Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά!

Θα ήθελα να σας περιγράψω μερικά συμπτώματα μου, που μου κάνουν εντύπωση κ να δω αν τα εχετε κ εσείς. 

Είμαι στις 17+ εβδομ, 58 κιλά 1,68 ύψος, κ στους υπερήχους όλα καλά. 

1) Κάθε μέρα ξυπνάω ανάλαφρη κ ξεκούραστη, μπορώ να περπατήσω με κανονικά όρθια τη πλάτη μου (καμαρωτα που λέμε!) κ να τεντωθω! Κάνω ήπιες δουλειές στο σπίτι κ δεν εργάζομαι γιατί είμαι στο τουριστικό κλάδο κ τώρα 4 μήνες είμαστε off. Άρα δε κουράζομαι, ΟΜΩΣ καθε απογευμα βαραίνει η κοιλιά μου κ με τραβάει να καμπουριασω αν σηκωθω. Νιώθω να Μη μπορώ να τεντωθω, να Μη μπορώ να περπατήσω με ίσια τη πλάτη μου. Χθες βραδυ βγήκα έξω για λίγο κ γύριζα περπατώντας καμπουριαστα γιατί σαν να ενιωθα κοιλιά κ μωρό να μου λένε μην ισιωσεις θα πονεσουμε. Γύρισα ξάπλωσα κ ησύχασα. Αυτό κάθε βράδυ! Το έχει καμία? 

2) Οκ όλες έχουμε συχνοουρια, κ είναι φυσιολογικό! Όμως, εγώ εκτός αυτού, από όταν άρχισε η συχνοουρια έχω κ μείωση στην ένταση της ουρησης!! Δλδ ενώ πάω με το που νιώσω ότι θέλω, τα ούρα βγαίνουν χωρίς ένταση, όπως όταν στο παρελθόν πχ τα κρατούσα για ώρα γιατί δε γινόταν αλλιώς κ όταν πήγαινα έβγαιναν λίγο λίγο επειδή είχε αδρανησει η κύστη απ'την αναμονή. Έτσι, κάθομαι κ περιμένω να βγουν κ δίνω κ έξτρα πίεση για να σιγουρεψω ότι άδειασα, κ όλο πάλι κάτι βγαίνει. Αυτό? Φυσιολογικό? 

Περιμένω τις εμπειρίες σας ! Ευχαριστώ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά!

Θα ήθελα να σας περιγράψω μερικά συμπτώματα μου, που μου κάνουν εντύπωση κ να δω αν τα εχετε κ εσείς. 

Είμαι στις 17+ εβδομ, 58 κιλά 1,68 ύψος, κ στους υπερήχους όλα καλά. 

1) Κάθε μέρα ξυπνάω ανάλαφρη κ ξεκούραστη, μπορώ να περπατήσω με κανονικά όρθια τη πλάτη μου (καμαρωτα που λέμε!) κ να τεντωθω! Κάνω ήπιες δουλειές στο σπίτι κ δεν εργάζομαι γιατί είμαι στο τουριστικό κλάδο κ τώρα 4 μήνες είμαστε off. Άρα δε κουράζομαι, ΟΜΩΣ καθε απογευμα βαραίνει η κοιλιά μου κ με τραβάει να καμπουριασω αν σηκωθω. Νιώθω να Μη μπορώ να τεντωθω, να Μη μπορώ να περπατήσω με ίσια τη πλάτη μου. Χθες βραδυ βγήκα έξω για λίγο κ γύριζα περπατώντας καμπουριαστα γιατί σαν να ενιωθα κοιλιά κ μωρό να μου λένε μην ισιωσεις θα πονεσουμε. Γύρισα ξάπλωσα κ ησύχασα. Αυτό κάθε βράδυ! Το έχει καμία? 

2) Οκ όλες έχουμε συχνοουρια, κ είναι φυσιολογικό! Όμως, εγώ εκτός αυτού, από όταν άρχισε η συχνοουρια έχω κ μείωση στην ένταση της ουρησης!! Δλδ ενώ πάω με το που νιώσω ότι θέλω, τα ούρα βγαίνουν χωρίς ένταση, όπως όταν στο παρελθόν πχ τα κρατούσα για ώρα γιατί δε γινόταν αλλιώς κ όταν πήγαινα έβγαιναν λίγο λίγο επειδή είχε αδρανησει η κύστη απ'την αναμονή. Έτσι, κάθομαι κ περιμένω να βγουν κ δίνω κ έξτρα πίεση για να σιγουρεψω ότι άδειασα, κ όλο πάλι κάτι βγαίνει. Αυτό? Φυσιολογικό? 

Περιμένω τις εμπειρίες σας ! Ευχαριστώ! 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Για τα ούρα, εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι, σε εμένα προσωπικά.. για αυτά που ανέφερες στο πρώτο μέρος, θέλω να σου πω πω και εγώ το απόγευμα ξυπνάω βαριά, με τράβηγμα στη πλάτη βάρος στην κοιλιά και απόψε έχω και λίγο δυσφορία.. δεν έχω πάρει πολλά κιλά και σκευτηκα Μάι το ότι ίσως δεν κάθομαι αρκετή ώρα μετά το μεσημεριανό να χωνέψω και πηγαίνω για ύπνο.. αλλά νομίζω πως όσο μεγαλώνει η κοιλίτσα και τα μωράκια, θα τα έχουμε αυτά.. βέβαια αν συνεχιστεί η χειροτερέψει θα μιλήσω με το γιατρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά!

Θα ήθελα να σας περιγράψω μερικά συμπτώματα μου, που μου κάνουν εντύπωση κ να δω αν τα εχετε κ εσείς. 

Είμαι στις 17+ εβδομ, 58 κιλά 1,68 ύψος, κ στους υπερήχους όλα καλά. 

1) Κάθε μέρα ξυπνάω ανάλαφρη κ ξεκούραστη, μπορώ να περπατήσω με κανονικά όρθια τη πλάτη μου (καμαρωτα που λέμε!) κ να τεντωθω! Κάνω ήπιες δουλειές στο σπίτι κ δεν εργάζομαι γιατί είμαι στο τουριστικό κλάδο κ τώρα 4 μήνες είμαστε off. Άρα δε κουράζομαι, ΟΜΩΣ καθε απογευμα βαραίνει η κοιλιά μου κ με τραβάει να καμπουριασω αν σηκωθω. Νιώθω να Μη μπορώ να τεντωθω, να Μη μπορώ να περπατήσω με ίσια τη πλάτη μου. Χθες βραδυ βγήκα έξω για λίγο κ γύριζα περπατώντας καμπουριαστα γιατί σαν να ενιωθα κοιλιά κ μωρό να μου λένε μην ισιωσεις θα πονεσουμε. Γύρισα ξάπλωσα κ ησύχασα. Αυτό κάθε βράδυ! Το έχει καμία? 

2) Οκ όλες έχουμε συχνοουρια, κ είναι φυσιολογικό! Όμως, εγώ εκτός αυτού, από όταν άρχισε η συχνοουρια έχω κ μείωση στην ένταση της ουρησης!! Δλδ ενώ πάω με το που νιώσω ότι θέλω, τα ούρα βγαίνουν χωρίς ένταση, όπως όταν στο παρελθόν πχ τα κρατούσα για ώρα γιατί δε γινόταν αλλιώς κ όταν πήγαινα έβγαιναν λίγο λίγο επειδή είχε αδρανησει η κύστη απ'την αναμονή. Έτσι, κάθομαι κ περιμένω να βγουν κ δίνω κ έξτρα πίεση για να σιγουρεψω ότι άδειασα, κ όλο πάλι κάτι βγαίνει. Αυτό? Φυσιολογικό? 

Περιμένω τις εμπειρίες σας ! Ευχαριστώ! 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου...εγώ έχω συχνοουρια απίστευτη!!! Ειδικά το βράδυ!! Ξυπνάω ανά μία ώρα δυστυχώς. Αλλά και μέσα στη μέρα δεν μπορώ να τα κρατήσω με τίποτα...τώρα δεν ξέρω αν είναι αυτό που περιγράφεις πάντως εγώ ξέρεις πως το νιώθω ; Ότι πάω καμιά φορά άσκοπα. Ενώ νιώθω ότι θέλω να ούρησω βγάζω απλά μια πιθαμη τίποτα...και πιέζομαι να βγάλω κι άλλο. Αλλά δεν!

Εγώ κάπως έτσι θα το περιέγραφα! 

 

Τώρα όσον αφορά αυτό με το πρωί και απόγευμα δεν το έχω ζήσει έτσι απλά γενικά βαραινω κάποιες φορές μέσα στη μέρα ιδιαίτερα όταν τρώω. Βαραινω απίστευτα. Το στομάχι μου πιέζεται πολύ. 

Ένιωθα επίσης και πολλές κράμπες στην κοιλια! Οι οποίες όμως μετά το μαγνήσιο που ξεκίνησα περιορίστηκαν!

Εγώ είμαι 21 εβδομάδες σήμερα ακριβώς.

Αυτά! 

 

Μίλα όμως και με το / τη γυναικολόγο σου εάν σε προβληματίζουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Α τι καλα!! Κάνεις δηλαδή τους διπλάσιους υπερηχους.. και ξέρει ο ένας γιατρός για τον άλλον? Αλλά θα γεννήσεις με τον καινούριο γιατρό που βρήκες? Μια χαρά έχεις και πάντα δύο γνώμες για σιγουριά, αν δεν σε μπερδεύει αυτό είναι τέλειο!!!

Ναι! Η γιατρός που δε θα γεννήσω το ξέρει την ενημέρωσα. Ο άλλος δε νομίζω να έχει θέμα αφού σε αυτόν θα γεννήσω και με αυτόν θα πηγαίνω όσον αφορά φάρμακα εξετάσεις. Δεν έχω δύο απόψεις...αφού ακολουθούμε τον γιατρό τον άλλον. Η γιατρός μου αυτή που είχα πάντα είναι πολύ καλή και μόνη της με ώθησε αλλού επειδή ξέρει το ιστορικό μου και ξέρει ότι μόνο το δημόσιο νοσοκομείο είναι για εμένα....οπότε και συναισθηματικά θα ήθελα να βλέπω το μωράκι με αυτήν! Απλά είναι και νεαρουλα..είναι και σε ιδιωτικό...δεν θα μπορούσα να φτάσω ως τη γέννα μαζί της...τα ξέρει όμως όλα αυτά έχουμε μιλήσει! Οπότε είμαι κομπλέ.

Μη νομίζεις! Τώρα αυτό το μήνα έγινε αυτή η εξέλιξη... Οποτε τώρα ξεκινάμε αν και τον Οκτώβρη Νοέμβρη ευχαριστήθηκα το μωρό...μια β επιπέδου μια αυτό με τον τράχηλο ...πάλι όμως μου έχει λείψει ρεεεεε 💓💓💓💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Μωρε, έφαγα.. και σοκολατάκι και παγωτό.. δεν πτοήθηκε!! Χαχαχα.. είμαι 18,6 ( αν δεν κάνω λάθος γτ κάθε φορά είναι και πιο μεγάλο) είμαι και κοντή, σε λίγο θα είμαι μια κινούμενη κοιλιά!! 🤣🤣🤣Δεν αγχωνομαι, εντάξει.. έχω πρόσθιο πλακούντα, οπότε ξέρω ότι θα αργήσει.. 

Εμ γι αυτό μωρέ!!! Έχεις πρόσθιο πλακούντα!!! Τώρα έρχεται περιμενεεεε έρχονται οι χτύποι και μετά θα λες πραγματικά τόσο καιρό το ένιωθα και δεν το καταλάβαινα!!!!!!! 🤣💗 

Μια κινούμενη κοιλιά λέει!!! Χαχαχαχαχχαχαχαχχα ρεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kanelaa είπε:

Καλημεραααα!!! Στα ίδια είμαστε αχαχχα!! Εγώ είμαι 18+5!Και επίσης δεν τον έχω νιώσει.. Παίζει να εχω νιώσει κάτι φτερουγισματακια αλλά υπερβολικά αραιά και που... Και έχω οπίσθιο, δεξιό πλάγιο πλακούντα... Αχχχ ποτέ θα έρθει η ωρααα???? 😀

Έλα μωρεεεε τα φτερουγισματακια σου είναι το μωράκι σουυυυυυυυ!!!! 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Διόνη Ναι, νομίζω λέμε το ίδιο, επειδή νομίζω ότι πάω να βγάλω το Νιαγαρα κ τελικά βγαίνει λίγο γι'αυτό δεν έχει πίεση κ εγώ σφιγγομαι για το λίγο ακόμη. 

Και το τραγικό: αφού γυρίσω στο κρεβάτι πχ. Τότε θυμούνται κ αυτά τα υγρά εγκυμοσύνης να πέσουν στο εσώρουχο για να νιώθω άβολα. Ευτυχώς δεν είναι όσα ήταν στο 1ο 3μηνο που έπεφταν ξαφνικά πλατσ κ γω ημουν στη δουλειά χωρίς τουαλέτα κοντά κ να λέω τώρα τι ήταν αυτό? Μήπως αιμοραγω? 

@Κουνελακι36 εγώ το βάρος-τράβηγμα στη κοιλιά δε το έχω σε συνάρτηση με το φαγητό, είναι σαν το πρωί η κοιλιά μου να είναι μαλακή κ εύκαμπτη κ κάθε απόγευμα να σκληραίνει, πιο άκαμπτη κ γι'αυτό με τραβάει κ αν δοκιμάσω να συνεχίσω να περπατάω χειροτερεύει όποτε δε το πιεζω. Θα το πω σίγουρα στο γιατρό μου την επόμ βδομάδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά!

Θα ήθελα να σας περιγράψω μερικά συμπτώματα μου, που μου κάνουν εντύπωση κ να δω αν τα εχετε κ εσείς. 

Είμαι στις 17+ εβδομ, 58 κιλά 1,68 ύψος, κ στους υπερήχους όλα καλά. 

1) Κάθε μέρα ξυπνάω ανάλαφρη κ ξεκούραστη, μπορώ να περπατήσω με κανονικά όρθια τη πλάτη μου (καμαρωτα που λέμε!) κ να τεντωθω! Κάνω ήπιες δουλειές στο σπίτι κ δεν εργάζομαι γιατί είμαι στο τουριστικό κλάδο κ τώρα 4 μήνες είμαστε off. Άρα δε κουράζομαι, ΟΜΩΣ καθε απογευμα βαραίνει η κοιλιά μου κ με τραβάει να καμπουριασω αν σηκωθω. Νιώθω να Μη μπορώ να τεντωθω, να Μη μπορώ να περπατήσω με ίσια τη πλάτη μου. Χθες βραδυ βγήκα έξω για λίγο κ γύριζα περπατώντας καμπουριαστα γιατί σαν να ενιωθα κοιλιά κ μωρό να μου λένε μην ισιωσεις θα πονεσουμε. Γύρισα ξάπλωσα κ ησύχασα. Αυτό κάθε βράδυ! Το έχει καμία? 

2) Οκ όλες έχουμε συχνοουρια, κ είναι φυσιολογικό! Όμως, εγώ εκτός αυτού, από όταν άρχισε η συχνοουρια έχω κ μείωση στην ένταση της ουρησης!! Δλδ ενώ πάω με το που νιώσω ότι θέλω, τα ούρα βγαίνουν χωρίς ένταση, όπως όταν στο παρελθόν πχ τα κρατούσα για ώρα γιατί δε γινόταν αλλιώς κ όταν πήγαινα έβγαιναν λίγο λίγο επειδή είχε αδρανησει η κύστη απ'την αναμονή. Έτσι, κάθομαι κ περιμένω να βγουν κ δίνω κ έξτρα πίεση για να σιγουρεψω ότι άδειασα, κ όλο πάλι κάτι βγαίνει. Αυτό? Φυσιολογικό? 

Περιμένω τις εμπειρίες σας ! Ευχαριστώ! 

 

@EvakiKrt είμαι 21 εβδομάδων κι εγώ  ακριβώς.

αυτό με το κατούρημα και τα υγρά το βιώνω κι εγώ. Έτσι όπως το περιέγραψες θα το περιέγραφα κι εγώ... 

Με την κοιλίτσα δεν έχω νιώσει κάτι παρόμοιο και θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια να ρωτήσεις τον γιατρό σου. Όσο και να περπατήσω ή να κάνω δουλειές είμαι μια χαρά ίσως λίγο η μέση και η πλάτη μου ν με πονάει εμένα, ειδικά αν σκουπίσω το μπαλκόνι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Έλα μωρεεεε τα φτερουγισματακια σου είναι το μωράκι σουυυυυυυυ!!!! 💓💓💓

Αχχχ και σήμερα νομίζω τον ένιωσα!! Ένιωσα σαν χτυπηματακια δεξιά σχετικά χαμηλά! 2 φορές! Ελπίζω να είναι ο μπεμπακος!!! Γιατί έχω και αέρια τώρα με την εγκυμοσύνη και μπερδευομαι😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η EvakiKrt είπε:

@Διόνη Ναι, νομίζω λέμε το ίδιο, επειδή νομίζω ότι πάω να βγάλω το Νιαγαρα κ τελικά βγαίνει λίγο γι'αυτό δεν έχει πίεση κ εγώ σφιγγομαι για το λίγο ακόμη. 

Και το τραγικό: αφού γυρίσω στο κρεβάτι πχ. Τότε θυμούνται κ αυτά τα υγρά εγκυμοσύνης να πέσουν στο εσώρουχο για να νιώθω άβολα. Ευτυχώς δεν είναι όσα ήταν στο 1ο 3μηνο που έπεφταν ξαφνικά πλατσ κ γω ημουν στη δουλειά χωρίς τουαλέτα κοντά κ να λέω τώρα τι ήταν αυτό? Μήπως αιμοραγω? 

@Κουνελακι36 εγώ το βάρος-τράβηγμα στη κοιλιά δε το έχω σε συνάρτηση με το φαγητό, είναι σαν το πρωί η κοιλιά μου να είναι μαλακή κ εύκαμπτη κ κάθε απόγευμα να σκληραίνει, πιο άκαμπτη κ γι'αυτό με τραβάει κ αν δοκιμάσω να συνεχίσω να περπατάω χειροτερεύει όποτε δε το πιεζω. Θα το πω σίγουρα στο γιατρό μου την επόμ βδομάδα

Αυτό π λες με τα ουρά το έχω και γω.. Και μπορεί να πάω και να κατουριεμαι πολύ αλλά τελικά να μην βγάζω πολύ! 

Επίσης αυτό π λες με τα υγρά... Άστα να πάνε! Θυμούνται να πέσουν αφού έχω σκουπιστει και εχω σηκώσει εσώρουχο! Αλλά έχω κ το άλλο.. Παίζει να φύγουν και 2 με 3 σταγόνες ουρα αφού έχω σκουπιστει, αυτό το έχω απ την αρχή.. 

Όσο αφορά τη κοιλίτσα κ γω πάνω κάτω έτσι είμαι.. Το πρωί νιώθω πιο ανάλαφρη αλλά το βράδυ είμαι πιο βαριά κ αν πιέσω τη κοιλίτσα χαμηλά αριστερά ή δεξιά την νιώθω πιο ευαίσθητη συγκριτικά με το πρωι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Εμ γι αυτό μωρέ!!! Έχεις πρόσθιο πλακούντα!!! Τώρα έρχεται περιμενεεεε έρχονται οι χτύποι και μετά θα λες πραγματικά τόσο καιρό το ένιωθα και δεν το καταλάβαινα!!!!!!! 🤣💗 

Μια κινούμενη κοιλιά λέει!!! Χαχαχαχαχχαχαχαχχα ρεεε

☺️☺️☺️☺️☺️☺️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

@Διόνη Ναι, νομίζω λέμε το ίδιο, επειδή νομίζω ότι πάω να βγάλω το Νιαγαρα κ τελικά βγαίνει λίγο γι'αυτό δεν έχει πίεση κ εγώ σφιγγομαι για το λίγο ακόμη. 

Και το τραγικό: αφού γυρίσω στο κρεβάτι πχ. Τότε θυμούνται κ αυτά τα υγρά εγκυμοσύνης να πέσουν στο εσώρουχο για να νιώθω άβολα. Ευτυχώς δεν είναι όσα ήταν στο 1ο 3μηνο που έπεφταν ξαφνικά πλατσ κ γω ημουν στη δουλειά χωρίς τουαλέτα κοντά κ να λέω τώρα τι ήταν αυτό? Μήπως αιμοραγω? 

@Κουνελακι36 εγώ το βάρος-τράβηγμα στη κοιλιά δε το έχω σε συνάρτηση με το φαγητό, είναι σαν το πρωί η κοιλιά μου να είναι μαλακή κ εύκαμπτη κ κάθε απόγευμα να σκληραίνει, πιο άκαμπτη κ γι'αυτό με τραβάει κ αν δοκιμάσω να συνεχίσω να περπατάω χειροτερεύει όποτε δε το πιεζω. Θα το πω σίγουρα στο γιατρό μου την επόμ βδομάδα

Έτσι κ εμένα πιο σκληρή είναι, αλλά δεν έχω δοκιμάσει περπάτημα έξω το απόγευμα.. περπατάω μες το σπίτι και νιώθω λίγο καλύτερα αργότερα.. πάντως εμένα με βαραίνει και το σίδηρο και το ασβέστιο.. θα πω στο γιατρό τουλάχιστον το σίδηρο να μου το δώσει σε χάπι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

@Διόνη Ναι, νομίζω λέμε το ίδιο, επειδή νομίζω ότι πάω να βγάλω το Νιαγαρα κ τελικά βγαίνει λίγο γι'αυτό δεν έχει πίεση κ εγώ σφιγγομαι για το λίγο ακόμη. 

Και το τραγικό: αφού γυρίσω στο κρεβάτι πχ. Τότε θυμούνται κ αυτά τα υγρά εγκυμοσύνης να πέσουν στο εσώρουχο για να νιώθω άβολα. Ευτυχώς δεν είναι όσα ήταν στο 1ο 3μηνο που έπεφταν ξαφνικά πλατσ κ γω ημουν στη δουλειά χωρίς τουαλέτα κοντά κ να λέω τώρα τι ήταν αυτό? Μήπως αιμοραγω? 

@Κουνελακι36 εγώ το βάρος-τράβηγμα στη κοιλιά δε το έχω σε συνάρτηση με το φαγητό, είναι σαν το πρωί η κοιλιά μου να είναι μαλακή κ εύκαμπτη κ κάθε απόγευμα να σκληραίνει, πιο άκαμπτη κ γι'αυτό με τραβάει κ αν δοκιμάσω να συνεχίσω να περπατάω χειροτερεύει όποτε δε το πιεζω. Θα το πω σίγουρα στο γιατρό μου την επόμ βδομάδα

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Ίσως τότε έχεις κραμπουλες...ίσως σε βοηθήσει το μαγνήσιο όταν θα στα δώσει. Χωρίς βέβαια να είμαι και σίγουρη αλλά νομίζω ότι ένας λόγος που νιώθεις έτσι την κοιλίτσα σου είναι αυτός. Παρόλα αυτά να σου πω ότι σε καμία περίπτωση δε νιώθω την κοιλιά μου βολικά. Δηλαδή σαν να έχω παχύνει και να έχω κάνει κοιλίτσα. Σίγουρα νιώθω ότι κάτι προεξέχει κάτι με βαραίνει κάτι αιωρείται 😂🤣 και κάτι περίεργο συμβαίνει στο σώμα μου !

Εντωμεταξύ σε αυτό με τα υγρά έχεις δίκιο.το πόσα σερβιετακια αλλάζω δεν περιγράφεται. Και δεν ξέρω και αν κάνει να τα φοράμε αλλά αλλιώς δε γίνεται. Θα ήθελα σίγουρα 4 εσώρουχα μέσα στην μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Kanelaa είπε:

Αχχχ και σήμερα νομίζω τον ένιωσα!! Ένιωσα σαν χτυπηματακια δεξιά σχετικά χαμηλά! 2 φορές! Ελπίζω να είναι ο μπεμπακος!!! Γιατί έχω και αέρια τώρα με την εγκυμοσύνη και μπερδευομαι😇

Οχιιιιιιι  να σου ανακοινώσω ότι αυτός είναι ο μπέμπης χαχαχαχα

εγώ πιστεύω θα δεις θα είναι το μωράκι!απλά τώρα δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις άκομα. Κάνε υπομονή και θα δεις!! 💓💓💓

Να ξέρεις διάβαζα μια εγκυκλοπαίδεια που έλεγε που πάνε τα όργανα του σώματος όταν μεγαλώνει η μήτρα και τα εντερα ήταν πιο πίσω. Άρα μάλλον τον μπέμπη σου νιώθεις!!! 💙💙💙💙💙💙🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου, 

Καλή εβδομάδα να έχουμε!! Εγώ βρε κορίτσι πονάω πολύ στα πλευρά, κ όταν ξαπλώνω επειδή προσπαθώ να κοιμηθώ στο πλάι πολλές φορές μπορεί να περάσουν κ 2 κ 3 ώρες να κοιμηθώ γιατί ξεκινάνε οι πόνοι κ δεν μπορώ με τίποτα να βολευτώ κ να κοιμηθώ. Κάποιες φορές ξυπνάω κ από τους πόνους.. Η κοιλίτσα μου έχει μεγαλώσει αρκετά, τώρα από κιλά δεν ξέρω πως είμαι, στα +7 ήμουν πριν 2 εβδομάδες που είχα πάει στο γιατρό 😂!! Όσο για την ούρηση κ εγώ το παθαίνω αυτό που λέτε ιδιαίτερα στη διάρκεια της ημέρας που δεν είμαι ξαπλωμένη, μπορεί να νιώθω αυτό το βάρος που νομίζεις ότι θα τα κάνεις πάνω σου κ τελικά να κάνω ένα ελάχιστο.. Όσο για τα κορίτσια που αισθάνονται μεγαλύτερη δυσφορία το απόγευμα το έχω κ εγώ αυτό, ξυπνάω το πρωί κ έχω ενέργεια κ το απόγευμα είμαι βαριά ακόμα κ να σηκωθώ από τη καρέκλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Οχιιιιιιι  να σου ανακοινώσω ότι αυτός είναι ο μπέμπης χαχαχαχα

εγώ πιστεύω θα δεις θα είναι το μωράκι!απλά τώρα δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις άκομα. Κάνε υπομονή και θα δεις!! 💓💓💓

Να ξέρεις διάβαζα μια εγκυκλοπαίδεια που έλεγε που πάνε τα όργανα του σώματος όταν μεγαλώνει η μήτρα και τα εντερα ήταν πιο πίσω. Άρα μάλλον τον μπέμπη σου νιώθεις!!! 💙💙💙💙💙💙🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Καλημερουδιαα!!!!! Μακάρι!!! Μου έφτιαξες τη μέρα κοριτσαρα μου!!!! 💙🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, 

Καλή εβδομάδα να έχουμε!! Εγώ βρε κορίτσι πονάω πολύ στα πλευρά, κ όταν ξαπλώνω επειδή προσπαθώ να κοιμηθώ στο πλάι πολλές φορές μπορεί να περάσουν κ 2 κ 3 ώρες να κοιμηθώ γιατί ξεκινάνε οι πόνοι κ δεν μπορώ με τίποτα να βολευτώ κ να κοιμηθώ. Κάποιες φορές ξυπνάω κ από τους πόνους.. Η κοιλίτσα μου έχει μεγαλώσει αρκετά, τώρα από κιλά δεν ξέρω πως είμαι, στα +7 ήμουν πριν 2 εβδομάδες που είχα πάει στο γιατρό 😂!! Όσο για την ούρηση κ εγώ το παθαίνω αυτό που λέτε ιδιαίτερα στη διάρκεια της ημέρας που δεν είμαι ξαπλωμένη, μπορεί να νιώθω αυτό το βάρος που νομίζεις ότι θα τα κάνεις πάνω σου κ τελικά να κάνω ένα ελάχιστο.. Όσο για τα κορίτσια που αισθάνονται μεγαλύτερη δυσφορία το απόγευμα το έχω κ εγώ αυτό, ξυπνάω το πρωί κ έχω ενέργεια κ το απόγευμα είμαι βαριά ακόμα κ να σηκωθώ από τη καρέκλα.. 

Καλημέρα γλυκάκι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα γλυκάκι μου!!

Πως είσαι @Διόνημου; στολισατε; τελικά τι παρηγγειλες ενόψει Black Friday?? Εγώ πήγα το Σάββατο κ ειδα το καρότσι, είναι πολύ ωραίο τελικά αν κ βγαίνει κάπως μακρύ 1.57 στο μήκος, ελπίζω να μας χωρούν τα ασανσέρ, ειδικά του σπιτιού με αγχώνει γιατί εκεί που θα μετακομίσουμε θα είμαστε στον τρίτο. Φυσικά μου είπαν πως σε αυτά κούνιες, καρότσια δεν μπαίνουν εκπτώσεις.. Οπότε απλώς θα το παραγγείλουμε κάπου στα Χριστούγεννα με μια μικρή προκαταβολή πρώτα ο Θεός γιατί το χρώμα που θέλει ο σύζυγος θέλει γύρω στον ένα μήνα να έρθει. Τώρα το μόνο που θα παραγγείλουμε είναι κανένα μπιμπερό ή κρεμουλες, αφρόλουτρα κτλ, ίσως κ πάνες μωρό μαντήλα βλέπουμε.. Εμείς θα παμε για β επιπέδου την άλλη Δευτέρα, οπότε ελπίζω να πάνε όλα καλά.. Έχω ξεκινήσει κ νιώθω κ τα μωρά πιο πολύ μέσα στην ημέρα ιδιαίτερα όμως το βράδυ ή το πρωί που ξυπνάω. Δλδ σε κατάσταση ηρεμίας κ έχω ηρεμήσει κ εγώ λίγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, 

Καλή εβδομάδα να έχουμε!! Εγώ βρε κορίτσι πονάω πολύ στα πλευρά, κ όταν ξαπλώνω επειδή προσπαθώ να κοιμηθώ στο πλάι πολλές φορές μπορεί να περάσουν κ 2 κ 3 ώρες να κοιμηθώ γιατί ξεκινάνε οι πόνοι κ δεν μπορώ με τίποτα να βολευτώ κ να κοιμηθώ. Κάποιες φορές ξυπνάω κ από τους πόνους.. Η κοιλίτσα μου έχει μεγαλώσει αρκετά, τώρα από κιλά δεν ξέρω πως είμαι, στα +7 ήμουν πριν 2 εβδομάδες που είχα πάει στο γιατρό 😂!! Όσο για την ούρηση κ εγώ το παθαίνω αυτό που λέτε ιδιαίτερα στη διάρκεια της ημέρας που δεν είμαι ξαπλωμένη, μπορεί να νιώθω αυτό το βάρος που νομίζεις ότι θα τα κάνεις πάνω σου κ τελικά να κάνω ένα ελάχιστο.. Όσο για τα κορίτσια που αισθάνονται μεγαλύτερη δυσφορία το απόγευμα το έχω κ εγώ αυτό, ξυπνάω το πρωί κ έχω ενέργεια κ το απόγευμα είμαι βαριά ακόμα κ να σηκωθώ από τη καρέκλα.. 

Ποπό έτσι κ εγώ τα απογεύματα, ούτε να σηκωθώ από το καναπέ δεν μπορώ.. και λέω άμα είναι έτσι τώρα, μετά τι θα γίνει??? Το πρωί μια χαρά, σηκώθηκα με με τον άντρα μου, κάναμε όλο το σπίτι, φέραμε και τα Χριστουγεννιάτικα να στολίσουμε σήμερα.. αν πάει απόγευμα όμως φοβάμαι ότι θα πάει για αύριο!! 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!! Βλέπω ότι όλες μας λίγο πολύ αρχίσαμε να τα καταλαβαίνουμε και πολύ χαίρομαι!! Σας γράφω για να σας πω πως σήμερα είχα πάει μια βόλτα σε καταστήματα με βρεφικά να δω για καρότσι, να πάρω μια γεύση.. Είδα ένα inglesina που μου άρεσε, στο ένα είχε 836 και στο άλλο 909 (3 σε 1 κοιτούσα). Ε βρε κορίτσια μπήκα στο τρίτο (Λητώ) και το είχε 470 λόγω Black friday σε δύο χρώματα και το ένα αυτό που έψαχνα!! Το πήρα βουρ!! Σας το λέω αν θέλετε να το ψάξετε κι εσείς!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Πως είσαι @Διόνημου; στολισατε; τελικά τι παρηγγειλες ενόψει Black Friday?? Εγώ πήγα το Σάββατο κ ειδα το καρότσι, είναι πολύ ωραίο τελικά αν κ βγαίνει κάπως μακρύ 1.57 στο μήκος, ελπίζω να μας χωρούν τα ασανσέρ, ειδικά του σπιτιού με αγχώνει γιατί εκεί που θα μετακομίσουμε θα είμαστε στον τρίτο. Φυσικά μου είπαν πως σε αυτά κούνιες, καρότσια δεν μπαίνουν εκπτώσεις.. Οπότε απλώς θα το παραγγείλουμε κάπου στα Χριστούγεννα με μια μικρή προκαταβολή πρώτα ο Θεός γιατί το χρώμα που θέλει ο σύζυγος θέλει γύρω στον ένα μήνα να έρθει. Τώρα το μόνο που θα παραγγείλουμε είναι κανένα μπιμπερό ή κρεμουλες, αφρόλουτρα κτλ, ίσως κ πάνες μωρό μαντήλα βλέπουμε.. Εμείς θα παμε για β επιπέδου την άλλη Δευτέρα, οπότε ελπίζω να πάνε όλα καλά.. Έχω ξεκινήσει κ νιώθω κ τα μωρά πιο πολύ μέσα στην ημέρα ιδιαίτερα όμως το βράδυ ή το πρωί που ξυπνάω. Δλδ σε κατάσταση ηρεμίας κ έχω ηρεμήσει κ εγώ λίγο.. 

Καλά είμαι κορίτσι μου!!! Ήρεμα εγώ...ναι στολίσαμε!!!! Από τότε που σας είχα πει..έφερα και την αδερφή του άντρα μου και εγώ δεν έκανα πολλά μόνο οδηγίες..

..τα ένιωσες τα μικρακια σου;;;;τι τέλεια!!!!!πόσο μεγάλη ανακούφιση είναι ε; τουλάχιστον δεν έχεις τοοοση αγωνία μέχρι τον υπέρηχο.. Καταλαβαίνεις ποτε σε κλωτσαει το ένα και πότε το άλλο;;; Πιστεύω αργότερα θα το καταλαβαίνεις ... ή θα νιώθεις ότι το ένα είναι στη μεριά και το άλλο στην άλλη...πρέπει να είναι τέλειο!!!

1,57??? Μακρύ ακούγεται αλλά δεν του φαίνεται. Πήρες αυτό που είναι πάνω κάτω ε;;; Σε τι χρώμα το θέλει ο αντρρουλης σου;;;;μωρέ τι καλά!!με γεια,να το χαρείτε με τα μωράκια σας!!! Είναι τέλειες οι αγορές!! Εμας σήμερα μας ήρθαν οι πάνες και κάτι μωρομαντηλα που είχαμε παραγγείλει από το superpanes ... Δεν πήραμε πολλά γιατί δεν ξέρουμε πως θα πάει το θέμα με τα κιλά του μωρού αλλά έχει τρομερές εκπτώσεις τώρα με το blackfriday. Να ρίξετε μια ματιά γενικά γιατί πάντα βάζει προσφορές! Σήμερα που γύρισε από τη δουλειά ο άντρας μου και είδε τις κούτες πραγματικά ένιωσα μια πρωτόγνωρη χαρά να έχει!!!! Γελαγαν και τα αυτιά του με τις πάνες !! Κι άλλες φορές χαιρόταν αλλά δεν ξέρω τι έπαθε με τις πάνες χαχαχα χαιρομουν κι εγώ !!!!

Σας είπαν δηλαδή ότι δε θα πάρουν έκπτωση τα καροτσια;;; Ωωω κρίμα... Εγώ θέλω να πάω Παρασκευή. Σε ένα συγκεκριμένο θα πάω έχω δει ότι έχει κάποια που Μ αρέσουν και ξέρω ότι βάζει και προκαταβολές και κάνει διευκολύνσεις στην αποπληρωμή. 

Από αφρόλουτρα ποια εταιρεία σκέφτεσαι; Έχω ακούσει τη frezyderm...πιο καλές προσφορές θα βρούμε ιντερνετικά πιστεύω σε αυτά....κι όχι σε φαρμακεία...μαζί με τις πάνες και τα μωρομαντηλα έβαλα και μια κρέμα proderm γιατί ήμουν οριακά για τα μεταφορικά....δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλή ούτε τι κάνει ακριβώς στο μωράκι... 🤣

Με το καλό η β επιπέδου σου κορίτσι μου!!! Θα δεις πόσο ωραία είναι και θα τα ευχαριστηθειτε!!!!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ έχω ημερομηνία 5/5/22, αλλά επειδή η ομάδα σας είναι πολύ δραστήρια, θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία σας.

Είμαι 16+4, πρώτο παιδάκι.

Τις τελευταίες ημέρες στην αριστερή μεριά της κοιλιάς εμφανίζονται κάτι "βουναλακια". Για λίγα δευτερόλεπτα το σημείο σφίγγεται, σαν κράμπα. Δεν πονάω καθόλου, ούτε βγάζω αίμα. 

Κάποιοι μου είπαν ότι είναι το μωράκι μου (πράγμα που μου φάνηκε απίθανο, γιατί θεωρώ είναι νωρίς), άλλοι μου είπαν μικρές συσπάσεις ή το έντερο μου.

Μίλησα με τον γιατρό, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Συσπάσεις το απέρριψε γιατί δεν φουσκώνει όλο το σημείο, είπε μπορεί το έντερο μου.

Μήπως φταίει η δυσκοιλιότητα; Ήταν όντως το μωράκι (μου το κάνει 3 μέρες συνεχόμενα από 1-2 την ημέρα)

Παρόμοιες εμπειρίες;

Με το καλό σε όλες εύχομαι!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααα κοριτσαρες μου!!!!

@Kanelaa τις πρώτες φορές κι εγώ αναρωτιιμουν το ίδιο ακριβώς είναι το μωρό ή το έντερο μου; Και τελικά ήταν η μπέμπα μας!!! 🤩🤩🤩 Οποτε join the club!!! 😁😁😁

@Κουνελακι36 έρχεται και η σειρά σου αν ήδη δεν το έχεις νιώσει και δεν κατάλαβες ότι είναι το μπεμπακι... μέτρα αντίστροφα!!! 🥰🥰🥰

@Διόνη στην αρχή είχα πει να μην φοράω σερβιετακια και άλλαζα εσώρουχο 4-5 φορές την μέρα αλλά με κούρασε... Το συζήτησα με την γυναικολόγο και μου είπε αν και δεν είναι το πιο υγιεινό να φοράω με προσοχή όμως. Δηλαδή να αλλάζω πολύ συχνά και το βράδυ να μην βάζω. Επίσης μέσα να την μέρα να πλένω την περιοχή κανα δύο φορές είτε με σκέτο νερό είτε με σαπουνακι για την ευαίσθητη περιοχή! Πήρα της apivita ένα πάρα πολύ ωραίο. 

@Tvz κοριτσάκι μου λογικά τα πλευρά πονάνε επειδή μεγαλώνει οι κοιλίτσα και αλλάζουν όλα εκεί μέσα!!! Δεν έχω νιώσει στα πλευρά πόνο αλλά μερικές φορές με πιάνει στην λεκάνη και τότε μέχρι να βολευτω μου παίρνει κι εμένα πολύ!!! Φαντάζομαι με δύο μωράκια θα γίνεται πάρτυ μέσα στην κοιλίτσα σου!!! Εδώ ένα έχουμε και δεν σταματάει!!! 😁😁😁 Με γειά και το καροτσάκι σας!!! 🥰🥰🤩 Καλές βόλτες! 1,57 ακούγεται μακρύ αλλά νομίζω ότι δεν θα σε δυσκολοψει είμαι 1,60 χωράω παντού! 😂😂😂 Πέρα από την πλάκα πιστεύω με κάποιο τρόπο θα χωράει μετρησες καθόλου το ασανσέρ; 

@MrsD μεγάλη διαφορά ρε συ καλά έκανες και το πήρες!!! Με γειά σας λοιπόν και Καλές βόλτες να κάνετε κι εσείς!!! Εγώ ακόμα δεν πήγα έχω βάλει ειδοποιήσεις στο Σκρουτζ να με ενημερώνει για τιμές μέχρι στιγμής μικρές πτώσεις όχι κάτι σημαντικό... Γενικά πως τα πάτε εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η KonnaTa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ έχω ημερομηνία 5/5/22, αλλά επειδή η ομάδα σας είναι πολύ δραστήρια, θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία σας.

Είμαι 16+4, πρώτο παιδάκι.

Τις τελευταίες ημέρες στην αριστερή μεριά της κοιλιάς εμφανίζονται κάτι "βουναλακια". Για λίγα δευτερόλεπτα το σημείο σφίγγεται, σαν κράμπα. Δεν πονάω καθόλου, ούτε βγάζω αίμα. 

Κάποιοι μου είπαν ότι είναι το μωράκι μου (πράγμα που μου φάνηκε απίθανο, γιατί θεωρώ είναι νωρίς), άλλοι μου είπαν μικρές συσπάσεις ή το έντερο μου.

Μίλησα με τον γιατρό, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Συσπάσεις το απέρριψε γιατί δεν φουσκώνει όλο το σημείο, είπε μπορεί το έντερο μου.

Μήπως φταίει η δυσκοιλιότητα; Ήταν όντως το μωράκι (μου το κάνει 3 μέρες συνεχόμενα από 1-2 την ημέρα)

Παρόμοιες εμπειρίες;

Με το καλό σε όλες εύχομαι!!

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου και με το καλό σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη!!! 🥰

Για το να είναι το μωράκι σου όντως πιστεύω κι εγώ ότι είναι πολύ νωρίς, βέβαια ποτέ δεν ξέρεις... Πιο λογικό όμως μου φαίνεται κι εμένα για το έντερο γιατί σε ένα μεγάλο ποσοστό οι ενοχλήσεις στην αριστερή πλευρά οφείλονται στο έντερο. Από ότι κατάλαβες δεν έχω παρόμοια εμπειρία... Πότε έχεις υπέρηχο;

Μήπως να άλλαζες την διατροφή σου για να διευκολύνεις και το έντερο και να το παρακολουθούσες; 

Πάντως αφού δεν πονάς και δεν έχεις και καμιά άλλη ενόχληση δεν νομίζω να είναι κάτι που θα έπρεπε να σε αγχωνει. Μην ξεχνάς πως όλα τα όργανα μας μετακομίζουν σε νέες θέσεις... 

Δεν βοήθησα Πολύ το ξέρω ελπίζω τα άλλα κορίτσι να μπορούν να μας πουν περισσότερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...