Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα φάει ποτέ;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω μια πριγκίπισσα 7 μηνών. Από 5μιση έχουμε ξεκινήσει στερεές τροφές. Πάντα έδειχνε ενδιαφέρον για αυτά που τρώγαμε εμείς και έτσι σχετικά άμεσα της έδωσα εκτός από αλεσμένα και κομμάτια. Τόσο καιρό δεν έχει καταφέρει να φάει πάνω από 5 δαγκωνιές στα κομμάτια(της τα δίνω εγώ γιατί η δεσποινίς δεν θέλει να λερωθει) και λίγες κουταλιές από αλεσμένα. Όσο από φρούτα δεν το συζητάω καθόλου. Γάλα πινει(θηλάζω) τουλάχιστον. Αλλά θέλω να τρώει και τίποτα. Α ξέχασα να πω ότι τα κομμάτια ενώ κάνει τις κινήσεις στο στόμα πάνε αμασητα. Πείτε μου ότι κάποια στιγμή θα αρχίζει να τρώει. Πείτε μου ότι είμαι υπερβολική. Ίσως φταίει και η κούραση και η αϋπνία και η υπερευαισθησια μου τι να πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Έχω μια πριγκίπισσα 7 μηνών. Από 5μιση έχουμε ξεκινήσει στερεές τροφές. Πάντα έδειχνε ενδιαφέρον για αυτά που τρώγαμε εμείς και έτσι σχετικά άμεσα της έδωσα εκτός από αλεσμένα και κομμάτια. Τόσο καιρό δεν έχει καταφέρει να φάει πάνω από 5 δαγκωνιές στα κομμάτια(της τα δίνω εγώ γιατί η δεσποινίς δεν θέλει να λερωθει) και λίγες κουταλιές από αλεσμένα. Όσο από φρούτα δεν το συζητάω καθόλου. Γάλα πινει(θηλάζω) τουλάχιστον. Αλλά θέλω να τρώει και τίποτα. Α ξέχασα να πω ότι τα κομμάτια ενώ κάνει τις κινήσεις στο στόμα πάνε αμασητα. Πείτε μου ότι κάποια στιγμή θα αρχίζει να τρώει. Πείτε μου ότι είμαι υπερβολική. Ίσως φταίει και η κούραση και η αϋπνία και η υπερευαισθησια μου τι να πω. 

Κ γω έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών! Εμένα τρώει αλεσμένα, κομμάτια λέω να δώσω από τον άλλο μήνα (δεν ξέρω εσένα αλλά εμένα δεν έχει κ κανένα δόντι... Ούτε για δείγμα! Χαχαχα). Οκ τα αλεσμένα τα τρώει αλλά έχω παρατηρήσει ότι αν κρυώσει λίγο το φαΐ δεν το θέλει, το ζεσταίνω κ συνεχίζει. Μήπως παίζει κάτι τέτοιο; επίσης βάζω μέσα κάμποση γλυκοπατάτα που της αρέσει κ το κατεβάζει πιο εύκολα. Γενικά όμως δεν τρώει τεράστιες ποσότητες, ισχύει. 

Για τα φρούτα κάνω το εξής, φτιάχνω κρέμα του εμπορίου κ τρίβω μέσα ένα φρούτο. Μόνο έτσι το τρώει. Προφανώς δε λέω ότι είναι το ίδιο με το να έτρωγε σκέτα φρούτα κ ξέρω ότι αυτές οι κρέμες ίσως δεν είναι η καλύτερη επιλογή όμως η εναλλακτική μου είναι να μην φαει καθόλου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα ναι είσαι υπερβολική....θα φάει κορίτσι μου σε κομμάτι που δεν θα την προλαβαίνεις μετά χαχα είναι λίγο μικρούλα για να τρώει στο χέρι φρούτα και ψωμάκια ακόμα συνήθως αυτά γίνονται στους 12 μήνες και μετά και κάπου 15-16 μηνών που περπατάνε πάντα κάτι θα μασουλανε😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

χαχα ναι είσαι υπερβολική....θα φάει κορίτσι μου σε κομμάτι που δεν θα την προλαβαίνεις μετά χαχα είναι λίγο μικρούλα για να τρώει στο χέρι φρούτα και ψωμάκια ακόμα συνήθως αυτά γίνονται στους 12 μήνες και μετά και κάπου 15-16 μηνών που περπατάνε πάντα κάτι θα μασουλανε😆

Κομμάτια εκείνη θέλει όχι εγώ, μια χαρά ήρεμη ήμουν στην ιδέα των αλεσμενων. Χάχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα α κατάλαβα το αντίθετο δωστης αν θέλει αλλά μικρά μικρά κομμάτια και με έλεγχο εμένα τα έβαζε όλα στο στόμα και μεγάλες μπουκιες αν την άφηνα ανεξέλεγκτη..ακόμα και τώρα που είναι 3 ετών η δίκια μου πάλι δεν τη αφήνω τρώει γρήγορα και ξηροβηχη μετά πνίγεται...όταν τρώει πάντα από πάνω είμαι και εσύ μην την αφήνεις ειδικά τώρα που είναι μικρούλα και δεν θα έχει πολλά δοντακια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...