Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια κι εγώ μόνο Στρινγκ έβαζα αλλά τώρα κανονικά έβαλα δεν μπορώ με αυτά νιώθω με πιέζουν κιόλας...!!!!!!!!!

Γεια σου ναι έχεις δίκιο δεν είναι ότι πιο βολικό για τώρα...εγώ ακόμα φοραω ..αν και σήμερα πήρα μπραζιλ πρώτη φορά στην ζωή μου και μπουστακι από την λαϊκή πάλι πρώτη φορά ..μπορώ να πω τρελάθηκα με τα σχέδια και τα χρώματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα Σάντυ μου ! Θέλει χαρτί γιατρού,υστερα βεβαίωση εργοδότη,τώρα για εμάς τι έγκυες θέλει και υπέρηχο αλλά απ' ο,τι κατάλαβα το θες για τον άντρα σου ε;

Τον πρώτο μήνα που θα κάνεις αίτηση για άδεια πρέπει να σε πληρωσει μισά ο εργοδότης μισά το ΙΚΑ. Μετά εγώ που συνεχίζω με αναρρωτικες κάθε μήνα περνάω από επιτροπή και το ΙΚΑ με πληρώνει εξ ολοκλήρου . Βγαίνει ένα ποσό αναλογικά με το μισθό σου. Εγώ παίρνω 700 ευρώ και μου βγαίνει 557. Αα! Μην ξεχάσω!τις πρώτες τρεις μέρες δεν τις πληρώνει το ΙΚΑ τις πληρώνει ο εργοδότης στην πρώτη άδεια.

Όχι ο άντρας μου σιγά μη δικαιούται τίποτα είναι ελεύθερος επαγγελματίας χειρότερη ασφάλεια από το τεβε δεν υπάρχει... Για μένα το θέλω.. τώρα ειμαι ταμείο ανεργίας από το καλοκαίρι αλλά είχα μια πάρα πολύ καλή πρόταση για τη δουλειά και θέλω να δω τι δικαιούμαι γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσω για κάποιο διάστημα για να γεννήσω..άρα δεν είναι ακριβώς ολόκληρος ο μισθός ε? κατάλαβα πρέπει να τα υπολογίσω..μάλλον όμως δεν θα χρησιμοποιήσω αναρρωτικες θα πάω ίσως κατευθείαν για την άδεια τοκετού.. θα δω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Σε νιώθω τόσο πολύ! Ειδικά αυτό με τα εσώρουχα της γιαγιάς μίλησε στην ψυχούλα μου! 😁😂😂😂😂😂

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Όχι ο άντρας μου σιγά μη δικαιούται τίποτα είναι ελεύθερος επαγγελματίας χειρότερη ασφάλεια από το τεβε δεν υπάρχει... Για μένα το θέλω.. τώρα ειμαι ταμείο ανεργίας από το καλοκαίρι αλλά είχα μια πάρα πολύ καλή πρόταση για τη δουλειά και θέλω να δω τι δικαιούμαι γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσω για κάποιο διάστημα για να γεννήσω..άρα δεν είναι ακριβώς ολόκληρος ο μισθός ε? κατάλαβα πρέπει να τα υπολογίσω..μάλλον όμως δεν θα χρησιμοποιήσω αναρρωτικες θα πάω ίσως κατευθείαν για την άδεια τοκετού.. θα δω..

Σαντουλι μου μετά νομίζω που αναλαμβάνει ο ΟΑΕΔ παίρνουμε παραπάνω αλλά δεν τα ξέρω και καλά ακόμα..... Μακάρι να πάει καλά η δουλίτσα που σου πρότειναν !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Γεια σου ναι έχεις δίκιο δεν είναι ότι πιο βολικό για τώρα...εγώ ακόμα φοραω ..αν και σήμερα πήρα μπραζιλ πρώτη φορά στην ζωή μου και μπουστακι από την λαϊκή πάλι πρώτη φορά ..μπορώ να πω τρελάθηκα με τα σχέδια και τα χρώματα 

Χαχαχαχα με γεια σου κορίτσι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Σαντουλι μου μετά νομίζω που αναλαμβάνει ο ΟΑΕΔ παίρνουμε παραπάνω αλλά δεν τα ξέρω και καλά ακόμα..... Μακάρι να πάει καλά η δουλίτσα που σου πρότειναν !!!

@Διόνη μου, ποτέ βγήκες σε αναρρωτική?? Έχεις ξεκινήσει και πληρώνεσαι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Nana90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι καινούρια στο φόρουμ, γεννάω και εγώ τον Απρίλη του ‘22 με το καλό. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας πρότειναν οι γιατροί σας να κάνετε και το εμβόλιο της γρίπης εκτός απο αυτό κατά του covid. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν έπρεπε να θέσω το ερώτημά μου σε άλλη συζήτηση. 

Κοριτσαρα μου καλώς μας ήρθες!!😊 Εμένα όχι δεν μου είπε τίποτα η γιατρός μου για το εμβόλιο της γρίπης!Την ρώτησα μόνο για την 3η δόση του κοβιντ και μου είπε πως δεν έχει βγει επίσημη έρευνα αλλά είναι φουλ θετική στο να το κάνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χαχαχαχα ρε αλήθεια είσαι τρελή!!!!! Με την καλή έννοια το λέω αλλά έχω πεθάνει στα γέλια!!! Τουλάχιστον τώρα κατάλαβε χαχαχαχαχα για να ξέρει τι τραβάς!!!! 🤣🤣 Απλά σκέφτομαι όπως είσαι έτσι σκυφτή μην πέφτει και βάρος από την πλάτη! Χαχαχαχα τελοσπαντων τώρα !! Εγώ αλήθεια δε θέλω να δω τι θα δείξει η μέτρηση από μένα....

Αχαχαχχαχα έλα ρεεε και εγώ!!!!!!! Αυτή πήρα!! Άσε που η μάνα μ επέμενε να την πάρω μεγαλύτερη και τελικά ήρθαν σπίτι και ήταν θεόρατη και πήγα και την άλλαξα!! Την έπλυνα και την φόρεσα κιόλας ήδη μια φορά από τη χαρά μου!! Πάει ωραία με την κοιλίτσα ε;;;;

Να σου πω την μαύρη μου αλήθεια εγώ την βρήκα μόνο σε μεγάλο νούμερο(θετικό βέβαια πως θα μ κάνει μετά όταν κάνω πιο μεγάλη κοιλουμπα-όχι πως τώρα η κοιλιά είναι μικρή δλδ😂).. Και ξενερωσα λιγάκι γιατί προς το παρόν είναι σαν σακί πάνω μου και δεν έχει για να βάλεις ζωνη(που δεν ξέρω αν θα βόλευε η ζώνη βασικά..) 😂 Αλλά δεν πειράζει, θα μου κάνει μετά και πιστεύω πως αν βάλω και μια ζακετουλα απο πάνω δεν θα εχω θεμα! Και το έλεγα στον άντρα μου πως είναι μεγάλη, εκεί αυτός λύσσα κακία! Ήθελε να τη πάρω και σε μπεζ σκέψου αχαχχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Όχι ο άντρας μου σιγά μη δικαιούται τίποτα είναι ελεύθερος επαγγελματίας χειρότερη ασφάλεια από το τεβε δεν υπάρχει... Για μένα το θέλω.. τώρα ειμαι ταμείο ανεργίας από το καλοκαίρι αλλά είχα μια πάρα πολύ καλή πρόταση για τη δουλειά και θέλω να δω τι δικαιούμαι γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσω για κάποιο διάστημα για να γεννήσω..άρα δεν είναι ακριβώς ολόκληρος ο μισθός ε? κατάλαβα πρέπει να τα υπολογίσω..μάλλον όμως δεν θα χρησιμοποιήσω αναρρωτικες θα πάω ίσως κατευθείαν για την άδεια τοκετού.. θα δω..

Κορίτσι μου καλησπέρα!! Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά θα σου πω τι συνέβη σε μένα.. Εγώ μέχρι και τέλος Μαΐου δούλευα σε ένα καφέ-μπαρ, παραιτήθηκα και πήγα σε γυμναστήριο.. Ξεκίνησα αρχές Ιούνη και δούλεψα μέχρι και προτελευταία μέρα Αυγούστου.. Τελευταία μέρα του Αυγούστου βγαίνω σε αναρρωτική.. Τον πρώτο μήνα μου δώσανε τα μισά λεφτα(ο εργοδότης) αλλά από τότε δεν δικαίουμαι τίποτα απ το ΙΚΑ γιατί θα έπρεπε να έχω συμπληρώσει 120 μέρες δουλειάς χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι τελευταίοι 3 μήνες δουλειάς.. Ουσιαστικά θα έπρεπε να είμαι τουλάχιστον 6 μήνες στη δουλειά για να δικαιούμαι λεφτά απ το ΙΚΑ.. Απ τον οαεδ πάλι δεν δικαιούμαι τπτ γιατί δεν δικαιούμαι τίποτα απ το ΙΚΑ, έτσι μου είπαν... Οτι να ναι δλδ.. Σκέφτομαι μόνο αν δεν δούλευε ο άντρας μου τι θα κάναμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Όχι ο άντρας μου σιγά μη δικαιούται τίποτα είναι ελεύθερος επαγγελματίας χειρότερη ασφάλεια από το τεβε δεν υπάρχει... Για μένα το θέλω.. τώρα ειμαι ταμείο ανεργίας από το καλοκαίρι αλλά είχα μια πάρα πολύ καλή πρόταση για τη δουλειά και θέλω να δω τι δικαιούμαι γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσω για κάποιο διάστημα για να γεννήσω..άρα δεν είναι ακριβώς ολόκληρος ο μισθός ε? κατάλαβα πρέπει να τα υπολογίσω..μάλλον όμως δεν θα χρησιμοποιήσω αναρρωτικες θα πάω ίσως κατευθείαν για την άδεια τοκετού.. θα δω..

Όπως και να ναι ψάξε το!! Γιατί κάθε περίπτωση μπορεί να είναι διαφορετική! Ολα καλα να σου πάνε κοριτσι μου εύχομαι!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Kanelaa είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα!! Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά θα σου πω τι συνέβη σε μένα.. Εγώ μέχρι και τέλος Μαΐου δούλευα σε ένα καφέ-μπαρ, παραιτήθηκα και πήγα σε γυμναστήριο.. Ξεκίνησα αρχές Ιούνη και δούλεψα μέχρι και προτελευταία μέρα Αυγούστου.. Τελευταία μέρα του Αυγούστου βγαίνω σε αναρρωτική.. Τον πρώτο μήνα μου δώσανε τα μισά λεφτα(ο εργοδότης) αλλά από τότε δεν δικαίουμαι τίποτα απ το ΙΚΑ γιατί θα έπρεπε να έχω συμπληρώσει 120 μέρες δουλειάς χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι τελευταίοι 3 μήνες δουλειάς.. Ουσιαστικά θα έπρεπε να είμαι τουλάχιστον 6 μήνες στη δουλειά για να δικαιούμαι λεφτά απ το ΙΚΑ.. Απ τον οαεδ πάλι δεν δικαιούμαι τπτ γιατί δεν δικαιούμαι τίποτα απ το ΙΚΑ, έτσι μου είπαν... Οτι να ναι δλδ.. Σκέφτομαι μόνο αν δεν δούλευε ο άντρας μου τι θα κάναμε.. 

εμένα μου είπαν ότι σαν μόνη προϋπόθεση πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια πριν την Πητ σου δηλαδή από Απρίλιο του 2020 και μετά.. αυτά τα έχω αλλά θα ψάξω και αυτό που λες.. την δουλειά την ξεκίνησα έτσι και αλλιώς.. άλλωστε δεν νομίζω να χρειαστώ αναρρωτική θέλω απλώς να πάρω άδεια τοκετού και λοχείας, αυτά είναι τα βασικά.. κρίμα όμως που έμεινες έτσι ξεκρεμαστη ρε συ.. και είσαι σε άδεια άνευ αποδοχών δηλαδή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2021 at 12:45 ΠΜ, ο/η Nana90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι καινούρια στο φόρουμ, γεννάω και εγώ τον Απρίλη του ‘22 με το καλό. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας πρότειναν οι γιατροί σας να κάνετε και το εμβόλιο της γρίπης εκτός απο αυτό κατά του covid. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν έπρεπε να θέσω το ερώτημά μου σε άλλη συζήτηση. 

Καλημέρα Νανά μου! Καλώς ήρθες και με το καλό το μωρακι σου!!! 

Εμένα η γιατρός μου μου το πρότεινε, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν θα το κάνω, γιατί το θεωρώ περιττο από την άποψη ότι δεν βλέπω κόσμο μόνο τον άντρα μου ο οποίος στην δουλειά φοράει μάσκα. Εγώ έχω κάνει την πρώτη δόση του κοβιντ προς το παρόν.  επίσης μου είπε και προς το τέλος θα κάνω ένα για τον κοκκυτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Βρήκα αυτά τα σουτιέν θηλασμού που είναι πολύ φθηνά. Αλλά τα νούμερα είναι για μικρο στήθος.

https://www.celestino.gr/el-GR/soutien-thilasmou-mavro/prd/WM9886.A352/1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

@Διόνη μου, ποτέ βγήκες σε αναρρωτική?? Έχεις ξεκινήσει και πληρώνεσαι??

Καλημερα ....ουουου έχω ξεκινήσει αναρρωτική από 13 Ιούλη...που έκανα εμβρυομεταφορά...άργησαν πάρα πολύ να μπουν οι 3 επόμενης μήνες πέραν του πρώτου που μπήκε κατευθείαν! Φαντάσου για Αύγουστο πληρώθηκα τον περασμένο μήνα. Και τώρα κάπως πήρε μια σειρά το θέμα! Θα δείξει... Ας πούμε σήμερα πληρώνομαι για τον περασμένο μήνα 😂 ε πιστεύω καλά είναι να μην έχω παράπονο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2021 at 12:45 ΠΜ, ο/η Nana90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι καινούρια στο φόρουμ, γεννάω και εγώ τον Απρίλη του ‘22 με το καλό. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας πρότειναν οι γιατροί σας να κάνετε και το εμβόλιο της γρίπης εκτός απο αυτό κατά του covid. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν έπρεπε να θέσω το ερώτημά μου σε άλλη συζήτηση. 

Καλημερα Νανά! Εγώ που έκανα μια συζήτηση μαζί του προχτές επειδή άλλαξα γιατρό κι ήθελα και αυτού τη γνώμη μου είπε του κόβιντ αν θέλω να κάνω για αρχή και ύστερα να σκεφτώ της γρίπης ...όχι όλα μαζί!καλωσήρθατε στην παρέα μας! Πότε έχεις Πητ;έχεις μάθει φύλο; 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kanelaa είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα!! Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά θα σου πω τι συνέβη σε μένα.. Εγώ μέχρι και τέλος Μαΐου δούλευα σε ένα καφέ-μπαρ, παραιτήθηκα και πήγα σε γυμναστήριο.. Ξεκίνησα αρχές Ιούνη και δούλεψα μέχρι και προτελευταία μέρα Αυγούστου.. Τελευταία μέρα του Αυγούστου βγαίνω σε αναρρωτική.. Τον πρώτο μήνα μου δώσανε τα μισά λεφτα(ο εργοδότης) αλλά από τότε δεν δικαίουμαι τίποτα απ το ΙΚΑ γιατί θα έπρεπε να έχω συμπληρώσει 120 μέρες δουλειάς χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι τελευταίοι 3 μήνες δουλειάς.. Ουσιαστικά θα έπρεπε να είμαι τουλάχιστον 6 μήνες στη δουλειά για να δικαιούμαι λεφτά απ το ΙΚΑ.. Απ τον οαεδ πάλι δεν δικαιούμαι τπτ γιατί δεν δικαιούμαι τίποτα απ το ΙΚΑ, έτσι μου είπαν... Οτι να ναι δλδ.. Σκέφτομαι μόνο αν δεν δούλευε ο άντρας μου τι θα κάναμε.. 

😔😔😔😔 Πφφφ ειλικρινά δεν τους αντέχω κάποιες φορές.... Θυμάμαι μας το είχες ξαναπει νομίζω και πάλι είχα τσαντιστει...

Όσο για τη σαλοπετα ααααχ γιατί επιμένουν για μεγαλύτερη;;;; Χαχαχα κοίταξε να σου.πω τι σκέφτηκα εγώ...επειδή και το μικρότερο που πήρα είναι λίγο μεγάλο πάλι μόλις γεννησουμε να πάμε να την μπασουμε λίγο αυτή η μπορντό δεν έχει στα πλαϊνά τσεπουλες...η εκρου είχε...και έτσι θα βολεψει στο μπασιμο οπότε μια χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Καλημερα ....ουουου έχω ξεκινήσει αναρρωτική από 13 Ιούλη...που έκανα εμβρυομεταφορά...άργησαν πάρα πολύ να μπουν οι 3 επόμενης μήνες πέραν του πρώτου που μπήκε κατευθείαν! Φαντάσου για Αύγουστο πληρώθηκα τον περασμένο μήνα. Και τώρα κάπως πήρε μια σειρά το θέμα! Θα δείξει... Ας πούμε σήμερα πληρώνομαι για τον περασμένο μήνα 😂 ε πιστεύω καλά είναι να μην έχω παράπονο!! 

Καλημερούδια!!! Ααααα, ωραία!! Γιατί και εγώ από το Σεπτέμβρη, δεν έχω πάρει ακόμα τίποτα από το ΙΚΑ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χελοου γκερλς!

Σήμερα έχω απορίες.

1)Τι ντουλάπα έχετε ή θα πάρετε για το παιδικό; Όσες πάρετε καινούρια θα πάρετε παιδική ντουλάπα ή κανονική να την έχετε και για μετά; 

2α) Επίσης αν το καρότσι που θα πάρω ξαπλώνει η πλάτη τελείως το Πορτ μπεμπέ που μας χρησιμεύει;

2β) από το μαιευτήριο μπορώ να το πάρω με το αυγό ή μήπως εκεί χρειάζεται το Πορτ μπεμπέ;

3) Σήμερα έκανα παστίτσιο και αφηρημένη δοκίμασα από την μπεσαμέλ να δω αν χρειάζεται κάτι. Έχει αυγά αυτή η μπεσαμέλ που κάνω, βέβαια το μείγμα με το αυγό το έριξα σε γάλα που βράζει. Λέτε να πάθω καμία σαλμονέλα; Η μαγείρισσα της παρέας που ξέρει αυτά παρακαλώ ας με ενημερώσει! 

4) δεν έχετε βαρεθεί να πλένετε συνέχει τόσο σχολαστικά τα λαχανικά και τα φρούτα σας; Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω σταματήσει να τρώω γι'αυτό τον λόγο. 

5) υπάρχουν ακόμα μυρωδιές που σας ενοχλούν; Εγώ πήρα ένα απορρυπαντικό ariel και μόλις το άνοιξα ήμουν έτοιμη να κάνω εμετό. 

6) έχετε σκεφτεί το χρώμα του παιδικού; Εγώ ενώ στην αρχή ήμουν σίγουρη, τώρα δεν είμαι 😂 και ψάχνω πάλι. 

Αυτά προς το παρόν!!! 😂😂😂😂😂

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Χελοου γκερλς!

Σήμερα έχω απορίες.

1)Τι ντουλάπα έχετε ή θα πάρετε για το παιδικό; Όσες πάρετε καινούρια θα πάρετε παιδική ντουλάπα ή κανονική να την έχετε και για μετά; 

2α) Επίσης αν το καρότσι που θα πάρω ξαπλώνει η πλάτη τελείως το Πορτ μπεμπέ που μας χρησιμεύει;

2β) από το μαιευτήριο μπορώ να το πάρω με το αυγό ή μήπως εκεί χρειάζεται το Πορτ μπεμπέ;

3) Σήμερα έκανα παστίτσιο και αφηρημένη δοκίμασα από την μπεσαμέλ να δω αν χρειάζεται κάτι. Έχει αυγά αυτή η μπεσαμέλ που κάνω, βέβαια το μείγμα με το αυγό το έριξα σε γάλα που βράζει. Λέτε να πάθω καμία σαλμονέλα; Η μαγείρισσα της παρέας που ξέρει αυτά παρακαλώ ας με ενημερώσει! 

4) δεν έχετε βαρεθεί να πλένετε συνέχει τόσο σχολαστικά τα λαχανικά και τα φρούτα σας; Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω σταματήσει να τρώω γι'αυτό τον λόγο. 

5) υπάρχουν ακόμα μυρωδιές που σας ενοχλούν; Εγώ πήρα ένα απορρυπαντικό ariel και μόλις το άνοιξα ήμουν έτοιμη να κάνω εμετό. 

6) έχετε σκεφτεί το χρώμα του παιδικού; Εγώ ενώ στην αρχή ήμουν σίγουρη, τώρα δεν είμαι 😂 και ψάχνω πάλι. 

Αυτά προς το παρόν!!! 😂😂😂😂😂

 

 

Γεια σου κορίτσι μου!! 1) Εγώ έχω μεγάλες ντουλάπες στο σπίτι, οπότε αν πάρω κάτι θα είναι συρταριερα με αλαξιερα, αλλά δεν νομίζω ότι θα πάρω.. 2) θα μας πουν από το μαιευτήριο, γιατί διάβασα κάπου ότι επιτρέπεται μόνο το αυγό πλέον.. 

3) εγώ τρώω πάντα την μπεσαμέλ με αυγά που περισσεύει, από την κατσαρόλα.. εφόσον βράζει και αναπτύσει την κατάλληλη θερμοκρασία δεν έχω πρόβλημα.. αλλά η μαμά μου την βράζει.. 

4) τα φρούτα αφού τα βάλω σε λεκάνη με νερό και ξύδι, μετά τα καθαρίζω.. ( βαριέμαι απίστευτα) τα μαρούλια φύλλο-φυλλο πλύσιμο με χλιαρό νερό και μετά λεκανι και ξύδι.. ένα διάστημα ούτε εγώ έτρωγα γτ βαριόμουν.. 

5) σπάνια κάποια μυρωδιά με ενοχλούσε πάρα πολύ.. συνήθως το άρωμα αυτοκινήτου η του άντρα μου.. απλά όλα μου μύριζουν πιο έντονα.. 

6) δεν ξέρω ακόμα αν περιμένω αγόρι ή κορίτσι!! Αλλά νομίζω θα το βάψουμε κάτι ουδέτερο, γιατί πρώτα ο Θεός καλά να είμαστε, εμείς θα βάλουμε μπρος για το δεύτερο με το που μας δώσει το οκ ο γιατρός.. ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

εμένα μου είπαν ότι σαν μόνη προϋπόθεση πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια πριν την Πητ σου δηλαδή από Απρίλιο του 2020 και μετά.. αυτά τα έχω αλλά θα ψάξω και αυτό που λες.. την δουλειά την ξεκίνησα έτσι και αλλιώς.. άλλωστε δεν νομίζω να χρειαστώ αναρρωτική θέλω απλώς να πάρω άδεια τοκετού και λοχείας, αυτά είναι τα βασικά.. κρίμα όμως που έμεινες έτσι ξεκρεμαστη ρε συ.. και είσαι σε άδεια άνευ αποδοχών δηλαδή?

Καλημέρα Σαντυ μου! ❤️ Ναι αλλά ευτυχώς δουλεύει ο άντρας μου... 

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε δεν νομίζω να έχεις θέμα! Εμένα στο καφέ μπαρ ούτως ή άλλως μια μου κολλούσαν και μια δεν μου κολλούσαν... Οτι να ναι ειμασταν εκεί ίσως γι αυτό και να φαινεται πως δεν είχα συμπληρώσει τα ενσημα.. 

Η άδεια τοκετού και λοχειας είναι πολύ σημαντική, ψαξε το να δεις! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Χελοου γκερλς!

Σήμερα έχω απορίες.

1)Τι ντουλάπα έχετε ή θα πάρετε για το παιδικό; Όσες πάρετε καινούρια θα πάρετε παιδική ντουλάπα ή κανονική να την έχετε και για μετά; 

2α) Επίσης αν το καρότσι που θα πάρω ξαπλώνει η πλάτη τελείως το Πορτ μπεμπέ που μας χρησιμεύει;

2β) από το μαιευτήριο μπορώ να το πάρω με το αυγό ή μήπως εκεί χρειάζεται το Πορτ μπεμπέ;

3) Σήμερα έκανα παστίτσιο και αφηρημένη δοκίμασα από την μπεσαμέλ να δω αν χρειάζεται κάτι. Έχει αυγά αυτή η μπεσαμέλ που κάνω, βέβαια το μείγμα με το αυγό το έριξα σε γάλα που βράζει. Λέτε να πάθω καμία σαλμονέλα; Η μαγείρισσα της παρέας που ξέρει αυτά παρακαλώ ας με ενημερώσει! 

4) δεν έχετε βαρεθεί να πλένετε συνέχει τόσο σχολαστικά τα λαχανικά και τα φρούτα σας; Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω σταματήσει να τρώω γι'αυτό τον λόγο. 

5) υπάρχουν ακόμα μυρωδιές που σας ενοχλούν; Εγώ πήρα ένα απορρυπαντικό ariel και μόλις το άνοιξα ήμουν έτοιμη να κάνω εμετό. 

6) έχετε σκεφτεί το χρώμα του παιδικού; Εγώ ενώ στην αρχή ήμουν σίγουρη, τώρα δεν είμαι 😂 και ψάχνω πάλι. 

Αυτά προς το παρόν!!! 😂😂😂😂😂

 

 

Καλημέρα κοπέλα μου ♥️ 

Εγώ σκέφτομαι να πάρω συρταριερα άσπρη μεγάλη και από πάνω ένα επιπλακι για να την αλλάζω και καλαθάκια μετά τις κρέμες ..δεν έχω δωμάτιο ξεχωριστό μια και μένω σε γκαρσονιέρα ..και δεν ξέρω το πότε και το αν αλλάξω σπίτι ..για το καρότσι θα σου στείλω ποιο θα πάρω ....

Όσο αναφορά την μπεσαμέλ ..

Δεν διατρέχεις κίνδυνο σαλμονέλας ..αλλά γενικά να ξες αυτό που κάνεις λέγεται μορνε ( όταν βάζεις αυγά μέσα ) χωρίς τα αυγά είναι η μπεσαμέλ ..αυτά βέβαια γούστα είναι ...να προσέχεις όμως την περιοχή που σπάει τα αυγά..

Όσο για τα λαχανικά τα πλένω μόλις τα αγοράσω με νερό και ξύδι και ψυγείο μετά ...αλλιώς και εγώ βαριέμαι κάθε φορά που θέλω σαλάτα να τα πλένω ..ενώ έτσι είναι έτοιμα ..Δεν ξέρω με τις μυρωδιές είμαι αναίσθητη ...εδώ καθόμουν και μύριζα το απορρυπαντικό πλυντηρίου ..πήρα ντετολ , λες και είμαι πρεζακι ...

Όπως είπα δεν έχω παιδικό δωμάτιο ακόμα ..πάντως να ξες αν είχα θα το έκανα κουκλιστικο ..θα το έβαφα απαλό ροζ η μπεζ . Αυτοκόλλητα τοίχου ...

Ίσως όταν μετακόμισουμε ..

Αλλά κάνω υπομονή γιατί θέλω  να πάρουμε αυτοκίνητο και μετά όλα τα άλλα ..

Screenshot_2021-12-01-22-33-01-900_com.instagram.android.jpg

Screenshot_2021-12-01-22-33-11-812_com.instagram.android.jpg

Screenshot_2021-12-01-22-33-19-116_com.instagram.android.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!! 1) Εγώ έχω μεγάλες ντουλάπες στο σπίτι, οπότε αν πάρω κάτι θα είναι συρταριερα με αλαξιερα, αλλά δεν νομίζω ότι θα πάρω.. 2) θα μας πουν από το μαιευτήριο, γιατί διάβασα κάπου ότι επιτρέπεται μόνο το αυγό πλέον.. 

3) εγώ τρώω πάντα την μπεσαμέλ με αυγά που περισσεύει, από την κατσαρόλα.. εφόσον βράζει και αναπτύσει την κατάλληλη θερμοκρασία δεν έχω πρόβλημα.. αλλά η μαμά μου την βράζει.. 

4) τα φρούτα αφού τα βάλω σε λεκάνη με νερό και ξύδι, μετά τα καθαρίζω.. ( βαριέμαι απίστευτα) τα μαρούλια φύλλο-φυλλο πλύσιμο με χλιαρό νερό και μετά λεκανι και ξύδι.. ένα διάστημα ούτε εγώ έτρωγα γτ βαριόμουν.. 

5) σπάνια κάποια μυρωδιά με ενοχλούσε πάρα πολύ.. συνήθως το άρωμα αυτοκινήτου η του άντρα μου.. απλά όλα μου μύριζουν πιο έντονα.. 

6) δεν ξέρω ακόμα αν περιμένω αγόρι ή κορίτσι!! Αλλά νομίζω θα το βάψουμε κάτι ουδέτερο, γιατί πρώτα ο Θεός καλά να είμαστε, εμείς θα βάλουμε μπρος για το δεύτερο με το που μας δώσει το οκ ο γιατρός.. ❤️❤️

Εμείς μπήκαμε πέρσυ στο σπίτι και ακόμα λείπουν πολλά πράγματα. Ένα από αυτά είναι και η ντουλάπα στο δεύτερο δωματιο.  Στην αρχή νσκεφτομουν να πάρω μια δική μου από το πατρικό μου για αρχή και μετά όταν μεγάλωνε λίγο να περνάμε μια άλλη. Σκέφτηκα όμως ότι υπάρχει και το ενδεχόμενο του δεύτερου παιδιού, οπότε θα ήθελα μετά ή δεύτερη ντουλάπα ή μια μεγάλη. 

2) αν επιτρέπεται μόνο το αυγό τότε τέλεια. Θα πάρω μόνο καρότσι και όχι όλο το πακέτο. Θα ρωτήσω την γυναικολόγο αν ξέρει αλλιώς θα πάρω τηλ στην κλινική να ρωτήσω. Θεωρώ το Πορτ μπεμπέ ότι δεν θα μου χρειαστεί πουθενά και καθισματακι αυτοκινήτου έχω για όλες τις ηλικίες από την κουνιάδα μου.

3) εγώ το έκανα πριν μείνω έγκυος αυτό από όταν έμεινα το σταμάτησα αλλά τώρα ξεχάστηκα. 

4) με τον ίδιο τρόπο τα πλένω κι εγώ αλλά πλέον το έχω βαρεθεί όλο αυτό. Μου σπάει τα νεύρα 😂

5) τυχερή είσαι που δεν σε ενοχλούν. Είναι κάποια πράγματα που δεν τα αντέχω. Βέβαια εγώ και πριν την εγκυμοσύνη με ενοχλούσαν κάποιες μυρωδιές. Αλλά τώρα είχε καιρό να μου τύχει κάτι τέτοιο τόσοι έντονα.

6) κι εγώ κάτι ουδέτερο θέλω. Στην αρχή είχα πει γκρι με ανοιχτό γαλάζιο. Μετά είδα όμως κι άλλα χρώματα και τελικά μπερδεύτηκα... 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Kanelaa είπε:

Καλημέρα Σαντυ μου! ❤️ Ναι αλλά ευτυχώς δουλεύει ο άντρας μου... 

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε δεν νομίζω να έχεις θέμα! Εμένα στο καφέ μπαρ ούτως ή άλλως μια μου κολλούσαν και μια δεν μου κολλούσαν... Οτι να ναι ειμασταν εκεί ίσως γι αυτό και να φαινεται πως δεν είχα συμπληρώσει τα ενσημα.. 

Η άδεια τοκετού και λοχειας είναι πολύ σημαντική, ψαξε το να δεις! 😊

Ναι δίκιο έχεις διαφορετική περίπτωση η αναρρωτική θέλει να έχεις 120 ένσημα το τελευταίο 15μηνο (γιατί οι τελευταίοι 3μηνες δεν μετράνε) ναι κατάλαβα τι εννοείς, δεν σου κολλούσαν σωστά τα ένσημα από το καφέ.. τέλος πάντων όταν έρθει εκείνη η ώρα να θέλω να σταματήσω θα δω ποσα δικαιούμαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...