Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκλειστικος θηλασμος με ψευδοθηλες


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες,

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει καταφερει να θηλασει αποκλειστικα (χωρις αναγκη αντλησεων) χρησιμοποιωντας ψευδοθηλες (εγω εχω τις medela).

Αναγκαστηκαμε να δωσουμε μπουκαλι στο γιο μας απο την πρωτη εβδομαδα επειδη εχανε βαρος και επιστρεψαμε στο θηλασμο με ψευδοθηλες κατοπιν συμβουλης μαιας. Σημερα ειναι 1 μηνος και αρνειται να θηλασει απο τι θηλη. Θηλαζει μονο οταν χρησιμοποιω ψευδοθηλες. Θα ηθελα να συνεχισω το θηλασμο αλλα διαβαζω πως οι ψευδοθηλες ειναι προσωρινη λυση… 

Αυτη τη στιγμη θηλαζω και αντλω 7-8 τη μερα αλλα εχω εξαντληθει και θελω να θηλασω αποκλειστικα εστω και με τις ψευδοθηλες.

ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπέλα μπυ εγώ θήλαζα τους πρώτους 5-6 μήνες με ψευδοθηλες κ πάλευα να τις κόψω γιατί όπως το δικό σου μωράκι έτσι κ το δικό μου είχε πάθει σύγχυση θηλων 

ειχε συνηθίσει δλδ στην σιλικόνη της θηλης 

καλεσα πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού κ όχι απλή μαία καθότι πολλές φορές μαίες του μαιευτηρίου κ όχι μόνο δν είναι σωστά ενημερωμένες 

 

Πες μου λίγο σε παρακαλώ δίνεις μπιμπερό η πιπίλα ; 
 

 

δευτερευόντως τώρα, όταν το μωράκι σου είναι μισοκοιμισμενη η κοιμισμένο θα βγάζεις την ψευδοθηλες κ θα προσπαθείς να πιάσει έτσι την δίκη σου θηλή! Επίσης θα κάνεις skin to skin επαφή εσυ δλδ χωρίς σουτιέν η μπλούζα θα ακουμπάς το παιδί στο στήθος γυμνούλη απο πάνω (εννοείται να έχει την κατάλληλη θερμοκρασία το δωμάτιο) κ θα κάθεστε έτσι να συνηθίσει το μωράκι πάλι την επαφή κ την μυρωδιά του στήθους! Με αυτό τον τρόπο μπορείτε να κάνετε κ μπάνιο σε μπανιέρα μαζί πάλι πάνω στο στήθος γυμνό 

θέλει υπομονή πολύ εμάς μας πήρε 4 μήνες προσπαθώντας αλλά τ καταφέραμε κ τώρα θηλάζει ακόμα κ είναι 2 ετών κ περιμένω κ δεύτερο θα τ καταφέρετε απλά θέλει λίγο χρόνο κ υπομονή! 
 

επιπροσθετα οι ψευδοθηλες δυστυχώς δν βοηθούν το στηθος να αδειάσει με αποτέλεσμα να μειώνεται η ΡΟΗ άρα κ η παραγωγή (θα το καταλάβεις τέλεια αυτό που σου λέω όταν το μωρό κάνει τις θηλαστικες κινήσεις χωρίς ψευδοθηλες) θα νιώσεις δλδ ποσο πιο αποτελεσματικά ρουφάει κ άρα φτάνει κ στο λιπαρό γάλα που είναι κ το επιθυμητό 

 

γενικοτερα οι ψευδοθηλες, τα μπιμπερό κ οι πιπίλες δημιουργούν ένα φαύλο κύκλο στον θηλασμο κ τον σαμποτάρουν όσο κ αν μπορεί να βοηθανε εμάς! Δν αδειάζει το στηθος άρα μειώνεται κ το γάλα είναι θέμα προσφοράς κ ζήτησης! 
 

αν θέλεις γραψε μου γιατί κανεις αντλήσεις γιατί οι αντλήσεις τοσο νωρίς δν βοηθούν την εδραίωση του θηλασμού ωστοσο για να μπορέσεις να βοηθήσεις το στηθος σου πρέπει να κοπούν οι ψευδοθηλες κ οι αντλήσεις σιγά σιγά 

 

μπορείς να πατήσεις στο Ίντερνετ να βρεις πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού ibcl που μπορεί να έρθει σπίτι σου να σε βοηθήσει κ να σου πως κ με ποτε θα μειώνεις αντλήσεις κ αλλιώς μπορείς να καλέσεις στην la leche league Greece που δωρεάν σου παρέχουν βοήθεια τηλεφωνικά (αν πατήσεις στο Ίντερνετ θα τα βρεις ολα αναλυτικά) 

κ τρίτον υπάρχουν στο φβ ομάδες θηλασμού ανάλογα την πόλη που μενεις που έχουν τέλεια ενημέρωση γνώση κ ικανότητα να σε βοηθήσουν σ αυτό το ταξίδι του θηλασμού ( αν θέλεις να σου πω στείλε μ μνμ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...