σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουμε καιρό να τα πούμε εύχομαι όλες να είστε καλά! 

Τα πράγματα για μένα δεν πήγαν όπως θα ήθελα αλλά θα παραλείψω τις πολλές λεπτομέρειες... Γέννησα πρόωρα στις 24 εβδομάδες λόγω φλεγμονής με καισαρική. Έχασα το ένα μου μωράκι μετά απο 9 ώρες και το άλλο είναι στη θερμοκοιτιδα. Προσεύχομαι κάθε μέρα να περάσει αυτή τη δοκιμασία και να επιβιώσει. 

Εγώ αναρρωνω σωματικά και ψυχικά. Ήθελα να σας γράψω καιρό αλλά δεν έβρισκα το κουράγιο. 

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλες σας, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να έχετε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης. Να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μικρά σας θαύματα. 

Εις το επανιδειν😘

κοριτσι μου πραγματικα λυπαμαι παρα πολυ.... μονο εσυ ξερεις τι περνάς.. κανε κουραγιο και ο θεος θα σου δωσει δυναμη, και το αλλο σου το μωρακι θα τα καταφερει!!!!

 

Καλό πάσχα κορίτσια μου σε όλες και καλη ανάσταση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουμε καιρό να τα πούμε εύχομαι όλες να είστε καλά! 

Τα πράγματα για μένα δεν πήγαν όπως θα ήθελα αλλά θα παραλείψω τις πολλές λεπτομέρειες... Γέννησα πρόωρα στις 24 εβδομάδες λόγω φλεγμονής με καισαρική. Έχασα το ένα μου μωράκι μετά απο 9 ώρες και το άλλο είναι στη θερμοκοιτιδα. Προσεύχομαι κάθε μέρα να περάσει αυτή τη δοκιμασία και να επιβιώσει. 

Εγώ αναρρωνω σωματικά και ψυχικά. Ήθελα να σας γράψω καιρό αλλά δεν έβρισκα το κουράγιο. 

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλες σας, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να έχετε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης. Να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μικρά σας θαύματα. 

Εις το επανιδειν😘

Γλυκιά μου δεν υπάρχουν λόγια γι αυτό που περνάς! Προσπάθησε να είσαι δυνατή, θα περάσει κι αυτό. Ελπίζω το μωράκι σου να ξεπεράσει όλες τις δυσκολίες όσο πιο γρήγορα γίνεται! 💕 Θέλει το χρόνο του τώρα να μεγαλώσει όπως και τα μωράκια στην κοιλιά, αλλά να είσαι αισιόδοξη. 

Καλό Πάσχα σε όλα τα κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουμε καιρό να τα πούμε εύχομαι όλες να είστε καλά! 

Τα πράγματα για μένα δεν πήγαν όπως θα ήθελα αλλά θα παραλείψω τις πολλές λεπτομέρειες... Γέννησα πρόωρα στις 24 εβδομάδες λόγω φλεγμονής με καισαρική. Έχασα το ένα μου μωράκι μετά απο 9 ώρες και το άλλο είναι στη θερμοκοιτιδα. Προσεύχομαι κάθε μέρα να περάσει αυτή τη δοκιμασία και να επιβιώσει. 

Εγώ αναρρωνω σωματικά και ψυχικά. Ήθελα να σας γράψω καιρό αλλά δεν έβρισκα το κουράγιο. 

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλες σας, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να έχετε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης. Να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μικρά σας θαύματα. 

Εις το επανιδειν😘

Αχ κοριτσι μου περαστικα και στους δυο είμαι σίγουρη πως κάποια στιγμή θα του λες την ιστορία αυτή για να του θυμίζεις ποσο δυνατό ήταν όλα θα πανε τέλεια είμαι σίγουρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουμε καιρό να τα πούμε εύχομαι όλες να είστε καλά! 

Τα πράγματα για μένα δεν πήγαν όπως θα ήθελα αλλά θα παραλείψω τις πολλές λεπτομέρειες... Γέννησα πρόωρα στις 24 εβδομάδες λόγω φλεγμονής με καισαρική. Έχασα το ένα μου μωράκι μετά απο 9 ώρες και το άλλο είναι στη θερμοκοιτιδα. Προσεύχομαι κάθε μέρα να περάσει αυτή τη δοκιμασία και να επιβιώσει. 

Εγώ αναρρωνω σωματικά και ψυχικά. Ήθελα να σας γράψω καιρό αλλά δεν έβρισκα το κουράγιο. 

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλες σας, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να έχετε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης. Να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μικρά σας θαύματα. 

Εις το επανιδειν😘

Ο Θεός να βοηθήσει το μωράκι σου και να απαλύνει τον πόνο σου. Λυπάμαι πολύ για όσα πέρασες και εύχομαι ολόψυχα υγεία, ηρεμία και τύχη. Ομολογώ ότι δεν είναι εύκολο αυτό που αντιμετωπίζετε ως οικογένεια αλλά θέλω να ελπίζω σε ένα καλύτερο μέλλον και στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Χριστός Ανέστη ! Καλημέρα κορίτσια μου!! Πως είστε ; Περάσατε καλά ; 

Αληθώς Ανέστη! Καλημέρα και από εμένα. Οι γιορτές πέρασαν αγκαζέ με τα πεθερικά στο εξοχικό. Η ψυχολογία τώρα στην 24η εβδομάδα έχει σκαμπανεβασματα, με πιάνουν τα κλάματα σε άσχετες στιγμές... βέβαια όπως ξαναείπα αν πρέπει να περάσεις όλες τις γιορτές με τα πεθερικά στο εξοχικό χωρίς τηλεόραση και άλλες δραστηριότητες ε σε πιάνουν τα κλάματα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Αληθώς Ανέστη! Καλημέρα και από εμένα. Οι γιορτές πέρασαν αγκαζέ με τα πεθερικά στο εξοχικό. Η ψυχολογία τώρα στην 24η εβδομάδα έχει σκαμπανεβασματα, με πιάνουν τα κλάματα σε άσχετες στιγμές... βέβαια όπως ξαναείπα αν πρέπει να περάσεις όλες τις γιορτές με τα πεθερικά στο εξοχικό χωρίς τηλεόραση και άλλες δραστηριότητες ε σε πιάνουν τα κλάματα 😂😂😂

Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη!!!! Καλά ακόμα χωνεύω εγω προσωπικά,εφαγα πάρα πολυυυυ!!!ελπίζω εσεις λιγότερο....ζυγαριά δεν ανεβαίνω για κανα μηνα😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια, Χριστός Ανέστη!

Εμείς δεν κάναμε τίποτα το ιδιαίτερο το Πάσχα, απλά απολαμβάνω την ξεκούραση!

@evaioan εγώ όλο αυτό που περιγράφεις το βιώνω ανάποδα..μετά από την όχι και τόσο καλή καμπύλη και τη διατροφή που κάνω όλοι έχουν αρχίσει να εμφανίζονται με γλυκά και να μου προσφέρουν...μάλιστα η μαμά μου, μου πηρε μεχρι και σοκολατένιο αυγό να φάω για να το χαρεί η μπέμπα🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

Είναι άσχημο, γιατί έχουμε να παλέψουμε με τόσες συναισθηματικές διακυμάνσεις που το τελευταίο που μας ενδιαφέρει είναι η άποψη των άλλων για τη διατροφή μας, αλλά πιστεύω πως δεν το κάνει κανείς από κακό, στη δική σου περίπτωση φοβούνται εφόσον δεν έχεις κάνει ακόμη την καμπύλη και στη δική μου γιατί θεωρούν ότι ζηλεύω όσα δεν μπορώ να φάω! Δεν τους γνωρίζω βέβαια τους ανθρώπους, αλλά κατάλαβες τι εννοώ!

Όσον αφορά την ψυχολογία κι εγώ είμαι στα κάγκελα καθημερινά πια, δεν μπορώ να το ελέγξω καθόλου, νευριαζω με τα πάντα και τους πάντες, μετά κλάματα οτι κανεις δεν με καταλαβαίνει και στο τέλος αφού έχω ηρεμήσει, έχω ενοχές που συμπεριφέρομαι έτσι... το καλό(???) είναι ότι έχουν πάψει πια να δίνουν σημασία, έχει γίνει ρουτίνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κοριτσια, Χριστός Ανέστη!

Εμείς δεν κάναμε τίποτα το ιδιαίτερο το Πάσχα, απλά απολαμβάνω την ξεκούραση!

@evaioan εγώ όλο αυτό που περιγράφεις το βιώνω ανάποδα..μετά από την όχι και τόσο καλή καμπύλη και τη διατροφή που κάνω όλοι έχουν αρχίσει να εμφανίζονται με γλυκά και να μου προσφέρουν...μάλιστα η μαμά μου, μου πηρε μεχρι και σοκολατένιο αυγό να φάω για να το χαρεί η μπέμπα🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

Είναι άσχημο, γιατί έχουμε να παλέψουμε με τόσες συναισθηματικές διακυμάνσεις που το τελευταίο που μας ενδιαφέρει είναι η άποψη των άλλων για τη διατροφή μας, αλλά πιστεύω πως δεν το κάνει κανείς από κακό, στη δική σου περίπτωση φοβούνται εφόσον δεν έχεις κάνει ακόμη την καμπύλη και στη δική μου γιατί θεωρούν ότι ζηλεύω όσα δεν μπορώ να φάω! Δεν τους γνωρίζω βέβαια τους ανθρώπους, αλλά κατάλαβες τι εννοώ!

Όσον αφορά την ψυχολογία κι εγώ είμαι στα κάγκελα καθημερινά πια, δεν μπορώ να το ελέγξω καθόλου, νευριαζω με τα πάντα και τους πάντες, μετά κλάματα οτι κανεις δεν με καταλαβαίνει και στο τέλος αφού έχω ηρεμήσει, έχω ενοχές που συμπεριφέρομαι έτσι... το καλό(???) είναι ότι έχουν πάψει πια να δίνουν σημασία, έχει γίνει ρουτίνα...

Εγώ τα έβαλα με τα τσουρέκια, τα κουλούρια και τα σοκολατένια αυγά… δυστυχώς η λιγούρα μου δεν έχει μέτρο. 
εχω καταλάβει και εγώ ότι είμαι κάπως ευέξαπτη.. το έχω τερματίσει όμως. Θυμάμαι κάποιες άδικες συμπεριφορές και νευριάζω μόνη μου 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά κορίτσια! Κι εγώ με την οικογένεια του συντρόφου μου και τη μαμά μου έκανα Πάσχα στο χωριό. Έχουμε τέλειες σχέσεις (είμαι απίστευτα τυχερή σε αυτό το κομμάτι) αλλά νομίζω κι εμένα τα νεύρα μου είναι πιο ευερεθιστα σε αυτή τη φάση και ίσως χρειάζομαι πιο πολλή ησυχία. Κυρίως δεν αντέχω το φάε αυτό, θες το άλλο, πώς θες να στο κάνουμε αυτό για να σου αρέσει κλπ που καταλαβαίνω ότι οι άνθρωποι το κάνουν για να με φροντίσουν, αλλά εμένα και πάλι με κουράζει και μετά φαίνομαι σα να είμαι κακομαθημένη που λέω σε όλα όχι, δε θέλω τίποτα κλπ. Επίσης, νιώθω να μη βολεύομαι με το σώμα μου σε καμία θέση για ώρα και δεν κοιμάμαι καλά τα βράδια. Αύριο έχω γιατρό και θα το συζητήσω. Κατά τα άλλα ούτε από εμένα γλίτωσαν τσουρέκια και σοκολάτες. Έλεγα πριν λίγο στο σύντροφό μου ότι μάλλον δε βολεύομαι  γιατί πια κυοφορω μια μπέμπα και 2-3 τσουρέκια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εμείς στο σπίτι μου κάναμε σουβλισαμε και ψησαμε στην αυλή η εντολή ήταν πλαστικα πιάτα ποτηρια λαό στο τέλος να καθαρίσουν κιόλας τον κήπο εγώ ξεκουραση ουτε έφαγα γιατι δεν τα τρωω αυτάια μπριζολιτσα εγλφαγα πατατες και σαλατούλα αυτά χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνουν οι κοιλίτσες?

Τις τελευταίες μέρες μ έχει πιάσει ένα άγχος ότι ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα και δεν θα προλάβω να κάνω όσα πρέπει. Η αλήθεια είναι ότι καθυστερήσαμε λίγο τη διαδικασία του πολιτικού με αποτέλεσμα να χουμε μείνει,λόγω κάποιων γραφειοκρατικών θεμάτων ,πολύ πίσω και σε αυτό. Ήθελα να ρωτήσω, όσες ξέρετε, ποτε ξεκινήσατε να οργανώνετε τα έπιπλα, πράγματα του μωρού. Επίσης τα πλυσίματα σιδερώματα ποτε περίπου τα κάνουμε? Η μαμά μου λέει ότι είναι πολύ νωρίς και να ασχοληθώ όταν θα βγω σε άδεια κύησης, αλλά δεν ξέρω, αγχώνομαι με αυτά!ίσως βέβαια είναι και ανυπομονησία!🤗🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνουν οι κοιλίτσες?

Τις τελευταίες μέρες μ έχει πιάσει ένα άγχος ότι ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα και δεν θα προλάβω να κάνω όσα πρέπει. Η αλήθεια είναι ότι καθυστερήσαμε λίγο τη διαδικασία του πολιτικού με αποτέλεσμα να χουμε μείνει,λόγω κάποιων γραφειοκρατικών θεμάτων ,πολύ πίσω και σε αυτό. Ήθελα να ρωτήσω, όσες ξέρετε, ποτε ξεκινήσατε να οργανώνετε τα έπιπλα, πράγματα του μωρού. Επίσης τα πλυσίματα σιδερώματα ποτε περίπου τα κάνουμε? Η μαμά μου λέει ότι είναι πολύ νωρίς και να ασχοληθώ όταν θα βγω σε άδεια κύησης, αλλά δεν ξέρω, αγχώνομαι με αυτά!ίσως βέβαια είναι και ανυπομονησία!🤗🤗🤗

Αχ και εγω αγχώνομαι...έχω πει μέσα στο Μάιο να έχουμε πάρει κουνια και καροτσι....ρουχαλάκια έχουμε πάρει ήδη αρκετά...δεν ξερω και πόσα ακριβώς χρειάζονται....επίσης τσαντα μαιευτήριου να έχω κάνει μέσα στο Μάιο....δεν ξέρω αν είναι νωρίς θα είμαι στον 8ο...πολιτικό εμεις κάναμε νωρις να τελειωνουμε οπότε πάλι καλα εχει φυγει αυτό το βάρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνουν οι κοιλίτσες?

Τις τελευταίες μέρες μ έχει πιάσει ένα άγχος ότι ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα και δεν θα προλάβω να κάνω όσα πρέπει. Η αλήθεια είναι ότι καθυστερήσαμε λίγο τη διαδικασία του πολιτικού με αποτέλεσμα να χουμε μείνει,λόγω κάποιων γραφειοκρατικών θεμάτων ,πολύ πίσω και σε αυτό. Ήθελα να ρωτήσω, όσες ξέρετε, ποτε ξεκινήσατε να οργανώνετε τα έπιπλα, πράγματα του μωρού. Επίσης τα πλυσίματα σιδερώματα ποτε περίπου τα κάνουμε? Η μαμά μου λέει ότι είναι πολύ νωρίς και να ασχοληθώ όταν θα βγω σε άδεια κύησης, αλλά δεν ξέρω, αγχώνομαι με αυτά!ίσως βέβαια είναι και ανυπομονησία!🤗🤗🤗

Αχ νομίζω με ξεαγχωσε η συμβουλή της μαμάς σου, τα ίδια άγχη έχω με εσένα αλλά είμαι 6.5 μηνών και όλοι με σταματούν. Μόνο ρουχαλάκια έχω πάρει πολύ λίγα. Από την άδεια κύησης θα ξεκινήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνουν οι κοιλίτσες?

Τις τελευταίες μέρες μ έχει πιάσει ένα άγχος ότι ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα και δεν θα προλάβω να κάνω όσα πρέπει. Η αλήθεια είναι ότι καθυστερήσαμε λίγο τη διαδικασία του πολιτικού με αποτέλεσμα να χουμε μείνει,λόγω κάποιων γραφειοκρατικών θεμάτων ,πολύ πίσω και σε αυτό. Ήθελα να ρωτήσω, όσες ξέρετε, ποτε ξεκινήσατε να οργανώνετε τα έπιπλα, πράγματα του μωρού. Επίσης τα πλυσίματα σιδερώματα ποτε περίπου τα κάνουμε? Η μαμά μου λέει ότι είναι πολύ νωρίς και να ασχοληθώ όταν θα βγω σε άδεια κύησης, αλλά δεν ξέρω, αγχώνομαι με αυτά!ίσως βέβαια είναι και ανυπομονησία!🤗🤗🤗

Κι εγώ είχα αγχωθεί. Δεν έχω κάνει τίποτα για τον πολιτικό και λογικά θα τον κάνουμε στη φάση που μπαίνω στο μήνα μου έτσι που έχει πάει. Κι εμείς είχαμε κάποια γραφειοκρατικα θέματα και ταυτόχρονα μάλλον έχουμε βρει να αγοράσουμε σπίτι κάπως ξαφνικά και είναι εντελώς αποσυντονιστικο κι αυτό, είμαστε και σε φάση να πάρουμε δάνειο γι αυτό κλπ.

Όπως τα έχω υπολογίσει σε 2 εβδομάδες θα έβγαινα σε άδεια κύησης αν δεν ήμουν ελεύθερη επαγγελματίας (που τώρα δε μου αναγνωρίζεται ουσιαστικά τίποτα, μόνο μου καλύπτει τους επόμενους 4 μήνες τον εφκα μου) οπότε αν το υπολογίσω με τη λογική της μαμάς σου εχουμε χρόνο. Πήραμε καρότσι τώρα μέσα στο Πάσχα και μας έδωσαν κι ένα λίκνο κάποιοι φίλοι οπότε κάπως νιώθω μια ασφάλεια ότι τουλάχιστον θα μπορούμε να πάρουμε τη μπέμπα από το μαιευτήριο και θα έχει να κοιμηθεί οπότε τα βασικά έχουν γίνει. 😛 Αλλά έχω μπλοκάρει και τώρα με το σπίτι γιατί σκέφτομαι αν είναι να μετακομισουμε, αφού η μικρή θα μένει μαζί μας στην αρχή, μήπως δεν αξίζει να της φτιάξουμε δωμάτιο ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά κορίτσια! Γυρίσαμε από το χωριό -δυστυχώς- και δε μπορώ να πω ότι φάγαμε πολύ καθώς προσωπικά αρνιά κλπ δεν τρώω οπότε την έβγαλα με ό,τι δε μου προκαλεί καούρα και ΓΟΠ :P

@Happypregnantgirl κορίτσι μου δε φαντάζεσαι πόσο πολύ λυπάμαι για την απώλειά σας... σφίχτηκε η καρδιά μου μόλις διάβασα αυτά που έγραψες, να είσαι δυνατή τώρα για το άλλο σου μωράκι που είναι μαχητής και θα πάνε όλα καλά! Ελπίζω κι εύχομαι να απαλύνεται ο πόνος σου με τον καιρό...

Εγώ έχω ψωνίσει μερικά ρουχαλάκια, μου έχουν δώσει και οι ξαδέρφες μου αρκετά ωστόσο ούτε τα έχω πλύνει, ούτε τα έχω οργανώσει. Πρέπει πρώτα να κάνουμε μια αναδιάταξη στο παιδικό δωμάτιο -κάτι που έχουμε αμελήσει εντελώς καθώς με τον σύζυγο δε μπορούμε να καταλήξουμε κάπου, δεν ξέρω τι θέλω, δεν με καλύπτουν τα έπιπλα, δεν ξέρω, οι ορμόνες φταίνε! Θέλω να αδειάσω μια συρταριέρα που έχω τα καλοκαιρινά μου για να βάλω της μπέμπας και η αρχική μου σκέψη ήταν να την κάνω αλλαξιέρα αλλά τελικά είναι πολύ ψηλή. Μετά, έχουμε ένα έπιπλο-αλλαξιέρα του ΙΚΕΑ από τον γιο μου αλλά δεν έχουμε το ξύλο που μπαίνει πάνω, οπότε μας είναι άχρηστο.... Δεν ξέρω τίποτα, αγχώνομαι και μόνο που τα σκέφτομαι!

Εν τω μεταξύ, κοιτάω παλιές φωτογραφίες και βλέπω ότι στον γιο μου, είχα ήδη πάρει έπιπλα-ρούχα-αναλώσιμα από τον 5ο μήνα (ναι, είμαι παλαβή, ούτε που ξέρω τι σκεφτόμουν τότε!) ενώ τώρα που είμαι στον 7ο όλο λέω ''έχω χρόνο μωρέ, κουλ''. Πλύσιμο και σίδερο θα κάνω στον 8ο γιατί ούτε να κάθονται 2 μήνες έτσι θέλω αλλά ούτε και να γεννηθεί και να μην έχει να βάλει τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω από κάποια κοπέλα που ξέρει να με κατατοπίσει για τις άδειες και τα επιδόματα μητροτητασ κλπ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/4/2022 at 1:08 ΠΜ, ο/η Aggeliki. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω από κάποια κοπέλα που ξέρει να με κατατοπίσει για τις άδειες και τα επιδόματα μητροτητασ κλπ.. 

Κορίτσι μου θα σου πω τι ξερω...με ενεργή σύμβαση εργασίας δικαιούσαι επίδομα τοκετου από ικα και οαεδ που κάνεις την αίτηση όταν αρχίσουν οι 56 μέρες πριν τον τοκετό,και γίνεται online.Αντιστοιχα δικαιούσαι και επίδομα μητρότητας από ικα και οαεδ που κάνεις αίτηση μόλις γεννήσεις....Οι άδειες είναι 56 μέρες πριν,και 63 μετά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα τι κανετεε???οποία έχει διαλλεξει κουνια ας μας δώσει καμια ιδεαα γτ εχω πελαγώσει

 

Καλημέρα! Εγώ κορίτσια πέρασα μια γαστρεντερίτιδα, τα είδα όλα!αλλά ευτυχώς όλα καλά !η μπουμπού μας ζωηρότατη, έφτασε και 1.350 γραμ.!

Όσον αφορά την κούνια εμένα μου έδωσε τη δική της μια συνάδελφος. Αρχικά ήθελα να πάρω πολυμορφική, να χει κι ενσωματωμένη αλλαξιέρα με συρταρια, αλλά αφού μου έδωσαν εκείνη πήρα μια απλή και πολυ οικονομική αλλαξιέρα από ικεα και την έβαλα δίπλα... τώρα η κούνια δεν ξέρω καν αν είναι κάποια μάρκα, μια λευκή είναι απλή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα! Εγώ κορίτσια πέρασα μια γαστρεντερίτιδα, τα είδα όλα!αλλά ευτυχώς όλα καλά !η μπουμπού μας ζωηρότατη, έφτασε και 1.350 γραμ.!

Όσον αφορά την κούνια εμένα μου έδωσε τη δική της μια συνάδελφος. Αρχικά ήθελα να πάρω πολυμορφική, να χει κι ενσωματωμένη αλλαξιέρα με συρταρια, αλλά αφού μου έδωσαν εκείνη πήρα μια απλή και πολυ οικονομική αλλαξιέρα από ικεα και την έβαλα δίπλα... τώρα η κούνια δεν ξέρω καν αν είναι κάποια μάρκα, μια λευκή είναι απλή!

Κι εγώ δεν έχω πάρει κάτι και θα μου δώσουν μάλλον τη δική τους κάτι φίλοι. Σκεφτόμουν στην αρχή για πολυμορφικη αλλά μετά διάβαζα στα σχόλια ότι είναι δύσκολο να βρεις στρώματα για το κρεβατάκι και ότι είναι περίεργες οι διαστάσεις και τέτοια και είπα θα πάρω ο τι κούνια μου δώσουν και μετά θα πάρω από νωρίς ένα κρεβατάκι τύπου μοντεσσορι για όταν αρχίσει να μετακινείται μόνη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ δεν έχω πάρει κάτι και θα μου δώσουν μάλλον τη δική τους κάτι φίλοι. Σκεφτόμουν στην αρχή για πολυμορφικη αλλά μετά διάβαζα στα σχόλια ότι είναι δύσκολο να βρεις στρώματα για το κρεβατάκι και ότι είναι περίεργες οι διαστάσεις και τέτοια και είπα θα πάρω ο τι κούνια μου δώσουν και μετά θα πάρω από νωρίς ένα κρεβατάκι τύπου μοντεσσορι για όταν αρχίσει να μετακινείται μόνη της. 

Εγώ Για αρχή πηρα ένα παρκοκρεβατο γιατί θα φυγουμε για καλοκαίρι απο Σεπτέμβρη κουνια είναι υπέρ λουξ το παρκοκρεβατο με αλλαξιερα σκεπαστρο κουνουπιερα θήκες γιαντα πραγματα του απλά θα παρω ενα στρωματακι επιπλέον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...