Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβρη ζωγραφίζεις...χρώματα πολλά γεννάς...ευλογημένες..φουσκωτές κοιλίτσες άρχισε να μας σκορπάς!!!!!


lavie

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Εσύ ξέρεις κορίτσι μου, απλά θα σου πω εγώ την γνώμη μου, αν περάσεις επιτροπή γλυτώνεις 1500 ευρώ περίπου για τα φάρμακα μέσα στο διάστημα που θα έρθει το ραντεβού σου να περάσεις επιτροπή,  στην οποία δεν χρειάζετε να πας η ίδια απλά θα στείλεις το φάκελο,  εσύ ήδη θα Κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις και ήδη θα έχεις βρει το γιατρό που θα σε αναλάβει.. Αν παρακάμψεις το βήμα της Επιτροπής, δεν σημαίνει οτι γλυτώνεις χρόνο,  αφού έτσι και αλλιώς χρειάζεσαι λίγο χρόνο ώστε να Κάνεις κάποιες εξετάσεις και να βρεις το γιατρό που θα σε έμπνευση ασφάλεια,  (αν ολα αυτά τα έχεις κάνει,  παραβλέψε το μνμ μου☺) εσύ ξέρεις το καλύτερο κοπέλα μου και έρχομαι να γίνει σύντομα το θαυματακι σου💗

Σ ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση , θα τα σκεφτώ όλα όσα μου έγραψες...σου εύχομαι ο,τι καλύτερο κορίτσι μου , γρήγορα να έρθει η ευτυχία στη ψυχή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Όχι δεν έχω κλείσει ραντεβού , η αλήθεια είναι ότι όλες οι εξετάσεις είναι πολύ καλές και ακόμη δεν το έχουμε πάρει απόφαση 100%.Τα 3 περίπου χρόνια που έχουν περάσει όμως μας κούρασαν , επομένως μάλλον θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική αλλά απ' ότι βλέπω χωρίς την επιτροπή , θα πάμε ιδιωτικά και για τα φάρμακα καθώς η επιπλέον αναμονή θα μας σκοτώσει...εύχομαι ο,τι καλύτερο!!

@Heart θέλω να σου πω κάτι όσον αφορά την εξωσωματική.δεν ξέρω τι πρωτόκολλο έχει ο γιατρός σου αλλά εγώ δεν έκανα υστεροσκοπηση .

Θα μπω για εξωσωματική.αλλα ο δικός μου επειδή πάμε με υπογονιμότητα "χαμηλό σπέρμα" σκέψου εμένα που έχω πολυκυστικες δεν τον απασχολεί τόσο . Κ σαλπιγγογραφια καθαρή.κ επειδή είμαι μικρή δεν με έβαλε για υστεροσκοπηση.

Η φίλη μου που δύο χρόνια προσπαθούν κ έχουν ειλικρινά ΤΈΛΕΙΕΣ ΕΞΕΤΆΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ της είπε να κάνει υστεροσκοπηση.στην ίδια ηλικία αυτή με κανονικό κύκλο ωορηξία τέλειες εξετάσεις.

Θέλω να πω σκέψου και την υστεροσκοπηση.μη παρεξηγηθω. Την γνώμη μου λέω ! Σκέψου εγώ την σκέφτομαι που δεν την έκανα.μηπως έπρεπε .  Αλλά ο δικός μου λειτουργεί έτσι .

Μου είπε όχι ! Μόνο σε περίπτωση αποτυχίας θα δούμε ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

@Heart θέλω να σου πω κάτι όσον αφορά την εξωσωματική.δεν ξέρω τι πρωτόκολλο έχει ο γιατρός σου αλλά εγώ δεν έκανα υστεροσκοπηση .

Θα μπω για εξωσωματική.αλλα ο δικός μου επειδή πάμε με υπογονιμότητα "χαμηλό σπέρμα" σκέψου εμένα που έχω πολυκυστικες δεν τον απασχολεί τόσο . Κ σαλπιγγογραφια καθαρή.κ επειδή είμαι μικρή δεν με έβαλε για υστεροσκοπηση.

Η φίλη μου που δύο χρόνια προσπαθούν κ έχουν ειλικρινά ΤΈΛΕΙΕΣ ΕΞΕΤΆΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ της είπε να κάνει υστεροσκοπηση.στην ίδια ηλικία αυτή με κανονικό κύκλο ωορηξία τέλειες εξετάσεις.

Θέλω να πω σκέψου και την υστεροσκοπηση.μη παρεξηγηθω. Την γνώμη μου λέω ! Σκέψου εγώ την σκέφτομαι που δεν την έκανα.μηπως έπρεπε .  Αλλά ο δικός μου λειτουργεί έτσι .

Μου είπε όχι ! Μόνο σε περίπτωση αποτυχίας θα δούμε ...

 

Αχχχ και εγώ τη σκέφτομαι και με τρώει πολύ αυτή η εξέταση, 2 γιατρούς ρώτησα και μου είπαν οτι δεν χρειάζετε γιατί δεν έχεις κάποια ένδειξη ώστε να γίνει επεμβατική υστεροσκοπηση αλλά θα μπορούσες λέει να την κάνεις για θεραπευτικο σκοπό,  σου ξύνουν λίγο τη μήτρα ώστε να δημιουργηθεί καινούργιος ιστός... αυτή η εξέταση με έχει μπέρδεψει και εχω μεγάλο δίλημμα για το αν την κάνω,  τώρα που θά γνωρίσω άλλους 2 γιατρούς ξανά ρωτήσω.. τελευταία φορά που ρώτησα τον γιατρό μου,  μου είπε "θες να σε πάρω λεφτά μου φαίνετε"

 Τελικά φίλη σου έκανε υστεροσκοπηση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αχχχ και εγώ τη σκέφτομαι και με τρώει πολύ αυτή η εξέταση, 2 γιατρούς ρώτησα και μου είπαν οτι δεν χρειάζετε γιατί δεν έχεις κάποια ένδειξη ώστε να γίνει επεμβατική υστεροσκοπηση αλλά θα μπορούσες λέει να την κάνεις για θεραπευτικο σκοπό,  σου ξύνουν λίγο τη μήτρα ώστε να δημιουργηθεί καινούργιος ιστός... αυτή η εξέταση με έχει μπέρδεψει και εχω μεγάλο δίλημμα για το αν την κάνω,  τώρα που θά γνωρίσω άλλους 2 γιατρούς ξανά ρωτήσω.. τελευταία φορά που ρώτησα τον γιατρό μου,  μου είπε "θες να σε πάρω λεφτά μου φαίνετε"

 Τελικά φίλη σου έκανε υστεροσκοπηση? 

Κ μένα με τρώει λίγο μεσα μου αλλά ο δικός μου είπε όχι !!!!!!! Δεν έχεις δείγματα για να κάνεις υστεροσκοπηση!!!

Η φίλη μου θα την κάνει 18/10.

Αλλά κ εγώ στην δική της θέση θα την έκανα....προσπαθούν 2 χρόνια με τέλειες εξετάσεις....κ δεν έχουν τίποτα άλλο !

Θα την έκανα κ εγώ ! Σε αυτή την περίπτωση.

Τώρα στη δική μου ίσως ανούσια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση , θα τα σκεφτώ όλα όσα μου έγραψες...σου εύχομαι ο,τι καλύτερο κορίτσι μου , γρήγορα να έρθει η ευτυχία στη ψυχή!!

Και εγώ σε ευχαριστώ πααρα πολύ που είσαι εδώ και  μας δίνεις δύναμη σε όλες.. εδω θα είμαστε και θα λέμε τις απορίες μας κοριτσάκι μου και ελπίζω σύντομα να μίλαμε για τα θαυματακια μας!!! 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mimi26 είπε:

Κ μένα με τρώει λίγο μεσα μου αλλά ο δικός μου είπε όχι !!!!!!! Δεν έχεις δείγματα για να κάνεις υστεροσκοπηση!!!

Η φίλη μου θα την κάνει 18/10.

Αλλά κ εγώ στην δική της θέση θα την έκανα....προσπαθούν 2 χρόνια με τέλειες εξετάσεις....κ δεν έχουν τίποτα άλλο !

Θα την έκανα κ εγώ ! Σε αυτή την περίπτωση.

Τώρα στη δική μου ίσως ανούσια !

Η φίλη σου προσπαθεί με εξωσωματική κοπέλα μου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Η φίλη σου προσπαθεί με εξωσωματική κοπέλα μου? 

Τώρα θα ξεκινήσει προσπάθεια... Δεν ξέρει ακόμη...πήγε πρώτη φορά κ της είπε αυτό...να κάνει ... Για αρχή και μετά θα δουν πως θα κινηθούν ... Γιατί αν έχει κάτι στη μήτρα κ πχ λυθεί τότε θα προσπάθησει και κανονικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Τώρα θα ξεκινήσει προσπάθεια... Δεν ξέρει ακόμη...πήγε πρώτη φορά κ της είπε αυτό...να κάνει ... Για αρχή και μετά θα δουν πως θα κινηθούν ... Γιατί αν έχει κάτι στη μήτρα κ πχ λυθεί τότε θα προσπάθησει και κανονικά...

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου κορίτσι μου, εύχομαι ολα να πάνε καλά σε ολες μας!!! Και εγώ το σκέφτομαι πολύ να κάνω,  επίσης το κόστος είναι 600 ευρώ απο οσο ξέρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου κορίτσι μου, εύχομαι ολα να πάνε καλά σε ολες μας!!! Και εγώ το σκέφτομαι πολύ να κάνω,  επίσης το κόστος είναι 600 ευρώ απο οσο ξέρω 

Κορίτσια έφτιαξα νέο θεματάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου κορίτσι μου, εύχομαι ολα να πάνε καλά σε ολες μας!!! Και εγώ το σκέφτομαι πολύ να κάνω,  επίσης το κόστος είναι 600 ευρώ απο οσο ξέρω 

Εκείνη της είπε 800€ και 1400€ αν είναι κ έχει κάτι κ πρέπει να της το διορθώσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια έφτιαξα νέο θεματάκι!

Βουρ κορίτσια να καλωσορίσουμε το νέο θεματάκι!!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

@Heart θέλω να σου πω κάτι όσον αφορά την εξωσωματική.δεν ξέρω τι πρωτόκολλο έχει ο γιατρός σου αλλά εγώ δεν έκανα υστεροσκοπηση .

Θα μπω για εξωσωματική.αλλα ο δικός μου επειδή πάμε με υπογονιμότητα "χαμηλό σπέρμα" σκέψου εμένα που έχω πολυκυστικες δεν τον απασχολεί τόσο . Κ σαλπιγγογραφια καθαρή.κ επειδή είμαι μικρή δεν με έβαλε για υστεροσκοπηση.

Η φίλη μου που δύο χρόνια προσπαθούν κ έχουν ειλικρινά ΤΈΛΕΙΕΣ ΕΞΕΤΆΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ της είπε να κάνει υστεροσκοπηση.στην ίδια ηλικία αυτή με κανονικό κύκλο ωορηξία τέλειες εξετάσεις.

Θέλω να πω σκέψου και την υστεροσκοπηση.μη παρεξηγηθω. Την γνώμη μου λέω ! Σκέψου εγώ την σκέφτομαι που δεν την έκανα.μηπως έπρεπε .  Αλλά ο δικός μου λειτουργεί έτσι .

Μου είπε όχι ! Μόνο σε περίπτωση αποτυχίας θα δούμε ...

 

Μόνο αυτή η εξέταση έχει μείνει , αλλά ο γιατρός μου μου είχε πει αφού η σαλπιγγογραφια δεν δείχνει τίποτα να την κάνουμε πριν την εξωσωματική...πάντως και ο δικός μου , μου είπε σίγουρα πριν την εξωσωματική υστεροσκοπηση ..επομένως δεν την γλιτώνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/9/2021 at 12:30 ΠΜ, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Τελικά το θαυματακι σου το κρατας? 

Βέβαια το κρατάω το μπουμπουκι μου. .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/9/2021 at 11:09 ΜΜ, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοπελα μου, μακάρι να ειμαστε ολες τυχερές και σύντομα να μιλάμε για θηλασμό και φρουτοκρεμες 💗😍👶😍👶 αχ δεν θέλω να ενθουσιάζομαι όμως γτ πάλι στα πατώματα θα βρεθώ..

Οσο για την ένεση οχι δεν θα κάνω, απελευθερώνεται μόνο του, ρώτησα τον γιατρό αν υπάρχει φόβος για να μην απελευθερωθεί και μου είπε δεν υπάρχει περίπτωση.. ένεση εχω ακούσει κοπέλες που κάνουν, νομίζω και μια φίλη μας εδώ στο φορουμ εχει κάνει αν θυμάμαι καλά, αλλα δεν θυμάμαι ποια είναι, ας με συγχωρέσει γτ είμαστε και πολλές και εγώ καινούργια στο φορουμ.. σίγουρα θα ξέρει περισσότερα! 

Πάντως αααααν κάνω δουλειά με αυτές τις βιταμίνες θα της κάνω μεγάλη διαφήμιση,  είναι λίγο ακριβουτσικες για βιταμίνες αλλά στις αξιολογήσεις δεν είδα κάτι αρνητικό!!! 

Εσυ για ποιο λόγο δεν έχεις σταθερό κύκλο? Μήπως έχεις πολυκυστηκες? 

Καλησπέρα εύχομαι να πάνε όλα καλά; Συμπάσχω κι εγώ τον αγώνα σου και είμαι στην ίδια φάση!!! Ποιες πολύ βιταμίνες πήρες;Εμένα μου έδωσαν Innofert compi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Matsi είπε:

Καλησπέρα εύχομαι να πάνε όλα καλά; Συμπάσχω κι εγώ τον αγώνα σου και είμαι στην ίδια φάση!!! Ποιες πολύ βιταμίνες πήρες;Εμένα μου έδωσαν Innofert compi.

Καλημέρα κορίτσι μου,  έχουμε ανοίξει άλλο θεματάκι και συνεχίζουμε την κουβέντα μας, σε περίπτωση που δεν το είδες ☺ παίρνω τις ova max , αλλα είναι λίγο ακριβές σε σχέση με τις υπόλοιπες. Σε αυτόν τον κύκλο τελικά μου έκανε ovitrelle γιατι εγω επέμενα και μου είπε φέρε να σου κανω μια να ησυχάσεις.. σε 2 μέρες περιμένω να αδιαθετησω.. αλλα επειδή δεν είμαι αισιόδοξη, έχω κλείσει ραντεβού με εξωσωματιστη. Εσύ πως τα πάς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 30/9/2021 at 8:34 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Γειά σας και πάλι! 

Ευχαριστώ τα νέα κορίτσια για τα μηνύματά τους και θελω να σας συστηθώ για να γνωριστούμε καλύτερα. 

 

Όσες είναι έγκυες ή δεν είναι σε καλή ψυχολογική κατάσταση παρακαλώ να προσπεράσουν το μήνυμα μου. 

Είμαι το μισοφέγγαρο και είμαι 40 ετών. 

Με τον άντρα μου ξεκινήσαμε ελευθέρες επαφές πριν παντρεύουμε, το 2017 μόλις έκανα επέμβαση αφαιρεσης χολής. 

Το Γενάρη του 2018 αποφασίσα να δοκιμάσω τεστ ωορηξιας. Με το μία μόνο επαφή την ημέρα του θετικού έμεινα έγκυος! Είχα μια δύσκολη εγκυμοσύνη. Είχα από πολύ νωρίς αδιαθεσιες και μου μυριζαν τα πάντα μέχρι που γεννησα. Στις 10 εβδομάδες είχα φοβερή αιμορραγία και αποκολληση και χρειάστηκε να μείνω ξάπλα για δέκα μέρες. Επερνα προγεστερονη και χάπι και κολπικά με αποτέλεσμα να γίνονται χειρότερες οι αναγούλες μου. Οι τιμές για σύνδρομα στην αυχενική βγήκαν ανεβασμένες με αποτέλεσμα να χρειασθεί να κάνω αμνιοπαρακεντηση στην οποία πονεσα παρα πολύ στο τρύπημα. Ευτυχως τα αποτελέσματα ήταν μια χαρά. Είχα πριστει τα πόδια μου και με δυσκολία έβρισκα άνετο παπούτσι. Τα χερια και τα δύο μούδιαζαν στον ύπνο μου και αργούσαν να συνέλθουν. Διψαγα πολύ και έπινα συνέχεια παγωμένο νερό με αποτέλεσμα να πηγαίνω τουαλέτα άπειρες φορές μέσα στη νύχτα και δεν ξεκουράζομουν καλά. Είχα δυσκοιλιοτητς, καούρες και δυσπεψία, είχα κρυώσει και εβηχα για δδεκα μέρες χωρίς να μπορώ να πάρω κάτι για να το αντιμετωπίσω. Είχα επίσης φοβερό πόνο στην λεκάνη και στους μηρούς με αποτέλεσμα να χρειάζομαι για κάποιο διάστημα βοήθεια για να σηκωνομαι ειδικά από την τουαλέτα. 

Αρχές Ιουνίου κάνω τη Β επιπέδου και όλα είναι φυσιολογικα! Έχω το μουτράκι του φωτογραφία και είναι το πιο όμορφο παιδί του κόσμου. Επιτέλους μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου, το μωρό πλέον έχω αρχίσει να το νιώθω και όσο και αν παραπονιεμαι, χαλάλι του όλα, 

Στις επαναληπτικες εξετάσεις του 2ου τριμήνου, τέλος Ιουνίου 2018 βρίσκομαι θετική στο τοξοπλασμα. ΣΟΚ. 

Ο γιατρός μου τότε θεωρεί ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για το εμβρυο βάση της ηλικίας ο κύησης και θεωρεί ότι υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες να έχει μολυνθεί. 

Συνεχίζεται η κύηση κανονικά, αποκτώ πίεση και ζάχαρο, κόβω αλάτι ζάχαρη και ξεκινάω χάπι για την πίεση. Το σώμα μου πρισμενο, τα χέρια τα πόδια το πρόσωπο και όσες φορές και να λυγιζω λέω χαλάλι του. 

27 Ιουλίου συνειδητοποίησα ότι δεν έχω νιώσει το παιδί. Ήταν το βράδυ με την κόκκινη πανσέληνο, εγώ να κλαίω και να ζω ένα μαρτύριο και όλοι να μου λένε ότι είμαι υπερβολική. Την άλλη μέρα το πρωί, Σάββατο βάζω μουσική στην κοιλιά μου και περιμένω να νιώσω ένα σήμα. Τίποτα. Πίνω κολα, τρώω σοκολάτα, τίποτα... 

Οι άλλοι να μην με πιστεύουν. Ξαφνικά βλέπω λίγη βλενα στο εσώρουχο μου. Μιλάω με τον γιατρό μου και μου λέει είμαι νοσοκομείο έλα να κάνουμε υπέρηχο. Ειδοποιώ και την αδελφή μου για συμπαράσταση, βρισκόμαστε και μπαίνουμε στο εξεταδτηριο. 

Ύστερα από λίγα εφιαλτικά λεπτά ο γιατρός μου επιοεπαιωνει το πιο οδυνηρό νέο της ζωής μου. Δεν υπάρχει καρδιακος παλμός, τα αμνιακα υγρά είναι πεσμένα άρα έχει πεθάνει μέρες. 

Έχω βγάζω μόνο ένα βαθύ αναστεναγμό γεμάτο πόνο γιατί ήξερα, το έλεγα και δεν με πίστευαν. 

Δεν άρχισα να κλαίω, μπήκα στον αυτόματο πιλότο και κανονίσαμε τα διαδικαστικά, με παίρνει ο σύντροφος μου τηλέφωνο, του λέω ότι έχει σταματήσει η καρδιά του, ακούω πράγματα να γκρεμιζονται γύρω του και να τα βάζει με θεούς κ ανθρώπους. Οδηγώ και γυρνάω σπίτι. Εξακολουθώ να μην το δέχομαι, έχω ένα μωρό μέσα μου και είναι νεκρό, από την μία δεν θέλω να πάω πουθενά, αν είναι ας γίνει φυσική αποβολή, από την άλλη θέλω να το βγάλουν τώρα από μέσα μου, πως θα αντέξω άλλο ένα 24ωρο με το παιδί μου νεκρό;;;; 

Το βράδυ κάνουμε ήρεμο ύπνο με τον άντρα μου. Αρχίζω να ετοιμάζω τηον σάκο για το μαιευτήριο και εκεί πλέον καταρεω. Όλα αυτά έπρεπε να συνοδεύονται από χαρά και εγώ θα φοράω τα νυχτιάτικα που αγόρασα για να το θυλαζω και η αγκαλιά μου θα είναι άδεια? 

 

8 το απόγευμα της Κυριακής κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο όπως είχαμε συμφωνήσει. Είναι όλη η οικογένεια μου εκεί. Στις 12 το βραδυ μου βάζουν όρο και υπόθετο για να αρχίσει σιγά σιγά η διαδικασία η οποία προβλέπεται να πάρει ώρες σαν προτοτοκη που ήμουν. Στο δωμάτιο μένει μόνο ο άντρας μου και η αδελφή μου. Σιγά σιγά αρχίζουν πόνοι περιόδου! Τους αντιμετωπίζω μόνη μου, με μακρόσυρτα μμμμ σαν μοιρολόγια. 

Αρχίζω και πηγαινοετσομαι συχνά στο μπάνιο και να πονάω όλο και πιο πολύ. Η ώρα έχει πάει 4 παρά και οι νοσοκόμες να κοιμούνται. 

Η αδερφή μου να λυπάται να τις ξυπνήσει γιατί θεωρεί πως δεν γίνεται να με έπιασαν τόσο γρήγορα τα φάρμακα. Τελικά στις 4 έρχονται στο δωμάτιο αγουρό ξύπνημενες με κοιτάνε από κάτω και παθαίνουν σοκ! Αρχίζουν να καλούν το γιατρό ο οποίος κοιμάται στο γραφείο στα υπόγεια. Να σε πάμε στην αίθουσα τοκετού μου λένε. 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΣΑΣ Παρακαλώ, Εδώ να μείνουμε 

Και αρχίζω να σπρώχνω. Δεν πέρασαν 5 Λεπτά και όλα τελείωσαν και πρακτικά. Με μια τεράστια κραυγή μου το παιδί μου βγήκε από μέσα μου και με έκανε μαμά. Ακόμα και εκείνη την στιγμή έλπιζα να είχε γίνει λάθος και να ακούσω το κλάμα του. 

Με απέτρεψαν να το δω. Είχε αρχίσει να αλιωνεται το πωπουδακι του. Το δέχτηκα. Τους ρώτησα αν πρέπει να το στείλω για νεκροψία. Ο υπεύθυνος της μαιευτικής μου απάντησε '' εγώ δεν θα ήθελα να ξέρω ότι κομμάτια σαν το παιδί μου ''. Το δέχτηκα. Με ρώτησαν αν θα το πάρω να το κηδεψω ή θα το τακτοποιήσουν αυτοί και πάλι το δέχτηκα. Ειμασταν σε σοκ, δεν μπορούσαμε να σκεφτούμε καθαρά. Το μόνο που μου έδωσαν ήταν ένα χαρτί βεβαίωσης τοκετού νεκρού εμβρύου 1500 γρ. Ήμουν 30 εβδομάδων. 

Έφυγα ύστερα από δύο μέρες από το νοσοκομείο με αντιβίωση λόγω της συψης και με χάπια ώστε να κάνει η μήτρα συσπάσεις. 

Ύστερα από μια εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο από το νοσοκομείο, έχουμε ένα νεκρό έμβρυο στο ψυγείο τι να το κάνουμε? Πρέπει να έρθετε να υπογράψετε. 

Και έπρεπε να βρεθώ τόσο σύντομα στο μέρος που έγινα μαμά χωρίς μωρό. Αλλά αυτή τη φορά ήξερα ότι ήθελα να του κάνω νεκροψία, να μάθω τι έφταιξε ώστε να το προλάβω την επόμενη φορά. Πάω στο γραφείο μου λένε θέλω και υπογραφή πατέρα, αφού δεν είμαι παντρεμένη, δεν φαίνεται πουθενά, α δεν ξέρω θέλω και υπογραφή του πατέρα, ναι αλλά εγώ θέλω να πάει για νεκροψία! Όχι να το τακτοποιήστε εσείς. Και ακούω το κορυφαίο, ναι αλλά κάτσε να δούμε αν είναι ακόμα εδώ το έμβρυο. Δλδ που θα μπορούσε να είναι? Χωρίς την συγκατάθεση μου αφού τελικά λέτε πως χρειάζεται? Ρωτήστε τον γιατρό σας μου λένε , τον βρίσκω και δεν με κοίταγε καν στα μάτια, δεν ξέρω μου λέει, ρώτα στο τάδε γραφείο. Εκεί έβαλα την φωνή! Τελικά με έστειλαν σε μια προησταμενη καλή της ώρα η οποία σε μισή ώρα έμαθε και ότι το παιδί είναι στο νοσοκομείο φυσικά και ετριξε και τα δόντια στον γιατρό μου οποίος έμαθε αμέσως τη διαδικασία για την νεκροψία. 

Έλα όμως που είχαμε πέσει στις διακοπές του Αυγούστου... 

Το παιδί πήγε με γραφείο κηδειων για νεκροψία αρχές Σεπτεμβρίου και επιστράφηκε πάλι με το γραφείο 27 Σεπτεμβρίου. Έλα όμως που για να το κηδεψω χρειαζόταν ληξιαρχική πράξη γέννησης και θανάτου (ναι καλά διαβάζετε) και έπρεπε να τρέχω από ληξιαρχείο σε ληξιαρχείο για να τακτοποιήσω και αυτή την εκρεμμότητα. Ευτυχώς και το γραφείο και οι άνθρωπο στα ληξαρχεια ήταν πολύ καλοί και εξυπηρετικοί. 

Και έτσι φτάσαμε στις 29-09-2018 την ημέρα που έθαψα το παιδί μου. 

Μέσα Δεκεμβρίου ήρθαν τα αποτελέσματα της νεκροψιας όπου χρειάστηκε να δώσω κατάθεση στην αστυνομία για να τα πάρω γιατί το παιδί είχε πάει για νεκροψία με εντολή αστυνομίας. 

Και η νεκροψία βρήκε αλλοιώσεις στον εγκέφαλο και σε πολλά όργανα από το τοξοπλασμα. Του είχε διαλύσει τα πάντα. Τελικά ήταν λιγότερο από κιλό, φαίνεται πως υποσιτιζοταν. Το κορμί μου έκανε τα πάντα για να το σώσει αλλά δεν τα κατάφερε. 

Έπρεπε να κάνω για ένα χρόνο αποχή για να φύγει η λοιμωξη και να περάσει ο κίνδυνος. Στον χρόνο η λοιμωξη φαινόταν ακόμα ενεργή και έπρεπε να στείλω αίμα στο Παστέρ. Περιμενουμε τα αποτελέσματα όπου πάλι δεν είναι ξεκάθαρα.

Σεπτέμβριος του 2019 και εγώ να ετοιμάζομαι για γάμο και ταυτόχρονα να κάνω συνάντηση με λοιμοξιολογο ο οποίος με διαβεβαιώνει ότι εφόσον ξέρουμε πότε κολησα και έχει περάσει  παραπάνω από χρόνος δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα. 

Από εκεί και πέρα ξεκινάμε δειλά δειλά έπαφες. Ξεκινάει το θέμα του κορονοιου και εμένα αρχίζουν να επιβαρυνονται τα ψυχολογικά μου. Ιουλίο του 2020 ξεκινάω εξάμηνη θεραπεία για κατάθλιψη και με την συμβουλή της γιατρού σταματάμε τις επαφές. Ύστερα από 6μηνες την ολοκληρώνω, ενάμιση μήνα μετά ξανά κατάθλιψη κλάμα και απόγνωση. Ξαναβλέπω την ψυχίατρο μου και πλέον παίρνω θεραπεία χωρίς να σταματήσουμε τις προσπάθειές. Όμως οι επαφές μας είναι ελάχιστες, λίγο η κούραση λίγο η φθορά των όσων έχουμε περάσει, έχουμε βγάλει το σεξ από την ζωή μας. 

Φτάνουμε στο σήμερα... Έλπιζα ότι χθες που ήταν η μέρα που έθαψα το παιδί μου, θα είχα ένα θετικό τεστ μιας και περίμενα περίοδο. Δεν είχα. Ούτε όμως περίοδο έχω. 

Δεν ξέρω αν έχω ελπίδα. Με αγχώνει. Ο χρόνος που περνάει και οι ατυχίες που μπορούν να συμβούν. Γιατί όλα συμβαίνουν σε όλους. 

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε. Και συγνώμη για τα λάθη. Δάκρυα θολωναν ταυ ματιά μου. Είμαι καλύτερα μα κλαίω ακόμα. Πάντα θα κλαίω. Είμαι μία μαμά χωρίς μωρό. Και αυτό είναι τόσο τραγικό που γιαυτό δεν υπάρχει καν λέξη! 

Ξέρω πολύ καλά την ιστορία σου , σε παρακολουθώ σιωπηλά και πάντα ελπίζω να μας πεις τα ευχάριστα.  Μόνο να ξέρεις πόσο δύναμη δίνεις σε εμένα (νομίζω και σε άλλες γυναίκες) . 

Θα τα καταφέρεις και θα έρθει και το δικό σου ουράνιο τόξο.  Είμαι σίγουρη . 

Ξεκίνησε να εχεις όμορφες στιγμές. Θα σε σκέφτομαι πάντα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...