Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις On 29/1/2022 at 8:29 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου κι εγώ έπινα νεράκι δεν άντεχα χωρίς νερό! Μου το είπαν και από το μικρόβιολογικο. Δεν ήπια ποσότητα αλλά γουλιτσα γουλιτσα έπινα. Δεν φταις κάπου όπως σωστά είπε και η dreamer είναι και θέμα οργανισμού... Δεν πρέπει να στεναχωριέσαι! Με συγκεκριμένη διατροφή θα το ρυθμίσετε ! Το μωράκι σου δεν έχει πάθει κάτι ! Για αυτό κάνουμε άλλωστε το τεστ γλυκόζης για να ξέρουμε τις τιμές κι από δω και πέρα να το ρυθμίσουμε... Μην αγχώνεσαι! Πες μας τι θα σου πει και η ενδοκρινολόγος!! ♥️♥️🙏🙏

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την υποστήριξη. Πάντα με τον καλό λόγο! Μακαρι να είναι κάτι που ρυθμίζεται! Φυσικά θα σας γράψω τι θα πει η ενδοκρινολόγος. Διατροφή, μετρήσεις, ινσουλινη, ό,τι είναι καλύτερο για το μωράκι θα το κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2022 at 1:45 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, μίλησες με τον γιατρό σου; Είχα κι εγώ αυξημένη τη δεύτερή μου μέτρηση και φαντάσου ότι από την αρχή της εγκυμοσύνης κάνω πολύ προσεκτική διατροφή γιατί είμαι και σε μια ηλικία που ο γιατρός μου δεν ήθελε να πάρω κιλά και να μη μου δημιουργηθεί ζάχαρο κύησης. Πέρα από κάτι μικρές ατασταλίες τα Χριστούγεννα, έχω να φάω ζάχαρη κάτι αιώνες! 

Με έστειλε σε ενδοκρινολόγο (πάω και σε διατροφολόγο τους τελευταίους 3 μήνες). Πήρα και ένα μηχανάκι μέτρησης ζαχάρου και κάνω μετρήσεις κάθε πρωί νηστική και 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό) και σημειώνω αναλυτικά όλα τα γεύματά μου. Οι μετρήσεις με το μηχανάκι είναι πολύ καλύτερες από του μικροβιολογικού και οπότε λίγο ηρεμήσαμε. Παρ'όλα αυτά, έκανα κάποιες αλλαγές στη διατροφή μου. Πχ. το πρωί μου είπε ότι το ζάχαρο έχει την τάση να αυξάνεται πολύ, οπότε μου άλλαξε το πρωινό που είχα γάλα με βρώμη και δημητριακά. Μου είπε αν θέλω να πίνω λίγο το βράδυ πριν κοιμηθώ. Ή τα φρούτα που τρώω μέσα στην ημέρα, να τα τρώω ένα-ένα με διαφορά τουλάχιστον μιας ώρας. Ακόμα και πορτοκαλάδα να πιω, να είναι από ένα πορτοκάλι. Ή την μπανάνα να την τρώω μισή μισή. Γενικά να σπάω τα γεύματά μου και να μη φτάνω να πεινάω ποτέ. Ρύζια, ζυμαρικά, ψωμιά δεν τρώω καθόλου έτσι κι αλλιώς. 

Κοπέλα μου σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ήδη από την πρώτη καμπύλη, που οι τιμές ήταν οριακά υψηλές, είχα μιλήσει με τη γυναικολογο μου και μου έδωσε πάνω κάτω συμβουλές όμοιες με το πλάνο διατροφής που ακολουθείς: Δηλαδή να τρώω μετρημενα φρούτα (προηγουμένως, όταν πεινουσα έτρωγα ένα φρούτο, μπορεί και 4 μερίδες την ημέρα ας πούμε), όχι μπανάνες, αντί να στειβω πορτοκάλια (πίνοντας τον σίδηρο) να τρώω ένα πορτοκάλι, να περιορισω το μέλι και τους υδατάνθρακες, ενώ αν θέλω ψωμί ή ζυμαρικά να επιλέγω ολικής. Και συμφωνήσαμε να επαναλάβω την καμπύλη σε δέκα μέρες.

Εντάξει, τα αποτελέσματα τη δεύτερη φορά ήταν απογοητευτικά. Οι τιμές έφτασαν στο 200! Γι αυτό απορησα και σκέφτηκα μήπως ευθύνεται το νερό που ήπια στη διάρκεια των μετρήσεων. Μίλησα πάλι με την γυναικολογο, μου είπε ότι το νερό δεν παίζει ρόλο και με παρεπεμψε σε ενδοκρινολογο. Έστειλα τις μετρήσεις στην ενδοκρινολόγο το βράδυ της Παρασκευής και μου είπε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου για να μου πει πώς θα πορευτούμε. Επειδή μεσολαβησε το σαββατοκύριακο, ελπίζω να έχω νέα Δευτέρα-Τριτη. 

Κι εγώ φαντάσου έχω κομμένη τη ζάχαρη προσπαθώντας να αποκτήσω παιδάκι. Το Πάσχα είχα φάει ένα κομμάτι παβλοβα και ξανά την Πρωτοχρονιά μισό κομμάτι βασιλοπιτα. Δεν με πειράζει να μπω σε αυστηροτερη διατροφή ή να κάνω μετρήσεις ή να πάρω ινσουλινη. Παρόλα αυτά, μια ζωή πιεζομουν για το αντίθετο, μιας και ήμουν πολύ αδύνατη (έχω δεχτεί απίστευτο μπουλινγκ για τα κιλά μου -πριν ακόμα γίνει γνωστός αυτός ο όρος- ως παιδί και ως εφηβη), και με πολλή υπομονή, κόπο και σκαμπανεβασματα κατάφερα να συμφιλιωθω με την εικόνα μου και να αποκτήσω ένα σχετικά φυσιολογικό βάρος. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε? Εγώ έχω μαντρωθει σπίτι γιατί ήρθα σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα 😯, όχι που θα τη γλίτωνα!! Και είχα κανονίσει σήμερα να πάω για καρότσι και κούνια αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν πήγα πουθενά φυσικά, τυπικά δεν είμαι καραντίνα εφόσον είμαι πλήρως εμβολιασμενη αλλά εγώ το θεωρώ χαζό αυτό αφού μέσα στις επόμενες μέρες μπορεί να μου βγει και μένα κάνα θετικό.. προς το παρόν είμαστε όμως και εγώ και ο άντρας μου αρνητικοί και έτσι ελπίζω να παραμείνουμε.. σε αλλα νέα, μίλησα με το γιατρό γιατί κανα δύο φορές ένιωσα πάλι την κοιλιά μου να γίνεται σκληρή σε ένα σημείο για πολύ λίγο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικές προπαρασκευαστικές συσπάσεις να το παρακολουθώ και αν δεν είναι πολλές μέσα στη μέρα δεν μας ανησυχούν αλλιώς θα μου βάλει και 3ο χάπι μαγνήσιο καθημερινά, τώρα παίρνω πρωι βράδυ.. εσείς έχετε καθόλου τέτοιες? Επίσης έχει αγοράσει καμία μαξιλάρι εγκυμοσύνης? Τα χαζευα λίγο τώρα και αναρωτιέμαι αν βοηθάει λίγο στον ύπνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2022 at 8:50 ΜΜ, ο/η Tinkerbelly είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την υποστήριξη. Πάντα με τον καλό λόγο! Μακαρι να είναι κάτι που ρυθμίζεται! Φυσικά θα σας γράψω τι θα πει η ενδοκρινολόγος. Διατροφή, μετρήσεις, ινσουλινη, ό,τι είναι καλύτερο για το μωράκι θα το κάνω. 

Ναι κοριτσάκι μου έτσι !!! Ο,τι είναι καλύτερο για το μωράκι!! 🙏🙏♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε? Εγώ έχω μαντρωθει σπίτι γιατί ήρθα σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα 😯, όχι που θα τη γλίτωνα!! Και είχα κανονίσει σήμερα να πάω για καρότσι και κούνια αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν πήγα πουθενά φυσικά, τυπικά δεν είμαι καραντίνα εφόσον είμαι πλήρως εμβολιασμενη αλλά εγώ το θεωρώ χαζό αυτό αφού μέσα στις επόμενες μέρες μπορεί να μου βγει και μένα κάνα θετικό.. προς το παρόν είμαστε όμως και εγώ και ο άντρας μου αρνητικοί και έτσι ελπίζω να παραμείνουμε.. σε αλλα νέα, μίλησα με το γιατρό γιατί κανα δύο φορές ένιωσα πάλι την κοιλιά μου να γίνεται σκληρή σε ένα σημείο για πολύ λίγο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικές προπαρασκευαστικές συσπάσεις να το παρακολουθώ και αν δεν είναι πολλές μέσα στη μέρα δεν μας ανησυχούν αλλιώς θα μου βάλει και 3ο χάπι μαγνήσιο καθημερινά, τώρα παίρνω πρωι βράδυ.. εσείς έχετε καθόλου τέτοιες? Επίσης έχει αγοράσει καμία μαξιλάρι εγκυμοσύνης? Τα χαζευα λίγο τώρα και αναρωτιέμαι αν βοηθάει λίγο στον ύπνο..

Ωχου μωρέ..... Αλήθεια;;;εχ θα κάνει το εμβόλιο όμως...οπότε για τον εαυτό σου και το.μωρακι να μην ανησυχείς καθόλου...όμως καλά κάνεις και δεν κυκλοφορείς για το κοινό καλό.....να ξέρεις βέβαια πως πιστεύω ότι δε θα έχετε κολλήσει...κι εμείς Πρωτοχρονιά πάθαμε το ίδιο αλλά ήμασταν αρνητικοί...ωστόσο προληπτικα προσέξτε!!

Εγώ δεν έχω κάτι τέτοιο αγάπη μου και σήμερα έκανα το ντόπλερ και με ρώτησε αλλά δεν έχω καθόλου...να ξέρεις όμως το ξανακουσα αυτό στην ομάδα του Μαρτίου.κι επισης το έχω διαβάσει αρκετά ...μήπως είναι αυτές οι braxton hicks ??? Δεν ξέρω αν είναι οι ίδιες πάντως έχω καταλάβει ότι το μαγνήσιο βοηθά....οπότε ο,τι σου πει ο γιατρός!!!

Μαξιλάρι δεν έχω αγοράσει! Βάζω ένα δεύτερο δικό μου ανάμεσα στα πόδια μου και με βοηθά αρκετά... Αν πάρεις να πάρεις ένα μακρύ που γίνεται και θηλασμού μετά ....έτσι ώστε να σου μείνει 💓🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2022 at 1:29 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Αυτό πρέπει να μας νοιάζει μόνο να έχουμε υγιή μωράκια στις αγκαλιές μας και όλα τα υπόλοιπα τα ξέρουν καλύτερα ι γιατροί μας και ο θεουλης. 

Περάσαμε πολύ ωραία με πολύ γέλιο και συγκινήσεις! Βλέπετε από την πλευρά μου είμαι το πρώτο παιδί που παντρεύεται και θα κάνει και μωράκι οπότε καταλαβαίνετε... Σήμερα ξύπνησα με άλλον αέρα 😂 δεν ξέρω πως νιώθατε εσείς όταν παντρευτηκατε, αλλά εγώ νιώθω ακόμα πιο ερωτευμένη και ευτυχισμένη, όχι ότι άλλαξε κάτι σημαντικά αλλά πλέον νιώθω 100% δοσμένη σ αυτόν τον άνθρωπο!!!! Πάλι έβαλα τα κλάματα 😂😂😂

Αχ μα πόσο ωραία περιγράφεις τα συναισθήματα 💓💓💓!έτσι είναι  τόσο όμορφα! Πόσο χαίρομαι που περάσατε τέλεια!νσας έφυγε κι αυτό το άγχος βρε αγαπάκι να μην το έχετε στο μυαλό σας!!!  💗💗💒💒👰🤵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Ωχου μωρέ..... Αλήθεια;;;εχ θα κάνει το εμβόλιο όμως...οπότε για τον εαυτό σου και το.μωρακι να μην ανησυχείς καθόλου...όμως καλά κάνεις και δεν κυκλοφορείς για το κοινό καλό.....να ξέρεις βέβαια πως πιστεύω ότι δε θα έχετε κολλήσει...κι εμείς Πρωτοχρονιά πάθαμε το ίδιο αλλά ήμασταν αρνητικοί...ωστόσο προληπτικα προσέξτε!!

Εγώ δεν έχω κάτι τέτοιο αγάπη μου και σήμερα έκανα το ντόπλερ και με ρώτησε αλλά δεν έχω καθόλου...να ξέρεις όμως το ξανακουσα αυτό στην ομάδα του Μαρτίου.κι επισης το έχω διαβάσει αρκετά ...μήπως είναι αυτές οι braxton hicks ??? Δεν ξέρω αν είναι οι ίδιες πάντως έχω καταλάβει ότι το μαγνήσιο βοηθά....οπότε ο,τι σου πει ο γιατρός!!!

Μαξιλάρι δεν έχω αγοράσει! Βάζω ένα δεύτερο δικό μου ανάμεσα στα πόδια μου και με βοηθά αρκετά... Αν πάρεις να πάρεις ένα μακρύ που γίνεται και θηλασμού μετά ....έτσι ώστε να σου μείνει 💓🙏

Δεν μου είπε τον όρο Braxton Hicks ο γιατρός αλλά μπορεί να λέγονται έτσι..θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε.. ευτυχώς δεν είναι και πολύ έντονο.. και εγώ προς το παρόν ένα έξτρα μαξιλάρι βάζω ανάμεσα ή κρατάω τα πόδια μου ψηλά για να ανακουφίζομαι αλλά τα έβλεπα στο ίντερνετ αυτά τα μακριά που αναφερεις και λέω μήπως βοηθουν.. θα τα δω λίγο.. για πες εσυ.. πως πήγε το ντοπλερ?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε? Εγώ έχω μαντρωθει σπίτι γιατί ήρθα σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα 😯, όχι που θα τη γλίτωνα!! Και είχα κανονίσει σήμερα να πάω για καρότσι και κούνια αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν πήγα πουθενά φυσικά, τυπικά δεν είμαι καραντίνα εφόσον είμαι πλήρως εμβολιασμενη αλλά εγώ το θεωρώ χαζό αυτό αφού μέσα στις επόμενες μέρες μπορεί να μου βγει και μένα κάνα θετικό.. προς το παρόν είμαστε όμως και εγώ και ο άντρας μου αρνητικοί και έτσι ελπίζω να παραμείνουμε.. σε αλλα νέα, μίλησα με το γιατρό γιατί κανα δύο φορές ένιωσα πάλι την κοιλιά μου να γίνεται σκληρή σε ένα σημείο για πολύ λίγο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικές προπαρασκευαστικές συσπάσεις να το παρακολουθώ και αν δεν είναι πολλές μέσα στη μέρα δεν μας ανησυχούν αλλιώς θα μου βάλει και 3ο χάπι μαγνήσιο καθημερινά, τώρα παίρνω πρωι βράδυ.. εσείς έχετε καθόλου τέτοιες? Επίσης έχει αγοράσει καμία μαξιλάρι εγκυμοσύνης? Τα χαζευα λίγο τώρα και αναρωτιέμαι αν βοηθάει λίγο στον ύπνο..

Καλησπέρα κορίτσια, κ εγώ θα σας Ρωτούσα αν έχετε δυσκολία να βολεψετε τη κοιλιά στον ύπνο, αν πιάνεστε, κ αν άραγε βοηθάει αυτό το μαξιλάρι που είναι σαν U . 

Μια φίλη μου εγγυος στο 3ο μωρακι τώρα, μου είπε τη βολεύει πολύ κ να το πάρω άμεσα..  

Εγώ άλλα βράδυα κοιμάμαι καλά κ άλλα χάλια. Ανάσκελα βολεύομαι αλλά διάβασα ότι καλό είναι να αποφεύγεται. Όταν γυρίζω στο αριστερο πλάι που θεωρείται ασφαλες συνήθως βάζω τη παλάμη μου κάτω απ'τη κοιλιά μου κ αυτό το ελάχιστο ανασηκωμα της κοιλιάς με ανακουφίζει κάπως για να μη νιώθω τη κοιλιά να πεφτει. Αλλά δε μπορώ να φανταστώ πως ένα φουσκωτό μαξιλάρι σαν αυτά στο ίντερνετ θα μου την ανακουφίσει... 

(Βέβαια αν δε δοκιμάσεις πως θα μάθεις...) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε? Εγώ έχω μαντρωθει σπίτι γιατί ήρθα σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα 😯, όχι που θα τη γλίτωνα!! Και είχα κανονίσει σήμερα να πάω για καρότσι και κούνια αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν πήγα πουθενά φυσικά, τυπικά δεν είμαι καραντίνα εφόσον είμαι πλήρως εμβολιασμενη αλλά εγώ το θεωρώ χαζό αυτό αφού μέσα στις επόμενες μέρες μπορεί να μου βγει και μένα κάνα θετικό.. προς το παρόν είμαστε όμως και εγώ και ο άντρας μου αρνητικοί και έτσι ελπίζω να παραμείνουμε.. σε αλλα νέα, μίλησα με το γιατρό γιατί κανα δύο φορές ένιωσα πάλι την κοιλιά μου να γίνεται σκληρή σε ένα σημείο για πολύ λίγο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικές προπαρασκευαστικές συσπάσεις να το παρακολουθώ και αν δεν είναι πολλές μέσα στη μέρα δεν μας ανησυχούν αλλιώς θα μου βάλει και 3ο χάπι μαγνήσιο καθημερινά, τώρα παίρνω πρωι βράδυ.. εσείς έχετε καθόλου τέτοιες? Επίσης έχει αγοράσει καμία μαξιλάρι εγκυμοσύνης? Τα χαζευα λίγο τώρα και αναρωτιέμαι αν βοηθάει λίγο στον ύπνο..

Καλησπέρα Σαντυ μου! 

Αχ τι άγχος κι αυτό! Αρνητικοί θα είστε πιστεύω αλλά καλά κάνετε και μένετε μέσα!

Οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις όντως λέγονται braxton hicks. Και είναι κάτι φυσιολογικό και αναμενόμενο! Αν δεν είναι επώδυνες και δεν είναι πολλές μες τη μέρα λογικά αυτές είναι!

Έχω κι εγώ τελευταία κάτι πόνους στην κοιλιά και τη νιώθω να σκληραίνει αρκετές φορές ειδικά όταν κουράζομαι πονάω αρκετά! Έκανα και μια βλακεία γιατί πήγα ταξίδι και κουράστηκα πολύ, περπάταγα 10 ώρες και κουβαλούσα και βάρη, το είπα στο γιατρό και μου έδωσε κι εμένα μαγνήσιο! Και γενικά από τότε πονάει η κοιλιά μου αρκετά και τη νιώθω συχνά να πετρώνει! Δεν είναι ότι κι εδώ ξεκουράζομαι, με ένα σπίτι και ένα μωρό που θέλει συνέχεια αγκαλιά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, κ εγώ θα σας Ρωτούσα αν έχετε δυσκολία να βολεψετε τη κοιλιά στον ύπνο, αν πιάνεστε, κ αν άραγε βοηθάει αυτό το μαξιλάρι που είναι σαν U . 

Μια φίλη μου εγγυος στο 3ο μωρακι τώρα, μου είπε τη βολεύει πολύ κ να το πάρω άμεσα..  

Εγώ άλλα βράδυα κοιμάμαι καλά κ άλλα χάλια. Ανάσκελα βολεύομαι αλλά διάβασα ότι καλό είναι να αποφεύγεται. Όταν γυρίζω στο αριστερο πλάι που θεωρείται ασφαλες συνήθως βάζω τη παλάμη μου κάτω απ'τη κοιλιά μου κ αυτό το ελάχιστο ανασηκωμα της κοιλιάς με ανακουφίζει κάπως για να μη νιώθω τη κοιλιά να πεφτει. Αλλά δε μπορώ να φανταστώ πως ένα φουσκωτό μαξιλάρι σαν αυτά στο ίντερνετ θα μου την ανακουφίσει... 

(Βέβαια αν δε δοκιμάσεις πως θα μάθεις...) 

έλα ντε!! Εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω.. πάντα κοιμόμουν μπρούμυτα, αυτό τώρα αποκλείεται οπότε κάπως δυσκολεύομαι να βολευτω.. δεν είναι ακριβώς ότι δεν μπορώ να βολεψω την κοιλιά, είναι ένα γενικότερο θέμα.. ειδικά τα πόδια μου είναι τόσο κουρασμένα σαν να έτρεχα όλη μέρα.. και συνέχεια στριφογυρίζω.. και εννοείται ότι πιάνομαι παντού ειδικά χαμηλά η μέση μου πονάει πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Σαντυ μου! 

Αχ τι άγχος κι αυτό! Αρνητικοί θα είστε πιστεύω αλλά καλά κάνετε και μένετε μέσα!

Οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις όντως λέγονται braxton hicks. Και είναι κάτι φυσιολογικό και αναμενόμενο! Αν δεν είναι επώδυνες και δεν είναι πολλές μες τη μέρα λογικά αυτές είναι!

Έχω κι εγώ τελευταία κάτι πόνους στην κοιλιά και τη νιώθω να σκληραίνει αρκετές φορές ειδικά όταν κουράζομαι πονάω αρκετά! Έκανα και μια βλακεία γιατί πήγα ταξίδι και κουράστηκα πολύ, περπάταγα 10 ώρες και κουβαλούσα και βάρη, το είπα στο γιατρό και μου έδωσε κι εμένα μαγνήσιο! Και γενικά από τότε πονάει η κοιλιά μου αρκετά και τη νιώθω συχνά να πετρώνει! Δεν είναι ότι κι εδώ ξεκουράζομαι, με ένα σπίτι και ένα μωρό που θέλει συνέχεια αγκαλιά..

Όχι δεν είναι επώδυνες.. απλά νιώθω μια πίεση και την κοιλιά ξαφνικά να σφίγγει σε ένα σημείο.. ευτυχώς δεν έχω πολλές οπότε μια χαρά.. Ε ναι εσύ έριξες πολύ περπάτημα στο ταξίδι μάλλον χρειάζεσαι και λίγη ξεκούραση.. αχ άστα και εγώ όλη μέρα κάτι κάνω.. ότι δεν έκανα στο πρώτο τρίμηνο που φοβομασταν και προσέχαμε πολύ το έχω κάνει τώρα μαζεμένο από όταν είχε ο άντρας μου το ατύχημα αλλά τι να κάνεις?? Δεν γίνεται και αλλιώς.. και εσύ με ένα μικρό πιτσιρίκι που να καταφέρεις να ξεκουραστείς...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

έλα ντε!! Εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω.. πάντα κοιμόμουν μπρούμυτα, αυτό τώρα αποκλείεται οπότε κάπως δυσκολεύομαι να βολευτω.. δεν είναι ακριβώς ότι δεν μπορώ να βολεψω την κοιλιά, είναι ένα γενικότερο θέμα.. ειδικά τα πόδια μου είναι τόσο κουρασμένα σαν να έτρεχα όλη μέρα.. και συνέχεια στριφογυρίζω.. και εννοείται ότι πιάνομαι παντού ειδικά χαμηλά η μέση μου πονάει πολύ..

Ax πέτυχες φλέβα... Κ γω κοιμόμουν μπρούμυτα..... Κ δυσκολεύομαι τώρα.. 

Αν στριφογυρισω κάνω κ τον μικρό να κινηθεί (τον ξυπναω άραγε?)  κ τρώω κ τρωτσιες !! 

Πάντως κ γω τείνω στο να το αγοράσω,  χαμένο δε θα πάει.... μαξιλάρι είναι! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Όχι δεν είναι επώδυνες.. απλά νιώθω μια πίεση και την κοιλιά ξαφνικά να σφίγγει σε ένα σημείο.. ευτυχώς δεν έχω πολλές οπότε μια χαρά.. Ε ναι εσύ έριξες πολύ περπάτημα στο ταξίδι μάλλον χρειάζεσαι και λίγη ξεκούραση.. αχ άστα και εγώ όλη μέρα κάτι κάνω.. ότι δεν έκανα στο πρώτο τρίμηνο που φοβομασταν και προσέχαμε πολύ το έχω κάνει τώρα μαζεμένο από όταν είχε ο άντρας μου το ατύχημα αλλά τι να κάνεις?? Δεν γίνεται και αλλιώς.. και εσύ με ένα μικρό πιτσιρίκι που να καταφέρεις να ξεκουραστείς...

 

Καλημέρα!! 🥰

Ναι άσε..στην πρώτη εγκυμοσύνη κι εγώ έκανα τα πάντα, κουβαλούσα βάρη, έκανα δουλειές, δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε συσπάσεις..τώρα με το μωρό είναι πιο δύσκολα..

Κάτσε όταν λες σφίγγει σε ένα σημείο, μήπως είναι το μωρό;; Γιατί στις συσπάσεις σφίγγει όλη η κοιλιά απόσο ξέρω🤔 Αν δεν είναι επώδυνες πάντως και δεν είναι πολλές, είναι οι προπαρασκευαστικές μην αγχώνεσαι!

Εγώ αγχώνομαι πιο πολύ επειδή πονάει η κοιλιά μου αρκετά..ελπίζω να’ναι απλά απ’την κούραση!! Θα δούμε κι αύριο στο Doppler πιστεύω..

Για το μαξιλάρι που ρώταγες, εμένα ποτέ δε με βόλεψε. Είχα την πρώτη φορά αλλά δεν το χρησιμοποίησα. Άλλες κοπέλες τις βολεύει πολύ όμως. Έχω και ένα σύμπτωμα το οποίο δεν ήξερα καν πώς λέγεται και ότι είναι σύμπτωμα, και το ανακάλυψα πρόσφατα..restless leg syndrome..και είναι πολύ ενοχλητικό!! Με ενοχλούν τα πόδια μου συνέχεια, δεν κάθονται ήσυχα..😛

Ο άντρας σου πώς είναι; Είναι καλύτερα τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου...! Καταρχάς για το θέμα του ύπνου κι εγώ τραβάω τα πάνδεινα. Το θέμα είναι ότι εγώ ξυπνάω ανά μία ώρα για τουαλέτα....είναι αρκετά κουραστικό από μόνο του αυτό 🤣 αλλά αυτό που εμένα πονάει πολύ,ενώ πρόσφατα πήραμε κρεβάτι και στρωμα καινούριο,είναι η μέση...με πονάει τρομερά... Βέβαια σε αυτό βλέπω να με βοηθάει πολύ το μαξιλάρι το απλό ανάμεσα στα ποδια!!!! Τόσο πόνο στη μέση έχετε κι εσείς;

Λοιπόν, Doppler τώρα!!! 

Εντάξει ήταν πολύ ωραία είδαμε τη φατσούλα της μικρής μας μυτούλα σαν του άντρα μου μαγουλαρας σαν εμένα όμως!!! Χαχχαχαχα 

Αλλά χάρηκα τόσο μα τόσο πολύ που βγήκε ένα άριστο μωρό....δεν μπορείτε να φανταστείτε! 

Τα κιλά της είναι 2.070 γρ. !!!

Τελικά η Πητ μου είναι 27/3 . Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου το είχε καταλάβει και με έβαλε να ρωτήσω χτες και δυστυχώς για κάποιον λόγο δεν εκτυπώθηκε στο χαρτί στην αυχενική ενώ ο εμβρυομητρικος το είχε σημειώσει. 

Οπότε αυτό τα αλλάζει όλα γιατί μια εβδομάδα είναι μια εβδομάδα για εμάς που παλεύουμε με νύχια και με δόντια να την κρατήσουμε μέσα ...είναι αρκετά ανεπτυγμένη για να βγει έστω και νωρίτερα! 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ένα μωρό που θέλει να βγει ...ο πλακούντας είναι πολύ καλός και το υγρό...δεν την πιέζει κάτι...συσπάσεις δεν έχω προς το παρόν ..

Δυστυχώς η μαμά δεν ανταποκρίνεται...γιατί όσο μεγαλώνει με πιέζει και με την πρόπτωση οι γιατροί φοβούνται μην επιβαρυνθεί το θέμα κατω...λυπάμαι λίγο που δεν την αφήνω αλλά ο,τι πει ο γιατρός δεν ξερω πραγματικά ... Ίσως αυτά τα δεδομένα μας πάνε στις 36 εβδομάδες και ποιος ξέρει σιγά σιγά και 37.... Μακάρι... Αυτά λοιπόν τα νέα μου!!! 💓💓💓Περιμένω το κουκλάκι μου μωρεεεε

Τώρα βέβαια έχω ένα ερώτημα...με την αλλαγή Πητ αλλάζει και η άδεια μητρότητας κι εγώ είμαι ήδη σε αναρρωτική....θα έχω θέμα τώρα με την αναρρωτική που πέφτει πάνω στην άδεια μητρότητας;;;;ιδού η απορία!!!!!!! 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Ax πέτυχες φλέβα... Κ γω κοιμόμουν μπρούμυτα..... Κ δυσκολεύομαι τώρα.. 

Αν στριφογυρισω κάνω κ τον μικρό να κινηθεί (τον ξυπναω άραγε?)  κ τρώω κ τρωτσιες !! 

Πάντως κ γω τείνω στο να το αγοράσω,  χαμένο δε θα πάει.... μαξιλάρι είναι! 

 

Αχ ο μικρούλης ενοχλείται ίσως, η ψυχούλα!! ❤️ ποιος ξέρει, ας το δοκιμάσουμε και αυτό μπορεί να βοηθήσει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα, με υγεία και όλα τα καλά! 

@Διόνη Τι ωραία που το μωράκι σας είναι μια χαρά!!!  Όλα καλά θα πάνε και με την καθοδήγηση των γιατρών θα κάνετε το καλύτερο.  

Εγώ μίλησα με την ενδοκρινολογο το βράδυ της Κυριακής. Μου έδωσε διατροφή και πήρα και τη συσκευή να κάνω μετρήσεις. Αν και πολύ νωρίς ακόμη, οι μετρήσεις βγαίνουν καλές και ελπίζω έτσι να συνεχίσουν. Πάντως και η ίδια είναι αισιόδοξη. 

Στο μεταξύ, την Κυριακή μας έφερε η αδερφή μου μια συρταριερα για τον μπεμπη. Εμείς δε θα αγοράσουμε πολλά πράγματα, ούτε δωμάτιο θα φτιάξουμε, γιατί έχουμε σκοπό να μετακομίσουμε σε λίγους μήνες. Αλλά τι χαρά που έκανα με την συρταριερα! Την καθαρισαμε και τακτοποιησαμε μέσα κάποια πράγματα που πήραμε για το μωρό. Όλη μέρα ανοίγω τα συρτάρια και τα βλέπω τα πράγματα! Φαντάζομαι τη δική σας χαρά όσες έχετε κάνει αγορές και έχετε ετοιμάσει δωμάτιο για τα μικρά σας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 🥰

Ναι άσε..στην πρώτη εγκυμοσύνη κι εγώ έκανα τα πάντα, κουβαλούσα βάρη, έκανα δουλειές, δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε συσπάσεις..τώρα με το μωρό είναι πιο δύσκολα..

Κάτσε όταν λες σφίγγει σε ένα σημείο, μήπως είναι το μωρό;; Γιατί στις συσπάσεις σφίγγει όλη η κοιλιά απόσο ξέρω🤔 Αν δεν είναι επώδυνες πάντως και δεν είναι πολλές, είναι οι προπαρασκευαστικές μην αγχώνεσαι!

Εγώ αγχώνομαι πιο πολύ επειδή πονάει η κοιλιά μου αρκετά..ελπίζω να’ναι απλά απ’την κούραση!! Θα δούμε κι αύριο στο Doppler πιστεύω..

Για το μαξιλάρι που ρώταγες, εμένα ποτέ δε με βόλεψε. Είχα την πρώτη φορά αλλά δεν το χρησιμοποίησα. Άλλες κοπέλες τις βολεύει πολύ όμως. Έχω και ένα σύμπτωμα το οποίο δεν ήξερα καν πώς λέγεται και ότι είναι σύμπτωμα, και το ανακάλυψα πρόσφατα..restless leg syndrome..και είναι πολύ ενοχλητικό!! Με ενοχλούν τα πόδια μου συνέχεια, δεν κάθονται ήσυχα..😛

Ο άντρας σου πώς είναι; Είναι καλύτερα τώρα;

Α λες να είναι το μωρό? δεν ξέρω.. στο γιατρό έτσι όπως το περιέγραψα για προπαρασκευαστικές μου είπε και είναι φυσιολογικό λέει για την εβδομάδα μου.. τέλος πάντων αφού δεν μας ανησυχούν οταν με δει στον υπέρηχο θα το συζητήσουμε.. Α δεν το ήξερα αυτό το σύμπτωμα με τα πόδια αλλά είναι πολύ ενοχλητικό όντως..  και μένα έτσι με ενοχλούν δεν μπορώ να τα βολεψω με τίποτα σε ένα σημείο συν ότι (παρα το μαγνήσιο) δεν έχουν σταματήσει τελείως οι κράμπες, βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση αλλά ακόμα δεν σταμάτησαν.. ο άντρας μου είναι καλύτερα αλλά είναι με πατερίτσες δεν πατάει το πόδι ακόμα οπότε όπως καταλαβαίνεις δυσκολεύεται ακόμα και δεν μπορεί να με βοηθήσει στις δουλειές του σπιτιού όπως έκανε στο πρώτο τρίμηνο αλλά δεν πειράζει αφού έτυχε έτσι ας είμαστε καλά και όλα τα άλλα περνάνε.. Εύχομαι τα πονακια που έχεις να μην είναι κάτι..πιθανόν η κούραση αλλά όντως είναι αγχωτικό..αύριο έχεις Doppler!! Τέλεια!! Με το καλό!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...! Καταρχάς για το θέμα του ύπνου κι εγώ τραβάω τα πάνδεινα. Το θέμα είναι ότι εγώ ξυπνάω ανά μία ώρα για τουαλέτα....είναι αρκετά κουραστικό από μόνο του αυτό 🤣 αλλά αυτό που εμένα πονάει πολύ,ενώ πρόσφατα πήραμε κρεβάτι και στρωμα καινούριο,είναι η μέση...με πονάει τρομερά... Βέβαια σε αυτό βλέπω να με βοηθάει πολύ το μαξιλάρι το απλό ανάμεσα στα ποδια!!!! Τόσο πόνο στη μέση έχετε κι εσείς;

Λοιπόν, Doppler τώρα!!! 

Εντάξει ήταν πολύ ωραία είδαμε τη φατσούλα της μικρής μας μυτούλα σαν του άντρα μου μαγουλαρας σαν εμένα όμως!!! Χαχχαχαχα 

Αλλά χάρηκα τόσο μα τόσο πολύ που βγήκε ένα άριστο μωρό....δεν μπορείτε να φανταστείτε! 

Τα κιλά της είναι 2.070 γρ. !!!

Τελικά η Πητ μου είναι 27/3 . Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου το είχε καταλάβει και με έβαλε να ρωτήσω χτες και δυστυχώς για κάποιον λόγο δεν εκτυπώθηκε στο χαρτί στην αυχενική ενώ ο εμβρυομητρικος το είχε σημειώσει. 

Οπότε αυτό τα αλλάζει όλα γιατί μια εβδομάδα είναι μια εβδομάδα για εμάς που παλεύουμε με νύχια και με δόντια να την κρατήσουμε μέσα ...είναι αρκετά ανεπτυγμένη για να βγει έστω και νωρίτερα! 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ένα μωρό που θέλει να βγει ...ο πλακούντας είναι πολύ καλός και το υγρό...δεν την πιέζει κάτι...συσπάσεις δεν έχω προς το παρόν ..

Δυστυχώς η μαμά δεν ανταποκρίνεται...γιατί όσο μεγαλώνει με πιέζει και με την πρόπτωση οι γιατροί φοβούνται μην επιβαρυνθεί το θέμα κατω...λυπάμαι λίγο που δεν την αφήνω αλλά ο,τι πει ο γιατρός δεν ξερω πραγματικά ... Ίσως αυτά τα δεδομένα μας πάνε στις 36 εβδομάδες και ποιος ξέρει σιγά σιγά και 37.... Μακάρι... Αυτά λοιπόν τα νέα μου!!! 💓💓💓Περιμένω το κουκλάκι μου μωρεεεε

Τώρα βέβαια έχω ένα ερώτημα...με την αλλαγή Πητ αλλάζει και η άδεια μητρότητας κι εγώ είμαι ήδη σε αναρρωτική....θα έχω θέμα τώρα με την αναρρωτική που πέφτει πάνω στην άδεια μητρότητας;;;;ιδού η απορία!!!!!!! 

 

 

 

Ανά μία ώρα? Ω ρε κορίτσι αυτό είναι βάσανο.. εγώ πάω τουαλέτα μια με δύο φορές μέσα στη νύχτα και γκρινιαζα.. όσο για τη μέση εμένα με πονάει πολύ και βασικά με πονάει από την αρχή της εγκυμοσύνης ακόμα και στην περίοδο αυτό είναι το σύμπτωμα μου δεν πονάει η κοιλιά αλλά η μέση οπότε κάνω υπομονή αυτό με το μαξιλάρι κάπως βοηθάει.. μπράβο η μικρούλα σας!! Υπέροχη σε κιλά, κουκλίτσα όλα τέλεια!! Πόσο χαίρομαι για σας!! Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική ξέρεις τι μου είχε πει? Ότι για κάποιο λόγο τα μωρά από εξωσωματική του βγαίνουν πάντα μεγαλύτερα, ενώ ξέρουμε ότι είναι έμβρυα 5 ημερών, ξέρουμε ημερομηνία που μεταφέρθηκαν και όμως!! Και μένα είναι ακριβώς μια βδομάδα μεγαλύτερος από την αρχή ο μικρός.. και για σας είναι ότι καλύτερο αυτο.. μη λυπάσαι που δεν την αφήνεις περισσότερο ξέρουν οι γιατροί, θα κάνετε ότι καλύτερο για να είστε καλά και οι δύο.. τώρα για την άδεια λογικά θα κοπεί η αναρρωτική για να ξεκινήσει η μητρότητας από τη στιγμή που θα κάνεις την αίτηση.. αλλά να σε ρωτήσω κάτι χαζό ίσως? Αφού το πότε ξεκινάνε οι 56 μέρες προ τοκετού εξαρτάται από το χαρτί που δίνει ο γιατρός γιατί να αλλάξει τώρα τελευταία στιγμή την Πητ? Ας δώσει χαρτί με ημερομηνία όπως τα ξέρατε μέχρι τώρα.. έτσι και αλλιώς για τις άδειες δεν έχει σημασία πόσο νωρίτερα θα γεννήσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinkerbelly είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα, με υγεία και όλα τα καλά! 

@Διόνη Τι ωραία που το μωράκι σας είναι μια χαρά!!!  Όλα καλά θα πάνε και με την καθοδήγηση των γιατρών θα κάνετε το καλύτερο.  

Εγώ μίλησα με την ενδοκρινολογο το βράδυ της Κυριακής. Μου έδωσε διατροφή και πήρα και τη συσκευή να κάνω μετρήσεις. Αν και πολύ νωρίς ακόμη, οι μετρήσεις βγαίνουν καλές και ελπίζω έτσι να συνεχίσουν. Πάντως και η ίδια είναι αισιόδοξη. 

Στο μεταξύ, την Κυριακή μας έφερε η αδερφή μου μια συρταριερα για τον μπεμπη. Εμείς δε θα αγοράσουμε πολλά πράγματα, ούτε δωμάτιο θα φτιάξουμε, γιατί έχουμε σκοπό να μετακομίσουμε σε λίγους μήνες. Αλλά τι χαρά που έκανα με την συρταριερα! Την καθαρισαμε και τακτοποιησαμε μέσα κάποια πράγματα που πήραμε για το μωρό. Όλη μέρα ανοίγω τα συρτάρια και τα βλέπω τα πράγματα! Φαντάζομαι τη δική σας χαρά όσες έχετε κάνει αγορές και έχετε ετοιμάσει δωμάτιο για τα μικρά σας!!! 

Καλημέρα κορίτσι, καλό μήνα!! Τέλεια τα βάλατε όλα σε μια σειρά με την ενδοκρινολόγο.. όλα θα πάνε καλά!! Με γεια σας και η συρταριερα!! Είναι τέλεια αίσθηση όντως να ανοίγεις και να βλέπεις τα πραγματακια του μωρού που με τόση λαχτάρα περιμένεις!! Φαντασου εγώ που ακόμα δεν έχω αγοράσει σχεδόν τίποτα μόλις ανοίγω την πόρτα του δωματίου που προορίζεται για παιδικο νιώθω τέλεια, και μόνο που άρχισε να αδειάζει το δωμάτιο και από γραφείο μου θα γίνει το υπεροχο δωματιάκι του!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου. Πόσο χαίρομαι που διαβάζω τα ωραία νέα σας για εσάς κ τα μωράκια σας!! @Sandyb και @Διόνημου εγώ έχω πάρει αυτό το μαξιλάρι που λέτε από 3 μηνών το βάζω ανάμεσα στα πόδια ή όταν κοιμάμαι ανάσκελα κάτω από τα πόδια μου κ κοιμάμαι καλύτερα. Η αλήθεια είναι πως δεν μπαίνει κάτω από την κοιλιά αλλά όταν με πονούν τα πλευρά το βάζω κάτω από το χέρι μου κ με ανακουφίζει κάπως. Πήγα κ εγώ χθες στο γιατρό, τα μωράκια μας είναι πολύ καλά, 1800 κ 1700 περίπου το καθένα. Ο τράχηλος κρατάει γερά ευτυχώς παρόλο που το κεφαλάκι του μπέμπη είναι χαμηλά. Φυσικά μου είπε να ξεκουράζομαι κ να κάνω τα απαραίτητα για να φτάσουμε στις 36 εβδομάδες. Οπότε για εμάς έχει ξεκινήσει κάπως η αντίστροφη μέτρηση. Ετοιμαζόμαστε επιτέλους κ για τη μετακόμιση κ πρέπει να δω κ τι θα μαζέψω από γνωστούς από πραγματακια. Το Σάββατο μάλλον θα πάει ο άντρας μου να φέρει τις κούνιες από ένα γνωστό μας κ εγώ την Παρασκευή από μια φίλη μας διάφορα είδη προικος, παρήγγειλα κ εγώ διάφορα φανελάκια, φορμακια από το orchestra, μου έστειλαν κ οι γονείς μου διάφορα πραγματακια, το καρότσι μας με τα εξαρτήματα του είναι εδω, να δούμε τι άλλο μας λείπει κ να ετοιμάσουμε κ τη βαλίτσα μας σιγά σιγά.. σαν ψέμα μου φαίνεται αλλά αλλά παρόλο που το νέο σπίτι έχει τρέξιμο, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μπω στο μήνα μου. Εσείς έχετε αγοράσει για εσάς εσώρουχα, πιτζάμες για το μαιευτήριο; Είναι κ αυτό ένα άγχος μου,γιατί εμένα μου τα έχει διαλέξει η μαμά μου που δουλεύει σε κατάστημα με εσώρουχα κ ελπίζω απλώς να μη συμβεί κάτι κ δεν προλάβω να τα πάρω γιατί είναι στην επαρχία!! Γενικά κάπως έχουν μπει σε μια σειρά τα πράγματα, κ ανυπομονώ να πάω στο καινούριο σπίτι να τους ετοιμασω το δωματιακι τους το οποίο βάφεται αυτή τη στιγμή!! Ευτυχώς το μόνο που θα χρειαστεί από κει κ πέρα είναι η τακτοποίηση στα ρουχαλακια τους που είναι πολύ ευχάριστη διαδικασία κ αναμονή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...! Καταρχάς για το θέμα του ύπνου κι εγώ τραβάω τα πάνδεινα. Το θέμα είναι ότι εγώ ξυπνάω ανά μία ώρα για τουαλέτα....είναι αρκετά κουραστικό από μόνο του αυτό 🤣 αλλά αυτό που εμένα πονάει πολύ,ενώ πρόσφατα πήραμε κρεβάτι και στρωμα καινούριο,είναι η μέση...με πονάει τρομερά... Βέβαια σε αυτό βλέπω να με βοηθάει πολύ το μαξιλάρι το απλό ανάμεσα στα ποδια!!!! Τόσο πόνο στη μέση έχετε κι εσείς;

Λοιπόν, Doppler τώρα!!! 

Εντάξει ήταν πολύ ωραία είδαμε τη φατσούλα της μικρής μας μυτούλα σαν του άντρα μου μαγουλαρας σαν εμένα όμως!!! Χαχχαχαχα 

Αλλά χάρηκα τόσο μα τόσο πολύ που βγήκε ένα άριστο μωρό....δεν μπορείτε να φανταστείτε! 

Τα κιλά της είναι 2.070 γρ. !!!

Τελικά η Πητ μου είναι 27/3 . Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου το είχε καταλάβει και με έβαλε να ρωτήσω χτες και δυστυχώς για κάποιον λόγο δεν εκτυπώθηκε στο χαρτί στην αυχενική ενώ ο εμβρυομητρικος το είχε σημειώσει. 

Οπότε αυτό τα αλλάζει όλα γιατί μια εβδομάδα είναι μια εβδομάδα για εμάς που παλεύουμε με νύχια και με δόντια να την κρατήσουμε μέσα ...είναι αρκετά ανεπτυγμένη για να βγει έστω και νωρίτερα! 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ένα μωρό που θέλει να βγει ...ο πλακούντας είναι πολύ καλός και το υγρό...δεν την πιέζει κάτι...συσπάσεις δεν έχω προς το παρόν ..

Δυστυχώς η μαμά δεν ανταποκρίνεται...γιατί όσο μεγαλώνει με πιέζει και με την πρόπτωση οι γιατροί φοβούνται μην επιβαρυνθεί το θέμα κατω...λυπάμαι λίγο που δεν την αφήνω αλλά ο,τι πει ο γιατρός δεν ξερω πραγματικά ... Ίσως αυτά τα δεδομένα μας πάνε στις 36 εβδομάδες και ποιος ξέρει σιγά σιγά και 37.... Μακάρι... Αυτά λοιπόν τα νέα μου!!! 💓💓💓Περιμένω το κουκλάκι μου μωρεεεε

Τώρα βέβαια έχω ένα ερώτημα...με την αλλαγή Πητ αλλάζει και η άδεια μητρότητας κι εγώ είμαι ήδη σε αναρρωτική....θα έχω θέμα τώρα με την αναρρωτική που πέφτει πάνω στην άδεια μητρότητας;;;;ιδού η απορία!!!!!!! 

 

 

 

Καλημέρα Διόνη μου!!!

Με την τουαλέτα έχω κι εγώ θέμα γιατί η μικρή πιέζει και κατουριέμαι!! Κ στην πρώτη εγκυμοσύνη έτσι, νομίζω το έχουν όλες οι έγκυες!!😄 Η μέση μου δε με πονάει καθόλου ούτε την πρώτη φορά πόναγε, είναι κ θέμα οργανισμού μάλλον!
Με πονάει το διάφραγμα καμιά φορά λόγω του ότι το πιέζει η μήτρα κ είναι ενοχλητικό☹️

Υπέροχα τα νέα του Doppler σου!! Μπράβο που η μικρούλα είναι μια χαρά και μεγαλώνει όπως πρέπει!!😊😀✌️❤️💞 Και ευτυχώς που δε θέλει να βγει τόσο νωρίς χαχα!! Φαντάζεσαι να σου έσπαγαν τα νερά χτύπα ξύλο ή να είχε γεράσει ο πλακούντας από τώρα ή χίλια δυο; Εκεί θα είχες πρόβλημα! Ας είναι η μικρούλα καλά και να μεγαλώνει όπως πρέπει💓 Είναι πολύ νωρίς ακόμα! Σε 1 μήνα που είναι να στο πάρει δε ξέρεις τι γίνεται!!

27/3 είχα κι εγώ ΠΗΤ την προηγούμενη φορά! Λοιπόν για εσάς είναι πολύ σημαντική και η 1 εβδομάδα όπως λες!! Και αφού σου λέει ο γιατρός σου ότι μεγαλώνοντας το μωρό σε επιβαρύνει, τότε να ακούσεις το γιατρό σου γλυκιά μου. Όποτε και να βγει από δω και πέρα θα επιβιώσει, αυτό να σκέφτεσαι. Και όσο περισσότερο την κρατήσετε κέρδος είναι για το κοριτσάκι, να αναπτυχθούν τα πνευμόνια της να πάρει λίγο βάρος και αν καταφέρετε να τη γεννήσεις στις 36 ή 37 μπορεί να μη μπει καν θερμοκοιτίδα! 💗 Να μην αγχώνεσαι να κάνεις ό,τι είναι καλύτερο και για τις δυο σας, ο γιατρός σου φαίνεται ότι το προσπαθεί να σε αφήσει όσο περισσότερο γίνεται οπότε εμπιστεύσου τον, μην κάνεις κάτι που θα είναι επικίνδυνο για σένα, έφτασες ήδη μακριά!❤️

Όσο για την αναρρωτική συμφωνώ κι εγώ ότι δεν έχει τόσο νόημα η ΠΗΤ σε σένα, από τη στιγμή που ούτως ή άλλως θα γεννήσεις νωρίτερα! Σίγουρα υπάρχουν γυναίκες με αντίστοιχες περιπτώσεις που γέννησαν αρκετά νωρίτερα από την ΠΗΤ οπότε θα προβλέπεται και αυτό! Δε βρίσκω κι εγώ το λόγο να το αλλάξετε, αφού ούτως ή άλλως δε θα ισχύει η ΠΗΤ σε σένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...! Καταρχάς για το θέμα του ύπνου κι εγώ τραβάω τα πάνδεινα. Το θέμα είναι ότι εγώ ξυπνάω ανά μία ώρα για τουαλέτα....είναι αρκετά κουραστικό από μόνο του αυτό 🤣 αλλά αυτό που εμένα πονάει πολύ,ενώ πρόσφατα πήραμε κρεβάτι και στρωμα καινούριο,είναι η μέση...με πονάει τρομερά... Βέβαια σε αυτό βλέπω να με βοηθάει πολύ το μαξιλάρι το απλό ανάμεσα στα ποδια!!!! Τόσο πόνο στη μέση έχετε κι εσείς;

Λοιπόν, Doppler τώρα!!! 

Εντάξει ήταν πολύ ωραία είδαμε τη φατσούλα της μικρής μας μυτούλα σαν του άντρα μου μαγουλαρας σαν εμένα όμως!!! Χαχχαχαχα 

Αλλά χάρηκα τόσο μα τόσο πολύ που βγήκε ένα άριστο μωρό....δεν μπορείτε να φανταστείτε! 

Τα κιλά της είναι 2.070 γρ. !!!

Τελικά η Πητ μου είναι 27/3 . Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου το είχε καταλάβει και με έβαλε να ρωτήσω χτες και δυστυχώς για κάποιον λόγο δεν εκτυπώθηκε στο χαρτί στην αυχενική ενώ ο εμβρυομητρικος το είχε σημειώσει. 

Οπότε αυτό τα αλλάζει όλα γιατί μια εβδομάδα είναι μια εβδομάδα για εμάς που παλεύουμε με νύχια και με δόντια να την κρατήσουμε μέσα ...είναι αρκετά ανεπτυγμένη για να βγει έστω και νωρίτερα! 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ένα μωρό που θέλει να βγει ...ο πλακούντας είναι πολύ καλός και το υγρό...δεν την πιέζει κάτι...συσπάσεις δεν έχω προς το παρόν ..

Δυστυχώς η μαμά δεν ανταποκρίνεται...γιατί όσο μεγαλώνει με πιέζει και με την πρόπτωση οι γιατροί φοβούνται μην επιβαρυνθεί το θέμα κατω...λυπάμαι λίγο που δεν την αφήνω αλλά ο,τι πει ο γιατρός δεν ξερω πραγματικά ... Ίσως αυτά τα δεδομένα μας πάνε στις 36 εβδομάδες και ποιος ξέρει σιγά σιγά και 37.... Μακάρι... Αυτά λοιπόν τα νέα μου!!! 💓💓💓Περιμένω το κουκλάκι μου μωρεεεε

Τώρα βέβαια έχω ένα ερώτημα...με την αλλαγή Πητ αλλάζει και η άδεια μητρότητας κι εγώ είμαι ήδη σε αναρρωτική....θα έχω θέμα τώρα με την αναρρωτική που πέφτει πάνω στην άδεια μητρότητας;;;;ιδού η απορία!!!!!!! 

 

 

 

Μπράβο κοριτσακι μου, πολύ χαίρομαι που είναι τέλειο το μωρακι σας!! Όλα καλά θα πάνε!! Έχει πάει και πάνω από 2 κιλακια, τέλεια, τέλεια!! Να μην αγχώνεσαι και να ξεκουράζεσαι!! Τώρα για την αναρρωτικη, δεν ξέρω πραγματικά.. μήπως να πάρεις στο ΕΦΚΑ να ρωτήσεις? Να είσαι σίγουρη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνιτσες μου καλησπέρα σας!!! 

Βλέπω όλα πηγαίνουν ρολόι!!! Πολύ χαίρομαι γι'αυτό!!! 

@Διόνη μου η μικρή σου εξαιρετική! Φτου φτου να μην την ματιαξουμε... Δώσε της ένα φιλάκι από την θεία Χρύσα!!! 😘😘😘 Μπράβο βκαι στα δύο κορίτσια μου που κάνουν υπομονή.  Όπως είπαν και οι υπόλοιπες φιλεναδιτσες μας χαλάρωσε και άσε τα πράγμα να έρθουν όπως θέλει ο Θεουλης. Άλλωστε μέχρι στιγμής παρόλες τις δυσκολίες όλα εξελίσσονται τέλεια! 

Κορίτσια με τον ύπνο έχω θέμα κι εγώ. Όπως είπατε βάζω ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια μου αλλά δεν με βοηθάει πάντα. Κι εγώ νιώθω το βράδυ λες και περπάταγα ώρες ολόκληρες. Τώρα τελευταία με πονάνε πολύ οι προσαγωγοι και η μεσουλα μου!!! Κι εγώ μπρούμυτα μια ζωή κοιμόμουν και τώρα άστα. Ανάσκελα ενώ με βολεύει φουλ, δεν κοιμάμαι  για δύο λόγους γιατί κι εγώ έχω διαβάσει ότι δεν κάνει και γιατί κάθε φορά ου κοιμάμαι ανάσκελα βλέπω ένα συγκεκριμένο όνειρο ότι δεν μπορώ να κουνηθώ ούτε να μιλήσω και πετάγομαι στον ύπνο μου και νομίζω πως δεν είναι καλό. 

@Tinkerbelly πολύ ωραία που οι μετρησουλες σου είναι όλες καλές έτσι να συνεχίσεις σου εύχομαι!!! 

@Sandyb αγάπη πριν λίγο καιρό ένιωθα ακριβώς το ίδιο με εσένα. Μόλις χαλάρωσα λίγο την καθημερινότητα μου εξαφανίστηκαν τα πετρωματακια αυτά έχω πολλές μέρες που δεν τα νιώθω. Οπότε μήπως να έριχνες λίγο ρυθμούς και εσύ; Ξέρω είναι δύσκολο αν δεν έχεις βοήθεια, αλλά κάποια πράγμα κάνε πως δεν τα βλέπεις. Εγώ έβαζα σκούπα κάθε μέρα τώρα βάζω μέρα παρά μέρα (γιατί μου είπε η γιατρός ότι η σκούπα είναι από τις πιο ύπουλες δουλειές γιατί κουράζει πολύ την κοιλίτσα μας) 

@Tvzαχ μεγάλωσαν και τα δικά σου τα ζουζουνακια!!! Τι ωραία όταν μπαίνουν όλα σε μια σειρά μπορείς και εσύ να πάρεις μια ανάσα βρε αδερφέ... Κι εμείς σιγά σιγά μαζεύουμε τα πράγματα που είναι ένα βάλουμε μέσα στο δωματιακι της μπεμπουλας μας!!! 

Σήμερα έπλυνα τα υφάσματα από το ριλαξ και από το καθισματακι αυτοκινήτου. Και τελαθηκα 😂😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Διόνη μου!!!

Με την τουαλέτα έχω κι εγώ θέμα γιατί η μικρή πιέζει και κατουριέμαι!! Κ στην πρώτη εγκυμοσύνη έτσι, νομίζω το έχουν όλες οι έγκυες!!😄 Η μέση μου δε με πονάει καθόλου ούτε την πρώτη φορά πόναγε, είναι κ θέμα οργανισμού μάλλον!
Με πονάει το διάφραγμα καμιά φορά λόγω του ότι το πιέζει η μήτρα κ είναι ενοχλητικό☹️

Υπέροχα τα νέα του Doppler σου!! Μπράβο που η μικρούλα είναι μια χαρά και μεγαλώνει όπως πρέπει!!😊😀✌️❤️💞 Και ευτυχώς που δε θέλει να βγει τόσο νωρίς χαχα!! Φαντάζεσαι να σου έσπαγαν τα νερά χτύπα ξύλο ή να είχε γεράσει ο πλακούντας από τώρα ή χίλια δυο; Εκεί θα είχες πρόβλημα! Ας είναι η μικρούλα καλά και να μεγαλώνει όπως πρέπει💓 Είναι πολύ νωρίς ακόμα! Σε 1 μήνα που είναι να στο πάρει δε ξέρεις τι γίνεται!!

27/3 είχα κι εγώ ΠΗΤ την προηγούμενη φορά! Λοιπόν για εσάς είναι πολύ σημαντική και η 1 εβδομάδα όπως λες!! Και αφού σου λέει ο γιατρός σου ότι μεγαλώνοντας το μωρό σε επιβαρύνει, τότε να ακούσεις το γιατρό σου γλυκιά μου. Όποτε και να βγει από δω και πέρα θα επιβιώσει, αυτό να σκέφτεσαι. Και όσο περισσότερο την κρατήσετε κέρδος είναι για το κοριτσάκι, να αναπτυχθούν τα πνευμόνια της να πάρει λίγο βάρος και αν καταφέρετε να τη γεννήσεις στις 36 ή 37 μπορεί να μη μπει καν θερμοκοιτίδα! 💗 Να μην αγχώνεσαι να κάνεις ό,τι είναι καλύτερο και για τις δυο σας, ο γιατρός σου φαίνεται ότι το προσπαθεί να σε αφήσει όσο περισσότερο γίνεται οπότε εμπιστεύσου τον, μην κάνεις κάτι που θα είναι επικίνδυνο για σένα, έφτασες ήδη μακριά!❤️

Όσο για την αναρρωτική συμφωνώ κι εγώ ότι δεν έχει τόσο νόημα η ΠΗΤ σε σένα, από τη στιγμή που ούτως ή άλλως θα γεννήσεις νωρίτερα! Σίγουρα υπάρχουν γυναίκες με αντίστοιχες περιπτώσεις που γέννησαν αρκετά νωρίτερα από την ΠΗΤ οπότε θα προβλέπεται και αυτό! Δε βρίσκω κι εγώ το λόγο να το αλλάξετε, αφού ούτως ή άλλως δε θα ισχύει η ΠΗΤ σε σένα! 

Κορίτσι μου πραγματικά σε ευχαριστώ για όλα τα καλά λόγια.... Είναι όπως τα λες ακριβώς... Έχεις καταλάβει πάνω-κάτω ποιοι είναι οι φόβοι μου!!! Αλλά θα ακολουθήσω το γιατρό και συμβουλές του εννοείται Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο!!! 

Δηλαδή σου είπε και εσένα 27/3 ;;; Τι τέλεια!!!! Άντε να δούμε και το δικό σου Doppler αύριο εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

Ναι η αλήθεια είναι ότι το σκεφτηκα! Αλλά δεν θα έχω θέμα μετά;;; Πάλι δε θα πρέπει να το αλλάξω; Αυτό σκέφτομαι! Γιατί υποτίθεται θα βγει η άδεια τοκετού και λοχείας. ....απ' όσο ξέρω χρήματα δε θα χάσω ούτε μέρες....έχετε δίκιο σε αυτό αλλά ίσως είναι ταλαιπωρία... Λοιπόν , ίσως να το αφήσω και να μιλήσω με το γιατρό την άλλη εβδομάδα να μου πει κι αυτός τη γνώμη του γιατί έχετε δίκιο κι εσύ και η @Sandyb που μου το αναφέρατε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...