Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΝικηΚ είπε:

Συσπάσεις με πόνο είχα μόνο τις δυο φορές που περιέγραψα. Ευτυχως για την ώρα. Συσπάσεις χωρίς πόνο ενώ είχα ηρεμήσει αυτήν την εβδομάδα είχα πάλι συχνά. Ειδικά χθες. Κ για άλλη μια φορά αγχώθηκα υπερβολικά. Δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολο… 

Μου εξήγησε ότι όπως πολύ σωστά είπες λόγω πλακούντα υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί 34 η 35 εβδομάδων όποτε τις κάνουμε τώρα τις ενεσεις ώστε να είμαστε Προετοιμασμένοι. Κάνουν πολύ Κάλο στο μωρό και σε εμένα τίποτα. 
Μολις έκανα την πρώτη διπλή δόση. Έτσουζαν υπερβολικά. Πόνεσα και συν το άγχος, ζαλίστηκα. 😞😞

που τις βαρανε αυτες πωπουδελι;;;;

εγω πχ εχω στοχο λογω διδυμων να φτασω 35 βδομαδες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

🥰🥰και εγώ πολύ πιθανό είναι ο Ιούνιος γτ μου έχει δώσει τελική ημερομηνία 12/7!!!

Βρε κορίτσια τι ρουχαλάκια θα πάρουμε μαζί στο μαιευτήριο εχω μπερδευτει;μακριμανικο;κοντομανικο;αμανικο; και επίσης αυτά δεν έχουν παντελονακι,τα μπουτακια θα είναι εξω;

Τιραντάκι νυχτικό γιατί στα μαιευτήρια έχει άπειρη ζέστη και θα σκάμε! 
Η κλινική που θα γεννήσω έχει αναρτημένη αναλυτική λίστα με αυτά που θα χρειαστούμε για μαμά και μωρό (για το μωρό λέει μόνο τα ρούχα εξόδου συν κουβέρτα πικέ ή πιο χοντρή -ανάλογα την εποχή)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Τιραντάκι νυχτικό γιατί στα μαιευτήρια έχει άπειρη ζέστη και θα σκάμε! 
Η κλινική που θα γεννήσω έχει αναρτημένη αναλυτική λίστα με αυτά που θα χρειαστούμε για μαμά και μωρό (για το μωρό λέει μόνο τα ρούχα εξόδου συν κουβέρτα πικέ ή πιο χοντρή -ανάλογα την εποχή)

Για το μωράκι εννοούσα αλλα οκ και για εμάς με ενδιαφερει!!στο ιασω γράφει μόνο ρουχα εξόδου το ειδα...δηλαδή όσο μείνει μέσα θα έχουν αυτοι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

🥰🥰και εγώ πολύ πιθανό είναι ο Ιούνιος γτ μου έχει δώσει τελική ημερομηνία 12/7!!!

Βρε κορίτσια τι ρουχαλάκια θα πάρουμε μαζί στο μαιευτήριο εχω μπερδευτει;μακριμανικο;κοντομανικο;αμανικο; και επίσης αυτά δεν έχουν παντελονακι,τα μπουτακια θα είναι εξω;

Εγώ προσωπικά θα πάρω 2 μακρυμάνικο και 6 με κοντό Μανικάκι! 
τα μακρυμανικα καλύπτουν και τα ποδαράκια και θα τα πάρω καλού κακού μήπως και έχει πολύ κρύο λόγω κλιματισμού. ❤️
Για εμένα 3-4 νυχτικα και μια ρομπα. Σε αυτά κατέληξα. 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η angel35 είπε:

που τις βαρανε αυτες πωπουδελι;;;;

εγω πχ εχω στοχο λογω διδυμων να φτασω 35 βδομαδες..

Πωπουδελι ναι και για μένα αρκετά τσουχτερή εμπειρία! 😬😬😬 αλλά είναι για καλό σύμφωνα με τον γιατρό μου.

Ενδεχομένως ο γιατρός που σε παρακολουθεί να έχει κρίνει ότι δεν τις χρειάζεσαι απαραίτητα. Η τουλάχιστον όχι ακόμα.  Σε ποια εβδομάδα είσαι ; Μήπως είναι νωρίς ακόμα ; 

θα κάνω άλλες δυο αύριο και τις τελευταίες δυο την επόμενη εβδομάδα! 
επισης μου σύστησαν να κάνω Πάσχα στην ταράτσα 🤣 να μην μετακινούμαι πολύ! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΝικηΚ είπε:

Πωπουδελι ναι και για μένα αρκετά τσουχτερή εμπειρία! 😬😬😬 αλλά είναι για καλό σύμφωνα με τον γιατρό μου.

Ενδεχομένως ο γιατρός που σε παρακολουθεί να έχει κρίνει ότι δεν τις χρειάζεσαι απαραίτητα. Η τουλάχιστον όχι ακόμα.  Σε ποια εβδομάδα είσαι ; Μήπως είναι νωρίς ακόμα ; 

θα κάνω άλλες δυο αύριο και τις τελευταίες δυο την επόμενη εβδομάδα! 
επισης μου σύστησαν να κάνω Πάσχα στην ταράτσα 🤣 να μην μετακινούμαι πολύ! 
 

θα την ρωτησω μεγαλη τριτη που θα παω! 

σήμερα είμαι 25 και 3, με διδυμα και σκοπος μας ειναι να καταφερουμε να φτασουμε 35 εβδομαδες. 

καλα και γω εχω φουσκωσει τοσο που κανω 2 βηματα και ειναι λες και ετρεχα μια ωρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

θα την ρωτησω μεγαλη τριτη που θα παω! 

σήμερα είμαι 25 και 3, με διδυμα και σκοπος μας ειναι να καταφερουμε να φτασουμε 35 εβδομαδες. 

καλα και γω εχω φουσκωσει τοσο που κανω 2 βηματα και ειναι λες και ετρεχα μια ωρα! 

Κορίτσι μου ναι ίσως για αυτό επειδή είσαι στην 25η εβδομάδα. Τα διδυμάκια σου τα γλυκά θα είναι μια χαρά, εσυ αν θες ρωτά την και ότι απορίες έχεις πάνω στο θέμα με ρωτάς ελεύθερα. 
εκανα και την δεύτερη διπλή δόση μόλις. Πολύ καλύτερα από εχθές νιώθω. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα μου πέρασε το φάρμακο αργά. Ίσως παίζει και αυτό τον ρόλο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Κορίτσι μου ναι ίσως για αυτό επειδή είσαι στην 25η εβδομάδα. Τα διδυμάκια σου τα γλυκά θα είναι μια χαρά, εσυ αν θες ρωτά την και ότι απορίες έχεις πάνω στο θέμα με ρωτάς ελεύθερα. 
εκανα και την δεύτερη διπλή δόση μόλις. Πολύ καλύτερα από εχθές νιώθω. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα μου πέρασε το φάρμακο αργά. Ίσως παίζει και αυτό τον ρόλο του.

θα την ρωτησω ναι να ξερω τι γινεται και αν πρεπει να την κανω και ποτε! λογικα για να σε τσουζει θα ειναι "λαδερη" ετσι ηταν μια που ειχα κανει οταν ειχα την αιμορραγια και ποναγε και το πωπουδελι 3 μερες μερα και την ιδια ωρα ετσουζε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Για το μωράκι εννοούσα αλλα οκ και για εμάς με ενδιαφερει!!στο ιασω γράφει μόνο ρουχα εξόδου το ειδα...δηλαδή όσο μείνει μέσα θα έχουν αυτοι;

Ναι, αν γεννήσεις σε ιδιωτική κλινική παίρνεις μόνο τα ρούχα εξόδου και κάτι να το σκεπάσεις, ανάλογα την εποχή. Σου παρέχουν τα πάντα όσο είσαι μέσα, από αφρόλουτρα μέχρι ρούχα! 

Στο δημόσιο παίρνεις τα πάντα αλλά δε γνωρίζω λεπτομέρειες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου....χάθηκα....έχω καιρό να γράψω..... εγώ έχω αρκετά πετρώματα και παίρνω αρκετό μαγνήσιο...ευτυχώς όμως τα μωρά είναι μια χαρά...βέβαιά στους τελευταίους δύο υπερήχους μας έχει αγχωσει το ένα κορίτσι γιατί ξαφνικά δεν βλέπαμε το στομάχι με την πρώτη και το βλέπαμε μετά από λίγα λεπτά να γεμίζει....ο γιατρός είπε ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να εμποδίζει κάτι να καταπιεί ίσως κάποιο συρίγγιο, το οποίο βέβαια με σιγουριά θα φανεί με τη γέννηση και αν υπάρχει θα χρειαστεί χειρουργείο...δεν σας κρύβω έκλαψα πολύ.....μου είπε βεβαια ότι δεν είναι τίποτα σίγουρο και ότι αυτός είναι εξαιρετικά αισιοδοξος... δεν ξέρω και εγώ εδώ και λίγες μέρες είμαι αισιόδοξη αλλά είναι άλλες στιγμές που στη σκέψη με πιανει πανικός....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Για το μωράκι εννοούσα αλλα οκ και για εμάς με ενδιαφερει!!στο ιασω γράφει μόνο ρουχα εξόδου το ειδα...δηλαδή όσο μείνει μέσα θα έχουν αυτοι;

Ναι ένα φουστανοφορμακι τους βάζουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου....χάθηκα....έχω καιρό να γράψω..... εγώ έχω αρκετά πετρώματα και παίρνω αρκετό μαγνήσιο...ευτυχώς όμως τα μωρά είναι μια χαρά...βέβαιά στους τελευταίους δύο υπερήχους μας έχει αγχωσει το ένα κορίτσι γιατί ξαφνικά δεν βλέπαμε το στομάχι με την πρώτη και το βλέπαμε μετά από λίγα λεπτά να γεμίζει....ο γιατρός είπε ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να εμποδίζει κάτι να καταπιεί ίσως κάποιο συρίγγιο, το οποίο βέβαια με σιγουριά θα φανεί με τη γέννηση και αν υπάρχει θα χρειαστεί χειρουργείο...δεν σας κρύβω έκλαψα πολύ.....μου είπε βεβαια ότι δεν είναι τίποτα σίγουρο και ότι αυτός είναι εξαιρετικά αισιοδοξος... δεν ξέρω και εγώ εδώ και λίγες μέρες είμαι αισιόδοξη αλλά είναι άλλες στιγμές που στη σκέψη με πιανει πανικός....

 

Κορίτσι μου όλα καλά σου εύχομαι να πάνε… με τα πετρώματα μια από τα ίδια και μου ξεκίνησαν αρκετά νωρίς. Να είσαι αισιόδοξη εφόσον και ο γιατρός σου στηρίζει αυτήν την άποψη! Τα μωράκια μας έχουν ανάγκη να είμαστε καλά και εμεις!! Τα λέω για να τα ακούσω και εγώ 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου....χάθηκα....έχω καιρό να γράψω..... εγώ έχω αρκετά πετρώματα και παίρνω αρκετό μαγνήσιο...ευτυχώς όμως τα μωρά είναι μια χαρά...βέβαιά στους τελευταίους δύο υπερήχους μας έχει αγχωσει το ένα κορίτσι γιατί ξαφνικά δεν βλέπαμε το στομάχι με την πρώτη και το βλέπαμε μετά από λίγα λεπτά να γεμίζει....ο γιατρός είπε ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να εμποδίζει κάτι να καταπιεί ίσως κάποιο συρίγγιο, το οποίο βέβαια με σιγουριά θα φανεί με τη γέννηση και αν υπάρχει θα χρειαστεί χειρουργείο...δεν σας κρύβω έκλαψα πολύ.....μου είπε βεβαια ότι δεν είναι τίποτα σίγουρο και ότι αυτός είναι εξαιρετικά αισιοδοξος... δεν ξέρω και εγώ εδώ και λίγες μέρες είμαι αισιόδοξη αλλά είναι άλλες στιγμές που στη σκέψη με πιανει πανικός....

 

Κοριτσάκι μου... Κάτσε ξάπλα μην κάνεις τίποτα μέχρι να φύγουν τα πετρώματα ! Θα φύγουν απλά θέλει ηρεμία και ξεκούραση και όχι άγχος !! Όλες τα έχουμε αυτά μην σε ανησυχεί... Εσύ έχεις και διδυμακια ένας λόγος παραπάνω να θες παραπάνω ξεκούραση... 

Τώρα για το άλλο, μην προτρεχεις τις σκέψεις σου ξέρω δύσκολο, αλλά μπορεί και να μην είναι τίποτα!! Εύχομαι στον επόμενο υπέρυχο να τα δείτε όλα σούπερ !! Και ο υπέρηχος είναι υπερυχος για κάποιο λόγο μπορεί να μην βλέπει καλά το στομαχακι και να έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση πως κάτι υπάρχει στο στομαχακι ... Αν υπάρχει όντως κάποιο θεματακι με το χειρουργείο θα το λύσετε 2022 έχουμε όλα γίνονται!! Μην μου πέφτεις γιατί τα κοριτσάκια θέλουν χαρούμενη και δυνατή τη μαμά τους για να παίρνουν δύναμη, ναι ? ♥️♥️♥️🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΝικηΚ είπε:

Κορίτσι μου όλα καλά σου εύχομαι να πάνε… με τα πετρώματα μια από τα ίδια και μου ξεκίνησαν αρκετά νωρίς. Να είσαι αισιόδοξη εφόσον και ο γιατρός σου στηρίζει αυτήν την άποψη! Τα μωράκια μας έχουν ανάγκη να είμαστε καλά και εμεις!! Τα λέω για να τα ακούσω και εγώ 😊😊

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κοριτσάκι μου... Κάτσε ξάπλα μην κάνεις τίποτα μέχρι να φύγουν τα πετρώματα ! Θα φύγουν απλά θέλει ηρεμία και ξεκούραση και όχι άγχος !! Όλες τα έχουμε αυτά μην σε ανησυχεί... Εσύ έχεις και διδυμακια ένας λόγος παραπάνω να θες παραπάνω ξεκούραση... 

Τώρα για το άλλο, μην προτρεχεις τις σκέψεις σου ξέρω δύσκολο, αλλά μπορεί και να μην είναι τίποτα!! Εύχομαι στον επόμενο υπέρυχο να τα δείτε όλα σούπερ !! Και ο υπέρηχος είναι υπερυχος για κάποιο λόγο μπορεί να μην βλέπει καλά το στομαχακι και να έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση πως κάτι υπάρχει στο στομαχακι ... Αν υπάρχει όντως κάποιο θεματακι με το χειρουργείο θα το λύσετε 2022 έχουμε όλα γίνονται!! Μην μου πέφτεις γιατί τα κοριτσάκια θέλουν χαρούμενη και δυνατή τη μαμά τους για να παίρνουν δύναμη, ναι ? ♥️♥️♥️🙏🙏🙏

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου!!!! Θέλω να είμαι αισιόδοξη αλήθεια... δεν θέλω να τα στεναχωρώ... ξέρω ότι καταλαβαίνουν..... μακάρι να μην είναι τίποτα στο τέλος!!!! Σε αυτό θα ελπίζω και θα προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν ήρεμη!!!!! Δεν μας έμεινε πολύ άλλωστε!!!! @Eva29 εσύ κοντεύεις κορίτσι μου γλυκό!!!! Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/4/2022 at 4:35 ΜΜ, ο/η kk88 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου....χάθηκα....έχω καιρό να γράψω..... εγώ έχω αρκετά πετρώματα και παίρνω αρκετό μαγνήσιο...ευτυχώς όμως τα μωρά είναι μια χαρά...βέβαιά στους τελευταίους δύο υπερήχους μας έχει αγχωσει το ένα κορίτσι γιατί ξαφνικά δεν βλέπαμε το στομάχι με την πρώτη και το βλέπαμε μετά από λίγα λεπτά να γεμίζει....ο γιατρός είπε ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να εμποδίζει κάτι να καταπιεί ίσως κάποιο συρίγγιο, το οποίο βέβαια με σιγουριά θα φανεί με τη γέννηση και αν υπάρχει θα χρειαστεί χειρουργείο...δεν σας κρύβω έκλαψα πολύ.....μου είπε βεβαια ότι δεν είναι τίποτα σίγουρο και ότι αυτός είναι εξαιρετικά αισιοδοξος... δεν ξέρω και εγώ εδώ και λίγες μέρες είμαι αισιόδοξη αλλά είναι άλλες στιγμές που στη σκέψη με πιανει πανικός....

 

Που εισαι φιλη μου και σε σκεφτομουν!!!! 

πόσο παίρνεις την ημέρα;;;;

στην β επιπεδου το ειχαν δει αυτο με το στομαχακι;;;; μηπως κουνιεται το καμαρακι σου το ενα και δεν φαινεται καλα αμεσως;;;;;; γτ δεν πιστευω να ειναι κατι ανησυχητικο αν δεν το ειχαν δει στην β επιπεδου! 

Το δικιο σου και το αγχος σου ειναι μεγαλο!!! όμως θετική σκεψη για όλα! τόσα εχουμε περασει!!! δεν θελω να μου πεφτεις τωρα!!!!

χερι χερι ανεβαινουμε το βουνο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Που εισαι φιλη μου και σε σκεφτομουν!!!! 

πόσο παίρνεις την ημέρα;;;;

στην β επιπεδου το ειχαν δει αυτο με το στομαχακι;;;; μηπως κουνιεται το καμαρακι σου το ενα και δεν φαινεται καλα αμεσως;;;;;; γτ δεν πιστευω να ειναι κατι ανησυχητικο αν δεν το ειχαν δει στην β επιπεδου! 

Το δικιο σου και το αγχος σου ειναι μεγαλο!!! όμως θετική σκεψη για όλα! τόσα εχουμε περασει!!! δεν θελω να μου πεφτεις τωρα!!!!

χερι χερι ανεβαινουμε το βουνο!!! 

Το στομάχι φαίνεται... δηλαδή δεν είναι ότι δεν υπάρχει στομάχι...το έχουμε δει κανονικά...στη β επιπέδου μας το έκανε πρώτη φορά...περίμενα δηλαδή λίγη ώρα να γεμίσει και γέμισε...άρα αρχικά το μωρό καταπίνει.... απλά υπάρχουν και στιγμές που το βλέπουμε άδειο και μετά από λίγο πάλι γεμάτο....και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην καταπίνει καλά....τι να πω ρε κορίτσι μου δεν ξέρω....θα κάνω και μια μαγνητική μετά το Πάσχα να δούμε μήπως δείξει κάποιο συρίγγιο....το γιατρό δεν το βλέπω δηλαδή τρομερά ανήσυχο.....

Πέρασα αρκετά δύσκολα... αλλά έχω εμπιστοσύνη στο κορίτσι μου..... θέλω να πιστεύω ότι όλα είναι καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Το στομάχι φαίνεται... δηλαδή δεν είναι ότι δεν υπάρχει στομάχι...το έχουμε δει κανονικά...στη β επιπέδου μας το έκανε πρώτη φορά...περίμενα δηλαδή λίγη ώρα να γεμίσει και γέμισε...άρα αρχικά το μωρό καταπίνει.... απλά υπάρχουν και στιγμές που το βλέπουμε άδειο και μετά από λίγο πάλι γεμάτο....και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην καταπίνει καλά....τι να πω ρε κορίτσι μου δεν ξέρω....θα κάνω και μια μαγνητική μετά το Πάσχα να δούμε μήπως δείξει κάποιο συρίγγιο....το γιατρό δεν το βλέπω δηλαδή τρομερά ανήσυχο.....

Πέρασα αρκετά δύσκολα... αλλά έχω εμπιστοσύνη στο κορίτσι μου..... θέλω να πιστεύω ότι όλα είναι καλά!!!

βρε κοριτσια τι σημαινει οτι μπορει να  μην καταπινει καλα? μηπως απλα δεν ηθελε να καταπιει εκεινη την ωρα? εμεις δεν νομιζω να εχουμε δωσει τοση σημασια στο στομαχι, εμενα μου το τσεκαραν και σε υπερυχο ο γυναικολογος και στη β επιπεδου και το ειδαμε σαν μαυρη σκια ολα καλα μου ειπαν αυτο ειναι το στομαχακι... μηπως δεν το εβλεπε γιατι δεν επιανε ο υπερυχος εκεινο το σημειο?

Ναι πλησιαζω ειμαι 33η εβδομαδα σημερα πηγα για ντοπλερ ολα καλα μου ειπαν, η μικρη ειναι 2044γρ κι ολας! η κοιλιτσα ειναι λιγο μεγαλη αλλα εντος οριων μου ειπαν!

τωρα θα παω στον οφθαλμιατρο να κανω μια βυθοσκοπηση να δουμε το ματι, για να δουμε πως θα γεννησω κι ολας σιγα σιγα... ❤️ ❤️ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

βρε κοριτσια τι σημαινει οτι μπορει να  μην καταπινει καλα? μηπως απλα δεν ηθελε να καταπιει εκεινη την ωρα? εμεις δεν νομιζω να εχουμε δωσει τοση σημασια στο στομαχι, εμενα μου το τσεκαραν και σε υπερυχο ο γυναικολογος και στη β επιπεδου και το ειδαμε σαν μαυρη σκια ολα καλα μου ειπαν αυτο ειναι το στομαχακι... μηπως δεν το εβλεπε γιατι δεν επιανε ο υπερυχος εκεινο το σημειο?

Ναι πλησιαζω ειμαι 33η εβδομαδα σημερα πηγα για ντοπλερ ολα καλα μου ειπαν, η μικρη ειναι 2044γρ κι ολας! η κοιλιτσα ειναι λιγο μεγαλη αλλα εντος οριων μου ειπαν!

τωρα θα παω στον οφθαλμιατρο να κανω μια βυθοσκοπηση να δουμε το ματι, για να δουμε πως θα γεννησω κι ολας σιγα σιγα... ❤️ ❤️ ❤️

Κοίτα κανονικά το στομάχι αδειάζει και γεμίζει....για να γεμίσει πρέπει να καταπίνει το μωρό το αμνιακό υγρό...όταν το στομάχι δεν φαίνεται καθόλου σε καμία εξέταση σημαίνει ότι το έμβρυο έχει ατρησια οισοφάγου...ότι δεν συνδέεται δηλαδή η τραχεία με το στομάχι...όταν γεμίζει αλλά όχι τόσο γρήγορα η τόσο ικανοποιητικά η όταν το στομάχι είναι αρκετά μικρό υποψιάζονται ότι υπάρχει κάποιο συρίγγιο που στην ουσία εμποδίζει τη σωστή διόδιο προς το στομάχι....στο περίπου στο λέω για να καταλάβεις....

Τέλειο είναι το κορίτσι σου μπράβο αγάπη!!!! Με το καλό...όλα πάνε σούπερ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

βρε κοριτσια τι σημαινει οτι μπορει να  μην καταπινει καλα? μηπως απλα δεν ηθελε να καταπιει εκεινη την ωρα? εμεις δεν νομιζω να εχουμε δωσει τοση σημασια στο στομαχι, εμενα μου το τσεκαραν και σε υπερυχο ο γυναικολογος και στη β επιπεδου και το ειδαμε σαν μαυρη σκια ολα καλα μου ειπαν αυτο ειναι το στομαχακι... μηπως δεν το εβλεπε γιατι δεν επιανε ο υπερυχος εκεινο το σημειο?

Ναι πλησιαζω ειμαι 33η εβδομαδα σημερα πηγα για ντοπλερ ολα καλα μου ειπαν, η μικρη ειναι 2044γρ κι ολας! η κοιλιτσα ειναι λιγο μεγαλη αλλα εντος οριων μου ειπαν!

τωρα θα παω στον οφθαλμιατρο να κανω μια βυθοσκοπηση να δουμε το ματι, για να δουμε πως θα γεννησω κι ολας σιγα σιγα... ❤️ ❤️ ❤️

Φτου φτου το κορίτσι σου είναι μια χαρά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Το στομάχι φαίνεται... δηλαδή δεν είναι ότι δεν υπάρχει στομάχι...το έχουμε δει κανονικά...στη β επιπέδου μας το έκανε πρώτη φορά...περίμενα δηλαδή λίγη ώρα να γεμίσει και γέμισε...άρα αρχικά το μωρό καταπίνει.... απλά υπάρχουν και στιγμές που το βλέπουμε άδειο και μετά από λίγο πάλι γεμάτο....και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην καταπίνει καλά....τι να πω ρε κορίτσι μου δεν ξέρω....θα κάνω και μια μαγνητική μετά το Πάσχα να δούμε μήπως δείξει κάποιο συρίγγιο....το γιατρό δεν το βλέπω δηλαδή τρομερά ανήσυχο.....

Πέρασα αρκετά δύσκολα... αλλά έχω εμπιστοσύνη στο κορίτσι μου..... θέλω να πιστεύω ότι όλα είναι καλά!!!

Να μην ανησυχείς και να συνεχίσεις να είσαι θετική!! Αφού και ο γιατρός σου ειναι νορμάλ μην φοβάσαι τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κοίτα κανονικά το στομάχι αδειάζει και γεμίζει....για να γεμίσει πρέπει να καταπίνει το μωρό το αμνιακό υγρό...όταν το στομάχι δεν φαίνεται καθόλου σε καμία εξέταση σημαίνει ότι το έμβρυο έχει ατρησια οισοφάγου...ότι δεν συνδέεται δηλαδή η τραχεία με το στομάχι...όταν γεμίζει αλλά όχι τόσο γρήγορα η τόσο ικανοποιητικά η όταν το στομάχι είναι αρκετά μικρό υποψιάζονται ότι υπάρχει κάποιο συρίγγιο που στην ουσία εμποδίζει τη σωστή διόδιο προς το στομάχι....στο περίπου στο λέω για να καταλάβεις....

Τέλειο είναι το κορίτσι σου μπράβο αγάπη!!!! Με το καλό...όλα πάνε σούπερ!!!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Φτου φτου το κορίτσι σου είναι μια χαρά!!!!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια !! 🥰❤️ Με το καλό να κρατήσουμε αγκαλιά τα ζουζουνακια μας !! 

@kk88 από την στιγμή που ο γιατρός είναι κουλ με αυτό μην τρελαίνεσαι, μπορεί να μην είναι τίποτα !! Κάτσε να γεννηθούν πρώτα και εκεί θα δεις μπορεί όλα να είναι σούπερ αυτό είναι και το πιο πιθανό!! ❤️ Εγώ πιστεύω όλα καλά θα είναι και τζάμπα ανησυχείς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Εγώ έκανα την καμπύλη σακχάρου και δυστυχώς δεν ήταν τόσο καλή. Βασικά όλες μου οι μετρήσεις ήταν εντός φυσιολογικών ορίων με τη διαφορά ότι στα 120 λεπτά η τιμή ανέβαινε αρκετά, παρόλο που ήταν στα φυσιολογικά..συγκεκριμένα οι τιμές μου ήταν 70, 128, 140...ο γιατρός μου είπε να κάνω αυστηρή διατροφή, να μετράω υδατάνθρακες κλπ κλπ... εσάς πως σας φαίνονται όλα αυτά? Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Εγώ έκανα την καμπύλη σακχάρου και δυστυχώς δεν ήταν τόσο καλή. Βασικά όλες μου οι μετρήσεις ήταν εντός φυσιολογικών ορίων με τη διαφορά ότι στα 120 λεπτά η τιμή ανέβαινε αρκετά, παρόλο που ήταν στα φυσιολογικά..συγκεκριμένα οι τιμές μου ήταν 70, 128, 140...ο γιατρός μου είπε να κάνω αυστηρή διατροφή, να μετράω υδατάνθρακες κλπ κλπ... εσάς πως σας φαίνονται όλα αυτά? Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Είναι τσίμπημενη ναι και συνήθως προτεινουν διατροφή κόψιμο τον υδατάνθρακα μακαρόνια ψωμια ζάχαρη. Δεν είναι κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα ειχα τυπικό υπέρηχο είδα το μωράκι μου μεγαλώνουν τόσο γρήγορα ςιναι κιόλας 1.100 γρ είναι ισχιακος αλλά δεν μας πολυ απασχολεί εκτος ότι έχει ακόμα κάποιες εβδομάδες να γυρίσει γερνάω και με καισαρική. Ο τραχυλος άριστος λίγο έμεινε ακόμα κορίτσια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katerina1990 δε γνωρίζω να βοηθήσω, αλλά ο κατάλληλος για οδηγίες είναι ο ενδοκρινολόγος νομίζω.

Εμείς χθες πήγαμε για υπέρηχο, γυρίσε η μικρή με το κεφάλι κάτω και έφτασε τα 1071 γραμμάρια! Την έβαλε και σε 3d αλλά είχε τα χέρια της στη μούρη και δεν καταφέραμε να τη δούμε :P @Dimi84 η ουρά μάς έμεινε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...