Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

Κορίτσια μου σήμερα θα πάω να διαλέξω κούνια κ έχω την εξής απορία μετά από αρκετή έρευνα στο ίντερνετ,τι στρώμα διαλέγουμε; Τι χαρακτηριστικά δλδ να έχει εκτός από ανατομικό; Οι τιμές ποικίλλουν δλδ υπάρχουν κ με 60 ανατομικά κ με 200. Εγώ θα ήθελα κάτι βατό γιατί χρειαζόμαστε 2 αλλά οπωσδήποτε καλής ποιότητας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Ντριμερακι καλημέρα!! Που έχεις ακριβώς πόνο;;;; Μαγνήσιο παίρνω ναι .. λοιπόν γενικά στην κοιλιά ειδικά το πρωί όταν ξυπνάω έχω πόνο...δεν ξέρω γτ...μετά όμως με αφήνει... Είναι κάπου κάτω χαμηλά....σαν να πιανομαι...πρέπει λίγο να σηκωθώ να πάω μέχρι μπάνιο και κάπως έτσι με αφήνει....εσένα πως είναι...;

Κι εμένα είναι χαμηλά στην κοιλιά, αλλά δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω ρε συ. Δεν είναι πόνος έντονος, ούτε μυϊκός πιο πολύ θα έλεγα ως μοιάζει σαν να μαζεύεται η μπέμπα σε ένα σημείο και να μου ασκεί πίεση. Ναι είναι για πολύ λίγο κάποια δευτερόλεπτα. Αλλά κάνει αισθητή την παρουσία του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα.. πως είστε? Πινακίδα δεν έχω νιώσει, ούτε μαγνήσιο περνώ.. όσο για τα ένσημα, εγώ μπήκα στον gov και τα βρήκα όλα εκεί και τα μέτρησα κάπως.. αλλά εντάξει ήμουν και 2,5 χρόνια στη δουλειά μου.. πήγα χθες στον γιατρό κ εγώ, είδαμε τον μπεμπουλη μας, είναι "θηρίο ανήμερα" όπως είπε ο γιατρός.. 951 γραμμάρια, όλα τέλεια.. τώρα για το ζάχαρο, τελικά τα όρια είναι αυτά που είπε το ντριμερακι, οπότε είναι αναιβασμενη λίγο μόνο η τιμή της 1ης ώρας..  δεν χρειάζεται να κάνω κάτι πέρα από παρακολούθηση στο σπίτι για 10 μέρες και μετά βλέπουμε.. αν δεν πάει καλά, θα πάω σε ενδοκρινολόγο για διατροφή, αν πάει καλά, όλα καλά.. το άλλο όμως που πρέπει να παρακολουθήσω είναι κ η πίεση μου.. όταν πήγα , είχα 16 + 9.. βέβαια, έτρεχα καθώς είχαμε αργήσει με την κίνηση, και είχα άγχος πολύ.. μόλις κάναμε τον υπερυχο έπεσε κατευθείαν στο 13.. και πιο μετά που πήγα σπίτι, μια χαρά φυσιολογική.. ο γιατρός είπε ότι ξέρει πως ήταν από το άγχος μου, αφού ξέρει πως πάω εκεί κάθε φορά, αλλά θα την παρακολουθήσω κ αυτή μαζί με το ζάχαρο.. 

Τέλεια πολύ χαίρομαι που δεν είναι τίποτα... Τέλεια κιλακια θεέ μου πως μεγαλώνουν έτσι τα άτιμα... 

Μια χαρά θα κάνεις τις μετρησουλες σου και όλα ωραία και καλά... Καλά με την πίεση εγώ αυτό παθαίνω πάντα όχι 16 βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να ανέβει τόσο η πίεση μου γιατί γενικά είναι πολύ χαμηλή αλλά συνήθως έχω 14 και 8 και στο σπίτι έχω 10 με 6. Αυτό το παθαίνω από παιδί οπότε της το είπα από την αρχή. Οπότε μετράω τυπικά εκεί την πίεση και την ελέγχω στο σπίτι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Για τον λόξυγκα...ναι...νιώθω κάτι συνέχεια το οποίο είναι εντελώς ρυθμικό...πιστεύω είναι λόξυγκας.αλλα κι εγώ καμιά φορά απορώ μην είναι κάτι άλλο...όμως να συμβαίνει κάθε μέρα ;;; Και δυο φορές τη μέρα κάποιες φορές;;;δε νομίζω. Πρέπει να είναι λόξυγκας γιατί μεγαλώνουν τα πνευμόνια τους.

Πολύ χαίρομαι που δεν είμαι μόνη! Έτσι κάτι εντελώς ρυθμικό... Αχ τα γλυκουλια μου έχουν λοξιγκα. 😂😂😂 Μου φαίνεται πολύ αστείο 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Κι εμένα είναι χαμηλά στην κοιλιά, αλλά δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω ρε συ. Δεν είναι πόνος έντονος, ούτε μυϊκός πιο πολύ θα έλεγα ως μοιάζει σαν να μαζεύεται η μπέμπα σε ένα σημείο και να μου ασκεί πίεση. Ναι είναι για πολύ λίγο κάποια δευτερόλεπτα. Αλλά κάνει αισθητή την παρουσία του.

Αν είναι η μπέμπα τόσο χαμηλά, τότε είναι αυτό που λες ότι κουνιέται ή αλλάζει πλευρό κ σε πιέζει σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Εμένα να φανταστείς ο μπέμπης που είναι χαμηλά, πολλές φορές με κλωτσαει προς τα μέσα κ καμία φορά δίνει κ καμία στην ουρήθρα!! Οπότε είμαι όλη την ώρα τουαλέτα, ειδικα όταν στέκομαι όρθια γιατί νομίζω ότι κατουριεμαι όλη την ώρα. Η μπέμπα που είναι πιο ψηλά πάλι, όταν κουνιέται κ στέκεται σε ένα σημείο,γίνεται κάπως σαν μπάλα αλλά επειδή είναι πάνω από τον αφαλό να καταλάβεις φαίνεται αρκετά όταν σφηνώνει κάπου..αφού ο γιατρός μου επιασε την κοιλιά με το χέρι του κ λέει να εδώ είναι ένα χεράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια εγώ έκλεισα εξέταση Doppler. Εσείς που γεννατε αρχές του Απρίλη κλείσατε;;; Εμένα μου βγήκε 31/1 . Έχω περιέργεια να δω πως θα είναι η μικρούλα στη φατσούλα της πέρα από το ότι θέλω να δω αν είναι όλα καλά εννοείται! 

 

Επίσης @Dreamer1 αγαπάκι μου βάλε το πινάκακι με τις ημερομηνίες μας εάν μπορέσεις ♥️♥️♥️... Το πεθύμησα.....να θυμηθουμε και ποσο είναι η κάθε κοπελίτσα...

Εγώ έχω 8/2 το ραντεβού για το ντοπλερ... Ρε συ μας έχεις προσπεράσει όλες... Όλα τα κάνεις πιο νωρίς... 😂😂😂

Το σκεφτόμουν κι εγώ Διονακι τώρα θα το ψάξω σήμερα είπα δεν θα κάνω τίποτα όλη μέρα οπότε έχω άπλετο χρόνο... 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Τέλεια πολύ χαίρομαι που δεν είναι τίποτα... Τέλεια κιλακια θεέ μου πως μεγαλώνουν έτσι τα άτιμα... 

Μια χαρά θα κάνεις τις μετρησουλες σου και όλα ωραία και καλά... Καλά με την πίεση εγώ αυτό παθαίνω πάντα όχι 16 βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να ανέβει τόσο η πίεση μου γιατί γενικά είναι πολύ χαμηλή αλλά συνήθως έχω 14 και 8 και στο σπίτι έχω 10 με 6. Αυτό το παθαίνω από παιδί οπότε της το είπα από την αρχή. Οπότε μετράω τυπικά εκεί την πίεση και την ελέγχω στο σπίτι... 

10 και 6 έχω κ εγώ πάντα!!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dreamer1 είπε:

Εγώ έχω 8/2 το ραντεβού για το ντοπλερ... Ρε συ μας έχεις προσπεράσει όλες... Όλα τα κάνεις πιο νωρίς... 😂😂😂

Το σκεφτόμουν κι εγώ Διονακι τώρα θα το ψάξω σήμερα είπα δεν θα κάνω τίποτα όλη μέρα... 😂

Στις πόσες εβδομάδες γίνεται το doppler? Μετά τις 32?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι το μωρό σε αυτό το σημείο; Εγώ τους παλμούς κ των 2 τους πιάνω πια με το χέρι μου. Ακουμπάω 2 δάχτυλα δλδ κ τους πιάνω,ξέρω κ περίπου που ειναι, έχω δει το γιατρό που κάνει τον υπέρηχο!!

Αλήθειαααααα πλάκα κάνεις... 😯😯😯 Έχω ενθουσιαστεί με αυτό που μου λες. Δεν είμαι σίγουρη πάντα αν είναι εκεί η μπεμπουλα μου θα το τσεκαρω όμως... Μου έδωσες τροφή τώρα όλη μέρα με αυτό θα ασχολούμαι... 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Μπορείς να βγάλεις την κάρτα με 30 ευρώ το χρόνο που σου δίνει έκπτωση έως 50% όλο το χρόνο στα προϊόντα τους. Ακόμα κ σε ρούχα για εμάς,εγώ πήρα ένα φόρεμα 12€ κ ένα σουτιέν, σαν μπουστακι άλλα τόσα νομίζω. Αξίζει τα λεφτά της θεωρώ. Ναι το πήραμε το καρότσι μας, θα μας το φέρει σήμερα σπίτι γιατί είναι 2 κούτες πιο ψηλές από πλυντήριο να φανταστείς κ δεν χωρούσαν στο αυτοκίνητο.. είναι ο σκελετός,2 αυγά,2 Πορτ μπεμπέ κ 2 καθίσματα,όσο να ναι θέλουν χώρο!! Πολύ καλό μαγαζί κ καλός κύριος ο ιδιοκτήτης, πληρωσαμε με μετρητά μας έκανε δώρο την αλλαξιερα,αυτό που είναι σαν μαξιλάρι εννοώ κ επιπλέον έκπτωση!! Σήμερα θα πάμε για κούνια γιατί χθες μετά το 2ωρο τα φτυσα, δεν άντεχα άλλο!!

Ααααα θα το δω κι εγώ αυτό γιατί εννοείται ότι συμφέρει και σίγουρα θα χρειαστείς όλο το χρόνο πραγματακια... Και 50% είναι πολύ καλή έκπτωση... 

Με γειαααααα η κατοτσαρα σας!!! Αχ τι τέλεια θεέ μου καλές βόλτες να έχετε... Μπράβο τον κυριουλη!!! 

Με το καλό και η κούνια. Θα πάρετε μια μεγάλη ή δύο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Κορίτσια μου σήμερα θα πάω να διαλέξω κούνια κ έχω την εξής απορία μετά από αρκετή έρευνα στο ίντερνετ,τι στρώμα διαλέγουμε; Τι χαρακτηριστικά δλδ να έχει εκτός από ανατομικό; Οι τιμές ποικίλλουν δλδ υπάρχουν κ με 60 ανατομικά κ με 200. Εγώ θα ήθελα κάτι βατό γιατί χρειαζόμαστε 2 αλλά οπωσδήποτε καλής ποιότητας!!

Από αυτά που έχω ακούσει συχνά αναφέρεται ο κοκοφοίνικας, αλλά δεν έχω ιδέα.  Κι εμείς θα πάμε αύριο για καρότσι και στρώμα και έλεγα σήμερα να καθίσω να ψάξω για το στρώμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

10 και 6 έχω κ εγώ πάντα!!! 🥰🥰🥰

Η γιατρός μου μου λέει ότι είναι πολύ καλό για την εγκυμοσύνη να έχουμε χαμηλή-καλη πίεση... ❤️❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Στις πόσες εβδομάδες γίνεται το doppler? Μετά τις 32?

Από την 28 μέχρι τις 32 γίνεται. Εγώ θα είμαι 32+2 αν δεν κάνω λάθος όταν θα πάω. τι πότε θα πάει μια γυναίκα Πιστεύω είναι ανάλογα με την περίπτωση. Δηλαδή αν έχεις κάποιο θεματακι ή έχει δει κάτι στην β επιπέδου μπορεί να σου πει να πας ιό νωρίς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2021 at 6:36 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Πινακακι με τις μέλλουσες μανουλες!!! ❤️💙💜🌹🎉

 @Princess281/4 ❤️

@Διόνη 3/4 ❤️

@Dreamer1 3/4 ❤️

@Tvz 9/4 ❤️ & 💙

@danceroce 9/4 ❤️

@MrsD 12/4 💙

@Vera87 17/4 💙

@Kanelaa 19/4 💙

@Κουνελακι36 22/4 💙

@Tinkerbelly 22/4

@Sandyb 27/4 💙

 

 

Το ξανά έφτιαξα κοτιτσια μου! Το έβαλα και στην πρώτη σελίδα για να μπορούμε εύκολα να το βλέπουμε οπότε θέλουμε... Άμα ξεχνάω κάποια ζητάω συγνώμη από τώρα και πείτε το μου να την συμπεριλάβω! 

@EvakiKrtρε συ την δική σου ΠΗΤ δεν την  βρίσκω συγνώμηηηηηη θέλεις να μου την ξαναπείς πλιζ;;;; 💜💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσο ξέρω τα επιδόματα είναι 2 . 

Επίδομα κύησης κ επίδομα λοχείας. 

Επισυνάπτω ένα έντυπο να τα τα δεις αναλυτικά! 

received_965351570747581.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Το ξανά έφτιαξα κοτιτσια μου! Το έβαλα και στην πρώτη σελίδα για να μπορούμε εύκολα να το βλέπουμε οπότε θέλουμε... Άμα ξεχνάω κάποια ζητάω συγνώμη από τώρα και πείτε το μου να την συμπεριλάβω! 

@EvakiKrtρε συ την δική σου ΠΗΤ δεν την  βρίσκω συγνώμηηηηηη θέλεις να μου την ξαναπείς πλιζ;;;; 💜💜💜

Δε πειράζει!  30/4 ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, πήγα κ γω στο γιατρό, όλα καλά,  815 γρ είμαστε, κ έχουμε πολύ μακρυα δάχτυλα, είπε ο γιατρός να τον γράψω μπάσκετ χαχα !! Του ζήτησα να κάνω ένεση αντιρεζους πριν τη γέννα κ είπε οκ !

Απο πονακια, εγώ έχω τα ίδια απ'τον 4ο, το πρωί χαμηλά στη κύστη γιατί έχει γεμίσει κ πονάει μέχρι να αδειάσει, ύστερα περνάει κ είμαι οκ! Κ μετά το βράδυ κάθε βράδυ, αν είμαι ξαπλα η καθιστή όλα οκ, αν ομως περπατήσω (πχ 15λ περπάτημα απ'το σπίτι ως το γιατρο), αρχίζω να νιώθω βάρος χαμηλά, πετρωματακια στο στομαχι, τράβηγμα στους μυες κ πόνους που δεν υποχωρούν αν δεν ακινητοποιηθω.. Ο γιατρός είπε ότι οι πόνοι χαμηλά βαθεια είναι το κεφάλι του μωρού στη λεκανη που κουνιέται κ "χτυπαει" τριγύρω κ να αγοράσω ένα σαν βρακί με δυχτι να πιάνει ολη τη κοιλιά κ να την ακινητοποιεί κ θα με βοηθήσει. Θα το δοκιμάσω γιατί για άνθρωπος που περπατούσα για ώρες στη δουλειά μου κακοφαινεται να σέρνομαι κάθε βραδυ..  

Ελπίζω να βοήθησα!!

Υγ μαγνήσιο παίρνω απ'τον 2ο μήνα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Μπορείς να βγάλεις την κάρτα με 30 ευρώ το χρόνο που σου δίνει έκπτωση έως 50% όλο το χρόνο στα προϊόντα τους. Ακόμα κ σε ρούχα για εμάς,εγώ πήρα ένα φόρεμα 12€ κ ένα σουτιέν, σαν μπουστακι άλλα τόσα νομίζω. Αξίζει τα λεφτά της θεωρώ. Ναι το πήραμε το καρότσι μας, θα μας το φέρει σήμερα σπίτι γιατί είναι 2 κούτες πιο ψηλές από πλυντήριο να φανταστείς κ δεν χωρούσαν στο αυτοκίνητο.. είναι ο σκελετός,2 αυγά,2 Πορτ μπεμπέ κ 2 καθίσματα,όσο να ναι θέλουν χώρο!! Πολύ καλό μαγαζί κ καλός κύριος ο ιδιοκτήτης, πληρωσαμε με μετρητά μας έκανε δώρο την αλλαξιερα,αυτό που είναι σαν μαξιλάρι εννοώ κ επιπλέον έκπτωση!! Σήμερα θα πάμε για κούνια γιατί χθες μετά το 2ωρο τα φτυσα, δεν άντεχα άλλο!!

Αχ τι ωραία αγάπη που σου έκαναν δώρο αλλαξιέρα!!!!!! Μπράβο!!! Γλίτωσες κι από αυτό.

στις πριν 21 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Διονακι κι εγώ πιο μεγάλα τα πήρα γιατί κάθε φορά η γιατρός μας λέει τι ψηλό μωρά είναι αυτό κλπ κλπ και η μαμά μου την είχε πατήσει ετσιυ με την αδερφή μου που γεννήθηκε 56εκ 😂😂😂και δεν της έβαλε σχεδόν τίποτα από αυτά που της είχε πάρει... Οπότε λέω καλύτερα λίγο μεγάλα παρά να μου μείνουν στην άκρη.

Ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ...λέω ας τα φορέσει λίγο αφού της τα παίρνουμε που της τα παίρνουμε!!!

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Το πήραμε το καροτσι, θα μας το φέρουν σήμερα σπίτι..ήταν αρκετά μεγάλες οι κούτες για να μπει στο αυτοκίνητο!! Θέλω πολύ να ξεκινήσω να ετοιμάζω αλλά δεν έχουμε μετακομίσει ακόμα. Θέλω να διαλέξω κ κούνια,θα πάμε σήμερα να ξεκινήσει να έρχεται σιγά σιγά κ για τα ρουχαλακια δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα κατά πάσα πιθανότητα orchestra θα καταλήξω που έχουν κ 3πλα σετάκια σε φορμακια κ σε καλή τιμή για να βολευτουμε κ στην άποψη της ποσότητας!! Κ εγώ έτσι έλεγα 62 να τα πάρω αλλά μετά σκέφτηκα ότι είναι 2 κ μπορεί να είναι πιο μικρα οπότε θα πάρω κ κάποια 52 εκ αλλά λίγα, μια 4αδα στο καθένα κ βλέπουμε. Γιατί αφού βγουν από το μαιευτήριο μεγαλώνουν γρήγορα θεωρώ!! Τώρα όσο για τον παλμό, ενώνω 2 δάχτυλα όπως κάνουμε κ για τον δικό μας παλμό κ πιέζω τη κοιλιά μου σε διάφορα σημεία,μαλακά μην φανταστείς, μέχρι να νιώσω τον χτύπο. Την πρώτη φορα, έπιασα της μικρής που είναι δίπλα στον αφαλό μου κ είναι λεπτό το δέρμα οπότε είναι εύκολο κ μετά έψαξα κ βρήκα κ του μπέμπη. Τώρα πια τους ακούει κ ο άντρας μου τους χτύπους αν ακουμπήσει το αυτί του στην κοιλιά μου. Ίσως αυτό σε βοηθήσει αν δεν θυμάσαι σε ποιο σημείο έβαλε ακριβώς ο γιατρός τον υπέρηχο για να ακούσετε την καρδιά.

Ααα έχεις δίκιο...εσένα ίσως βγούνε λίγο πιο μικρουλια αγαπάκι καλά έκανες και πήρες μικρότερα νούμερα! Δεν το είχα σκεφτεί! 

Οσο για την κάρτα ορκεστρα την είχα βγάλει κι εγώ και ψώνισα κι εγώ από εκεί κάτι φορμακια εσώρουχα. Απλά νομίζω σα νούμερα σε σχέση με αλλού είναι λίγο μικρά...πήρα 3 μηνών και φαίνεται να είναι για νεογέννητα ... Δεν ξέρω ... Αν θες να σου πω ακριβώς το νούμερο που πήρα να ξέρεις κι εσύ. Θα πάω να το κοιτάξω! Επίσης μία ξαδέρφη του άντρα μου μου έδωσε δύο από ορκεστρα τα οποία είναι για νεογέννητο και φαίνεται ότι είναι κούκλας 🤣 Και μου είπε στα δίνω μήπως της τα φορέσεις εσύ γιατί εγώ δεν της φόρεσα ...δεν ξέρω αν θα πας από κοντά η θα τα παραγγείλεις...όμως τώρα βρε αγάπη εσύ έχεις και διδυμακια...απλά θα σου πρότεινα αν πάρεις μικρά νουμερακια μην πάρεις πολλά από αυτά ...απλά ναι κάνε αυτό που λες πάρε κάνα σετακι μικρά και τα άλλα πάρτα ένα τσακ πιο μεγάλα. Αν πας πιστεύω θα τα δεις κιόλας!

 

Ρεεεεε αχ θα το κάνω τώρα.....να δω αν θα μπορέσω να το ακούσω! Μακάρι!!!!θα βάλω και τον άντρα μου τώρα που δε δουλεύει!!!

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Κορίτσια μου σήμερα θα πάω να διαλέξω κούνια κ έχω την εξής απορία μετά από αρκετή έρευνα στο ίντερνετ,τι στρώμα διαλέγουμε; Τι χαρακτηριστικά δλδ να έχει εκτός από ανατομικό; Οι τιμές ποικίλλουν δλδ υπάρχουν κ με 60 ανατομικά κ με 200. Εγώ θα ήθελα κάτι βατό γιατί χρειαζόμαστε 2 αλλά οπωσδήποτε καλής ποιότητας!!

Σε στρώμα δεν ξέρω καθόλου αγαπάκι μου.... πηγές τελικά;;;; Εμάς αυτός απλά όταν πήγα να ψωνίσω τα άλλα μας είπε ότι έχει και με 50 ευρώ στρώμα.επειδη την κούνια θα την πάρουμε από τον ίδιο. Αλλά δεν σταθήκαμε στην κούνια ούτε στο στρώμα πολύ ώρα γιατι θα ξαναπάμε.εσεις καταλήξατε;;

στις πριν 21 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Κι εμένα είναι χαμηλά στην κοιλιά, αλλά δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω ρε συ. Δεν είναι πόνος έντονος, ούτε μυϊκός πιο πολύ θα έλεγα ως μοιάζει σαν να μαζεύεται η μπέμπα σε ένα σημείο και να μου ασκεί πίεση. Ναι είναι για πολύ λίγο κάποια δευτερόλεπτα. Αλλά κάνει αισθητή την παρουσία του.

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Εγώ έχω 8/2 το ραντεβού για το ντοπλερ... Ρε συ μας έχεις προσπεράσει όλες... Όλα τα κάνεις πιο νωρίς... 😂😂😂

Το σκεφτόμουν κι εγώ Διονακι τώρα θα το ψάξω σήμερα είπα δεν θα κάνω τίποτα όλη μέρα οπότε έχω άπλετο χρόνο... 😂

Ναι κάπως έτσι είναι...βέβαια δεν κρατάει δευτερόλεπτα...κάνα διλεπτο σίγουρα...και χτυπάει τακ τακ τακ τακ και τώρα το πρωί ας πούμε εδώ είμαστε ακόμα στο κρεβάτι με τον άντρα μου και με το που ξύπνησα του λέω πιάσε έχει λόξυγκα. Χαχαχαχα πρέπει να είναι λόξυγκας αυτό...κάποιες φορές όμως νιώθω κι εγώ σαν να είναι έτοιμη να βγάλει το πόδι της έξω από την κοιλιά...δίνει μεγάλη πίεση σε ορισμένα σημεία.

 

Χαχαχχαα ρε αγαπακι ειλικρινά περίμενα Doppler εμείς δύο να έχουμε κοντά κοντά χαχαχαχα μα πως με έβαλαν πάλι τόσο νωρίς;;;;;; Δεν ξέρω αυτοί στο κέντρο εμβρυομητρικος με έβαλαν νωρίς αυτό δεν το ζήτησα εγώ 🤣🤣🤣🤣 

Έχω πάρει τόσο φόβο ότι θα γεννήσω και δε θα προλάβω που τα έχω κάνει όλα νωρίς. Καλά γενικά είμαι και του προγράμματος και λειτουργώ και στα οικονομικά του σπιτιου με πρόγραμμα πιστεύω και προβλήματα να μην είχα αγορές κάπου τώρα θα τις είχα κάνει...αλλά ίσως να μην είχα πλύνει όλα τα ρούχα σεντόνια που τώρα τα έχω έτοιμα χαχαχαχχαχα 

Τι να σου πω βρε αγαπάκι;;;και στο τέλος λέει γεννάω τελευταία κι εσείς που είστε κοντά σε εμένα γεννατε πρώτες χαχαχαχα θα πέσει γελιο!!! 🤣🤣🤣

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Από όσο ξέρω τα επιδόματα είναι 2 . 

Επίδομα κύησης κ επίδομα λοχείας. 

Επισυνάπτω ένα έντυπο να τα τα δεις αναλυτικά! 

received_965351570747581.jpeg

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Λοιπόν, πήγα κ γω στο γιατρό, όλα καλά,  815 γρ είμαστε, κ έχουμε πολύ μακρυα δάχτυλα, είπε ο γιατρός να τον γράψω μπάσκετ χαχα !! Του ζήτησα να κάνω ένεση αντιρεζους πριν τη γέννα κ είπε οκ !

Απο πονακια, εγώ έχω τα ίδια απ'τον 4ο, το πρωί χαμηλά στη κύστη γιατί έχει γεμίσει κ πονάει μέχρι να αδειάσει, ύστερα περνάει κ είμαι οκ! Κ μετά το βράδυ κάθε βράδυ, αν είμαι ξαπλα η καθιστή όλα οκ, αν ομως περπατήσω (πχ 15λ περπάτημα απ'το σπίτι ως το γιατρο), αρχίζω να νιώθω βάρος χαμηλά, πετρωματακια στο στομαχι, τράβηγμα στους μυες κ πόνους που δεν υποχωρούν αν δεν ακινητοποιηθω.. Ο γιατρός είπε ότι οι πόνοι χαμηλά βαθεια είναι το κεφάλι του μωρού στη λεκανη που κουνιέται κ "χτυπαει" τριγύρω κ να αγοράσω ένα σαν βρακί με δυχτι να πιάνει ολη τη κοιλιά κ να την ακινητοποιεί κ θα με βοηθήσει. Θα το δοκιμάσω γιατί για άνθρωπος που περπατούσα για ώρες στη δουλειά μου κακοφαινεται να σέρνομαι κάθε βραδυ..  

Ελπίζω να βοήθησα!!

Υγ μαγνήσιο παίρνω απ'τον 2ο μήνα! 

Αααα αγαπάκι κατάλαβα εντάξει ! Ναι τα έχω υπόψιν μου αυτά! Ευχαριστούμε για τα δικαιολογητικά. Εμένα λογικά ξεκινάει το επίδομα κυοφορίας στις 5/2 . Και λένε μπαίνει πολύ γρήγορα σε σχέση με τις αναρρωτικες που παίρνω εγώ που κάνουν δέκα χρόνια. Για να δούμε! 

Αχου το μωρέ 815γρ πήγε;;; Μπράβο!!!! Με το καλό το μικρουλι σας!!!! Να είναι έτσι γερό. ♥️♥️💪

Δεν είναι εντυπωσιακό πως αλλάζει το σώμα ε;;;;; Αλλάζουν τα πάντα...μου το έλεγαν αλλά δεν το περίμενα έτσι. Δεν το έχω ακούσει αυτό το εσώρουχο δίχτυ. Αν είναι πάντως σαν τα κολάν εγκυμοσύνης που αγκαλιάζουν όλη την κοιλιά φαντάζομαι είναι πολύ βολικό!!!! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα Σάντυ μου. Ναι ναι θα το κοιτάξω τώρα λίγες μέρες χωρίς να κουράζομαι ιδιαίτερα, όπως είπε και εσύ και η tvz  μπορεί να είναι το έντερο, το οποίο δεν είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια. Κρυωσαν και λίγο τα ποδαράκια μου προχθές γιατί δεν ήθελα η μπέμπα να βάλω κάλτσες με ενοχλούσαν 😂😂😂 οπότε τώρα που τα σκέφτομαι όλα μαζί βγάζουν ένα νόημα... Κράμπες εεε; Πάλι καλά δεν έχω, αλλά αυτό που με πιάνει πολύ είναι πόνος στους γοφούς και μου είπε ότι είναι από την λεκάνη που μεγαλώνει... 

Αχ ναι ρε συ παθαίνω κράμπες και ξυπνάω από τον πονο μέσα στη νύχτα.. όλες και από κάτι έχουμε βλέπω.. η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκουράζομαι και πολύ μέσα στη μέρα και νόμιζα ότι είναι από αυτό αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι συχνό στην εγκυμοσύνη και θα με βοηθήσει το μαγνήσιο.. για να δούμε τώρα που το ξεκίνησα.. άσε που χτες ένιωσα για πρώτη φορά λίγο σαν να πέτρωσε η κοιλιά μου αλλά δεν είμαι σίγουρη.. ήταν σαν πίεση σε ένα σημειο χαμηλά στην κοιλιά.. θα δω αν θα το ξανά πάθω για να καταλάβω τι ήταν και αυτό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα.. πως είστε? Πινακίδα δεν έχω νιώσει, ούτε μαγνήσιο περνώ.. όσο για τα ένσημα, εγώ μπήκα στον gov και τα βρήκα όλα εκεί και τα μέτρησα κάπως.. αλλά εντάξει ήμουν και 2,5 χρόνια στη δουλειά μου.. πήγα χθες στον γιατρό κ εγώ, είδαμε τον μπεμπουλη μας, είναι "θηρίο ανήμερα" όπως είπε ο γιατρός.. 951 γραμμάρια, όλα τέλεια.. τώρα για το ζάχαρο, τελικά τα όρια είναι αυτά που είπε το ντριμερακι, οπότε είναι αναιβασμενη λίγο μόνο η τιμή της 1ης ώρας..  δεν χρειάζεται να κάνω κάτι πέρα από παρακολούθηση στο σπίτι για 10 μέρες και μετά βλέπουμε.. αν δεν πάει καλά, θα πάω σε ενδοκρινολόγο για διατροφή, αν πάει καλά, όλα καλά.. το άλλο όμως που πρέπει να παρακολουθήσω είναι κ η πίεση μου.. όταν πήγα , είχα 16 + 9.. βέβαια, έτρεχα καθώς είχαμε αργήσει με την κίνηση, και είχα άγχος πολύ.. μόλις κάναμε τον υπερυχο έπεσε κατευθείαν στο 13.. και πιο μετά που πήγα σπίτι, μια χαρά φυσιολογική.. ο γιατρός είπε ότι ξέρει πως ήταν από το άγχος μου, αφού ξέρει πως πάω εκεί κάθε φορά, αλλά θα την παρακολουθήσω κ αυτή μαζί με το ζάχαρο.. 

Ουαου!! Μπεμπαρος.. μπράβο βρε κορίτσι!! Όλα βαίνουν καλώς λοιπόν!! Αφού Και το ζάχαρο δεν ήταν ανησυχητικό.. με λίγη παρακολούθηση όλα σούπερ πάνε!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Μπορείς να βγάλεις την κάρτα με 30 ευρώ το χρόνο που σου δίνει έκπτωση έως 50% όλο το χρόνο στα προϊόντα τους. Ακόμα κ σε ρούχα για εμάς,εγώ πήρα ένα φόρεμα 12€ κ ένα σουτιέν, σαν μπουστακι άλλα τόσα νομίζω. Αξίζει τα λεφτά της θεωρώ. Ναι το πήραμε το καρότσι μας, θα μας το φέρει σήμερα σπίτι γιατί είναι 2 κούτες πιο ψηλές από πλυντήριο να φανταστείς κ δεν χωρούσαν στο αυτοκίνητο.. είναι ο σκελετός,2 αυγά,2 Πορτ μπεμπέ κ 2 καθίσματα,όσο να ναι θέλουν χώρο!! Πολύ καλό μαγαζί κ καλός κύριος ο ιδιοκτήτης, πληρωσαμε με μετρητά μας έκανε δώρο την αλλαξιερα,αυτό που είναι σαν μαξιλάρι εννοώ κ επιπλέον έκπτωση!! Σήμερα θα πάμε για κούνια γιατί χθες μετά το 2ωρο τα φτυσα, δεν άντεχα άλλο!!

Να σου πω την αλήθεια είχα κάρτα παλιότερα όταν είχα βαφτίσει ένα κοριτσάκι και είχα πάρει τα βαφτιστικά και διάφορα άλλα από εκεί όντως συμφέρει αλλά σταμάτησα να την ανανεώνω γιατί τα ρουχαλακια είχαν πολύ μικρή φόρμα και το κοριτσάκι πολύ μεγάλο για την ηλικία του οπότε κάπου δεν βόλευε πλέον και σταμάτησα να ψωνίζω από εκεί..θα ξανά δω τώρα μήπως μου αρέσει κάτι.. τέλεια με το καρότσι.. με γεια σας!! Ναι λογικό που να χωράνε όλα αυτά στο αυτοκίνητο.. κούνια βρήκες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ουαου!! Μπεμπαρος.. μπράβο βρε κορίτσι!! Όλα βαίνουν καλώς λοιπόν!! Αφού Και το ζάχαρο δεν ήταν ανησυχητικό.. με λίγη παρακολούθηση όλα σούπερ πάνε!! ❤️ 

❤️❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Από όσο ξέρω τα επιδόματα είναι 2 . 

Επίδομα κύησης κ επίδομα λοχείας. 

Επισυνάπτω ένα έντυπο να τα τα δεις αναλυτικά! 

received_965351570747581.jpeg

Καλημέρα κοριτσι..σου είπαν μήπως αν όλα αυτά τα δικαιολογητικά χρειάζονται ακόμα και αν κάνουμε την αίτηση ηλεκτρονικά? Γιατί από τον λογιστή της επιχείρησης έμαθα ότι έχουν απλοποιηθεί πολύ τα πράγματα αλλά δεν μου έχει στείλει ακόμα να με ενημερωσει ακριβώς τι να κάνω.. ας πούμε αυτό με τους γιατρούς έχει αλλάξει σίγουρα, εμένα είναι ιδιώτης και με τον καινούριο νόμο μπορεί να δώσει γνωμάτευση ευτυχώς..που να έψαχνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κοριτσι..σου είπαν μήπως αν όλα αυτά τα δικαιολογητικά χρειάζονται ακόμα και αν κάνουμε την αίτηση ηλεκτρονικά? Γιατί από τον λογιστή της επιχείρησης έμαθα ότι έχουν απλοποιηθεί πολύ τα πράγματα αλλά δεν μου έχει στείλει ακόμα να με ενημερωσει ακριβώς τι να κάνω.. ας πούμε αυτό με τους γιατρούς έχει αλλάξει σίγουρα, εμένα είναι ιδιώτης και με τον καινούριο νόμο μπορεί να δώσει γνωμάτευση ευτυχώς..που να έψαχνα?

Εννοείς Σάντυ μου να γίνεται πιο απλά ε; Κι εγώ κάτι τέτοιο πίστευα εντωμεταξύ με παράξενεψε που λέει ότι θέλει έντυπο συμπληρωμένο και από γιατρό και από εργοδότη. Πάντως τώρα γίνονται όλες με barcode και είναι πιο εύκολο. Στις 21 θα πάει ο άντρας μου ΙΚΑ.του είπα να ρωτήσει τι χρειάζεται για το επίδομα κυοφορίας για αρχή. Οπότε θα σας ενημερώσω κι εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Εννοείς Σάντυ μου να γίνεται πιο απλά ε; Κι εγώ κάτι τέτοιο πίστευα εντωμεταξύ με παράξενεψε που λέει ότι θέλει έντυπο συμπληρωμένο και από γιατρό και από εργοδότη. Πάντως τώρα γίνονται όλες με barcode και είναι πιο εύκολο. Στις 21 θα πάει ο άντρας μου ΙΚΑ.του είπα να ρωτήσει τι χρειάζεται για το επίδομα κυοφορίας για αρχή. Οπότε θα σας ενημερώσω κι εγω

Εμένα όταν είχα πάρει τηλ στο ΙΚΑ μου είχαν πει να πάω από εκεί να πάρω αυτό το χαρτί που συμπληρώνει γιατρός και εργοδότης και κάτι τέτοια.. ο λογιστής και η γραμματέας του γιατρού μου όμως μου είπαν ότι γίνονται όλα ηλεκτρονικά πλέον και πολύ εύκολα γιαυτο ρώτησα την ευα.. θα του πω να μου στείλει τη διαδικασία αναλυτικά αν και αργώ ακόμα αρχές Μαρτίου ξεκινάει αυτή η άδεια για μενα αλλά να έχουμε μια ιδέα ρε παιδί μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...