Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβρη ζωγραφίζεις...χρώματα πολλά γεννάς...ευλογημένες..φουσκωτές κοιλίτσες άρχισε να μας σκορπάς!!!!!


lavie

Recommended Posts

στις Just now, ο/η Froufro είπε:

Μπράβο κορίτσι μου! άντε με το καλό κ το επόμενο θετικό νέο!!! 😊😊😊

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί!!! και μόνο που σκέφτομαι την πιθανότητα, βουρκώνω!!

Εσύ αν θυμάμαι καλά έχεις ήδη ένα παιδάκι και περιμένεις το 2ο;;

Να σου ζήσει το 1ο και με το καλό να έρθει και το αδερφάκι!!!!!!!!!!!

Φύλο ξέρετε για το 2ο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antonia2 είπε:

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί!!! και μόνο που σκέφτομαι την πιθανότητα, βουρκώνω!!

Εσύ αν θυμάμαι καλά έχεις ήδη ένα παιδάκι και περιμένεις το 2ο;;

Να σου ζήσει το 1ο και με το καλό να έρθει και το αδερφάκι!!!!!!!!!!!

Φύλο ξέρετε για το 2ο;;

Έχω ένα αγόρι που ήρθε χωρίς πολύ προσπάθεια, ακόμα ένα που ήρθε με πολύ αγώνα.... στο ενδιάμεσο ταλαιπωρήθηκα με παλίνδρομες κ τέτοια, κ τώρα περιμένω κοριτσάκι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Έχω ένα αγόρι που ήρθε χωρίς πολύ προσπάθεια, ακόμα ένα που ήρθε με πολύ αγώνα.... στο ενδιάμεσο ταλαιπωρήθηκα με παλίνδρομες κ τέτοια, κ τώρα περιμένω κοριτσάκι 😊

ωωω!! να σου ζησουν!!!!!! ❤️❤️ (προφανώς και έχω μπερδευτεί όπως κατάλαβες 🤭)

Με το καλό να έρθει η μπουμπου σας!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antonia2 είπε:

ωωω!! να σου ζησουν!!!!!! ❤️❤️ (προφανώς και έχω μπερδευτεί όπως κατάλαβες 🤭)

Με το καλό να έρθει η μπουμπου σας!!!!!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Εύχομαι κ για όλες σας να κάνετε την οικογένεια που ονειρεύεστε!!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί!!! και μόνο που σκέφτομαι την πιθανότητα, βουρκώνω!!

Εσύ αν θυμάμαι καλά έχεις ήδη ένα παιδάκι και περιμένεις το 2ο;;

Να σου ζήσει το 1ο και με το καλό να έρθει και το αδερφάκι!!!!!!!!!!!

Φύλο ξέρετε για το 2ο;;

Καλά άμα είσαι έγκυος θα χαίρεσαι μετά που είχες πυρετό 😂😂😂😂😂😂

Άντε κορίτσια μπρος όλες εγκυουλες από εδώ κ πέρα όλες !

Έκανα ταυτοποίηση πάλι κορίτσια να δούμε τι γίνεται..... 

Αλλά θέλει 10 εργάσιμες! Θα πάρω βέβαια τηλέφωνο από βδομάδα ! Να δούμε !μου είπαν να καλέσω να δούμε αν τυχόν έχει δείξει κάτι κλπ!

Θα μιλήσουν με το εργαστήριο, τα νεύρα μου κροσια περιττο να σας το πω 😓😤😤😂😂😂 λόγω προγεστερόνης.πιθανο κ πίεσης με διαλύει η άτιμη κάθε φορά εεεεε........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα δε νομίζω να είναι κοβιντ εχεις άλλο σύμπτωμα η μόνο τα δέκατα; 

Γεια σου καλό μου!!! όχι δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα.. (ώρες ώρες νιώθω λίγο κάπως χαμηλα στην κοιλιά, σαν τσιμπήματα αλλά αυτό πες είναι του μυαλού μου!! φαντασια μου πλανεύτρα είσαι η πιο μεγάλη ψεύτρα!!! αχαχαχαχα 😂😂😂)

ίσως την πάτησα και πήρα κανένα κρύωμα.. τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Νομίζω όταν έρθει το πολυπόθητο θα τρελαθούμε ακόμη χειρότερα!!

Έκατσα μια εβδομάδα στη Ρόδο με τον 4χρονο ανιψιό μου και ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ!!!!!!!!! 🤣🤣🤣

Στο τρελοκομείοοοοοοοο!!!!!!!! (που λέει και το άσμα)

Δεν γνώρισες την ανηψια μου ως μωρό να δεις τι σημαίνει ζωηρό παιδί!!! Ένα πράγμα θα σου πω πρώτα σκαρφάλωσε και μετά περπατησε... Σκαρφανωνε στο σύνθετο με τα γόνατα.... Η μάνα της είχε βγάλει τα κάγκελα της κούνια από 6 μηνών γιατί την έβρισκε συνέχεια σκαρφαλωμένη επάνω και σου λέει καλύτερα να πέσει από το στρώμα πάρα από το κάγκελο... Ζωή να έχει το κορίτσι μου το κράτησα από 40 ημερών μέχρι τα 4 περίπου... Καταλαβαίνεις ότι πλέον είμαι προετοιμασμενη για ολα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Δεν γνώρισες την ανηψια μου ως μωρό να δεις τι σημαίνει ζωηρό παιδί!!! Ένα πράγμα θα σου πω πρώτα σκαρφάλωσε και μετά περπατησε... Σκαρφανωνε στο σύνθετο με τα γόνατα.... Η μάνα της είχε βγάλει τα κάγκελα της κούνια από 6 μηνών γιατί την έβρισκε συνέχεια σκαρφαλωμένη επάνω και σου λέει καλύτερα να πέσει από το στρώμα πάρα από το κάγκελο... Ζωή να έχει το κορίτσι μου το κράτησα από 40 ημερών μέχρι τα 4 περίπου... Καταλαβαίνεις ότι πλέον είμαι προετοιμασμενη για ολα 

Πω πωωω!!! Ποσο ζωηρη και δυνατη η μικρη!!! Και πεισμα ε;;; Να σας ζησει!!! Να ειναι γερη και να ειναι παντα ετσι τσαμπουκας στη ζωη της!!

Ρε κοριτσια να πω την αμαρτια μου;;

Κ παλιοτερα π πηγαινα στον ανιψιο μου, οταν γυρνουσα ελεγα: "ρε τι καλα π ειμαστε στην ησυχια μας μ τον αντρα μου!!!! Πολυ ζορι τα παιδια.. δεν ηρεμεις ποτε.." Ασε π γυρνουσα κουρελι απ την κουραση κ τα ξυπνηματα.

Κ τωρα θελω τοσο πολυ να ερθει ενα παιδακι. Μηπως δεν κανω γι αυτο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antonia2 είπε:

Πω πωωω!!! Ποσο ζωηρη και δυνατη η μικρη!!! Και πεισμα ε;;; Να σας ζησει!!! Να ειναι γερη και να ειναι παντα ετσι τσαμπουκας στη ζωη της!!

Ρε κοριτσια να πω την αμαρτια μου;;

Κ παλιοτερα π πηγαινα στον ανιψιο μου, οταν γυρνουσα ελεγα: "ρε τι καλα π ειμαστε στην ησυχια μας μ τον αντρα μου!!!! Πολυ ζορι τα παιδια.. δεν ηρεμεις ποτε.." Ασε π γυρνουσα κουρελι απ την κουραση κ τα ξυπνηματα.

Κ τωρα θελω τοσο πολυ να ερθει ενα παιδακι. Μηπως δεν κανω γι αυτο;;

Έχεις άλλη υπομονή όταν είναι το δικό σου παιδί.... όταν κρατάς το άλλο παιδάκι προσωρινά λες κάποια στιγμή θα ξεκουραστώ κ σου φαίνεται βουνό, όταν είναι το δικό σου ξέρεις ότι εσύ έχεις την ευθύνη του, έχεις οπλιστεί με παραπανίσιο κουράγιο, αντέχεις άλλο τόσο!!! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Πω πωωω!!! Ποσο ζωηρη και δυνατη η μικρη!!! Και πεισμα ε;;; Να σας ζησει!!! Να ειναι γερη και να ειναι παντα ετσι τσαμπουκας στη ζωη της!!

Ρε κοριτσια να πω την αμαρτια μου;;

Κ παλιοτερα π πηγαινα στον ανιψιο μου, οταν γυρνουσα ελεγα: "ρε τι καλα π ειμαστε στην ησυχια μας μ τον αντρα μου!!!! Πολυ ζορι τα παιδια.. δεν ηρεμεις ποτε.." Ασε π γυρνουσα κουρελι απ την κουραση κ τα ξυπνηματα.

Κ τωρα θελω τοσο πολυ να ερθει ενα παιδακι. Μηπως δεν κανω γι αυτο;;

Χαχα και εγώ καποιες φορες το λεω για τον ανιψιό μου που είναι 2 χρόνων και δεν κάθεται άσε που έμαθε να βάζει το κεφάλι του μέσα στη θάλασσα και να κρατά την αναπνοή του κανονική βουτιά! Είναι επειδή δεν έχουμε παιδιά και δεν είμαστε εξοικειωμένοι μια χαρά κάνουμε απλά δε το γνωρίζουμε ακόμη το μητρικό! Και εννοείται ποτέ δεν είσαι έτοιμος για παιδί αν δεν σου έρθει αυτό το πιστεύω πολύ! Ισως να νιωθεις ότι θέλεις ομως μέχρι να γεννηθεί και να χορέψεις το χορό της μητρότητας δεν είσαι έτοιμος! Όποτε μη νιωθεις άσχημα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια , μετά από 72 ώρες από την ένεση έχω τσιμπίες δεξιά που ήταν το μεγάλο ωάριο ; Μπορεί να σπάσει τώρα;; Ο γιατρός μου είπε θα σπάσει στις 36 ώρες άντε λίγο παραπάνω..τώρα εγώ γιατί το νιώθω αυτό;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/9/2021 at 12:48 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα σας πρώτη φορά σας γράφω αλλά σας διαβάζω καιρό! Εύχομαι καλή επιτυχία σε ολες! Και εμεις στις προσπάθειες μας 6 κύκλος αυτος προσπαθειών! Είχα θετικό τεστακι ωορρηξιας  χθες ελπίζω να τα καταφέρουμε!! 

Καλη σου επιτυχια κοριτσι μας! Καλως ήρθες🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλη σου επιτυχια κοριτσι μας! Καλως ήρθες🧡

Ευχαριστώ πολύ!! Καλή επιτυχία σε ολες μας ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η iriana είπε:

Κάντε κ σήμερα μια προσπάθεια καλού κακού να είστε σίγουροι!!

@Heart μη σκέφτεσαι τίποτα και κάνετε πολλές επαφές !!!!!!!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια , μετά από 72 ώρες από την ένεση έχω τσιμπίες δεξιά που ήταν το μεγάλο ωάριο ; Μπορεί να σπάσει τώρα;; Ο γιατρός μου είπε θα σπάσει στις 36 ώρες άντε λίγο παραπάνω..τώρα εγώ γιατί το νιώθω αυτό;;

Κοριτσι μου καλά λέει η @Mimi26!!!

Αν νιώθεις διάφορα συμπτώματα ωορρηξίας, εξάντλησε τις πιθανότητες με επαφές!!

Διασκέδαση ειναι έτσι κι αλλιώς!! 😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια , μετά από 72 ώρες από την ένεση έχω τσιμπίες δεξιά που ήταν το μεγάλο ωάριο ; Μπορεί να σπάσει τώρα;; Ο γιατρός μου είπε θα σπάσει στις 36 ώρες άντε λίγο παραπάνω..τώρα εγώ γιατί το νιώθω αυτό;;

Υπάρχει περίπτωση να είναι και ο πόνος που αφήνει η ωορρηξία κάποιες φορές. ( Κάπου το είχα διαβάσει)

Πάντως ναι και εγώ θα έλεγα αν θέλετε να ξανά κάνετε και σήμερα αγάπες!

Καλημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!

Όπως σας έχω πει περιμένω περίοδο 16/09 (Πέμπτη) αλλά εμένα πάντα από Κυριακή-Δευτέρα έρχονται τα πρώτα κόκκινα με μια διακοπή την Τετάρτη και την Πέμπτη σκάει η ακατανόμαστη. (Από πέρυσι το καλοκαίρι ξεκίνησε αυτό με τα κόκκινα 4 ημέρες πριν. Πιο πριν δεν το είχα..)

Κι επειδή η Κυριακή είναι μεθαύριο ξύπνησα σήμερα με ένα βάρος στο στήθος. χάλια είμαι. με έπιασε ήδη η απαισιοδοξία και ο φόβος ότι πάλι δεν μας έχει κάτσει. 

τι πράγμα είναι αυτό.. πείτε τπτ ωραίο να φτιάξει η διάθεσή μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!

Όπως σας έχω πει περιμένω περίοδο 16/09 (Πέμπτη) αλλά εμένα πάντα από Κυριακή-Δευτέρα έρχονται τα πρώτα κόκκινα με μια διακοπή την Τετάρτη και την Πέμπτη σκάει η ακατανόμαστη. (Από πέρυσι το καλοκαίρι ξεκίνησε αυτό με τα κόκκινα 4 ημέρες πριν. Πιο πριν δεν το είχα..)

Κι επειδή η Κυριακή είναι μεθαύριο ξύπνησα σήμερα με ένα βάρος στο στήθος. χάλια είμαι. με έπιασε ήδη η απαισιοδοξία και ο φόβος ότι πάλι δεν μας έχει κάτσει. 

τι πράγμα είναι αυτό.. πείτε τπτ ωραίο να φτιάξει η διάθεσή μας!!

κορίτσι μου σε καταλαβαίνω παρά πολύ και εγώ στην αρχή έτσι ήμουν το προδίκαζα πριν καν να έχω καθυστέρηση! Σωστά στα λέει το άλλο κορίτσι να είσαι αισιόδοξη να σκέφτεσαι θετικά και να το παίρνεις χαλαρά, να πας τις βόλτες σου ασχοληθούν με κάτι άλλο! 
 

Εγώ πλέον το έβγαλα από το μυαλό μου, θεωρώ ότι όταν θα θέλει θα έρθει! Εμεις χτίζουμε σπίτι τώρα και ασχολούμαι με αυτό δλδ όλη την ώρα βλέπω κουζίνες, κεραμικά και επειδή είμαι δουλεια όλη ημέρα και μετά σχολάω και πάω γυμναστική και ήδη γίνεται 9:30 το βράδυ να μπω σπίτι τρωμε κάνουμε μπανάκι και ύπνο, δεν έχω χρόνο να το σκεφτώ! Στις αρχές όλη την ώρα έψαχνα στο Ίντερνετ θέματα που αφορούν την γονιμότητα κ την εγκυμοσύνη! Και τωρα ψάχνω αλλά όχι με τοση εμμονή! 

Θα πάω να κάνω και το τσεκ απ του χρόνου μέσα στον Δεκέμβρη θα πάει και ο άντρας μου για σπερματοδιαγραμμα τον Νοέμβρη και είμαι θετική ότι όλα καλά θα είναι απλά δε μας έτυχε ακόμη ισως να έχουμε κακό timing! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Ξέρω ότι έχεις αρχίσει να αγχώνεσαι και να ανυπομονεις! Και το χειρότερο είναι ότι δεν καταφέρνεις και τίποτα!! Πρέπει να περιμένεις! 

Όμως κάνε μια προσπάθεια να μην το σκέφτεσαι πολύ, αλλά να είσαι και αισιόδοξη ότι αυτός ο μήνας θα είναι ο τυχερός! Έχω ξανά γράψει ότι πιστεύω πάρα πολύ στην δύναμη του μυαλού μας, και συνήθως το κάνουμε να μην δουλεύει υπέρ μας από το φόβο! 

Θα σου πω γιατί στο λέω.. πριν κάποια χρόνια φοβόμουν ότι έχω ένα σοβαρό αυτοανοσο. Είχα κάνει ένα σωρό εξετάσεις κτλ, δεν είχα τίποτα! Εγώ Όμως έμπαινα και διάβαζα στο ίντερνετ για ενδείξεις κτλ, ώσπου μια μέρα ξυπνάω ένα πρωί και πονούσε όλο μου το κορμί (το είχα διαβάσει το προηγούμενο βράδυ ως συμπτωμα)! Την επόμενη μέρα έκανα κάποιες εξετάσεις ακόμα, και η γιατρός μου πε ότι δεν έχω τίποτα. Μέχρι να πάω στη γιατρό πονουσα, μολις έφυγα από τη γιατρό δεν πονεσα ποτέ ξανά πουθενά!! Είχα βγάλει ψυχοσωματικα από τον φόβο μ! Ήταν τρομακτικό αυτό μόλις το συνειδητοποίησα.

Γι αυτό  σου λέω, το μυαλό μας όταν αγχωνομαστε νιώθει ότι κινδυνεύει, και θέλει να σε προστατέψει! Τότε παράγει κορτιζολη, που λένε ότι δεν είναι καλή ορμόνη όταν παράγεται σε μεγάλες ποσότητες καθημερινά. 

Σκέψου όμορφα πράγματα, σκέψου το συναίσθημα που θα έχεις όταν δεις θετικό τεστακι, σκέψου ότι το σώμα σου δουλεύει για να σου ετοιμάσει κάτι όμορφο, και πρέπει να νιώθει ασφαλές κι όχι αγχωμένο! Απασχολησε τον εαυτό σου με κάτι, όπως μαγειρική αν σ αρέσει ή ένα μπελαλίδικο γλυκό ή ένα ωραίο δείπνο για τον άντρα σου. Αυριο είναι Σάββατο, βγες πήγαινε για ψώνια, σινεμά.. Γενικά απασχόλησε το μυαλό σου και οι μέρες θα περάσουν! 

@irianaμου σε ευχαριστώ για τη στήριξη και τη βοήθεια. πραγματικά η ιστορία σου είναι συνταρακτική και μου θυμίζει πολύ αυτό που νιώθω.

γιατί οι σκέψεις μου ξεκινάνε κάπως "Τόνια σκέψου τι υπέροχα θα είναι αν θα έχεις καθυστέρηση!!" και τρελαίνομαι από τη χαρά. (ψάχνω και τρόπους πως θα το αποκαλύψω στον άντρα μου για να ενθουσιαστεί ακόμη περισσότερο.)

Επόμενη σκέψη [το διαβολάκι!!] "κι αν και αυτός ο μήνας δεν είναι ο τυχερός και σου έρθει περίοδος;; Η Κυριακή είναι κοντά. αν δεις πάλι τα προεόρτια;; Μήπως τελικά έχουμε πρόβλημα και προσπαθούμε τζάμπα; Αν και αυτό το μήνα δεν, θα πάω στο γυναικολόγο να ψάξω τα πάντα" Κι εκεί είναι που με κατακλύζουν ο φόβος και το άγχος.

Λοιπόν όμως, έχεις δίκιο!!

Θα πρέπει να διαχειριστώ αυτή τη φοβία και να την αντιμετωπίσω. Βασικά να χειριστώ καλύτερα το μυαλό και τη σκέψη μου και να γεμίσω το χρόνο με άλλα πράγματα.

Ευχαριστώ και πάλι!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

@irianaμου σε ευχαριστώ για τη στήριξη και τη βοήθεια. πραγματικά η ιστορία σου είναι συνταρακτική και μου θυμίζει πολύ αυτό που νιώθω.

γιατί οι σκέψεις μου ξεκινάνε κάπως "Τόνια σκέψου τι υπέροχα θα είναι αν θα έχεις καθυστέρηση!!" και τρελαίνομαι από τη χαρά. (ψάχνω και τρόπους πως θα το αποκαλύψω στον άντρα μου για να ενθουσιαστεί ακόμη περισσότερο.)

Επόμενη σκέψη [το διαβολάκι!!] "κι αν και αυτός ο μήνας δεν είναι ο τυχερός και σου έρθει περίοδος;; Η Κυριακή είναι κοντά. αν δεις πάλι τα προεόρτια;; Μήπως τελικά έχουμε πρόβλημα και προσπαθούμε τζάμπα; Αν και αυτό το μήνα δεν, θα πάω στο γυναικολόγο να ψάξω τα πάντα" Κι εκεί είναι που με κατακλύζουν ο φόβος και το άγχος.

Λοιπόν όμως, έχεις δίκιο!!

Θα πρέπει να διαχειριστώ αυτή τη φοβία και να την αντιμετωπίσω. Βασικά να χειριστώ καλύτερα το μυαλό και τη σκέψη μου και να γεμίσω το χρόνο με άλλα πράγματα.

Ευχαριστώ και πάλι!!❤️

@iriana πόσο δίκιο έχεις πραγματικά 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Είναι συγκγνητικο αυτό που έγραψες είναι αλήθεια κ όμως 😔🙂🥺🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Ξέρω ότι έχεις αρχίσει να αγχώνεσαι και να ανυπομονεις! Και το χειρότερο είναι ότι δεν καταφέρνεις και τίποτα!! Πρέπει να περιμένεις! 

Όμως κάνε μια προσπάθεια να μην το σκέφτεσαι πολύ, αλλά να είσαι και αισιόδοξη ότι αυτός ο μήνας θα είναι ο τυχερός! Έχω ξανά γράψει ότι πιστεύω πάρα πολύ στην δύναμη του μυαλού μας, και συνήθως το κάνουμε να μην δουλεύει υπέρ μας από το φόβο! 

Θα σου πω γιατί στο λέω.. πριν κάποια χρόνια φοβόμουν ότι έχω ένα σοβαρό αυτοανοσο. Είχα κάνει ένα σωρό εξετάσεις κτλ, δεν είχα τίποτα! Εγώ Όμως έμπαινα και διάβαζα στο ίντερνετ για ενδείξεις κτλ, ώσπου μια μέρα ξυπνάω ένα πρωί και πονούσε όλο μου το κορμί (το είχα διαβάσει το προηγούμενο βράδυ ως συμπτωμα)! Την επόμενη μέρα έκανα κάποιες εξετάσεις ακόμα, και η γιατρός μου πε ότι δεν έχω τίποτα. Μέχρι να πάω στη γιατρό πονουσα, μολις έφυγα από τη γιατρό δεν πονεσα ποτέ ξανά πουθενά!! Είχα βγάλει ψυχοσωματικα από τον φόβο μ! Ήταν τρομακτικό αυτό μόλις το συνειδητοποίησα.

Γι αυτό  σου λέω, το μυαλό μας όταν αγχωνομαστε νιώθει ότι κινδυνεύει, και θέλει να σε προστατέψει! Τότε παράγει κορτιζολη, που λένε ότι δεν είναι καλή ορμόνη όταν παράγεται σε μεγάλες ποσότητες καθημερινά. 

Σκέψου όμορφα πράγματα, σκέψου το συναίσθημα που θα έχεις όταν δεις θετικό τεστακι, σκέψου ότι το σώμα σου δουλεύει για να σου ετοιμάσει κάτι όμορφο, και πρέπει να νιώθει ασφαλές κι όχι αγχωμένο! Απασχολησε τον εαυτό σου με κάτι, όπως μαγειρική αν σ αρέσει ή ένα μπελαλίδικο γλυκό ή ένα ωραίο δείπνο για τον άντρα σου. Αυριο είναι Σάββατο, βγες πήγαινε για ψώνια, σινεμά.. Γενικά απασχόλησε το μυαλό σου και οι μέρες θα περάσουν! 

Αχ τι ωραια που τα ειπες κοριτσι μου! Μπραβο σου! Κι εγω σοβατο θεμα με διαχειριση αγχους, εχω παθει πολλα ψυχοσωματικα και περιστατικα σαν αυτα που περιγραφεις να σκεφτομαι κατι και να σωματοποιειται Προσπαθω να κανω κι εγω μια καλυτερη προσπαθεια διαχειρισης αγχους 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

κορίτσι μου σε καταλαβαίνω παρά πολύ και εγώ στην αρχή έτσι ήμουν το προδίκαζα πριν καν να έχω καθυστέρηση! Σωστά στα λέει το άλλο κορίτσι να είσαι αισιόδοξη να σκέφτεσαι θετικά και να το παίρνεις χαλαρά, να πας τις βόλτες σου ασχοληθούν με κάτι άλλο! 
 

Εγώ πλέον το έβγαλα από το μυαλό μου, θεωρώ ότι όταν θα θέλει θα έρθει! Εμεις χτίζουμε σπίτι τώρα και ασχολούμαι με αυτό δλδ όλη την ώρα βλέπω κουζίνες, κεραμικά και επειδή είμαι δουλεια όλη ημέρα και μετά σχολάω και πάω γυμναστική και ήδη γίνεται 9:30 το βράδυ να μπω σπίτι τρωμε κάνουμε μπανάκι και ύπνο, δεν έχω χρόνο να το σκεφτώ! Στις αρχές όλη την ώρα έψαχνα στο Ίντερνετ θέματα που αφορούν την γονιμότητα κ την εγκυμοσύνη! Και τωρα ψάχνω αλλά όχι με τοση εμμονή! 

Θα πάω να κάνω και το τσεκ απ του χρόνου μέσα στον Δεκέμβρη θα πάει και ο άντρας μου για σπερματοδιαγραμμα τον Νοέμβρη και είμαι θετική ότι όλα καλά θα είναι απλά δε μας έτυχε ακόμη ισως να έχουμε κακό timing! 

Aχ κορίτσι μου ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη!!

Ξέρω πόσο δίκιο έχετε απλά δυσκολεύομαι πολύ στο να διαχειριστώ το άγχος μου. Ειδικά σε αυτό το θέμα. Γίνεται τόσο αυθόρμητα. 

Είναι και τόσοι μήνες που προσπαθούμε και δεν...

Τέσπα!! Είπαμε θετική σκέψη!!!

Όλα για κάποιο λόγο γίνονται και το timing όπως λες κι εσύ @Raf123μου ξέρει τι κάνει!! Στη σωστή ώρα θα έρθει!!

Εύχομαι κορίτσι κι εσύ σύντομα να μας πεις ευχάριστα!! 🙏😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

@irianaμου σε ευχαριστώ για τη στήριξη και τη βοήθεια. πραγματικά η ιστορία σου είναι συνταρακτική και μου θυμίζει πολύ αυτό που νιώθω.

γιατί οι σκέψεις μου ξεκινάνε κάπως "Τόνια σκέψου τι υπέροχα θα είναι αν θα έχεις καθυστέρηση!!" και τρελαίνομαι από τη χαρά. (ψάχνω και τρόπους πως θα το αποκαλύψω στον άντρα μου για να ενθουσιαστεί ακόμη περισσότερο.)

Επόμενη σκέψη [το διαβολάκι!!] "κι αν και αυτός ο μήνας δεν είναι ο τυχερός και σου έρθει περίοδος;; Η Κυριακή είναι κοντά. αν δεις πάλι τα προεόρτια;; Μήπως τελικά έχουμε πρόβλημα και προσπαθούμε τζάμπα; Αν και αυτό το μήνα δεν, θα πάω στο γυναικολόγο να ψάξω τα πάντα" Κι εκεί είναι που με κατακλύζουν ο φόβος και το άγχος.

Λοιπόν όμως, έχεις δίκιο!!

Θα πρέπει να διαχειριστώ αυτή τη φοβία και να την αντιμετωπίσω. Βασικά να χειριστώ καλύτερα το μυαλό και τη σκέψη μου και να γεμίσω το χρόνο με άλλα πράγματα.

Ευχαριστώ και πάλι!!❤️

Κι εγω καρμπον τα ιδια κανω και τα θετικη σεναρια πως θα το αποκαλυψω και μετα την αρνητικα ασε σε καταλαβαινω απολυτα! χαχαα. Σιγουρα ο τροπος διαχειρισης εχει να κανει με δημιουργικες διεξοδους😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις αδιαθετησα....

Πήρα τηλ στο Κέντρο εξωσωματικης και θα με καλέσει μετά ο γιατρός....

Σκέφτομαι να του πω να πάω τον άλλον μήνα..... Θα δω βέβαια να δω τι θα μου πει κ εκείνος...

Αλλά για πολλούς λόγους το σκεφτομαι...

Θα θελα να πάω πιο αισιόδοξη για εξωσωματική τώρα δεν είμαι βρε κορίτσια. ...

Θέλω να δω τι γίνεται με το τράχηλο, να τελειώσω κ το εμβόλιο...κ επίσης προκάλεσα περίοδο με προγεστερόνη....

Τρατζικ...Χριστέ Μ που αισιοδοξία;

Που λίγη αισιοδοξία κ για μένα ;😔

Με έχει πάρει τόσο από κάτω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...