Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

@Katerina1990 δε γνωρίζω να βοηθήσω, αλλά ο κατάλληλος για οδηγίες είναι ο ενδοκρινολόγος νομίζω.

Εμείς χθες πήγαμε για υπέρηχο, γυρίσε η μικρή με το κεφάλι κάτω και έφτασε τα 1071 γραμμάρια! Την έβαλε και σε 3d αλλά είχε τα χέρια της στη μούρη και δεν καταφέραμε να τη δούμε :P @Dimi84 η ουρά μάς έμεινε!

Αχ κορίτσια μου πόσο συχνά έχετε πέτρωμα στην κοιλια;;;είμαι διακοπές,περπατάμε κάθε μερα αρκετά,δεν κουράζομαι,αλλά πέτρωμα αρκετά συχνά πάνω από 5 φορές την ημέρα...δεν μου έχει δώσει ο γιατρός μαγνήσιο...τι να κανω;είναι φυσιολογικο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Αχ κορίτσια μου πόσο συχνά έχετε πέτρωμα στην κοιλια;;;είμαι διακοπές,περπατάμε κάθε μερα αρκετά,δεν κουράζομαι,αλλά πέτρωμα αρκετά συχνά πάνω από 5 φορές την ημέρα...δεν μου έχει δώσει ο γιατρός μαγνήσιο...τι να κανω;είναι φυσιολογικο;

Καλημερα είναι όλη η κοιλιά η μαζευετε το μωράκι? Εχθές το συζήτησα με. Την γιατρό μου μου είπε αν δεν είναι όλη η κοιλιά δεν μας. Ανυσηχει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

@Katerina1990 δε γνωρίζω να βοηθήσω, αλλά ο κατάλληλος για οδηγίες είναι ο ενδοκρινολόγος νομίζω.

Εμείς χθες πήγαμε για υπέρηχο, γυρίσε η μικρή με το κεφάλι κάτω και έφτασε τα 1071 γραμμάρια! Την έβαλε και σε 3d αλλά είχε τα χέρια της στη μούρη και δεν καταφέραμε να τη δούμε :P @Dimi84 η ουρά μάς έμεινε!

Και σε μένα είχε τα μουτρα του στον πλακουντα αλλά μας έκανε λίγο την χάρη είδαμε προφιλ η ουρά ναι τελειώνουμε γρήγορα νομίζω περασε ποτε κατάλαβα ότι είμαι έγκυος και τώρα εχουν μεινει δυο μήνες και κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Dimi84 είπε:

Καλημερα είναι όλη η κοιλιά η μαζευετε το μωράκι? Εχθές το συζήτησα με. Την γιατρό μου μου είπε αν δεν είναι όλη η κοιλιά δεν μας. Ανυσηχει 

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς που είναι....Εσάς σας έχει γράψει μαγνησιο;;;εμενα γενικά είναι πολύ λίγα τα φάρμακα που μου έχει γράψει...ασβέστιο πχ μου ειπε μετά την 30 εβδομάδα...μαγνήσιο ουτε λόγος....δεν καταλαβαίνω γτ....σίδηρο τωρα άρχισα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς που είναι....Εσάς σας έχει γράψει μαγνησιο;;;εμενα γενικά είναι πολύ λίγα τα φάρμακα που μου έχει γράψει...ασβέστιο πχ μου ειπε μετά την 30 εβδομάδα...μαγνήσιο ουτε λόγος....δεν καταλαβαίνω γτ....σίδηρο τωρα άρχισα....

Ε κι αυτό με τα συμπληρώματα είναι στο γιατρό. Κι εμένα ειναι χαλαρός αν και μου τα είχε γράψει από την αρχή. Ήταν στη λογική ότι αυτά τα παίρνεις για να ενισχύσεις μια ισορροπημένη διατροφή αλλά δε θα γίνει και κάτι να μην τα παίρνεις αυστηρά. Ασβέστιο οι ανάγκες ειναι αυξημενες όντως στο 3ο τρίμηνο, σίδηρο θεωρητικά χρειαζόμαστε πιο πολύ στο 2ο. Μπορεί εσένα τώρα να είδε πτώση στον αιματοκρίτη πχ. Εμένα είχε αρχίσει να πέφτει από την αρχή καο στο 2ο τρίμηνο με το συμπλήρωμα επανήλθε στο όριο (36). Μαγνήσιο μου είχε γράψει μόνο σε περίπτωση που έχω συσπάσεις ή κράμπες στα πόδια στον ύπνο και τον τελευταίο μήνα που έχω αρχίσει να έχω το παίρνω σταθερά. Μπορείς να ρωτήσεις για μαγνήσιο αφού έχεις ενοχλησουλες. Εμένα για τα πετρώματα μου είχε πει ότι θεωρεί οτι είναι από κούραση και να μη με αγχώνουν αν δε γίνουν 5 την ώρα. Άρχισαν σε ένα ταξίδι που περπατούσα άπειρα χλμ την ημέρα και τώρα με πιάνουν τις μέρες που κουράζομαι όντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Αχ κορίτσια μου πόσο συχνά έχετε πέτρωμα στην κοιλια;;;είμαι διακοπές,περπατάμε κάθε μερα αρκετά,δεν κουράζομαι,αλλά πέτρωμα αρκετά συχνά πάνω από 5 φορές την ημέρα...δεν μου έχει δώσει ο γιατρός μαγνήσιο...τι να κανω;είναι φυσιολογικο;

Καλημέρα σε όλες !! 
 

Εγώ που είχα θέμα κ παίρνω δυο μαγνήσια την ημέρα μου είχε πει ότι το συνεχόμενο είναι ανησυχητικό κ ότι συνοδεύεται με πόνο. Θεωρώ όμως πλέον ότι τα περιοδικά πετρώματα στην φάση που είμαστε είναι φυσιολογικά. Όταν θα έχεις ραντεβού καλό θα είναι για σιγουριά να του το αναφέρεις. 
εγω σήμερα τελείωσα με τις ενεσεις. Την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα 2 διπλές δόσεις έκανα να κοιμηθώ τέσσερις μέρες ! Τρελή υπερένταση κ κόκκινα μαγουλακια! 
Ευχομαι οι Άγιες αυτες μέρες να ευλογούν όλον τον κόσμο και τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Καλημέρα σε όλες !! 
 

Εγώ που είχα θέμα κ παίρνω δυο μαγνήσια την ημέρα μου είχε πει ότι το συνεχόμενο είναι ανησυχητικό κ ότι συνοδεύεται με πόνο. Θεωρώ όμως πλέον ότι τα περιοδικά πετρώματα στην φάση που είμαστε είναι φυσιολογικά. Όταν θα έχεις ραντεβού καλό θα είναι για σιγουριά να του το αναφέρεις. 
εγω σήμερα τελείωσα με τις ενεσεις. Την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα 2 διπλές δόσεις έκανα να κοιμηθώ τέσσερις μέρες ! Τρελή υπερένταση κ κόκκινα μαγουλακια! 
Ευχομαι οι Άγιες αυτες μέρες να ευλογούν όλον τον κόσμο και τα μωράκια μας!

Αχ παλι καλα που ειστε και εσείς κορίτσια μου και με καθυσηχαζετε...θα ρωτήσω εννοοειται απλα επειδή αργεί το ραντεβού λεω ας ρωτήσω εσάς πρώτα!!!να είμαστε καλά όλες οι εγκύουλες με υγεία και καλή Ανασταση🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς που είναι....Εσάς σας έχει γράψει μαγνησιο;;;εμενα γενικά είναι πολύ λίγα τα φάρμακα που μου έχει γράψει...ασβέστιο πχ μου ειπε μετά την 30 εβδομάδα...μαγνήσιο ουτε λόγος....δεν καταλαβαίνω γτ....σίδηρο τωρα άρχισα....

Ναι παιρνω μαγνήσιο σίδηρο και φιλικό από το δευτερο τρίμηνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Αχ κορίτσια μου πόσο συχνά έχετε πέτρωμα στην κοιλια;;;είμαι διακοπές,περπατάμε κάθε μερα αρκετά,δεν κουράζομαι,αλλά πέτρωμα αρκετά συχνά πάνω από 5 φορές την ημέρα...δεν μου έχει δώσει ο γιατρός μαγνήσιο...τι να κανω;είναι φυσιολογικο;

Εντωμεταξυ εμένα είναι με το κεφάλι πανω χαχαχαχα μου είπε ότι έχει ακόμα για να γυρίσει δεν είναι κάτι που μας απασχολεί και πολυ όμως γενναω με καισαρική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Afroditi Lrkδεν έχω καθόλου πετρώματα, όσο και αν κουράζομαι μέσα στην ημέρα. Επίσης από συμπληρώματα παίρνω μόνο σίδηρο καθώς έχω στίγμα οπότε ο αιματοκρίτης και η φεριτίνη μου ειναι πάντα χαμηλά. Πλέον στο 3ο τρίμηνο μου έγραψε τον omalin ο οποίος είναι πιο ενισχυμένος με σκοπό να μην πέσει κάτω από το 32 ο αιματοκρίτης.

Μαγνήσιο δεν παίρνω, ασβέστιο τώρα πήρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maya90 είπε:

@Afroditi Lrkδεν έχω καθόλου πετρώματα, όσο και αν κουράζομαι μέσα στην ημέρα. Επίσης από συμπληρώματα παίρνω μόνο σίδηρο καθώς έχω στίγμα οπότε ο αιματοκρίτης και η φεριτίνη μου ειναι πάντα χαμηλά. Πλέον στο 3ο τρίμηνο μου έγραψε τον omalin ο οποίος είναι πιο ενισχυμένος με σκοπό να μην πέσει κάτω από το 32 ο αιματοκρίτης.

Μαγνήσιο δεν παίρνω, ασβέστιο τώρα πήρα!

Εγω εχω πολύ συχνά χωρίς να κουράζομαι ιδιαίτερα....θα ρωτήσω αν ειναι φυσιολογικο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Εγω εχω πολύ συχνά χωρίς να κουράζομαι ιδιαίτερα....θα ρωτήσω αν ειναι φυσιολογικο....

Πετάχτηκα από τα μωράκια Ιουνίου!!! Μην αγχώνεσαι, αν δεν πονάς κ αν έχεις μέχρι δύο το μισάωρο είναι φυσιολογικό.. Έχω συσπάσεις, πετρώματα δηλ απο τον πέμπτο, μόλις μπήκα ξεκίνησαν κ έως σήμερα που την Παρασκευή μπαίνω στον όγδοο!!! Μου ξεκίνησαν 18η βδομάδα κ τώρα είμαι 31+1 αύριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Εγω εχω πολύ συχνά χωρίς να κουράζομαι ιδιαίτερα....θα ρωτήσω αν ειναι φυσιολογικο....

Και εμένα μου άρχισαν πολύ νωρίς σχετικά. Σκεψου μετά την αυχενική ο γιατρός μου είπε να αρχίσω μαγνήσιο. Μετά από λίγο καιρό παρατήρησα πετρώματα και μου το αύξησε στο 1,5 χαπάκι. Όταν αυτά έγιναν συχνότερα και εντονότερα μου αύξησε το μαγνήσιο σε δυο χάπια ένα πρωί ένα βράδυ. Εγώ αγχωνόμουν υπερβολικά σε σημείο να ψάχνω συνέχεια την κοιλια μου! Δεν πρέπει να κάνουμε έτσι όμως!
Θέλει ξεκούραση και όχι άγχος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dimi84 είπε:

Εντωμεταξυ εμένα είναι με το κεφάλι πανω χαχαχαχα μου είπε ότι έχει ακόμα για να γυρίσει δεν είναι κάτι που μας απασχολεί και πολυ όμως γενναω με καισαρική

Κορίτσια εμένα ακόμα εγκάρσιο 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Να ρωτήσω κάτι χαζό? Πως ακριβώς νιώθετε τα πετρώματα? Γιατί έως τώρα ή δεν τα είχα ή δεν τα έχω καταλάβει.. γενικότερα η κοιλιά μου είναι σκληρή μόνιμα αλλά δεν έχω νιώσει κάτι διαφορετικό. Αισθάνεστε κάτι συγκεκριμένο όταν σας συμβαίνει? Ανησύχησα λίγο γιατί περπατάω πάρα πολύ σε μόνιμη βάση(περισσότερα από 10 χλμ τη μέρα), αλλά ο γιατρός μου μου είπε μόνο να σταματώ όταν κουράζομαι και δεν μου ανέφερε ποτέ τίποτα για πετρώματα και τώρα σκέφτομαι μήπως εγώ δεν τα χω πάρει χαμπάρι!😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Να ρωτήσω κάτι χαζό? Πως ακριβώς νιώθετε τα πετρώματα? Γιατί έως τώρα ή δεν τα είχα ή δεν τα έχω καταλάβει.. γενικότερα η κοιλιά μου είναι σκληρή μόνιμα αλλά δεν έχω νιώσει κάτι διαφορετικό. Αισθάνεστε κάτι συγκεκριμένο όταν σας συμβαίνει? Ανησύχησα λίγο γιατί περπατάω πάρα πολύ σε μόνιμη βάση(περισσότερα από 10 χλμ τη μέρα), αλλά ο γιατρός μου μου είπε μόνο να σταματώ όταν κουράζομαι και δεν μου ανέφερε ποτέ τίποτα για πετρώματα και τώρα σκέφτομαι μήπως εγώ δεν τα χω πάρει χαμπάρι!😂😂😂

Α ξέχασα να αναφέρω ότι παίρνω κι ενα τροφοκαρντ μαξ από τον 5ο γιατί είχα καθημερινές κράμπες στα πόδια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Να ρωτήσω κάτι χαζό? Πως ακριβώς νιώθετε τα πετρώματα? Γιατί έως τώρα ή δεν τα είχα ή δεν τα έχω καταλάβει.. γενικότερα η κοιλιά μου είναι σκληρή μόνιμα αλλά δεν έχω νιώσει κάτι διαφορετικό. Αισθάνεστε κάτι συγκεκριμένο όταν σας συμβαίνει? Ανησύχησα λίγο γιατί περπατάω πάρα πολύ σε μόνιμη βάση(περισσότερα από 10 χλμ τη μέρα), αλλά ο γιατρός μου μου είπε μόνο να σταματώ όταν κουράζομαι και δεν μου ανέφερε ποτέ τίποτα για πετρώματα και τώρα σκέφτομαι μήπως εγώ δεν τα χω πάρει χαμπάρι!😂😂😂

Μπορεί να μην τα καταλαβαίνεις. Οι συσπάσεις είναι φυσιολογικές στην εγκυμοσύνη από νωρίς νωρίς και προετοιμαζουν τον τοκετό. Απλά αν αρχίσουν να γίνονται πιο συχνά και έντονα ή στη χειρότερη επώδυνα τότε το κοιτάνε λίγο παραπάνω μήπως είναι προεορτια τοκετού ή μήπως μαλακωνουν τον τράχηλο. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς γιατί σημαίνει ότι είναι ήπιες οπότε γίνουν. Επίσης, αν κάποια γυμναστική (και σε αυτό μετράει και το πολύ  περπάτημα) την κάνεις σταθερά, χωρίς να σε κουράζει σοβαρά δεν υπάρχει λόγος να τη σταματήσεις, καλό είναι. Μόνο αν κάτι σε ταλαιπωρεί και δεν την έχει συνηθίσει το σώμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Να ρωτήσω κάτι χαζό? Πως ακριβώς νιώθετε τα πετρώματα? Γιατί έως τώρα ή δεν τα είχα ή δεν τα έχω καταλάβει.. γενικότερα η κοιλιά μου είναι σκληρή μόνιμα αλλά δεν έχω νιώσει κάτι διαφορετικό. Αισθάνεστε κάτι συγκεκριμένο όταν σας συμβαίνει? Ανησύχησα λίγο γιατί περπατάω πάρα πολύ σε μόνιμη βάση(περισσότερα από 10 χλμ τη μέρα), αλλά ο γιατρός μου μου είπε μόνο να σταματώ όταν κουράζομαι και δεν μου ανέφερε ποτέ τίποτα για πετρώματα και τώρα σκέφτομαι μήπως εγώ δεν τα χω πάρει χαμπάρι!😂😂😂

Νιώθεις σαν να σφίγγει απότομα για μερικά δευτερόλεπτα και μετα χαλαρωνει...εγώ το νιωθω πολλές φορές και ξαπλωμένη δηλαδή όχι μόνο όταν κουράζομαι....τι να πω θα δείξει θα ρωτήσω στο ραντεβού μετά το Πάσχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι όπως μας πιάνουν κράμπες, νιώθεις ότι ολη η κοιλιά μαζεύεται κάπως σε ένα σημείο και σφίγγει όπως σου είπαν τα κορίτσια! Θα το καταλάβαινες πιστεύω...

Κορίτσια τι έγραψα χθες; ότι δεν είχα συσπάσεις, ετσι; Ε, μαντεψτε 😛 Είμαστε στο χωριό και πήγαμε για στολισμό του επιταφιου, κάτι η κούραση, κάτι η ορθοστασία, ένιωσα 2-3 μικρές συσπάσεις. Όχι επώδυνες ευτυχώς αλλά μόλις έκατσα δεν ένιωσα ξανά κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Νιώθεις σαν να σφίγγει απότομα για μερικά δευτερόλεπτα και μετα χαλαρωνει...εγώ το νιωθω πολλές φορές και ξαπλωμένη δηλαδή όχι μόνο όταν κουράζομαι....τι να πω θα δείξει θα ρωτήσω στο ραντεβού μετά το Πάσχα...

Και εγώ ξαπλωμένη τις αισθανόμουν γιατί τότε χαλάρωνα και «άκουγα» το σώμα μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουμε καιρό να τα πούμε εύχομαι όλες να είστε καλά! 

Τα πράγματα για μένα δεν πήγαν όπως θα ήθελα αλλά θα παραλείψω τις πολλές λεπτομέρειες... Γέννησα πρόωρα στις 24 εβδομάδες λόγω φλεγμονής με καισαρική. Έχασα το ένα μου μωράκι μετά απο 9 ώρες και το άλλο είναι στη θερμοκοιτιδα. Προσεύχομαι κάθε μέρα να περάσει αυτή τη δοκιμασία και να επιβιώσει. 

Εγώ αναρρωνω σωματικά και ψυχικά. Ήθελα να σας γράψω καιρό αλλά δεν έβρισκα το κουράγιο. 

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλες σας, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να έχετε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης. Να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μικρά σας θαύματα. 

Εις το επανιδειν😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...