Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει πάρει καμία επιδόμα ασθένειας τώρα πρόσφατα ;

Είμαι σε άδεια για επαπειλούμενη κύηση έχω υποβάλει την αναρρωτική μου ηλεκτρονικά στο Εφκα όπως μου είπαν από το 1555 .Αλλά δεν έχω πληρωθεί ακόμα. Έχει περάσει ένας μήνας δεν περνάω επιτροπή μου είπαν σύμφωνα με το 1555 γιατί είναι 15νθημερες άδειες. Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό.;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ana_nt είπε:

Καλησπέρα, έχει πάρει καμία επιδόμα ασθένειας τώρα πρόσφατα ;

Είμαι σε άδεια για επαπειλούμενη κύηση έχω υποβάλει την αναρρωτική μου ηλεκτρονικά στο Εφκα όπως μου είπαν από το 1555 .Αλλά δεν έχω πληρωθεί ακόμα. Έχει περάσει ένας μήνας δεν περνάω επιτροπή μου είπαν σύμφωνα με το 1555 γιατί είναι 15νθημερες άδειες. Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό.;

Κοριτσι μου ήμουν και εγώ σε άδειες για επαπειλούμενη κύηση για ένα 6μηνο αργούν να μπουν τα χρήματα συνήθως κάνουν πάνω από μήνα Δε ξέρω αν περνάνε από επιτροπή νομίζω ότι όλες περνάνε  δεν το ξέρω με σιγουριά!εισαι στην Αθήνα;λογικά εκεί  αργούν περισσότερο!εγώ τις κατέθετα στον εφκα είμαι στην επαρχια είναι λίγο πιο ανθρώπινα τα πράγματα!οι πληρωμές για τις αναρρωτικες γίνονται στις 5 κάθε μήνα και στις 20!

Καλημέρα, σού εγω ηλεκτρικά ναι Αθήνα,5_20μου είπαν κ εμένα εδώ αλλα δεν.... αύριο έκλεισα ραντεβού να πάω από εκεί να δηλώσω την επόμενη τουλάχιστον να δω πια θα είναι η διαφορά.Μια γειτόνισσα εδώ τα έπαιρνε κανονικά λέει.Τωρα τι να πω δεν ξέρω.Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού.

στις πριν 9 ώρες, ο/η ana_nt είπε:

Καλημέρα, σού εγω ηλεκτρικά ναι Αθήνα,5_20μου είπαν κ εμένα εδώ αλλα δεν.... αύριο έκλεισα ραντεβού να πάω από εκεί να δηλώσω την επόμενη τουλάχιστον να δω πια θα είναι η διαφορά.Μια γειτόνισσα εδώ τα έπαιρνε κανονικά λέει.Τωρα τι να πω δεν ξέρω.Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού.

Μπορείς να γράφεις μηνιαίες άδειες για να μην καταθέτεις συνέχεια!εμένα μου ζητούσαν απλά να επισυνάπτω το υπέρηχο!Σου εύχομαι να βγάλεις άκρη και να σου πάνε όλα καλά!

στις πριν 17 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Μπορείς να γράφεις μηνιαίες άδειες για να μην καταθέτεις συνέχεια!εμένα μου ζητούσαν απλά να επισυνάπτω το υπέρηχο!Σου εύχομαι να βγάλεις άκρη και να σου πάνε όλα καλά!

Ναι κάτι τέτοιο λέγαμε με τον γιατρό για μηνιαίες αλλά δεν ξέρω πώς θα το κάνουμε.Ευχαριστουμε πολύ.

Εγώ έγραφα μηνιαίες και πήγαινε και τις κατέθετε ο σύζυγος μου, έκλεινα ραντεβού ον-λάιν και του έπαιρνε δέκα λεπτά. Τα χρήματα μου έμπαιναν πάνω στη βδομάδα, πολύ γρήγορα. Το ίδιο και το επίδομα τοκετού! Ξέρω όμως κι άλλες κοπέλες που τα έκαναν ον-λάιν και αργούν αρκετά!!

στις πριν 20 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Εγώ έγραφα μηνιαίες και πήγαινε και τις κατέθετε ο σύζυγος μου, έκλεινα ραντεβού ον-λάιν και του έπαιρνε δέκα λεπτά. Τα χρήματα μου έμπαιναν πάνω στη βδομάδα, πολύ γρήγορα. Το ίδιο και το επίδομα τοκετού! Ξέρω όμως κι άλλες κοπέλες που τα έκαναν ον-λάιν και αργούν αρκετά!!

Έχω ακούσει κ από αλλού μέσα στη βδομάδα ότι τους μπαίνουν πάντως το εφκα μου είπε κλεισμένο ενα μηνα δεν ξέρω γιατί μη με ρωτάς,κ πως είναι πιο γρήγορα ηλεκτρονικά λέει παρά από κοντά . θέλω να δω αν στις 20θα πληρώθω πού κλείνω ενα μήνα κ κάτι γιατί οι πληρωμές είναι κάθε 5_20περιπου

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ana_nt είπε:

Έχω ακούσει κ από αλλού μέσα στη βδομάδα ότι τους μπαίνουν πάντως το εφκα μου είπε κλεισμένο ενα μηνα δεν ξέρω γιατί μη με ρωτάς,κ πως είναι πιο γρήγορα ηλεκτρονικά λέει παρά από κοντά . θέλω να δω αν στις 20θα πληρώθω πού κλείνω ενα μήνα κ κάτι γιατί οι πληρωμές είναι κάθε 5_20περιπου

Το επίδομα κύησης οι 56 μέρες πριν την πήτ μπήκε μέσα σε 10 μέρες γιατί δεν περνάς επιτροπή για αυτό!

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Το επίδομα κύησης οι 56 μέρες πριν την πήτ μπήκε μέσα σε 10 μέρες γιατί δεν περνάς επιτροπή για αυτό!

Αυτό φαίνεται λογικό όπως το ακούω,αλλα ενα μήνα; Μια κοπέλα Μου έλεγε σήμερα ότι θα Μου πάρει μήνες; Τι μήνες ρε παιδιά;Κ τι θα κάνω εγώ μέχρι να γεννήσω αφού δεν γίνετε να εργαστώ 😭😭😭

Καλημέρα!! 

Είμαι νέο μέλος αλλά σας παρακολουθώ καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου! 

Επειδή τα έχω πρόσφατα, το επίδομα τοκετού το κατέθεσα 16/09 και πληρώθηκα 05/10. 

Και όσον αφορά τα επιδόματα αδειών, έπαιρνα κάθε μήνα για επαπειλούμενη κύηση, έκλεινα ραντεβού στον gov, πήγαινε ο άντρας μου τα χαρτιά, σε ένα μήνα με έπαιρναν να περάσω από επιτροπή, και μόλις περνούσα επιτροπή τα λεφτά έμπαιναν σε 15 μέρες. Αυτή η καθυστέρηση υπήρχε σε εμένα καθώς το ΙΚΑ Πετρούπολης στο οποίο πάω στέλνει τις αναρρωτικες στο ΙΚΑ ΧΑΪΔΑΡΊΟΥ όπου από εκεί περνάνε Πετρούπολη, Περιστέρι Χαϊδάρι Αιγάλεω και Ίλιον οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται. Αλλά σε άλλα ΙΚΑ δεν αργεί η διαδικασία τόσο πολύ. Τώρα με τα ραντεβού είναι πιο γρήγορα τα πράγματα και δεν χρειάζεται να περιμένεις μήνες όπως γινόταν κάποτε. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η kokaki91 είπε:

Καλημέρα!! 

Είμαι νέο μέλος αλλά σας παρακολουθώ καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου! 

Επειδή τα έχω πρόσφατα, το επίδομα τοκετού το κατέθεσα 16/09 και πληρώθηκα 05/10. 

Και όσον αφορά τα επιδόματα αδειών, έπαιρνα κάθε μήνα για επαπειλούμενη κύηση, έκλεινα ραντεβού στον gov, πήγαινε ο άντρας μου τα χαρτιά, σε ένα μήνα με έπαιρναν να περάσω από επιτροπή, και μόλις περνούσα επιτροπή τα λεφτά έμπαιναν σε 15 μέρες. Αυτή η καθυστέρηση υπήρχε σε εμένα καθώς το ΙΚΑ Πετρούπολης στο οποίο πάω στέλνει τις αναρρωτικες στο ΙΚΑ ΧΑΪΔΑΡΊΟΥ όπου από εκεί περνάνε Πετρούπολη, Περιστέρι Χαϊδάρι Αιγάλεω και Ίλιον οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται. Αλλά σε άλλα ΙΚΑ δεν αργεί η διαδικασία τόσο πολύ. Τώρα με τα ραντεβού είναι πιο γρήγορα τα πράγματα και δεν χρειάζεται να περιμένεις μήνες όπως γινόταν κάποτε. 

Καλημέρα κορίτσι, εγώ τα κάνω ηλεκτρονικά, ανήκω στο Αιγάλεω αλλα εμάς εδώ το εφκα έχει ενα άτομο όποτε καταλαβαίνεις ότι τα ραντεβού είναι ελάχιστα,αλλα μας είπαν από το 1555οτι είναι ίδια η διαδικασία ε δεν το βλέπω έχει κλείσει μήνα η αίτηση Μου η πρώτη φαντάσου κ ακόμα τπτ.

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ana_nt είπε:

Καλημέρα κορίτσι, εγώ τα κάνω ηλεκτρονικά, ανήκω στο Αιγάλεω αλλα εμάς εδώ το εφκα έχει ενα άτομο όποτε καταλαβαίνεις ότι τα ραντεβού είναι ελάχιστα,αλλα μας είπαν από το 1555οτι είναι ίδια η διαδικασία ε δεν το βλέπω έχει κλείσει μήνα η αίτηση Μου η πρώτη φαντάσου κ ακόμα τπτ.

Κορίτσι μου σπάνια πληρώνεσαι άμεσα από το ΙΚΑ και πόσο μάλλον στην Αθήνα που έχει πολύ κόσμο και λίγο προσωπικό για να εξυπηρετήσει όλο αυτό τον κόσμο!Αν γράφεις όμως μηνιαίες άδειες αντί για 15νθημερες θα είναι καλύτερα! Θα υπολογίζεις από τη στιγμή που την καταθέτεις ένα μήνα και 15 μέρες όπως σου είπε και η @kokaki91

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσι μου σπάνια πληρώνεσαι άμεσα από το ΙΚΑ και πόσο μάλλον στην Αθήνα που έχει πολύ κόσμο και λίγο προσωπικό για να εξυπηρετήσει όλο αυτό τον κόσμο!Αν γράφεις όμως μηνιαίες άδειες αντί για 15νθημερες θα είναι καλύτερα! Θα υπολογίζεις από τη στιγμή που την καταθέτεις ένα μήνα και 15 μέρες όπως σου είπε και η @kokaki91

Αυτό λέγαμε με τον γιατρό μας να τις κάνουμε μηνιαίες αν είναι εφικτό.Και να τις καταθέτει κάποιος από τους δικούς Μου εκεί κ όχι ηλεκτρονικα.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ 

στις On 10/10/2021 at 12:36 ΜΜ, ο/η Lenia1983 είπε:

Κ γω συμφωνώ με τις μηνιαίες άδειες. Εγω μένω αγια Βαρβάρα και κάνω την εξής διαδικασία. Κλείνω ραντεβού στο εφκα Κορυδαλλού κ πάω την άδεια που μ έχει γράψει ο ιδιώτης γιατρός. Είναι πάρα πολύ εξυπηρετική η κα Δήμητρα στο τμήμα παροχων. Εκείνη λοιπόν μου λέει ότι θα με πάρουν τηλ από το πεδυ στη Νίκαια για να περάσω επιτροπή, αν δε με καλέσουν μέχρι την ημερομηνία που μου δίνει τότε καλώ εγω (δεν έχει τύχει αυτό, πάντα με παιτμρνουν τηλ). Μετά από 10-15 μέρες λοιπόν περνάω επιτροπή και μετά από 7 μέρες ξαναπάω στο εφκα μαζί με το χαρτί του εργοδότη κ μου λέει ακριβώς την ημερομηνία πληρωμής. Από την ημέρα που βγαίνω σε άδεια λοιπόν πληρώνομαι μετά από 1 μήνα σύνολο όπως ακριβώς θα συνέβαινε κ αν δούλευα.  Ελπίζω να βοήθησα 🙂

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Προσθήκη...