Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η im_leela είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, η χαρά μου δεν περιγράφεται !!! Και εγώ σήμερα έκανα αυχενική ( ΠΗΤ 15/06 ) και ήταν όλα τελεια, περιμένω αποτελέσματα την Παρασκευή απο papp-a... Ο γιατρός μου είπε πως είναι υγιέστατο και ψηλό !!! Τι υπέροχη μυτούλα είναι αυτή που έχουν βρε κορίτσια; Τι έρωτας ;! Πολύ γρήγορη ήταν η εξέταση γιατί καθόταν σε τέλεια θέση , μόνο τα ποδαράκια δεν άνοιγε για να δούμε τι είναι ❤️ Ελπίζω όλες μας να έχουμε μια υγιή εγκυμοσύνη :) :) :)

Γεια σας κ από εμένα! Χθες έκανα την αυχενική κ πήγαν όλα καλά αν κ το μικρό δεν συνεργαζόταν έδειχνε την πλατουλα του! Πέρασε πολύ ώρα κ περίμεναμε μέχρι να δούμε τη μύτη κ την αυχενική! Στην αρχή μας είπε κορίτσι μετά όμως φάνηκε κάτι σαν να πετάγεται από κάτω 🤣 επίσης έδωσα αίμα κ για pap a και για κυστικη ίνωση προληπτικά κ περιμένω! Πιθανή Πητ 19/6. Εύχομαι σε όλες με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Stacey89 είπε:

Γεια σας κ από εμένα! Χθες έκανα την αυχενική κ πήγαν όλα καλά αν κ το μικρό δεν συνεργαζόταν έδειχνε την πλατουλα του! Πέρασε πολύ ώρα κ περίμεναμε μέχρι να δούμε τη μύτη κ την αυχενική! Στην αρχή μας είπε κορίτσι μετά όμως φάνηκε κάτι σαν να πετάγεται από κάτω 🤣 επίσης έδωσα αίμα κ για pap a και για κυστικη ίνωση προληπτικά κ περιμένω! Πιθανή Πητ 19/6. Εύχομαι σε όλες με το καλό!

Τέλεια νέα ! Με το καλό ! Η αυχενική πως ήταν ?? 

Ο μικρός σας παιδεψε αλλά καταφέρατε να δείτε το φύλο τελικά ! 😂❤️❤️❤️ Κι εγώ είχα δώσει αίμα για κυστική ίνωση και αναμένω τα αποτελέσματα γύρω στις 26/12. Κάνουν και ένα μήνα να βγουν !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σήμερα κάναμε την αυχενική!!είναι πάρα πολύ καλή μας είπε ο γιατρός μας τώρα περιμένουμε τη Δευτέρα να βγει και το papp a για να μας τα στείλει όλα μαζί, το μωρό μας είναι εξαιρετικο μας είπε και είναι κορίτσιιιιιιιιιι, θα έχουμε κ εμείς μια καλοκαιρινη μπεμπούλα!!!! Μέχρι 22/6

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια μου σήμερα κάναμε την αυχενική!!είναι πάρα πολύ καλή μας είπε ο γιατρός μας τώρα περιμένουμε τη Δευτέρα να βγει και το papp a για να μας τα στείλει όλα μαζί, το μωρό μας είναι εξαιρετικο μας είπε και είναι κορίτσιιιιιιιιιι, θα έχουμε κ εμείς μια καλοκαιρινη μπεμπούλα!!!! Μέχρι 22/6

Τέλεια νέα!

Είμαι τόσο χαρούμενη για όλες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zouzepa είπε:

Τέλεια νέα!

Είμαι τόσο χαρούμενη για όλες μας! 

Τα καλοκαιρινα μωράκια μας θα είναι σκέτη τρέλα!!!!! 👣👣👣👣👣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Κ εγώ εκανα αυχενική σήμερα και όλα είναι εξαιρετικά!! Εμάς είναι αγόρι!!! ΠΗΤ 16/6 υπερηχογραφικα και 23/6 ημερολογιακά…Το μόνο κακό είναι ότι είναι χαμηλά ο πλακούντας και πρέπει να συνεχίσω να προσέχω παρά πολυ όποτε απλά συνεχίζω ξάπλα!😢Και επίσης ότι θα πάμε για καισαρική 1.λόγω εξωσωματικής 2. Λόγω χαμηλού πλακούντα 3. Επειδή έχω κάνει επέμβαση όρασης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια μου σήμερα κάναμε την αυχενική!!είναι πάρα πολύ καλή μας είπε ο γιατρός μας τώρα περιμένουμε τη Δευτέρα να βγει και το papp a για να μας τα στείλει όλα μαζί, το μωρό μας είναι εξαιρετικο μας είπε και είναι κορίτσιιιιιιιιιι, θα έχουμε κ εμείς μια καλοκαιρινη μπεμπούλα!!!! Μέχρι 22/6

Τι όμορφα τα νέα σου αγάπη μου !! Κι άλλη μια μπεμπουλα!!! 💖💖💖💖 Θα τρελαθουμε με τα κορίτσια μας !! 

Οι μπαμπάδες καλά δεν το συζητώ !! Χαχχα ο δικός μου έχει τρελαθεί ήδη !! 

Με το καλό !!! 🙏🙏🙏

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Κ εγώ εκανα αυχενική σήμερα και όλα είναι εξαιρετικά!! Εμάς είναι αγόρι!!! ΠΗΤ 16/6 υπερηχογραφικα και 23/6 ημερολογιακά…Το μόνο κακό είναι ότι είναι χαμηλά ο πλακούντας και πρέπει να συνεχίσω να προσέχω παρά πολυ όποτε απλά συνεχίζω ξάπλα!😢Και επίσης ότι θα πάμε για καισαρική 1.λόγω εξωσωματικής 2. Λόγω χαμηλού πλακούντα 3. Επειδή έχω κάνει επέμβαση όρασης

Κορίτσι μου τέλεια με το καλό ο μπέμπης σας !!! Να σε ρωτήσω επειδή έχουμε κάνει εξωσωματική πάμε απευθείας για καισαρική ?? Είναι λόγος αυτός από μόνος του ? Κι εγώ από εξωσωματική είμαι, επίσης έχω μεγάλη μυωπία νούμερο 7. Τώρα δεν έξω δεν το έχουμε συζητήσει για το πώς θα γεννήσω... 

Εγώ έχω τράχηλο 31 Χιλ και μου έβγαλε πιθανότητα προωροτητας 1/92 και πιθανότατα προεκλαμψίας 1/62 και παίρνω σαλοσπιρ... Άστα δεν θα ηρεμήσουμε πότε μου φαίνεται !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Τι όμορφα τα νέα σου αγάπη μου !! Κι άλλη μια μπεμπουλα!!! 💖💖💖💖 Θα τρελαθουμε με τα κορίτσια μας !! 

Οι μπαμπάδες καλά δεν το συζητώ !! Χαχχα ο δικός μου έχει τρελαθεί ήδη !! 

Με το καλό !!! 🙏🙏🙏

Κορίτσι μου τέλεια με το καλό ο μπέμπης σας !!! Να σε ρωτήσω επειδή έχουμε κάνει εξωσωματική πάμε απευθείας για καισαρική ?? Είναι λόγος αυτός από μόνος του ? Κι εγώ από εξωσωματική είμαι, επίσης έχω μεγάλη μυωπία νούμερο 7. Τώρα δεν έξω δεν το έχουμε συζητήσει για το πώς θα γεννήσω... 

Εγώ έχω τράχηλο 31 Χιλ και μου έβγαλε πιθανότητα προωροτητας 1/92 και πιθανότατα προεκλαμψίας 1/62 και παίρνω σαλοσπιρ... Άστα δεν θα ηρεμήσουμε πότε μου φαίνεται !! 

Δεν ξέρω κ εμένα μου φάνηκε περίεργο! Μου είχε πει βασικά άπο την πρώτη επίσκεψη ότι η εγκυμοσύνη αυτή είναι πολύτιμη και πρώτο ο θεός θα βγάλουμε το μωρό νωρίτερα 2-3 βδομάδες για καλό και για κακό αλλά για καισαρική δεν είπε κάτι… και τώρα που του είπα για τον χαμηλό πλακούντα και την επέμβαση μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε καν θα πάμε για καισαρική… Εγώ έδωσα αίμα μόνο για Papp a αλλά επειδή είχα διαβάσει τις απαντήσεις σας και πήγα προετοιμασμένη ρώτησα μετά την αυχενική τον γυναικολόγο μ για τις πιθανότητες προωροτητας και προεκλαμψίας και αφού με μάλωσε που διαβάζω διαφορά στο Ίντερνετ και αγχώνομαι 😅 μου είπε οτι θα μου τα γράψει να τα κάνω τον άλλο μήνα! Τον τράχηλο δεν τον μέτρησε κανείς… Και αύριο θα πάρω κ την εξωσωματικό να μ πεις αν θα συνεχίσω τα φάρμακα… το utragestan σίγουρα δεν θα το σταματήσω ελπίζω τουλάχιστον τα υπόλοιπα όμως ναι !!! Αυτά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Τι όμορφα τα νέα σου αγάπη μου !! Κι άλλη μια μπεμπουλα!!! 💖💖💖💖 Θα τρελαθουμε με τα κορίτσια μας !! 

Οι μπαμπάδες καλά δεν το συζητώ !! Χαχχα ο δικός μου έχει τρελαθεί ήδη !! 

Με το καλό !!! 🙏🙏🙏

Κορίτσι μου τέλεια με το καλό ο μπέμπης σας !!! Να σε ρωτήσω επειδή έχουμε κάνει εξωσωματική πάμε απευθείας για καισαρική ?? Είναι λόγος αυτός από μόνος του ? Κι εγώ από εξωσωματική είμαι, επίσης έχω μεγάλη μυωπία νούμερο 7. Τώρα δεν έξω δεν το έχουμε συζητήσει για το πώς θα γεννήσω... 

Εγώ έχω τράχηλο 31 Χιλ και μου έβγαλε πιθανότητα προωροτητας 1/92 και πιθανότατα προεκλαμψίας 1/62 και παίρνω σαλοσπιρ... Άστα δεν θα ηρεμήσουμε πότε μου φαίνεται !! 

Αχχχ τι ωραια που θα έχετε κοριτσάκια!!! Κ εγώ διάβαζα ότι όλες έχετε κορίτσια και ειχα μια κρυφή ελπίδα αλλά ο λεβέντης μου μας έδειχνε συνέχεια τα προσόντα του σήμερα!!! Χαχαχα επιδειξίας κανονικός!!! Πιπιλουσε και το χεράκι του!!! Καλά ο άντρας μου ξετρελάθηκε!!! Το ήθελε πολύ! Εγώ ήθελα 1 κλικ παραπάνω κορίτσι αλλά δεν πειράζει καθόλου!!! Φτάνει που είναι όλα καλά και το μωρό είναι υγιές!!!Μακάρι να πάνε όλα καλά και τον Ιούνιο να κρατάμε όλες τα θαυματάκια μας στην αγκαλιά μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Τι όμορφα τα νέα σου αγάπη μου !! Κι άλλη μια μπεμπουλα!!! 💖💖💖💖 Θα τρελαθουμε με τα κορίτσια μας !! 

Οι μπαμπάδες καλά δεν το συζητώ !! Χαχχα ο δικός μου έχει τρελαθεί ήδη !! 

Με το καλό !!! 🙏🙏🙏

Κορίτσι μου τέλεια με το καλό ο μπέμπης σας !!! Να σε ρωτήσω επειδή έχουμε κάνει εξωσωματική πάμε απευθείας για καισαρική ?? Είναι λόγος αυτός από μόνος του ? Κι εγώ από εξωσωματική είμαι, επίσης έχω μεγάλη μυωπία νούμερο 7. Τώρα δεν έξω δεν το έχουμε συζητήσει για το πώς θα γεννήσω... 

Εγώ έχω τράχηλο 31 Χιλ και μου έβγαλε πιθανότητα προωροτητας 1/92 και πιθανότατα προεκλαμψίας 1/62 και παίρνω σαλοσπιρ... Άστα δεν θα ηρεμήσουμε πότε μου φαίνεται !! 

Οι μπαμπάδες δεν το συζητώ!!!!! Μόλις μας είπε κορίτσι δωστου κλαμα ο πατέρας!!! Κ έκλαιγε αυτός έκλαιγα κ εγώ δεν μπορούσα να μιλήσω στον γιατρό... Γερά να είναι όλα τα μωράκια του κόσμου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Αχχχ τι ωραια που θα έχετε κοριτσάκια!!! Κ εγώ διάβαζα ότι όλες έχετε κορίτσια και ειχα μια κρυφή ελπίδα αλλά ο λεβέντης μου μας έδειχνε συνέχεια τα προσόντα του σήμερα!!! Χαχαχα επιδειξίας κανονικός!!! Πιπιλουσε και το χεράκι του!!! Καλά ο άντρας μου ξετρελάθηκε!!! Το ήθελε πολύ! Εγώ ήθελα 1 κλικ παραπάνω κορίτσι αλλά δεν πειράζει καθόλου!!! Φτάνει που είναι όλα καλά και το μωρό είναι υγιές!!!Μακάρι να πάνε όλα καλά και τον Ιούνιο να κρατάμε όλες τα θαυματάκια μας στην αγκαλιά μας!!!

Γερά μωρά να έχουμε με το Θεό και την Παναγία μας μπροστά κ είτε αγόρια είτε κορίτσια ας είναι... Τα δεύτερα μας θα είναι το αντίθετο φύλο.... 😍🥰😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apol είπε:

Τα καλοκαιρινα μωράκια μας θα είναι σκέτη τρέλα!!!!! 👣👣👣👣👣

@Apol υπέροχα τα νέα σου!!! Πολλά καλοκαιρινά κορίτσια θα βγουν φέτος 😁!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Εγώ σήμερα μπήκα στην 11η εβδομάδα με ΠΗΤ 30 Ιουνίου !!! Όλα καλά δόξα το θεό στις 21/12 πάμε για αυχενική ! Έχοντας άσχημο παρελθόν με 2 αποβολές μέσα σε ένα χρόνο είχα πολύ άγχος αυτή τη φορά.ο γιατρός μου έδωσε απτην αρχή ultragestan τα οποία περνώ μέχρι και τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Zouzou22 είπε:

@Apol υπέροχα τα νέα σου!!! Πολλά καλοκαιρινά κορίτσια θα βγουν φέτος 😁!! 

Σε εμένα δυστυχώς δεν καταφέραμε να δούμε το φύλο του προς το παρόν! Με ανησύχησε το pi φλεβωδη πορου είναι 0,880 είναι φυσιολογικό? Δεν Μ είπε καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stacey89 είπε:

Σε εμένα δυστυχώς δεν καταφέραμε να δούμε το φύλο του προς το παρόν! Με ανησύχησε το pi φλεβωδη πορου είναι 0,880 είναι φυσιολογικό? Δεν Μ είπε καθόλου.

Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό, δεν έχω πάρει ακόμα τις μετρήσεις στα χέρια μου γιατί θα συνδιαστουν με τα papp a κ θα μου τα στείλουν, απλά όταν μέτρησε μου είπε ότι ειναι πολύ σημαντικό για το σύνδρομο κ ότι είναι οκ το δικό μας, σου είπε κάτι κακό; η μόνη σου ανησυχείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofia Efthimiadou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Εγώ σήμερα μπήκα στην 11η εβδομάδα με ΠΗΤ 30 Ιουνίου !!! Όλα καλά δόξα το θεό στις 21/12 πάμε για αυχενική ! Έχοντας άσχημο παρελθόν με 2 αποβολές μέσα σε ένα χρόνο είχα πολύ άγχος αυτή τη φορά.ο γιατρός μου έδωσε απτην αρχή ultragestan τα οποία περνώ μέχρι και τώρα 

Ολα να πάνε καλά κορίτσι μου, όσο γαι τα utrogestan δεν πειράζει ίσα ίσα καλό σου κάνουν, εγώ σκέψου είμαι από εξωσωματική είναι 12+3 κ μέχρι τώρα παίρνω τρία ανά 8ωρο κ ενέσεις prolutex πρωί βράδυ τη Δευτέρα θα πάω να μου πει πως θα συνεχίσω από ότι κατάλαβα θα μου κόβει τα utrogestan αλλά. Θα μου συνεχίσει τις ενεσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Apol είπε:

Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό, δεν έχω πάρει ακόμα τις μετρήσεις στα χέρια μου γιατί θα συνδιαστουν με τα papp a κ θα μου τα στείλουν, απλά όταν μέτρησε μου είπε ότι ειναι πολύ σημαντικό για το σύνδρομο κ ότι είναι οκ το δικό μας, σου είπε κάτι κακό; η μόνη σου ανησυχείς; 

Δεν μου είπε κάτι ο γιατρός, δικές μου είναι οι ανησυχίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Apol είπε:

Ολα να πάνε καλά κορίτσι μου, όσο γαι τα utrogestan δεν πειράζει ίσα ίσα καλό σου κάνουν, εγώ σκέψου είμαι από εξωσωματική είναι 12+3 κ μέχρι τώρα παίρνω τρία ανά 8ωρο κ ενέσεις prolutex πρωί βράδυ τη Δευτέρα θα πάω να μου πει πως θα συνεχίσω από ότι κατάλαβα θα μου κόβει τα utrogestan αλλά. Θα μου συνεχίσει τις ενεσεις

Σε ευχαριστώ πολύ ! Ναι και εγώ τρία την ημέρα περνώ ! Όλα καλά και δεξιά να σου πάνε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/12/2021 at 12:14 ΠΜ, ο/η Stacey89 είπε:

Γεια σας κ από εμένα! Χθες έκανα την αυχενική κ πήγαν όλα καλά αν κ το μικρό δεν συνεργαζόταν έδειχνε την πλατουλα του! Πέρασε πολύ ώρα κ περίμεναμε μέχρι να δούμε τη μύτη κ την αυχενική! Στην αρχή μας είπε κορίτσι μετά όμως φάνηκε κάτι σαν να πετάγεται από κάτω 🤣 επίσης έδωσα αίμα κ για pap a και για κυστικη ίνωση προληπτικά κ περιμένω! Πιθανή Πητ 19/6. Εύχομαι σε όλες με το καλό!

Κορίτσια καλημέρα μου είπε και εμένα ο γιατρός μέχρι να πάμε για την ευχενικη να σκεφτώ εάν θέλω να κάνω την εξέταση για κυστική ινωση δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα είναι σημαντική εξέταση την έχετε κάνει όλες ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia Efthimiadou είπε:

Κορίτσια καλημέρα μου είπε και εμένα ο γιατρός μέχρι να πάμε για την ευχενικη να σκεφτώ εάν θέλω να κάνω την εξέταση για κυστική ινωση δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα είναι σημαντική εξέταση την έχετε κάνει όλες ;

Εγώ προσωπικά δεν την έκανα ο γιατρός μου είχε πει για τη nippt αλλά περιμένω να πάρω τα αποτελέσματα της αυχενικής σε συνδυασμό με του αίματος, αν είναι το ίδιο καλές με την αυχενική δε θα το κάνουμε είπαμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia Efthimiadou είπε:

Κορίτσια καλημέρα μου είπε και εμένα ο γιατρός μέχρι να πάμε για την ευχενικη να σκεφτώ εάν θέλω να κάνω την εξέταση για κυστική ινωση δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα είναι σημαντική εξέταση την έχετε κάνει όλες ;

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Εγώ προσωπικά δεν την έκανα ο γιατρός μου είχε πει για τη nippt αλλά περιμένω να πάρω τα αποτελέσματα της αυχενικής σε συνδυασμό με του αίματος, αν είναι το ίδιο καλές με την αυχενική δε θα το κάνουμε είπαμε 

Κορίτσια είμαι στην ομάδα Ιουλίου και σας διαβάζω όμως από την αρχή γιατί είμαστε πολύ κοντά στη φάση εγκυμοσύνης με αρκετές. Η κυστική ινωση δε φαίνεται στην αυχενική η στη νιπτ (εκεί φαίνονται οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες και μάλιστα ορισμένες) , είναι μια γονιδιακή νόσος που επηρεάζει όλα τα όργανα, αλλά μπορεί να φανεί και μετά τον 1ο χρόνο της ζωής του βρέφους. Μειώνει πάρα πολύ το προσδόκιμο ζωής (τώρα έχει φτάσει στα 40 έτη με θεραπείες και μεταμοσχευσεις σε όλη τη διάρκεια της ζωής). Είναι πάρα πολύ σοβαρή νόσος και η εξέταση που γίνεται είναι εξ αίματος στη μητέρα και έλεγχος απλά αν αυτή φέρει κάποια μετάλλαξη. Αν βρεθεί να φέρει αυτή μετάλλαξη μετά προφανώς είναι σημαντικό πολύ πια να ελεγχθεί και ο πατέρας και αν φέρει κι αυτός το βρέφος έχει 25% πιθανοτητα να είναι ομοζυγο πια, οπότε να νοσεί (είναι ΠΟΛΥ σοβαρή νόσος) οπότε γίνεται έλεγχος με επεμβατικο τρόπο (τροφοβλαστη ή αμνιοπαρακεντηση). Ο εοπυυ μάλιστα αναγνωρίζει καποιον έλεγχο, οπότε αν το σκέφτεστε οικονομικά μπορείτε να κάνετε αυτόν στο νοσοκομείο (εγώ θα κάνω προσωπικά την πιο αναλυτική που την πληρώνεις για μεγαλύτερη σιγουριά). Επίσης, η μητέρα το κάνει αυτό μόνο στο 1ο της παιδί γιατί μετά ξέρει αν έχει ή δεν έχει κίνδυνο. Όπως με τον έλεγχο για στίγμα ή την ομάδα αίματος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

 

Κορίτσια είμαι στην ομάδα Ιουλίου και σας διαβάζω όμως από την αρχή γιατί είμαστε πολύ κοντά στη φάση εγκυμοσύνης με αρκετές. Η κυστική ινωση δε φαίνεται στην αυχενική η στη νιπτ (εκεί φαίνονται οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες και μάλιστα ορισμένες) , είναι μια γονιδιακή νόσος που επηρεάζει όλα τα όργανα, αλλά μπορεί να φανεί και μετά τον 1ο χρόνο της ζωής του βρέφους. Μειώνει πάρα πολύ το προσδόκιμο ζωής (τώρα έχει φτάσει στα 40 έτη με θεραπείες και μεταμοσχευσεις σε όλη τη διάρκεια της ζωής). Είναι πάρα πολύ σοβαρή νόσος και η εξέταση που γίνεται είναι εξ αίματος στη μητέρα και έλεγχος απλά αν αυτή φέρει κάποια μετάλλαξη. Αν βρεθεί να φέρει αυτή μετάλλαξη μετά προφανώς είναι σημαντικό πολύ πια να ελεγχθεί και ο πατέρας και αν φέρει κι αυτός το βρέφος έχει 25% πιθανοτητα να είναι ομοζυγο πια, οπότε να νοσεί (είναι ΠΟΛΥ σοβαρή νόσος) οπότε γίνεται έλεγχος με επεμβατικο τρόπο (τροφοβλαστη ή αμνιοπαρακεντηση). Ο εοπυυ μάλιστα αναγνωρίζει καποιον έλεγχο, οπότε αν το σκέφτεστε οικονομικά μπορείτε να κάνετε αυτόν στο νοσοκομείο (εγώ θα κάνω προσωπικά την πιο αναλυτική που την πληρώνεις για μεγαλύτερη σιγουριά). Επίσης, η μητέρα το κάνει αυτό μόνο στο 1ο της παιδί γιατί μετά ξέρει αν έχει ή δεν έχει κίνδυνο. Όπως με τον έλεγχο για στίγμα ή την ομάδα αίματος. 

Γειά σου κορίτσι μου, με το καλό και το δικό σου το καλοκαιρινο μωράκι!!! ❤️ Απλά ξέρεις τι σκέφτομαι υπάρχουν τόσα που πρέπει να ψάξουμε που στο τέλος τρελαινομαστε!! Πόσο θα κοστίσει αυτή που θα κάνεις εσύ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Γειά σου κορίτσι μου, με το καλό και το δικό σου το καλοκαιρινο μωράκι!!! ❤️ Απλά ξέρεις τι σκέφτομαι υπάρχουν τόσα που πρέπει να ψάξουμε που στο τέλος τρελαινομαστε!! Πόσο θα κοστίσει αυτή που θα κάνεις εσύ; 

Ισχύει, απλά είναι κάποιες πολύ σοβαρές νόσοι που ξέρουμε ότι υπάρχει ετεροζυγωτία στον πληθυσμό (δηλαδή έχουμε ένα γονίδιο, είμαστε μόνο φορείς και δε φαίνεται στην υγεία μας) και που είναι πολύ εύκολες πια να ελεγχθούν. Στην Ελλάδα θεωρείται ότι φορείς είναι μισό εκατομμύριο άτομα (περίπου 1 στους 20), δηλαδή όχι ακραία σπάνιο, απλά πρέπει να συμπέσουν 2 άτομα φορείς για να έχουν 1 στις 4 να κάνουν παιδί με κυστική ίνωση που νοσεί, άρα είναι σπα΄νιο όντως ένα παιδί να γεννηθεί με τη νόσο (1 στις 2000-2500 γεννήσεις).

Η δωρεάν εξέταση που είναι και στον προγεννητικό έλεγχο, ελέγχει μια μετάλλαξη που συναντάται στο 50% των περιπτώσεων και νομίζω έχει και την πιο βαριά συμπτωματολογία που θεωρώ ότι σίγουρα ακόμα και μόνο αυτός ο έλεγχος αξίζει, γιατί μειώνει κι άλλο τις πιθανότητες. Αυτή που θα κάνω εγώ νομίζω γύρω στα 170-200 μου είπε ο γιατρός και ελέγχει αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό, κάπου 90% νομίζω. Τα της εξέτασης τα ξέρω πολύ λιγότερο από τα της νόσου, γιατί με τα της νόσου είχαμε ασχοληθεί πολύ στη σχολή μου και ήξερα και ένα άτομο που νοσούσε.

Με το καλό τα μωράκια μας!  ❤️ Ελπίζω ότι θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις μας για τα βασικά τουλάχιστον και όλα θα είναι καλά στο τέλος!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Αχχχ πόσο χαίρομαι που πήγατε σχεδόν όλες για αυχενική και όλα πήγαν τέλεια!!!! 💕💕 Εγώ περιμένω πως και πως να πάω μεθαύριο τη Τρίτη!!!

Βγήκαν και τα αποτελέσματα των εξετάσεων που περιμέναμε και δόξα το Θεό ούτε στίγμα έχω ούτε κάποια μετάλλαξη κυστικής ίνωσης (έκανα όλες τις μεταλλάξεις καλού κακού, το 99% του γονιδίου)! Όποτε όλα σούπερ😊 Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας! 🧿❤️ 

Από κιλά πως τα πάτε;; Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια δυστυχώς είχα παραμελήσει τον εαυτό μου (από θέμα διατροφής) και παρόλο που γυμναζόμουν, εχω αρκετά παραπάνω... Γι'αυτο η γιατρός μου είπε να βάλω μόνο 8 σε όλη την εγκυμοσύνη...έχω ψιλοφρικάρει να σας πω την αλήθεια γιατί ξέρω πως τους τελευταίους μήνες τα κιλά ανεβαίνουν πάρα πολύ εύκολα! Συμπάσχει καμία; Οποιαδήποτε διατροφική συμβουλή δεκτή!!    

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...