Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Νοέμβρης με τις βροχούλες ας γεμίσει τις κοιλιές σας με των μωρών σας τις καρδούλες


paradisebird

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Λοιπόν κορίτσια πήγα στη γιατρο!! Πολύ καλή και ήρεμη σου εμπνέει εμπιστοσύνη και ότι γίνει αν εχεις κάτι εσυ μάνα θα γίνεις!!! Λοιπόν της είπα το ιστορικό μου κ των γονέων μου λόγο του οτι είχα προλακτινη έχουμε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια Ισως λέει να έχω μεταβολικό σύνδρομο ή  πολυκιστικες ωοθήκες ή να κάνω ανωρρεκτους κύκλους, όλα αυτά ομως είναι υποθετικά γιατί πρέπει να έχουμε εικόνα από εξετάσεις αίματος! Μου έκανε υπέρηχο θυρεοειδή και φαίνεται μικρός αλλά μου είπε αυτο δεν είναι κ πρόβλημα ισως πάντα να ήταν έτσι δεν ξέρουμε γιατί δεν έχουμε εικόνα πως ήταν πριν! 
 

μου εγραψε εξετάσεις θυρεοειδή, αντισώματα θυρεοειδή, προλακτινη, lh, fsh, glucose, insulin level, amh

και μου είπε είναι καλύτερο να πάω κ στον γυναικολόγο να κάνω το τεστ παπ μου, να του πω ότι ήρθα στη γιατρο μου εγραψε αυτό κ αυτό και αν χρειάζεται να κάνω κ κατι άλλο από εξετάσεις! Αυτή με αυτες προς το παρόν μου λέει για το στάδιο αυτό είναι καλυμμένη! 
 

αν το σπερματοδιαγραμμα βγει τελειο είμαστε εντάξει αν όχι ή είναι αμφίβολο μου είπε να κάνει κ ένα εκεί στον γυναικολόγο μου που έχει εμβρυολογους ασχολούνται μόνο με αυτά Κ ισως να χρειαστεί να κάνει κ αυτος εξετάσεις ορμονικές! 
 

ελεγα να κλείσω ραντεβού στον γιατρο μετά την περίοδο αλλά τώρα με αυτά που άκουσα λεω να κλείσω αν έχει την άλλην εβδομάδα πριν μου έρθει η περίοδος 

θυρεοειδη εγω κανω καθε χρονο στις γενικες και εκανα και την τελευταια φορα που ειμουν εγκυος αρα θεωρειται σημαντικος.. τωρα lh ειπαμε ηταν χαμηλη εμενα και ειναι η ορμονη που δειχνει αν εχεις ωορρηξια (εγω την ειδα στον υπερηχο αλλα βγηκε χαμηλη η ορμονη.. τετοια κουφα μονο εγω τα παθαινω) FSH και E2 ηταν οι ορμονες που εκανα εγω τον περασμενο μηνα για να δουμε ποιοτητα και αποθεμα νομιζω.. αμη δεν εκανα.. τωρα ινσουλινη κτλ δεν θυμαμαι να εκανα.. ειχα κανει και αυτες που γινονται στον προγεννητικο ελεγχο αλλα συνηθως τις κανουμε αφου μεινουμε εγκυος.. βασικα οτι εξετασεις κανεις ειναι καλο αν και ψυχοφθορο ομως κερδιζεις χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν βρήκα πιο σύντομα στον γυναικολόγο από τις 13/12 δε πειράζει ας είναι τότε… 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

θυρεοειδη εγω κανω καθε χρονο στις γενικες και εκανα και την τελευταια φορα που ειμουν εγκυος αρα θεωρειται σημαντικος.. τωρα lh ειπαμε ηταν χαμηλη εμενα και ειναι η ορμονη που δειχνει αν εχεις ωορρηξια (εγω την ειδα στον υπερηχο αλλα βγηκε χαμηλη η ορμονη.. τετοια κουφα μονο εγω τα παθαινω) FSH και E2 ηταν οι ορμονες που εκανα εγω τον περασμενο μηνα για να δουμε ποιοτητα και αποθεμα νομιζω.. αμη δεν εκανα.. τωρα ινσουλινη κτλ δεν θυμαμαι να εκανα.. ειχα κανει και αυτες που γινονται στον προγεννητικο ελεγχο αλλα συνηθως τις κανουμε αφου μεινουμε εγκυος.. βασικα οτι εξετασεις κανεις ειναι καλο αν και ψυχοφθορο ομως κερδιζεις χρονο

επειδή η γιατρος είναι εκτός ΓΕΣΥ κ αυτή κ ο γυναικολόγος μου τον θυρεοειδή κ ινσουλίνη θα πω της Προσωπικού γιατρού να μου τα γράψει για να μην πληρώσω 300 ευρώ εξετάσεις! Και σήμερα σπερματοδιαγραμμα γιατί ήταν μέσω ΓΕΣυ πλήρωσε 1 ευρώ ο άντρας μου…ελπίζω να δεχτεί η ΠΙ διαφορετικά θα τα κάνω εκτός ΓΕΣΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

θυρεοειδη εγω κανω καθε χρονο στις γενικες και εκανα και την τελευταια φορα που ειμουν εγκυος αρα θεωρειται σημαντικος.. τωρα lh ειπαμε ηταν χαμηλη εμενα και ειναι η ορμονη που δειχνει αν εχεις ωορρηξια (εγω την ειδα στον υπερηχο αλλα βγηκε χαμηλη η ορμονη.. τετοια κουφα μονο εγω τα παθαινω) FSH και E2 ηταν οι ορμονες που εκανα εγω τον περασμενο μηνα για να δουμε ποιοτητα και αποθεμα νομιζω.. αμη δεν εκανα.. τωρα ινσουλινη κτλ δεν θυμαμαι να εκανα.. ειχα κανει και αυτες που γινονται στον προγεννητικο ελεγχο αλλα συνηθως τις κανουμε αφου μεινουμε εγκυος.. βασικα οτι εξετασεις κανεις ειναι καλο αν και ψυχοφθορο ομως κερδιζεις χρονο

ομως εγώ δεν κατάλαβα τα τεστ ωορρηξιας πάντα μου βγαίνουν θετικά εννοώ αν είχα κάποιο θέμα με ωορρηξιας δεν θα έπρεπε να μην έβρισκα θετικό;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Δεν βρήκα πιο σύντομα στον γυναικολόγο από τις 13/12 δε πειράζει ας είναι τότε… 

επειδή η γιατρος είναι εκτός ΓΕΣΥ κ αυτή κ ο γυναικολόγος μου τον θυρεοειδή κ ινσουλίνη θα πω της Προσωπικού γιατρού να μου τα γράψει για να μην πληρώσω 300 ευρώ εξετάσεις! Και σήμερα σπερματοδιαγραμμα γιατί ήταν μέσω ΓΕΣυ πλήρωσε 1 ευρώ ο άντρας μου…ελπίζω να δεχτεί η ΠΙ διαφορετικά θα τα κάνω εκτός ΓΕΣΥ

1 ευρω;;;;;;;; κλαιωωωωωω!!!!!!!!! 😂😂😂😂😂 εδω το απλο εχει 90€ (αν θυμαμαι καλα) και 135€ το πληρες!!!!!!!!

περιοδο ποτε δεν περιμενεις;;; 😉😉😉 καλο ειναι να πηγαινεις λιγο πριν τις γονιμες στο γυναικολογο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα και έχουμε χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων είναι 13.4 εκατομμύρια, τα υπόλοιπα είναι εντάξει δλδ η κινητικότητα είναι 80% κ μετά γίνεται 75%…τι λετε εσείς κάποια κοπέλα που έχει εμπειρία ή κάτι αντίστοιχο ας με βοηθήσει σας παρακαλώ… στεναχωρεθηκα παρά πολύ 😥😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

1 ευρω;;;;;;;; κλαιωωωωωω!!!!!!!!! 😂😂😂😂😂 εδω το απλο εχει 90€ (αν θυμαμαι καλα) και 135€ το πληρες!!!!!!!!

περιοδο ποτε δεν περιμενεις;;; 😉😉😉 καλο ειναι να πηγαινεις λιγο πριν τις γονιμες στο γυναικολογο..

Είναι μέσω του ΓΕΣΥ γι αυτό έχει τόσο αφού να φανταστείς η κοπέλα του λέει δεν το θέλω το 1 ευρώ!! Εγώ επειδή πάω ιδιωτικά θα πληρώσω παρά πολλά αλλά δε πειράζει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα και έχουμε χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων είναι 13.4 εκατομμύρια, τα υπόλοιπα είναι εντάξει δλδ η κινητικότητα είναι 80% κ μετά γίνεται 75%…τι λετε εσείς κάποια κοπέλα που έχει εμπειρία ή κάτι αντίστοιχο ας με βοηθήσει σας παρακαλώ… στεναχωρεθηκα παρά πολύ 😥😥

Ραφαελα μου λυπαμαι παρα πολυ με το αποτελεσμα. 😢😢😢

αλλα μην το βαζετε κατω. ισως ειναι καποιο μικροβιο που κανει τη ζημια.

13,4 εκ εχει στο συνολο ή ανα ml;;

νομιζω πρεπει να πατε σε εναν ουρολογο εξειδικευμενο σε θεματα υπογονιμοτητας να σας κατευθυνει. δεν ξερω αν χρειαζεται και επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα σε αλλο κεντρο.. (μηπως αυτο δεν ειναι εγκυρο...)

κι απο εκει και περα ισως χρειαστουν κι αλλες εξετασεις για να βρειτε απο που προερχεται.. πχ μπορει να υπαρχει κιρσοκηλη ή μικροβιο....

Ευχομαι συντομα να βρειτε την ακρη και σε λιγους μηνες το σπερμα να ειναι τελειο!!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα και έχουμε χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων είναι 13.4 εκατομμύρια, τα υπόλοιπα είναι εντάξει δλδ η κινητικότητα είναι 80% κ μετά γίνεται 75%…τι λετε εσείς κάποια κοπέλα που έχει εμπειρία ή κάτι αντίστοιχο ας με βοηθήσει σας παρακαλώ… στεναχωρεθηκα παρά πολύ 😥😥

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι προκαταβολικά... Αφού τς υπόλοιπα είναι εντάξει θα το φτιάξετε αυτό... 1 θέλεις για να γίνεις μανούλα.. Εγώ ξέρω οτι είναι ανησυχητικό απο 5 εκατομμύρια και κάτω.. και το λέω αυτό έχοντας πάει σε εξειδικευμένο Ουρολογο ο οποίος έχει κάνει θαύματα!!! Ίσως να φταει το άγχος του άντρα σοτ για σήμερα... έχουν πολύ καλή κίνηση,  τον δρόμο τους θα τον βρουν,  μην στεναχωριέσαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα και έχουμε χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων είναι 13.4 εκατομμύρια, τα υπόλοιπα είναι εντάξει δλδ η κινητικότητα είναι 80% κ μετά γίνεται 75%…τι λετε εσείς κάποια κοπέλα που έχει εμπειρία ή κάτι αντίστοιχο ας με βοηθήσει σας παρακαλώ… στεναχωρεθηκα παρά πολύ 😥😥

13.4 εκ ανά Μίλγκραμ;  Η μορφολογία ;

Γενικά θα έπρεπε να κάνει καλλιεργεια. Μπορεί να είναι μικροβιο. Και να σας έχει χαλάσει λίγο το σπέρμα..όπως και σε εμάς βρήκανε μικρόβιο αλλά πάλι καλά δεν είχε χαλάσει το σπέρμα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα και έχουμε χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων είναι 13.4 εκατομμύρια, τα υπόλοιπα είναι εντάξει δλδ η κινητικότητα είναι 80% κ μετά γίνεται 75%…τι λετε εσείς κάποια κοπέλα που έχει εμπειρία ή κάτι αντίστοιχο ας με βοηθήσει σας παρακαλώ… στεναχωρεθηκα παρά πολύ 😥😥

Κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ... Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά μην απογοητεύεσαι.  Όπως έχουν πει πολλές φορές εδώ τα κορίτσια τέτοια θέματα λύνονται πολύ πιο εύκολα από το να υπάρχει κάποια παθολογία στη γυναίκα!!! Μην στεναχωριέσαι... Όταν ξέρεις που πρέπει να κοιτάξεις, μπορείς κ να το λύσεις! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

13.4 εκ ανά Μίλγκραμ;  Η μορφολογία ;

Γενικά θα έπρεπε να κάνει καλλιεργεια. Μπορεί να είναι μικροβιο. Και να σας έχει χαλάσει λίγο το σπέρμα..όπως και σε εμάς βρήκανε μικρόβιο αλλά πάλι καλά δεν είχε χαλάσει το σπέρμα. 

 

Η μορφολογία είναι εντάξει όλα είναι οκ μόνο ο αριθμός είναι τόσο χαμηλός… θα τον πάρει τον γιατρο τηλ τώρα να μιλήσουν μας είπε όταν πήγαμε ότι αν κάτι δεν βγει καλό θα προχωρήσουν ανάλογα κ με αλλες εξετάσεις…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ραφαελα μου λυπαμαι παρα πολυ με το αποτελεσμα. 😢😢😢

αλλα μην το βαζετε κατω. ισως ειναι καποιο μικροβιο που κανει τη ζημια.

13,4 εκ εχει στο συνολο ή ανα ml;;

νομιζω πρεπει να πατε σε εναν ουρολογο εξειδικευμενο σε θεματα υπογονιμοτητας να σας κατευθυνει. δεν ξερω αν χρειαζεται και επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα σε αλλο κεντρο.. (μηπως αυτο δεν ειναι εγκυρο...)

κι απο εκει και περα ισως χρειαστουν κι αλλες εξετασεις για να βρειτε απο που προερχεται.. πχ μπορει να υπαρχει κιρσοκηλη ή μικροβιο....

Ευχομαι συντομα να βρειτε την ακρη και σε λιγους μηνες το σπερμα να ειναι τελειο!!!🙏

Ναι στο σύνολο τόσο…ο γιατρος είναι οκ τα έχω ψάξει παρά πολύ λόγο της δουλειας μου! Μόνο για το χημείο ισως έχω ενδοιασμούς αλλά είπαμε ας το κάνει εκεί γιατί που να τρέχαμε στο κεντρο του γυναικολόγου μου…που πιστεύω θα μας βάλει κ αυτος να κάνουμε στο κεντρο του! 

κλινικά ο γιατρος μας ειπε δεν έχει κιρσοκιλη βέβαια μας είπε ισως είναι κρυφή αλλά πρώτα ήθελε να δει το αποτέλεσμα κ μετά να τον βάλει κάτι έξτρα…

η μορφολογία είναι εντάξει, η κινητικότητα είναι 80% μετά Α+Β πάλι 80% κ μετά γίνεται 75% στις 8ωρες.  Η ποσότητα είναι 3μλ…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι προκαταβολικά... Αφού τς υπόλοιπα είναι εντάξει θα το φτιάξετε αυτό... 1 θέλεις για να γίνεις μανούλα.. Εγώ ξέρω οτι είναι ανησυχητικό απο 5 εκατομμύρια και κάτω.. και το λέω αυτό έχοντας πάει σε εξειδικευμένο Ουρολογο ο οποίος έχει κάνει θαύματα!!! Ίσως να φταει το άγχος του άντρα σοτ για σήμερα... έχουν πολύ καλή κίνηση,  τον δρόμο τους θα τον βρουν,  μην στεναχωριέσαι 

Μακάρι τι να πω… το έπαιζα κ καλά οκ γιατί δεν θέλω να τον κάνω να νιώθει άσχημα γιατί ήδη στεναχωρέθηκε και του λεω κάτσε να δούμε ισως έχω εγώ σοβαρότερο πρόβλημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Μακάρι τι να πω… το έπαιζα κ καλά οκ γιατί δεν θέλω να τον κάνω να νιώθει άσχημα γιατί ήδη στεναχωρέθηκε και του λεω κάτσε να δούμε ισως έχω εγώ σοβαρότερο πρόβλημα 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ναι στο σύνολο τόσο…ο γιατρος είναι οκ τα έχω ψάξει παρά πολύ λόγο της δουλειας μου! Μόνο για το χημείο ισως έχω ενδοιασμούς αλλά είπαμε ας το κάνει εκεί γιατί που να τρέχαμε στο κεντρο του γυναικολόγου μου…που πιστεύω θα μας βάλει κ αυτος να κάνουμε στο κεντρο του! 

κλινικά ο γιατρος μας ειπε δεν έχει κιρσοκιλη βέβαια μας είπε ισως είναι κρυφή αλλά πρώτα ήθελε να δει το αποτέλεσμα κ μετά να τον βάλει κάτι έξτρα…

η μορφολογία είναι εντάξει, η κινητικότητα είναι 80% μετά Α+Β πάλι 80% κ μετά γίνεται 75% στις 8ωρες.  Η ποσότητα είναι 3μλ…

Κοριτσι μου αφου εχετε καλο και εξειδικευμενο γιατρο ολα θα πανε καλα!!!

Ελπιζω να εχει γινει λαθος στο εργαστηριο (το σπερμα ειναι πολυ ευαισθητο και το ζησαμε με τον αντρα της bluebaby94 που το σπερμοδιαγραμμα στο αττικο νοσοκομειο ηταν τελειως λαθος!!).. ξεκινηστε με ενα επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα κι απο εκει θα δειτε τι πρεπει να ψαξετε..

Αν παλι δεν εχει γινει λαθος, το σπερμα με βιταμινες και ισως επεμβαση (αν πχπ ειναι κιρσοκηλη) επανερχεται σε συντομο διαστημα.. σ εμας τις γυναικες ειναι δυσκολη η αντιμετωπιση των θεματων οποτε μην το λες ουτε για πλακα το να εχεις εσυ θεμα..

ολα να πανε καλα ευχομαι!!!!!!🙏🙏🙏🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Ραφαελα μου λυπαμαι παρα πολυ με το αποτελεσμα. 😢😢😢

αλλα μην το βαζετε κατω. ισως ειναι καποιο μικροβιο που κανει τη ζημια.

13,4 εκ εχει στο συνολο ή ανα ml;;

νομιζω πρεπει να πατε σε εναν ουρολογο εξειδικευμενο σε θεματα υπογονιμοτητας να σας κατευθυνει. δεν ξερω αν χρειαζεται και επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα σε αλλο κεντρο.. (μηπως αυτο δεν ειναι εγκυρο...)

κι απο εκει και περα ισως χρειαστουν κι αλλες εξετασεις για να βρειτε απο που προερχεται.. πχ μπορει να υπαρχει κιρσοκηλη ή μικροβιο....

Ευχομαι συντομα να βρειτε την ακρη και σε λιγους μηνες το σπερμα να ειναι τελειο!!!🙏

Έκανα λαθος στον πανικό μου ανά ml είναι τόσο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Έκανα λαθος στον πανικό μου ανά ml είναι τόσο..

Ραφαελα μου νομιζω το οριο ειναι 15εκ ανα ml και 35εκ στο συνολο!! Οποτε στο οριο ειστε....(ανα ml ενω στο συνολο εχετε το κατωτατο συνολικο αριθμο σπερματοζωαριων:13εκ επι 3ml=39εκ)

Μην πανικοβαλλεστε!! Θα βρειτε την ακρη και τι φταιει και θα διορθωθει αμεσα!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Έκανα λαθος στον πανικό μου ανά ml είναι τόσο..

Κορίτσι μου τώρα είδα μηνύματα σου!! Αρχικά, ξέρεις το έχω περάσει πολύ πρόσφατα όπως θυμάσαι, σου στέλνω μια μεγαλη αγκαλια💗 Δες μερικές πληροφοριες, τα εγραψα στα πολυ γρηγορα για να μην αργησω να σου απαντησω

1) Σου θυμίζω ότι ο φίλος μου που έκανε πρώτη εξέταση με άγχος και βιασυνγ βγήκε 100.000/ml ενώ η δεύτερη μετά από 15 μέρες 5.000.000/ml και μετα 12.000.000/ml (και τα 3 χαμηλα αλλα καμια σχεδση το ενα με το αλλο!!!) Δηλαδή μήπως ο άνθρωπος το έκανε τελείως μς το ζόρι και δεν μπόρεσε να αποδωσει οπως πριν. Πρέπει να ΄προσπαθήσει να το κάνει με ένα τρόπο όσο πιο χαλαρό γινεται κλπ γιατί με άγχος επηρεάζεται πάρα πολύ. Δηλαδή θες κάποια επανάληψη για να δεις εάν ισχύει όντως αυτό το αποτέλεσμα - μάλλον θα σας πουν να μην κανετε επαναληψη αμέσως αλλά σε κάποιο διάστημα.

2) Εάν το 13.000.000/ml είναι το έγκυρο, τότε ναι είναι κάπως χαμηλά αλλά είναι κοντά στα 15.000.000/ml που είναι τα κατω όρια αποδεκτά απο ΠΟΥ για φυσιολογική σύλληψη. Αυτό σημα΄ίνει ότι εύκολα σε κάποια επαφή που έχετε μαζί και σίγουρα θα έχει περισσότερη διάθεση απ' οτι σήμερα που ήταν σε άγχος και με καλη κινητικοτητα και μορφολογια μπορεί να έχει 20.000.000/ml  ή και λίγο παραπάνω και να μείνεις μια χαρά έγκυος. Έχει διακυμάνσεις από φορά σε φο΄ρα.

3) Θυμήσου μήπως έχει περάσει κάποια ίωση το τελευταίο 3μηνο ή ανε΄βασε για κάποιο λόγο πυρετό? Εάν ναι το σπερμοδιάγραμμα θα έχει επηρεαστεί. Επίσης μήπως γυμνάζεται πολύ και παίρνει τίποτε ειδικά σκευάσματα πρωτεινές κλπ? Και αυτά μπορούν κα δημιουργήσουν π΄ροβλημα, με ρώτησαν αμέσως. 

4) Οι χαμηλες τιμες σιγουρα να επιδεχονται βελτιωσης. Το σημαντικο ειναι να βρει αιτια: μπορει να εχει μια κιρσοκηλη, δεν θυμαμαι ηλικια του, η καποιο μικροβιο, η καποιο προβλημα στο θυροειδη η άλλο ορμονολογικο τα οποια αν αντιμετωπισει, σε λιγους μηνες να αλλαξει εικονα. Και επίσης υπαρχουν πολλες βιταμινες και αλλα πραγματα στον τροπο διατροφης αλλά και ζωήσ (πχ διακοπή καπνίσματος) κλπ που μπορούν να συμβάλλουν σημαντικά στη βελτιωση!

5) Εαν τελος οντως ειναι χαμηλος αριθμος, ειναι πολυ θετικο οτι εχεις καλη μορφολογια νομιζω για περιπτωση εξωσωματικης

Το πιο σημαντικό είναι να πάει σε ενα ανδρολόγο εξειδικευμένο σε θέματα ανδρικής υπογονιμότητας να βρει αιτία και να πα΄ρει ειδικές συμβουλές και παρακολούθηση. Για Αθήνα ξέρω 3-4 ονόματα αλλά για Κύπρο όχι.

Μην νομ΄ίζεις ότι ήξερα τίποτα από όλα αυτα πριν 2 μήνες ας είναι καλά τα κορίτσια εδώ που με βοήθησαν!!!!

Να αισθάνεσαι τυχερή εαν ειναι εκει το προβλημα τελικα και το βρηκες γιατι τωρα ξερεις τι να αντιμετωπισεις και δεν πας στα τυφλα!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

ομως εγώ δεν κατάλαβα τα τεστ ωορρηξιας πάντα μου βγαίνουν θετικά εννοώ αν είχα κάποιο θέμα με ωορρηξιας δεν θα έπρεπε να μην έβρισκα θετικό;;

Τα τεστ ωορρηξίας βγαίνουν θετικά όταν ανεβαίνει η LH και όχι απαραίτητα όταν θα γίνει ωορρηξία. Τα κορίτσια με πολυκυστικές πχ μπορεί να έχουν πολλά peaks οπότε να έχουν πολλά θετικά μέσα στο μήνα γιατί ο οργανισμός προσπαθεί να κάνει ωορρηξία και δεν τα καταφέρνει. Ωστόσο, αν σου βγαίνει πάντα θετικό με σταθερότητα στις μέρες και μετά από αναμενόμενες ημέρες σου έρχεται περίοδος δεν πιστεύω ότι υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα σε αυτό. Ειδικά αν είναι σταθερός ο κύκλος σου. Όπως και να'χει θα κάνεις τις εξετάσεις σου και θα σε καθοδηγήσουν. Και στο χειρότερο σενάριο δεν υπάρχει περίπτωση να το ψάξεις σε αυτή την ηλικία και να μη βρεις τρόπο να κάνεις τα παιδάκια σου.

Διάβασα και για το σπερμοδιάγραμμα. Καταλαβαίνω το άγχος και τη λύπη σου αλλά δεν είναι τόσο κακό. Εδώ τα καταφέρνουν πια με ελάχιστο ζωντανό σπέρμα.  Το άγχος σίγουρα παίζει ρόλο στην ποιότητα και την ποσότητα. Επίσης, μας είχες πει ότι ο σύντροφός σου έχεις θέματα άγχους γενικά και παίρνει φάρμακα γι αυτό; μήπως τα φάρμακα ή το γενικότερο άγχος έχουν αυτή τη μικρή επίδραση στο σπέρμα; (συγχώρεσέ με  και γράψε άκυρο αν κάνω λάθος και δεν είναι ο δικός σου σύντροφος).

Τέλος, μην εύχεσαι να έχεις εσύ κάποιο θέμα γονιμότητας για να μη στεναχωριέται. Αυτά τα πράγματα ξεπερνιούνται και ειδικά το σπέρμα, αν είναι απλά στην ποσότητα ή την κινητικότητα και όχι στη μορφολογία. Είστε έτσι κι αλλιώς μαζί σε αυτό, οπότε όσο λιγότερα προβλήματα έχετε να αντιμετωπίσετε μαζί τόσο καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Δεν βρήκα πιο σύντομα στον γυναικολόγο από τις 13/12 δε πειράζει ας είναι τότε… 

επειδή η γιατρος είναι εκτός ΓΕΣΥ κ αυτή κ ο γυναικολόγος μου τον θυρεοειδή κ ινσουλίνη θα πω της Προσωπικού γιατρού να μου τα γράψει για να μην πληρώσω 300 ευρώ εξετάσεις! Και σήμερα σπερματοδιαγραμμα γιατί ήταν μέσω ΓΕΣυ πλήρωσε 1 ευρώ ο άντρας μου…ελπίζω να δεχτεί η ΠΙ διαφορετικά θα τα κάνω εκτός ΓΕΣΥ

Λογικά θα δεχτεί.  Εμένα η πι μου γράφει τον θυρεοειδή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

ομως εγώ δεν κατάλαβα τα τεστ ωορρηξιας πάντα μου βγαίνουν θετικά εννοώ αν είχα κάποιο θέμα με ωορρηξιας δεν θα έπρεπε να μην έβρισκα θετικό;;

Ναι λογικά γιατί σν έχεις χαμηλή lh δεν θα την πιάνει το τεστ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Ναι λογικά γιατί σν έχεις χαμηλή lh δεν θα την πιάνει το τεστ 

Ωορρηξία γίνεται να μην κάνεις, είτε με χαμηλή, είτε με ψηλή lh. Πρέπει να έχει σωστό πικ και είναι συνδυασμός κι άλλων γεγονότων. Στην πραγματικότητα μόνο τα τεστ προγεστερόνης και οι υπέρηχοι μπορούν να επιβεβαιώσουν ωορρηξία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κορίτσι μου τώρα είδα μηνύματα σου!! Αρχικά, ξέρεις το έχω περάσει πολύ πρόσφατα όπως θυμάσαι, σου στέλνω μια μεγαλη αγκαλια💗 Δες μερικές πληροφοριες, τα εγραψα στα πολυ γρηγορα για να μην αργησω να σου απαντησω

1) Σου θυμίζω ότι ο φίλος μου που έκανε πρώτη εξέταση με άγχος και βιασυνγ βγήκε 100.000/ml ενώ η δεύτερη μετά από 15 μέρες 5.000.000/ml και μετα 12.000.000/ml (και τα 3 χαμηλα αλλα καμια σχεδση το ενα με το αλλο!!!) Δηλαδή μήπως ο άνθρωπος το έκανε τελείως μς το ζόρι και δεν μπόρεσε να αποδωσει οπως πριν. Πρέπει να ΄προσπαθήσει να το κάνει με ένα τρόπο όσο πιο χαλαρό γινεται κλπ γιατί με άγχος επηρεάζεται πάρα πολύ. Δηλαδή θες κάποια επανάληψη για να δεις εάν ισχύει όντως αυτό το αποτέλεσμα - μάλλον θα σας πουν να μην κανετε επαναληψη αμέσως αλλά σε κάποιο διάστημα.

2) Εάν το 13.000.000/ml είναι το έγκυρο, τότε ναι είναι κάπως χαμηλά αλλά είναι κοντά στα 15.000.000/ml που είναι τα κατω όρια αποδεκτά απο ΠΟΥ για φυσιολογική σύλληψη. Αυτό σημα΄ίνει ότι εύκολα σε κάποια επαφή που έχετε μαζί και σίγουρα θα έχει περισσότερη διάθεση απ' οτι σήμερα που ήταν σε άγχος και με καλη κινητικοτητα και μορφολογια μπορεί να έχει 20.000.000/ml  ή και λίγο παραπάνω και να μείνεις μια χαρά έγκυος. Έχει διακυμάνσεις από φορά σε φο΄ρα.

3) Θυμήσου μήπως έχει περάσει κάποια ίωση το τελευταίο 3μηνο ή ανε΄βασε για κάποιο λόγο πυρετό? Εάν ναι το σπερμοδιάγραμμα θα έχει επηρεαστεί. Επίσης μήπως γυμνάζεται πολύ και παίρνει τίποτε ειδικά σκευάσματα πρωτεινές κλπ? Και αυτά μπορούν κα δημιουργήσουν π΄ροβλημα, με ρώτησαν αμέσως. 

4) Οι χαμηλες τιμες σιγουρα να επιδεχονται βελτιωσης. Το σημαντικο ειναι να βρει αιτια: μπορει να εχει μια κιρσοκηλη, δεν θυμαμαι ηλικια του, η καποιο μικροβιο, η καποιο προβλημα στο θυροειδη η άλλο ορμονολογικο τα οποια αν αντιμετωπισει, σε λιγους μηνες να αλλαξει εικονα. Και επίσης υπαρχουν πολλες βιταμινες και αλλα πραγματα στον τροπο διατροφης αλλά και ζωήσ (πχ διακοπή καπνίσματος) κλπ που μπορούν να συμβάλλουν σημαντικά στη βελτιωση!

5) Εαν τελος οντως ειναι χαμηλος αριθμος, ειναι πολυ θετικο οτι εχεις καλη μορφολογια νομιζω για περιπτωση εξωσωματικης

Το πιο σημαντικό είναι να πάει σε ενα ανδρολόγο εξειδικευμένο σε θέματα ανδρικής υπογονιμότητας να βρει αιτία και να πα΄ρει ειδικές συμβουλές και παρακολούθηση. Για Αθήνα ξέρω 3-4 ονόματα αλλά για Κύπρο όχι.

Μην νομ΄ίζεις ότι ήξερα τίποτα από όλα αυτα πριν 2 μήνες ας είναι καλά τα κορίτσια εδώ που με βοήθησαν!!!!

Να αισθάνεσαι τυχερή εαν ειναι εκει το προβλημα τελικα και το βρηκες γιατι τωρα ξερεις τι να αντιμετωπισεις και δεν πας στα τυφλα!

 

 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την ενημέρωση!! ❤️❤️ Ενημέρωσε τον γιατρο και επειδή έλειπε σήμερα θα τον πάρει αύριο τηλέφωνο να το δει και να μας πει κ αυτος! Μακάρι να είναι οντως από το άγχος του και σε αυτες τις συνθήκες που βγήκε έτσι…αλλά αν είναι έτσι οπως τα λέει η @Antonia2 τότε δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα! 
 

Ειναι 31 δεν καπνίζει, γυμναστική ήπιας μορφής δεν καταναλώνει σκευάσματα εδώ τον έπρηξα να πάρει ένα συμπλήρωμα για τη χοληστερόλη που έχει ψηλή και δε το παίρνει και μου σπάει τα νεύρα… Πυρετό είχε κάνει στη δεύτερη δόση εμβολίου αλλά πάει καιρός από τότε, τώρα θα χρειαστούμε 3η δόση…

@MyNaναι καλά θυμάσαι παίρνει μια αγωγή στην οποία και οι 4 γιατροί (παθολόγος, ουρολόγος, ενδοκρινολόγος κ γυναικολόγος) μας είπαν ότι δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στα σπερματοζωάρια αν κάνει πρόβλημα θα είναι μόνο στη στύση που η αλήθεια δεν είχαμε τέτοιο θέμα ως τώρα…! Η αλήθεια ναι η ωορρηξία μου είναι πάντα 12-13 με θετικά τεστ ωορρηξιας τα οποία μόνο μια φορά τον μήνα βρίσκω θετικά εννοώ ότι δεν βρίσκω συνέχεια! Είμαι γενικά σταθερή στην περίοδο απλά από 28 τον τελευταίο καιρό έχω μέσο όσο 25-26…η ενδοκρινολόγος είπε να κάνω τις εξετάσεις για να έχουμε καλύτερη εικόνα και ισως να μην είναι τίποτα τελικά κ να είναι το στρες απλά η απότομη αλλαγή στα κιλά μου, το ιστορικό με τον πατέρα μου διαβήτη, ο αδερφος μου έχει αντίσταση στην ινσουλίνη, εγώ μικρή είχα προλακτινη όλα αυτά είναι υποψίες για δυσκολια στη σύλληψη τα οποία μου είπε ότι ξεπερνιούνται με αγωγή…

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ωορρηξία γίνεται να μην κάνεις, είτε με χαμηλή, είτε με ψηλή lh. Πρέπει να έχει σωστό πικ και είναι συνδυασμός κι άλλων γεγονότων. Στην πραγματικότητα μόνο τα τεστ προγεστερόνης και οι υπέρηχοι μπορούν να επιβεβαιώσουν ωορρηξία. 

Την τελευταία φορά που πήγα για τεστ παπ πέρσι βασικά είδαμε ένα ωραίο ωάριο έτοιμο για ωορρηξία έτσι μου είπε ο γιατρος και καλό ενδομήτριο τώρα σε ένα χρόνο αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω πραγματικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Την τελευταία φορά που πήγα για τεστ παπ πέρσι βασικά είδαμε ένα ωραίο ωάριο έτοιμο για ωορρηξία έτσι μου είπε ο γιατρος και καλό ενδομήτριο τώρα σε ένα χρόνο αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω πραγματικά 

Μια χαρά μου ακούγεσαι. Δεν έχεις καμία ένδειξη ότι δεν κάνεις ωορρηξία. Θα δείτε και τις εξετάσεις, θα διορθώσετε λιγάκι την προλακτίνη και θα είσαι τέλεια!

Πιστεύω ότι δεν έχετε όντως λόγους να δυσκολευτείτε σοβαρά να πιάσετε και η αλήθεια είναι ότι δεν προσπαθείτε και τόσο τόσο καιρό! Κι αν δείτε ότι κάνετε ό,τι σας είπαν και δυσκολεύεστε ακόμα θα κάνετε ό,τι χρειαστεί! Θα έρθουν όλα με το καλό!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...