Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Alexandra92 είπε:

Καλημέρα καλή μου! ♥️ Πώς είσαι; 

Welcome to the club - Και μένα έχουν αρχίσει να πρήζονται πόδια - χέρια... Σήμερα είμαι 33+2 και περίπου τέλος 31ης εβδομαδας, μου ξεκίνησε. Αφού φαντάσου τα δάχτυλά μου έχουν πρηστεί τόσο που αναγκάστηκα να βγάλω όλα τα δαχτυλίδια εκτός της βέρας (μιας και νιόπαντρη δε την εχω χορτασει χαχαχα - με το ζόρι τη κρατάω αλλά δε τη βλέπω για πολύ ακόμα 😅)... Επίσης πονάνε οι πατούσες μου, αλλά θεωρώ πως κατα ένα μεγάλο βαθμό φταίει το βάρος μου...έχει αυξηθεί αρκετά και επιβαρύνει πολύ το σώμα μου. Οπότε λογικό να υπάρχουν πόνοι & πρηξίματα... Πάντως το ποδόλουτρο είναι η καλύτερη λύση στη φάση που είμαστε τώρα... Κρύο νεράκι, ψηλά τα πόδια, μπόλικο νεράκι για ενυδάτωση και φυσικά μασαζάκι (επιβάλλεται)! Η κουμπάρα μου μάς συμβουλεύει από δω και πέρα να ελαττώσουμε το αλάτι (αν δε το έχουμε κάνει ήδη) ή ακόμη καλύτερα να το κόψουμε τελείως... Εγώ προσπαθώ να μη βάζω πουθενά και ομολογώ πως αρχίζω να συνηθίζω χωρίς αυτό...

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλο μήνα !! 

Αχ κατάλαβα, υπομονή! Κοίτα εγώ από την αρχή είχα κόψει το αλάτι τελείως αλλά εδώ και 1.5 μήνα βάζω λίγο πλέον στα φαγητά και στις σαλάτες, μέχρι πριν 1.5 μήνα όλα αναλατα τα ετρωγα οπότε σκέφτηκα μήπως επηρέασε και το αλάτι η μπορεί και πάλι να γινόταν... Πάντως τώρα το έκοψα πάλι τελείως και η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ καλύτερα... Για να δούμε... Πιο πολύ φοβάμαι γιατί εμένα μου βρέθηκε και λίγο λεύκωμα στα ούρα στην τελευταία επίσκεψη στον γυναικολόγο αλλά ο ίδιος μου είπε να μην ανησυχώ και θα το δούμε την επόμενη φορά πάλι το λεύκωμα. Όσο για το πρήξιμο μου είπε ότι ανησυχητικό είναι όταν πιέζεις με το δάχτυλο το πρήξιμο και δεν επανέρχεται αμέσως το δέρμα. Οπότε είμαι καλα και σταμάτησα να ανησυχώ... 

Πλησιάζουμε στο τέλος ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!! Πριν λίγο γύρισα από τον γιατρό..είμαι 35+3 και η μικρή ζυγίζει 2.700γρ... πριν 3 βδομάδες ήταν 1800γρ.. πήρε αρκετό βάρος 😁 ..είναι πολύ καλά..ο τράχηλος μου είναι μια χαρά (δηλαδή δεν είμαι ακομα για γέννα) και έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού..

Σε τρεις βδομάδες από τώρα πάω για προγραμματισμένη καισαρική λόγω το ότι λιποθυμαω σε έντονο πόνο και μου είπε ότι δεν ρισκάρει φυσική γεννα σε μένα.. ανά βδομάδα θα με βλεπει πλέον και εκεί γύρω στις 23 μαϊου θα πάω να την βγάλω την μπέμπα μας😁

Έχω τρομερό άγχος δεν το κρύβω αλλά θα το πάρω κάποια στιγμή απόφαση!! Μου είπε ότι μέχρι το τέλος θα είναι περίπου στα 3300γρ..αυτά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christipel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πριν λίγο γύρισα από τον γιατρό..είμαι 35+3 και η μικρή ζυγίζει 2.700γρ... πριν 3 βδομάδες ήταν 1800γρ.. πήρε αρκετό βάρος 😁 ..είναι πολύ καλά..ο τράχηλος μου είναι μια χαρά (δηλαδή δεν είμαι ακομα για γέννα) και έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού..

Σε τρεις βδομάδες από τώρα πάω για προγραμματισμένη καισαρική λόγω το ότι λιποθυμαω σε έντονο πόνο και μου είπε ότι δεν ρισκάρει φυσική γεννα σε μένα.. ανά βδομάδα θα με βλεπει πλέον και εκεί γύρω στις 23 μαϊου θα πάω να την βγάλω την μπέμπα μας😁

Έχω τρομερό άγχος δεν το κρύβω αλλά θα το πάρω κάποια στιγμή απόφαση!! Μου είπε ότι μέχρι το τέλος θα είναι περίπου στα 3300γρ..αυτά!!

Μπραβο η μικρη σου ειναι μια χαρα!!! Και γω σημερα πηγα γιατρο, ειμαι 34 και 5 και η μικρη μας ειναι 2500. Εμεις θα γεννησουμε μαλλον 20/05. Την αλλη βδομαδα θα παω για καρδιοτοκογραφημα στο ιασω και μετα, δεν υπαρχει μετα χαχαχαχ σε 16 μερες γενναω! Και μενα περιεργο μου φαινεται, αγχωνομαι κυριως για το αν πανε ολα καλα. Γιατι στην πρωτη γεννα την τελευταια στιγμη ειχαν στραβωσει τα πραγματα οποτε θα ειμαι στην τσιτα μεχρι να ακουσω το κλαμα της. 
Οποτε κοντα-κοντα θα ειναι τα κοριτσακια μας τα ομορφα!!! Εσυ που θα γεννησεις; Εδω αθηνα εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Μπραβο η μικρη σου ειναι μια χαρα!!! Και γω σημερα πηγα γιατρο, ειμαι 34 και 5 και η μικρη μας ειναι 2500. Εμεις θα γεννησουμε μαλλον 20/05. Την αλλη βδομαδα θα παω για καρδιοτοκογραφημα στο ιασω και μετα, δεν υπαρχει μετα χαχαχαχ σε 16 μερες γενναω! Και μενα περιεργο μου φαινεται, αγχωνομαι κυριως για το αν πανε ολα καλα. Γιατι στην πρωτη γεννα την τελευταια στιγμη ειχαν στραβωσει τα πραγματα οποτε θα ειμαι στην τσιτα μεχρι να ακουσω το κλαμα της. 
Οποτε κοντα-κοντα θα ειναι τα κοριτσακια μας τα ομορφα!!! Εσυ που θα γεννησεις; Εδω αθηνα εισαι; 

Ποοοο αλήθεια;;;δηλαδή ξεκινάμε μια μια να γεννάμε;;;δεν το πιστεύω ακόμα..είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε πολύ καλά σε σένα κ όχι μόνο το κλάμα της θα ακούσεις αλλά και το γέλιο της αργότερα!!😁😁😁

Όχι δεν είμαι Αθήνα..στη Λάρισα μένω και θα γεννήσω σε νοσοκομείο γιατί στο Ιασώ της Θεσσαλίας αν προκύψει κάτι σε πάνε στο νοσοκομείο..άσε κιόλας που έχει καλύτερη μονάδα μαιευτικής😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια .. 

Απο οτι βλέπω μπήκαμε στην τελική ευθεία .. @Sofia33& @Christipel Με το καλό.. να πάνε όλα κατ ευχην .. εγώ εχω την άλλη εβδομάδα ραντεβού με το γιατρό για να μου προγραμματίσει λογικά και εμένα την καισαρική .. τότε θα είμαι 35+2! Σας είπαν κάτι για ενέσεις Κορτιζόνης ή δεν χρειάζονται;;

Εχω αγωνία τολμώ να πω.. δυσκολεύομαι στις κινήσεις μου κ φυσικά τα πόδια μου πρήζονται αλλα μετα απο ξεκούραση επανέρχονται στο φυσιολογικό .. η αληθεια ειναι οτι παρόλο που εχω δίδυμα δεν μπορώ να κάθομαι .. όλο κάτι βρίσκω να κανω!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Christipel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πριν λίγο γύρισα από τον γιατρό..είμαι 35+3 και η μικρή ζυγίζει 2.700γρ... πριν 3 βδομάδες ήταν 1800γρ.. πήρε αρκετό βάρος 😁 ..είναι πολύ καλά..ο τράχηλος μου είναι μια χαρά (δηλαδή δεν είμαι ακομα για γέννα) και έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού..

Σε τρεις βδομάδες από τώρα πάω για προγραμματισμένη καισαρική λόγω το ότι λιποθυμαω σε έντονο πόνο και μου είπε ότι δεν ρισκάρει φυσική γεννα σε μένα.. ανά βδομάδα θα με βλεπει πλέον και εκεί γύρω στις 23 μαϊου θα πάω να την βγάλω την μπέμπα μας😁

Έχω τρομερό άγχος δεν το κρύβω αλλά θα το πάρω κάποια στιγμή απόφαση!! Μου είπε ότι μέχρι το τέλος θα είναι περίπου στα 3300γρ..αυτά!!

Μπραβο κοριτσι μου τελεια τα νεα σου ❤️ με το καλο να την υποδεχτειτε!

Οντως πηρε πολυ βαρος αδικα αγωνοσουν τελικα! :P Μακαρι να εχει παρει κ εμενα τοσο βαρος την αλλη εβδομαδα που θα την δουμε.

Θα περασει πολυ γρηγορα ο καιρος μεχρι στις 23/5 τιποτα δεν εμεινε! πολυ χαιρομαι που φτανουμε ολες σιγα σιγα στο τελος!

κι εγω εχω αγχος και νομιζω δεν θα νιωσω ετοιμη οσες εβδομαδες και να περασουν χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eva29 μην Ανησυχείς καθόλου .. θα πάρει η κορακλα σου το επιθυμητό βάρος .. άλλωστε το βάρος μεσα στην κοιλιτσα μας ειναι κατα προσέγγιση .. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλημέρα κορίτσια .. 

Απο οτι βλέπω μπήκαμε στην τελική ευθεία .. @Sofia33& @Christipel Με το καλό.. να πάνε όλα κατ ευχην .. εγώ εχω την άλλη εβδομάδα ραντεβού με το γιατρό για να μου προγραμματίσει λογικά και εμένα την καισαρική .. τότε θα είμαι 35+2! Σας είπαν κάτι για ενέσεις Κορτιζόνης ή δεν χρειάζονται;;

Εχω αγωνία τολμώ να πω.. δυσκολεύομαι στις κινήσεις μου κ φυσικά τα πόδια μου πρήζονται αλλα μετα απο ξεκούραση επανέρχονται στο φυσιολογικό .. η αληθεια ειναι οτι παρόλο που εχω δίδυμα δεν μπορώ να κάθομαι .. όλο κάτι βρίσκω να κανω!! 

 

Ναι, οντως τελικη ευθεια. Κοιτα, ειχαμε πει για την κορτιζονη με το γιατρο, αλλα χτες δεν το συζητησαμε παλι. Εξαλλου θα γεννησω μετα τις 37 βδομαδες, θα ειμαι 37 και 1 οποτε θεωρω οτι δε θα χρειαστει να τις κανω. Αλλα κ να χρειαστει δε με πειραζει, ας ειναι! 
αντε με το καλο κ συ να υποδεχτεις τα ζουζουνια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς σήμερα κάναμε τις εξετάσεις του μήνα και αύριο περιμένουμε αποτελέσματα.
Τρίτη (33 + 2) έχουμε ραντεβού με τη γιατρό μας -για Doppler πάλι λογικά- και από κει και πέρα θα μας βλέπει κάθε 2 εβδομάδες για non stress! 
Πλησιάζει ο καιρός και αρχίζω να αγχώνομαι η αλήθεια είναι… Από την άλλη ανυπομονώ να κρατήσω αγκαλιά το θαυματακι μας💙 Με το καλό σε όλες μας κορίτσια μου… Όλα να πάνε κατ’ ευχήν εύχομαι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, πέρασε καμιά σας covid κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και όντας τριπλά εμβολιασμένη; Αν ναι, ποιο ήταν το επόμενο βήμα μετά το θετικό σελφ τεστ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Alexandra92 είπε:

Κορίτσια, πέρασε καμιά σας covid κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και όντας τριπλά εμβολιασμένη; Αν ναι, ποιο ήταν το επόμενο βήμα μετά το θετικό σελφ τεστ; 

Καλησπέρα! Είμαι στην ομάδα του Ιουλίου. Πέρασα covid τριπλά εμβολιασμενη πριν 2 μήνες. Την πρώτη μέρα είχα δέκατα και κατάπτωση και αρνητικό τεστ, μετά μου πέρασαν τα δέκατα και μου έμεινε πρώτα καταρροη και μετά μπούκωμα αλλά έβγαλα τελικά θετικά τεστ. Βγήκες θετική; Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο βήμα διαφορετικό από τους άλλους. Περιμένεις μερικές μέρες να σου περάσει. Λογικά θα το περάσεις ελαφριά, όπως οι υπόλοιποι τριπλοεμβολιασμενοι. Αν νιώθεις κατάπτωση ή αν κάνεις δέκατα /πυρετό μπορείς να παίρνεις ντεπον (εγώ μόνο 1 την πρώτη μέρα χρειάστηκα αλλά ο γιατρός μου είχε πει ελεύθερα οπότε θέλω να παίρνω) και εγώ έπαιρνα κι ένα σπρέι φυτικό για το μπούκωμα που κάνει στην εγκυμοσύνη αν και μου είπαν ότι γενικά μετά το 1ο τρίμηνο όλα τα δίνουν. Ελαφριές καραμέλες για τον πονόλαιμο και τέτοια. Κανονικά σαν κλασική ιωσουλα λίγες μερούλες. Εννοείται αν κάτι επιμένει ή σε προβληματισει ρωτάς το γιατρό σου, αλλά είναι σπάνιο να σε πάρει βαριά ενώ είσαι εμβολιασμενη. Μόνο αν είναι πολύ κοντά στην ημέρα που είναι να γεννήσεις έχεις θέμα μήπως σου βγαίνει ακόμα το μοριακό θετικό στο μαιευτήριο και δε μπορείς να γεννήσεις με το γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Καλησπέρα! Είμαι στην ομάδα του Ιουλίου. Πέρασα covid τριπλά εμβολιασμενη πριν 2 μήνες. Την πρώτη μέρα είχα δέκατα και κατάπτωση και αρνητικό τεστ, μετά μου πέρασαν τα δέκατα και μου έμεινε πρώτα καταρροη και μετά μπούκωμα αλλά έβγαλα τελικά θετικά τεστ. Βγήκες θετική; Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο βήμα διαφορετικό από τους άλλους. Περιμένεις μερικές μέρες να σου περάσει. Λογικά θα το περάσεις ελαφριά, όπως οι υπόλοιποι τριπλοεμβολιασμενοι. Αν νιώθεις κατάπτωση ή αν κάνεις δέκατα /πυρετό μπορείς να παίρνεις ντεπον (εγώ μόνο 1 την πρώτη μέρα χρειάστηκα αλλά ο γιατρός μου είχε πει ελεύθερα οπότε θέλω να παίρνω) και εγώ έπαιρνα κι ένα σπρέι φυτικό για το μπούκωμα που κάνει στην εγκυμοσύνη αν και μου είπαν ότι γενικά μετά το 1ο τρίμηνο όλα τα δίνουν. Ελαφριές καραμέλες για τον πονόλαιμο και τέτοια. Κανονικά σαν κλασική ιωσουλα λίγες μερούλες. Εννοείται αν κάτι επιμένει ή σε προβληματισει ρωτάς το γιατρό σου, αλλά είναι σπάνιο να σε πάρει βαριά ενώ είσαι εμβολιασμενη. Μόνο αν είναι πολύ κοντά στην ημέρα που είναι να γεννήσεις έχεις θέμα μήπως σου βγαίνει ακόμα το μοριακό θετικό στο μαιευτήριο και δε μπορείς να γεννήσεις με το γιατρό σου. 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση! 

Χθες το βράδυ αισθάνθηκα λίγο πονόλαιμο, δεν έδωσα και πολλή σημασία μιας και νωρίτερα είχα πιει παγωμένο smoothie. Σήμερα κατα το μεσημεράκι δεν αισθανόμουν πολύ καλά, είχα λίγο πονοκέφαλο και μπούκωμα. Κανω σελφ τεστ, βγαίνει αρνητικό. Παίρνω ντεπόν... Δυο ώρες μετά και ενώ συνεχίζω να μην αισθάνομαι καλά (πονούσε αρκετά το κορμί μου και ένιωθα κόπωση) λέω ας βάλω θερμόμετρο... είχα δέκατα. Κάνω 2ο σελφ τεστ, βγαίνει κατευθείαν θετικό. Από εκείνη την ώρα φοβάμαι πολύ για το μωράκι μου. Το αισθάνομαι ως συνήθως αλλά όσο να 'ναι με έχει αγχώσει το όλο θέμα. Μετράω θερμοκρασία ανά μια ώρα, έφτασε μέχρι 38,3... Πίνω πολλά υγρά, πήρα και δεύτερο ντεπόν 1000αρι και με το ζόρι έπεσε... τώρα έχω και βήχα, ευτυχώς όχι πολύ επίμονο... Σκέφτομαι αύριο να πάω σε ένα μικροβιολογικό να κάνω rapid test να σιγουρευτω αλλά αν κρίνω από τα συμπτώματα (συν το θετικο σελφ), πολύ πιθανό να ειμαι θετική...

Εν τω μεταξύ, επειδή είναι Κυριακή δεν επικοινώνησα με τη γιατρό μου... σκοπεύω να τη καλέσω αύριο γιατί Τρίτη έχουμε και το προγραμματισμένο ραντεβού του μήνα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Alexandra92 είπε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση! 

Χθες το βράδυ αισθάνθηκα λίγο πονόλαιμο, δεν έδωσα και πολλή σημασία μιας και νωρίτερα είχα πιει παγωμένο smoothie. Σήμερα κατα το μεσημεράκι δεν αισθανόμουν πολύ καλά, είχα λίγο πονοκέφαλο και μπούκωμα. Κανω σελφ τεστ, βγαίνει αρνητικό. Παίρνω ντεπόν... Δυο ώρες μετά και ενώ συνεχίζω να μην αισθάνομαι καλά (πονούσε αρκετά το κορμί μου και ένιωθα κόπωση) λέω ας βάλω θερμόμετρο... είχα δέκατα. Κάνω 2ο σελφ τεστ, βγαίνει κατευθείαν θετικό. Από εκείνη την ώρα φοβάμαι πολύ για το μωράκι μου. Το αισθάνομαι ως συνήθως αλλά όσο να 'ναι με έχει αγχώσει το όλο θέμα. Μετράω θερμοκρασία ανά μια ώρα, έφτασε μέχρι 38,3... Πίνω πολλά υγρά, πήρα και δεύτερο ντεπόν 1000αρι και με το ζόρι έπεσε... τώρα έχω και βήχα, ευτυχώς όχι πολύ επίμονο... Σκέφτομαι αύριο να πάω σε ένα μικροβιολογικό να κάνω rapid test να σιγουρευτω αλλά αν κρίνω από τα συμπτώματα (συν το θετικο σελφ), πολύ πιθανό να ειμαι θετική...

Εν τω μεταξύ, επειδή είναι Κυριακή δεν επικοινώνησα με τη γιατρό μου... σκοπεύω να τη καλέσω αύριο γιατί Τρίτη έχουμε και το προγραμματισμένο ραντεβού του μήνα...

 

Μην αγχώνεσαι πολύ! Έτσι κάνει και υποχωρεί γρήγορα. Στα μωράκια μας δεν περνάει ο ιός και δε νοσούν. Πάρε αύριο τη γιατρο σου. Πιστεύω κι αυτή θα σου πει όπως ο δικός μου ντεπονακια για να μην έχεις πυρετό ψηλό και να την ενημερώσεις αν νιώσεις σοβαρή επιδείνωση. Πάντως ξέρω κι άλλες κοπέλες που νοσησαν έγκυες, μια φίλη μου στο μήνα της κιόλας και έκανε τον κύκλο του και σε αυτή. Σε 4μερουλες ήταν οκ απλά συνέχιζε να έχει θετικό τεστ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexandra92 είπε:

Κορίτσια, πέρασε καμιά σας covid κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και όντας τριπλά εμβολιασμένη; Αν ναι, ποιο ήταν το επόμενο βήμα μετά το θετικό σελφ τεστ; 

Καλησπέρα Αλεξάνδρα .. Άρχισα σου συνιστώ ψυχραιμία .. Εγω και τα δίδυμα το περασαμε το Φλεβάρη .. περίπου 6 μηνών! Βγήκε θετικό παίρνοντας δείγμα απο το λαιμό και όχι απο τη μύτη .. 

Αν και 3πλα εμβολιασμένη θα πω οτι το περαςα σχετικά δύσκολα .. και αυτό γιατί ο βήχας και η καταρροή κράτησαν περίπου 20 μέρες και βάλε .. Προσωπικά είχα μονο ένα 24ωρο υψηλό πυρετό που έφτανε μέχρι 38,5 και μετα απο εκει και πέρα έντονο βήχα και καταρροή ..κόπωση δεν ένιωθα!!  Το «λάθος» μου ειναι οτι θα επρεπε να πιέσω το γιατρό να μου δώσει κάποιο φαρμακο ή εισπνεόμενο για το βήχα γιατί ήταν τοςο έντονος όπου έπαθα μια μικρή θλάση στα πλευρά όπου ο πόνος ήταν αφόρητος .. 
 

Καλώντας τον εοδυ μου είπαν πως δεν χρειάζεται να κανω pcr επειδή ήμουν τριπλά εμβολιασμένη .. εγώ να σου πω την αληθεια το έκανα και πήρα και το πιστοποιητικό νοσησης που διαρκεί 6 μήνες !! Βγήκα αρνητική μετα απο 18 μέρες θετικού σελφ τεστ! 
 

Κανε υπομονη και ακολουθα τις οδηγίες του γιατρού σου .. ο γυναικολογος σε παραπέμπει σε παθολόγο .. εύχομαι ολόψυχα περαστικά .. 😊🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια @MyNa @Christyne! Η αλήθεια είναι ότι με καθησυχάσατε αρκετά…

Χθες όλο το βράδυ ταλαιπωρήθηκα πολύ αλλά ευτυχώς τώρα έχω καποιες ώρες απύρετη. Βήχας/μπούκωμα/καταρροή επιμένουν αλλά είναι υποφερτά προς το παρόν. Θα μιλήσω αργότερα και με τη γιατρό μου και βλέποντας και κάνοντας… Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι♥️
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Πήγα χθες στο 3ο μάθημα προγεννητικής αγωγής και μιλήσαμε για τον θηλασμό. Για όποια ενδιαφέρεται μου έδωσαν και κάποιους "χρήσιμους συνδέσμους" και σας τους στέλνω:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!είμαι στα μωράκια για αρχές Ιουλίου αλλα ήθελα να ρωτήσω κάτι εσάς που ειστε πιο έμπειρες...μου είπε στο doppler ότι το μωράκι έχει μικρότερη κοιλιτσα από το μέσο όρο.. επίσης έχω λιγότερο αμνιακό από το μέσο όρο και αρχή πλακουντιακης ανεπάρκειας...μου είπε ισως φταίει η διατροφή και να την φτιάξω στις επόμενες 2 εβδομάδες,κομμένες οι τροφες με υψηλό γλυκαιμικο δεικτη και πολλά μικρά γεύματα...έχει καμία σας παρόμοια εμπειρια;;;πάνε όλα καλα;;είμαι 30 εβδομαδων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mavi είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Πήγα χθες στο 3ο μάθημα προγεννητικής αγωγής και μιλήσαμε για τον θηλασμό. Για όποια ενδιαφέρεται μου έδωσαν και κάποιους "χρήσιμους συνδέσμους" και σας τους στέλνω:

Ευχαριστούμε Πολύ!! Εγώ έχω το βιβλίο του Παπαβέντζη και το διαβάζω, αναφέρεται στα πάντα, διατροφή, παιχνίδι, ντύσιμο,κατοικίδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!είμαι στα μωράκια για αρχές Ιουλίου αλλα ήθελα να ρωτήσω κάτι εσάς που ειστε πιο έμπειρες...μου είπε στο doppler ότι το μωράκι έχει μικρότερη κοιλιτσα από το μέσο όρο.. επίσης έχω λιγότερο αμνιακό από το μέσο όρο και αρχή πλακουντιακης ανεπάρκειας...μου είπε ισως φταίει η διατροφή και να την φτιάξω στις επόμενες 2 εβδομάδες,κομμένες οι τροφες με υψηλό γλυκαιμικο δεικτη και πολλά μικρά γεύματα...έχει καμία σας παρόμοια εμπειρια;;;πάνε όλα καλα;;είμαι 30 εβδομαδων

Γεια σου!!! Μονο για την κοιλιτσα σου ειπε; Λιγοτερο απο το μεσο ορο, μεσα ομως στις καμπυλες δεν θεωρω οτι ειναι ανησυχητικο. Δευτερον, λιγοτερο αμνιακο; Ποσο δηλαδη; 
τριτον, αρχη πλακουντιακης ανεπαρκειας δηλαδη ο πλακουντας ειναι grade 2 για παραδειγμα; 
Γενικα, κανεις καποια διαιτα; Συνηθως διατροφη με υψηλου γλυκαιμικου δεικτη τροφες οδηγουν σε μεγαλες κοιλιτσες, οχι σε μικρες. 
εγω θα σου ελεγα να πας στο γιατρο σου, να κανεις εναν ωραιο υπερηχο για να τα δειτε ολα αυτα αναλυτικα. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πως πατε;;;;

εγω χτες εκανα καρδιοτοκογραφημα. Θα κανω παλι ενα την παρασκευη κ την τριτη θα παω για υπερηχο. 
κανονιστηκε η καισαρικη μου για 20/05. Εχω αγχος, δεν το κρυβω. Κ εχω πολυ συγκεκριμενο αγχος, μην δεν παει κατι καλα τελευταια στιγμη οπως την προηγουμενη φορα. Προσπαθω να την παλευω ομως. 1 βδομαδα ειναι στην ουσια. 
αυριο-μεθαυριο θα κανω και τις ενεσεις κορτιζονης για σιγουρια. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Κοριτσια πως πατε;;;;

εγω χτες εκανα καρδιοτοκογραφημα. Θα κανω παλι ενα την παρασκευη κ την τριτη θα παω για υπερηχο. 
κανονιστηκε η καισαρικη μου για 20/05. Εχω αγχος, δεν το κρυβω. Κ εχω πολυ συγκεκριμενο αγχος, μην δεν παει κατι καλα τελευταια στιγμη οπως την προηγουμενη φορα. Προσπαθω να την παλευω ομως. 1 βδομαδα ειναι στην ουσια. 
αυριο-μεθαυριο θα κανω και τις ενεσεις κορτιζονης για σιγουρια. 
 

Καλησπέρα Σοφία!! Έφτασε η στιγμή σου ! Τίποτα δεν έμεινε ! Όλα καλά θα πάνε αυτή τη φορά, μην σκέφτεσαι τι έγινε, ήταν κάτι εξαιρετικά σπάνιο... Ούτως η άλλως τώρα θα την πάρετε νωρίτερα την μπέμπα σας. Λίγες μερουλες έμειναν. Κάνε υπομονή. ♥️

Εγώ είχα σήμερα υπέρυχο, με έβαλαν στον καρδιοτοκογραφο στην αρχή, όλα καλά δεν είχα συσπάσεις και μετά κάναμε υπέρυχο. Η μπέμπα είναι 2750γρ έχει πάρει μπόλικο βάρος ! Τζάμπα αγχωνομουν και εγώ για το βάρος της. 

Μου είπε πως σε δύο με δυόμιση εβδομάδες θα την πάρουμε. Δηλαδή 38+ κάτι θα είμαι. Μεταξύ 23/5-27/5 

Ανυπομονώ!! Και φοβάμαι !! Όλα μαζί!! Αύριο θα καλέσω και την παιδίατρο για μια πρώτη κουβέντα. 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eva29 είπε:

Καλησπέρα Σοφία!! Έφτασε η στιγμή σου ! Τίποτα δεν έμεινε ! Όλα καλά θα πάνε αυτή τη φορά, μην σκέφτεσαι τι έγινε, ήταν κάτι εξαιρετικά σπάνιο... Ούτως η άλλως τώρα θα την πάρετε νωρίτερα την μπέμπα σας. Λίγες μερουλες έμειναν. Κάνε υπομονή. ♥️

Εγώ είχα σήμερα υπέρυχο, με έβαλαν στον καρδιοτοκογραφο στην αρχή, όλα καλά δεν είχα συσπάσεις και μετά κάναμε υπέρυχο. Η μπέμπα είναι 2750γρ έχει πάρει μπόλικο βάρος ! Τζάμπα αγχωνομουν και εγώ για το βάρος της. 

Μου είπε πως σε δύο με δυόμιση εβδομάδες θα την πάρουμε. Δηλαδή 38+ κάτι θα είμαι. Μεταξύ 23/5-27/5 

Ανυπομονώ!! Και φοβάμαι !! Όλα μαζί!! Αύριο θα καλέσω και την παιδίατρο για μια πρώτη κουβέντα. 🥰

Ειδες που στο ειπα για το βαρος;;;;; Πανω απο 3200 θα γεννηθει το παιδακι σου, μια χαρα θα ειναι!!!

Να μην φοβασαι για τιποτα! Ολα θα πανε τελεια. Να εχεις απλα αυτη τη γλυκια προσμονη να παρεις αγκαλια το πλασματακι σου! 
 

αντε να βαλει η Παναγια το χερι της, ολες μας να εχουμε τις πιο καλες γεννες με υγιη και γερα παιδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Κοριτσια πως πατε;;;;

εγω χτες εκανα καρδιοτοκογραφημα. Θα κανω παλι ενα την παρασκευη κ την τριτη θα παω για υπερηχο. 
κανονιστηκε η καισαρικη μου για 20/05. Εχω αγχος, δεν το κρυβω. Κ εχω πολυ συγκεκριμενο αγχος, μην δεν παει κατι καλα τελευταια στιγμη οπως την προηγουμενη φορα. Προσπαθω να την παλευω ομως. 1 βδομαδα ειναι στην ουσια. 
αυριο-μεθαυριο θα κανω και τις ενεσεις κορτιζονης για σιγουρια. 
 

Έφτασε η ώρα Σοφακι.. Απιστευτο το ποσο γρήγορα πέρασε ο καιρός .. Όλα θα πάνε καλα.. και απόλυτα φυσιολογικη η ανησυχία σου!
 

Εγώ κορίτσια μου αυριο εχω ραντεβού με το γιατρό .. Το άγχος μου θεωρώ οτι ειναι μεγαλο διότι νιώθω κάτι τσιμπήματα χαμηλά το βραδυ, εχω βαρύνει αρκετά και σήμερα είχα τόση ατονία που δεν μπορούσα να παρω τα πόδια μου.. και φυσικά και πρησμένα ποδαράκια! Και σκέφτομαι .. λες να παμε Νωρίτερα απο τις 37 εβδομάδες ;; Εύχομαι πως όχι .. σήμερα είμαι 35+1!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Καλησπέρα Σοφία!! Έφτασε η στιγμή σου ! Τίποτα δεν έμεινε ! Όλα καλά θα πάνε αυτή τη φορά, μην σκέφτεσαι τι έγινε, ήταν κάτι εξαιρετικά σπάνιο... Ούτως η άλλως τώρα θα την πάρετε νωρίτερα την μπέμπα σας. Λίγες μερουλες έμειναν. Κάνε υπομονή. ♥️

Εγώ είχα σήμερα υπέρυχο, με έβαλαν στον καρδιοτοκογραφο στην αρχή, όλα καλά δεν είχα συσπάσεις και μετά κάναμε υπέρυχο. Η μπέμπα είναι 2750γρ έχει πάρει μπόλικο βάρος ! Τζάμπα αγχωνομουν και εγώ για το βάρος της. 

Μου είπε πως σε δύο με δυόμιση εβδομάδες θα την πάρουμε. Δηλαδή 38+ κάτι θα είμαι. Μεταξύ 23/5-27/5 

Ανυπομονώ!! Και φοβάμαι !! Όλα μαζί!! Αύριο θα καλέσω και την παιδίατρο για μια πρώτη κουβέντα. 🥰

Εύα είδες που τελικά η μικρούλα πήρε το βάρος της ;; Θα πάνε όλα καλα μέχρι τέλους για όλες μας .. 

Αυριο βραδάκι θα σας γράψω και τα δικα μου νέα απο τους μπόμπιρες !! 💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Christyne είπε:

Έφτασε η ώρα Σοφακι.. Απιστευτο το ποσο γρήγορα πέρασε ο καιρός .. Όλα θα πάνε καλα.. και απόλυτα φυσιολογικη η ανησυχία σου!
 

Εγώ κορίτσια μου αυριο εχω ραντεβού με το γιατρό .. Το άγχος μου θεωρώ οτι ειναι μεγαλο διότι νιώθω κάτι τσιμπήματα χαμηλά το βραδυ, εχω βαρύνει αρκετά και σήμερα είχα τόση ατονία που δεν μπορούσα να παρω τα πόδια μου.. και φυσικά και πρησμένα ποδαράκια! Και σκέφτομαι .. λες να παμε Νωρίτερα απο τις 37 εβδομάδες ;; Εύχομαι πως όχι .. σήμερα είμαι 35+1!! 

Νομιζω ειναι φυσιολογικα τα πονακια χαμηλα! Αλλα πιστευω θα τις φτασεις τις 37 βδομαδες! Τα ποδαρακια παντα πιο ψηλα απο το υψος της καρδιας οταν εισαι ξαπλα. Και αφθονο κρυο νερο. Και ας σου μουδιαζουν απο το κρυο! Εγω ευτυχως και στις 2 εγκυμοσυνες δεν πρηστηκα καθολου, ουτε χερια ουτε ποδια. Αλλα στην πρωτη ειχα συνδρομο καρπιαιου και στα 2 χερια, και ημουν πραγματικα σαν κουλη! 
να μας πεις τα νεα σου αυριο για τους λεβεντες σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...