Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλινδρομηση κ οισοφαγιτιδα


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια. Έχω ένα αγοράκι είμαστε 50 ημερών. Ήταν οριακά πρόωρο και έχουμε παλινδρομηση. Σήμερα άρχισε να κλαίει έντονα και ενώ κοιμόταν 3ωρα αφού έτρωγε έκανε 7 ώρες να κοιμηθεί δηλαδή δεν κοιμήθηκε επί 2,5 τάισματα. Τρώμε ανά 3ωρο ξένο γάλα. Πριν 4 ημέρες η παιδίατρος μας άλλαξε γάλα πήραμε novalac AR. ΟΚ. Μικρή βελτίωση είχαμε αλλά αυτό το συνεχόμενο κλάμα μας είπε είναι οισοφαγιτιδα και αν το συνεχίσει κσι αύριο να πάρουμε φάρμακο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; ανησυχώ πολύ γιατί είναι πολύ μικρούλης για φάρμακο από την άλλη επειδή είναι ήσυχο μωρό τον βλέπω έτσι και λυπάμαι που πονάει. Help... Αν γνωρίζει καμία κάτι παρακαλώ να μου πει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου ξ να σου ζήσει το μωράκι σου 

όλα θα πάνα καλά αλήθεια! 
 

λοιπον αρχικά η κόρη μου είχα παλινδρόμηση μέχρι τους 6 μήνες 

αλλα επειδή θήλαζα κ θηλάζω ακόμα ήταν σχετικά πιο εύκολο για εμάς να την αντιμετωπίσουμε γιατί αυτό που βοήθησε ήταν να κάνω αποχή από γαλακτοκομικα κρυφά φανερά κ ίχνη 

το μητρικό γάλα ήταν πιο εύπεπτο άρα δεν μου έβγαζε γουλιές κ ήταν πιο ήρεμη συγκριτικά με την φόρμουλα  είχε κάνει οισοφαγιτιδα ωστοσο 

επισης βοηθούσε να την θηλάζω σε πιο όρθια στάση, μικρά γεύματα και συχνά, να κοιμάται στο λίκνο  με μικρή κλίση στο κεφάλι (έβαζα κάτω απ το στρώμα κουβερτουλες  να έχει μικρή κλίση) , κ παρότι δοκίμασα κ φάρμακα  με βαριά καρδιά κ εγώ δν μας βοήθησαν καθόλου 

το μονο που βοηθησε ήταν η αποχή από γαλακτοκομικά

 

τωρα στη περίπτωση σου που δίνεις ξένο ξέρω υπάρχει ειδικό γάλα νομίζω αντιαναγωγικο ίσως να είναι κ αυτό που σου έδωσε η παιδίατρος δν γνωρίζω από ξένο αλλά επειδή περιέχει την πρωτεΐνη τους γάλακτος είναι λίγο πιο δύσκολο να λύσει το πρόβλημα 

 

αυτό που θα έκανα στην θέση σου είναι να πάω σε παιδογαστρεντερολογο για να δει την οισοφαγιτιδα κ να κάνει κ έναν υπέρηχο αν χρειαστεί για να δείτε το βαθμό της παλινδρόμησης 

Με τον καιρό περνάει όσο ωριμάζει το γαστρεντερικό τους αλλά θέλει χρόνο  κ σίγουρα ένα γάλα που να μπορεί να το βοηθήσει κάπως καλύτερα γιατί η οισοφαγιτιδα δημιουργείται μετά από ερεθισμό από τις αναγωγές (μπορεί να τις βγάζει ως  γουλιές ή ρουκετες η οχι) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου ξ να σου ζήσει το μωράκι σου 

όλα θα πάνα καλά αλήθεια! 
 

λοιπον αρχικά η κόρη μου είχα παλινδρόμηση μέχρι τους 6 μήνες 

αλλα επειδή θήλαζα κ θηλάζω ακόμα ήταν σχετικά πιο εύκολο για εμάς να την αντιμετωπίσουμε γιατί αυτό που βοήθησε ήταν να κάνω αποχή από γαλακτοκομικα κρυφά φανερά κ ίχνη 

το μητρικό γάλα ήταν πιο εύπεπτο άρα δεν μου έβγαζε γουλιές κ ήταν πιο ήρεμη συγκριτικά με την φόρμουλα  είχε κάνει οισοφαγιτιδα ωστοσο 

επισης βοηθούσε να την θηλάζω σε πιο όρθια στάση, μικρά γεύματα και συχνά, να κοιμάται στο λίκνο  με μικρή κλίση στο κεφάλι (έβαζα κάτω απ το στρώμα κουβερτουλες  να έχει μικρή κλίση) , κ παρότι δοκίμασα κ φάρμακα  με βαριά καρδιά κ εγώ δν μας βοήθησαν καθόλου 

το μονο που βοηθησε ήταν η αποχή από γαλακτοκομικά

 

τωρα στη περίπτωση σου που δίνεις ξένο ξέρω υπάρχει ειδικό γάλα νομίζω αντιαναγωγικο ίσως να είναι κ αυτό που σου έδωσε η παιδίατρος δν γνωρίζω από ξένο αλλά επειδή περιέχει την πρωτεΐνη τους γάλακτος είναι λίγο πιο δύσκολο να λύσει το πρόβλημα 

 

αυτό που θα έκανα στην θέση σου είναι να πάω σε παιδογαστρεντερολογο για να δει την οισοφαγιτιδα κ να κάνει κ έναν υπέρηχο αν χρειαστεί για να δείτε το βαθμό της παλινδρόμησης 

Με τον καιρό περνάει όσο ωριμάζει το γαστρεντερικό τους αλλά θέλει χρόνο  κ σίγουρα ένα γάλα που να μπορεί να το βοηθήσει κάπως καλύτερα γιατί η οισοφαγιτιδα δημιουργείται μετά από ερεθισμό από τις αναγωγές (μπορεί να τις βγάζει ως  γουλιές ή ρουκετες η οχι) 

Καταρχήν χίλια ευχαριστώ που μου απάντησες. Ναι πήραμε αντιαναγωγικο γάλα και δεν βγάζει σε κάθε γεύμα. Ρουκέτα δεν έχει βγάλει τουλάχιστον προς το παρόν μεγάλες γουλιες θα το έλεγα. Ναι μου είπε για την κλίση. Ωστόσο κάτι που με προβληματίζει είναι ότι μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο να ρευεται και μου φαίνεται περίεργο. Εσύ την έκανες να ρευτει; εμένα ρευεται κ δύσκολα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η anna12345 είπε:

Γειά σας κορίτσια. Έχω ένα αγοράκι είμαστε 50 ημερών. Ήταν οριακά πρόωρο και έχουμε παλινδρομηση. Σήμερα άρχισε να κλαίει έντονα και ενώ κοιμόταν 3ωρα αφού έτρωγε έκανε 7 ώρες να κοιμηθεί δηλαδή δεν κοιμήθηκε επί 2,5 τάισματα. Τρώμε ανά 3ωρο ξένο γάλα. Πριν 4 ημέρες η παιδίατρος μας άλλαξε γάλα πήραμε novalac AR. ΟΚ. Μικρή βελτίωση είχαμε αλλά αυτό το συνεχόμενο κλάμα μας είπε είναι οισοφαγιτιδα και αν το συνεχίσει κσι αύριο να πάρουμε φάρμακο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; ανησυχώ πολύ γιατί είναι πολύ μικρούλης για φάρμακο από την άλλη επειδή είναι ήσυχο μωρό τον βλέπω έτσι και λυπάμαι που πονάει. Help... Αν γνωρίζει καμία κάτι παρακαλώ να μου πει 

Καλημέρα κορίτσι μου, κ ο δικός μου είχε παρόμοιο θέμα κ είχα ανησυχήσει πολύ τότε, βέβαια θήλαζα κ δεν μπορώ να πω ότι ήταν έντονα τα συμπτώματα με κλάμα κ αϋπνία όπως λες, προφανώς γιατί είναι πιο ελαφρύ το μητρικό, όταν τον πήγα για εξετάσεις μου είχε πει ο παιδίατρος θα σου το κάνει μέχρι τον 9ο μήνα κ μετά θα είναι όλα καλά, εγώ έβλεπα ότι δεν ελαττωνόταν σταδιακά κ λέω βλακείες μου έλεγε... Κ όμως! Όταν όντως φτάσαμε στον 9ο σταμάτησε κ δεν το πίστευα! Όπως λέει κ η @Xrisa95 τον έβαζα κ εγώ σε κλήση όπως μου είχε συστήσει ο γιατρός, κ προσπαθούσα να ρεύεται αλλά ήταν αρκετά δύσκολος....

Μια ερώτηση χωρίς να με παρεξηγήσεις... υπάρχει λόγος που δίνεις ξένο? Δεν υπάρχει δυνατότητα να παίρνει το δικό σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, κ ο δικός μου είχε παρόμοιο θέμα κ είχα ανησυχήσει πολύ τότε, βέβαια θήλαζα κ δεν μπορώ να πω ότι ήταν έντονα τα συμπτώματα με κλάμα κ αϋπνία όπως λες, προφανώς γιατί είναι πιο ελαφρύ το μητρικό, όταν τον πήγα για εξετάσεις μου είχε πει ο παιδίατρος θα σου το κάνει μέχρι τον 9ο μήνα κ μετά θα είναι όλα καλά, εγώ έβλεπα ότι δεν ελαττωνόταν σταδιακά κ λέω βλακείες μου έλεγε... Κ όμως! Όταν όντως φτάσαμε στον 9ο σταμάτησε κ δεν το πίστευα! Όπως λέει κ η @Xrisa95 τον έβαζα κ εγώ σε κλήση όπως μου είχε συστήσει ο γιατρός, κ προσπαθούσα να ρεύεται αλλά ήταν αρκετά δύσκολος....

Μια ερώτηση χωρίς να με παρεξηγήσεις... υπάρχει λόγος που δίνεις ξένο? Δεν υπάρχει δυνατότητα να παίρνει το δικό σου?

Άρα είναι καλό να τον κάνω να ρευεται έτσι; γέννησα πρωορα ήταν θερμοκοιτίδα έβγαζα με θήλαστρο αλλά  λόγω τρομερού άγχους κ λάθος ενημέρωση σιγά σιγά κόπηκε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η anna12345 είπε:

Άρα είναι καλό να τον κάνω να ρευεται έτσι; γέννησα πρωορα ήταν θερμοκοιτίδα έβγαζα με θήλαστρο αλλά  λόγω τρομερού άγχους κ λάθος ενημέρωση σιγά σιγά κόπηκε. 

Εμενα έτσι μου είχε πει, να ρεύεται.... πάντως αν σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις επαναγαλακτησμό με κατάλληλη σύμβουλο θηλασμού, μπορούν να σε βοηθήσουν αφιλοκερδώς! Βέβαια καταλαβαίνω απόλυτα αν δεν θες να μπεις στη διαδικασία από εδώ κ πέρα... Για το θέμα της παλινδρόμησης, αν φυσικά δεν είναι σε μεγάλο βαθμό πιστεύω πως είναι τύπου "κανόνας" αυτό που μου είχε πει ο παιδίατρος ότι στον 9ο θα ηρεμήσει... πραγματικά δεν το πίστευα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Εμενα έτσι μου είχε πει, να ρεύεται.... πάντως αν σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις επαναγαλακτησμό με κατάλληλη σύμβουλο θηλασμού, μπορούν να σε βοηθήσουν αφιλοκερδώς! Βέβαια καταλαβαίνω απόλυτα αν δεν θες να μπεις στη διαδικασία από εδώ κ πέρα... Για το θέμα της παλινδρόμησης, αν φυσικά δεν είναι σε μεγάλο βαθμό πιστεύω πως είναι τύπου "κανόνας" αυτό που μου είχε πει ο παιδίατρος ότι στον 9ο θα ηρεμήσει... πραγματικά δεν το πίστευα!

Δεν ξέρεις πόσο υπέφερα για να κατέβει το γάλα ενώ δεν είχα το παιδί μου και έκλαιγα συνέχεια 

Μετά που εντέλει είχα αλλά από λάθος αποφάσεις σταμάτησα. Έκλαιγα συνέχεια ένιωθα τύψεις κ πάνω που ηρέμησα εμφανίζεται η παλινδρομηση. Όχι να σου πω την αλήθεια δεν αντέχω καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η anna12345 είπε:

Δεν ξέρεις πόσο υπέφερα για να κατέβει το γάλα ενώ δεν είχα το παιδί μου και έκλαιγα συνέχεια 

Μετά που εντέλει είχα αλλά από λάθος αποφάσεις σταμάτησα. Έκλαιγα συνέχεια ένιωθα τύψεις κ πάνω που ηρέμησα εμφανίζεται η παλινδρομηση. Όχι να σου πω την αλήθεια δεν αντέχω καθόλου 

Ναι κορίτσι μου σε καταλαβαίνω, έβλεπα την μαμά μου να ταλαιπωρείται έτσι στη μικρή μου αδερφή που ήταν πολύ πρόωρη... στο είπα απλά σαν πρόταση μήπως δεν έχει τύχει να το ακούσεις. Δεν χρειάζεται να νιώθεις τύψεις, δεν σε κάνει λιγότερο μαμά αυτό......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα τα θηλάζοντα βρέφη δν χρειάζεται να ρεύονται η κόρη μου δν ρευόταν ποτε όμως αυτά που πίνουν φόρμουλα ναι είναι υποχρεωτικό 

Άρα να το ρευεις το μωράκι θα σε βοηθήσει κ στην παλινδρόμηση να είναι πιο ήσυχο το στομαχάκι του! Μπορεί να βγάζει γουλιές με το ρέψιμο αλλά βοηθάει στο να μην γυρνάει το γάλα συνέχεια κ κλαίει το μωράκι σου! 
 

 

αφου πήρατε αντιαναγωγικο αυτό είναι πολύ θετικό 

θελει υπομονή δν μπορείς να κανεις κ κάτι άλλο 

εκτός αν θες να επισκεφτείς παιδογαστρεντερολογο αλλά θα σου έλεγα από την εμπειρία μου με την κόρη μου ότι το φάρμακο δν βοήθησε καθόλου κ μάλιστα όταν το έδωσα βγήκε κ ανακοίνωση από τον Ε.Ο.Φ ότι καταργείται μετά ξανά κυκλοφόρησε μετά ξανά καταργήθηκε κ όπως καταλαβαίνεις μετάνιωσα την ώρα κ την στιγμή που το έδωσα 

μετα μου δώσανε σε κόκκους (είναι πολύ γνωστό λογικά κ εσένα αυτό θα σου πρότειναν) αλλά δν βοήθησε ούτε αυτό 

Υπομονή ξέρω μοιάζει γολγοθάς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Κοιτα τα θηλάζοντα βρέφη δν χρειάζεται να ρεύονται η κόρη μου δν ρευόταν ποτε όμως αυτά που πίνουν φόρμουλα ναι είναι υποχρεωτικό 

Άρα να το ρευεις το μωράκι θα σε βοηθήσει κ στην παλινδρόμηση να είναι πιο ήσυχο το στομαχάκι του! Μπορεί να βγάζει γουλιές με το ρέψιμο αλλά βοηθάει στο να μην γυρνάει το γάλα συνέχεια κ κλαίει το μωράκι σου! 
 

 

αφου πήρατε αντιαναγωγικο αυτό είναι πολύ θετικό 

θελει υπομονή δν μπορείς να κανεις κ κάτι άλλο 

εκτός αν θες να επισκεφτείς παιδογαστρεντερολογο αλλά θα σου έλεγα από την εμπειρία μου με την κόρη μου ότι το φάρμακο δν βοήθησε καθόλου κ μάλιστα όταν το έδωσα βγήκε κ ανακοίνωση από τον Ε.Ο.Φ ότι καταργείται μετά ξανά κυκλοφόρησε μετά ξανά καταργήθηκε κ όπως καταλαβαίνεις μετάνιωσα την ώρα κ την στιγμή που το έδωσα 

μετα μου δώσανε σε κόκκους (είναι πολύ γνωστό λογικά κ εσένα αυτό θα σου πρότειναν) αλλά δν βοήθησε ούτε αυτό 

Υπομονή ξέρω μοιάζει γολγοθάς! 

ΚΙ εμένα το ένστικτο μου να ρευτει μου έλεγε.. Αλλά δεν ξέρω το λόγο που μου είπε παιδίατρος ότι δεν πειράζει λογικά για να μην τον ταρακουναω δεν ξέρω. Εγώ θα προσπαθώ να ρευεται η ψυχή μου μπας κ ηρεμεί λίγο. Δηλαδή είτε πάρει το μωρό φάρμακο είτε όχι η οισοφαγιτιδα δεν φεύγει ε; γιατι λόγω προωροτητας δεν μας παίρνει και να φτάσει σε σημείο να μην τρώει κτλ.. Άσε κάθε μέρα με πιάνουν τα κλάμματα γιατί δεν μπορώ να τον βοηθήσω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...