Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Είναι πολύ σημαντικό να σου εμπνέει ασφάλεια και εμπιστοσύνη ο γιατρός σου. Και εγώ σε ιδιωτικό θα γεννήσω πρώτα ο Θεός και συγκεκριμένα στο Ρέα. Οικονομικά δεν με παίρνει αλλά τον γιατρό δεν τον αλλάζω με τίποτα,ακόμα και σε χωράφι θα γενναγα μαζί του. Χάρη σε αυτόν έχω το πρώτο μου παιδάκι. Είναι άνθρωπος πάνω από όλα και δεν κοιτάει την τσέπη σου. 

Ακριβώς.. Και εμείς δύσκολα θα τα βγάλουμε με τα χρήματά αλλά τον θέλω κοντά μου... Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Όλες.. Με έχει πιάσει ένας περίεργος πόνος δε θα τ έλεγα ακριβώς.. Στη μήτρα κ δεξιά κ αριστερά σα να γυμναστηκα.. Είναι μέρες τρα.. Απλά έχω απορία αν είναι σύμπτωμα η κάποιο πιάσιμο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια καλημέρα, είμαι πλέον 5 εβδομάδων και την Τρίτη έχω το πρώτο ραντεβού με τον γιατρό. Εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη, από όσα διάβασα εδώ να πω ότι έχω και εγώ αέρια, πονακια και λίγες καούρες. Καλώς σας βρήκα 😊

Καλωσόρισες!  Με το καλό το μωράκι σου! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Ακριβώς.. Και εμείς δύσκολα θα τα βγάλουμε με τα χρήματά αλλά τον θέλω κοντά μου... Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Όλες.. Με έχει πιάσει ένας περίεργος πόνος δε θα τ έλεγα ακριβώς.. Στη μήτρα κ δεξιά κ αριστερά σα να γυμναστηκα.. Είναι μέρες τρα.. Απλά έχω απορία αν είναι σύμπτωμα η κάποιο πιάσιμο.. 

Το είχα την 5η -6η εβδομάδα. Σαν να με ποναγαν οι κοιλιακοί μετά από γυμναστική.  Αλλά καλύτερα να κάνεις ένα τηλ στο γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για την nipt. Δεν ξέρω αν λόγω ηλικίας μου πει να την κάνω. Αν και ο γιατρός μου δεν βάζει εξετάσεις χωρίς να υπάρχει κάτι που τον υποψιαζει. Θα μιλήσω μαζί του την Πέμπτη που έχω ραντεβού. Λογικά θα μου πει να το δούμε μετά την αυχενική.

Κορίτσια εσείς από πού είστε και που με το καλό θα γεννησετε? Σε δημόσιο ή ιδιωτικό?

Κι εμένα σε ιδιωτικό είναι ο γιατρός μου, στο Μητέρα, οπότε δεν το συζήτησα πολύ. Εκεί θα γεννήσω γιατί νιώθω ασφάλεια με το γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο...κοιλιτσα έχετε κανει; έχει ξεκινήσει να φουσκώνει λιγάκι; 

Καλησπέρα κορίτσια! 

Ελπίζω να ειναι μια καλή μέρα για εσάς σήμερα! 

Να σας πω ότι πλέον δεν μπορώ να φάω φετα χαχαχαχα 

Και μένα ο γιατρός μου σε ιδιωτική κλινική κάνει τις γέννες. Θα ήθελα και εγώ να γεννήσω μαζί του γιατι τον εμπιστεύομαι και η ιδέα του Νοσοκομείου με φοβίζει πάρα πολύ όπως και ένας γιατρός που δεν με ξέρει και θα με δει ένα μήνα πριν γεννήσω. 

Η δική μου κοιλιτσα φουσκώνει και φαίνεται αρκετά πλέον, μεγαλώνουν τα δίδυμακια μου 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο...κοιλιτσα έχετε κανει; έχει ξεκινήσει να φουσκώνει λιγάκι; 

Εμένα λίγο σαν πριξιμο κάπως.. Πότε αρχίζει κ φουσκώνει περίπου? 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eirinakos είπε:

Εμένα λίγο σαν πριξιμο κάπως.. Πότε αρχίζει κ φουσκώνει περίπου? 😁

Ε σιγά σιγά ναι 🥰η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική επίσης αν έχει προηγηθει κι άλλη γεννά παιζουν πολλά ρόλο . Και εγώ ανυπομονώ να μεγαλώσει παντος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο...κοιλιτσα έχετε κανει; έχει ξεκινήσει να φουσκώνει λιγάκι; 

Σιγά σιγά φουσκώνει ναι επίσης δεν με βολευει μπρουμυτα να κάτσω με ενοχλεί. Ευτυχώς δεν κοιμάμαι Μπρουμητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Εμένα λίγο σαν πριξιμο κάπως.. Πότε αρχίζει κ φουσκώνει περίπου? 😁

Τι να σ πω δεν ξέρω πότε άρχισε ακριβώς γιατί είχα κοιλιτσα κ πριν και περνω και τόσα φαρμακα. Νομίζω ήδη φαινόταν την 6 εβδομάδα ότι κάτι άλλαζε στο σώμα μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Pop y είπε:

Το είχα την 5η -6η εβδομάδα. Σαν να με ποναγαν οι κοιλιακοί μετά από γυμναστική.  Αλλά καλύτερα να κάνεις ένα τηλ στο γιατρό σου. 

Ευχαριστώ κορίτσι μου.. Θα τον ρωτήσω αύριο που έχω υπέρηχο 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimi84 είπε:

Ε σιγά σιγά ναι 🥰η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική επίσης αν έχει προηγηθει κι άλλη γεννά παιζουν πολλά ρόλο . Και εγώ ανυπομονώ να μεγαλώσει παντος 

Εγώ δεν είχα ποτέ κοιλίτσα μόνο όταν είχα περίοδο που πριζοταν.. Τώρα είναι λίγο σα πρισμένη από περίοδο αλλά λίγο πιο στρογγυλη 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimi84 είπε:

Σιγά σιγά φουσκώνει ναι επίσης δεν με βολευει μπρουμυτα να κάτσω με ενοχλεί. Ευτυχώς δεν κοιμάμαι Μπρουμητα

Και εγώ μια από τα ίδια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θα φανώ τρελή τώρα.. Αν και αύριο έχω υπέρηχο κ θα μ λυθεί κάθε απορία αλλά ανησυχώ.. Από προχθές νιώθω πολύ καλύτερα δεν έχω αναγούλες κ σχεδόν τίποτα.. Από τη μια χαίρομαι που είμαι λίγο πιο ενεργητικη από την άλλη σκέφτομαι μήπως δε πάει κάτι καλά? Πως από τη μια μέρα στην άλλη νιώθω τόσο καλύτερα? Μέχρι προχθές έκανα εμετούς κ ήμουν χάλια.. Είμαι τελείως τρελή? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια θα φανώ τρελή τώρα.. Αν και αύριο έχω υπέρηχο κ θα μ λυθεί κάθε απορία αλλά ανησυχώ.. Από προχθές νιώθω πολύ καλύτερα δεν έχω αναγούλες κ σχεδόν τίποτα.. Από τη μια χαίρομαι που είμαι λίγο πιο ενεργητικη από την άλλη σκέφτομαι μήπως δε πάει κάτι καλά? Πως από τη μια μέρα στην άλλη νιώθω τόσο καλύτερα? Μέχρι προχθές έκανα εμετούς κ ήμουν χάλια.. Είμαι τελείως τρελή? 

Όχι κορίτσι μου έτσι είναι!!! Ολα θα είναι τέλεια θα το δεις ! Είναι επειδή πλησιάζει η μέρα σου αύριο και έχεις άγχος! Επίσης κ εγώ δεν έχω εμετούς κάθε μέρα! Θετική ενέργεια όλα θα είναι υπέροχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Όχι κορίτσι μου έτσι είναι!!! Ολα θα είναι τέλεια θα το δεις ! Είναι επειδή πλησιάζει η μέρα σου αύριο και έχεις άγχος! Επίσης κ εγώ δεν έχω εμετούς κάθε μέρα! Θετική ενέργεια όλα θα είναι υπέροχα!

Δε θέλω να έχω εμετούς κ αναγούλες γτ μου ρίχνει τη διάθεση αλλά άμα δεν έχω αγχώνομαι κιόλας 😛 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια θα φανώ τρελή τώρα.. Αν και αύριο έχω υπέρηχο κ θα μ λυθεί κάθε απορία αλλά ανησυχώ.. Από προχθές νιώθω πολύ καλύτερα δεν έχω αναγούλες κ σχεδόν τίποτα.. Από τη μια χαίρομαι που είμαι λίγο πιο ενεργητικη από την άλλη σκέφτομαι μήπως δε πάει κάτι καλά? Πως από τη μια μέρα στην άλλη νιώθω τόσο καλύτερα? Μέχρι προχθές έκανα εμετούς κ ήμουν χάλια.. Είμαι τελείως τρελή? 

Και  εγώ έτσι είμαι από εχθές έχει σταματήσει η καουρα που είχα όλη μέρα νομίζω είναι φυσιολογικό υπάρχει το στήθος που δεν μπορώ να ακουμπήσω δέκα εβδομάδων είμαι. Συν ότι στις δυο προηγουμενες δεν είχα καν συπτωματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Dimi84 είπε:

Και  εγώ έτσι είμαι από εχθές έχει σταματήσει η καουρα που είχα όλη μέρα νομίζω είναι φυσιολογικό υπάρχει το στήθος που δεν μπορώ να ακουμπήσω δέκα εβδομάδων είμαι. Συν ότι στις δυο προηγουμενες δεν είχα καν συπτωματα

Ναι κ εγώ το στήθος το έχω ακόμα κ πονάει πολύ κ η μέση μ σήμερα.. Έτσι απλά σε άγχος να βρισκομαι είμαι εγώ 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eirinakos είπε:

Ναι κ εγώ το στήθος το έχω ακόμα κ πονάει πολύ κ η μέση μ σήμερα.. Έτσι απλά σε άγχος να βρισκομαι είμαι εγώ 😛

Είναι απόλυτα λογικό. Όταν πας τουαλέτα για τσίσα δεν έχεις άγχος στο σκουπισμα είναι το στάνταρ τις πρωτες εβδομάδες αυτο😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια θα φανώ τρελή τώρα.. Αν και αύριο έχω υπέρηχο κ θα μ λυθεί κάθε απορία αλλά ανησυχώ.. Από προχθές νιώθω πολύ καλύτερα δεν έχω αναγούλες κ σχεδόν τίποτα.. Από τη μια χαίρομαι που είμαι λίγο πιο ενεργητικη από την άλλη σκέφτομαι μήπως δε πάει κάτι καλά? Πως από τη μια μέρα στην άλλη νιώθω τόσο καλύτερα? Μέχρι προχθές έκανα εμετούς κ ήμουν χάλια.. Είμαι τελείως τρελή? 

Έχω ταυτιστεί! Κι εγώ εδώ και 4 μέρες δεν έχω αναγούλες, σχεδόν καθόλου και είχα αναστατωθεί πάλι ότι κάτι δεν πάει καλά. Για να νιώσω περίεργα πρέπει να είμαι πολλές ώρες νηστική ή να φάω όπως να'ναι πχ τώρα που έφαγα γαλακτομπούρεκο (που ήταν μια υπερβολή). Θα δούμε αύριο κι εμείς στον υπέρηχο! Πραγματικά όμως κι εγώ δε μπορώ να αποφασίσω αν είναι καλύτερο να μην είμαι καλά ώστε να νιώθω ότι όλα πάνε καλά ή να είμαι καλά και να αγχώνομαι!

Επίσης, επειδή ήταν πάντα πάρα πολύ σφιχτή και επίπεδη η κοιλιά μου φαίνεται η κοιλίτσα και μου το έχουν σχολιάσει και οι άλλοι και χαίρομαι. Ίσα ίσα σαν πρήξιμο κι εμένα. Σα να είχα πιει πολλές μπύρες και να μην είχα πάει τουαλέτα 😂 Το στήθος μου ήταν πάντα πολύ μικρό και τώρα έχει μεγαλώσει αρκετά και με πονάει τα πρωινά όταν ξυπνάω για κάποια ώρα. Την υπόλοιπη μέρα είναι οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Έχω ταυτιστεί! Κι εγώ εδώ και 4 μέρες δεν έχω αναγούλες, σχεδόν καθόλου και είχα αναστατωθεί πάλι ότι κάτι δεν πάει καλά. Για να νιώσω περίεργα πρέπει να είμαι πολλές ώρες νηστική ή να φάω όπως να'ναι πχ τώρα που έφαγα γαλακτομπούρεκο (που ήταν μια υπερβολή). Θα δούμε αύριο κι εμείς στον υπέρηχο! Πραγματικά όμως κι εγώ δε μπορώ να αποφασίσω αν είναι καλύτερο να μην είμαι καλά ώστε να νιώθω ότι όλα πάνε καλά ή να είμαι καλά και να αγχώνομαι!

Επίσης, επειδή ήταν πάντα πάρα πολύ σφιχτή και επίπεδη η κοιλιά μου φαίνεται η κοιλίτσα και μου το έχουν σχολιάσει και οι άλλοι και χαίρομαι. Ίσα ίσα σαν πρήξιμο κι εμένα. Σα να είχα πιει πολλές μπύρες και να μην είχα πάει τουαλέτα 😂 Το στήθος μου ήταν πάντα πολύ μικρό και τώρα έχει μεγαλώσει αρκετά και με πονάει τα πρωινά όταν ξυπνάω για κάποια ώρα. Την υπόλοιπη μέρα είναι οκ.

Χαχαχαχα τι να πω? Ότι χαίρομαι που δεν είμαι τρελη? 😛 Ίσως έχουν σταθεροποιηθει κάπως οι ορμόνες μας ή τις συνηθίσαμε.. Αντε να τα δούμε κ αύριο να μας φύγει κάθε κακία σκέψη.. Κ εμενα κάπως έτσι.. Αλλά το στήθος πονάει όλη μέρα.. Και τώρα που έχω ώρα να βάλω κάτι στο στόμα μ άρχισε κάπως η καουρα.. Για τη συχνοουρια δε το συζητάω.. Ευτυχώς βγήκαν καθαρές οι εξετάσεις γιατί νόμιζα θα έχω καμία ουρολοιμωξη.. Εύχομαι όλα καλά αύριο για τον υπέρηχο.. Τι ώρα τον έχεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Χαχαχαχα τι να πω? Ότι χαίρομαι που δεν είμαι τρελη? 😛 Ίσως έχουν σταθεροποιηθει κάπως οι ορμόνες μας ή τις συνηθίσαμε.. Αντε να τα δούμε κ αύριο να μας φύγει κάθε κακία σκέψη.. Κ εμενα κάπως έτσι.. Αλλά το στήθος πονάει όλη μέρα.. Και τώρα που έχω ώρα να βάλω κάτι στο στόμα μ άρχισε κάπως η καουρα.. Για τη συχνοουρια δε το συζητάω.. Ευτυχώς βγήκαν καθαρές οι εξετάσεις γιατί νόμιζα θα έχω καμία ουρολοιμωξη.. Εύχομαι όλα καλά αύριο για τον υπέρηχο.. Τι ώρα τον έχεις? 

6 έχω αύριο! Εσύ;

Να σου πω εμένα έχουν βγει μέτριες οι εξετάσεις μου και θα τις συζητήσουμε αύριο. Έχει πέσει πάρα πολύ η TSH μου (μου είπαν ότι συμβαίνει στο 1ο τρίμηνο σε ορισμένες γυναίκες), είναι οριακος ο αιματοκρίτης μου και είχα και μικροοργανισμους στα ουρα και αν και δεν έχω κανένα σύμπτωμα ουρολοιμωξης φαντάζομαι θα μου πει να το ψάξουμε. Βέβαια πιστεύω ότι το επηρεάζει και το ότι δεν πίνω καθόλου νερό γιατί μου επιδεινώνει τις ναυτιες, σε σημείο που δεν ειχα καν ούρα να πάω τουαλέτα. Τώρα που είμαι καλύτερα προσπαθώ να πίνω πιο πολύ και παρατήρησα ότι όντως πηγαίνω πολύ πιο συχνά τουαλέτα σε σχέση με πριν. Είχα ξανακάνει όλο το πακέτο εξετάσεων ακριβώς πριν μείνω έγκυος, οπότε βλέπουμε και τη διαφορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

6 έχω αύριο! Εσύ;

Να σου πω εμένα έχουν βγει μέτριες οι εξετάσεις μου και θα τις συζητήσουμε αύριο. Έχει πέσει πάρα πολύ η TSH μου (μου είπαν ότι συμβαίνει στο 1ο τρίμηνο σε ορισμένες γυναίκες), είναι οριακος ο αιματοκρίτης μου και είχα και μικροοργανισμους στα ουρα και αν και δεν έχω κανένα σύμπτωμα ουρολοιμωξης φαντάζομαι θα μου πει να το ψάξουμε. Βέβαια πιστεύω ότι το επηρεάζει και το ότι δεν πίνω καθόλου νερό γιατί μου επιδεινώνει τις ναυτιες, σε σημείο που δεν ειχα καν ούρα να πάω τουαλέτα. Τώρα που είμαι καλύτερα προσπαθώ να πίνω πιο πολύ και παρατήρησα ότι όντως πηγαίνω πολύ πιο συχνά τουαλέτα σε σχέση με πριν. Είχα ξανακάνει όλο το πακέτο εξετάσεων ακριβώς πριν μείνω έγκυος, οπότε βλέπουμε και τη διαφορά. 

Ναι πιστεύω ότι όταν πίνεις νερό σίγουρα βοηθάει να διώξει τοξίνες κλπ.. Εγώ από πριν ήμουν λίγο κατρουλου κ τώρα έχει πάρα γίνει.. Εμένα στις εξετάσεις μ βγήκε ανεβασμένος ο θυρεοειδής μου κ μου άλλαξε χάπια 😏..  Εγώ έχω 12 το πρωί υπέρηχο.. Κ το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι θα μ κάνει ενδοκολπικό κ πονάει γενικά αυτές οι μέρες η μήτρα μ, δε θέλω καθόλου 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Εγώ δεν είχα ποτέ κοιλίτσα μόνο όταν είχα περίοδο που πριζοταν.. Τώρα είναι λίγο σα πρισμένη από περίοδο αλλά λίγο πιο στρογγυλη 😍

Αυτό ακριβώς και νιώθεις οτι ειναι σκληρή μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...