Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mati είπε:

Να σας ζήσει!! Τι λέει με τον θηλασμό? Κοιμάται? Γιατί εμένα σηκώνεται κάθε μισή ώρα να φάει.. αχ θεέ μου τι τραβάμε! 

@Mati αν ζορίζεσαι πολύ με τον θηλασμό θα σου πρότεινα να ψάξεις κάποια μαία ή σύμβουλο θηλασμού στην περιοχή σου, να έρθει σπίτι να σε βοηθήσει, νομίζω δεν χρεώνουν πολύ συνήθως... είναι κρίμα να θες να θηλάσεις και να βασανίζεσαι έτσι...

Ρίξε μια ματιά και σε αυτά: 

Εγώ το σκεφτόμουν όσο ήμουν στην κλινική, γιατί εκεί δεν βοήθησαν καθόλου σε αυτό το θέμα και ζορίστηκα... αλλά τώρα στο σπίτι πάμε καλύτερα! Θηλάζω περίπου 1 ώρα και μου κοιμάται μετά η μικρή συνήθως πάνω από 3 ώρες (με μερικές εξαιρέσεις βέβαια)! 

Μήπως το μικρό σου δεν τρώει αρκετά την κάθε φορά και για αυτό ξυπάνει τόσο σύντομα; εμένα αποκοιμιέται στο στήθος και την τσιγκλάω (στα αυτάκια, πόδια, χέρια κτλ) να ξυπνήσει για να συνεχίσει, μου έχει κρατήσει και πάνω από 1,5 ώρα θηλασμός για αυτόν τον λόγο! Κάποιες φορές που νυστάζει πολύ πχ δεν ολοκληρώνει το γεύμα και ξυπνάει ξανά σε μισή-μία ώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 56 λεπτά, ο/η mavi είπε:

@Mati αν ζορίζεσαι πολύ με τον θηλασμό θα σου πρότεινα να ψάξεις κάποια μαία ή σύμβουλο θηλασμού στην περιοχή σου, να έρθει σπίτι να σε βοηθήσει, νομίζω δεν χρεώνουν πολύ συνήθως... είναι κρίμα να θες να θηλάσεις και να βασανίζεσαι έτσι...

Ρίξε μια ματιά και σε αυτά: 

Εγώ το σκεφτόμουν όσο ήμουν στην κλινική, γιατί εκεί δεν βοήθησαν καθόλου σε αυτό το θέμα και ζορίστηκα... αλλά τώρα στο σπίτι πάμε καλύτερα! Θηλάζω περίπου 1 ώρα και μου κοιμάται μετά η μικρή συνήθως πάνω από 3 ώρες (με μερικές εξαιρέσεις βέβαια)! 

Μήπως το μικρό σου δεν τρώει αρκετά την κάθε φορά και για αυτό ξυπάνει τόσο σύντομα; εμένα αποκοιμιέται στο στήθος και την τσιγκλάω (στα αυτάκια, πόδια, χέρια κτλ) να ξυπνήσει για να συνεχίσει, μου έχει κρατήσει και πάνω από 1,5 ώρα θηλασμός για αυτόν τον λόγο! Κάποιες φορές που νυστάζει πολύ πχ δεν ολοκληρώνει το γεύμα και ξυπνάει ξανά σε μισή-μία ώρα...

Αλήθεια θα το κάνα.. αλλά δεν έχουμε καμία εδώ στον Έβρο. Είμαι και σε επαρχία. Δεν ξέρω μάλλον κλείνω να της δίνω ξένο δυστυχώς.ισως δεν έχω αρκετή ποσότητα.θα κοιτάξω να βγάλω με το θηλαστρο να δω πόσο έχω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mati είπε:

Αλήθεια θα το κάνα.. αλλά δεν έχουμε καμία εδώ στον Έβρο. Είμαι και σε επαρχία. Δεν ξέρω μάλλον κλείνω να της δίνω ξένο δυστυχώς.ισως δεν έχω αρκετή ποσότητα.θα κοιτάξω να βγάλω με το θηλαστρο να δω πόσο έχω.. 

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις πρώτα έστω ένα τηλέφωνο... επίσης υπάρχει ένα τσαγάκι που βοηθάει στο να έχεις αρκετό γάλα, https://www.skroutz.gr/s/3647767/Weleda-Τσάï-Θηλασμού-STILLTEE-20-Φακελάκια.html (το είχα ψάξει μήπως μου χρειαστεί) και κάποια συμπληρώματα συστήνουν συχνά, γιατί κακά τα ψέματα μας τραβάει πολύ το μωρό! Και φυσικά καλή ενυδάτωση!!!

Και όσο περισσότερο γάλα καταναλώνει το μωρό τόσο περισσότερο παράγει το στήθος μας! να έχεις και αυτό στο μυαλό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η mavi είπε:

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις πρώτα έστω ένα τηλέφωνο... επίσης υπάρχει ένα τσαγάκι που βοηθάει στο να έχεις αρκετό γάλα, https://www.skroutz.gr/s/3647767/Weleda-Τσάï-Θηλασμού-STILLTEE-20-Φακελάκια.html (το είχα ψάξει μήπως μου χρειαστεί) και κάποια συμπληρώματα συστήνουν συχνά, γιατί κακά τα ψέματα μας τραβάει πολύ το μωρό! Και φυσικά καλή ενυδάτωση!!!

Και όσο περισσότερο γάλα καταναλώνει το μωρό τόσο περισσότερο παράγει το στήθος μας! να έχεις και αυτό στο μυαλό σου! 

Με τόσο θηλασμό που μου κάνει εγώ έπρεπε να είμαι βρύση τώρα. Ναι θα πάρω ένα τηλέφωνο και σε ευχαριστώ και για τον σύνδεσμο..ασε τα μάτια μου έχουν μπει μέσα από την κούραση.χαιριμαι για σένα που το έχετε βρει τόσο γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mati είπε:

Με τόσο θηλασμό που μου κάνει εγώ έπρεπε να είμαι βρύση τώρα. Ναι θα πάρω ένα τηλέφωνο και σε ευχαριστώ και για τον σύνδεσμο..ασε τα μάτια μου έχουν μπει μέσα από την κούραση.χαιριμαι για σένα που το έχετε βρει τόσο γρήγορα!

Επίσης αν χρησιμοποιείς θήλαστο, μήπως απλά μπερδεύεται (κάπου το διάβασα κι αυτό) το μωρό και για αυτό δεν μπορεί να θηλάσει σωστά στο στήθος; 

Και δεν είναι το πόσο συχνά, αλλά η ποσότητα που παίρνει (επειδή λες για βρύση). Εμένα ώρες ώρες, όταν νυστάζει, απλά πιπιλίζει το στήθος για ώρα χωρίς να τραβάει... ανν δεν την "ξυπνήσω" κάνει αυτό απλά...

Κι εμένα μη φανταστείς ότι λειτουργεί κάθε φορά έτσι... προχθες βράδυ πχ τάιζα 1+ ώρα, τελειώσαμε στις 12:30 και μετά γύρω στη 1:30 ήθελε πάλι! Αφού τελειώσαμε 2+ πάλι μου έκλεγε στην καλαθούνα και νόμιζα πως πεινάει πάλι... τελικά την πήρα στο κρεβάτι και κοιμηθήκαμε μαζί και έτσι ηρέμησε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η mavi είπε:

Αχ κορίτσι μου σε καταλαβαίνω... από την άλλη αν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και στην ΠΗΤ γιατί να μην το κάνεις...; Να δώσεις ακόμα περισσότερες πιθανότητες να βγει μόνο του το μωράκι σου όταν το "αποφασίσει"... μακάρι να μπορούσα κι εγώ να περιμένω, μήπως και είχα γεννήσει φυσιολογικά, αλλά ήταν τέτοια τα δεδομένα που έπρεπε να μου κάνουν πρόκληση νωρίτερα...

Λίγο υπομονή, πλησιάζει ο καιρός, τίποτα δεν έμεινε μέχρι τις 26...και θα κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά! 🥰

Εννοείται αυτό θα κάνω, άλλωστε το θέλω όσο τίποτα άλλο και μακάρι να τα καταφέρω και να γεννήσω φυσιολογικά! Φάγαμε το γάιδαρο, στην ουρά θα κολλήσουμε?? Λίγες μερούλες έμειναν ακόμη!!! 😁 Απολαμβάνω τις τελευταίες του κλωτσιές στη κοιλίτσα 🥰

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mati είπε:

Αχ μην βιάζεσαι γλυκιά μου ! Μετά σε περιμένουν τα πιο δύσκολα.. απόλαυσε ακόμα λίγες μέρες ηρεμίας..

Περισσότερο ανυπομονησία νιώθω, παρά βιασύνη! 💙 Να πάνε όλα καλά θέλω, λίγο έμεινε...

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mati είπε:

Αλήθεια θα το κάνα.. αλλά δεν έχουμε καμία εδώ στον Έβρο. Είμαι και σε επαρχία. Δεν ξέρω μάλλον κλείνω να της δίνω ξένο δυστυχώς.ισως δεν έχω αρκετή ποσότητα.θα κοιτάξω να βγάλω με το θηλαστρο να δω πόσο έχω.. 

Ο θηλασμός είναι προσφορά-ζήτηση... Όσο πιο πολύ βάζεις το μωρό στο στήθος, τόσο θα αυξάνεται η παραγωγή σου με βάση τις ανάγκες του μωρού! Μη τα παρατήσεις... Έχεις κάνει τόσο δρόμο, είναι κρίμα να πάει η προσπάθεια χαμένη! Ο θηλασμός χρειάζεται 40 μέρες για να εδραιωθεί και μετά γίνεται παιχνιδάκι! Λίγο υπομονή ακόμη, συμβουλεύσου κάποιον ειδικό και μη το βάζεις κάτω!!! Θα τα καταφερεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/6/2022 at 3:57 ΜΜ, ο/η Eva29 είπε:

Να σας ζήσει η κορούλα σας ! Γερή ευτυχισμένη και τυχερή να είναι ♥️🙏

Γρήγορη ανάρρωση και σε εσένα καλή μου, ταλαιπωρήθηκες αλλά ευτυχώς όλα είναι καλά ! Θα ευχαριστηθείς την μπεμπουλα σου τώρα ♥️

@Apolκοριτσάκι μου τι κάνεις ?? Γεννησες εχτές ? Δεν πρόλαβα να σου ευχηθώ ! Εύχομαι να πήγαν όλα καλα στείλε μας όταν μπορέσεις ! 😘

@Alexandra92 υπομονή καλή μου πλησιάζει η μέρα ♥️ απόλαυσε τα τελευταία βραδιά ύπνου γιατί θα μένεις άυπνη μετά 😂

Καλημέρα αγαπημένη μου!!! Ναι γέννησα την. Τρίτη!!! Κ μόλις βγήκαμε από την κλινική!!! Όλα είναι τόσο  περίεργα κ απίστευτα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Καλημέρα αγαπημένη μου!!! Ναι γέννησα την. Τρίτη!!! Κ μόλις βγήκαμε από την κλινική!!! Όλα είναι τόσο  περίεργα κ απίστευτα!!!! 

Μπράβο κορίτσι μου! Να σας ζήσει!! Να είναι πάντα υγιής και ήσυχο μωράκι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apol είπε:

Καλημέρα αγαπημένη μου!!! Ναι γέννησα την. Τρίτη!!! Κ μόλις βγήκαμε από την κλινική!!! Όλα είναι τόσο  περίεργα κ απίστευτα!!!! 

Να σας ζήσει! Καλότυχο κι ευτυχισμένο! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Apol είπε:

Καλημέρα αγαπημένη μου!!! Ναι γέννησα την. Τρίτη!!! Κ μόλις βγήκαμε από την κλινική!!! Όλα είναι τόσο  περίεργα κ απίστευτα!!!! 

Κοριτσάρα μου να σας ζήσει!!! 💕🧿❤️❤️ Να είναι πάντα γερό και καλοτυχο στη ζωή του το μωράκι σας!!!!! Καλή και γρήγορη ανάρρωση σου εύχομαι! Πολλά φιλια!!😘🥰😊🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις ομορφες και άυπνες μανούλες ..

Διαβάζω τα νέα σας αλλα τωρα κατάφερα να σας στείλω.. Αρχικά να σας ζήσουν τα μωρακια σας, να έχουν υγεία και τύχη στη ζωή τους! Με Το καλό στις μανουλες που περιμένουν.. 

Γέννησα και εγώ στις 27/5.. ο ένας βγήκε 2700 Και ο άλλος 2600! Δε χρειάστηκαν θερμοκοιτίδα και δεν έκαναν και ικτερο.. Όσες μπορείτε να αποφύγετε την καισαρική να το κάνετε.. Εγώ κορίτσια αφού όλα πήγανε καλα και τελείωσε το χειρουργείο είχανε την καταπληκτική ιδέα να μου βάλουν αίμα γιατί λέγανε οτι έχασα αρκετά λόγω διδυμων.. το αποτέλεσμα;; Να πάθω αλλεργικό σοκ, να πρηστεί η γλώσσα μου σε σημείο που να μην μπορώ να μιλήσω  και αφού μου χορηγήσανε τόσα φάρμακα για να Συνέλθω το πρώτο βραδυ το περαςα μακριά απο τα Μπεμπακια μου στη μονάδα αυξημένης φροντίδας! 
 

Περασμενα ξεχασμένα αυτά αλλα μου στοίχισε πολύ ψυχολογικά .. τα πόδια μου τωρα αρχιζουν να ξε πρήζονται μετα απο τόνους κορτιζόνης που μου χορηγήσανε.. με τις παντόφλες έφυγα απο το νοσοκομείο!! 
 

Δεν ξέρω για εσας αλλα εγώ δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου .. δεν τολμώ να μιλήσω για αποκλειστικό θηλασμό γιατί για εμένα ειναι αρκετά δύσκολο με δυο μωράκια .. και δεβ εχω και υο ψυχικό σθένος πλέον .. 

@Eva29μηπως να κάναμε μια νέα ομάδα για μαμάδες πλέον;; Να ανταλλάσουμε εκει εμπειρίες και απόψεις .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις ομορφες και άυπνες μανούλες ..

Διαβάζω τα νέα σας αλλα τωρα κατάφερα να σας στείλω.. Αρχικά να σας ζήσουν τα μωρακια σας, να έχουν υγεία και τύχη στη ζωή τους! Με Το καλό στις μανουλες που περιμένουν.. 

Γέννησα και εγώ στις 27/5.. ο ένας βγήκε 2700 Και ο άλλος 2600! Δε χρειάστηκαν θερμοκοιτίδα και δεν έκαναν και ικτερο.. Όσες μπορείτε να αποφύγετε την καισαρική να το κάνετε.. Εγώ κορίτσια αφού όλα πήγανε καλα και τελείωσε το χειρουργείο είχανε την καταπληκτική ιδέα να μου βάλουν αίμα γιατί λέγανε οτι έχασα αρκετά λόγω διδυμων.. το αποτέλεσμα;; Να πάθω αλλεργικό σοκ, να πρηστεί η γλώσσα μου σε σημείο που να μην μπορώ να μιλήσω  και αφού μου χορηγήσανε τόσα φάρμακα για να Συνέλθω το πρώτο βραδυ το περαςα μακριά απο τα Μπεμπακια μου στη μονάδα αυξημένης φροντίδας! 
 

Περασμενα ξεχασμένα αυτά αλλα μου στοίχισε πολύ ψυχολογικά .. τα πόδια μου τωρα αρχιζουν να ξε πρήζονται μετα απο τόνους κορτιζόνης που μου χορηγήσανε.. με τις παντόφλες έφυγα απο το νοσοκομείο!! 
 

Δεν ξέρω για εσας αλλα εγώ δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου .. δεν τολμώ να μιλήσω για αποκλειστικό θηλασμό γιατί για εμένα ειναι αρκετά δύσκολο με δυο μωράκια .. και δεβ εχω και υο ψυχικό σθένος πλέον .. 

@Eva29μηπως να κάναμε μια νέα ομάδα για μαμάδες πλέον;; Να ανταλλάσουμε εκει εμπειρίες και απόψεις .. 

Να σας ζήσουν τα διδυμακια!! Καλό κουράγιο και υπομονή.. φαντάζομαι τι δύσκολο που δεν κοιμάσαι με δύο μωράκια εδώ εμείς με ενα και είμαστε στο πόδι.. κάθε απόγευμα το έχει πάρει έτσι η δικιά μου  και γκρινιάζει μέχρι κατά τις 8. Όχι κλάμα αλλά γκρίνια.. εγώ νόμιζα ότι τόσο μωρά 18ημερων εμένα κανονικά έπρεπε να κοιμούνται όλη μέρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις ομορφες και άυπνες μανούλες ..

Διαβάζω τα νέα σας αλλα τωρα κατάφερα να σας στείλω.. Αρχικά να σας ζήσουν τα μωρακια σας, να έχουν υγεία και τύχη στη ζωή τους! Με Το καλό στις μανουλες που περιμένουν.. 

Γέννησα και εγώ στις 27/5.. ο ένας βγήκε 2700 Και ο άλλος 2600! Δε χρειάστηκαν θερμοκοιτίδα και δεν έκαναν και ικτερο.. Όσες μπορείτε να αποφύγετε την καισαρική να το κάνετε.. Εγώ κορίτσια αφού όλα πήγανε καλα και τελείωσε το χειρουργείο είχανε την καταπληκτική ιδέα να μου βάλουν αίμα γιατί λέγανε οτι έχασα αρκετά λόγω διδυμων.. το αποτέλεσμα;; Να πάθω αλλεργικό σοκ, να πρηστεί η γλώσσα μου σε σημείο που να μην μπορώ να μιλήσω  και αφού μου χορηγήσανε τόσα φάρμακα για να Συνέλθω το πρώτο βραδυ το περαςα μακριά απο τα Μπεμπακια μου στη μονάδα αυξημένης φροντίδας! 
 

Περασμενα ξεχασμένα αυτά αλλα μου στοίχισε πολύ ψυχολογικά .. τα πόδια μου τωρα αρχιζουν να ξε πρήζονται μετα απο τόνους κορτιζόνης που μου χορηγήσανε.. με τις παντόφλες έφυγα απο το νοσοκομείο!! 
 

Δεν ξέρω για εσας αλλα εγώ δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου .. δεν τολμώ να μιλήσω για αποκλειστικό θηλασμό γιατί για εμένα ειναι αρκετά δύσκολο με δυο μωράκια .. και δεβ εχω και υο ψυχικό σθένος πλέον .. 

@Eva29μηπως να κάναμε μια νέα ομάδα για μαμάδες πλέον;; Να ανταλλάσουμε εκει εμπειρίες και απόψεις .. 

Να σας ζήσουν τα ζουζουνάκια σας! Γερά, καλότυχα κι ευτυχισμένα να είναι!
Ταλαιπωρήθηκες πολύ... κρίμα...! 

Για αποκλειστικό θηλασμό με 2 μωρά όντως δεν ξέρω αν γίνεται πραγματικά... αυτό που μπορείς ίσως να κάνεις, αν έχεις και βοήθεια φυσικά, είναι να τα ταϊζεις αρχικά με το δικό σου και στη συνέχεια να δίνεις συμπλήρωμα! οπότε και θα θηλάζεις και θα χορταίνουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/6/2022 at 1:20 ΜΜ, ο/η Mati είπε:

Αλήθεια θα το κάνα.. αλλά δεν έχουμε καμία εδώ στον Έβρο. Είμαι και σε επαρχία. Δεν ξέρω μάλλον κλείνω να της δίνω ξένο δυστυχώς.ισως δεν έχω αρκετή ποσότητα.θα κοιτάξω να βγάλω με το θηλαστρο να δω πόσο έχω.. 

καλημέρα. Να ξέρεις πως υπάρχουν κ ονλαιν μαθηματα. Υπάρχει ένα site mnbcenter Τελεια gr. Παρακολούθησα ένα δωρεάν σεμινάριο τους τις προαλλες για φροντίδα νεογνού. Έχει κ επι πληρωμή για θηλασμό και αν θέλεις κατ ίδιαν ονλαιν Με μια μαια. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Ίσως σε βοηθησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2022 at 11:09 ΠΜ, ο/η Apol είπε:

Καλημέρα αγαπημένη μου!!! Ναι γέννησα την. Τρίτη!!! Κ μόλις βγήκαμε από την κλινική!!! Όλα είναι τόσο  περίεργα κ απίστευτα!!!! 

Να σας ζήσει κοριτσάκι μου. Γερο και καλοτυχο να είναι το μπεμπακι σας. πως είναι οι πρωτεσ Μερες;;

Εγώ, αν ολα πάνε καλά, μπαίνω την Πέμπτη για καισαρική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες!!!! ❤️ ❤️ ❤️ Να ειναι γερά και ευλογημένα τα μπεμπακια μας!και αυτά που ήρθαν και αυτά που έρχονται σε λίγες μέρες!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Να σας ζήσει κοριτσάκι μου. Γερο και καλοτυχο να είναι το μπεμπακι σας. πως είναι οι πρωτεσ Μερες;;

Εγώ, αν ολα πάνε καλά, μπαίνω την Πέμπτη για καισαρική. 

Με το καλό αγάπη μου! Κ εγώ καισαρικη έκανα γιατί ήταν ισχιακο!! Είμαστε στις μέρες προσαρμογής!! Είναι πολύ ήσυχη κλαιει μόνο μέχρι να βρε τη θηλή μου μετά όλα καλά μαμ Κακα κ νάνι.. Όσο για τα συναισθήματα, δεν ξέρω δεν το έχω πιστέψει ακόμα.. Ευτυχια, πληρότητα όλα μαζί!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2022 at 11:09 ΠΜ, ο/η Apol είπε:

Καλημέρα αγαπημένη μου!!! Ναι γέννησα την. Τρίτη!!! Κ μόλις βγήκαμε από την κλινική!!! Όλα είναι τόσο  περίεργα κ απίστευτα!!!! 

Να σου ζήσει καλή μου ❤️ να είναι πάντα γερή καλότυχη και ευτυχισμένη στη ζωή της ! Επιτέλους ήρθε αυτή η στιγμή που τόσο περιμέναμε! 

στις On 18/6/2022 at 7:30 ΜΜ, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις ομορφες και άυπνες μανούλες ..

Διαβάζω τα νέα σας αλλα τωρα κατάφερα να σας στείλω.. Αρχικά να σας ζήσουν τα μωρακια σας, να έχουν υγεία και τύχη στη ζωή τους! Με Το καλό στις μανουλες που περιμένουν.. 

Γέννησα και εγώ στις 27/5.. ο ένας βγήκε 2700 Και ο άλλος 2600! Δε χρειάστηκαν θερμοκοιτίδα και δεν έκαναν και ικτερο.. Όσες μπορείτε να αποφύγετε την καισαρική να το κάνετε.. Εγώ κορίτσια αφού όλα πήγανε καλα και τελείωσε το χειρουργείο είχανε την καταπληκτική ιδέα να μου βάλουν αίμα γιατί λέγανε οτι έχασα αρκετά λόγω διδυμων.. το αποτέλεσμα;; Να πάθω αλλεργικό σοκ, να πρηστεί η γλώσσα μου σε σημείο που να μην μπορώ να μιλήσω  και αφού μου χορηγήσανε τόσα φάρμακα για να Συνέλθω το πρώτο βραδυ το περαςα μακριά απο τα Μπεμπακια μου στη μονάδα αυξημένης φροντίδας! 
 

Περασμενα ξεχασμένα αυτά αλλα μου στοίχισε πολύ ψυχολογικά .. τα πόδια μου τωρα αρχιζουν να ξε πρήζονται μετα απο τόνους κορτιζόνης που μου χορηγήσανε.. με τις παντόφλες έφυγα απο το νοσοκομείο!! 
 

Δεν ξέρω για εσας αλλα εγώ δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου .. δεν τολμώ να μιλήσω για αποκλειστικό θηλασμό γιατί για εμένα ειναι αρκετά δύσκολο με δυο μωράκια .. και δεβ εχω και υο ψυχικό σθένος πλέον .. 

@Eva29μηπως να κάναμε μια νέα ομάδα για μαμάδες πλέον;; Να ανταλλάσουμε εκει εμπειρίες και απόψεις .. 

Κορίτσι μου να σου ζησουν τα αγόρια σου 💙 να είναι γεροι καλότυχοι και να τους καμαρώνεις ! 

Αχχχ ταλαιπωρήθηκες πολύ, αλλά ευτυχώς τώρα είναι όλα καλά... Περασμένα ξεχασμένα μη τα σκέφτεσαι σημασία έχει ότι είστε όλοι καλά στο σπίτι σας ! 

Ναι πολύ συμφωνώ με την ιδέα ! Θα ψάξω αύριο που να φτιάξω την ομάδα και θα σας ενημερώσω εδώ ! 

 

στις On 18/6/2022 at 10:03 ΜΜ, ο/η Mati είπε:

Να σας ζήσουν τα διδυμακια!! Καλό κουράγιο και υπομονή.. φαντάζομαι τι δύσκολο που δεν κοιμάσαι με δύο μωράκια εδώ εμείς με ενα και είμαστε στο πόδι.. κάθε απόγευμα το έχει πάρει έτσι η δικιά μου  και γκρινιάζει μέχρι κατά τις 8. Όχι κλάμα αλλά γκρίνια.. εγώ νόμιζα ότι τόσο μωρά 18ημερων εμένα κανονικά έπρεπε να κοιμούνται όλη μέρα.. 

Αχ και εγώ τα ίδια τραβαω... Κάθε απόγευμα κατά τις 8 ξυπνάει και μετά μέχρι να ξανακοιμηθεί έχει πάει 12 η ώρα... Γκρινιάζει δεν κλαίει... Δεν θέλει να κοιμηθεί απλά... Την κάνω ντουζ, τρώει αλλά εκεί θέλει να κάτσει ξύπνια... Πως γίνεται αυτό 23 ημερών...και εγώ νόμιζα πως κοιμούνται όλη την ώρα αλλά μάλλον θέλουν και αυτά να κάτσουν λίγο.. οπότε την κρατάω αγκαλιά και της μιλάω να ξεκινήσουμε να αλληλεπιδράμε...της τραγουδάω και της αρέσει πολύ... 

 

 

 

 

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Να σας ζήσει κοριτσάκι μου. Γερο και καλοτυχο να είναι το μπεμπακι σας. πως είναι οι πρωτεσ Μερες;;

Εγώ, αν ολα πάνε καλά, μπαίνω την Πέμπτη για καισαρική. 

Με το καλό να υποδεχτειτε το μωράκι σας καλή μου ❤️ αναμένουμε νέα σου ♥️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Να σου ζήσει καλή μου ❤️ να είναι πάντα γερή καλότυχη και ευτυχισμένη στη ζωή της ! Επιτέλους ήρθε αυτή η στιγμή που τόσο περιμέναμε! 

Κορίτσι μου να σου ζησουν τα αγόρια σου 💙 να είναι γεροι καλότυχοι και να τους καμαρώνεις ! 

Αχχχ ταλαιπωρήθηκες πολύ, αλλά ευτυχώς τώρα είναι όλα καλά... Περασμένα ξεχασμένα μη τα σκέφτεσαι σημασία έχει ότι είστε όλοι καλά στο σπίτι σας ! 

Ναι πολύ συμφωνώ με την ιδέα ! Θα ψάξω αύριο που να φτιάξω την ομάδα και θα σας ενημερώσω εδώ ! 

 

Αχ και εγώ τα ίδια τραβαω... Κάθε απόγευμα κατά τις 8 ξυπνάει και μετά μέχρι να ξανακοιμηθεί έχει πάει 12 η ώρα... Γκρινιάζει δεν κλαίει... Δεν θέλει να κοιμηθεί απλά... Την κάνω ντουζ, τρώει αλλά εκεί θέλει να κάτσει ξύπνια... Πως γίνεται αυτό 23 ημερών...και εγώ νόμιζα πως κοιμούνται όλη την ώρα αλλά μάλλον θέλουν και αυτά να κάτσουν λίγο.. οπότε την κρατάω αγκαλιά και της μιλάω να ξεκινήσουμε να αλληλεπιδράμε...της τραγουδάω και της αρέσει πολύ... 

 

 

 

 

 

Με το καλό να υποδεχτειτε το μωράκι σας καλή μου ❤️ αναμένουμε νέα σου ♥️🥰

Ναι μάλλον ξεκινάνε οι κοιλικοι μου είπε η παιδίατρος.. λέει μπανάκι και μασάζ στην κοιλίτσα.. ακόμα δεν έχει κλάψει να μην σταματάει.. ευτυχώς σήμερα που πήγαμε παιδίατρο μου έδωσε και συμβουλή για τον θηλασμό. Μου λέει 10+10 λεπτά από το ένα και το άλλο στήθος και μετά στο καπάκι συμπλήρωμα να δούμε πόσο επιπλέον θα φάει. Και σε 10 μέρες θα με ξαναδεί. Με ηρέμησε κάπως η αλήθεια είναι και ελπίζω να πιάσει γιατί ήμουν πολύ μπερδεμένη σχετικά με την σίτιση της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα επίσης κορίτσια μήπως συνέβη σε καμία το εξής..την νύχτα εκεί που κοιμάται αρχίσει να βαρυγκομαχα για ώρες και να κουνάει κεφάλι, πόδια χέρια, αλλά τα μάτια κλειστά και δεν κλαίει.. ρώτησα την παιδίατρο μου είπε δεν πειράζει αφού κοιμάται.. αλλά μήπως γίνεται σε καμία από εσάς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια (ακολουθεί μακριναρι..!!!)

Πρώτον, εύχομαι σε όλες όσες γέννησαν πρόσφατα τα καλύτερα για τα μωράκια τους, καλότυχα με υγεία και πολύ ευτυχία

Δεν ξέρω γιατί αλλά θέλω να μιλήσω να τα βγάλω από μέσα μου μιας κ μόνο μέσω του γραπτού λόγου μπορώ...

Μιας εβδομάδας η μικρούλα μας και ο σύζυγός μου παθαίνει τροχαίο..με τα ράμματα της καισαρικής κ με πολυ άγχος αφού έπεσαν όλα τα βάρη σε μένα, έτρεχα σαν την παλαβη μια στο νοσοκομείο και μια στο σπίτι..δόξα τω θεώ είχε άγιο γιατί θα μπορούσε να πάθει το χειρότερο .. η σκέψη μου στη μικρή συνέχεια και βδομάδες να τρέχω για χαρτουρες με αποτέλεσμα η κόρη μου να έχει μάθει τις γιαγιάδες και σε μένα να γκρινιάζει συνεχώς..

Σταμάτησα να κλαίω που ο άντρας μου είναι υγιής (σε κέντρο αποκατάστασης είναι και την κόρη του την έχει δει μόνο 3 μέρες, 25 ημερών είναι η μικρή μας σήμερα) αλλά ξεκίνησα να κλαίω γιατί η μικρή μου δεν με θέλει..

Αυτά...ελπίζω να μην σας ζαλισα..και σε όσες περιμένουν και ήρθε η ώρα τους εύχομαι ότι καλύτερο!!😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κοριτσάκι μου ανατρίχιασα μόλις το διάβασα... περαστικά στον άντρα σου! Αχ τι τραβήξατε και τραβάτε... εύχομαι να περάσει σύντομα όλο αυτό και να συνέλθει ο άνθρωπος γρήγορα και να μπορέσετε να ηρεμήσετε με το μικρούλι σας! 

Όσον αφορά στη μικρή σου νομίζω θα πάρειτο χρόνο της και θα σε συνηθίσει ξανά σύντομα! Μην κλαις αφου τα δύσκολα σχεδόν πέρασαν και αφού "αποφύγατε τα χειρότερα"... Και στη μιρκή θα πρέπει να πηγαίνεις με καλή διάθεση, τα μωράκια μας αναγνωρίζουν θεωρώ τη στενοχώρια μας, την έντασή μας κτλ...

Εύχομαι ότι καλύτερο! Καλά έκανες και τα έγραψες, πρέπει να τα βγάζουμε από μέσα μας, βοηθάει πάντα αυτό! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2022 at 2:35 ΜΜ, ο/η Christipel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια (ακολουθεί μακριναρι..!!!)

Πρώτον, εύχομαι σε όλες όσες γέννησαν πρόσφατα τα καλύτερα για τα μωράκια τους, καλότυχα με υγεία και πολύ ευτυχία

Δεν ξέρω γιατί αλλά θέλω να μιλήσω να τα βγάλω από μέσα μου μιας κ μόνο μέσω του γραπτού λόγου μπορώ...

Μιας εβδομάδας η μικρούλα μας και ο σύζυγός μου παθαίνει τροχαίο..με τα ράμματα της καισαρικής κ με πολυ άγχος αφού έπεσαν όλα τα βάρη σε μένα, έτρεχα σαν την παλαβη μια στο νοσοκομείο και μια στο σπίτι..δόξα τω θεώ είχε άγιο γιατί θα μπορούσε να πάθει το χειρότερο .. η σκέψη μου στη μικρή συνέχεια και βδομάδες να τρέχω για χαρτουρες με αποτέλεσμα η κόρη μου να έχει μάθει τις γιαγιάδες και σε μένα να γκρινιάζει συνεχώς..

Σταμάτησα να κλαίω που ο άντρας μου είναι υγιής (σε κέντρο αποκατάστασης είναι και την κόρη του την έχει δει μόνο 3 μέρες, 25 ημερών είναι η μικρή μας σήμερα) αλλά ξεκίνησα να κλαίω γιατί η μικρή μου δεν με θέλει..

Αυτά...ελπίζω να μην σας ζαλισα..και σε όσες περιμένουν και ήρθε η ώρα τους εύχομαι ότι καλύτερο!!😊

 

Πω θεέ μου τι περνάτε? Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό αλλά αφού είναι καλά ο άντρας σου μην στεναχωριέσαι όλα θα γίνουν όπως πριν.. εύχομαι γρήγορη ανάρρωση! Το μωράκι σου θα σε συνηθίσει μην αγχώνεσαι γι'αυτό.. όλη την ζωή σου εσύ θα το έχεις! Καλή υπομονή και καλό κουράγιο κορίτσι μου γλυκό! Εύχομαι να αποκατασταθούν όλα γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2022 at 2:55 ΜΜ, ο/η mavi είπε:

Αχ ρε κοριτσάκι μου ανατρίχιασα μόλις το διάβασα... περαστικά στον άντρα σου! Αχ τι τραβήξατε και τραβάτε... εύχομαι να περάσει σύντομα όλο αυτό και να συνέλθει ο άνθρωπος γρήγορα και να μπορέσετε να ηρεμήσετε με το μικρούλι σας! 

Όσον αφορά στη μικρή σου νομίζω θα πάρειτο χρόνο της και θα σε συνηθίσει ξανά σύντομα! Μην κλαις αφου τα δύσκολα σχεδόν πέρασαν και αφού "αποφύγατε τα χειρότερα"... Και στη μιρκή θα πρέπει να πηγαίνεις με καλή διάθεση, τα μωράκια μας αναγνωρίζουν θεωρώ τη στενοχώρια μας, την έντασή μας κτλ...

Εύχομαι ότι καλύτερο! Καλά έκανες και τα έγραψες, πρέπει να τα βγάζουμε από μέσα μας, βοηθάει πάντα αυτό! 😘

@Mati @mavi σας ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σας..με καθησυχάζουν.. δύσκολα αλλά θα περάσουν..

Να είναι καλά τα μωρουλια μας κ να έχουμε υγεία..απλά να εκτιμήσουμε τα "δεδομένα" όπως είναι υγεία κ τους ανθρώπους δίπλα μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2022 at 2:35 ΜΜ, ο/η Christipel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια (ακολουθεί μακριναρι..!!!)

Πρώτον, εύχομαι σε όλες όσες γέννησαν πρόσφατα τα καλύτερα για τα μωράκια τους, καλότυχα με υγεία και πολύ ευτυχία

Δεν ξέρω γιατί αλλά θέλω να μιλήσω να τα βγάλω από μέσα μου μιας κ μόνο μέσω του γραπτού λόγου μπορώ...

Μιας εβδομάδας η μικρούλα μας και ο σύζυγός μου παθαίνει τροχαίο..με τα ράμματα της καισαρικής κ με πολυ άγχος αφού έπεσαν όλα τα βάρη σε μένα, έτρεχα σαν την παλαβη μια στο νοσοκομείο και μια στο σπίτι..δόξα τω θεώ είχε άγιο γιατί θα μπορούσε να πάθει το χειρότερο .. η σκέψη μου στη μικρή συνέχεια και βδομάδες να τρέχω για χαρτουρες με αποτέλεσμα η κόρη μου να έχει μάθει τις γιαγιάδες και σε μένα να γκρινιάζει συνεχώς..

Σταμάτησα να κλαίω που ο άντρας μου είναι υγιής (σε κέντρο αποκατάστασης είναι και την κόρη του την έχει δει μόνο 3 μέρες, 25 ημερών είναι η μικρή μας σήμερα) αλλά ξεκίνησα να κλαίω γιατί η μικρή μου δεν με θέλει..

Αυτά...ελπίζω να μην σας ζαλισα..και σε όσες περιμένουν και ήρθε η ώρα τους εύχομαι ότι καλύτερο!!😊

 

Περαστικά στον άντρα σου 💐🙏 σιδερένιος και γρήγορα σπίτι του! 

Δεν μπορώ να διανοηθω το άγχος σας ! Όσο για τη μικρή, μην ανησυχείς θα βρείτε τους ρυθμούς σας μόλις ηρεμήσετε κάπως... ♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...