Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι να κανω περαιτερω;


Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι 36 κ προσπαθουμε εδω κ εναν χρονο! Εχω κανει ορμονολογικες κ ειχα μονο ενα θεμα με tsh που προσπαθω να ρυθμισω! Εκανα κ σαλπιγγογραφια κ ολΑ καλα! Κ ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα κ  κανενα θεμα δεν προκυπτει! Τι με συμβουλευετε να κανω περαιτερω; Διαβαζω για αιματολογο! ΕχεΙ παει καμια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marina___ είπε:

Γεια σας, ειμαι 36 κ προσπαθουμε εδω κ εναν χρονο! Εχω κανει ορμονολογικες κ ειχα μονο ενα θεμα με tsh που προσπαθω να ρυθμισω! Εκανα κ σαλπιγγογραφια κ ολΑ καλα! Κ ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα κ  κανενα θεμα δεν προκυπτει! Τι με συμβουλευετε να κανω περαιτερω; Διαβαζω για αιματολογο! ΕχεΙ παει καμια; 

Καλησπέρα! Είχα κ εγώ την ίδια απορία, μπορείς να πάς αν θέλεις να το βγάλεις από το μυαλό σου. Ωστόσο ο αιματολογος είναι κυρίως για θέμα αποβολών κ όχι σύλληψης απ'όσο ρώτησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marina___ είπε:

Γεια σας, ειμαι 36 κ προσπαθουμε εδω κ εναν χρονο! Εχω κανει ορμονολογικες κ ειχα μονο ενα θεμα με tsh που προσπαθω να ρυθμισω! Εκανα κ σαλπιγγογραφια κ ολΑ καλα! Κ ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα κ  κανενα θεμα δεν προκυπτει! Τι με συμβουλευετε να κανω περαιτερω; Διαβαζω για αιματολογο! ΕχεΙ παει καμια; 

Συμφωνώ με τη @Stacey89 η αιματολογο είναι κυρίως για το μετά της σύλληψης. Ίσως ενδοκρινολογος θα ήταν πιο χρήσιμος! Επίσης παρακολούθηση ωορρηξιας με τεστακια ή και υπέρηχο ώστε να  βεβαιωθείς ότι πρώτον κάνεις ωορρηξια κ δεύτερο ότι προσπαθείς τις σωστές μέρες. Κάτι άλλο πολύ πολτ βασικό είναι ο γυναικολόγος σου να είναι ειδικός υπογονιμοτητας κ όχι απλός γυναικολόγος, πολλές φορές καθησυχαζουν κ καθοδηγούν λάθος...

Σαν κ σενα κ γω στα 37 (τότε), μετά από ένα χρόνο άκαρπων προσπαθειών και αφού όλες οι εξετάσεις έβγαιναν καλές αποφασίσαμε για εξωσωματική. Το κάναμε κυρίως λόγω χαμηλής ΑΜΗ (ή μονη κακή εξέταση που είχα, τα ορμονικα μου ήταν σαν 30 χρόνων) κ λόγω φόβου δικού μου ότι μετά θα είναι χειρότερα. Τελικά πετύχαμε με την πρώτη ενώ ακόμα θα πάλευα. Βρήκανε στο εργαστήριο ότι ενώ είχα πολλά ωάρια κ σωστή ωορρηξια η γονιμοποίηση ήταν σχεδόν αδύνατη δλδ το ωάριο δεν άφηνε το σπέρμα να περάσει (εντελώς απλοϊκά όπως το κατάλαβα κ γω). Ξεπεράστηκε στο εργαστήριο με μικρογονιμοποιηση... Στο λέω επειδή όπως είδα κ γω τελικά κάποια πράγματα δε φαίνονται στις εξετάσεις κ η ηλικία είναι κρίσιμος παράγοντας... Οπότε η συμβουλή μου είναι να δεις ειδικό γυναικολόγο πριν από οποιονδήποτε άλλο. 

Εύχομαι ό,τι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Συμφωνώ με τη @Stacey89 η αιματολογο είναι κυρίως για το μετά της σύλληψης. Ίσως ενδοκρινολογος θα ήταν πιο χρήσιμος! Επίσης παρακολούθηση ωορρηξιας με τεστακια ή και υπέρηχο ώστε να  βεβαιωθείς ότι πρώτον κάνεις ωορρηξια κ δεύτερο ότι προσπαθείς τις σωστές μέρες. Κάτι άλλο πολύ πολτ βασικό είναι ο γυναικολόγος σου να είναι ειδικός υπογονιμοτητας κ όχι απλός γυναικολόγος, πολλές φορές καθησυχαζουν κ καθοδηγούν λάθος...

Σαν κ σενα κ γω στα 37 (τότε), μετά από ένα χρόνο άκαρπων προσπαθειών και αφού όλες οι εξετάσεις έβγαιναν καλές αποφασίσαμε για εξωσωματική. Το κάναμε κυρίως λόγω χαμηλής ΑΜΗ (ή μονη κακή εξέταση που είχα, τα ορμονικα μου ήταν σαν 30 χρόνων) κ λόγω φόβου δικού μου ότι μετά θα είναι χειρότερα. Τελικά πετύχαμε με την πρώτη ενώ ακόμα θα πάλευα. Βρήκανε στο εργαστήριο ότι ενώ είχα πολλά ωάρια κ σωστή ωορρηξια η γονιμοποίηση ήταν σχεδόν αδύνατη δλδ το ωάριο δεν άφηνε το σπέρμα να περάσει (εντελώς απλοϊκά όπως το κατάλαβα κ γω). Ξεπεράστηκε στο εργαστήριο με μικρογονιμοποιηση... Στο λέω επειδή όπως είδα κ γω τελικά κάποια πράγματα δε φαίνονται στις εξετάσεις κ η ηλικία είναι κρίσιμος παράγοντας... Οπότε η συμβουλή μου είναι να δεις ειδικό γυναικολόγο πριν από οποιονδήποτε άλλο. 

Εύχομαι ό,τι καλύτερο! 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Σε ενδοκρινολογο εχω παει κ παλευουμε να ρυθμισουμε την tsh! Αυτο σκεφτηκα Κ εγω.. οτι ο γυναικολογος μου ειναι απλος μαιευτηρας! Μηπως εισαι θεσνικη κ εχεις να μου προτεινεις εναν ειδικο υπογονιμοτητας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σπερμοδιαγραμμα εγινε καπου αξιοπιστα?Γιατι εμενα ο συζυγος εχει θεμα και ειχαμε παει σε μια καμενη και τον ειχε βγαλει τουρμπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angrybird83 είπε:

Το σπερμοδιαγραμμα εγινε καπου αξιοπιστα?Γιατι εμενα ο συζυγος εχει θεμα και ειχαμε παει σε μια καμενη και τον ειχε βγαλει τουρμπο.

Με συγχωρεις αλλα που κανατε το σπερμοδιαγραμμα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Με συγχωρεις αλλα που κανατε το σπερμοδιαγραμμα;; 

Δεν ειναι Αθηνα. Θες να σου στειλω πμ?. Παντως βιολογος ηταν,οχι μικροβιολογικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Marina___ είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Σε ενδοκρινολογο εχω παει κ παλευουμε να ρυθμισουμε την tsh! Αυτο σκεφτηκα Κ εγω.. οτι ο γυναικολογος μου ειναι απλος μαιευτηρας! Μηπως εισαι θεσνικη κ εχεις να μου προτεινεις εναν ειδικο υπογονιμοτητας; 

Δυστυχώς όχι, είμαι Αθήνα! Έχω ακουστά τον Δοβα Δημήτρη (συνεργάζεται με το γιατρό μου) όμως δεν έχω προσωπική άποψη. Ίσως η @Γιάννα 36 να έχει να σου πει κάτι παραπάνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Ειδικό υπογονιμοτητας είχα κατευθείαν στο κέντρο εξωσωματικης, τον Χριστοφοριδη τον Νίκο στο embryolab. 

Καλές εντυπώσεις είχα κι από το Μακεδο τον Αναστασιο, αλλά δεν συνέχισα μαζί του. 

Το παν είναι η καλή επικοινωνία και συνεννόηση με το γιατρό, καθώς καθεμία είμαστε διαφορετικές, κι η εμπιστοσύνη στον γιατρό. 

@Marina___Εύχομαι όποιον κι να επιλέξεις, να σε οδηγήσει στο σωστό αποτέλεσμα 😍

@Tokyoσου στέλνω πολλά φιλιά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...