Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

@Sandyb  Καλημέρα κορίτσι μου... Ειδικά στο θέμα της προεκλαμψίας δεν το ήξερα !! Γιατί είδες έχουμε και εμείς!! Όμως ξέρω ήδη δύο περιπτώσεις που δεν το έχουν κάνει από το περιβάλλον μου.... Θέλω να πω ότι ο γιατρός μπορεί να το προτείνει αλλά δεν είναι απαραίτητη εξέταση! Ίσως εάν δεν υπάρχουν περαιτέρω προβλήματα. Τώρα αν με ρωτάς εγώ κι εσύ συγκεκριμένα που είχαμε δυσκολίες ή έχουμε προεκλαμψία νομίζω ότι όλες οι εξετάσεις μας είναι απαραίτητες. Θα σε γελάσω όμως τόσες πληροφορίες όσες εσύ δεν ξέρω. Εγώ θα περιμένω να μου πει ο γιατρός ο καινούριος που έχω. Η προηγούμενη γυναικολόγος μου το είχε αναφέρει.. αλλά είχε σταθεί σε αυτές τις δύο πρώτες εξετάσεις πολύ.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης ακόμα και τις μέρες που περίμενα να πάω για χοριακή μετά την εξωσωματική έπινα κανονικό καφέ γιατί δεν ήθελα να αλλάξω τις συνήθειές μου!!! Και ξαφνικά άρχισα να κάνω ταχυκαρδίες... Ήταν 1 ακομα δειγματακι που μου είχε περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να δείχνει εγκυμοσύνη!!!

Περνώντας βέβαια το 1ο τρίμηνο είχα πιει πολύ λίγους καφέδες ντεκαφεϊνέ εάν πηγαίναμε για καφέ έξω.... Και γενικά σιγά-σιγά τον έκοψα... Τώρα αυτό που πίνω καμιά φορά είναι ελληνικός. Η Γιατρός μου είχε πει καλύτερα να πίνεις ελληνικο.Επειδή μου άρεσε πολύ ο εσπρέσσο τη ρώτησα για ντεκαφ . Και μου ειχε πει Ε άντε σε αφήνω και ντεκαφ!! 

Αυτό που ξέρω από τη διατροφολόγο μου πάντως είναι ότι επιτρέπεται μονη δόση καφέ κάθε μέρα. 

💗💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλησπέρα και εγώ ανυπομονώ πολύ ..και ο καπουτσίνο είναι τέλειος ...μαρεσει πολύ ..εγώ χωρίς καφέ δεν μπορούσα ..αλλά χωρίς τσιγάρο δεν με τραβάει νιώθω ότι κάτι λείπει ..αλλά έχω πρόβλημα με ημικρανίες ..ανέκαθεν είχα αλλά τώρα έχω έλειψη καφεινης και με εποιασε πάλι ...

 

Καλημέρααα!!Το παθαίνει ο άντρας μου όταν δεν πίνει καφέ.. Έχω και γω θέμα με ημικρανίες λόγω του αυχένα που με πονάει αρκετά.. Δεν παλεύεται! Η κόκκινη πλατεία που είπε η Kleo είναι παρα πολύ ωραίο τσάι, το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν κ γω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης ακόμα και τις μέρες που περίμενα να πάω για χοριακή μετά την εξωσωματική έπινα κανονικό καφέ γιατί δεν ήθελα να αλλάξω τις συνήθειές μου!!! Και ξαφνικά άρχισα να κάνω ταχυκαρδίες... Ήταν 1 ακομα δειγματακι που μου είχε περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να δείχνει εγκυμοσύνη!!!

Περνώντας βέβαια το 1ο τρίμηνο είχα πιει πολύ λίγους καφέδες ντεκαφεϊνέ εάν πηγαίναμε για καφέ έξω.... Και γενικά σιγά-σιγά τον έκοψα... Τώρα αυτό που πίνω καμιά φορά είναι ελληνικός. Η Γιατρός μου είχε πει καλύτερα να πίνεις ελληνικο.Επειδή μου άρεσε πολύ ο εσπρέσσο τη ρώτησα για ντεκαφ . Και μου ειχε πει Ε άντε σε αφήνω και ντεκαφ!! 

Αυτό που ξέρω από τη διατροφολόγο μου πάντως είναι ότι επιτρέπεται μονη δόση καφέ κάθε μέρα. 

💗💗💗💗

Καλημέρα Διονακι.!! Δεν σε έχω ξεχάσει να ξέρεις για το δωματιάκι της μικρής, μόλις η μητέρα μου μου στείλει θα σου στείλω, σε έχω στον νου μου να ξέρεις! 

Εμένα απ την πρώτη στιγμή η γιατρός μου είχε επιτρέψει 2 καφέδες κανονικούς τη μέρα.. Ασχέτως αν δεν μπορώ να πιω κανονικό καφε εγώ.. Απ ότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι ανάλογα τη περίπτωση και ανάλογα τον γιατρό... 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Μου ανοίξατε την όρεξη για καφέ με αυτή την συζήτηση 😁😁😁

Τώρα μόλις τελείωσα τις δουλίτσες του σπιτιού και έκανα έναν ελληνικουλη να πιω πολύ ελαφρύ... Ελπίζω να μην με πειράξει γιατί έχω και πολύ καιρό να πιω....  

Η κόκκινη πλατεία είναι φοβερή και δεν παίρνω επίτηδες γιατί θα θέλω να πίνω 10 φορές την μέρα. 🤣🤣🤣

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Σχετικά με τον καφέ, κι εγώ πίνω και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό 1-2 τη μέρα!! Μέχρι τόσο επιτρέπεται! Απλά τώρα που έχω εμετούς ανακατωσούρες κλπ, δε μπορώ να πιω καφε, οπότε πίνω από την αρχή της εγκυμοσύνης σοκολάτα!

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου μέχρι τον 6ο ήμουν έτσι, μετά μπορούσα να πιω 1-2 καφέδες τη μέρα!! Και μετά τη γέννα που θήλαζα έπινα κανονικά πάλι 1-2 τη μέρα!! Δε μπορώ χωρίς καφέ γενικά!! Κι ας τον πίνω πολύ γλυκό με πολύ γάλα 🤣🤣 Απλά μόλις μένω έγκυος δε μπορώ ούτε να τον δω..με ανακατεύει..ελπίζω τώρα που μπαίνω στον 6ο να μου περάσει πάλι και να πίνω το καφεδάκι μου 🤪

Όσο για το ντοπλερ, κι εμένα ο γιατρός μου το έχει κανονικά μέσα στις εξετάσεις της εγκυμοσύνης! Και δεν έχω κανένα θέμα εγώ, ούτε πιθανότητες προεκλαμψίας ούτε τίποτα..απλά μου είχε δώσει ένα χαρτί από την αρχή που έγραφε τις μεγάλες εξετάσεις και σε ποια εβδομάδα γίνονται..και είχε την αυχενική, τη β’ επιπέδου, το ντοπλερ και την καμπύλη ζαχάρου…

Γενικά αυτή η εξέταση, πέρα από το μωρό και τις κινήσεις του, εξετάζει την ποσότητα του αμνιακού υγρού, τον πλακούντα καθώς κ τη ροή του αίματος προς τον πλακούντα και το έμβρυο, για να δουν αν τρέφεται σωστά κλπ..

Είναι ουσιαστικά ο υπέρηχος του Γ’ τριμήνου…του Α’ τριμήνου είναι η αυχενική, του Β’ τριμήνου η β’ επιπέδου και του Γ’ τριμήνου το ντοπλερ😊

Σας βάζω και ένα λινκ που τα εξηγεί ωραία για όποια κοπέλα θέλει να μάθει ακριβώς τι είναι αυτή η εξέταση κ γιατί είναι σημαντική:

https://www.matkarismiltiadis.gr/yphresies/maieytikh-egkymosynh-mhtrothta/eidikes-eksetaseis/doppler/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kanelaa είπε:

Καλημέρααα!!Το παθαίνει ο άντρας μου όταν δεν πίνει καφέ.. Έχω και γω θέμα με ημικρανίες λόγω του αυχένα που με πονάει αρκετά.. Δεν παλεύεται! Η κόκκινη πλατεία που είπε η Kleo είναι παρα πολύ ωραίο τσάι, το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν κ γω! 

Καλημέρα ...ναι το παθαίνεις και από έλλειψη καφεινης ..εγώ χθες στο νοσοκομείο κατέληξα για μια ένεση και όρο 4 τα χαραματα , αλλά δόξα το θεό όλα καλά ...Είμαι σίγουρη ότι έφταιγε και αυτό ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλημέρα ...ναι το παθαίνεις και από έλλειψη καφεινης ..εγώ χθες στο νοσοκομείο κατέληξα για μια ένεση και όρο 4 τα χαραματα , αλλά δόξα το θεό όλα καλά ...Είμαι σίγουρη ότι έφταιγε και αυτό ..

Αντε ρε... Περαστικά! Σήμερα είσαι καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Αντε ρε... Περαστικά! Σήμερα είσαι καλά;

Ωχ, περαστικουλια.. εύχομαι να είναι όλα καλά σήμερα.. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα με έπιασε ένα δόντι αυτές τις μέρες, πριστηκε όλη η αριστερή μου πλευρά μέχρι το μάτι.. αναιβαζω και δέκατα με ρίγη και είμαι χαλια ( που δεν ξέρουμε αν είναι από το εμβόλιο η από το δόντι) ποτέ στη ζωή μου δεν με είχε ξαναπιάσει δόντι.. ο γιατρός μου επέτρεψε να πάω οδοντίατρο και αν χρειαστεί να κόψω τα αντιπικτηκα κάποιες μέρες, αλλά μόλις μου είπε ότι από όλο αυτό το μωρό μου δεν θα πάθει τίποτα, θα κάτσω να κάνω υπομονή με κανένα ντεπονακι, γιατί ούτε αντιβίωση θέλω να πάρω ούτε να κόψω τα αντιπικτηκα.. επίσης βρε κορίτσια με το σίδηρο και την τουαλέτα πως τα πάτε?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kanelaa είπε:

Καλημέρα Διονακι.!! Δεν σε έχω ξεχάσει να ξέρεις για το δωματιάκι της μικρής, μόλις η μητέρα μου μου στείλει θα σου στείλω, σε έχω στον νου μου να ξέρεις! 

Εμένα απ την πρώτη στιγμή η γιατρός μου είχε επιτρέψει 2 καφέδες κανονικούς τη μέρα.. Ασχέτως αν δεν μπορώ να πιω κανονικό καφε εγώ.. Απ ότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι ανάλογα τη περίπτωση και ανάλογα τον γιατρό... 😊

Αααχ σε ευχαριστώ πολύ, το εκτιμώ πολύ...μην αγχώνεσαι έχουμε καιρό!!!....

ναι είναι ανάλογα τους γιατρούς!!! Εγώ και τις πολλές απαγορεύσεις τις βρίσκω λίγο ακραίες...και η διατροφολογος μου όταν Μ είπε για μια δόση την ημέρα κανονική εννοούσε όχι ντεκαφ!!! Οπότε είναι λίγο ακραία μερικά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Σχετικά με τον καφέ, κι εγώ πίνω και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό 1-2 τη μέρα!! Μέχρι τόσο επιτρέπεται! Απλά τώρα που έχω εμετούς ανακατωσούρες κλπ, δε μπορώ να πιω καφε, οπότε πίνω από την αρχή της εγκυμοσύνης σοκολάτα!

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου μέχρι τον 6ο ήμουν έτσι, μετά μπορούσα να πιω 1-2 καφέδες τη μέρα!! Και μετά τη γέννα που θήλαζα έπινα κανονικά πάλι 1-2 τη μέρα!! Δε μπορώ χωρίς καφέ γενικά!! Κι ας τον πίνω πολύ γλυκό με πολύ γάλα 🤣🤣 Απλά μόλις μένω έγκυος δε μπορώ ούτε να τον δω..με ανακατεύει..ελπίζω τώρα που μπαίνω στον 6ο να μου περάσει πάλι και να πίνω το καφεδάκι μου 🤪

Όσο για το ντοπλερ, κι εμένα ο γιατρός μου το έχει κανονικά μέσα στις εξετάσεις της εγκυμοσύνης! Και δεν έχω κανένα θέμα εγώ, ούτε πιθανότητες προεκλαμψίας ούτε τίποτα..απλά μου είχε δώσει ένα χαρτί από την αρχή που έγραφε τις μεγάλες εξετάσεις και σε ποια εβδομάδα γίνονται..και είχε την αυχενική, τη β’ επιπέδου, το ντοπλερ και την καμπύλη ζαχάρου…

Γενικά αυτή η εξέταση, πέρα από το μωρό και τις κινήσεις του, εξετάζει την ποσότητα του αμνιακού υγρού, τον πλακούντα καθώς κ τη ροή του αίματος προς τον πλακούντα και το έμβρυο, για να δουν αν τρέφεται σωστά κλπ..

Είναι ουσιαστικά ο υπέρηχος του Γ’ τριμήνου…του Α’ τριμήνου είναι η αυχενική, του Β’ τριμήνου η β’ επιπέδου και του Γ’ τριμήνου το ντοπλερ😊

Σας βάζω και ένα λινκ που τα εξηγεί ωραία για όποια κοπέλα θέλει να μάθει ακριβώς τι είναι αυτή η εξέταση κ γιατί είναι σημαντική:

https://www.matkarismiltiadis.gr/yphresies/maieytikh-egkymosynh-mhtrothta/eidikes-eksetaseis/doppler/

Ευχαριστούμε για το λινκ!!! 💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλημέρα ...ναι το παθαίνεις και από έλλειψη καφεινης ..εγώ χθες στο νοσοκομείο κατέληξα για μια ένεση και όρο 4 τα χαραματα , αλλά δόξα το θεό όλα καλά ...Είμαι σίγουρη ότι έφταιγε και αυτό ..

Γιατί αγαπάκι μου;;; Δεν κατάλαβα γιατί πηγές νοσοκομείο;;;έχασα κάτι μάλλον....

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια εμένα με έπιασε ένα δόντι αυτές τις μέρες, πριστηκε όλη η αριστερή μου πλευρά μέχρι το μάτι.. αναιβαζω και δέκατα με ρίγη και είμαι χαλια ( που δεν ξέρουμε αν είναι από το εμβόλιο η από το δόντι) ποτέ στη ζωή μου δεν με είχε ξαναπιάσει δόντι.. ο γιατρός μου επέτρεψε να πάω οδοντίατρο και αν χρειαστεί να κόψω τα αντιπικτηκα κάποιες μέρες, αλλά μόλις μου είπε ότι από όλο αυτό το μωρό μου δεν θα πάθει τίποτα, θα κάτσω να κάνω υπομονή με κανένα ντεπονακι, γιατί ούτε αντιβίωση θέλω να πάρω ούτε να κόψω τα αντιπικτηκα.. επίσης βρε κορίτσια με το σίδηρο και την τουαλέτα πως τα πάτε??

Αχ αλήθεια;;;;πως είσαι αγάπη;;; Ακόμα πρησμένη;;;μήπως να πας οδοντίατρο τουλάχιστον;μήπως βρείτε κάποια λύση;οι οδοντίατροι ξέρουν να αντιμετωπίζουν τις έγκυες! Για τα αντιπηκτικά το ξέρω κι εγώ θα ένιωθα ανασφάλεια ...σε καταλαβαίνω...αλλά μωρέ να μην υποφέρεις κιόλας...κάποια άλλη λύση;;;

Εγώ καλά είμαι δεν Μ έχει κάνει δυσκοιλιοτητα.εσενα σου κάνει δυσκοιλιότητα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλημέρα ...ναι το παθαίνεις και από έλλειψη καφεινης ..εγώ χθες στο νοσοκομείο κατέληξα για μια ένεση και όρο 4 τα χαραματα , αλλά δόξα το θεό όλα καλά ...Είμαι σίγουρη ότι έφταιγε και αυτό ..

Ωωωχ κοριτσαρα μου περαστικά!!! Γιατί, τι έπαθες???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια εμένα με έπιασε ένα δόντι αυτές τις μέρες, πριστηκε όλη η αριστερή μου πλευρά μέχρι το μάτι.. αναιβαζω και δέκατα με ρίγη και είμαι χαλια ( που δεν ξέρουμε αν είναι από το εμβόλιο η από το δόντι) ποτέ στη ζωή μου δεν με είχε ξαναπιάσει δόντι.. ο γιατρός μου επέτρεψε να πάω οδοντίατρο και αν χρειαστεί να κόψω τα αντιπικτηκα κάποιες μέρες, αλλά μόλις μου είπε ότι από όλο αυτό το μωρό μου δεν θα πάθει τίποτα, θα κάτσω να κάνω υπομονή με κανένα ντεπονακι, γιατί ούτε αντιβίωση θέλω να πάρω ούτε να κόψω τα αντιπικτηκα.. επίσης βρε κορίτσια με το σίδηρο και την τουαλέτα πως τα πάτε?? 

Περαστικά ρε συ... Κι εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις με έναν οδοντίατρο να σου πει κι αυτός μια γνώμη ,μην πονάς τζάμπα... 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σίδηρο σαν να μην άλλαξε τίποτα. Βέβαια τρώω πολλές φυτικές ινες κάθε μέρα. Εσύ έχεις πρόβλημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kanelaa είπε:

Ωωωχ κοριτσαρα μου περαστικά!!! Γιατί, τι έπαθες???? 

Καλησπέρα...με εποιασε ημικρανία και εμετό ...τέτοιο πόνο στο κεφάλι μην σου τύχει ...🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Μα καλά τόσο ωραίο είναι αυτό το τσάι κόκκινη πλατεία;;; Που να πάω να το πάρω;;;το έχουν τα σουπερμάρκετ;

Σε σουπερμάρκετ δεν έχει όχι από εδώ μπορείς να παραγγείλεις αν θέλεις έχει και άλλες γεύσεις. Αλλά και το τσάι με μέτρο θέλει, εμένα μου είπε ένα με δύο την ημέρα. 

https://www.tearoute.gr/products/ps/0/?search=Κόκκινη πλατεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Γιατί αγαπάκι μου;;; Δεν κατάλαβα γιατί πηγές νοσοκομείο;;;έχασα κάτι μάλλον....

Αχ αλήθεια;;;;πως είσαι αγάπη;;; Ακόμα πρησμένη;;;μήπως να πας οδοντίατρο τουλάχιστον;μήπως βρείτε κάποια λύση;οι οδοντίατροι ξέρουν να αντιμετωπίζουν τις έγκυες! Για τα αντιπηκτικά το ξέρω κι εγώ θα ένιωθα ανασφάλεια ...σε καταλαβαίνω...αλλά μωρέ να μην υποφέρεις κιόλας...κάποια άλλη λύση;;;

Εγώ καλά είμαι δεν Μ έχει κάνει δυσκοιλιοτητα.εσενα σου κάνει δυσκοιλιότητα;

Πρησμένη ακόμα ναι, αλλά καλύτερα από χθες.. θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή με κανένα ντεπον και πλύσεις με χαμομήλι και αν δω ότι δεν υποχωρεί, θα πάω, τι να κανω.. ναι με το σίδηρο έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι λίγο.. θα ξεκινήσω να τρώω πιο πολύ μαρούλι και αν δυσκολέψει ακόμα θα μιλήσω με το γιατρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Περαστικά ρε συ... Κι εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις με έναν οδοντίατρο να σου πει κι αυτός μια γνώμη ,μην πονάς τζάμπα... 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σίδηρο σαν να μην άλλαξε τίποτα. Βέβαια τρώω πολλές φυτικές ινες κάθε μέρα. Εσύ έχεις πρόβλημα;

Αν δω ότι δεν υποχωρεί, θα πάω τι να κανω.. αλλά προτιμώ να πονάω από το να πάρω αντιβίωση και να κόψω τα αντιπικτηκα.. με το σίδηρο Έχω αρχίσει λίγο και δυσκολεύομαι.. θα τρώω περισσότερη σαλάτα και αν δω ότι δυσκολεύομαι περισσότερο θα μιλήσω με το γιατρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλησπέρα...με εποιασε ημικρανία και εμετό ...τέτοιο πόνο στο κεφάλι μην σου τύχει ...🥺

Ποπο περαστικά βρε κοριτσάκι μου.. σου είπαν σε τι οφείλεται??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Αν δω ότι δεν υποχωρεί, θα πάω τι να κανω.. αλλά προτιμώ να πονάω από το να πάρω αντιβίωση και να κόψω τα αντιπικτηκα.. με το σίδηρο Έχω αρχίσει λίγο και δυσκολεύομαι.. θα τρώω περισσότερη σαλάτα και αν δω ότι δυσκολεύομαι περισσότερο θα μιλήσω με το γιατρό.. 

Ναι το καταλαβαίνω κι εγώ αυτό με τα αντιπηκτικά. Το πρώτο τρίμηνο έπαιρνα κι εγώ προληπτικά και όταν ήρθε η ώρα να τα κόψω είχα τρομερό φόβο και άγχος. Φαντάζομαι εσύ που τα παίρνεις γιατί υπάρχει λόγος πόσο θα αγχώνεσαι. 

Για την δυσκοιλιότητα μπορείς να συμπεριλάβεις στην διατροφή σου βρώμη, μέλι, όσπρια, ακτινίδια κλπ.

Εμένα το πρωινό μου είναι χυλός βρώμης με λίγες σταφίδες, κρανμπερις, μια κουταλιά του γλυκού μέλι, μια κουταλιά αμύγδαλοβούτυρο και ψιλοκόβω και ένα φρούτο μέσα (μήλο, μπανάνα, ακτινίδιο, αχλάδι αυτά μου αρέσουν περισσότερο). Δεν το αλλάζω με τίποτα αυτό το πρωινό χρόνια τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Σε σουπερμάρκετ δεν έχει όχι από εδώ μπορείς να παραγγείλεις αν θέλεις έχει και άλλες γεύσεις. Αλλά και το τσάι με μέτρο θέλει, εμένα μου είπε ένα με δύο την ημέρα. 

https://www.tearoute.gr/products/ps/0/?search=Κόκκινη πλατεία

Εχει  σε μαγαζιά με βότανα και στο ίντερνετ ..εγώ που την ρώτησαμου είπε ότι μπορώ να πίνω γιατί δεν έχει καφεινη και είναι αντιοξειδωτικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ποπο περαστικά βρε κοριτσάκι μου.. σου είπαν σε τι οφείλεται??

Καλησπέρα το ίδιο πράγμα το έχει και η μαμά μου ..οπότε είναι κληρονομικο ..ακόμα δεν είμαι στα καλά μου ...αν το βράδυ είμαι χάλια θα πάω πάλι στο νοσοκομείο ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλησπέρα...με εποιασε ημικρανία και εμετό ...τέτοιο πόνο στο κεφάλι μην σου τύχει ...🥺

Ωωωχ!! Τώρα είσαι καλύτερα έτσι???? Περαστικά να είναι αυτά!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...