Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγεστερονη


Recommended Posts

Καλησπερα θα ήθελα τα φώτα σας είμαι στην 5 κ 3 εβδομάδα κυησης έχω κάνει Χοριακες όπου η αυξηση ήταν διπλασιασμός κάθε 2 μέρα έφτασα 4000 μονάδες και μου είπε να παω την άλλη εβδομάδα να με δει που θα είμαι στην 7 εβδομάδα εγώ πήρα πρωτοβουλία κι έκανα εξέταση προγεστερονη η οποία είναι 20 πως είναι σε αυτή την φάση καλή? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η popi2 είπε:

Καλησπερα θα ήθελα τα φώτα σας είμαι στην 5 κ 3 εβδομάδα κυησης έχω κάνει Χοριακες όπου η αυξηση ήταν διπλασιασμός κάθε 2 μέρα έφτασα 4000 μονάδες και μου είπε να παω την άλλη εβδομάδα να με δει που θα είμαι στην 7 εβδομάδα εγώ πήρα πρωτοβουλία κι έκανα εξέταση προγεστερονη η οποία είναι 20 πως είναι σε αυτή την φάση καλή? 

Είναι χαμηλή… Δεν σου έδωσε κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δν την ζήτησε καν εκείνος εγώ την έκανα μόνη μου ο ενδοκρινολογος που τον πηρα μου ειπε οτι ειναι οκ για την εβδομάδα μου τι να πω έχω κατά μπερδευτεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η popi2 είπε:

Καλησπερα θα ήθελα τα φώτα σας είμαι στην 5 κ 3 εβδομάδα κυησης έχω κάνει Χοριακες όπου η αυξηση ήταν διπλασιασμός κάθε 2 μέρα έφτασα 4000 μονάδες και μου είπε να παω την άλλη εβδομάδα να με δει που θα είμαι στην 7 εβδομάδα εγώ πήρα πρωτοβουλία κι έκανα εξέταση προγεστερονη η οποία είναι 20 πως είναι σε αυτή την φάση καλή? 

Προγεστερόνη - LABNET ΙΑΤΡΙΚΗ Α.Ε.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Φάση έμμηνου κύκλου Εύρος τιμών (ng/ml)
Ωοθυλακική φάση <0.05-0.19
Φάση ωορρηξίας 0.06-4.14
Ωχρινική φάση 4.11-14.5
Μετά την εμμηνόπαυση <0.05-0.13
Εγκυμοσύνη Εύρος τιμών (ng/ml)
1ο τρίμηνο 11-44.3
2ο τρίμηνο 25.4-83.3
3ο τρίμηνο 58.7-214
Παιδιά
Κορίτσια <12 ετών
<0.20*

 

Θα σου πει κι ο γιατρος βεβαια...Στην εξεταση,στο χαρτι ειχε κατι ατιστοιχο με τις φυσιολογικες τιμες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η popi2 είπε:

Ναι αυτό μου έστειλε και ο ενδοκρινολογος και μου είπε ότι είμαι οκ και να μην έχω ανχος 

Προσωπικα δεν την ειχα κανει την εξεταση και δεν ξερω,αλλα πριν δει τις εξετασεις ο γιατρος καθε φορα,εβλεπα στο χαρτι τα ορια των φυσιολογικων τιμων για να ηρεμισω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Προσωπικα δεν την ειχα κανει την εξεταση και δεν ξερω,αλλα πριν δει τις εξετασεις ο γιατρος καθε φορα,εβλεπα στο χαρτι τα ορια των φυσιολογικων τιμων για να ηρεμισω !

Σε ευχαριστώ πολυ είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη έχω αλλά δυο παιδακια αλλά έχω ανχος το έμαθα πριν την καθυστέρηση και τώρα μοι μοιάζει βουνό να περιμένω μέχρι τις 13 να παμε να κάνουμε υπέρηχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η popi2 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη έχω αλλά δυο παιδακια αλλά έχω ανχος το έμαθα πριν την καθυστέρηση και τώρα μοι μοιάζει βουνό να περιμένω μέχρι τις 13 να παμε να κάνουμε υπέρηχο

Με το καλο να ερθει και το τριτο μωρακι!!Ευχομαι ολα να ειναι ομαλα μεχρι το τελος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Με το καλο να ερθει και το τριτο μωρακι!!Ευχομαι ολα να ειναι ομαλα μεχρι το τελος!!

Σε ευχαριστώ🙏💕 παρα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις πριν 2 ώρες, ο/η Marina.dekat είπε:

Καλησπέρα, 

Παίρνω vasclor από τον κόλπο, και έχω πεθάνει στη φαγούρα. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;;;

Καλησπέρα κορίτσι μου, κ εγώ  το ίδιο χρησιμοποιώ δεν έχω τέτοιο θέμα, να το πεις στον γιατρό σου οπωσδήποτε.... Ίσως έχεις μύκητες κ βάζοντας το σωληνάριο γίνεται χειρότερη η κατάσταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, κ εγώ  το ίδιο χρησιμοποιώ δεν έχω τέτοιο θέμα, να το πεις στον γιατρό σου οπωσδήποτε.... Ίσως έχεις μύκητες κ βάζοντας το σωληνάριο γίνεται χειρότερη η κατάσταση!

Θα πάω αύριο για καλλιέργεια. Και σε προηγούμενη εγκυμοσύνη το ίδιο θέμα είχα με την κρέμα αυτή, καθώς εμένα μέσα πήγμα άσπρο. Μέχρι που πήγα σε μια γυναικολόγο του νοσοκομείου και μου την έβγαλε με ένα εργαλείο και τότε ανακουφιστηκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marina.dekat είπε:

Θα πάω αύριο για καλλιέργεια. Και σε προηγούμενη εγκυμοσύνη το ίδιο θέμα είχα με την κρέμα αυτή, καθώς εμένα μέσα πήγμα άσπρο. Μέχρι που πήγα σε μια γυναικολόγο του νοσοκομείου και μου την έβγαλε με ένα εργαλείο και τότε ανακουφιστηκα 

Αυτό που μένει μέσα λογικό είναι.... Το ίδιο μου συμβαίνει, δεν μπόρεσα να κάνω ούτε τεστ Παπ επειδή την χρησιμοποιούσα, αλλά για να το έχεις πάθει ξανά σημαίνει ότι η συγκεκριμένη αλοιφή σε πειράζει, καλό θα είναι να μιλήσεις με τον γιατρό κ να σου δώσει σε άλλη μορφή, πχ το utrogestan είναι κάτι αυτό προγεστερόνη σε χάπι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 5/10/2021 at 10:27 ΜΜ, ο/η Froufro είπε:

Αυτό που μένει μέσα λογικό είναι.... Το ίδιο μου συμβαίνει, δεν μπόρεσα να κάνω ούτε τεστ Παπ επειδή την χρησιμοποιούσα, αλλά για να το έχεις πάθει ξανά σημαίνει ότι η συγκεκριμένη αλοιφή σε πειράζει, καλό θα είναι να μιλήσεις με τον γιατρό κ να σου δώσει σε άλλη μορφή, πχ το utrogestan είναι κάτι αυτό προγεστερόνη σε χάπι...

Γενικώς είναι πολύ συχνό να αναπτύσσουμε μυκητες εξαιτίας της υγροποιησης της vasclor και της συσσωρευμένης υγρασίας. Μου συνέστησε τελικά ο γιατρός μου lomexin υποθετα για 6 μέρες και όντως στην 5η μέρα άρχισα να ανακουφιζομαι.  Εξωτερικά daktarin για τη φαγούρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...