Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβρη ζωγραφίζεις...χρώματα πολλά γεννάς...ευλογημένες..φουσκωτές κοιλίτσες άρχισε να μας σκορπάς!!!!!


lavie

Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η iriana είπε:

Όχι δεν έχω τίποτα, ως συνήθως... απλά περιμένω αύριο ή μεθαύριο... 

Απλώς σήμερα νευριάσα με την κατάσταση γιατί γενικά μένω πίσω σε άλλα πράγματα γιατί λέω κι αν αυτό τον μήνα είμαι έγκυος, μην κάνω αυτό, μην κάνω εκεινο, μην βάψω τα μαλλιά μου... και στο τέλος πάλι αρνητικό.. 😒

Σε νιωθω απολυτα.. φαντασου τον Απριλιο ειχα διπλωθει στα 2 με τη μεση μου και δεν επαιρνα ουτε μυοχαλαρωτικα γτ σε περιπτωση λεω π εχω μεινει εγκυος, θ επηρεασει το εμβρυο.. εννοειται δν πηγα σε γιατρο γτ λεω θ μου πει γ ακτινογραφια κ το πρωτο πραγμα π σε ρωτανε αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης... κι εμεινα ν ποναω κ παλευε ο αντρας μου με την counterpain να με κανει καλα.

Με το εμβολιο τα ιδια σκεφτομουν. Κ γνκ ο,τι σκεφτομαι υπαρχει παντα σαν περιπτωση στο μυαλο μου..

Δυστυχως μονο στο μυαλο μου υπαρχει μεχρι στιγμης..☹️

Αστα ενας φαυλος κυκλος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Πάντως ένα ελαφρύ πλύσιμο το κάνω γιατί η αλήθεια είναι πως δε θέλω να πάθω καμία ουρωλοιμωξη μέσα σε όλα όσα έχω στο κεφάλι μου... μια φορά δεν πλυθηκα και το πρωί η μυρωδιά του σώματος ήταν τόσο διαφορετική που σκέφτηκα αμέσως μην έπαθα τίποτα... 

Κορίτσια καλημέρα,

Εγώ σήμερα είμαι στη 10η μέρα του κύκλου κ μου είχε πει αυτή τη γνωστή μπορδα ο γιατρός του τύπου να πάω να με δει...αν έχω κάνα ωάριο για να μπω σε φυσικό κύκλο... Αν υποθετικά πάντα μου είπε .. σε επίπεδο ότι " μπορεί να συμβεί". Είχαμε πάει λοιπόν Αθήνα εκ δεν πέρασα καλά , κ χθες βράδυ ζήτησα να γυρίσουμε πίσω δεν ήθελα να πάω στον γιατρο. Ένιωσα χάλια . Έχω άρνηση κ γύρισα. Δεν θα πάω. Δεν εδώ ωάριο. Θα περιμένω να βγει η κώλο εξέταση πια με hpv. Σήμερα πάνε 7 εργάσιμες... Γενικά είμαι χάλια με παίρνουν τα κλάματα διαρκώς.....είμαι πολύ πεσμένη κ με άλλα θέματα ! Η απλά είμαι πεσμένη κ βλέπω όλα τα άλλα θέματα μαύρα; 🤔 Όπως και να χει πάλι με κλάματα πέρασα το βράδυ μου ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η iriana είπε:

Όχι δεν έχω τίποτα, ως συνήθως... απλά περιμένω αύριο ή μεθαύριο... 

Απλώς σήμερα νευριάσα με την κατάσταση γιατί γενικά μένω πίσω σε άλλα πράγματα γιατί λέω κι αν αυτό τον μήνα είμαι έγκυος, μην κάνω αυτό, μην κάνω εκεινο, μην βάψω τα μαλλιά μου... και στο τέλος πάλι αρνητικό.. 😒

Καλημέρα σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι έκανα άφηνα πράγματα πίσω γιατί πίστευα το «αν υπάρχει παιδί» και κάνω κακό στο έμβρυο! Ομως ευτυχως με προσγείωσε ο άντρας μου που έχει και δίκιο, μου λέει ο άντρας μου, αλλες μένουν έγκυες χωρις να καταλάβουν τίποτα πίνουν καπνίζουν κάνουν ζωάρα πως να το πούμε και εσυ σκέφτεσαι αν θα φας αυτό το άλλο αν θα πας αισθητικό αν θα βάψεις νύχια! Κορίτσια πρέπει να ζούμε φυσιολογικά χωρίς να σκεφτόμαστε αυτό το αν! Όσο είναι τόσο μικρούλη  μέχρι να  αντιληφθούμε την εγκυμοσύνη δεν παθαίνει τίποτα αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι έκανα άφηνα πράγματα πίσω γιατί πίστευα το «αν υπάρχει παιδί» και κάνω κακό στο έμβρυο! Ομως ευτυχως με προσγείωσε ο άντρας μου που έχει και δίκιο, μου λέει ο άντρας μου, αλλες μένουν έγκυες χωρις να καταλάβουν τίποτα πίνουν καπνίζουν κάνουν ζωάρα πως να το πούμε και εσυ σκέφτεσαι αν θα φας αυτό το άλλο αν θα πας αισθητικό αν θα βάψεις νύχια! Κορίτσια πρέπει να ζούμε φυσιολογικά χωρίς να σκεφτόμαστε αυτό το αν! Όσο είναι τόσο μικρούλη  μέχρι να  αντιληφθούμε την εγκυμοσύνη δεν παθαίνει τίποτα αυτό! 

Καλημέρα κορίτσια...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...τελικά ίσως με όλο αυτό το άγχος κάνουμε μεγάλο κακό στον να συλλάβουμε...

Εγώ από χθες που μου ήρθε η περίοδος σκέφτομαι τα πάντα όλη την ώρα...

Πρέπει όμως να προσπαθήσω να το βγάλω από το μυαλό μου γιατί μόνο κακό μου κάνει...το πώς θα το βγάλω είναι το θέμα αλλά θα το προσπαθήσω...

Η αλήθεια Είναι ότι είμαι πολύ καλύτερα από όλες τις προηγούμενες φορές ψυχολογικά...θέλει δύναμη και κουράγιο αλλά όταν δεν σου βρίσκουν και κάτι τρελαίνεσαι 1μιση χρόνο προσπαθειών....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι έκανα άφηνα πράγματα πίσω γιατί πίστευα το «αν υπάρχει παιδί» και κάνω κακό στο έμβρυο! Ομως ευτυχως με προσγείωσε ο άντρας μου που έχει και δίκιο, μου λέει ο άντρας μου, αλλες μένουν έγκυες χωρις να καταλάβουν τίποτα πίνουν καπνίζουν κάνουν ζωάρα πως να το πούμε και εσυ σκέφτεσαι αν θα φας αυτό το άλλο αν θα πας αισθητικό αν θα βάψεις νύχια! Κορίτσια πρέπει να ζούμε φυσιολογικά χωρίς να σκεφτόμαστε αυτό το αν! Όσο είναι τόσο μικρούλη  μέχρι να  αντιληφθούμε την εγκυμοσύνη δεν παθαίνει τίποτα αυτό! 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Έτσι ακριβώς είναι.. Αφήνουμε όλη τη ζωή πίσω και το σκεφτόμαστε συνέχεια γτ δεν έχουμε καταλάβει ότι μόνο όταν συνεχίσουμε κανονικά τη ζωή μας θα έρθει..

Μια φίλη μου που έμεινε έγκυος στα 42 φυσιολογικα και μετα απο 2-3 χρόνια προσπάθειας με τον άντρας της μου είπε μην κοιτάς τι πρέπει να κάνεις. Έχουν μείνει τόσες γυναίκες έγκυες μετά από μεθύσι (π.χ. όλα τα sites λένε να μειώσεις το αλκοόλ), που καπνίζουν, που τρώνε ότι θέλουν.. απλά ζήσε και θα έρθει.

Είναι και η καραντίνα όμως και τα κατάλοιπά της (π.χ. φοβάσαι να βγεις όπως πριν, να πας γυμναστήριο, να δεις άνετα τους φίλους σου) που το μυαλό δε μπορεί εύκολα να ξεφύγει κι έχει κολλήσει εκεί. κι όσο δεν έρχεται τόσο χειρότερα κολλάς και αγχώνεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Έτσι ακριβώς είναι.. Αφήνουμε όλη τη ζωή πίσω και το σκεφτόμαστε συνέχεια γτ δεν έχουμε καταλάβει ότι μόνο όταν συνεχίσουμε κανονικά τη ζωή μας θα έρθει..

Μια φίλη μου που έμεινε έγκυος στα 42 φυσιολογικα και μετα απο 2-3 χρόνια προσπάθειας με τον άντρας της μου είπε μην κοιτάς τι πρέπει να κάνεις. Έχουν μείνει τόσες γυναίκες έγκυες μετά από μεθύσι (π.χ. όλα τα sites λένε να μειώσεις το αλκοόλ), που καπνίζουν, που τρώνε ότι θέλουν.. απλά ζήσε και θα έρθει.

Είναι και η καραντίνα όμως και τα κατάλοιπά της (π.χ. φοβάσαι να βγεις όπως πριν, να πας γυμναστήριο, να δεις άνετα τους φίλους σου) που το μυαλό δε μπορεί εύκολα να ξεφύγει κι έχει κολλήσει εκεί. κι όσο δεν έρχεται τόσο χειρότερα κολλάς και αγχώνεσαι...

Έχεις απόλυτο δίκιο...ίσως κι αυτό να μας καθυστερεί τελικά...Ας κάνουμε τις προσπάθειες μας και να είμαστε πιο ήρεμες και πιστεύω ότι θα έχουμε θετικά αποτελέσματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η iriana είπε:

Όχι δεν έχω τίποτα, ως συνήθως... απλά περιμένω αύριο ή μεθαύριο... 

Απλώς σήμερα νευριάσα με την κατάσταση γιατί γενικά μένω πίσω σε άλλα πράγματα γιατί λέω κι αν αυτό τον μήνα είμαι έγκυος, μην κάνω αυτό, μην κάνω εκεινο, μην βάψω τα μαλλιά μου... και στο τέλος πάλι αρνητικό.. 😒

Καλημέρα πραγματικα δεν φαντάζεσαι ποσο ταυτιστηκα με αυτο το μηνυμα, κι εγω δεν κανω παρα πολλα πραγματα τυπου βαψιμο μαλλια κλπ κλπ μηπως τυχον εχω μεινει εγκυος... Νομιζα οτι τα κανα μονο εγω αυτα...Αλλα ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ βλακεια γιατι ετσι εχω υπεραγχωθει και μου εχει χαλασει και περιοδος κλπ...Και πες οτι περασει 1 χρονος για να μεινωεγκυος συν μετα η εγκυμοσυνη θα παω τρελοκομειο κανονικα. Απλα οντως η ζωη ειναι επηρεασμενη πολυ απο πανδημια κλπ κλπ και δεν βοηθαει να ξεφυγει μυαλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η lavie είπε:

Καλημέρα κορίτσια...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...τελικά ίσως με όλο αυτό το άγχος κάνουμε μεγάλο κακό στον να συλλάβουμε...

Εγώ από χθες που μου ήρθε η περίοδος σκέφτομαι τα πάντα όλη την ώρα...

Πρέπει όμως να προσπαθήσω να το βγάλω από το μυαλό μου γιατί μόνο κακό μου κάνει...το πώς θα το βγάλω είναι το θέμα αλλά θα το προσπαθήσω...

Η αλήθεια Είναι ότι είμαι πολύ καλύτερα από όλες τις προηγούμενες φορές ψυχολογικά...θέλει δύναμη και κουράγιο αλλά όταν δεν σου βρίσκουν και κάτι τρελαίνεσαι 1μιση χρόνο προσπαθειών....

Ναι ναι αυτό είναι ακόμα πιο αγχωτικό να μην εχεις τίποτα και να μην έρχεται! Τι να πω βρε κορίτσι μου όσο πιο πολύ το αποβάλουμε από το μυαλό τόσο το καλύτερο! Προσπάθησε να γεμίζεις τις ημερες με κάτι έτσι ώστε να το αποβάλεις για λίγο απο το μυαλό! Και κορίτσια διαλείμματα νομίζω τα χρειαζόμαστε για ψυχολογικούς λόγους, πες αυτό το μήνα χαλαρά και ότι γίνει και τον άλλον μήνα πιο δυναμικά ξερεις να ξεχαστεί λιγάκι το μυαλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Έτσι ακριβώς είναι.. Αφήνουμε όλη τη ζωή πίσω και το σκεφτόμαστε συνέχεια γτ δεν έχουμε καταλάβει ότι μόνο όταν συνεχίσουμε κανονικά τη ζωή μας θα έρθει..

Μια φίλη μου που έμεινε έγκυος στα 42 φυσιολογικα και μετα απο 2-3 χρόνια προσπάθειας με τον άντρας της μου είπε μην κοιτάς τι πρέπει να κάνεις. Έχουν μείνει τόσες γυναίκες έγκυες μετά από μεθύσι (π.χ. όλα τα sites λένε να μειώσεις το αλκοόλ), που καπνίζουν, που τρώνε ότι θέλουν.. απλά ζήσε και θα έρθει.

Είναι και η καραντίνα όμως και τα κατάλοιπά της (π.χ. φοβάσαι να βγεις όπως πριν, να πας γυμναστήριο, να δεις άνετα τους φίλους σου) που το μυαλό δε μπορεί εύκολα να ξεφύγει κι έχει κολλήσει εκεί. κι όσο δεν έρχεται τόσο χειρότερα κολλάς και αγχώνεσαι...

Ναι εχεις δίκιο για την καραντίνα! Εγώ πίστευα ότι είναι εύκολακι και αρχίσαμε ενθουσιασμένοι ότι θα έρθει την άλλην ημέρα! Τελικά θεωρώ ότι η καραντίνα δεν μας έκανε καλό που σκεφτήκαμε να αρχίσουμε τις προσπάθειες τότε γιατί με τίποτα το μυαλό δεν έφευγε από εκεί! Ευτυχως δούλευα και ξέφευγε λιγάκι το μυαλό ομως τα ΣΚ δεν περνούσαν με τίποτα! Καλύτερα να ξεκινούσαμε τώρα που είμαστε λίγο καλύτερα ψυχολογικά…! 
 

Ξερεις πολλες φορες σκέφτομαι ότι έχει κοπελες οκ μένουν έγκυες μπορεί να έχουν παλινδρομες η βιοχημικές και λες οκ μπορείς να πιάσεις, εμεις που ακόμη τίποτα σκέφτεσαι τι στο καλό; Το ξέρω δεν είναι σωστό αυτό που λεω ομως ξερεις ότι μπορείς να μεινεις και ας ήταν και βιοχημική ή παλλινδρομη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ναι εχεις δίκιο για την καραντίνα! Εγώ πίστευα ότι είναι εύκολακι και αρχίσαμε ενθουσιασμένοι ότι θα έρθει την άλλην ημέρα! Τελικά θεωρώ ότι η καραντίνα δεν μας έκανε καλό που σκεφτήκαμε να αρχίσουμε τις προσπάθειες τότε γιατί με τίποτα το μυαλό δεν έφευγε από εκεί! Ευτυχως δούλευα και ξέφευγε λιγάκι το μυαλό ομως τα ΣΚ δεν περνούσαν με τίποτα! Καλύτερα να ξεκινούσαμε τώρα που είμαστε λίγο καλύτερα ψυχολογικά…! 
 

Ξερεις πολλες φορες σκέφτομαι ότι έχει κοπελες οκ μένουν έγκυες μπορεί να έχουν παλινδρομες η βιοχημικές και λες οκ μπορείς να πιάσεις, εμεις που ακόμη τίποτα σκέφτεσαι τι στο καλό; Το ξέρω δεν είναι σωστό αυτό που λεω ομως ξερεις ότι μπορείς να μεινεις και ας ήταν και βιοχημική ή παλλινδρομη! 

ναι αυτο ελεγα στη φιλη μου που ειχε την παλινδρομη και με καταλαβαινε (αν και ηταν σκληρο για την ίδια). ότι εσύ ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις έγκυος και έχεις συλλάβει ενώ έγω βαζω 1002 πράγματα με το μυαλό μου που δεν έχουμε πιάσει παιδί...

Δεν ξέρω ποιο είναι πιο σκληρό.. γτ και η παλίνδρομη που την έζησα μέσα από τη φίλη μου είναι τοσο επώδυνη..😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

ναι αυτο ελεγα στη φιλη μου που ειχε την παλινδρομη και με καταλαβαινε (αν και ηταν σκληρο για την ίδια). ότι εσύ ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις έγκυος και έχεις συλλάβει ενώ έγω βαζω 1002 πράγματα με το μυαλό μου που δεν έχουμε πιάσει παιδί...

Δεν ξέρω ποιο είναι πιο σκληρό.. γτ και η παλίνδρομη που την έζησα μέσα από τη φίλη μου είναι τοσο επώδυνη..😭

και τα δυο είναι σκληρά ομως τουλάχιστο ξερεις ότι μπορείς ενώ κάποιος που δεν τα κατάφερε θεωρώ ότι είναι ακόμα πιο σκληρό έχει 2 άγχη! Ενώ αυτη που μένει εγκυος έχει μόνο ένα να πάνε Ολα καλά! 
 

Εγώ γενικά είμαι πολύ θετικός άνθρωπος πάντα θα βρω κάτι για να πιαστώ και να τα δω τα πράγματα από τη θετική τους μεριά! Στο 2021 που ζούμε και πάμε για το 22 ολες μας μπορούμε να ζήσουμε τη μητρότητα! Αυτο να σκέφτεστε κορίτσια! Απλά είμαστε η γενιά που τα υπέρ αναλύει διότι σπουδάσαμε, διότι υπάρχει η τεχνολογία και το ψάχνουμε όλη την ώρα! Ώρες ώρες λεω μακάρι να ζούσα στο 60 οπως την γιαγιά μου χαχαχαχα να ζούσα στην άγνοια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θα τρελαθώ.

Μου στείλανε την εξέταση κ λέει αρνητική στον hpv .... Μα τι γίνεται;

Ειλικρινά.....

Έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό...

Κ περιμένω.    

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια θα τρελαθώ.

Μου στείλανε την εξέταση κ λέει αρνητική στον hpv .... Μα τι γίνεται;

Ειλικρινά.....

Έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό...

Κ περιμένω.    

Καλημέρα κορίτσι!!!

Ωραία νέα!!! Κι εγώ απορώ πως τη μια λένε έτσι και την άλλη αλλιώς...

Στείλε μας όταν μιλήσετε με το γιατρό!! Τζάμπα αγχώθηκες μάλλον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια θα τρελαθώ.

Μου στείλανε την εξέταση κ λέει αρνητική στον hpv .... Μα τι γίνεται;

Ειλικρινά.....

Έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό...

Κ περιμένω.    

Μακαρι να εισαι αρνητικη!! Δεν ξερω τι να σου πω γιατι ειναι καπως μπερδεμενη η ολη η ιστορια με αποτελεσματα, μιλησε με το γιατρο σου αναλυτικα και θυμισε του και παλαιοτερα αποτελεσματα κλπ! Μακαρι να σου πανε ολα καλα κοριτσι μου💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσια! καλή εβδομάδα να έχουμε και θετικά τεστάκια!

Τελικά όλες πάνω κάτω το ίδιο σκεφτόμαστε και τα ίδια κάνουμε.... και λες άμα έχω θετικό τεστάκι χαλάλι, άμα βγαίνει όμως αρνητικό λίγο σου την σπάει γιατί πέρασε ένας ακόμα μήνας...

Εγώ αυτό τον μήνα θα προσπαθήσω να ζω κανονικά σαν άνθρωπος....χωρίς να απαγορεύω πράγματα στον εαυτό μου... γιατί κατάλαβα ότι έτσι απογοητεύομαι περισσότερο στο τέλος... 

 

Αυτό το λέω εδώ και μήνες και είναι τόσο δύσκολο στην πράξη (τουλάχιστον για εμένα)..

Και τα ταξίδια μας πήγαμε, και τις βόλτες μας αλλά το μυαλό μου εκεί..

Γι αυτο τώρα θα ξεκινήσω διάβασμα για ένα αγγλικό πτυχίο που χρειάζομαι στη δουλειά, αρχίζω να οργανώνω γάμο για το 2022 και να απασχολώ το μυαλό, θα πάμε και στους γιατρούς και ότι είναι θα φανεί..

Αλλιώς θα τρελαθώ τελειώς που λέει και η @Hopemumtobe.. αρχίζει να γίνεται εμμονή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Μακαρι να εισαι αρνητικη!! Δεν ξερω τι να σου πω γιατι ειναι καπως μπερδεμενη η ολη η ιστορια με αποτελεσματα, μιλησε με το γιατρο σου αναλυτικα και θυμισε του και παλαιοτερα αποτελεσματα κλπ! Μακαρι να σου πανε ολα καλα κοριτσι μου💗

 

Κορίτσια περιμένω να με πάρει τηλέφωνο..... Δεν ξέρω το τεστ Παπ δεν βγαίνει αρνητικό.

Πριν έξι μήνες είχα 53,68 .

Τώρα βγήκε αρνητικο το hpv test αλλά το τεστ Παπ δείχνει κύτταρα αλλοιωμένα 

Δεν μπορώ άλλο αυτόν τον πανικό 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Είναι τόσο σημαντικό το θέμα του αγχους..που ακόμα κι αν δεν αγχωνεσαι με τον κλασσικό τρόπο, αν αυτή η διαδικασία ορίζει την υπόλοιπη ζωή σου, υποσυνείδητα ο εγκέφαλος το αντιλαμβάνεται ως κάτι διαφορετικό κ μπορεί να αγχωνόμαστε χωρίς να το καταλαβαίνουμε.. και σίγουρα με τις γνώσεις που έχουμε σήμερα, το μυαλό μας πάει πιο γρήγορα στο κακό...

Αυτό ακριβώς...

Έχω ξαναπεί πως έχω μείνει 6 φορές έγκυος.... φυσικά όχι όλες πετυχημένες! Αλλά κορίτσια πιστέψτε με, αν σας περιγράψω κ τις υπόλοιπες είναι όλες σε φάσεις που ούτε καν το περίμενα, κ λέω ρε παιδί μου τόσο άγχος, τόση προσπάθεια, τόσο μέτρημα κ προσοχή στα πάντα κ τώρα που έλεγα αποκλείεται, τώρα έγινε... πως είναι δυνατόν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια θα τρελαθώ.

Μου στείλανε την εξέταση κ λέει αρνητική στον hpv .... Μα τι γίνεται;

Ειλικρινά.....

Έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό...

Κ περιμένω.    

Καλημέρα!! Αυτά είναι καλά νέα!! Περιμένουμε τα νέα στο από το γιατρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η iriana είπε:

αυτό το έχω σκεφτεί πολλές φορές κι εγώ και λέω άμα δεν το κυνηγούσα και είχαμε ελεύθερες επαφές, μπορεί και να μας είχε τύχει τώρα!

Πόσα παιδάκια έχεις τώρα κορίτσι μου;; προσπαθείς και για άλλο ή είσαι ήδη έγκυος;🥰

 

Έχω δύο κ είμαι έγκυος στο τρίτο, ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να ισοφαρίσω επιτυχίες-αποτυχίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mimi26 μου παρακολουθώ συνέχεια τα νέα σου κ είμαι από την αρχή αισιόδοξη ότι όλα καλά θα πάνε! Θα δεις! Μακάρι να είχα γνώση στο θέμα που σε απασχολεί για να βοηθήσω έστω λίγο, αλλά δεν έχω ιδέα, απλά έχω καλό προαίσθημα!

@Antonia2 τακτοποιήστε τα θέματα στους γιατρούς αλλά αφιερώσου ολοκληρωτικά στις ετοιμασίες σου κορίτσι μου! Ξέχνα για λίγο το θέμα του παιδιού κ πες ότι απλά κάνετε ένα διάλειμμα για μετά τον γάμο για να δώσεις εκεί όλη σου την ενέργεια. Τώρα αν προκύψει στο ενδιάμεσο καλοδεχούμενο 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η iriana είπε:

Να σου ζήσουν!!!! εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!! ρίξε λίγη μπεμπεδόσκονη και σε μας!!!😍

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Γι'αυτό μπαίνω στην ομάδα σας 🥰🥰 Τουλάχιστον  αν μπορώ να μεταδώσω κάτι μέσα από τα λόγια που να σας βγει σε καλό, εύχομαι να το κάνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά αδιαθετησα κι εγώ. Προσπαθώ να μην αφήσω την απογοήτευση να μου χαλάσει την διάθεση. Έχετε όλες απόλυτο δίκιο για το άγχος και τα ποσά πράγματα αποφεύγουμε προσπαθώντας για το καλύτερο.

Εμείς κλείνουμε 11 μήνες προσπαθειών κι έχουμε τελειώσει με τον βασικό κύκλο εξετάσεων (Ορμονες, θυρεοειδή, σπέρμα, σαλπιγγογραφια κλπ) και βγήκαν όλα τέλεια. 

Όλοι οι γιατροί ισχυρίζονται ότι σύντομα θα έχουμε μωράκι αλλά ακόμα δεεεεν. Αυτό τον μήνα αποφάσισα ότι θα το βγάλω από το μυαλο μου. Θα κάνω λίγη γυμναστικη, θα ασχοληθώ με το σπίτι, δεν ξέρω τι θα κάνω αλλά πρέπει να ξεφύγουμε λίγο από αυτό!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

και τα δυο είναι σκληρά ομως τουλάχιστο ξερεις ότι μπορείς ενώ κάποιος που δεν τα κατάφερε θεωρώ ότι είναι ακόμα πιο σκληρό έχει 2 άγχη! Ενώ αυτη που μένει εγκυος έχει μόνο ένα να πάνε Ολα καλά! 
 

Εγώ γενικά είμαι πολύ θετικός άνθρωπος πάντα θα βρω κάτι για να πιαστώ και να τα δω τα πράγματα από τη θετική τους μεριά! Στο 2021 που ζούμε και πάμε για το 22 ολες μας μπορούμε να ζήσουμε τη μητρότητα! Αυτο να σκέφτεστε κορίτσια! Απλά είμαστε η γενιά που τα υπέρ αναλύει διότι σπουδάσαμε, διότι υπάρχει η τεχνολογία και το ψάχνουμε όλη την ώρα! Ώρες ώρες λεω μακάρι να ζούσα στο 60 οπως την γιαγιά μου χαχαχαχα να ζούσα στην άγνοια! 

Κορίτσια είναι πολύ φυσιολογικά όλα αυτά που σκέφτεστε, είναι στα πλαίσια όλου αυτού του άγχους που περνάμε όλες μας, όμως αν θέλετε μια άποψη από προσωπική εμπειρία μιας και έχω περάσει και από τις δύο φάσεις δηλ και να μην μπορώ να μείνω έγκυος και παλινδρομη, να σας πω ότι είναι όντως και οι δύο δύσκολες καταστάσεις αλλά εγώ πιο εύκολα ξεπέρασα το γεγονός της υπογονιμότητας παρά την αποβολή..μπορεί να είναι και θέμα χαρακτήρα και σωματικής και ψυχολογικής αντοχής δεν ξερω, αλλά όταν σταμάτησε η καρδούλα του μωρού μου, που τόσο πολύ προσπάθησα γιαυτο, ήταν σαν να σταμάτησε και η δική μου και στο χειρουργείο έλεγα στο γιατρό ότι θα ήταν καλύτερα να μην είχα θετική χοριακη τι να το κάνω αν είναι καταλήγω έτσι? Και επειδή είμαι πάλι έγκυος θα σου πω με σιγουριά ότι δεν είναι μόνο ένα το άγχος που υπάρχει είναι πάρα πολλά. βδομάδα βδομάδα παλεύεις με ένα καινούριο άγχος.. και αν ο (ήρωας) γιατρός μου δείξει σε καποιον τα μηνύματα που ανταλλάσσουμε στις 12 το βράδυ θα καταλάβει τι εννοώ.. δεν λέω, μπορεί κάποια με διαφορετικό χαρακτήρα από μένα να το βίωνε αλλιώς και να έλεγε ότι αφού μένω έγκυος δεν με πειράζει αλλά εγώ δεν μπορώ να το σκεφτώ έτσι.. εννοείται ότι το 2021 δεν θα μείνει καμία κοπέλα χωρίς παιδάκι γιαυτο ότι και να μας συμβαίνει δεν σταματάμε ποτέ να προσπαθούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

@Mimi26 μου παρακολουθώ συνέχεια τα νέα σου κ είμαι από την αρχή αισιόδοξη ότι όλα καλά θα πάνε! Θα δεις! Μακάρι να είχα γνώση στο θέμα που σε απασχολεί για να βοηθήσω έστω λίγο, αλλά δεν έχω ιδέα, απλά έχω καλό προαίσθημα!

@Antonia2 τακτοποιήστε τα θέματα στους γιατρούς αλλά αφιερώσου ολοκληρωτικά στις ετοιμασίες σου κορίτσι μου! Ξέχνα για λίγο το θέμα του παιδιού κ πες ότι απλά κάνετε ένα διάλειμμα για μετά τον γάμο για να δώσεις εκεί όλη σου την ενέργεια. Τώρα αν προκύψει στο ενδιάμεσο καλοδεχούμενο 🥰

 

Ναι αυτο θα κανω!! θα απασχοληθώ με άλλα πραγματα και θα παω μπροστα. δε μπορώ άλλο να μένω στασιμη και στο αν..

απ τη στιγμή που θα πάμε και στους γιατρούς θα φύγει και το άγχος του "φταίει κάτι παθολογικό;" οποτε θα ηρεμήσω και από αυτό.

ουτε τεστ ωορρηξίας δεν θα κανω αυτό το μήνα για να μην αγχωνομαι και προγραμματίζω..

χαλαρά κι όπως βγει.. και με το άγχος δεν κατάφερα και πολλά ως τώρα..

οπότε θα κάτσω να ασχοληθώ με στολισμούς, νυφικά κι άλλα τέτοια ωραία, έχω το διάβασμά μου και θα επικεντρωθώ εκεί.

@Froufroμας έχει βοηθήσει πάρα πολύ!! σε όλες μας δίνεις συμβουλές!! είναι τρομερό που  μας βοηθάς και μς νοιάζεσαι τόσο!! Σε ευχαριστώ τόσο πολύ!!!! ❤️

Πόσων εβδομάδων είσαι τώρα;; Όλα θα πάνε καλά και θα έρθει η μπουμπουκα σας στην αγκαλιά σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας!! (τέλεια και τα αγοράκια αλλά χρειάζεται λίγος φιόγκος και λίγο ροζ!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι έκανα άφηνα πράγματα πίσω γιατί πίστευα το «αν υπάρχει παιδί» και κάνω κακό στο έμβρυο! Ομως ευτυχως με προσγείωσε ο άντρας μου που έχει και δίκιο, μου λέει ο άντρας μου, αλλες μένουν έγκυες χωρις να καταλάβουν τίποτα πίνουν καπνίζουν κάνουν ζωάρα πως να το πούμε και εσυ σκέφτεσαι αν θα φας αυτό το άλλο αν θα πας αισθητικό αν θα βάψεις νύχια! Κορίτσια πρέπει να ζούμε φυσιολογικά χωρίς να σκεφτόμαστε αυτό το αν! Όσο είναι τόσο μικρούλη  μέχρι να  αντιληφθούμε την εγκυμοσύνη δεν παθαίνει τίποτα αυτό! 

Κορίτσια μου @Raf123 @iriana @Antonia2 @lavie καλημέρα!! Αυτό ήθελα να σας πω κι εγώ!! Βγάλτε το από το μυαλό σας και καντε τη ζωή σας κανονικά..αν θέλει να έρθει πιστέψτε με θα έρθει!! Όσο το σκέφτεστε και πάτε τη ζωή σας πίσω είναι χειρότερο άγχος και απογοήτευση μετά..ο άντρας σου είχε απόλυτο δίκιο!! Επίσης εγώ και τις δύο φορές που έμεινα έγκυος τύχαινε και ήταν περίοδοι που έπινα πολύ!! Την πρώτη φορά ήταν Χριστούγεννα και είχαμε κ γάμο εκείνες τις μέρες κλπ…τη δεύτερη φορά τώρα με είχε πιάσει εκείνο το μήνα και έπινα σχεδόν κάθε μέρα γιατί ήταν καλοκαίρι, πήγαμε και διακοπές και είχα περάσει 1μιση χρόνο εγκυμοσύνης και γέννας που δεν έπινα τίποτα..οπότε ξεσάλωσα χωρίς να ξέρω ότι είμαι πάλι έγκυος!!🤣 Α και νύχια έβαφα και μαλλιά έφτιαχνα και κάπνιζα κάποιες φορές(δεν καπνίζω κανονικά αλλά με το ποτό μερικές φορές έκανα κανένα) και όλα τα έκανα κανονικά!! Και μετά την επαφή πήγαινα τουαλέτα αν ήθελα(συνήθως κ εγώ κατουριέμαι μετά)😆 Δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να αλλάξω κάτι στη ζωή μου για μία υπόθεση..καταλαβαίνω ότι εσείς που προσπαθείτε καιρό γίνεται κατά κάποιο τρόπο «εμμονή» και σκέφτεστε το παραμικρό, αλλά επειδή αυτό πιστεύω ότι μπορεί να είναι ένας λόγος που δε σας βοηθάει στο όνειρό σας γι’αυτό σας τα λέω αυτά για να σας βοηθήσω..όσο δύσκολο και να’ναι συνεχίστε τη ζωή σας κανονικά και βγάλτε από το μυαλό σας το θέμα του μωρού μέχρι την καθυστέρηση..και αν δεν έχετε κάποιο άλλο πρόβλημα θα δείτε ότι τότε θα έρθει!! Όπως σου είπε ο άντρας σου πολλές δεν καταλαβαίνουν ότι μένουν έγκυες και συνεχίζουν να κάνουν ζωάρα και όλα καλά(είμαι μία από αυτές). Οπότε ζήστε φυσιολογικά κάντε κι εσείς ζωάρα περάστε καλά και όλα θα έρθουν και μπορεί να σας φέρει και γούρι αυτό🤞🤞🙏💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...