Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβρη ζωγραφίζεις...χρώματα πολλά γεννάς...ευλογημένες..φουσκωτές κοιλίτσες άρχισε να μας σκορπάς!!!!!


lavie

Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

ναι μάλλον σε εμάς τι δυο είχε γίνει το ίδιο σκηνικό

πάντως ο γιατρός μου που του είχα εκφράσει την απορία γιατι μου βγαίνει 6 μέρες σερί θετικό δεν γύρισε να μου πει οτι ευθύνεται η ovitrelle

το μόνο που μου είπε ήταν. δεν μου έχει ξανά συμβεί κορίτσι μου 🤭

Αχχχ κάθε μήνα ολο και κάτι διαφορετικό.. πάντως απο δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω ότι πριν ξεκινήσω θεραπεία με κλομιφαινη ο κύκλος μου έφτανε μέχρι και 56 μέρες, με τη κλομιφαινη κατα Την διάρκεια της θεραπείας ο κύκλος μου έγινε 34-36 μέρες σταθερός, ακόμα κσι τον μήνα που δεν είχα κάνει θεραπεία με κλομιφαινη και έκανα αυγουλακι μόνη μου. 

Απο την στιγμή που έχεις οωρηξια το λογικό είναι μετα σπο 14 μέρες να αδιαθετησεις , ο γιατρός σου, σου είπα που μπορεί να οφείλετε αυτή η καθυστέρηση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αχχχ κάθε μήνα ολο και κάτι διαφορετικό.. πάντως απο δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω ότι πριν ξεκινήσω θεραπεία με κλομιφαινη ο κύκλος μου έφτανε μέχρι και 56 μέρες, με τη κλομιφαινη κατα Την διάρκεια της θεραπείας ο κύκλος μου έγινε 34-36 μέρες σταθερός, ακόμα κσι τον μήνα που δεν είχα κάνει θεραπεία με κλομιφαινη και έκανα αυγουλακι μόνη μου. 

Απο την στιγμή που έχεις οωρηξια το λογικό είναι μετα σπο 14 μέρες να αδιαθετησεις , ο γιατρός σου, σου είπα που μπορεί να οφείλετε αυτή η καθυστέρηση? 

και εγώ έτσι , είχα πολλές μέρες από πριν  και με την κλομιφαίνη μόλις φτάνουμε 30-32 μου δίνουν προγεστερόνη. δεν το άφησα ποτέ να πάει 34-36 (μάλλον θα έπρεπε)

τώρα είμαι 35 μέρες 

και εγώ έτσι ήξερα. οτι έως τώρα αργούσε γιατί λόγω πολυκυστικών δεν έκανα ωορρηξία για αυτό δεν είχα και περίοδο. αλλά αυτό τον μήνα αφού έκανα κανονικά ωορρηξία .....??? για αυτό αγχώνομαι

δεν μου έδωσε κάποια ξεκάθαρη απάντηση. μου είπε οτι συνήθως στις 14 μέρες έρχεται. αν δεν είσαι εγγυος, θα έρθει τις επόμενες μέρες. την Δευτέρα που έκανα χοριακή μου είπε περίμενε μέχρι πέμπτη - παρασκευή. θα σου έχει έρθει.  ΤΙΠΟΤΑ ακόμα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Να μην το έσπασε δεν νομίζω.... αυτή είναι η δουλειά της! Εγώ λέω κάνε ξανά χοριακή κ πας κ για υπέρηχο όπως λες να δεις πιο καθαρά, τουλάχιστον είναι-δεν είναι, είσαι πιο σίγουρη τι αντιμετωπίζεις. Εγώ  εύχομαι απλά να άργησε η εμφύτευση 🙏🙏🙏🙏 🥰

ναι κάπως έτσι θα κινηθώ. απλά ήθελα να δω αν έχει συμβεί ή έχει ακούσει καμία κάτι περίεργο σχετικά με την ovitrelle

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

και εγώ έτσι , είχα πολλές μέρες από πριν  και με την κλομιφαίνη μόλις φτάνουμε 30-32 μου δίνουν προγεστερόνη. δεν το άφησα ποτέ να πάει 34-36 (μάλλον θα έπρεπε)

τώρα είμαι 35 μέρες 

και εγώ έτσι ήξερα. οτι έως τώρα αργούσε γιατί λόγω πολυκυστικών δεν έκανα ωορρηξία για αυτό δεν είχα και περίοδο. αλλά αυτό τον μήνα αφού έκανα κανονικά ωορρηξία .....??? για αυτό αγχώνομαι

δεν μου έδωσε κάποια ξεκάθαρη απάντηση. μου είπε οτι συνήθως στις 14 μέρες έρχεται. αν δεν είσαι εγγυος, θα έρθει τις επόμενες μέρες. την Δευτέρα που έκανα χοριακή μου είπε περίμενε μέχρι πέμπτη - παρασκευή. θα σου έχει έρθει.  ΤΙΠΟΤΑ ακόμα

 

Προγεστερόνη γιατι παίρνεις? 

Καλε κοίτα να δεις που θα έχει γίνει το θαυματακι σου, στο εύχομαι ολόψυχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Προγεστερόνη γιατι παίρνεις? 

Καλε κοίτα να δεις που θα έχει γίνει το θαυματακι σου, στο εύχομαι ολόψυχα!!!

για να μου φέρει περίοδο μου την έχουν δώσει. 

ενα χάπι πρωί και ένα βράδυ (την 200αρα) για 5 μέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

για να μου φέρει περίοδο μου την έχουν δώσει. 

ενα χάπι πρωί και ένα βράδυ (την 200αρα) για 5 μέρες

Δοκιμάσατε χωρίς προγεστερόνη και μόνο κλομιφαινη αν έχεις έναν έναν φυσιολογικο κύκλο? Επίσης τι σύμπτωμα έχεις και καταλήξατε οτι υπάρχει σύνδρομος πολιτιστικών και οχι απλά πολυκυστηκες ωοθήκες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ νομίζω πάντως αρχίζει να τελειωνει η ζωή της κλομιφαίνης πάνω μου. νομίζω μέχρι 6 φορές μπορείς να την πάρεις. 

πήρα πριν λίγο την επιτροπή εξωσωματικής και βρήκα ραντεβού για τον Δεκέμβρη 😀 έχω κατά χαρεί.

νομίζω μέχρι τότε θα κάνω μια σπερματέγυση μήπως είναι η τυχερή. δεν ξέρω ...προτείνετε να έχω κάνει κάτι άλλο??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Δοκιμάσατε χωρίς προγεστερόνη και μόνο κλομιφαινη αν έχεις έναν έναν φυσιολογικο κύκλο? Επίσης τι σύμπτωμα έχεις και καταλήξατε οτι υπάρχει σύνδρομος πολιτιστικών και οχι απλά πολυκυστηκες ωοθήκες? 

δοκιμάσαμε μέχρι τις 32 μέρες. και μετά πήρα προγεστερόνη

οι πολυκυστικές ειναι χειρουργήσιμες μου είπανε. οτι δηλαδή είναι πολλές κύστες που θέλουν χειρουργείο λόγω μεγέθους

το σύνδρομο είναι οτι κάθε μήνα έχω πολλά πολλά αυγουλάκια που δεν εξελίσσονται σε κύστες, απλά δυσκολεύουν το έργο του να γίνει ένα ωάριο επικρατές. από συμπτώματα , έχω απουσια ή καθυστέρηση περιόδου, λίγα σπυράκια. δεν θα έλεγα οτι είναι ακμή. κατά καιρούς βγάζω κάποιο

και από οτι φαίνεται μετά από 1 μισή χρόνο, δυσκολία σύλληψης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Αχ κοριτσι μου πόσο θα θελα να ημουν κι εγώ ταξιδάκι με τον άντρα μου! Το δικό μας αργεί!! Να περάσετε τέλεια! Και να μας πεις εντυπώσεις όταν γυρίσεις!!! 

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Αχ κι εγω το ιδιο.. εμεις βεβαια δεν τολμαμε να κλεισουμε ταξιδι εξωτερικου.. αλλα 28η ολο καπου θα παμε..

Καλημερααα!!!! 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

δοκιμάσαμε μέχρι τις 32 μέρες. και μετά πήρα προγεστερόνη

οι πολυκυστικές ειναι χειρουργήσιμες μου είπανε. οτι δηλαδή είναι πολλές κύστες που θέλουν χειρουργείο λόγω μεγέθους

το σύνδρομο είναι οτι κάθε μήνα έχω πολλά πολλά αυγουλάκια που δεν εξελίσσονται σε κύστες, απλά δυσκολεύουν το έργο του να γίνει ένα ωάριο επικρατές. από συμπτώματα , έχω απουσια ή καθυστέρηση περιόδου, λίγα σπυράκια. δεν θα έλεγα οτι είναι ακμή. κατά καιρούς βγάζω κάποιο

και από οτι φαίνεται μετά από 1 μισή χρόνο, δυσκολία σύλληψης 

Καλημέρα, και η νύφη μου το ίδιο είχε με εσένα σύνδρομο πολυκυστικών φυσική σύλληψη με τίποτα δεν γινόταν και πήγαν με εξωσωματική! Ευτυχώς πέτυχε από την πρώτη και τώρα έχουμε ένα ζιζάνιο 2 χρόνων!! Υπάρχουν ομως και κοπελες με πολυκιστικες που είναι πολύ τυχερές και τα καταφέρνουν πολύ γρήγορα και μένουν έγκυες! Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι είναι θέμα τύχης!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Αχ κοριτσι μου πόσο θα θελα να ημουν κι εγώ ταξιδάκι με τον άντρα μου! Το δικό μας αργεί!! Να περάσετε τέλεια! Και να μας πεις εντυπώσεις όταν γυρίσεις!!! 

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Το χρειαζόμαστε παρά πολύ μετά από 2 χρόνια χωρις ταξίδι! Εχεις κάτι να περιμένεις εγώ μετρούσα τις ημερες οπως τους στρατιώτες χαχαχαχα 🤣🤣🤣

και να μην γίνει η σύλληψη σε αυτό τον μήνα δε με νοιάζει μόνο και μόνο που άλλαξα χώρα αυτό μου φτάνει, γεμίζω μπαταρίες 😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Αχ κι εγω το ιδιο.. εμεις βεβαια δεν τολμαμε να κλεισουμε ταξιδι εξωτερικου.. αλλα 28η ολο καπου θα παμε..

Καλημερααα!!!! 😍😍😍

Καλημέρα 😍😍 γιατί δεν τολμάτε;;; Και εγώ έτσι έλεγα κάτσε να περάσει κάτσε να περάσει αλλά να σου πω κάτι βαρέθηκα να βάζω παύση στη ζωή μου! Μόνο στην Κύπρο και στην Ελλάδα τους κρατάει η παράνοια με τον κορονοιο εδώ παιδιά δεν έχει καθόλου αυτά τα παράλογα μέτρα!! Τολμήστε να πατε θα αλλάξει και η διάθεση σας🙃😊😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα, και η νύφη μου το ίδιο είχε με εσένα σύνδρομο πολυκυστικών φυσική σύλληψη με τίποτα δεν γινόταν και πήγαν με εξωσωματική! Ευτυχώς πέτυχε από την πρώτη και τώρα έχουμε ένα ζιζάνιο 2 χρόνων!! Υπάρχουν ομως και κοπελες με πολυκιστικες που είναι πολύ τυχερές και τα καταφέρνουν πολύ γρήγορα και μένουν έγκυες! Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι είναι θέμα τύχης!! 

αχ τι ωραία...μακάρι να μου πάνε και εμένα όλα καλά

για να κάνεις εξωσωματική δεν θα πρέπει πρωτα να δοκιμάσεις με σπερματέγχυση?? ή δεν είναι απαραίτητο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

αχ τι ωραία...μακάρι να μου πάνε και εμένα όλα καλά

για να κάνεις εξωσωματική δεν θα πρέπει πρωτα να δοκιμάσεις με σπερματέγχυση?? ή δεν είναι απαραίτητο?

Δεν είναι απαραίτητο.

Οταν μιλήσεις με γιατρούς εξωσωματικής θα σου εξηγήσουν τις επιλογές σας και τι θα ήταν προτιμότερο με βάση το ιστορικό σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα 😍😍 γιατί δεν τολμάτε;;; Και εγώ έτσι έλεγα κάτσε να περάσει κάτσε να περάσει αλλά να σου πω κάτι βαρέθηκα να βάζω παύση στη ζωή μου! Μόνο στην Κύπρο και στην Ελλάδα τους κρατάει η παράνοια με τον κορονοιο εδώ παιδιά δεν έχει καθόλου αυτά τα παράλογα μέτρα!! Τολμήστε να πατε θα αλλάξει και η διάθεση σας🙃😊😉😉

Καλα λες!! Πρεπει να ξεσηκωθουμε!!!

Να περασετε φανταστικα!!!💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δεν είναι απαραίτητο.

Οταν μιλήσεις με γιατρούς εξωσωματικής θα σου εξηγήσουν τις επιλογές σας και τι θα ήταν προτιμότερο με βάση το ιστορικό σας.

έχετε να μου προτείνετε να πάω κάπου ;είμαι στην Αθήνα 

Έχω αλλάξει 3 γιατρούς οι οποίοι βέβαια δεν μου δίνουν ακριβώς σαφής πληροφορίες για να τα καταλαβαίνω . Θέλω κάποιον να μπει στο πετσί του προβλήματος 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

έχετε να μου προτείνετε να πάω κάπου ;είμαι στην Αθήνα 

Έχω αλλάξει 3 γιατρούς οι οποίοι βέβαια δεν μου δίνουν ακριβώς σαφής πληροφορίες για να τα καταλαβαίνω . Θέλω κάποιον να μπει στο πετσί του προβλήματος 😊

Κα΄θε κοπέλα έχει θεό τον γιατρό που της χάρισε το μωρό της. Που όμως για μια άλλη μπορεί να μην είναι και να θεωρεί οτι έγιναν λα΄θη και παραλείψεις.

Οπότε δεν είναι εύκολο να προτείνουμε γιατρό, ειδικά εγώ δεν ε΄χω πετύχει κιόλας οπότε δεν μπορώ να προτείνω εύκολα.

Η θα διαβάσεις πολύ συζητήσεις εξωσωματικής και θα μπορε΄σεις να μπεις στο κλίμα, ή θα ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου -που εμπιστεύεσαι όμως- αν έχει να σου προτείνει κάποιον γιατρό εξωσωματικής, ή θα γκουγκλάρεις να βρεις πληροφορίες.

Πχ Μητε΄ρα και Ιασώ έχουν Μονάδες εξωσωματικής και αντίστοιχες σελίδες με πληροφορίες και με τους γιατρούς τους.

Το Ναυτικό Νοσοκομείο αν πληρείς τις προυποθε΄σεις (είναι για σώματα ασφαλείας εσύ ή ο σύζυγος) έχει σύγχρονη μονάδα και είναι δωρεάν.

Το Έλενα το νοσοκομείο κάνει εξωσωματικές δωρεάν.

Γνωστά ονόματα επίσης είναι Πάντος, Μαστρομηνάς, Μαντούδης, Τσιριγώτης με δικές τους μονάδες εξωσωματικής και η λίστα είναι ατελείωτη.

Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να ενημερωθείς επαρκώς σχετικά με το θέμα σας, να κάνεις δυο τρία ραντεβού και όπου νοιώσεις ασφάλεια και εμπιστοσύνη να προχωρήσεις.

Επίσης αν βρεις όνομα γιατρού πχ που θέλεις να δεις μπορείς να τον ψάξεις στο google και για το βιογραφικό του αλλά και για σχολιασμό σε forums ΄όπως αυτό ή το parents cafe. Παίρνεις μια ιδέα από εμπειρίες άλλων κοριτσιών είτε θετικές είτε αρνητικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Γεια σας και από εμένα...🤗

Είμαι και εγώ καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να διηγηθώ και εγώ την ιστορία μου και τους προβληματισμους μου. 

Είμαι 27 και ο συντροφος 28. Περισυ τον Μάιο έκοψα τα αντισυλληπτικά που επαιρνα λογω συνδρομο πολυκυστικων και ξεκινήσαμε να κάνουμε προσπαθειες για ένα μπεμπακι. Περασε η χρονια κοντα 6 μηνες και δυστυχώς δεν είδαμε κάτι. (φαντάστηκα μήπως είναι από τα αντισυλληπτικά και θέλω τον χρόνο μου)

2021 λοιπόν λέω τώρα ξεκινάμε δυναμικά, πήρα τεστ ωορρηξίας και μου έβγαλε δυο μήνες θετικό. Ακολούθησαν προσπαθειες και περίοδος 😢 έπειτα μου είπε ο γιατρός ότι λόγω πολυκυστικων ίσως κάνεις αυγουλακι αλλά δεν σπάει, οπότε είναι σαν χαμένη η προσπάθεια. Έτσι μπήκα στην διαδικασία πρόκλησης με χάπι και παρακολούθηση. Δύο μήνες femara. Καμια διεγερση. Δεν αντέδρασε ο οργανισμός. Ακολούθησαν δυο μήνες serpafar με επιτυχία, και ένεση ovitrelle  για σίγουρο σπάσιμο στο αυγουλακι. Παλι δεν είχαμε κάποια εγκυμοσύνη . Άρχισε να με παίρνει από κάτω.

Άλλαξα γιατρό. Πήγα και πήρα και άλλες γνώμες. Λεφτά;;; με το τσουβάλι. Όλα εκεί πάνε. 🤷‍♀️

Ο γιατρός που είμαι τώρα αφού του είπα όλο το ιστορικό, μας έστειλε για εξετάσεις

Σπερμοδιαγραμμα καλο αλλά σε μικροβιολογικο (θα κάνουμε σε λίγες μέρες σε εξειδικευμένο κέντρο για επανάληψη)

Υστεροσαλπιγγογραφια. Διάβατες σαλπιγγες ολα καλα

Οι εξετάσεις μου Καλές. Θυροειδής 2,75 προλακτινη 44(λίγο ανεβασμένη, θα κάνω επαναλλειπτικη αυτο τον μήνα γιατί δεν την είχα κάνει σωστά μου είπανε)

Σε γενικές γραμμές από όσο γνωρίζουμε είναι όλα καλά έως τώρα. 

Εάν πάω με βάση πόσο χρόνο κάνουμε ελεύθερα είμαστε στον 1 μισή χρόνο κοντά. 

Αν πάω με βάση παρακολούθησης: ωάριο να σπάει κτλ έχω κάνει 3 προσπαθειες. 

Είχαμε πάρει απόφαση ότι τον άλλο μήνα πάμε για σπερματέγχυση. Για αυτό και αυτόν τον μήνα δεν πήρα serpafar. Προς έκπληξη είδαμε σε υπέρηχο ότι έκανα μόνη αυγουλακι 18χιλ και ενδομήτριο πολύ δυνατό  9 χιλ και ο γιατρός μου έκανε ovitrelle για σιγουρια. (σκεφτόμουν λες αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός μου τελικά ;;)

6 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο, είχα συμπτώματα τέτοια πρώτη φορα στην ζωή μου. Πρήξιμο ανελέητο στο στήθος. Και τρομερή πίεση χαμηλά και μπούκωμα. (λέω επιτέλους πετύχαμε. ειμαι σιγουρη)

Είμαι 19 μέρες από την ένεση (φαντάζομαι 16-17 από την ωορρηξία) ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος. Έκανα μια χοριακη (σε ένα μικροβιολογικο που η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να μην το εμπιστεύομαι. Αλλα δεν νομίζω να έχουν κάνει τόσο χοντρό λάθος στην χοριακη, Αν και θα το ήθελα πολύ 💖)

Αφού δεν είμαι εγγυος; που πήγε η περίοδος ; έχω τρομοκρατηθει. Σκεφτομαι οτι χειροτερο περναει απο το μυαλό ότι μπορεί να έχω. Ακόμα και εμμηνόπαυση στα 27. Ακούγεται χαζομάρα αλλα που είναι η περιοδος? Πρώτη φορά την αναμένω τόσο πολύ για να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.....

Ουφφφ αυτα. Νομίζω σας τα είπα όλα 😍

 

Καλώς ήρθες στην ομάδα μας κορίτσι μου!!! Δεν ειχα δει το μηνυμα σου, γιατι πηρα ενα κακο σπερμοδιαγραμμα και εχω αποσυντονιστει τελειως το τελευταιο διημερο.

 

Η περιοδος 14 ημερες μετα απο ωορξηια ειναι το σταντδαρντ αλλα μπορει να υπαρχουν και μικρε διακυμανσεις, μου εχει τυχει εμενα γι αυτο στο λεω με σιγουρια. Επειδη ειχα ιδια ανησυχια, ο γιατρος μου ειπε οτι αποκλειεται να πηγαινεις σε εμμηνοπαυση εφοσον εχεις τσεκαρει ορμονες και υπερηχους κλπ κλπ. Αν δεν σου ερθει η περιοδοε νσ ξανακανεις χοριακη!

Γενικα πολυ καλα κανεις και το εψαξες αφου περασε ενα διαστημα, ομως εχε στο μυαλο σου οτι η συλληψη ειναι πολυπαραγοντικο ζητημα και  εαν οι εξετασεις σου ειναι καλες ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις συντομα ❤️  Να  κανεις την επαναληψη σου και για σπερμοδιαγραμμα , αλλα να εισαι χαλαρη γιατι εγω ακουσει απειρες ιστοριεσ (την τελευταια μου την ειπε ο γυναικολογος σημερα το πρωι) που οταν εφυγε το αγχος εμειναν αμεσως εγκυος οι κοπελες- πιστευω πολυ οτι το αγχος μπλοκαρει οργανισμο μας με τροπους που δεν ειναι απολυτα κατανοητους απο την επιστημη. Οπως και να εχει θα τα λεμε απο εδω, καλη σου επιτυχια κοριτσι μου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Ναι η κινητικότητα από 5% πήγε 75% περίπου κ αυξήθηκε κ η μορφολογία.

Άλλο απλή καλλιέργεια άλλο ολική.

Εμένα η απλή στο αγόρι μου έβγαινε καθαρή και η ολική έβγαζε μικρόβια e coli k Escherichia .κ τώρα είναι σε δεύτερη αγωγή φεύγουν πολύ αργά αυτά τα μικρόβια.

Ναι πάντως έχει διαφορά η απλή με την ολική.

Εμείς πήγαμε στον Ρήγα Αθανάσιο.κρατα και αυτό το όνομα κ εννοείται να πάς όπου έχεις βρει αεδω γνώμες ανταλλάσσουμε ❤️ κ η κάθε μία το ψάχνει μόνη της κορίτσι μου!

Αααα ειχε πολυ μεγαλη βελτιωση στην κινητικοτητα!!!!  Σες ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου για πολυτιμες συμβουλες,❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Αχ κι εγω το ιδιο.. εμεις βεβαια δεν τολμαμε να κλεισουμε ταξιδι εξωτερικου.. αλλα 28η ολο καπου θα παμε..

Καλημερααα!!!! 😍😍😍

Πως εισαι σημερα κοριτσι μου??😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Κα΄θε κοπέλα έχει θεό τον γιατρό που της χάρισε το μωρό της. Που όμως για μια άλλη μπορεί να μην είναι και να θεωρεί οτι έγιναν λα΄θη και παραλείψεις.

Οπότε δεν είναι εύκολο να προτείνουμε γιατρό, ειδικά εγώ δεν ε΄χω πετύχει κιόλας οπότε δεν μπορώ να προτείνω εύκολα.

Η θα διαβάσεις πολύ συζητήσεις εξωσωματικής και θα μπορε΄σεις να μπεις στο κλίμα, ή θα ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου -που εμπιστεύεσαι όμως- αν έχει να σου προτείνει κάποιον γιατρό εξωσωματικής, ή θα γκουγκλάρεις να βρεις πληροφορίες.

Πχ Μητε΄ρα και Ιασώ έχουν Μονάδες εξωσωματικής και αντίστοιχες σελίδες με πληροφορίες και με τους γιατρούς τους.

Το Ναυτικό Νοσοκομείο αν πληρείς τις προυποθε΄σεις (είναι για σώματα ασφαλείας εσύ ή ο σύζυγος) έχει σύγχρονη μονάδα και είναι δωρεάν.

Το Έλενα το νοσοκομείο κάνει εξωσωματικές δωρεάν.

Γνωστά ονόματα επίσης είναι Πάντος, Μαστρομηνάς, Μαντούδης, Τσιριγώτης με δικές τους μονάδες εξωσωματικής και η λίστα είναι ατελείωτη.

Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να ενημερωθείς επαρκώς σχετικά με το θέμα σας, να κάνεις δυο τρία ραντεβού και όπου νοιώσεις ασφάλεια και εμπιστοσύνη να προχωρήσεις.

Επίσης αν βρεις όνομα γιατρού πχ που θέλεις να δεις μπορείς να τον ψάξεις στο google και για το βιογραφικό του αλλά και για σχολιασμό σε forums ΄όπως αυτό ή το parents cafe. Παίρνεις μια ιδέα από εμπειρίες άλλων κοριτσιών είτε θετικές είτε αρνητικές.

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες και τον χρόνο σου 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Εμεις κορίτσια φτάσαμε Βουδαπέστη είναι λες και είμαι σε άλλο πλανήτη!! Ούτε μάσκες ούτε περιορισμοί!! Για λίγες μερες θα ζουμε φυσιολογικά, μου φαίνεται τόσο παράξενο που δε φοράμε μάσκες…! 

Καλημέραα καλά να περάσετεεε😀🙏🥰

Ζήλεψα κορίτσια από τα ταξίδια σας και πριν 1 εβδομάδα στα γενέθλια μου έψαξα εισιτήρια κλπ είδα ότι είναι τζάμπα και έκλεισα και για εμάς να πάμε Βιέννη Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη!! Ανυπομονώ και μου φαίνεται τόσο μακριάαα….κλείσαμε τότε για να είναι και στολισμένα φαντάζομαι θα’ναι τέλεια🥰🎄 Επίσης σκέφτηκα να πάμε τώρα που θα’μαι 5-6 μηνών έγκυος γιατί μετά τις γιορτές όταν είμαι στον 8ο και στον 9ο θα’ναι δύσκολο..θα πάρουμε και τον μικρούλη μαζί και πραγματικά ανυπομονώ!!💗💗 Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι με τα μέτρα μέχρι να πάμε🙏

Οπότε πες μας εντυπώσεις τώρα που είσαι εκεί😀😍 Η Βουδαπέστη τέλεια; Τι να δούμε;  Επίσης με τα μέτρα που λες πώς είναι; Γιατί δεν έχω κάνει το εμβόλιο(ο άντρας μου το έχει κάνει) και σκεφτόμουν μην είναι όπως εδώ και δε μπορώ να μπω σε μαγαζιά, μουσεία κλπ και πρέπει να κάθομαι έξω στο κρύο..😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλώς ήρθες στην ομάδα μας κορίτσι μου!!! Δεν ειχα δει το μηνυμα σου, γιατι πηρα ενα κακο σπερμοδιαγραμμα και εχω αποσυντονιστει τελειως το τελευταιο διημερο.

 

Η περιοδος 14 ημερες μετα απο ωορξηια ειναι το σταντδαρντ αλλα μπορει να υπαρχουν και μικρε διακυμανσεις, μου εχει τυχει εμενα γι αυτο στο λεω με σιγουρια. Επειδη ειχα ιδια ανησυχια, ο γιατρος μου ειπε οτι αποκλειεται να πηγαινεις σε εμμηνοπαυση εφοσον εχεις τσεκαρει ορμονες και υπερηχους κλπ κλπ. Αν δεν σου ερθει η περιοδοε νσ ξανακανεις χοριακη!

Γενικα πολυ καλα κανεις και το εψαξες αφου περασε ενα διαστημα, ομως εχε στο μυαλο σου οτι η συλληψη ειναι πολυπαραγοντικο ζητημα και  εαν οι εξετασεις σου ειναι καλες ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις συντομα ❤️  Να  κανεις την επαναληψη σου και για σπερμοδιαγραμμα , αλλα να εισαι χαλαρη γιατι εγω ακουσει απειρες ιστοριεσ (την τελευταια μου την ειπε ο γυναικολογος σημερα το πρωι) που οταν εφυγε το αγχος εμειναν αμεσως εγκυος οι κοπελες- πιστευω πολυ οτι το αγχος μπλοκαρει οργανισμο μας με τροπους που δεν ειναι απολυτα κατανοητους απο την επιστημη. Οπως και να εχει θα τα λεμε απο εδω, καλη σου επιτυχια κοριτσι μου❤️

σε ευχαριστώ για όλα. σκέφτομαι να πάω σε έναν ακόμα γιατρό. μήπως και μου κάνει αυτός το κλικ  και ασχοληθεί. μακάρι δηλαδη

μακάρι ΄όλα να πάνε καλα για όλες μας. και να τα αφήσουμε πίσω κάποια στιγμή. 

σχετικά με το σπερμοδιαγραμμα σας, πιστεύω  ο πρώτος γιατρός ήταν πολύ σκληρός μαζί σου, οτι ούτε με εξωσωματική δεν θα πετύχει. έχω ακούσει ιστορίες με πολύ χειρότερο σπερμοδιαγραμμα. 

όποτε μην το βάζεις σε καμία περίπτωση κάτω. !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

σε ευχαριστώ για όλα. σκέφτομαι να πάω σε έναν ακόμα γιατρό. μήπως και μου κάνει αυτός το κλικ  και ασχοληθεί. μακάρι δηλαδη

μακάρι ΄όλα να πάνε καλα για όλες μας. και να τα αφήσουμε πίσω κάποια στιγμή. 

σχετικά με το σπερμοδιαγραμμα σας, πιστεύω  ο πρώτος γιατρός ήταν πολύ σκληρός μαζί σου, οτι ούτε με εξωσωματική δεν θα πετύχει. έχω ακούσει ιστορίες με πολύ χειρότερο σπερμοδιαγραμμα. 

όποτε μην το βάζεις σε καμία περίπτωση κάτω. !!

Καλησπερα κοριτσι μου, δεν ηξερα οτι ειχες διαβασει ιστορια, ναι ο πρωτος γιατρος ηταν πολυ σκληρος, αλλα οπως και να εχει για μενα ηταν το αποτελεσμα ηταν ΤΟ ΣΟΚ γιατι ηταν κατι που καναμε για τελειως τυπικους λογους. Σε ευχαριστω πολυ για καλα σου λογια. Τωρα  ειμαι καλυτερα και αρχιζω να δρομολογω τα πραγματα.💪💪💪

Εσυ θες να πας και σε αλλον ενα ακομα απλο γυναικολογο η σε ειδικο γονιμοτητας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέραα καλά να περάσετεεε😀🙏🥰

Ζήλεψα κορίτσια από τα ταξίδια σας και πριν 1 εβδομάδα στα γενέθλια μου έψαξα εισιτήρια κλπ είδα ότι είναι τζάμπα και έκλεισα και για εμάς να πάμε Βιέννη Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη!! Ανυπομονώ και μου φαίνεται τόσο μακριάαα….κλείσαμε τότε για να είναι και στολισμένα φαντάζομαι θα’ναι τέλεια🥰🎄 Επίσης σκέφτηκα να πάμε τώρα που θα’μαι 5-6 μηνών έγκυος γιατί μετά τις γιορτές όταν είμαι στον 8ο και στον 9ο θα’ναι δύσκολο..θα πάρουμε και τον μικρούλη μαζί και πραγματικά ανυπομονώ!!💗💗 Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι με τα μέτρα μέχρι να πάμε🙏

Οπότε πες μας εντυπώσεις τώρα που είσαι εκεί😀😍 Η Βουδαπέστη τέλεια; Τι να δούμε;  Επίσης με τα μέτρα που λες πώς είναι; Γιατί δεν έχω κάνει το εμβόλιο(ο άντρας μου το έχει κάνει) και σκεφτόμουν μην είναι όπως εδώ και δε μπορώ να μπω σε μαγαζιά, μουσεία κλπ και πρέπει να κάθομαι έξω στο κρύο..😅

Α τι ωραια που θα πατε! 🙂Εχω παει Μπρατισλαβα και Βιεννη οσο εμενα Λονδινο, ηταν μονο 1 ωρα μακρια το ενα απτο αλλο! Καλα η Βιεννη ηταν πανεμορφη, ευκολο να την περπατησεις τα παντα  στολισμενα, ωραιες Χριστουγεννιατικες αγορες, ζεστα κρασια, σνιτσελ χαχα (εαν τρως κρεας), υπεροχα!! Μπρατισλαβα θυμαμαι ενα καφε με τελεια σοκολατα ζεστη στην πλατεια ακομα χαχα ειχαμε μεινει μονο 1-2 ημερςς; Βουδαπεστη πηγα πριν 15 χρονια και δεν θυμαμαι πολλα μονο το ποταμι❤️  Τι μου θυμισες, πολυ ευτυχισμενες στιγμες...!Καλα να περασετε🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...