Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Dimy3 είπε:

Να σας ζήσει κορίτσι μου!! Να είναι γερό και καλότυχο!!😍😍

 

@Lina08 Εγώ σήμερα 36+3 έκανα το πρώτο καρδιοτοκογράφημα. Και θα κάνω ακόμα ένα. 

Σου το συστήνει ο γιατροσ επειδή μπηκεσ στο μήνα σου η υπάρχει κάποιοσ συγκεκριμένος λόγος;;;για να καταλάβω τι γίνεται.γιατι όταν ρώτησα την προηγούμενη φορά μου είπανε δε χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;;Πως είστε;;;36 κ 5 σήμερα κ έχω τρελή ανυπομονησία να πάρω αγκαλιά τη μικρή μας.Αυριο θα κάνω μάθημα ανώδυνου τοκετού.Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι δεν έχω κάνει ακόμα καρδιοτοκογραφημα κάνατε ολεσ οι κοπελεσ όταν μπήκατε στο μήνα σας η όχι;;;;;

Ο δικός μου γιατρός ξεκινάει από την 34η εβδομάδα κ κάνω κάθε βδομάδα δηλ εγώ κάνει ήδη 4 με το χθεσινό, είναι σημαντικη εξέταση για να βλέπεις αν το μωρό είναι καλά έτσι μου είπε τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;;Πως είστε;;;36 κ 5 σήμερα κ έχω τρελή ανυπομονησία να πάρω αγκαλιά τη μικρή μας.Αυριο θα κάνω μάθημα ανώδυνου τοκετού.Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι δεν έχω κάνει ακόμα καρδιοτοκογραφημα κάνατε ολεσ οι κοπελεσ όταν μπήκατε στο μήνα σας η όχι;;;;;

Καλημέρα! Κι εγώ την προηγούμενη εβδομάδα (στις 37+2 υπερηχογραφική) έκανα το πρώτο και σήμερα το δεύτερο. Δεν ξέρω καν αν θα προλάβω να κάνω 3ο, γιατι γεννάω το αργότερο στις 13/6!

Δεν νομίζω ότι είναι να αγχώνεσαι! Ο γιατρός σου ξέρει πότε πρέπει να σε στείλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/5/2022 at 6:07 ΜΜ, ο/η Lina08 είπε:

Να σας ζήσει κορίτσι μου γερή κ καλότυχη στη ζωη της.Να τη χαίρεστε.

Ευχαριστω πολύ κορίτσι μου ♥️ με το καλό το μωράκι σας να έρθει 🙏🥰🥰🥰

στις On 1/6/2022 at 12:53 ΠΜ, ο/η Alexandra92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου…
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη σημερινή μου εμπειρία… Ακολουθεί «σεντόνι» αν και θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη κ περιληπτική γίνεται!

Λοιπόν… 37 εβδομάδων, προγραμματισμένο ραντεβού για 2ο non stress. Πριν από αυτό, η γιατρός μάς έκανε υπέρηχο για να βεβαιωθεί πως όλα είναι καλά και για να ελέγξει ντόπλερ μιας που κόψαμε το Σαλοσπίρ τη περασμένη εβδομάδα.

Και ενώ όλα βαίναν καλώς, ξαφνικά η μια αρτηρία του μωρού παρουσιάζει μικρό θεματάκι, σαν αρρυθμίες αν κατάλαβα καλά. Δε θα σας πω ψέματα, έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου…. Μαζί και 10 χρόνια απ τη ζωή μου… Για καλό και για κακό, μάς στέλνει έκτακτα εκτός πόλης σε εμβρυολογο…. Μετά από πολλή ταλαιπωρία και προπάντων άγχος, στεναχώρια κτλ, δόξα τω Θεω όλα πήγαν καλά! Κανένα θέμα το μωράκι μας… Ο εμβρυολόγος μάς διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας κ πως ήταν καθαρά τυχαίο γεγονός εκείνης της στιγμής… αλλά αυτό που τραβήξαμε σήμερα, ειλικρινά δε περιγράφεται κορίτσια….εύχομαι να μη το ζήσει καμια μανούλα…

Να αναφέρω επίσης πως το αμνιακό μου υγρό είναι στα κατώτερα φυσιολογικά όρια και πως πρέπει από δω κ πέρα να το παρακολουθήσουμε γιατί αν μειωθεί περισσότερο θα προβούμε σε τοκετό…

Αυτα τα νέα κορίτσια μου… ελπίζω να μη σας κούρασα…Σας φιλώ και εύχομαι να είστε όλες καλα!🧿♥️🙏🏼

Λίγο έμεινε ακόμα υπομονή!!! ♥️🙏 Το αμνιακό και εμένα είχε μειωθεί πολύ μην αγχώνεσαι αν κάτι είναι ανησυχητικό θα σας πει ο γιατρός ✌️ 

Μέτρα τις μέρες αντίστροφα γιατί έρχεται κύμα ευτυχίας ♥️♥️♥️

στις On 1/6/2022 at 8:12 ΠΜ, ο/η Zouzepa είπε:

Κορίτσια μου όμορφα γέννησα και εγώ τη Δευτερα λίγο μετά τα μεσάνυχτα! Πλέουμε σε πελάγη ευτυχίας οικογενειακώς! Μόνο που ανυπομονώ να βγούμε γιατί μου λείπει πολύ η μεγάλη μου. 
Εύχομαι σε όλα τα κοριτσάκια που γέννησαν να χαίρονται τα μωρακια τους και στα κορίτσια που περιμένουν κουράγιο, λίγο έμεινε για να τα κρατάτε στην αγκαλιά σας και να τα ξεχάσετε όλα. ❤️

Να σας ζήσει το μωράκι σας, ♥️ γερό και καλότυχο να είναι 🙏🌼🌼🌼

Με το καλό να γυρίσετε σπιτάκι σας 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Να σου ζήσει @Eva29 μου το κοριτσάκι σου!! Γερή κ καλότυχη να είναι κ εσείς να την καμαρώνετε!! Ότι καλύτερο σου εύχομαι!! Όλα να σου πάνε καλά από εδώ κ πέρα κ δάκρυα μόνο χαράς!! Εγώ να ξέρεις ακόμα τα κοιτάζω τα μωρά κ κλαίω, δεν μπορώ να πιστέψω πως είμαι τόσο τυχερή!! Φιλιά πολλά!!❤️❤️

Αγάπη σε ευχαριστώ πολύ ♥️ ότι καλύτερο εύχομαι και στη δική σας οικογένεια 🥰🙏

Περάσαμε τόσα και τώρα τα έχουμε αγκαλιτσα μας πόσο τυχερές είμαστε που τα καταφέραμε ♥️

Φιλάκια στα 4 πατουσακιαααα και σε σενα καλή μου 🙏♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Lina08 είπε:

Σου το συστήνει ο γιατροσ επειδή μπηκεσ στο μήνα σου η υπάρχει κάποιοσ συγκεκριμένος λόγος;;;για να καταλάβω τι γίνεται.γιατι όταν ρώτησα την προηγούμενη φορά μου είπανε δε χρειάζεται.

Μου το σύστησε ο γιατρός, λόγω όλης της πορείας της εγκυμοσύνης, ( διαβήτης κύησης, και χρόνιας υπέρτασης) για προληπτικούς λόγους και επειδή ο μικρός έχει πάρει θέση εδω΄ και καιρό και είναι 3 κιλά.Χθες έκανα τον πρώτο και το Σάββατο θα ξανά κάνω, έχουν ξεκινήσει οι συσπάσεις για αυτό και θα τον κάνω τόσο σύντομα.

Πάντως μην αγχώνεσαι, δε το κάνουν όλες οι γυναίκες και ο γιατρός σου είναι ο πλέον αρμόδιος να σε κατευθύνει!!! Όλα καλά θα πάνε!!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2022 at 8:46 ΠΜ, ο/η angel35 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μηνα! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας όσες γεννήσατε και με το καλό σε όσες περιμένετε!!!!!

Είμαι στο θέα μωράκια Ιουλίου αλλά λόγω διδύμων και από εξωσωματική μπορεί να πάμε και Ιούνιο! 

Είμαι 32 και 2 σήμερα! Και η γυναικολόγος θέλει να φτάσουμε τις 35.

Ήθελα να σας ρωτήσω γέννησε καμία σας στο Ρέα? Με καισαρικη?

Για να μου πει εμπειρία,  γτ καμια φορά νιώθω ότι πάω για κρέμασμα 🤣

Πω πω πως πέρασε ετσι ο καιρός!!!με το καλό κοριτσάκι μου 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena0212 είπε:

Πω πω πως πέρασε ετσι ο καιρός!!!με το καλό κοριτσάκι μου 🥰🥰🥰

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου!!!!! Άστα!!! πότε λέγαμε άλλα και τώρα να που φτάνει ο καιρός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις On 1/6/2022 at 8:12 ΠΜ, ο/η Zouzepa είπε:

Κορίτσια μου όμορφα γέννησα και εγώ τη Δευτερα λίγο μετά τα μεσάνυχτα! Πλέουμε σε πελάγη ευτυχίας οικογενειακώς! Μόνο που ανυπομονώ να βγούμε γιατί μου λείπει πολύ η μεγάλη μου. 
Εύχομαι σε όλα τα κοριτσάκια που γέννησαν να χαίρονται τα μωρακια τους και στα κορίτσια που περιμένουν κουράγιο, λίγο έμεινε για να τα κρατάτε στην αγκαλιά σας και να τα ξεχάσετε όλα. ❤️

Να σας ζήσει το μωράκι σας! Γερό και καλότυχο να είναι!!! 🥰🧿 

 

στις On 1/6/2022 at 9:21 ΠΜ, ο/η mavi είπε:

Σε καταλαβαίνω, αλλά τελικά πρέπει να είμαστε πιο ψύχραιμες σε κάθε τι... (το λέω για να το ακούω κι εγώ!) Σε κάθε "σημαντική" εξέταση και σεκάθε τι ασυνήθιστο μας τρώει το άγχος... αλλά και όταν γεννηθούν πάλι μέσα στο άγχος θα είμαστε! 😊
Λίγο μας έμεινε πια, όλα καλά θα πάνε και σύντομα θα κρατάμε τα μωράκια μας αγκαλιά! 🥰

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ χαλαρή και μεχρι τώρα είχα (δόξα τω Θεώ) πολύ καλή εγκυμοσύνη... Το θέμα είναι ότι στα τελευταία ραντεβού, μας τα "μασάει" λίγο η γιατρός και κάθε φορά μας λέει και κάτι καινούργιο.... Απ' όταν μπήκαμε στο μήνα μας, έχουμε ακούσει τα εξής: 

1) "Μειώθηκε αρκετά το αμνιακό, αν μειωθεί κι άλλο πρέπει να προβούμε σε άμεσο τοκετό" - εν τω μεταξύ ο εμβρυολόγος είπε ότι για την εβδομάδα που διανύω το αμνιακό μου είναι παρά πολύ καλό...τεσπα

2) " Τώρα που κόψαμε το Σαλοσπίρ, φοβάμαι μην ανεβάσεις πίεση πριν ή κατα τη διάρκεια του τοκετού" 

3) " Το μωρό ναι μεν έχει κεφαλική προβολή, όμως κοιτάζει τη κοιλιά σου και αν δε γυρίσει, θα ταλαιπωρηθείς παρά πολύ με Φ.Τ, οπότε θα δούμε τι θα κάνουμε" 

4) " Εξαιρετικό το καρδιοτοκογράφημα αλλά καλού κακού θα σε στείλω εμβρυολόγο να ελέγξει κι αυτός τα ντοπλερ γιατί βλέπω πως ίσως έχουμε θεματάκι με μια αρτηρία του μωρού " - πάμε εμβρυολόγο, όλα τέλεια, κανένα απολύτως θέμα...

Γενικά αφήνει υπονοούμενα καισαρικής ενώ της έχω εξηγήσει ότι θέλω να το προσπαθήσω μέχρι τέλους για Φ.Τ... Εννοείται ότι αν χρειαστεί να μπω χειρουργείο θα μπω, δε το συζητώ, απλά δε θέλω να είναι αναίτιο...

Και όλα αυτά όσο να 'ναι με έχουν βάλει σε σκέψη...

 

Υ.Γ: Όσο για την επισκληρίδειο και 'γώ είμαι υπέρ 1000 % ... τη ζήτησα από τη πρώτη στιγμή που μας είπε ότι πάμε για Φ.Τ.!

 

στις On 1/6/2022 at 8:25 ΜΜ, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;;Πως είστε;;;36 κ 5 σήμερα κ έχω τρελή ανυπομονησία να πάρω αγκαλιά τη μικρή μας.Αυριο θα κάνω μάθημα ανώδυνου τοκετού.Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι δεν έχω κάνει ακόμα καρδιοτοκογραφημα κάνατε ολεσ οι κοπελεσ όταν μπήκατε στο μήνα σας η όχι;;;;;

Πρώτο καρδιοτοκογραφημα έκανα στις 35 κ 2... Δεύτερο μια εβδομάδα μετά, 36 κ 2... Και το επόμενο στις 37 κ 2! Όπως καταλαβαίνεις, μας βλέπει κάθε βδομάδα... Αναλόγως το γιατρό όμως! Καλού κακού κάνε του μια ερώτηση στο επόμενο σας ραντεβού! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Alexandra92 είπε:

 

Να σας ζήσει το μωράκι σας! Γερό και καλότυχο να είναι!!! 🥰🧿 

 

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ χαλαρή και μεχρι τώρα είχα (δόξα τω Θεώ) πολύ καλή εγκυμοσύνη... Το θέμα είναι ότι στα τελευταία ραντεβού, μας τα "μασάει" λίγο η γιατρός και κάθε φορά μας λέει και κάτι καινούργιο.... Απ' όταν μπήκαμε στο μήνα μας, έχουμε ακούσει τα εξής: 

1) "Μειώθηκε αρκετά το αμνιακό, αν μειωθεί κι άλλο πρέπει να προβούμε σε άμεσο τοκετό" - εν τω μεταξύ ο εμβρυολόγος είπε ότι για την εβδομάδα που διανύω το αμνιακό μου είναι παρά πολύ καλό...τεσπα

2) " Τώρα που κόψαμε το Σαλοσπίρ, φοβάμαι μην ανεβάσεις πίεση πριν ή κατα τη διάρκεια του τοκετού" 

3) " Το μωρό ναι μεν έχει κεφαλική προβολή, όμως κοιτάζει τη κοιλιά σου και αν δε γυρίσει, θα ταλαιπωρηθείς παρά πολύ με Φ.Τ, οπότε θα δούμε τι θα κάνουμε" 

4) " Εξαιρετικό το καρδιοτοκογράφημα αλλά καλού κακού θα σε στείλω εμβρυολόγο να ελέγξει κι αυτός τα ντοπλερ γιατί βλέπω πως ίσως έχουμε θεματάκι με μια αρτηρία του μωρού " - πάμε εμβρυολόγο, όλα τέλεια, κανένα απολύτως θέμα...

Γενικά αφήνει υπονοούμενα καισαρικής ενώ της έχω εξηγήσει ότι θέλω να το προσπαθήσω μέχρι τέλους για Φ.Τ... Εννοείται ότι αν χρειαστεί να μπω χειρουργείο θα μπω, δε το συζητώ, απλά δε θέλω να είναι αναίτιο...

Και όλα αυτά όσο να 'ναι με έχουν βάλει σε σκέψη...

 

Υ.Γ: Όσο για την επισκληρίδειο και 'γώ είμαι υπέρ 1000 % ... τη ζήτησα από τη πρώτη στιγμή που μας είπε ότι πάμε για Φ.Τ.!

 

Πρώτο καρδιοτοκογραφημα έκανα στις 35 κ 2... Δεύτερο μια εβδομάδα μετά, 36 κ 2... Και το επόμενο στις 37 κ 2! Όπως καταλαβαίνεις, μας βλέπει κάθε βδομάδα... Αναλόγως το γιατρό όμως! Καλού κακού κάνε του μια ερώτηση στο επόμενο σας ραντεβού! 

Τον φοβούνται κιόλας τον φυσιολογικό τοκετό νομίζω. Με την καισαρική επειδή είναι κανονικό χειρουργείο αισθάνονται ασφάλεια οι γιατροί. Μου το εξηγούσε ο γυναικολόγος μου πρόσφατα που είναι τίμιο παιδί. Οπότε μην ανησυχείς. Όλα να πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Τον φοβούνται κιόλας τον φυσιολογικό τοκετό νομίζω. Με την καισαρική επειδή είναι κανονικό χειρουργείο αισθάνονται ασφάλεια οι γιατροί. Μου το εξηγούσε ο γυναικολόγος μου πρόσφατα που είναι τίμιο παιδί. Οπότε μην ανησυχείς. Όλα να πάνε καλά. 

Είχε δίκιο τελικά ένας γνωστός μου (πατέρας τριών παιδιών) που είπε «έχουν μετατρέψει το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου (τον φυσιολογικό τοκετό/τη γέννα) σε παθολογία»…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Alexandra92 είπε:

 

Να σας ζήσει το μωράκι σας! Γερό και καλότυχο να είναι!!! 🥰🧿 

 

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ χαλαρή και μεχρι τώρα είχα (δόξα τω Θεώ) πολύ καλή εγκυμοσύνη... Το θέμα είναι ότι στα τελευταία ραντεβού, μας τα "μασάει" λίγο η γιατρός και κάθε φορά μας λέει και κάτι καινούργιο.... Απ' όταν μπήκαμε στο μήνα μας, έχουμε ακούσει τα εξής: 

1) "Μειώθηκε αρκετά το αμνιακό, αν μειωθεί κι άλλο πρέπει να προβούμε σε άμεσο τοκετό" - εν τω μεταξύ ο εμβρυολόγος είπε ότι για την εβδομάδα που διανύω το αμνιακό μου είναι παρά πολύ καλό...τεσπα

2) " Τώρα που κόψαμε το Σαλοσπίρ, φοβάμαι μην ανεβάσεις πίεση πριν ή κατα τη διάρκεια του τοκετού" 

3) " Το μωρό ναι μεν έχει κεφαλική προβολή, όμως κοιτάζει τη κοιλιά σου και αν δε γυρίσει, θα ταλαιπωρηθείς παρά πολύ με Φ.Τ, οπότε θα δούμε τι θα κάνουμε" 

4) " Εξαιρετικό το καρδιοτοκογράφημα αλλά καλού κακού θα σε στείλω εμβρυολόγο να ελέγξει κι αυτός τα ντοπλερ γιατί βλέπω πως ίσως έχουμε θεματάκι με μια αρτηρία του μωρού " - πάμε εμβρυολόγο, όλα τέλεια, κανένα απολύτως θέμα...

Γενικά αφήνει υπονοούμενα καισαρικής ενώ της έχω εξηγήσει ότι θέλω να το προσπαθήσω μέχρι τέλους για Φ.Τ... Εννοείται ότι αν χρειαστεί να μπω χειρουργείο θα μπω, δε το συζητώ, απλά δε θέλω να είναι αναίτιο...

Και όλα αυτά όσο να 'ναι με έχουν βάλει σε σκέψη...

 

Υ.Γ: Όσο για την επισκληρίδειο και 'γώ είμαι υπέρ 1000 % ... τη ζήτησα από τη πρώτη στιγμή που μας είπε ότι πάμε για Φ.Τ.!

 

Πρώτο καρδιοτοκογραφημα έκανα στις 35 κ 2... Δεύτερο μια εβδομάδα μετά, 36 κ 2... Και το επόμενο στις 37 κ 2! Όπως καταλαβαίνεις, μας βλέπει κάθε βδομάδα... Αναλόγως το γιατρό όμως! Καλού κακού κάνε του μια ερώτηση στο επόμενο σας ραντεβού! 

Όντως είναι να σε προβληματίζουν λίγο έτσι που τα παρουσιάζει... Εμένα η γιατρός που τη ρωτούσα αν είναι μεγάλο θέμα το ότι είναι με το πρόσωπο μπορστά μου είπε ότι "δεν είναι το ιδανικό, αλλά θα πάμε έτσι", αλλά έχω ακούσει για τη γιατρό αυτή ότι είναι υπέρ του φυσιλογικου και αν πει για καισαρική αυτή τότε όντως είναι για καισαρική!!!

Φαντάσου το 2ο καρδιοτοκογράφημα (την Πέμπτη) σε εμένα δεν ήταν πολύ καλό, είχαμε κάτι αυξημένους παλμούς και με καθυσηχάζει και είπε απλά να το επαναλάβω (χωρις χρέωση), δεν με έστειλε πουθενά! έχω απλά το προγραμματισμένο ραντεβού τη Δευτέρα (που δεν μου παίρνει καν λεφτά κάθε φορά εννοείται).

Έτσι μια φίλη την πήγαινε η γιατρός στις 39 εβδομάδες για καισαρική χωρίς λόγο ουσιαστικά και άλλαξε γιατρό τελευταία στιγμή και γέννησε φυσιολογικά στις 41 εβδομάδες! 

στις πριν 7 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Τον φοβούνται κιόλας τον φυσιολογικό τοκετό νομίζω. Με την καισαρική επειδή είναι κανονικό χειρουργείο αισθάνονται ασφάλεια οι γιατροί. Μου το εξηγούσε ο γυναικολόγος μου πρόσφατα που είναι τίμιο παιδί. Οπότε μην ανησυχείς. Όλα να πάνε καλά. 

Δεν είναι ότι τον φοβούνται, γίνεται εκατομύρια χρόνια τώρα... άλλωστε και η καισαρική έχει τους κινδύνους της, κακά τα ψέματα, επέμβαση είναι! Αλλά άλλο να ξέρεις ότι την Παρασκευή στις 7 το απόγευμα ξεγεννάς κάποια και άλλο να σε πάρει η άλλη πχ 4:00 τα ξημερώματα ΄ότι την έπιασαν οι πόνοι... και να της πάρει μετά και πχ 10 ώρες να γεννήσει... πάει η μέρα σου, τα ραντεβού σου... κομμάτια μετά κτλ...

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Alexandra92 είπε:

Είχε δίκιο τελικά ένας γνωστός μου (πατέρας τριών παιδιών) που είπε «έχουν μετατρέψει το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου (τον φυσιολογικό τοκετό/τη γέννα) σε παθολογία»…

Δίκιο έχει ο άνθρωπος! εδώ μέχρι πριν λίγα χρόνια γεννούσαν στα χωράφια που λέει ο λόγος... ή δεν της ξεγεννούσε γιατρός αλλά μαία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κόριτσια μου! Τι κάνετε; Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έφτασε και η δική μου η μέρα, αύριο μπαίνω για καισαρική, σαν ψέμματα μου φαίνεται και ανυπομονώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimy3 είπε:

Καλημέρα Κόριτσια μου! Τι κάνετε; Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έφτασε και η δική μου η μέρα, αύριο μπαίνω για καισαρική, σαν ψέμματα μου φαίνεται και ανυπομονώ πολύ!

Με το καλό καλή μου ❤️ η Παναγία μαζί σας ! Σε λίγες ώρες θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιτσα 💖💖💖

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dimy3 είπε:

Καλημέρα Κόριτσια μου! Τι κάνετε; Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έφτασε και η δική μου η μέρα, αύριο μπαίνω για καισαρική, σαν ψέμματα μου φαίνεται και ανυπομονώ πολύ!

Σου εύχομαι με ένα πόνο κ με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σού! Εγώ σήμερα 38+2 έχω αραιές συσπάσεις κ πλησιάζω κ φοβάμαι πάρα πολύ 🤕🤕🤕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dimy3 είπε:

Καλημέρα Κόριτσια μου! Τι κάνετε; Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έφτασε και η δική μου η μέρα, αύριο μπαίνω για καισαρική, σαν ψέμματα μου φαίνεται και ανυπομονώ πολύ!

Με το καλό να κρατήσεις το μπεμπάκι σου αγκαλιά! 🥰🥰🥰

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stacey89 είπε:

Σου εύχομαι με ένα πόνο κ με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σού! Εγώ σήμερα 38+2 έχω αραιές συσπάσεις κ πλησιάζω κ φοβάμαι πάρα πολύ 🤕🤕🤕

@Stacey89 πας για φυσιολογικό ή για καισαρική;

Γιατί φοβάσαι που έχεις συσπάσεις; Αφού είσαι ήδη 38+2 όλα καλά θα πάνε (όπως μου λέει η γιατρός μου) ακόμα και τώρα αν γεννήσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η mavi είπε:

Με το καλό να κρατήσεις το μπεμπάκι σου αγκαλιά! 🥰🥰🥰

@Stacey89 πας για φυσιολογικό ή για καισαρική;

Γιατί φοβάσαι που έχεις συσπάσεις; Αφού είσαι ήδη 38+2 όλα καλά θα πάνε (όπως μου λέει η γιατρός μου) ακόμα και τώρα αν γεννήσεις! 

Πάμε φυσιολογικό πρώτα ο Θεός, άλλα με τρόμαζει η διαδικασία κ οι εξωθήσεις είναι το πρώτο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stacey89 είπε:

Πάμε φυσιολογικό πρώτα ο Θεός, άλλα με τρόμαζει η διαδικασία κ οι εξωθήσεις είναι το πρώτο μου

Κι εγώ με φυσιολογικό πάω και με τρομάζουν κι εμένα  λίγο αυτά... αν θα "τα καταφέρω"... κι εμένα το πρώτο μου. 

Έχω και πολύ τρέξιμο αυτόν τον καιρό και δεν ξεκουράζομαι καθόλου και αυτό με αγχώνει ακόμα περισσότερο, γιατί υποτίθεται πρέπει να είσαι ξεκούραστη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stacey89 είπε:

Πάμε φυσιολογικό πρώτα ο Θεός, άλλα με τρόμαζει η διαδικασία κ οι εξωθήσεις είναι το πρώτο μου

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η mavi είπε:

Κι εγώ με φυσιολογικό πάω και με τρομάζουν κι εμένα  λίγο αυτά... αν θα "τα καταφέρω"... κι εμένα το πρώτο μου. 

Έχω και πολύ τρέξιμο αυτόν τον καιρό και δεν ξεκουράζομαι καθόλου και αυτό με αγχώνει ακόμα περισσότερο, γιατί υποτίθεται πρέπει να είσαι ξεκούραστη...

Και μεις για φυσιολογικό πάμε και όσο περνούν οι μέρες τόσο το σκέφτομαι και φοβαμαι… από τη άλλη ανυπομονώ να κρατήσω το μωρακι μου αγκαλιά κι αυτό μου δίνει κουράγιο! Και μένα το πρώτο μου… Ας εμπιστευτούμε το σώμα μας κορίτσια… Άλλωστε είμαστε φτιαγμένες γι’αυτο!!! Ολα καλά θα πάνε, θα μας δώσει δύναμη η Παναγία❤️  
 

Σημερα 37 κ 2 στο εβδομαδιαίο ραντεβού μας, η γιατρός αφού έκανε υπέρηχο και διαπίστωσε πως ο μικρός μας έχει κατέβει αρκετά, με εξέτασε πρώτη φορά κολπικά. Είχα ακούσει τα χίλια δυο, ότι πονάει, ότι υποφέρεις, ότι βγάζεις αίμα μετά την εξέταση, ακόμη κι ότι με αυτό το τρόπο σου προκαλεί ο γιατρός τοκετό. Τελικά δεν ήταν τίποτα! Ούτε πόνεσα ούτε τίποτα… Μια ελαφριά ενόχληση ενός δευτερολέπτου όταν ακούμπησε τράχηλο (όπως όταν κανεις τεστ ΠΑΠ) και τίποτα άλλο κορίτσια, ειλικρινά.


3 κιλά ο μπόμπιρας μας, έχει κατέβει για τα καλά και η έκπληξη της ημερας: το ότι γύρισε επιτέλους σωστά και πλέον κοιτάει πλάτη αντί για κοιλιά!!🙏🏼❤️ Βουρ για φυσιολογικό κορίτσια μου κι ο Θεός βοηθός!!!!🥹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Dimy3 είπε:

Καλημέρα Κόριτσια μου! Τι κάνετε; Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έφτασε και η δική μου η μέρα, αύριο μπαίνω για καισαρική, σαν ψέμματα μου φαίνεται και ανυπομονώ πολύ!

Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά κορίτσι μου, με έναν πόνο!!!❤️🧿🥰🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω αγχωθεί πολύ...

πήγα σήμερα στη γιατρό και η μικρή έχει γυρίσει (επιτέλους) σωστά μου είπε! Οπότε είχαμε κανονίσει Παρασκευή ακόμα 1 καρδιοτοκογράφημα και να δούμε πώς πάει... έχω ηπερηχογραφική ΠΗΤ στις 13/6 και μου έλεγε ότι αν δεν γεννήσω μέχρι τότε να κάνουν πρόκληση λόγω σακχάρου.

Έκανα και εξετάσεις για ουρικό και έχω λίγο ανεβασμένο, την προηγούμενη φορά 6,0 και τώρα 6,1 με όριο το 6,0 (πίεση δεν έχω καθόλου). Μιλήσαμε το μεσημέρι και μου είπε να μου κάνει πρόκληση την Παρασκευή λόγω σακχάρου κ ουρικού και επειδή έρχεται 3ημερο μη χρειαστεί να κάνω καμία εξέταση και δεν τα λειτουργεί κανένα μιρκοβιολογικό κτλ κτλ... 

Με άγχωσε πολύ, μου έρχεται να βάλω τα κλάματα... δεν καταλαβαίνω το γιατί και δεν θέλω να πάω και με πρόκληση πιο πριν από το κανονικό... έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη γιατρό αυτή, ότι είναι και υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και της έχω εμπιστοσύνη, αλλά τώρα με προβλημα΄τησε πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mavi είπε:

Κορίτσια έχω αγχωθεί πολύ...

πήγα σήμερα στη γιατρό και η μικρή έχει γυρίσει (επιτέλους) σωστά μου είπε! Οπότε είχαμε κανονίσει Παρασκευή ακόμα 1 καρδιοτοκογράφημα και να δούμε πώς πάει... έχω ηπερηχογραφική ΠΗΤ στις 13/6 και μου έλεγε ότι αν δεν γεννήσω μέχρι τότε να κάνουν πρόκληση λόγω σακχάρου.

Έκανα και εξετάσεις για ουρικό και έχω λίγο ανεβασμένο, την προηγούμενη φορά 6,0 και τώρα 6,1 με όριο το 6,0 (πίεση δεν έχω καθόλου). Μιλήσαμε το μεσημέρι και μου είπε να μου κάνει πρόκληση την Παρασκευή λόγω σακχάρου κ ουρικού και επειδή έρχεται 3ημερο μη χρειαστεί να κάνω καμία εξέταση και δεν τα λειτουργεί κανένα μιρκοβιολογικό κτλ κτλ... 

Με άγχωσε πολύ, μου έρχεται να βάλω τα κλάματα... δεν καταλαβαίνω το γιατί και δεν θέλω να πάω και με πρόκληση πιο πριν από το κανονικό... έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη γιατρό αυτή, ότι είναι και υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και της έχω εμπιστοσύνη, αλλά τώρα με προβλημα΄τησε πολύ...

Mavi μου καλησπέρα! 
Καταλαβαίνω απολύτως το πως νιώθεις και θεωρώ πως όλες μας στη θέση σου το ίδιο θα νιώθαμε… Έχε όμως εμπιστοσύνη στη γιατρό σου, κάτι παραπάνω θα ξέρει! Ούτως ή άλλως αυτό που περιμέναμε ήταν να πάρει θέση η μικρή πράγμα που έγινε (🙏🏼❤️) και εκτός αυτού, είναι τελειομηνη και με το παραπάνω! Από τη στιγμή που μπαίνεις στο μήνα σου, έστω και 1 μέρα να πάρεις θεωρείται τελειομηνη κύηση, οπότε μην αγχώνεσαι! Από την άλλη, η γιατρός φυσικά ενδιαφέρεται για το μωράκι αλλά πρώτα απ όλους θα κοιτάξει τη μανούλα, δηλαδή εσένα! Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, εγώ στη θέση σου θα άκουγα τη γιατρό μου και θα έκανα αυτό που μου λέει..άλλωστε ειμαι σίγουρη πως θα ήταν για το καλό το δικό μου αλλά και του μωρού μου❤️ 
 

Υ.Γ.: Έπειτα σκέψου το θετικό της υπόθεσης…. Ότι σε λίγες μέρες θα κρατάς αγκαλιά το πιο όμορφο πλάσμα της ζωής σου!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexandra92 είπε:

Mavi μου καλησπέρα! 
Καταλαβαίνω απολύτως το πως νιώθεις και θεωρώ πως όλες μας στη θέση σου το ίδιο θα νιώθαμε… Έχε όμως εμπιστοσύνη στη γιατρό σου, κάτι παραπάνω θα ξέρει! Ούτως ή άλλως αυτό που περιμέναμε ήταν να πάρει θέση η μικρή πράγμα που έγινε (🙏🏼❤️) και εκτός αυτού, είναι τελειομηνη και με το παραπάνω! Από τη στιγμή που μπαίνεις στο μήνα σου, έστω και 1 μέρα να πάρεις θεωρείται τελειομηνη κύηση, οπότε μην αγχώνεσαι! Από την άλλη, η γιατρός φυσικά ενδιαφέρεται για το μωράκι αλλά πρώτα απ όλους θα κοιτάξει τη μανούλα, δηλαδή εσένα! Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, εγώ στη θέση σου θα άκουγα τη γιατρό μου και θα έκανα αυτό που μου λέει..άλλωστε ειμαι σίγουρη πως θα ήταν για το καλό το δικό μου αλλά και του μωρού μου❤️ 
 

Υ.Γ.: Έπειτα σκέψου το θετικό της υπόθεσης…. Ότι σε λίγες μέρες θα κρατάς αγκαλιά το πιο όμορφο πλάσμα της ζωής σου!🥰

Σε ευχαριστώ πολύ! έτσι είναι, όπως τα λες...

Ρώτησα τελικά φίλη γιατρό και αυτή μίλησε με φίλη της γυναικολόγο και μου "εξήγησαν" κατά κάποιο τρόπο το γιατί... ότι λόγω σακχάρου και ηλικίας φοβούνται για προεκλαμψία μετά τις 38 εβδομάδες... οπότε άρχισα να το χωνεύω σιγά σιγά... θα την πάρω και αύριο να το συζητήσω πιο αναλυτικά μαζί της, γιατί όταν με πήρε κ μου το είπε απλά πανικοβλήθηκα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mavi είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! έτσι είναι, όπως τα λες...

Ρώτησα τελικά φίλη γιατρό και αυτή μίλησε με φίλη της γυναικολόγο και μου "εξήγησαν" κατά κάποιο τρόπο το γιατί... ότι λόγω σακχάρου και ηλικίας φοβούνται για προεκλαμψία μετά τις 38 εβδομάδες... οπότε άρχισα να το χωνεύω σιγά σιγά... θα την πάρω και αύριο να το συζητήσω πιο αναλυτικά μαζί της, γιατί όταν με πήρε κ μου το είπε απλά πανικοβλήθηκα... 

Είδες που τελικά όλα γίνονται για καλό? 🥰 Και γω έχω θέμα με τη προεκλαμψία μιας που είμαι υποψήφια από την αρχή της εγκυμοσύνης μου με δείκτες 1 προς 80 αν θυμάμαι καλά... Από τη 12η μέχρι τη 36η εβδομάδα έπαιρνα Σαλοσπίρ των 160mg και τωρα που το εκοψα εχω πρηστεί και μετράω αναγκαστικά 3 φορές την ημέρα τη πίεσή μου... Είναι πολύ επικίνδυνο για τη ζωή της μητέρας αλλά και του παιδιού την ώρα που γεννιέται. Δυστυχώς το γνωρίζω από πρώτο χέρι διότι το πέρασε η 1η μου ξαδέλφη στην Αγγλία... τεσπα! 

Άρα όλα καλά!!! Είχε τους λόγους της η γιατρός σου και πολύ καλά κάνει που θέλει να γεννήσετε άμεσα - καλύτερα πιο πριν παρά αργότερα με περισσότερο ρίσκο! Μη το σκέφτεσαι καθόλου, είμαι σίγουρη πως είσαι σε καλά χέρια!! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια και με το καλό να πάρεις στα χέρια σου τη μπουμπού!!!🥰❣️Ανυπομονώ και ''γώ μαζί σου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Γέννησα κι εγώ στις 1/06 με πρόκληση φυσιολογικά στις 38+2 εβδομάδες.. είναι μια απίστευτη εμπειρία από το μεσημέρι μέχρι τις 8 το απόγευμα με είχαν με τεχνητούς πόνους αλλά τους ένιωθα σχετικά ήπια. Στις 8 το απόγευμα με διαστολή 8 μου λέει η μαία πήγαινε δοκίμασε στην τουαλέτα μπας και σε βοηθήσει η καθιστή στάση. Αυτό ήταν παιδιά άρχισαν οι πόνοι στις 8 και στις 8:25 γεννήθηκε. Μετά περπάτησα κατευθείαν και είμαστε εγώ και η μπέμπα πολύ καλά.. εύχομαι σε όλες να κρατήσετε σύντομα τα παιδάκια σας στην αγκαλιά σας.. είναι το μεγαλύτερο δώρο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...