Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβολιο και εγκυμοσυνη


AsG

Recommended Posts

Χαιρεται😊 θα ηθελα να μου απαντησετε σε μια ερωτηση!

Θελω να με το συζυγο μου να ξεκινησουμε προσπαθειες για να φερουμε στο κοσμο ενα παιδακι.

Εχοντας κανει το εμβολιο κατα του covid-19 ομως και συμβουλευομενη τον γυναικολογο μου,μου ειπε πως πρεπει να περασει τουλαχιστον ενα 3μηνο απο τη τελευταια δοση του εμβολιου. Ειναι απαραιτητο ομως τοσο διαστημα;Θα ηθελα να παρω και αλλες γνωμες και αναρωτιεμαι αν γνωριζετε κ εσεις κατι σχετικα με αυτο απο το δικο σας γυναικολογο.

Ευχαριστω+

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η AsG είπε:

Χαιρεται😊 θα ηθελα να μου απαντησετε σε μια ερωτηση!

Θελω να με το συζυγο μου να ξεκινησουμε προσπαθειες για να φερουμε στο κοσμο ενα παιδακι.

Εχοντας κανει το εμβολιο κατα του covid-19 ομως και συμβουλευομενη τον γυναικολογο μου,μου ειπε πως πρεπει να περασει τουλαχιστον ενα 3μηνο απο τη τελευταια δοση του εμβολιου. Ειναι απαραιτητο ομως τοσο διαστημα;Θα ηθελα να παρω και αλλες γνωμες και αναρωτιεμαι αν γνωριζετε κ εσεις κατι σχετικα με αυτο απο το δικο σας γυναικολογο.

Ευχαριστω+

Καλησπέρα! Στην αρχή οι γιατροι έλεγαν να περάσει ένα τρίμηνο από τη 2η δόση. Τωρα λένε κατευθείαν,  δεν έχει θέμα. Αλλά επειδή κάθε γιατρός λέει τα δικά του εσύ θα πρέπει να ακούς τη γνώμη του γιατρού που εμπιστεύεσαι. Εγω προσωπικά θα άφηνα πάντως να περάσει τουλάχιστον 1 μήνας. Από εκεί και πέρα πραγματικά ο καθένας κάνει ο, τι νομίζει εκείνος σωστό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλησπέρα! Στην αρχή οι γιατροι έλεγαν να περάσει ένα τρίμηνο από τη 2η δόση. Τωρα λένε κατευθείαν,  δεν έχει θέμα. Αλλά επειδή κάθε γιατρός λέει τα δικά του εσύ θα πρέπει να ακούς τη γνώμη του γιατρού που εμπιστεύεσαι. Εγω προσωπικά θα άφηνα πάντως να περάσει τουλάχιστον 1 μήνας. Από εκεί και πέρα πραγματικά ο καθένας κάνει ο, τι νομίζει εκείνος σωστό.

Κοριτσι μου συμφωνω με την @twinkletwinlkle στο οτι εφαρμοζεις αυτο π σου λεει ο γιατρος π εμπιστευεσαι. Εμεις καναμε mRna εμβολιο κ ο γιατρος ειπε να συνεχισουμε κανονικα τις προσπαθειες.. Να μη σταματησουμε..

Αν καναμε το AstraZeneca μου ειπε γ το μεσοδιαστημα των 2 δοσεων και 1-2 μηνες μετα τη 2η δοση να παιρνουμε προφυλαξεις..

Αποψη απο αποψη διαφερει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας 💕 ο συγκεκριμενος γυναικολογος ναι μεν με κανει και νιωθω ανετα κ εκτιμω τη γνωμη κ συμβουλη του ωστοσο θα ηθελα τη γνωμη της πλειοψηφιας μιας και μια μονο αποψη ειτε απο επιστημονικης πλευρας ειτε απο προσωπικης δεν ειναι αρκετη, γιαυτο παιρνω και αλλες γνωμες απο προσωπικες σας εμπειριες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η επιστημονική κοινότητα υποστηρίζει πως το εμβόλιο ειναι ασφαλέστατο. Εγώ έκανα την 2η δόση και μετά από 3 μερες έκανα εμβρυομεταφορα.. τώρα είμαι. έγκυος και νιώθω πολύ ασφαλής που το έκανα και δεν ανησυχώ.. 2 φίλες μου έκαναν εμβόλιο  ενώ είναι έγκυες με το που έκλεισαν το πρώτο τρίμηνο.. πολύ πιο ασφαλές από το να κολλήσεις..  Οι περισσότεροι γιατροί αυτό υποστηρίζουν γενικά. Ξανά συζήτησε το με τον γιατρο σου και δες αναλόγως.. καλή επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...