Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συγγενείς, νεογεννητο και covid


lilaki15

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ηθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα: πρόκειται να γεννήσω σε λιγο καιρό και οι γονείς, τα πεθερικα αλλά και τα αδέλφια μας κυκλοφορούν κανονικά (δουλειά, βόλτες με φίλους κλπ) χωρίς να προσεχουν τον κορονοιο ενώ ταυτόχρονα μας δηλώνουν πως μην τυχόν όταν έρθει το μωρο δε τους αφήνουμε να το βλέπουν.  Πως πιστεύετε ότι πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση χωρίς να γίνει παρεξήγηση?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσι μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου....κοίτα κοπέλα παν από όλα να κοιτάς την υγεία του παιδιού σου και όχι αν θα παρεξηγηθουν οι συγγενείς ένα νεογέννητο είναι πολύ ευαίσθητο και θέλει γενικα προσοχή πόσο μάλλον τώρα με μια αρρώστια που είναι και ακόμα θανητοφορα...να μην αφήνεις κανέναν να λες δεν επιτρέπεται από τον παιδίατρο πρόσεχε το μικρούλη σου όσο μπορείς .. καλύτερα να παρεξηγηθουν οι άλλοι παρά να τρέχεις και δεν φτάνεις εσύ με το μωρό σου γιατί πίστεψε με αν πάθει κάτι το μωρό σου εσυ θα τρέχεις μόνο οι υπόλοιποι θα βγάλουν την ουρά τους απέξω έτσι γίνεται πάντα σε όλες τις περιπτώσεις... ανακατεύονται με τα παιδιά σου και μετά όταν γίνεται ξαφνικά δεν σε ξέρουν οι συγγενείς το έχω πάθει κάτι ξέρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η lilaki15 είπε:

Καλησπέρα! Θα ηθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα: πρόκειται να γεννήσω σε λιγο καιρό και οι γονείς, τα πεθερικα αλλά και τα αδέλφια μας κυκλοφορούν κανονικά (δουλειά, βόλτες με φίλους κλπ) χωρίς να προσεχουν τον κορονοιο ενώ ταυτόχρονα μας δηλώνουν πως μην τυχόν όταν έρθει το μωρο δε τους αφήνουμε να το βλέπουν.  Πως πιστεύετε ότι πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση χωρίς να γίνει παρεξήγηση?? 

Με το καλο το μωρακι σου!! Σε αυτη την περιπτωση πρεπει απο μονοθ τους να καταλαβουν οτι τον πρωτο καιρο πρεπει να απεχουν ,ειδικα οταν κυκλοφορουν/δουλευουν κανονικα,οχι να σου λενε κιολας μην τυχον και δεν το δουμε..Δεν πρεπει καν να νιωθεις οτι ερχεσαι σε ασχημη θεση,ευγενικα κι ωραια θα τους εξηγησεις οτι εχεις νεογεννητο και ειδικα λογω της καταστασης τον πρωτο καιρο θα απεχουν..Αν παρεξηγηθουν σημαινει οτι δεν εχουν κατανοηση και ειναι δικο τους προβλημα..Πανω απο ολα η υγεια του μωρου κι ειδικα τις πρωτες μερες μετα τη γεννα θες κι εσυ τον χωρο σου και τον χρονο σου να δεις που πατας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου έχεις απόλυτο δίκαιο να προβληματιζεσαι. Εγώ με το που βγήκα από το νοσοκομείο, την ίδια μέρα πριν καν πάμε σπίτι μας, επισκέφτηκα με το νεογεννητο τα πεθερικά μου κ τώρα αναρωτιέμαι πως με άφησαν, ο άντρας μου κυρίως, λεχωνα να κάνω επισκέψεις γιατί; για να μην παρεξηγηθουν οι οικογένειες. Κ το πρώτο σαββατοκύριακο σπίτι μας, 3 μέρες μετά, ήρθαν οι οικογένειες μας με τις ώρες να χαρούν το νεογεννητο, το οποίο θήλαζε 23 ώρες το 24ωρο..κ εγώ να νιώθω κ τύψεις γιατί θήλαζα κ δεν μπορούσαν να το δουν. Ανεπίτρεπτα πράγματα που τότε για να είμαι ειλικρινής δεν τα είχα αντιληφθεί. Σεβόμουν τη χαρά τους αλλά κανένας δε σεβάστηκε τις δικές μου ανάγκες κ το χώρο π είχα ανάγκη να έχω με το μωρό μου. Πέραν του άγχους για τον κορονοιο. Όλοι τότε ανεμβολιαστοι. Στις επισκέψεις ήμουν αυστηρή, απαιτούσα να κάνουν τεστ πριν έρθουν (όχι ότι με άκουγαν πάντα. Μπορείς να κάνεις το ίδιο ώστε να είσαι ήρεμη. Δεν είναι μόνο ο COVID βέβαια. Μετά έχεις να αντιμετωπίσεις άλλα... Φιλιά, αγκαλιές κτλ... Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν αλλά κι αυτοί από αγάπη αντιδρούν έτσι. Να βάζεις τον άντρα σου μπροστά κ να είστε αυστηροί γιατί αυτό θα εξασφαλίσει κ τη δική σου ηρεμία. Κ φυσικά θα λες κ πως η παιδίατρος απαγορεύει το τάδε ή με συμβούλευσε αυτό κ τέλος. 

Με το καλό κορίτσι μου κ θα δεις όταν έρθει το Μωράκι σου, δε θα σε νοιαζουν οι παρεξηγήσεις παρά μόνο αυτό το μικρό πλασματακι κ η προστασία του 🙏♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Έχω ένα μήνα που έχω γεννήσει και όταν ήρθε ο παιδίατρος σπίτι, το πρώτο πράγμα που μας είπε είναι «μακριά από συγγενείς» όχι μόνο λόγω κόβιντ, αλλά και των υπόλοιπων ασθενειών (γρίπη κ.λπ). ΑΝ αρρωστήσει πριν κλείσει τρίμηνο; Εισαγωγή στο Παίδων κατευθείαν. 

Λοιπόν, όχι. Δε θα το ρισκάρω! Το ανοσοποιητικό τους είναι μηδενικό.
Μαύρο σκυλί έχω γίνει! Δε πλησιάζει κανείς το μωρό και ας λένε ότι θέλουν. Πόσο μάλλον να το αγγίξουν!
Και ακόμα και όταν εμβολιαστεί με μάσκα!! Δεν έχει αρκετή ανοσία και πάλι. 
Δεν είμαι καθόλου υποχόνδρια και υπερβολική γενικά, αλλά όταν έχει να κάνει με θέματα υγείας
και πόσο μάλλον για ένα βρέφος, δε το συζητάω καν.
ΑΠΟΡΩ εντωμεταξύ, πως δε ντρέπονται και να το προτείνουν μερικοί.
Εμένα γέννησε η κολλητή μου και επειδή δούλευα και ερχόμουν σε επαφή με κόσμο, πήγα στο 3μηνο.
Έτρεμα μην κολλήσω κάτι το ξένο παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 13/11/2021 at 11:47 ΜΜ, ο/η itsathina είπε:

Έχω ένα μήνα που έχω γεννήσει και όταν ήρθε ο παιδίατρος σπίτι, το πρώτο πράγμα που μας είπε είναι «μακριά από συγγενείς» όχι μόνο λόγω κόβιντ, αλλά και των υπόλοιπων ασθενειών (γρίπη κ.λπ). ΑΝ αρρωστήσει πριν κλείσει τρίμηνο; Εισαγωγή στο Παίδων κατευθείαν. 

Λοιπόν, όχι. Δε θα το ρισκάρω! Το ανοσοποιητικό τους είναι μηδενικό.
Μαύρο σκυλί έχω γίνει! Δε πλησιάζει κανείς το μωρό και ας λένε ότι θέλουν. Πόσο μάλλον να το αγγίξουν!
Και ακόμα και όταν εμβολιαστεί με μάσκα!! Δεν έχει αρκετή ανοσία και πάλι. 
Δεν είμαι καθόλου υποχόνδρια και υπερβολική γενικά, αλλά όταν έχει να κάνει με θέματα υγείας
και πόσο μάλλον για ένα βρέφος, δε το συζητάω καν.
ΑΠΟΡΩ εντωμεταξύ, πως δε ντρέπονται και να το προτείνουν μερικοί.
Εμένα γέννησε η κολλητή μου και επειδή δούλευα και ερχόμουν σε επαφή με κόσμο, πήγα στο 3μηνο.
Έτρεμα μην κολλήσω κάτι το ξένο παιδί.

Πολύ φίλη μου... Εγώ γέννησα το φλεβαρη με τον κοβιντ στα κόκκινα κ χωρίς εμβόλια ακόμα. Δεν άφησα άνθρωπο! Οι παππούδες ήρθαν αφού έκαναν καραντίνα, τεστ κλπ κ χωρίς αγκαλιές. Τους υποχρέωσα να εμβολιαστούν για γρίπη κ κοβιντ κ δεν πλησίαζαν κ πάλι χωρίς τεστ (θα έκαναν εμβόλιο βέβαια έτσι κ αλλιώς για να είμαι δίκαιη). Η παιδίατρος μου είχε πει ότι πέρα από κοβιντ κυκλοφορεί κ κοκκυτης κ διάφορες ιώσεις που όπως είπες πας νοσοκομείο. Πέρα από παππούδες δεν το συζητώ οποίος ήθελε από φωτογραφία. 

Δεν παρεξηγηθηκε όμως κ κανένας για να πω την αλήθεια... Όχι ότι με ένοιαζε αλλά είδα ότι κ οι ίδιοι φοβούνται όπως λες μην κολλήσουν ξένο παιδί. 

Μάλλον η κοπέλα πια έχει γεννήσει κ υποψιάζομαι ότι θα είχε παρατράγουδα αλλά η υγεία των μωρών είναι πάνω από όλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Πολύ φίλη μου... Εγώ γέννησα το φλεβαρη με τον κοβιντ στα κόκκινα κ χωρίς εμβόλια ακόμα. Δεν άφησα άνθρωπο! Οι παππούδες ήρθαν αφού έκαναν καραντίνα, τεστ κλπ κ χωρίς αγκαλιές. Τους υποχρέωσα να εμβολιαστούν για γρίπη κ κοβιντ κ δεν πλησίαζαν κ πάλι χωρίς τεστ (θα έκαναν εμβόλιο βέβαια έτσι κ αλλιώς για να είμαι δίκαιη). Η παιδίατρος μου είχε πει ότι πέρα από κοβιντ κυκλοφορεί κ κοκκυτης κ διάφορες ιώσεις που όπως είπες πας νοσοκομείο. Πέρα από παππούδες δεν το συζητώ οποίος ήθελε από φωτογραφία. 

Δεν παρεξηγηθηκε όμως κ κανένας για να πω την αλήθεια... Όχι ότι με ένοιαζε αλλά είδα ότι κ οι ίδιοι φοβούνται όπως λες μην κολλήσουν ξένο παιδί. 

Μάλλον η κοπέλα πια έχει γεννήσει κ υποψιάζομαι ότι θα είχε παρατράγουδα αλλά η υγεία των μωρών είναι πάνω από όλα!!! 

Ακριβώς έτσι και εγώ. Έχεις δίκιο! Ο κοκκύτης είναι στο peak του εντωμεταξύ. 
Σκέψου εγώ εμβολιάστηκα πριν γεννήσω για να έχει αντισώματα το μωρό!
Καλά για τα εμβόλια γρίπης και covid εννοείται! Όλοι!
Αλλά και πάλι φοβάσαι γιατί μπορεί να μη καταλάβεις πως νοσούν. 
Εμένα όπου να ΄ ναι περνάει το τρίμηνο και πάλι θα προσπαθήσω να το αποφύγω,
άλλα όποιος πλησιάσει μόνο με μάσκα, καλύτερα σε βόλτα σε εξωτερικό χώρο και εννοείται δεν αγγίζει το μωρό. Παρόλο, που ήδη έχω πρόβλημα με αυτό. Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν το ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Ακριβώς έτσι και εγώ. Έχεις δίκιο! Ο κοκκύτης είναι στο peak του εντωμεταξύ. 
Σκέψου εγώ εμβολιάστηκα πριν γεννήσω για να έχει αντισώματα το μωρό!
Καλά για τα εμβόλια γρίπης και covid εννοείται! Όλοι!
Αλλά και πάλι φοβάσαι γιατί μπορεί να μη καταλάβεις πως νοσούν. 
Εμένα όπου να ΄ ναι περνάει το τρίμηνο και πάλι θα προσπαθήσω να το αποφύγω,
άλλα όποιος πλησιάσει μόνο με μάσκα, καλύτερα σε βόλτα σε εξωτερικό χώρο και εννοείται δεν αγγίζει το μωρό. Παρόλο, που ήδη έχω πρόβλημα με αυτό. Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν το ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ🙄

Και γω είχα κάνει εμβόλιο στην εγκυμοσύνη για κοκκυτη (κ τετανο, διφθερίτιδα, πολιομυελυτιδα), δεν το ρίσκαρα! Εμένα είναι πια 10 οπότε έχω πάρει μια ανάσα αλλά πάλι προσέχουμε πολύ! Πάντως ο κόσμος δεν καταλαβαίνει. Μου έχει τύχει σε βόλτα με το καρότσι να σταματήσω για να περάσω το δρόμο κ άγνωστη γυναίκα περνώντας να της αγγίξει το μάγουλο πριν προλάβω να την δω καν! Να σου ζήσει το παιδάκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 3:02 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Και γω είχα κάνει εμβόλιο στην εγκυμοσύνη για κοκκυτη (κ τετανο, διφθερίτιδα, πολιομυελυτιδα), δεν το ρίσκαρα! Εμένα είναι πια 10 οπότε έχω πάρει μια ανάσα αλλά πάλι προσέχουμε πολύ! Πάντως ο κόσμος δεν καταλαβαίνει. Μου έχει τύχει σε βόλτα με το καρότσι να σταματήσω για να περάσω το δρόμο κ άγνωστη γυναίκα περνώντας να της αγγίξει το μάγουλο πριν προλάβω να την δω καν! Να σου ζήσει το παιδάκι σου ❤️

Πω πω! Τρέλα! Δε ξέρω τι θα έκανα.. και τι θα κάνω! Γιατί ακόμα δεν έχω δει τίποτα μου φαίνεται!
Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και εσύ να χαίρεσαι το δικό σου 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...