Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβρη ζωγραφίζεις...χρώματα πολλά γεννάς...ευλογημένες..φουσκωτές κοιλίτσες άρχισε να μας σκορπάς!!!!!


lavie

Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλό ΣΚ!! Δημιουργικό και χαλαρό!! 😘Εγώ σήμερα βαριέμαι παρά πολύ ολη την ώρα στο κρεβάτι πρέπει και να μαγειρέψω ακόμη χαχαχα🤣

Καλημέρα κορίτσι μου!!! καλύτερα μαγείρεμα παρά διάβασμα!!😜 Εγώ θα διαβάζω ως αργά το απόγευμα.. κάνω κάτι τεστάκια για έναν επαγγελματικό τίτλο. αχ δε μπορωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! καλύτερα μαγείρεμα παρά διάβασμα!!😜 Εγώ θα διαβάζω ως αργά το απόγευμα.. κάνω κάτι τεστάκια για έναν επαγγελματικό τίτλο. αχ δε μπορωωω

Και εγώ πρέπει να κάνω κάτι πραγματάκια για την δουλεια report το εβδομαδιαίο πρόγραμμα της δουλειάς ουφ! Τι διαβάζεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Και εγώ πρέπει να κάνω κάτι πραγματάκια για την δουλεια report το εβδομαδιαίο πρόγραμμα της δουλειάς ουφ! Τι διαβάζεις; 

Έχεις κι εσύ δουλίτσα ε;; Διαβάζω για ένα certificate στον εσωτερικό έλεγχο (Certificate of Internal Auditors). αχ ειναι όλα πολλαπλής και έχει pass 75% και πάνω. έχει μονο μπλα μπλα και βαριεμαιιιιιι. ουτε μια ασκηση 😤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Έχεις κι εσύ δουλίτσα ε;; Διαβάζω για ένα certificate στον εσωτερικό έλεγχο (Certificate of Internal Auditors). αχ ειναι όλα πολλαπλής και έχει pass 75% και πάνω. έχει μονο μπλα μπλα και βαριεμαιιιιιι. ουτε μια ασκηση 😤

Λογίστρια είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Συγχαρητήρια κοπέλα μου να έχεις μία υπέροχη και τελειομηνη εγκυμοσύνη.... Σου πρότεινε ο γιατρός να κάνεις και χοριακη; 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου..  μου προτεινε να μην κανω για να μην μπω στη διαδικασια του αγχους καθε 2 μερες..  θα με δει την αλλη εβδομαδα παλι και θα κανω κατι εξέτασεις αιματος που ειναι πρωτου τριμηνου απο τι καταλαβα... και μου ειπε να ξεκινησω φολικο ( δεν το θεωρουσε απαραιτητο να παιρνω πριν την εγκυμοσυνη) ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Λογίστρια είσαι; 

περιπου.. τελειωσα Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη και δουλευα στην PwC (εταιρεία ορκωτών ελεγκτών).. τα τελευταια 4 χρόνια είμαι στον εσωτερικό έλεγχο σε μια εταιρεία. Δεν μας αγαπάνε και πολύ οι συνάδελφοι όπως καταλαβαίνεις 😆😆. εσύ με τι ασχολείσαι κορίτσι μου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

περιπου.. τελειωσα Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη και δουλευα στην PwC (εταιρεία ορκωτών ελεγκτών).. τα τελευταια 4 χρόνια είμαι στον εσωτερικό έλεγχο σε μια εταιρεία. Δεν μας αγαπάνε και πολύ οι συνάδελφοι όπως καταλαβαίνεις 😆😆. εσύ με τι ασχολείσαι κορίτσι μου;;

Και ο αδερφος μου λογιστής και εργάζεται 5 χρόνια στην ίδια πολυεθνική με εσένα! Βέβαια ο αδερφός μου τους βαρέθηκε και παραιτήθηκε βρήκε σε μια ρωσική εταιρία θα ξεκινήσει τώρα τον Οκτώβριο! Ασχολείται με το tax. Μια χαρά είσαι για μια γυναίκα νομίζω είναι καλή εταιρία! Ο αδερφός μου δούλευε πολλές ώρες και στο σπίτι και αυτό τον κούρασε βασικά, βρήκε και αλλου με περισσότερα λεφτά! 
 

Εγω σπούδασα βιολογία και έκανα μεταπτυχιακό στα τρόφιμα και δουλεύω σε φαρμακευτική εταιρία, ενημερώνω τους ιατρούς για τα φάρμακα και εμεις συνεχώς διάβασμα σεμινάρια έχουμε ταξίδια συνέδρια ιατρικά, ευτυχως λόγο κοβιντ αυτά δεν γίνονται πλέον αλλά σιγά σιγά θα ξανά αρχίσουμε…! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Και ο αδερφος μου λογιστής και εργάζεται 5 χρόνια στην ίδια πολυεθνική με εσένα! Βέβαια ο αδερφός μου τους βαρέθηκε και παραιτήθηκε βρήκε σε μια ρωσική εταιρία θα ξεκινήσει τώρα τον Οκτώβριο! Ασχολείται με το tax. Μια χαρά είσαι για μια γυναίκα νομίζω είναι καλή εταιρία! Ο αδερφός μου δούλευε πολλές ώρες και στο σπίτι και αυτό τον κούρασε βασικά, βρήκε και αλλου με περισσότερα λεφτά! 
 

Εγω σπούδασα βιολογία και έκανα μεταπτυχιακό στα τρόφιμα και δουλεύω σε φαρμακευτική εταιρία, ενημερώνω τους ιατρούς για τα φάρμακα και εμεις συνεχώς διάβασμα σεμινάρια έχουμε ταξίδια συνέδρια ιατρικά, ευτυχως λόγο κοβιντ αυτά δεν γίνονται πλέον αλλά σιγά σιγά θα ξανά αρχίσουμε…! 

Ωραία τα ταξιδάκια!! αλλά όταν έχεις συχνά ταξίδια και είναι για επαγγελματικό λόγο, τότε κουράζουν αρκετά..

Υ.Γ. Από την PwC κι εγώ παραιτήθηκα. το 2017... δεν παλευόταν... δουλεύαμε 12ωρα και μερικές φορές σαββατοκύριακα.. Μηδέν προσωπικός χρόνος και μηδεν ποιότητα ζωής.. απλά αυτές οι εταιρείες είναι σχολεία! μαθαίνεις πολλά πράγματα σε σύντομο χρονικό διάστημα και χτίζεις καλό βιογραφικό!! όσο να πεις σου ανοίγουν πόρτες😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Ωραία τα ταξιδάκια!! αλλά όταν έχεις συχνά ταξίδια και είναι για επαγγελματικό λόγο, τότε κουράζουν αρκετά..

Υ.Γ. Από την PwC κι εγώ παραιτήθηκα. το 2017... δεν παλευόταν... δουλεύαμε 12ωρα και μερικές φορές σαββατοκύριακα.. Μηδέν προσωπικός χρόνος και μηδεν ποιότητα ζωής.. απλά αυτές οι εταιρείες είναι σχολεία! μαθαίνεις πολλά πράγματα σε σύντομο χρονικό διάστημα και χτίζεις καλό βιογραφικό!! όσο να πεις σου ανοίγουν πόρτες😉

Ναι ναι και ο αδερφός μου το ίδιο λέει σχολείο μεν αλλά συνέχεια στο κεφάλι σου τους εχεις! Ειδικά τώρα με τον κορονοιο που δούλευε από το σπίτι φουλ εκμετάλλευση δεν είχε ωράριο! Δούλευε περισσότερο από πριν τον κορονοιο! Τώρα λέει θα είναι καλύτερα  εκεί με πολύ καλύτερα λεφτά και από τη στιγμή που δεν θα εχεις το λαπτοπ στο σπίτι δεν θα δουλεύεις κιολας! Ότι σου ανοίγουν πόρτες σου ανοίγουν ειναι ένα πολύ καλό ξεκίνημα αλλά έτσι οπως έβλεπα τον αδερφό μου λεω καλύτερα σε μικρή εταιρία και ισως και με λιγότερα λεφτά παρά όλο αυτό το άγχος! 
 

Και εμένα η εταιρία μου ειναι η μεγαλύτερη και η πιο παλιά φαρμακευτική εταιρία της Κύπρου με έδρες Κύπρο Ελλάδα και Βαλκάνια έχουμε πολύ καλές αντιπροσωπίες (nurofen, frezyderm, pregnant care, hipp κτλ) και εγώ αν θελήσω να φύγω να πάω αλλου έχω στην πλάτη μου ένα πολύ καλό όνομα, με πολύ καλό training και marketing! Προς το παρόν ομως είμαι καλά ο manager μου είναι πολύ καλος και όταν θα γίνω με το καλό εγκυος πιστεύω θα έχει κατανόηση, έτσι μου φαίνεται βέβαια ειναι πολύ καλος ανθρωπος! Αφού να φανταστείς μου είπε όταν έκανα το εμβόλιο αν θέλω να μείνω σπίτι μετά ή την επόμενη μέρα αν δεν νιώθω καλά! Αλλά επειδή μαρεσει να ειμαι σωστή αφού δεν είχα καθόλου παρενέργειες πήγα δουλεια δε το εκμεταλλευτικα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/9/2021 at 5:59 ΜΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπέρα ναι έχω εγώ!! Είχα 5,5 πριν απο 1, 5 μηνα ! Ξεκινησα θεραπεια για να το ριξω στο 2,5 και κατω που ειναι το επιθυμητο για εγκυμοσυνη!  Καλη επιτυχια κοριτσι μου για σαλπιγογραφια, περιμενω νεα- σε καποιο διαστημα ακολουθω μαλλον κι εγω!

Εγω την έκανα μετά από πολύ φόβο και ειλικρινά δεν άξιζε,πήρα ενάμιση Ντελόν Μαξίμουμ ένα τέταρτο πριν έκανα τις ανάσες και ειλικρινά τσάμπα ο τόσος φόβος, ένα τσίμπημα όπως όταν παίρνουν αίμα ένιωσα μόνο!!! Καλή επιτυχία !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Matsi είπε:

Εγω την έκανα μετά από πολύ φόβο και ειλικρινά δεν άξιζε,πήρα ενάμιση Ντελόν Μαξίμουμ ένα τέταρτο πριν έκανα τις ανάσες και ειλικρινά τσάμπα ο τόσος φόβος, ένα τσίμπημα όπως όταν παίρνουν αίμα ένιωσα μόνο!!! Καλή επιτυχία !!

Κορίτσια μου και εγω έκανα σαλπιγγογραφια , αλλα πόνεσα αρκετά,  με 2 Ντεπόν 1 ώρα πριν την σαλπιγγογραφια και πόνεσα, βέβαια λένε οτι συνήθως πονάς όταν οι σάλπιγγες είναι κλειστές,  εγώ δόξα το θεό δεν είχα θέμα με τις σάλπιγγες παρόλα αυτά πόνεσα, αλλες κοπέλες όπως εσυ λενε πως μια μικρή ενόχληση ήταν.. 

Είναι πολύ σημαντική εξέταση η οποία καθορίζει τον τρόπο σύλληψης... εύχομαι καλα αποτελέσματα σε ολες τις κοπέλες που έχουν σκοπό να την κάνουν 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Matsi είπε:

Εγω την έκανα μετά από πολύ φόβο και ειλικρινά δεν άξιζε,πήρα ενάμιση Ντελόν Μαξίμουμ ένα τέταρτο πριν έκανα τις ανάσες και ειλικρινά τσάμπα ο τόσος φόβος, ένα τσίμπημα όπως όταν παίρνουν αίμα ένιωσα μόνο!!! Καλή επιτυχία !!

Καλημερα κοριτσι μου, αχ τι ωραια μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες! Ελπιζω βεβαια να γινει ενα θαυματακι και να μη το χρειαστω❤️ Καλη σου μερα, να εχεις μια υπεροχη Κυριακη😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου και εγω έκανα σαλπιγγογραφια , αλλα πόνεσα αρκετά,  με 2 Ντεπόν 1 ώρα πριν την σαλπιγγογραφια και πόνεσα, βέβαια λένε οτι συνήθως πονάς όταν οι σάλπιγγες είναι κλειστές,  εγώ δόξα το θεό δεν είχα θέμα με τις σάλπιγγες παρόλα αυτά πόνεσα, αλλες κοπέλες όπως εσυ λενε πως μια μικρή ενόχληση ήταν.. 

Είναι πολύ σημαντική εξέταση η οποία καθορίζει τον τρόπο σύλληψης... εύχομαι καλα αποτελέσματα σε ολες τις κοπέλες που έχουν σκοπό να την κάνουν 💗💗💗

Καλημερα κοριτσι, λυπαμαι που πονεσες αλλα χαιρομαι πολυ που ηταν καλα τα αποτελεσματα!!🙂 Εσυ ειχες κανει υπερηχοσαλπιγγογραφία? Ο γιατρος μου ειπε οτι αυτη ποναει λιγοτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Matsi είπε:

Εγω την έκανα μετά από πολύ φόβο και ειλικρινά δεν άξιζε,πήρα ενάμιση Ντελόν Μαξίμουμ ένα τέταρτο πριν έκανα τις ανάσες και ειλικρινά τσάμπα ο τόσος φόβος, ένα τσίμπημα όπως όταν παίρνουν αίμα ένιωσα μόνο!!! Καλή επιτυχία !!

Καλημερα κοριτσι μου ξεχασα να ρωτησω εαν εκανες υπερηχοσαλπιγγογραφία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημερα κοριτσι, λυπαμαι που πονεσες αλλα χαιρομαι πολυ που ηταν καλα τα αποτελεσματα!!🙂 Εσυ ειχες κανει υπερηχοσαλπιγγογραφία? Ο γιατρος μου ειπε οτι αυτη ποναει λιγοτερο!

Καλημέρα κορίτσι μου, οχι σαλπιγγογραφια έκανα. Η υπερηχοσαλπιγγογραφια εχω ακούσει και εγω οτι δεν πονάει,  αλλά εδω στην πολη μου δεν άκουσα κάποιον να εχει το μηχάνημα και η αλήθεια είναι οτι δεν το εψαξα κιόλας. Είναι πιο καινούργια μέθοδος..  Γλυκούλα μου οταν έρθει η ώρα να τα σκέφτεσαι αυτά.. το πρωτόκολλο λέει πρώτα κάνεις θεραπεία με κλομιφαινη κανα 3-4( κύκλους και εέπειτα προχωράς στην εξέταση. 

Εγώ μετά απο την εξέταση έψαξα για υστεροσκοπιση αλλα οι περισσότεροι λενε οτι στη σαλπιγγογραφια θα φαίνοταν αν συνέβαινε κατι.. 

Οσο για το κόστος της σαλπιγκογραφιας εγω έδωσα 200 ευρώ η υπερηχοσαλπιγγογραφια δεν ξέρω που κυμαίνεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή!! Ότι κάνετε να περάσετε όμορφα!! 
 

Να ρωτήσω κάτι εσας τις πιο έμπειρες! Εγώ προσπαθω τώρα έχει 7 μηνες είπαμε ως το τελος του χρόνου αν δεν έρθει να ψαχτούμε πιο καλά! Ήδη ο άντρας μου θα κανει ένα σπερματοδιαγραμμα τον Νοέμβρη! Μετά τι πρέπει να γίνει εννοώ με τι σειρά γίνονται οι εξετάσεις; Και σε ποιο σημείο κανεις σαλπιγγογραφεια; Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δεν φαίνεται στον υπέρηχο του γιατρού; Θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, οχι σαλπιγγογραφια έκανα. Η υπερηχοσαλπιγγογραφια εχω ακούσει και εγω οτι δεν πονάει,  αλλά εδω στην πολη μου δεν άκουσα κάποιον να εχει το μηχάνημα και η αλήθεια είναι οτι δεν το εψαξα κιόλας. Είναι πιο καινούργια μέθοδος..  Γλυκούλα μου οταν έρθει η ώρα να τα σκέφτεσαι αυτά.. το πρωτόκολλο λέει πρώτα κάνεις θεραπεία με κλομιφαινη κανα 3-4( κύκλους και εέπειτα προχωράς στην εξέταση. 

Εγώ μετά απο την εξέταση έψαξα για υστεροσκοπιση αλλα οι περισσότεροι λενε οτι στη σαλπιγγογραφια θα φαίνοταν αν συνέβαινε κατι.. 

Οσο για το κόστος της σαλπιγκογραφιας εγω έδωσα 200 ευρώ η υπερηχοσαλπιγγογραφια δεν ξέρω που κυμαίνεται

Σορυ που πετάγομαι για μια ερωτηση.. Εισαι σίγουρη ότι είναι έτσι το πρωτόκολλο? Εγώ το ξέρω ανάποδα, ότι χωρίς σαλπιγγογραφια δεν παίρνουμε ποτέ ορμόνες..αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές και θα έχουμε φάει τζάμπα τις ορμόνες και τα αυγουλάκια από την κλομιφαινη τι θα γίνουν? Άδικα θα πάνε.. σας το λέω κορίτσια γιατί και μένα η παλιά μου γυναικολόγος ηθελε να μου δώσει κλομιφαινη χωρίς σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα και φυσικά το έψαξα με γιατρούς υπογονιμότητας και δεν πήρα εννοείται.. θα έκανα μεγάλη πατάτα παραλίγο..ρωτήστε το πρώτα και σιγουρευτείτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Antonia2 κοίτα να δεις είμαστε του ίδιου κλάδου! Εγώ ήμουν KPMG όπως τα περιγράφεις ακριβώς, μετά στο reporting μεγάλης τράπεζας, ακόμα χειρότερα εκεί τα ξενύχτια που ρίξαμε δεν ξεχνιούνται! Τώρα άλλαξα, βασικά πάνε πια 5 χρόνια κ επιτέλους κατάλαβα τι θα πει ωράριο. Αυτές οι δουλειές καλές είναι κ μεγάλο σχολείο όπως είπες αλλά για όσο αντέξει κανείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Σορυ που πετάγομαι για μια ερωτηση.. Εισαι σίγουρη ότι είναι έτσι το πρωτόκολλο? Εγώ το ξέρω ανάποδα, ότι χωρίς σαλπιγγογραφια δεν παίρνουμε ποτέ ορμόνες..αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές και θα έχουμε φάει τζάμπα τις ορμόνες και τα αυγουλάκια από την κλομιφαινη τι θα γίνουν? Άδικα θα πάνε.. σας το λέω κορίτσια γιατί και μένα η παλιά μου γυναικολόγος ηθελε να μου δώσει κλομιφαινη χωρίς σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα και φυσικά το έψαξα με γιατρούς υπογονιμότητας και δεν πήρα εννοείται.. θα έκανα μεγάλη πατάτα παραλίγο..ρωτήστε το πρώτα και σιγουρευτείτε..

@Raf123 κορίτσια μου εγώ απο οσο ξέρω και πιο πάνω δεν το διευκρίνισα σωστά,  σύμφωνα με το ιστορικό σου και αφού δεν έχεις κάνει αποβολές, αποξεσεις είτε να πέρασες κάποια φλεγμονή, το πρωτόκολλο που μου υπέδειξε ο γιατρός μου ήταν ορμονικος έλεγχος της γυναίκας σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος,  εφόσον είναι καλά τα αποτελέσματα κάνεις 3-4 κύκλους με κλομιφαινη και αφού δεν γίνει σύλληψη προχωράς σε σαλπογγογρφια.. 

Για Υστεροσκοπιση ακόμα το ψάχνω...

@Sandyb καλε τι συγγνώμη κοπέλα μου,  για αυτο είμαστε εδώ για να ανταλλάσουμε  απόψεις και εμπειρίες.. σε ευχαριστώ για τη διόρθωση γτ δεν το έθεσα σωστά!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

@Raf123 κορίτσια μου εγώ απο οσο ξέρω και πιο πάνω δεν το διευκρίνισα σωστά,  σύμφωνα με το ιστορικό σου και αφού δεν έχεις κάνει αποβολές, αποξεσεις είτε να πέρασες κάποια φλεγμονή, το πρωτόκολλο που μου υπέδειξε ο γιατρός μου ήταν ορμονικος έλεγχος της γυναίκας σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος,  εφόσον είναι καλά τα αποτελέσματα κάνεις 3-4 κύκλους με κλομιφαινη και αφού δεν γίνει σύλληψη προχωράς σε σαλπογγογρφια.. 

Για Υστεροσκοπιση ακόμα το ψάχνω...

@Sandyb καλε τι συγγνώμη κοπέλα μου,  για αυτο είμαστε εδώ για να ανταλλάσουμε  απόψεις και εμπειρίες.. σε ευχαριστώ για τη διόρθωση γτ δεν το έθεσα σωστά!💗

Πετάγομαι και εγώ να συμφωνήσω με την @Sandyb

Αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές ή υδροσαλπιγγες  όση κλομιφαινη και να πάρεις ωάριο δεν θα κατέβει ποτέ.Οι σάλπιγγες είναι η διαδρομή για να κατέβει το ωάριο από την ωοθηκη στην μήτρα και να συνάντησει το σπερμα .

Απλα στην εξωσωματική Ξεπερνιέται το θέμα και πάλι είναι από τις πρώτες εξετάσεις που ζητούνται γιατι ακόμα κ οι υδροσαλπιγγες εκγχυουν κάποια τοξικά υγρα που εμποδίζουν την εμφύτευση 

 Σαλπιγγογραφια & σπερμοδιαγραμμα ήταν οι πρώτες δυο εξετάσεις που μου ζητήθηκαν πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε διαδικασία υποβοηθούμενης (είτε πρόκληση, είτε σπερματεγχυση είτε εξωσωματική) ήταν δηλαδή στα πλαίσια διερεύνησης της υπογονιμότητας 

Επισης δεν φαίνονται σε απλό υπερηχο ή τεστ ΠΑπ

Η υστεροσκοπηση αφορά την μήτρα και το περιβάλλον της και κάποια σοβαρά προβλήματα όπως φλεγμονές στο ενδομήτριο πχ δεν φαίνονται σε υπερηχο 

Η υστεροσκοπηση γίνεται Μετά από αποτυχημένες προσπαθείες υποβοηθούμενης ή μετά από αποβολές και αποξεσεις 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

 @Antonia2 κοίτα να δεις είμαστε του ίδιου κλάδου! Εγώ ήμουν KPMG όπως τα περιγράφεις ακριβώς, μετά στο reporting μεγάλης τράπεζας, ακόμα χειρότερα εκεί τα ξενύχτια που ρίξαμε δεν ξεχνιούνται! Τώρα άλλαξα, βασικά πάνε πια 5 χρόνια κ επιτέλους κατάλαβα τι θα πει ωράριο. Αυτές οι δουλειές καλές είναι κ μεγάλο σχολείο όπως είπες αλλά για όσο αντέξει κανείς! 

Οπως τα λες ακριβως!! Εγω εκατσα μεχρι να παρω την πρωτη προαγωγη κ μετα την "πουλησα" μεσα στο 6μηνο.. ημουν πολυ τυχερη ευτυχως γτ με εμας τις γυναικες κ γυρω στα 30+ εχουν ενα θεμα να μας προσλαβουν.. πολλες κοπελες απ την price ειχαν θεμα στο να τις επιλεξουν σε επομενη δουλεια και η πρωτη ερωτηση π τους κανανε ειναι αν ειναι παντρεμενες κ αν εχουν παιδια..... Απαραδεκτο!

Τεσπα, ευτυχως εμεις σωθηκαμε!! Τωρα επιτελους εχουμε ωραριο και ζωη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή!! Ότι κάνετε να περάσετε όμορφα!! 
 

Να ρωτήσω κάτι εσας τις πιο έμπειρες! Εγώ προσπαθω τώρα έχει 7 μηνες είπαμε ως το τελος του χρόνου αν δεν έρθει να ψαχτούμε πιο καλά! Ήδη ο άντρας μου θα κανει ένα σπερματοδιαγραμμα τον Νοέμβρη! Μετά τι πρέπει να γίνει εννοώ με τι σειρά γίνονται οι εξετάσεις; Και σε ποιο σημείο κανεις σαλπιγγογραφεια; Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δεν φαίνεται στον υπέρηχο του γιατρού; Θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο;

Εμένα στα 35 μου τα πρώτα δυο που μου ζητήθηκαν για διερεύνηση υπογονιμότητας ήταν Σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα.

Βρέθηκε πρόβλημα στο σπερμα κ τα αμέσως επόμενα βήματα ήταν μαστογραφία (επρεπε να υπάρχει ως εξέταση αναφοράς αν προχωρούσα σε πρόκληση / διεγεργεση) ,ορμονολογικες 2η μέρα περιόδου κ ξεψάχνισμα στο σπερμα σε ουρολόγο.

Συμβουλή το σπερμα να εξεταστεί σε ειδικό εργαστήριο σπέρματος κ όχι σε απλό μικροβιολογικό (πχ βιοϊατρική) κ αν χτυπά ξύλο βρεθεί κάτι απευθύνεστε σε ειδικό ουρολόγο αναπαραγωγής όχι απλό ουρολόγο.

Ελπιζω να μη χρειαστεί τίποτα από όλα αυτά 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

@Raf123 κορίτσια μου εγώ απο οσο ξέρω και πιο πάνω δεν το διευκρίνισα σωστά,  σύμφωνα με το ιστορικό σου και αφού δεν έχεις κάνει αποβολές, αποξεσεις είτε να πέρασες κάποια φλεγμονή, το πρωτόκολλο που μου υπέδειξε ο γιατρός μου ήταν ορμονικος έλεγχος της γυναίκας σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος,  εφόσον είναι καλά τα αποτελέσματα κάνεις 3-4 κύκλους με κλομιφαινη και αφού δεν γίνει σύλληψη προχωράς σε σαλπογγογρφια.. 

Για Υστεροσκοπιση ακόμα το ψάχνω...

@Sandyb καλε τι συγγνώμη κοπέλα μου,  για αυτο είμαστε εδώ για να ανταλλάσουμε  απόψεις και εμπειρίες.. σε ευχαριστώ για τη διόρθωση γτ δεν το έθεσα σωστά!💗

Ε για να βάλουν κάποια για υστεροσκοπηση υποθέτω θα θέλουν μια ένδειξη ή πολλές αποτυχίες. Δεν πρόλαβα να το ψάξω αυτό γιατί την έκανα και αυτήν έτσι και αλλιώς, είχα πολύποδες στο ενδομήτριο και ο ένας ήταν ακριβώς στο στόμιο της σάλπιγγας και φυσικά δεν φαινόταν με υπέρηχο γιαυτο είπα για τη σαλπιγγογραφια πόσο σημαντική είναι γιατί εμένα εκεί φάνηκε.. για υστεροσκοπηση θα σου πει ο γιατρός σου αν τη χρειάζεσαι είναι και ακριβή δεν είναι τόσο απλή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια @BlackCat @Sandyb @Κατεριναπαπ πήρα μια ιδέα…δηλαδή η σαλπιγγογραφια είναι πολύ σημαντική εξέταση και αν δεν είναι τίποτα ορμονικό κτλ το πρόβλημα, θα ήταν καλό να γίνει…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελεος ρε κοριτσιαααα... 😤😤😤

Εκανα τεστ ωορρηξιας πριν λιγο κ βγηκε θετικο. (Ειναι ο τριτος μηνας π τα χρησιμοποιω κ αυριο υποτιθεται θα εβγαινε θετικο...) Κ αυριο π θα παω γυναικολογο θ κανω κ τεστ παπ κ θα χασω τη σημερινη επαφηηη..

Να καψω μηπως το παπ;;; και να κανω υπερηχο να δει ωορρηξια και να με κατευθυνει για σαλπιγγογραφια κ εξετασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...