Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Εχει  σε μαγαζιά με βότανα και στο ίντερνετ ..εγώ που την ρώτησαμου είπε ότι μπορώ να πίνω γιατί δεν έχει καφεινη και είναι αντιοξειδωτικο

Ναι αλλά σκέψου ότι ακόμα νκαι το χαμομήλι σε μεγάλη κατανάλωση δεν Κάνει καλό να την εγκυμοσύνη... Γενικά ντα βότανα θέλουν προσοχή γιατί έχουν πολλές ιδιότητες όχι μόνο μια το κάθε βότανο. Σας το λέω γιατί στην σχολή έχουμε ασχοληθει πολύ με βότανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Σε σουπερμάρκετ δεν έχει όχι από εδώ μπορείς να παραγγείλεις αν θέλεις έχει και άλλες γεύσεις. Αλλά και το τσάι με μέτρο θέλει, εμένα μου είπε ένα με δύο την ημέρα. 

https://www.tearoute.gr/products/ps/0/?search=Κόκκινη πλατεία

Ναι ναι το ξέρω....εγώ πολλά τα έμαθα πιο καλά από τη διατροφολόγο... Όμως εάν είναι τόσο ωραίο να το δοκιμάσω αχ κάτσε να μπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλησπέρα το ίδιο πράγμα το έχει και η μαμά μου ..οπότε είναι κληρονομικο ..ακόμα δεν είμαι στα καλά μου ...αν το βράδυ είμαι χάλια θα πάω πάλι στο νοσοκομείο ...

Αχ βρε κορίτσι μου περαστικά να είναι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Αχ βρε κορίτσι μου περαστικά να είναι!!!!

Μακάρι μακάρι στεναχωριέμαι για το μωράκι μου ...☺️ Η γιατρός είπε δεν επηρεάζει αλλά και πάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Μακάρι μακάρι στεναχωριέμαι για το μωράκι μου ...☺️ Η γιατρός είπε δεν επηρεάζει αλλά και πάλι 

Να ξέρεις δεν επηρεάζονται από τίποτα...εμείς ταλαιπωρουμαστε πιο πολύ που δεν μπορούμε να πάρουμε φάρμακα...τα μικρουλια μας είναι πλήρως προφυλαγμένα εκεί μέσα...

Κι εγώ με τους κολλικους που είχα πάθει έλεγα μα δε θα πονάει και αυτό τόσο που πονάω;;;αλλά τίποτα! Ήταν μια χαρά...καταλαβαίνω όμως την αγωνία σου... 😔💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Να ξέρεις δεν επηρεάζονται από τίποτα...εμείς ταλαιπωρουμαστε πιο πολύ που δεν μπορούμε να πάρουμε φάρμακα...τα μικρουλια μας είναι πλήρως προφυλαγμένα εκεί μέσα...

Κι εγώ με τους κολλικους που είχα πάθει έλεγα μα δε θα πονάει και αυτό τόσο που πονάω;;;αλλά τίποτα! Ήταν μια χαρά...καταλαβαίνω όμως την αγωνία σου... 😔💗

Το εύχομαι ...πήρα ντεπον ρώτησα την γιατρό αλλιώς πάλι θα κατέληγα στο νοσοκομείο και εκεί είναι πιο φοβερά τα πράγματα λόγω κορονοιου ..

Σε ευχαριστώ πολύ , είναι μεγάλη ανακούφιση να το ακουσς και από άλλους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι το καταλαβαίνω κι εγώ αυτό με τα αντιπηκτικά. Το πρώτο τρίμηνο έπαιρνα κι εγώ προληπτικά και όταν ήρθε η ώρα να τα κόψω είχα τρομερό φόβο και άγχος. Φαντάζομαι εσύ που τα παίρνεις γιατί υπάρχει λόγος πόσο θα αγχώνεσαι. 

Για την δυσκοιλιότητα μπορείς να συμπεριλάβεις στην διατροφή σου βρώμη, μέλι, όσπρια, ακτινίδια κλπ.

Εμένα το πρωινό μου είναι χυλός βρώμης με λίγες σταφίδες, κρανμπερις, μια κουταλιά του γλυκού μέλι, μια κουταλιά αμύγδαλοβούτυρο και ψιλοκόβω και ένα φρούτο μέσα (μήλο, μπανάνα, ακτινίδιο, αχλάδι αυτά μου αρέσουν περισσότερο). Δεν το αλλάζω με τίποτα αυτό το πρωινό χρόνια τώρα.

Έχω θέμα θρομβοφιλιας και μετά την αυχενική μου πρόσθεσαν και το σαλοσπιρ πέρα από τις ενεσεις.. θα τις κάνω ως το τέλος και λίγο καιρό μετα.. οπότε δεν θέλω για κανένα λόγο ούτε μέρα να τα σταματησω.. πήρα την οδοντίατρο και σε συμφωνία με το γυναικολόγο είπαν αντιβίωση για αρχη.. δεν ξέρω αν την πάρω ομως.. Μιαμ μιαμ.. ακούγεται πολύ ωραίο το πρωινο!! Θα το δοκιμάσω και εγώ.. εγώ πίνω σίγουρα κάνα 2 ποτήρια γάλα το πρωί και το ένα με δημητριακά.. μετά τρώω μια μπανάνα.. και αργότερα τον ελληνικουλη μου.. ποτέ δεν έτρωγα πρωινό πριν την εγκυμοσύνη.. οπότε ακόμα μου είναι δύσκολο να φάω το πρωί.. τρώω με το ζόρι δηλαδή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Έχω θέμα θρομβοφιλιας και μετά την αυχενική μου πρόσθεσαν και το σαλοσπιρ πέρα από τις ενεσεις.. θα τις κάνω ως το τέλος και λίγο καιρό μετα.. οπότε δεν θέλω για κανένα λόγο ούτε μέρα να τα σταματησω.. πήρα την οδοντίατρο και σε συμφωνία με το γυναικολόγο είπαν αντιβίωση για αρχη.. δεν ξέρω αν την πάρω ομως.. Μιαμ μιαμ.. ακούγεται πολύ ωραίο το πρωινο!! Θα το δοκιμάσω και εγώ.. εγώ πίνω σίγουρα κάνα 2 ποτήρια γάλα το πρωί και το ένα με δημητριακά.. μετά τρώω μια μπανάνα.. και αργότερα τον ελληνικουλη μου.. ποτέ δεν έτρωγα πρωινό πριν την εγκυμοσύνη.. οπότε ακόμα μου είναι δύσκολο να φάω το πρωί.. τρώω με το ζόρι δηλαδή.. 

Ναι καταλαβαίνω ούτε εγώ θα ήθελα να το σταματήσω αν υπήρχε τέτοιο θέμα. Λογικό να σκέφτεσαι και για την αντιβίωση βλέποντας και κάνοντας. Αν δεις ότι συνεχίζει για μέρες να την πάρεις γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα μετά και είναι κρίμα... 

Άσε κι εγώ το φοβάμαι πολύ αυτό με τα δόντια γιατί όλες μου λένε στην εγκυμοσύνη ότι είχαν θέμα. Και ο οδοντίατρος είναι το χειρότερο μου. 

Εγώ έτρωγα πάντα πρωινό από παιδί και τώρα αν δεν φάω νιώθω ότι θα πέσω κάτω. Γάλα έχω να πιω χρόνια δεν μπορώ καθόλου πίνω μόνο σόγιας, βρώμης, αμυγδάλου τέτοια, δεν μπορώ να πιω κανονικό με αναγουλιαζει... Αν θες εγώ τον χυλό τον κάνω με νερό εσύ μπορείς να βάλεις γάλα. Η βρώμη έχει χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη, έχει φυτικές ίνες και πρωτεΐνες και αρκετά μέταλλα και ιχνοστοιχεία που την κάνουν το καλύτερο πρωινό αρκεί βέβαια να σου αρέσει. Και σε κρατάει χορτατη για αρκετή ώρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια εμένα με έπιασε ένα δόντι αυτές τις μέρες, πριστηκε όλη η αριστερή μου πλευρά μέχρι το μάτι.. αναιβαζω και δέκατα με ρίγη και είμαι χαλια ( που δεν ξέρουμε αν είναι από το εμβόλιο η από το δόντι) ποτέ στη ζωή μου δεν με είχε ξαναπιάσει δόντι.. ο γιατρός μου επέτρεψε να πάω οδοντίατρο και αν χρειαστεί να κόψω τα αντιπικτηκα κάποιες μέρες, αλλά μόλις μου είπε ότι από όλο αυτό το μωρό μου δεν θα πάθει τίποτα, θα κάτσω να κάνω υπομονή με κανένα ντεπονακι, γιατί ούτε αντιβίωση θέλω να πάρω ούτε να κόψω τα αντιπικτηκα.. επίσης βρε κορίτσια με το σίδηρο και την τουαλέτα πως τα πάτε?? 

Κορίτσι μου περαστικά.. δύσκολο το δόντι ρε παιδί μου.. εννοείται ότι επιτρέπεται ο οδοντίατρος, και εγώ θέλω να πάω να κάνω έναν έλεγχο και ο γιατρός είπε καλά θα κάνω, μόνο ακτίνα όχι, όλα τα υπόλοιπα επιτρέπονται και πρέπει κιόλας να φτιαχτουν.. ελπίζω να σε βοηθήσει το ντεπον.. εγώ δεν παίρνω ακόμα σίδηρο αλλά η τουαλέτα ήταν ένα θεματακι από όταν έπαιρνα προγεστερονη και ψιλοσυνεχιζεται.. είναι πολύ κλασσικό πρόβλημα.. εμένα μου είπε αν δω ότι δυσκολεύομαι πολύ, να μην το αφήσω, θα μου δώσει κάτι να πάρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι καταλαβαίνω ούτε εγώ θα ήθελα να το σταματήσω αν υπήρχε τέτοιο θέμα. Λογικό να σκέφτεσαι και για την αντιβίωση βλέποντας και κάνοντας. Αν δεις ότι συνεχίζει για μέρες να την πάρεις γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα μετά και είναι κρίμα... 

Άσε κι εγώ το φοβάμαι πολύ αυτό με τα δόντια γιατί όλες μου λένε στην εγκυμοσύνη ότι είχαν θέμα. Και ο οδοντίατρος είναι το χειρότερο μου. 

Εγώ έτρωγα πάντα πρωινό από παιδί και τώρα αν δεν φάω νιώθω ότι θα πέσω κάτω. Γάλα έχω να πιω χρόνια δεν μπορώ καθόλου πίνω μόνο σόγιας, βρώμης, αμυγδάλου τέτοια, δεν μπορώ να πιω κανονικό με αναγουλιαζει... Αν θες εγώ τον χυλό τον κάνω με νερό εσύ μπορείς να βάλεις γάλα. Η βρώμη έχει χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη, έχει φυτικές ίνες και πρωτεΐνες και αρκετά μέταλλα και ιχνοστοιχεία που την κάνουν το καλύτερο πρωινό αρκεί βέβαια να σου αρέσει. Και σε κρατάει χορτατη για αρκετή ώρα... 

 

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι καταλαβαίνω ούτε εγώ θα ήθελα να το σταματήσω αν υπήρχε τέτοιο θέμα. Λογικό να σκέφτεσαι και για την αντιβίωση βλέποντας και κάνοντας. Αν δεις ότι συνεχίζει για μέρες να την πάρεις γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα μετά και είναι κρίμα... 

Άσε κι εγώ το φοβάμαι πολύ αυτό με τα δόντια γιατί όλες μου λένε στην εγκυμοσύνη ότι είχαν θέμα. Και ο οδοντίατρος είναι το χειρότερο μου. 

Εγώ έτρωγα πάντα πρωινό από παιδί και τώρα αν δεν φάω νιώθω ότι θα πέσω κάτω. Γάλα έχω να πιω χρόνια δεν μπορώ καθόλου πίνω μόνο σόγιας, βρώμης, αμυγδάλου τέτοια, δεν μπορώ να πιω κανονικό με αναγουλιαζει... Αν θες εγώ τον χυλό τον κάνω με νερό εσύ μπορείς να βάλεις γάλα. Η βρώμη έχει χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη, έχει φυτικές ίνες και πρωτεΐνες και αρκετά μέταλλα και ιχνοστοιχεία που την κάνουν το καλύτερο πρωινό αρκεί βέβαια να σου αρέσει. Και σε κρατάει χορτατη για αρκετή ώρα... 

Καλημερούδια κοριτσάκι μου!! Νταξει η βρώμη σκέτη δεεεεν, αλλά άμα βάλω φρουτάκια και σταφίδες, ίσως και να μου αρέσει έτσι όπως το άκουσα.. και εγώ γάλα ποτέ δεν έπινα.. με αναγουλιαζε, αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη, το ζητάω κιόλας.. το θέμα τώρα είναι ότι το εμβόλιο ήταν που με πήρε και με σήκωσε.. και το ξερά ρε γαμωτο, έτσι με είχε πειράξει και της γρίπης κάποτε.. εκεί οφείλονται τα δέκατα και τα ρίγη 3 μέρες τώρα.. μου το είπε και ο οδοντίατρος.. εν τω μεταξύ όντως δεν είχα ποτέ ξανά πονόδοντο, δεν ήξερα καν πως είναι.. και έπεσε και πάνω στο κολοεμβολιο και δεν ήξερα από που έρχονταν τα απανωτά χτυπήματα.. 🤣🤣σήμερα είμαι καλύτερα.. έχω να κάνω δέκατα από χθες χωρίς κανένα ντεπον.. είμαι όμως πρισμενη ακόμα από το δόντι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσι μου περαστικά.. δύσκολο το δόντι ρε παιδί μου.. εννοείται ότι επιτρέπεται ο οδοντίατρος, και εγώ θέλω να πάω να κάνω έναν έλεγχο και ο γιατρός είπε καλά θα κάνω, μόνο ακτίνα όχι, όλα τα υπόλοιπα επιτρέπονται και πρέπει κιόλας να φτιαχτουν.. ελπίζω να σε βοηθήσει το ντεπον.. εγώ δεν παίρνω ακόμα σίδηρο αλλά η τουαλέτα ήταν ένα θεματακι από όταν έπαιρνα προγεστερονη και ψιλοσυνεχιζεται.. είναι πολύ κλασσικό πρόβλημα.. εμένα μου είπε αν δω ότι δυσκολεύομαι πολύ, να μην το αφήσω, θα μου δώσει κάτι να πάρω..

Καλημερουδια κοριτσακι μου!! Εντάξει ποτέ ξανά δεν με είχε πιάσει δόντι.. δεν ήξερα πως είναι αυτός ο πόνος και το πρήξιμο.. και μου είπε η μαμά μου πως είχε το ίδιο πρόβλημα με τα δόντια στην εγκυμοσυνη.. οπότε ίσως πάρω αντιβίωση και πάω μετά να δω τι γινεται.. το θέμα είναι πως τα δέκατα και τα ρίγη που με έκαναν τόσο χάλια ήταν από το εμβόλιο.. και ήταν η πρώτη δόση.. ευτυχώς από χθες το βράδυ είμαι καλά από πυρετό, αλλά 3 μέρες με πήρε και με σήκωσε.. εννοείται με το σίδηρο αν δυσκολευτω κι άλλο, θα τον πάρω αμέσως να μου δώσει και εμένα κάτι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλημερουδια κοριτσακι μου!! Εντάξει ποτέ ξανά δεν με είχε πιάσει δόντι.. δεν ήξερα πως είναι αυτός ο πόνος και το πρήξιμο.. και μου είπε η μαμά μου πως είχε το ίδιο πρόβλημα με τα δόντια στην εγκυμοσυνη.. οπότε ίσως πάρω αντιβίωση και πάω μετά να δω τι γινεται.. το θέμα είναι πως τα δέκατα και τα ρίγη που με έκαναν τόσο χάλια ήταν από το εμβόλιο.. και ήταν η πρώτη δόση.. ευτυχώς από χθες το βράδυ είμαι καλά από πυρετό, αλλά 3 μέρες με πήρε και με σήκωσε.. εννοείται με το σίδηρο αν δυσκολευτω κι άλλο, θα τον πάρω αμέσως να μου δώσει και εμένα κάτι!! 

Ναι λένε είναι πολύ συχνό αυτό με τα δόντια στην εγκυμοσύνη.. εμένα με ενοχλούν τα ούλα και ματώνουν κιόλας.. με τόσα αντιπηκτικά δεν μου φαίνεται και παράξενο, εδώ προχθές στο μικροβιολογικό πίεζαν το βαμβάκι 10 λεπτά πάνω στη φλέβα μου.. να σε ρωτήσω κάτι άσχετο για τις ενεσεις.. innohep κάνεις? σου έχουν βάλει να κάνεις την αιματολογική εξεταση anti xa? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Δηλαδή τα αντιπηκτικά μας προκαλούν αιμορραγία από τα ούλα;;; Κι εγώ παίρνω αντιπηκτικες και σαλοσπίρ και έχω αιμορραγία αλλά νόμιζα ότι γενικά οι εγκυουλες κάνουν αιμορραγίες στα ούλα.

Τι είναι αυτή η εξέταση anti xa?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ναι λένε είναι πολύ συχνό αυτό με τα δόντια στην εγκυμοσύνη.. εμένα με ενοχλούν τα ούλα και ματώνουν κιόλας.. με τόσα αντιπηκτικά δεν μου φαίνεται και παράξενο, εδώ προχθές στο μικροβιολογικό πίεζαν το βαμβάκι 10 λεπτά πάνω στη φλέβα μου.. να σε ρωτήσω κάτι άσχετο για τις ενεσεις.. innohep κάνεις? σου έχουν βάλει να κάνεις την αιματολογική εξεταση anti xa? 

Εγώ είχα θέμα πριν με ουλίτιδα και στην εγκυμοσύνη δεν με έχει πιάσει καθολου.. τι να πεις.. Όχι, κάνω τις ΙVOR των 3,500.. για αυτήν την εξέταση, όχι δεν έχω κάνει.. τελευταία τουλάχιστον. Στην αρχή που είχα κάνει ένα σωρό, δεν ξέρω.. τι είναι αυτή η εξέταση?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μέτρηση της anti xa είναι η δραστικοτητα της ηπαρινης, εγώ κάνω innohep.. εμένα τώρα μου έβαλε πρώτη φορά να τη μετρήσουμε. Αυτό που μου είπε αν το κατάλαβα σωστά είναι ότι με αυτή την εξέταση ελέγχουμε τα επίπεδα της ηπαρινης ώστε να προσαρμόσουμε τη δόση αν χρειαστεί.. τώρα εμένα μου φαίνεται κάπως χαμηλή αυτό που μου βγήκε αλλά μπορεί και να κάνω λάθος οπότε θα στείλω τα αποτελέσματα μου να τα αξιολογήσουν σωστα γυναικολόγος και η αιματολογος μου μη σκέφτομαι ότι να ναι μόνη μου.. εν τω μεταξύ εγώ προληπτικά την ξεκίνησα την ηπαρίνη λόγω δύο μεταλλάξεων ομοκυστεΐνης και υποτίθεται θα τη σταματούσα μετά το τρίμηνο αλλά αλλιώς μου βγαίνει τώρα.. τι να πεις.. εσύ @Κουνελακι36 έχεις θρομβοφιλια είπες ε? Δεν τις κάνεις προληπτικά δηλαδή? 

Εσύ @Διόνη προληπτικά τις ξεκίνησες τις ενεσουλες λόγω εξωσωματικης? Μπορεί και να το έχουμε ξανάπει βέβαια και να μην το θυμαμαι.. εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το salospir δημιουργεί αιμορραγία καμιά φορά αλλά τι να κάνουμε το χρειαζόμαστε..της αδερφής μου της άνοιγε η μύτη συνεχεια από το σαλοσπιρ..δεν ξέρω να σου πω αν όλες οι εγκυουλες έχουν αιμορραγία στα ούλα ανεξαρτήτως φαρμάκων..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλημερουδια κοριτσακι μου!! Εντάξει ποτέ ξανά δεν με είχε πιάσει δόντι.. δεν ήξερα πως είναι αυτός ο πόνος και το πρήξιμο.. και μου είπε η μαμά μου πως είχε το ίδιο πρόβλημα με τα δόντια στην εγκυμοσυνη.. οπότε ίσως πάρω αντιβίωση και πάω μετά να δω τι γινεται.. το θέμα είναι πως τα δέκατα και τα ρίγη που με έκαναν τόσο χάλια ήταν από το εμβόλιο.. και ήταν η πρώτη δόση.. ευτυχώς από χθες το βράδυ είμαι καλά από πυρετό, αλλά 3 μέρες με πήρε και με σήκωσε.. εννοείται με το σίδηρο αν δυσκολευτω κι άλλο, θα τον πάρω αμέσως να μου δώσει και εμένα κάτι!! 

Καλημεραααα!!! Να σου πω την εμπειρία μου πριν λιγότερο από ένα μήνα... Με έπιασε ένας τρελός πονοδοντος, δεν μπορούσα καν να κοιμηθώ το βράδυ και πήγα στον οδοντίατρο και έκανα εξαγωγή... Πόνος τρελός.. Πήρα αντιβίωση κ όλα καλά! Το μωρουλι δεν επηρεάστηκε καθόλου 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Δηλαδή τα αντιπηκτικά μας προκαλούν αιμορραγία από τα ούλα;;; Κι εγώ παίρνω αντιπηκτικες και σαλοσπίρ και έχω αιμορραγία αλλά νόμιζα ότι γενικά οι εγκυουλες κάνουν αιμορραγίες στα ούλα.

Τι είναι αυτή η εξέταση anti xa?

Καλημέρα Διονακι! Βγάζω και γω αρκετες φορές αιμα απ τα δόντια και δεν παίρνω αντιπηκτικα, είναι θέμα εγκυμοσύνης! Το έχω διαβάσει κ σε πολλά άρθρα, μου το είπε και ο οδοντίατρος 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Η μέτρηση της anti xa είναι η δραστικοτητα της ηπαρινης, εγώ κάνω innohep.. εμένα τώρα μου έβαλε πρώτη φορά να τη μετρήσουμε. Αυτό που μου είπε αν το κατάλαβα σωστά είναι ότι με αυτή την εξέταση ελέγχουμε τα επίπεδα της ηπαρινης ώστε να προσαρμόσουμε τη δόση αν χρειαστεί.. τώρα εμένα μου φαίνεται κάπως χαμηλή αυτό που μου βγήκε αλλά μπορεί και να κάνω λάθος οπότε θα στείλω τα αποτελέσματα μου να τα αξιολογήσουν σωστα γυναικολόγος και η αιματολογος μου μη σκέφτομαι ότι να ναι μόνη μου.. εν τω μεταξύ εγώ προληπτικά την ξεκίνησα την ηπαρίνη λόγω δύο μεταλλάξεων ομοκυστεΐνης και υποτίθεται θα τη σταματούσα μετά το τρίμηνο αλλά αλλιώς μου βγαίνει τώρα.. τι να πεις.. εσύ @Κουνελακι36 έχεις θρομβοφιλια είπες ε? Δεν τις κάνεις προληπτικά δηλαδή? 

Εσύ @Διόνη προληπτικά τις ξεκίνησες τις ενεσουλες λόγω εξωσωματικης? Μπορεί και να το έχουμε ξανάπει βέβαια και να μην το θυμαμαι.. εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το salospir δημιουργεί αιμορραγία καμιά φορά αλλά τι να κάνουμε το χρειαζόμαστε..της αδερφής μου της άνοιγε η μύτη συνεχεια από το σαλοσπιρ..δεν ξέρω να σου πω αν όλες οι εγκυουλες έχουν αιμορραγία στα ούλα ανεξαρτήτως φαρμάκων..

Δεν τις περνώ προληπτικά, όχι.. 2 μήνες μετά την πρώτη μου παλινδρομη, κάναμε καρυότυπο ζεύγους και εξετάσεις θρομβοφιλιας.. εκεί μου βρήκε ένα παραγωντα θρομβοφιλιας αναιβασμενο και μου είπε ότι στις επόμενες εγκυμοσύνες, όσο πιο γρήγορα μπορώ να κάνω το τεστ και καπάκι να ξεκινήσω τις αντιπικτηκες.. στην επόμενη φαντάσου είχα σπίτι 5 τεστ κ ένα κουτί ενέσεις.. όπως κ την τρίτη φορά κ τις ξεκίνησα 6 μέρες πριν τη καθυστέρηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Δεν τις περνώ προληπτικά, όχι.. 2 μήνες μετά την πρώτη μου παλινδρομη, κάναμε καρυότυπο ζεύγους και εξετάσεις θρομβοφιλιας.. εκεί μου βρήκε ένα παραγωντα θρομβοφιλιας αναιβασμενο και μου είπε ότι στις επόμενες εγκυμοσύνες, όσο πιο γρήγορα μπορώ να κάνω το τεστ και καπάκι να ξεκινήσω τις αντιπικτηκες.. στην επόμενη φαντάσου είχα σπίτι 5 τεστ κ ένα κουτί ενέσεις.. όπως κ την τρίτη φορά κ τις ξεκίνησα 6 μέρες πριν τη καθυστέρηση...

Α καλά θυμόμουν οτι έχεις λόγο που τις κάνεις.. τέλεια έτσι όπως το έκανες γιατί όντως ξέρω ότι λένε όσο πιο νωρίς να τις ξεκινησεις τόσο πιο καλά, σκέψου ότι στην εξωσωματική μας τις αρχιζουν την ίδια μέρα που μας βάζουν τα έμβρυα πριν να υπάρξει ακόμα εγκυμοσύνη δηλαδή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Α καλά θυμόμουν οτι έχεις λόγο που τις κάνεις.. τέλεια έτσι όπως το έκανες γιατί όντως ξέρω ότι λένε όσο πιο νωρίς να τις ξεκινησεις τόσο πιο καλά, σκέψου ότι στην εξωσωματική μας τις αρχιζουν την ίδια μέρα που μας βάζουν τα έμβρυα πριν να υπάρξει ακόμα εγκυμοσύνη δηλαδή..

Κατάλαβα.. ενταξει και μια τη μέρα καλά είναι.. μια φίλη μου είχε σοβαρότερο πρόβλημα, και έκανε 2 τη μέρα και σαλοσπιρ.. γέννησε προχθές και όλα πήγαν τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κατάλαβα.. ενταξει και μια τη μέρα καλά είναι.. μια φίλη μου είχε σοβαρότερο πρόβλημα, και έκανε 2 τη μέρα και σαλοσπιρ.. γέννησε προχθές και όλα πήγαν τέλεια!!!

Ε και εγώ που δεν είχα σοβαρό πρόβλημα υποτίθεται, αν όντως δείχνει η εξέταση ότι δεν με καλύπτει αυτή η δόση θα μου την ανεβάσει.. να δω που θα τρυπάω αν μου βάλει 2 ενεσεις τη μέρα, θα αρχίσω στα μπούτια στο τέλος 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ε και εγώ που δεν είχα σοβαρό πρόβλημα υποτίθεται, αν όντως δείχνει η εξέταση ότι δεν με καλύπτει αυτή η δόση θα μου την ανεβάσει.. να δω που θα τρυπάω αν μου βάλει 2 ενεσεις τη μέρα, θα αρχίσω στα μπούτια στο τέλος 😂😂 

ρώτησα και εγώ για μπούτια και δεν με αφήνει ο γιατρος.. μόνο κοιλιά μου ειπε.. βέβαια, χώρος δεν υπαρχει.. Να σε ρωτήσω, τις ενέσεις πως τις κάνεις? Καθαρίζεις με βαμβάκι και οινόπνευμα, και μετά την ένεση πάλι βαμβάκι με οινόπνευμα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

ρώτησα και εγώ για μπούτια και δεν με αφήνει ο γιατρος.. μόνο κοιλιά μου ειπε.. βέβαια, χώρος δεν υπαρχει.. Να σε ρωτήσω, τις ενέσεις πως τις κάνεις? Καθαρίζεις με βαμβάκι και οινόπνευμα, και μετά την ένεση πάλι βαμβάκι με οινόπνευμα??

Ναι έτσι τις κάνω απλά μετά την ένεση δεν πιέζω καθολου με το βαμβάκι το ακουμπάω πολύ απαλά γιατί ετσι μου ειπε η μαία.. εγω δεν έχω ρωτήσει για μπούτια ακόμα.. μου είπε ο γιατρός να απομακρυνθω αν θέλω από τον αφαλό και να τις κάνω πιο έξω στην κοιλιά αλλά δεν μπορώ ρε συ και πονάει περισσότερο και ματώνει πάντα οπότε μόλις δω αιματακι ξέρω ότι θα μελανιασει κατευθείαν το σημείο.. είναι και στο δέρμα νομίζω εγώ έχω δοκιμάσει ότι κόλπα μου έχουν πει, πχ να βάζω αργα αργά το υγρό και να μη βγάζω αμέσως τη βελόνα και όλα.. και πάλι μπλε είμαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ναι έτσι τις κάνω απλά μετά την ένεση δεν πιέζω καθολου με το βαμβάκι το ακουμπάω πολύ απαλά γιατί ετσι μου ειπε η μαία.. εγω δεν έχω ρωτήσει για μπούτια ακόμα.. μου είπε ο γιατρός να απομακρυνθω αν θέλω από τον αφαλό και να τις κάνω πιο έξω στην κοιλιά αλλά δεν μπορώ ρε συ και πονάει περισσότερο και ματώνει πάντα οπότε μόλις δω αιματακι ξέρω ότι θα μελανιασει κατευθείαν το σημείο.. είναι και στο δέρμα νομίζω εγώ έχω δοκιμάσει ότι κόλπα μου έχουν πει, πχ να βάζω αργα αργά το υγρό και να μη βγάζω αμέσως τη βελόνα και όλα.. και πάλι μπλε είμαι..

Εμένα τώρα μου είπε η μαία, να σκουπίζω μετά την ένεση με στεγνό βαμβάκι χωρίς οινόπνευμα.. και πριν την κάνω να αφήσω να στεγνώσει το οινόπνευμα.. θα το δοκιμάσω και αυτό, αν και εγώ πιστεύω ότι είναι και το δέρμα, αλλά είναι και αυτές οι ενέσεις.. δεν ξέρω άνθρωπο να κάνει αντιπικτηκες και να μην μελανιαζει.. εν τω μεταξύ τις κάνουμε και καιρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι @Kanelaa κανελιτσα το ειχα ακουσει γενικα για την εγκυμοσυνη αρα δεν παιζει ρολο που κανουμε αντιπηκτικες!! εντωμεταξυ εχουν κιτρινισει κιολας τα δοντια μου .... εσας;;;;

@Sandyb σαντυ μου δεν ηξερα γι αυτην την εξεταση νομιζω ομως μου βαζει συνεχεια μια CRP που νομιζω ειναι σχετικη...προληπτικα κι εγω λογω εξωσωματικης...ειδα τον εξωσωματικο μου μετα το τριμηνο και μου ειπε δεν ειναι κακο να τις συνεχισεις,,,
ο νεος μου γιατρος μου εξηγησε οτι οι innohep δεν βοηθανε σε καμια περιπτωση στην προεκλαμψια μονο το σαλοσπιρ αλλα μου ειπε αφου εχεις ξεκινησει συνεχισε τις...μαλιστα αυτος εδειξε να καταλαβαινει ποσο επωδυνο ειναι αλλα τελοσπαντων με εβαλε να τις συνεχισω....
εσυ σκεφτεσαι για φυσιολογικο τοκετο;;

@Sandyb @Κουνελακι36 κοριτσια κι εγω μελανιαζω και ποναω....καποιος μου ελεγε οτι φταιει κι ο συνδυασμος με το σαλοσπιρ αλλα ειλικρινα δεν ξερω....
δεν θελω εντωμεταξυ να την κανω και πολυ χαμηλα...κι επισης οταν τραβαω  δερμα φοβαμαι μην κανω ζημια στο μωρο...η συννυφαδα μου κανει ενεσεις λογω θρομβολφιλιας και ειναι εγκυος τωρα κι αυτη και ειναι και νοσηλευτρια μου εχει πει το μωρακι δεν παθαινει τιποτα οπως και ο σακος αλλα οσο και να μου το λενε και αυτη και οι γιατροι δεν μπορω φοβαμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...