Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποτυχημένες εξωσωματικές και χρήση ορμόνης DHEA


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας αν σε κάποια κοπέλα έχει προτείνει ο γυναικολόγος την χρήση της ορμόνης DHEA μετά από αποτυχημένες εξωσωματικές. Είμαι 46 ετών και η ποιότητα των ωαρίων μου έχει χειροτερέψει με τα χρόνια. Έχω πάρει διάφορες βιταμίνες αλλά κανένας γυναικολόγος δεν μου έχει προτείνει αυτή την ορμόνη και όπως διάβασα λένε ότι μπορεί να βοηθήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2021 at 4:28 ΜΜ, ο/η elsavas είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας αν σε κάποια κοπέλα έχει προτείνει ο γυναικολόγος την χρήση της ορμόνης DHEA μετά από αποτυχημένες εξωσωματικές. Είμαι 46 ετών και η ποιότητα των ωαρίων μου έχει χειροτερέψει με τα χρόνια. Έχω πάρει διάφορες βιταμίνες αλλά κανένας γυναικολόγος δεν μου έχει προτείνει αυτή την ορμόνη και όπως διάβασα λένε ότι μπορεί να βοηθήσει. 

Εγώ εκανα απο μονη μου εξετασεις για ανδρογονα που περιεχουν τις 1)ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΟΡΟΥ (PRL) 
2)ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΡΟΥ (ΤΕSTO) 3)ΔΕΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ (DHEA) 
4)17-YΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ (17-OH PRG) 
5)ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΕΔΙΟΝΗ (Δ4)  
6) ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΗ ΣΦΑΙΡΙΝΗ ΤΩΝ ΦΥΛΕΤΙΚΩΝ ΟΡΜΟΝΩΝ ΟΡΟΥ 
πηγα κ τις εδειξα  στο γιατρο κ καμια σημασια δεν εδωσε..και μαλιστα η τιμη της τελευταιας ηταν πολυ πανω απο το οριο κ οταν τον ρωτησα μου ειπε δε τη λαμβανουμε υποψιν.τι ορμονικο εχεις; Κ φυσικα παιζει ρολο ο γιατρος η τυχη το εμβρυολογικο .εγώ με φυσικους τα καταφερα  ναι μεν πιο μικρή 42 (αλλα δε παιζει ρολο )με κάκιστο ορμονικό fsh 17,5 αμη 0,3 με πολυβιταμινες ,πολυ ντε φιλικο και β12.μου ειχε πει να παρω απο τη πρωτη επίσκεψη κ μετα τσεκαρα κ με εξ αιματος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να την πάρεις εφ οσον στο είπε και ο γιατρός σου εμένα με βοήθησε πολύ νομίζω, τα κατάφερα μετά από εξωσωματική χωρίς εξωσωματική. Ετών 42. Θα σου πρότεινα να δεις και αιματολόγο για γενικότερη καθοδήγηση στις βιταμίνες. Είναι σημαντικό να το πιστεύεις και όσο προσπαθείς να περνάς καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εγώ με ΑΜΗ 0.25 και ωοθηλακική ανεπάρκεια (ουσιαστικά προεμμηνόπαυση) έκανα τρεις αποτυχημένες εξωσωματικες σε ημιφυσικό κύκλο (ουσιαστικά μόνο μια κατέληξε σε εμβρυομεταφορά που δε πέτυχε). Τα παράτησα όλα το καλοκαίρι και αποφάσισα απλά να πΑίρνω πολυβιταμίνες (είχαν μέσα. Και folks) και DHEA. Ο γυναικολόγος μου οτανν τον ρώτησα για την τελευταία μου είπε, δε μπορώ να στο απαγορεύσω αλλά δε κάνει και θαύματα. Τις επαιρνα 3 μήνες και έμεινα φυσιολογικά έγκυος (έχετε που δε ξερωω πως θα πάει αυτή η εγκυμοσύνη). Ελπίζω να σε βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

εγώ με φυσικους τα καταφερα  ναι μεν πιο μικρή 42 (αλλα δε παιζει ρολο )με κάκιστο ορμονικό fsh 17,5 αμη 0,3 με πολυβιταμινες ,πολυ ντε φιλικο και β12.μου ειχε πει να παρω απο τη πρωτη επίσκεψη κ μετα τσεκαρα κ με εξ αιματος 

Νεφέλη μου και όμως αυτό είναι που παίζει πιο πολύ ρόλο.. η ηλικία.. Η ποσότητα μπορεί να είναι καλή σε μ'ια γυναίκα στα 46, υπάρχουν κάποιες με πολύ καλό απόθεμα, αλλά η ποιότητα στα 46 πολύ δύσκολα να είναι καλή.. Ανεξάρτητα απο το ορμονικό προφίλ.
Βλέπεις κορίτσια 30 χρονών με πολύ χαμηλή ΑΜΗ πχ 0.3 και FSH 15 και πετυχαίνουν με την πρώτη.. Είναι μικρές και μπορεί  η ποσότητα να είναι χαμηλή η ποιότητα είναι όμως πολύ καλή..
Επίσης τα 42 με τα 46 έχουν τεράστια απόκλιση.. Πίστεψε με..  Γενικά μετά τα 40-42 τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ. Ναι υπάρχουν γυναίκες που πετυχαινουν και στα 44 πχ αλλά δεν είναι ο κανόνας..

Να συμπληρώσω @elsavas πως εγώ στα 42 μου με πολυ χαμηλή ποσότητα ωαριων και λογικά και ποιότητα, πήρα dheas χωρίς αποτέλεσμα.. Είμαι έγκυος με δανεικά ωαρια τώρα μετά από 4,5 χρόνια πολλών αποτυχιών και απογοητεύσεων.. Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις! Εγώ ως συμβουλή δίνω πως στα 46 μετά από πολλές αποτυχίες δοκιμάζεις τα δανεικά.. Σίγουρα αποτελέσματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80Εχεις δικιο φθινει η ποιοτητα σιγουρα ..με το καλό το μωρακι σου να ερθει στο κοσμο αυτο να γνωριστειτε :-) δε το ηξερα ! Να πανε ολα τελεια !!!..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

@Lisaki 80Εχεις δικιο φθινει η ποιοτητα σιγουρα ..με το καλό το μωρακι σου να ερθει στο κοσμο αυτο να γνωριστειτε :-) δε το ηξερα ! Να πανε ολα τελεια !!!..

Ευχαριστώ πολύ @Nefeliap να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...