Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξεταση coombs σε 2η εγκυμοσυνη


Recommended Posts

γεια σας. ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω. πριν 7χρονια ειχα κανει μια διακοπη κυησης και δεν ηξερα τοτε πως επρεπε να κανω μια ενεση για το ρεζους αρνητικο που εχω στην ομαδα αιματος μου. βασικα ουτε με ρωτησαν τοτε τι ομαδα αιματος εχω κτλ. τωρα ειμαι εγκυος στην 24η εβδομαδα. λογικα αυτη ειναι η 2η εγκυμοσυνη ασχετα αν η πρωτη δεν συνεχιστηκε. στον 2ο μηνα ειχα κανει την εξεταση coombs γιατι ειχα καποιες αποκολλησεις και ειχε βγει αρνητικη. ο γιατρος μ ειπε να κανω προληπτικα την ενεση για το ρεζους, αφου εγω ειμαι αρνητικο κ ο αντρας μ θετικο. ολα καλα την εκανα καθε εβδομαδα πηγαινα για υπερηχο, στον μηνα πανω οι αποκολλησεις εφυγαν. εκανα αυχενικη ολα καλα μου λεει ο γιατρος τωρα θα ερχεσαι μια φορα το μηνα δν χρειαζεται παραπανω. εκανα την β.επιπεδου επισης ολα καλα  και με καθυσηχασε κιολας οτι δεν εχω πιθανοτητες για προωρη γεννα οπως φοβοταν στις αρχες λογο οτι κανω απο την αρχη προληπτικα αντιπηκτικες και παιρνω σαλοσπιρ(ειμαι κ 41ετων πια) κ πως το παιδι αναπτυσεται κανονικα. κανω την εξεταση coombs αυτες τις μερες και μ βγαινει θετικη. μπορω να πω τρελαθηκα. λεω παει το μωρο θα εχει προβλημα κ ο θεος μαζι μου πια. μιλησα με το γιατρο μου λεει μην ανυσηχεις ειναι λογο οτι εκανες την ενεση. εχω ραντεβου μαζι του την ερχομενη εβδομαδα και θα τον ρωτησω περισσοτερα αλλα μεχρι τοτε το στομαζι μου εχει φτασει στο πατωμα απο τον φοβο. εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποια απο εσας να μου πει τη γνωμη της για να μου φυγει ο φοβος;;;;;; ευχαριστω για το χρονο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η eva13 είπε:

γεια σας. ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω. πριν 7χρονια ειχα κανει μια διακοπη κυησης και δεν ηξερα τοτε πως επρεπε να κανω μια ενεση για το ρεζους αρνητικο που εχω στην ομαδα αιματος μου. βασικα ουτε με ρωτησαν τοτε τι ομαδα αιματος εχω κτλ. τωρα ειμαι εγκυος στην 24η εβδομαδα. λογικα αυτη ειναι η 2η εγκυμοσυνη ασχετα αν η πρωτη δεν συνεχιστηκε. στον 2ο μηνα ειχα κανει την εξεταση coombs γιατι ειχα καποιες αποκολλησεις και ειχε βγει αρνητικη. ο γιατρος μ ειπε να κανω προληπτικα την ενεση για το ρεζους, αφου εγω ειμαι αρνητικο κ ο αντρας μ θετικο. ολα καλα την εκανα καθε εβδομαδα πηγαινα για υπερηχο, στον μηνα πανω οι αποκολλησεις εφυγαν. εκανα αυχενικη ολα καλα μου λεει ο γιατρος τωρα θα ερχεσαι μια φορα το μηνα δν χρειαζεται παραπανω. εκανα την β.επιπεδου επισης ολα καλα  και με καθυσηχασε κιολας οτι δεν εχω πιθανοτητες για προωρη γεννα οπως φοβοταν στις αρχες λογο οτι κανω απο την αρχη προληπτικα αντιπηκτικες και παιρνω σαλοσπιρ(ειμαι κ 41ετων πια) κ πως το παιδι αναπτυσεται κανονικα. κανω την εξεταση coombs αυτες τις μερες και μ βγαινει θετικη. μπορω να πω τρελαθηκα. λεω παει το μωρο θα εχει προβλημα κ ο θεος μαζι μου πια. μιλησα με το γιατρο μου λεει μην ανυσηχεις ειναι λογο οτι εκανες την ενεση. εχω ραντεβου μαζι του την ερχομενη εβδομαδα και θα τον ρωτησω περισσοτερα αλλα μεχρι τοτε το στομαζι μου εχει φτασει στο πατωμα απο τον φοβο. εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποια απο εσας να μου πει τη γνωμη της για να μου φυγει ο φοβος;;;;;; ευχαριστω για το χρονο σας

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω συγνώμη σου είπε ότι επειδή έκανες την ένεση για την αντιπικτικη σου βγήκε θετική η coobms;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η eva13 είπε:

γεια σας. ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω. πριν 7χρονια ειχα κανει μια διακοπη κυησης και δεν ηξερα τοτε πως επρεπε να κανω μια ενεση για το ρεζους αρνητικο που εχω στην ομαδα αιματος μου. βασικα ουτε με ρωτησαν τοτε τι ομαδα αιματος εχω κτλ. τωρα ειμαι εγκυος στην 24η εβδομαδα. λογικα αυτη ειναι η 2η εγκυμοσυνη ασχετα αν η πρωτη δεν συνεχιστηκε. στον 2ο μηνα ειχα κανει την εξεταση coombs γιατι ειχα καποιες αποκολλησεις και ειχε βγει αρνητικη. ο γιατρος μ ειπε να κανω προληπτικα την ενεση για το ρεζους, αφου εγω ειμαι αρνητικο κ ο αντρας μ θετικο. ολα καλα την εκανα καθε εβδομαδα πηγαινα για υπερηχο, στον μηνα πανω οι αποκολλησεις εφυγαν. εκανα αυχενικη ολα καλα μου λεει ο γιατρος τωρα θα ερχεσαι μια φορα το μηνα δν χρειαζεται παραπανω. εκανα την β.επιπεδου επισης ολα καλα  και με καθυσηχασε κιολας οτι δεν εχω πιθανοτητες για προωρη γεννα οπως φοβοταν στις αρχες λογο οτι κανω απο την αρχη προληπτικα αντιπηκτικες και παιρνω σαλοσπιρ(ειμαι κ 41ετων πια) κ πως το παιδι αναπτυσεται κανονικα. κανω την εξεταση coombs αυτες τις μερες και μ βγαινει θετικη. μπορω να πω τρελαθηκα. λεω παει το μωρο θα εχει προβλημα κ ο θεος μαζι μου πια. μιλησα με το γιατρο μου λεει μην ανυσηχεις ειναι λογο οτι εκανες την ενεση. εχω ραντεβου μαζι του την ερχομενη εβδομαδα και θα τον ρωτησω περισσοτερα αλλα μεχρι τοτε το στομαζι μου εχει φτασει στο πατωμα απο τον φοβο. εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποια απο εσας να μου πει τη γνωμη της για να μου φυγει ο φοβος;;;;;; ευχαριστω για το χρονο σας

Ποτέ έκανες την ένεση για το Coombs? Δεν θυμάμαι αν ελέγχεται έτσι.,, πάντως και εγώ όταν την έκανα μου είπε η γιατρός μ ότι θα βγει θετική και μετά από ένα μήνα μας ενδιαφέρει.,, αν εννοείς ότι εκανεσ αυτή την ένεση ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η eva13 είπε:

γεια σας. ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω. πριν 7χρονια ειχα κανει μια διακοπη κυησης και δεν ηξερα τοτε πως επρεπε να κανω μια ενεση για το ρεζους αρνητικο που εχω στην ομαδα αιματος μου. βασικα ουτε με ρωτησαν τοτε τι ομαδα αιματος εχω κτλ. τωρα ειμαι εγκυος στην 24η εβδομαδα. λογικα αυτη ειναι η 2η εγκυμοσυνη ασχετα αν η πρωτη δεν συνεχιστηκε. στον 2ο μηνα ειχα κανει την εξεταση coombs γιατι ειχα καποιες αποκολλησεις και ειχε βγει αρνητικη. ο γιατρος μ ειπε να κανω προληπτικα την ενεση για το ρεζους, αφου εγω ειμαι αρνητικο κ ο αντρας μ θετικο. ολα καλα την εκανα καθε εβδομαδα πηγαινα για υπερηχο, στον μηνα πανω οι αποκολλησεις εφυγαν. εκανα αυχενικη ολα καλα μου λεει ο γιατρος τωρα θα ερχεσαι μια φορα το μηνα δν χρειαζεται παραπανω. εκανα την β.επιπεδου επισης ολα καλα  και με καθυσηχασε κιολας οτι δεν εχω πιθανοτητες για προωρη γεννα οπως φοβοταν στις αρχες λογο οτι κανω απο την αρχη προληπτικα αντιπηκτικες και παιρνω σαλοσπιρ(ειμαι κ 41ετων πια) κ πως το παιδι αναπτυσεται κανονικα. κανω την εξεταση coombs αυτες τις μερες και μ βγαινει θετικη. μπορω να πω τρελαθηκα. λεω παει το μωρο θα εχει προβλημα κ ο θεος μαζι μου πια. μιλησα με το γιατρο μου λεει μην ανυσηχεις ειναι λογο οτι εκανες την ενεση. εχω ραντεβου μαζι του την ερχομενη εβδομαδα και θα τον ρωτησω περισσοτερα αλλα μεχρι τοτε το στομαζι μου εχει φτασει στο πατωμα απο τον φοβο. εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποια απο εσας να μου πει τη γνωμη της για να μου φυγει ο φοβος;;;;;; ευχαριστω για το χρονο σας

Εφόσον η πρώτη είχε βγει αρνητική δεν έχεις επηρεαστεί κάπως από την 1η εγκυμοσύνη σου. Θετικοποιηθηκε τωρα πολύ πιθανό από την ένεση. Πάντως εγώ την coobs  την έκανα μόνο στην αρχή μια φορά και δεν έκανα ενεσακι. Μου ειχε πει ο γυναικολόγος ότι θα έκανα μόνο αν το μωρό έβγαινε με θετικό ρεζους όπου θα το βλέπαμε την 2η μερα ζωής του. Τελικά έχει και ο μικρός μου ρεζους αρνητικό και δεν την έκανα ποτέ. Δεν ξέρω αν είναι λάθος έτσι οπως το χειρίστηκε ο γιατρός μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκανα ενεση δν θυμαμαι το ονομα της, για το ρεζους αρνητικο ηταν κ την εκανα πισω σε φαρμακειο. τον ιουνιο π ημουν στον 2ο μηνα με εβαλε ο γιατρος να κανω την εξεταση coombs γιατι ειχα αποκολληση. τοτε βγηκε αρνητικη κ μου ειπε κανε εσυ την ενεση κακο δεν κανεις στο εμβρυο. απο τοτε εχουν περασει 4 μηνες. με εβαλε πριν 2-3μερες να ξανακανω την εξεταση αιματος για το coombs και το αποτελεσμα ηταν θετικο. τον παιρνω τηλ μου λεει μη σε στεναχωρει ειναι απο την ενεση. τοσους μηνες μετα; η μικροβιολογος μου ειπε πως δεν ειναι καλο το θετικο. αν γεννηθει το παιδακι θα εχει ικτερο και οτι θα χρειαστει μεταγγιση. με τρομαξε οσο δεν παει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Penny89 είπε:

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω συγνώμη σου είπε ότι επειδή έκανες την ένεση για την αντιπικτικη σου βγήκε θετική η coobms;;

οχι οχι. οι αντιπηκτικες βοηθησαν μ ειπε να εχω μια νορμαλ εγκυμοσυνη αυτες πια τις εχω συνηθισει οτι βοηθαει καλο ειναι. οτι η ενεση π ειχα κανει πριν μηνες για το ρεζους επηρέασε το αποτελεσμα της εξετασης coombs

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εφόσον η πρώτη είχε βγει αρνητική δεν έχεις επηρεαστεί κάπως από την 1η εγκυμοσύνη σου. Θετικοποιηθηκε τωρα πολύ πιθανό από την ένεση. Πάντως εγώ την coobs  την έκανα μόνο στην αρχή μια φορά και δεν έκανα ενεσακι. Μου ειχε πει ο γυναικολόγος ότι θα έκανα μόνο αν το μωρό έβγαινε με θετικό ρεζους όπου θα το βλέπαμε την 2η μερα ζωής του. Τελικά έχει και ο μικρός μου ρεζους αρνητικό και δεν την έκανα ποτέ. Δεν ξέρω αν είναι λάθος έτσι οπως το χειρίστηκε ο γιατρός μου.. 

εμενα μ ειπε να την κανω προληπτικα κ ας ειχε βγει αρνητικο γτ ειχα αποκολληση και εψαχνε να βρει την αιτια μηπως ηταν και απο αυτο. λεω τοσα φαρμακα παιρνουμε στην εγκυμοσυνη μια ενεση πανω μια κατω θα την κανω. για καλο ειναι. τρομαξα ομως τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η eva13 είπε:

οχι οχι. οι αντιπηκτικες βοηθησαν μ ειπε να εχω μια νορμαλ εγκυμοσυνη αυτες πια τις εχω συνηθισει οτι βοηθαει καλο ειναι. οτι η ενεση π ειχα κανει πριν μηνες για το ρεζους επηρέασε το αποτελεσμα της εξετασης coombs

Μπορεί να το επηρέασε έχω ακούσει ότι η συγκεκριμένη ένεση φέρνει αυτό το αποτέλεσμα καλό θα ήταν να ξανακάνεις άλλη μια εξέταση επίσης μια συμβουλή μην μιλάς ποτέ με μικροβιολογο για τα θέματα εγκυμοσύνης είναι υστερικοι σε σημείο που να θέλουν κλωτσιές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η eva13 είπε:

εμενα μ ειπε να την κανω προληπτικα κ ας ειχε βγει αρνητικο γτ ειχα αποκολληση και εψαχνε να βρει την αιτια μηπως ηταν και απο αυτο. λεω τοσα φαρμακα παιρνουμε στην εγκυμοσυνη μια ενεση πανω μια κατω θα την κανω. για καλο ειναι. τρομαξα ομως τωρα.

Οι περισσότεροι γυναικολόγοι την κάνουν προληπτικά.. Καλά θεωρώ ότι έκανε ο γυναικολόγος σου. Αφού στο νοσοκομείο όλοι με ρωτούσαν αν έχω κάνει το ενεσακι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Penny89 είπε:

Μπορεί να το επηρέασε έχω ακούσει ότι η συγκεκριμένη ένεση φέρνει αυτό το αποτέλεσμα καλό θα ήταν να ξανακάνεις άλλη μια εξέταση επίσης μια συμβουλή μην μιλάς ποτέ με μικροβιολογο για τα θέματα εγκυμοσύνης είναι υστερικοι σε σημείο που να θέλουν κλωτσιές

μακαρι να ειναι απο την ενεση γιατι θα τρελαθω στο τελος. μου φαινεται εχεις δικαιο με τρομαξε οσο δεν παει. μεχρι και οτι θα βγει το μωρο με μεσογειακη αναιμια μου ειπε. εκει μονο που δεν επεσα κατω. σε ευχαριστω παρα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Οι περισσότεροι γυναικολόγοι την κάνουν προληπτικά.. Καλά θεωρώ ότι έκανε ο γυναικολόγος σου. Αφού στο νοσοκομείο όλοι με ρωτούσαν αν έχω κάνει το ενεσακι.. 

σε ευχαριστω πολυ. ολα ειναι τοσο πρωτογνωρα για μενα και δεν ξερω πως να τα αντιμετωπισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/10/2021 at 11:45 ΠΜ, ο/η eva13 είπε:

σε ευχαριστω πολυ. ολα ειναι τοσο πρωτογνωρα για μενα και δεν ξερω πως να τα αντιμετωπισω.

Καλησπέρα κορίτσι μου! Τι κάνεις ? Έχεις κανένα νεότερο με το θέμα coombs? Είμαι στον 2ο μήνα και βγήκα θετική εχτές και έχω φοβηθεί αρκετά.... Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό ακριβώς διαβάζω διαφορά και έχω φοβηθεί... Θέλω να ελπίζω ότι είναι αντιμετωπισημο. Την επόμενη εβδομάδα θα δω έναν αιματολογο να δούμε το ποσοστό ευαισθητοποίησης και τους τίτλους... 

Έχω κάνει την ένεση αντί d πέρυσι που πέρασα εξωμητριο αλλά παρόλα αυτά δεν με κάλυψε από ότι φαίνεται. Σε αυτή την εγκυμοσύνη είχα αίμα λόγω αιματοματος αλλά στην 6η εβδομάδα. 

Εσύ βέβαια από ότι διάβασα είδες θετικό ένα μήνα αφού έκανες την ένεση οπότε μήπως είναι από την ένεση ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...