Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ειναι νωρις για εξετασεις???


Krystalia90

Recommended Posts

Κοριτσια μου γεια σας!!! Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας...με το συζυγο εχουμε ξεκινησει προσπαθειες για νινακι εδω κ ενα εξαμηνο  και ακομα τιποτα... συμφωνα με το γιατρο μου που με παρακολουθει για γονιμες καθε μηνα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται ακομα... εσεις τι θα μου προτεινατε?? Ειμαι 30 χρονων... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Krystalia90 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας!!! Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας...με το συζυγο εχουμε ξεκινησει προσπαθειες για νινακι εδω κ ενα εξαμηνο  και ακομα τιποτα... συμφωνα με το γιατρο μου που με παρακολουθει για γονιμες καθε μηνα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται ακομα... εσεις τι θα μου προτεινατε?? Ειμαι 30 χρονων... 

Καλημέρα κορίτσι μου. Εγώ είμαι της άποψης ότι ποτέ δεν είναι νωρίς για κάτι τέτοιο.... Όπως συζητούσα κ με μια άλλη κοπέλα εδώ πριν μέρες, έχω πολύ κοντινή μου περίπτωση που ο χρόνος ήταν εναντίον τους, αν δεν τύχαινε να το ψάξουνε νωρίς, κ να καταλήξουν να καταψύξουν, πλέον δεν θα μπορούσαν να κάνουνε παιδάκι γιατί υπήρχε σοβαρό θέμα στον άντρα ο οποίος δεν έχει πλέον απόθεμα ζωντανού σπέρματος... κ μιλάμε για μικρές ηλικίες. Κ στο κάτω κάτω από τη στιγμή που ένα ζευγάρι έχει πάρει την απόφαση να κάνει παιδί, δεν βρήσκω τον λόγο να μην ελέγξει ο καθένας την υγεία του πριν ξεκινήσει την προσπάθεια. Γιατί ντε κ καλά να περάσει ένας χρόνος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Krystalia90 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας!!! Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας...με το συζυγο εχουμε ξεκινησει προσπαθειες για νινακι εδω κ ενα εξαμηνο  και ακομα τιποτα... συμφωνα με το γιατρο μου που με παρακολουθει για γονιμες καθε μηνα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται ακομα... εσεις τι θα μου προτεινατε?? Ειμαι 30 χρονων... 

Αν αυτό δεν αποτελεί αιτια προστριβης με τον σύζυγό σου διότι πολλοί τους κακοφαινεται και δε σας δημιουργεί επιπρόσθετο άγχος, μπορείς να το ψάξεις από τώρα. Εμείς είμαστε σε παρόμοια φάση αλλά λόγω αλλαγής γυναικολόγου, αντίδρασης του συζύγου και ραστώνη λόγω θέρους σκεφτόμαστε να το κοιτάξουμε από Νοέμβριο βρίσκοντας πρώτα ένα γυναικολόγο εμπιστοσύνης για την καθοδήγηση. Στο μεταξύ πάω σε ενδοκρινολογο που παρακολουθώ θυροειδη και κάνω check up, κανω υπέρηχο μαστού, τις ορμονολογικες τις γενικές και σε διατροφολόγο γιατί έχω θέμα διαχείρισης του βάρους (μτφ τρώω και παχαίνω 🤣). Φιλιά και κυρίως όσο μπορείτε όχι άγχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας ... με εβαλε σε σκεψεις ο συζυγος για εξετασεις να κανουμε και οι δυο για να δουμε πως πορευομαστε!!! Ειναι λιγο αγχωδης απ τη φυση του....😄 Θα αφησω αυτο το μηνα γιατι πλησιαζουν οι γονιμες και θα παμε τον αλλο μηνα με το καλο... ξερετε ποιες εξετασεις  χρειαζονται??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου καλημερα!!! 

Ειμαστε περιπου στην ιδια φαση. Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθουμε με τον αντρα μου γ παιδι απο αρχες του ετους. Βεβαια ξεκινησα με πολυυυ αγχος.

Περυσι ειχα κανει ελεγχο σε ενδοκρινολογο γ τις ορμονικες κ τους δεικτες του θυροειδη και ηταν κομπλε.

Ο γυναικολογος μου ειπε να κανουμε εξετασεις μετα απο ενα χρονο αλλα δεν θα αντεξω τοσο κ δε νομιζω οτι υπαρχει κ λογος να μην το ψαξω νωριτερα. Πρωτα απ ολα, θα ξερουμε τι γινεται κι αν ολα καλα θα ξεαγχωθω. Αν οχι, τοτε θα κανουμε οτι χρειαζεται..

Σ ενα μηνα που θα παω γ παπ θ του πω να με καθοδηγησει γ εξετασεις. Κι εσυ το ιδιο κανε κατα τη γνωμη μου! 

Ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να χεις συντομα θετικη χοριακη κ γεματη κοιλιτσα!!! 🙏🙏♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ποτε δεν είναι νωρίς για εξετάσεις, το έχω αναφέρει ξανά... Πολλά ζευγάρια κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις πριν καν μπουνε στις προσπαθειες. Εγώ δε το έκανα αλλά πηγα άμεσα για εξετάσεις όταν είδα πως δεν μενω έγκυος. Μέσα σ ενα χρονο εξεταστηκαμε κ εγώ κ ο συζυγος (ήθελε λίγο σπρώξιμο δε λεω) , 🤣🤣.. Βρήκα ότι έχω ενδομητριωση, χειρουργηθηκα, δοκίμασα πάλι λίγο, προχωρησα σε εξωσωματική κ τσουπ να τες οι δίδυμουλες μου τώρα ήδη 4,5 μηνών!!!! Μη χάνετε χρόνο!! Είναι ψυχοφθορο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι μου καλημερα!!! 

Ειμαστε περιπου στην ιδια φαση. Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθουμε με τον αντρα μου γ παιδι απο αρχες του ετους. Βεβαια ξεκινησα με πολυυυ αγχος.

Περυσι ειχα κανει ελεγχο σε ενδοκρινολογο γ τις ορμονικες κ τους δεικτες του θυροειδη και ηταν κομπλε.

Ο γυναικολογος μου ειπε να κανουμε εξετασεις μετα απο ενα χρονο αλλα δεν θα αντεξω τοσο κ δε νομιζω οτι υπαρχει κ λογος να μην το ψαξω νωριτερα. Πρωτα απ ολα, θα ξερουμε τι γινεται κι αν ολα καλα θα ξεαγχωθω. Αν οχι, τοτε θα κανουμε οτι χρειαζεται..

Σ ενα μηνα που θα παω γ παπ θ του πω να με καθοδηγησει γ εξετασεις. Κι εσυ το ιδιο κανε κατα τη γνωμη μου! 

Ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να χεις συντομα θετικη χοριακη κ γεματη κοιλιτσα!!! 🙏🙏♥️♥️

Σε ευχαριστω πολυ Αντωνια μου και σε σενα ευχομαι ενα μωρακι στην αγκαλια σου πολυ πολυ συντομα!!!! Δεν ξερω γιατι οι γιατροι αφηνουν ενα χρονο περιθωριο για τις περαιτερω εξετασεις.... κ μενα ο δικος μ αυτης της αποψης ειναι.... θα το συζητησω μαζι του .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσια ποτε δεν είναι νωρίς για εξετάσεις, το έχω αναφέρει ξανά... Πολλά ζευγάρια κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις πριν καν μπουνε στις προσπαθειες. Εγώ δε το έκανα αλλά πηγα άμεσα για εξετάσεις όταν είδα πως δεν μενω έγκυος. Μέσα σ ενα χρονο εξεταστηκαμε κ εγώ κ ο συζυγος (ήθελε λίγο σπρώξιμο δε λεω) , 🤣🤣.. Βρήκα ότι έχω ενδομητριωση, χειρουργηθηκα, δοκίμασα πάλι λίγο, προχωρησα σε εξωσωματική κ τσουπ να τες οι δίδυμουλες μου τώρα ήδη 4,5 μηνών!!!! Μη χάνετε χρόνο!! Είναι ψυχοφθορο!!! 

Κοριτσι μου να τα χαιρεσαι τα αγγελουδια σου.... εχεις δικιο καλο ειναι να ψαχνομαστε απο την αρχη... εγω το χα παρει λιγο χαλαρα χωρις αγχος.... αλλα με αγχωσε ο συζυγος .... 🤣🤣  υπαρχουν κ αυτες οι περιπτωσεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα καλο ειναι να γινονται νωρις γιατι και προβληματα να προκυψουν,δεν λυνονται παντα τοσο γρηγορα και ευκολα.Εγω ημουν 33 οταν παντρευτηκα και 34 οταν αποφασισα να ψαχτω.Επεσα σε ενα ηλιθιο γυναικολογο,τελος παντων,εφυγα μετα και πηγα αλλου,διαβασα και εγω στο ιντερνετ.Μη σου τα πολυλογω,γεννησα 37.5.Αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Krystalia90 είπε:

Κοριτσι μου να τα χαιρεσαι τα αγγελουδια σου.... εχεις δικιο καλο ειναι να ψαχνομαστε απο την αρχη... εγω το χα παρει λιγο χαλαρα χωρις αγχος.... αλλα με αγχωσε ο συζυγος .... 🤣🤣  υπαρχουν κ αυτες οι περιπτωσεις....

Καλύτερα έτσι, δεν έχεις κ το άγχος ότι θα χρειαστεί να τον πιέσεις!!! Άντε να τα κάνεις όλα κ σου εύχομαι να βγουν όλα τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η angrybird83 είπε:

Αυτα καλο ειναι να γινονται νωρις γιατι και προβληματα να προκυψουν,δεν λυνονται παντα τοσο γρηγορα και ευκολα.Εγω ημουν 33 οταν παντρευτηκα και 34 οταν αποφασισα να ψαχτω.Επεσα σε ενα ηλιθιο γυναικολογο,τελος παντων,εφυγα μετα και πηγα αλλου,διαβασα και εγω στο ιντερνετ.Μη σου τα πολυλογω,γεννησα 37.5.Αυτα.

Κριμα που ταλαιπωρηθηκες ετσι.... να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!! Εγω πριν τις προσπαθειες ζουσα στο ροζ συννεφακι μου πιστευοντας πως ειναι τοσο απλο κ ευκολο μια γυναικα να μεινει εγκυος.... τοσο ασχετη 🤣🤣🤣 και φοβομουν καμια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη παλιοτερα .... που να ξερα και ειμαστε μαζι μια δεκαετια με τον ανθρωπο μου ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Καλύτερα έτσι, δεν έχεις κ το άγχος ότι θα χρειαστεί να τον πιέσεις!!! Άντε να τα κάνεις όλα κ σου εύχομαι να βγουν όλα τέλεια!

Σε ευχαριστω πολυ.... σε ολες μας ευχομαι να πραγματοποιηθει το ονειρο μας να γινουμε μανουλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Krystalia90 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας ... με εβαλε σε σκεψεις ο συζυγος για εξετασεις να κανουμε και οι δυο για να δουμε πως πορευομαστε!!! Ειναι λιγο αγχωδης απ τη φυση του....😄 Θα αφησω αυτο το μηνα γιατι πλησιαζουν οι γονιμες και θα παμε τον αλλο μηνα με το καλο... ξερετε ποιες εξετασεις  χρειαζονται??

Να κάνετε όλες τις εξετάσεις και το πολύ πολύ να δείτε και άλλον γιατρό.
Εγώ δεν ξέρω γιατρό που λέει "ειναι νωρις για εξετάσεις"

Δυστυχώς πλέον και στις δικές σας ηλικίες και στις μικρότερες υπάρχει πρόβλημα αλλά και πολύ άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Krystalia90 είπε:

Κριμα που ταλαιπωρηθηκες ετσι.... να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!! Εγω πριν τις προσπαθειες ζουσα στο ροζ συννεφακι μου πιστευοντας πως ειναι τοσο απλο κ ευκολο μια γυναικα να μεινει εγκυος.... τοσο ασχετη 🤣🤣🤣 και φοβομουν καμια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη παλιοτερα .... που να ξερα και ειμαστε μαζι μια δεκαετια με τον ανθρωπο μου ...

Και εγω με την πρωτη νομιζα οτι θα πιασω,ασε.Και μετα στην εξωσωματικη,που εβγαλα 7 βλαστοκυστες,νομιζα οτι θα κανω 4 παιδια ξερω γω...χαχαχα.Εκανα ενα τελικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Δε καταλαβαινω γιατι οι γιατροι λενε προσπαθήστε 1 χρονο και αν δεν τοτε καντε εξετασεις..δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι εστω η γυνιακα να δωσει αιμα να γινουν οι βασικες ορμονικες ; Που το ξερουν οτι δε θα εχει πωα;;  Ελεος δηλαδη ! Κ εξετασεις που δεν κοστιζουν γιατι γραφονται κιολας! Καμια πληροφορηση! Τραγικο για αυτο φτανουμε εδω που φτανουμε..θυμωνω πολυ γιατι εμενα με κάψε ο γυναικολογος με πολυποδες & fsh στο θεό κ μου λεγε οτι ειμαι μια χαρα .. και μακαρι να ημουν μονο εγω η «καμενη»που δοξα τω θεω καθε μερα λεω ειχα τη τυχη να γινω μανα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...