Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις On 21/4/2022 at 5:19 ΜΜ, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! 

Τις καλύτερες Πασχαλινες ευχές μου για όλες σας κ τα φιλιά μου στα μωράκια που έχουν γεννηθεί! Ελάχιστο εμεινε για τις υπόλοιπες μας!!!

Εγω, ένα περίεργο πράγμα, 1 μήνα τώρα δλδ απ'το 2ο μισό του 8ου, κοιμάμαι πολύ κ βαθειά χωρίς συχνοουρια, δεν έχω καουρες, δε πονάει πια η μέση και το ισχυο, δε τραβάει η κοιλιά κ έπαψα να καμπουριαζω, δε νιώθω βάρος κτλ.. όλα όσα με ταλαιπωρούσαν στο 2ο 3μηνο, εξαφανίστηκαν! Τι να πω, ανεξήγητο! 

Ο μπομπος είναι 3.300 περιπου, με το κεφάλι κάτω αλλά δεν έχει μπει στη λεκάνη, κ δεν έχω καμία ένδειξη για σπάσιμο νερων σύντομα (ούτε συσπασεις) . Ειμαι στην 38η εβδ αλλα εχω γήρανση πλακούντα όμως κ μείωση αμνιακου, οπότε δεν έχω περιθώρια να τον αφήσω να βγει όποτε δώσει η φύση. Θα πάω να με δει μετά το Πάσχα αν δεν έχω άλλο περιθώριο θα τον πάρουμε με καισαρικη είπε ! 

Παντού ακούω να γεννούν όλες με καισαρικη.. Μωρέ τα μωράκια κ οι μανούλες να'ναι καλά κ χαλάλι όλα, αλλά απλά παρατηρω στις 10 γέννες 9 με καισαρικη κ 1 φυσιολογικός τοκετός.... 

 

 

Με το καλό κορίτσι μου!! Κοντεύεις και συ!! Τι τυχερή που είσαι που δεν έχεις όλα αυτά τα ενοχλητικά συμπτώματα που υπάρχουν στο τέλος που βαραινουμε.. τέλειο το βάρος σας και η θέση.. από κει πέρα αν δεν υπάρχει άλλο περιθώριο θα κάνετε ότι είναι καλύτερο εννοείται.. σημασια έχει πάντα να είμαστε όλοι καλά!! Άλλωστε 38η εβδομάδα έφτασες όλα καλά θα πάνε.. καλό Πάσχα και με το καλό εύχομαι.. θα περιμένουμε τα νέα σου..❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μου!!! Χθες βράδυ, ήρθε και μας το θαυματακι μας στη ζωή.. Μας αξιοσε κ εμάς ο Θεουλης να γίνουμε γονείς.. για εμένα δεν ήταν εύκολα τα πράγματα, καθώς πάλευα 24 ώρες για φυσιολογικό, τις μισές χωρίς επισκληριδιο, αλλά δεν έκανα διαστολή.. εξάντλησα όλα τα περιθώρια με το γιατρό μου αλλά δεν μας βγήκε.. μπήκα για καισαρική αργά χθες βράδυ.. ο μικρούλης μας γεννήθηκε 3.400 και 53 εκατοστά, υγιέστατος, δόξα το Θεό..μόλις τον είδα τα ξέχασα όλα!!  θηλασαμε κιόλας.. ζούμε το όνειρο.. κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ για όλη τη στήριξη όλους αυτούς τους μήνες.. με βοηθήσατε πολύ να πιστέψω πως όλα θα πάνε καλά.. 🥰🥰🥰🥰

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Να σας ζήσει ο μικρούλης σας!! Πάντα γερός και καλότυχος να είναι!! Πω πω 24 ώρες??? Εσύ το παλεψες πολύ ρε αγάπη.. μπραβο, χαράς το κουράγιο σου!! Πάντως Τέλειος γεννήθηκε ο μπεμπαρος!! Καλή ανάρρωση και σε σένα και με το καλό να τον υποδεχτείτε σπιτάκι σας!! ❤️😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2022 at 10:18 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μου!!! Χθες βράδυ, ήρθε και μας το θαυματακι μας στη ζωή.. Μας αξιοσε κ εμάς ο Θεουλης να γίνουμε γονείς.. για εμένα δεν ήταν εύκολα τα πράγματα, καθώς πάλευα 24 ώρες για φυσιολογικό, τις μισές χωρίς επισκληριδιο, αλλά δεν έκανα διαστολή.. εξάντλησα όλα τα περιθώρια με το γιατρό μου αλλά δεν μας βγήκε.. μπήκα για καισαρική αργά χθες βράδυ.. ο μικρούλης μας γεννήθηκε 3.400 και 53 εκατοστά, υγιέστατος, δόξα το Θεό..μόλις τον είδα τα ξέχασα όλα!!  θηλασαμε κιόλας.. ζούμε το όνειρο.. κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ για όλη τη στήριξη όλους αυτούς τους μήνες.. με βοηθήσατε πολύ να πιστέψω πως όλα θα πάνε καλά.. 🥰🥰🥰🥰

 

Κουνελάκι, να σας ζήσει ο μπεμπαρος!! Γέρος και τυχερός να είναι και εσείς πάντα υγιείς να τον καμαρωνετε! 

Μπράβο σου που το προσπάθησες τόσο, αλλά τι να κάνουμε, πάμε με τα νερά τους μετά. Εύχομαι να έχεις γρήγορη και εύκολη ανάρρωση, αν και είναι αλήθεια πως με τα μπεμπακια μας κοντά, η ανάρρωση έρχεται πιο γρήγορα. Έχουμε ισχυρό κίνητρο! Με το καλό να πάτε σπιτάκι σας κορίτσι μου!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/4/2022 at 10:10 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Ευχαριστώ πολύ Διονη μου!! Ε προσπαθούμε να βρούμε ρυθμούς άλλωστε 3 μέρες έχει μόνο που επιστρέψαμε σπίτι.. ο μικρούλης θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος και έχω εξουθενωθεί κυρίως γιατί για κάποιο λόγο το βράδυ κοιμάται μόνο πάνω μου ενώ τη μέρα μπαίνει κανονικα στο κρεβατάκι του.. δεν ξέρω πως θα το αλλάξω αυτό αλλά δεν πειράζει ελπίζω να περάσει ο πρώτος καιρός και να στρώσουμε.. από ποτε άρχισε να σου κοιμάται ολοκληρο τρίωρο? Μου ακούγεται σαν όνειρο..

Sandy μου το ίδιο ακριβώς κάνει και η μικρή μου. Είναι 2 εβδομάδων σήμερα. Τις δύο πρώτες μέρες στο σπίτι ήταν όλα καλά. Μετά άρχισε και εμένα τα βράδια να μην κοιμάται στην Καλαθουνα. Με το που την ακουμπάς, το μάτι γαρίδα!! Την ημέρα ούτε που ενοχλείται! Κοιμάται κι εμένα στο στήθος μου το βράδυ γιατί κι εγώ κουτουλαω και δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Την έχουμε βάλει και ανάμεσα μας στο κρεβάτι με τον άντρα μου, στα κεφάλια μας ψηλά ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος. Έχει πιάσει κάποιες φορές και έχει κοιμηθεί εκεί. Γενικά πάντως οι νύχτες μας είναι εξουθενωτικες. Προσπαθώ να αναπληρωνω ύπνο τη μέρα και ευτυχώς με φροντίζει ο άντρας μου και η μαμά μου ώστε να τρώω πολύ και να πίνω πολλά υγρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Χριστός ανέστη και Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλες! 

Λίγο πριν φύγει ο Απρίλης, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έφερα κι εγώ στον κόσμο ένα μικρό, υπέροχο πλασματακι στις 8/4. Τα λόγια δεν είναι αρκετά για να περιγραψουν τα συναισθήματα που βιωνουμε, τις μοναδικές στιγμές που ζούμε. Άξιζαν και με το παραπάνω όλες οι θυσίες για να συναντήσουμε αυτόν τον τοσοδουλη ανθρωπακο. Γέννησα με προγραμματισμενη καισαρική, η εμπειρία μου ήταν πάρα πολύ καλή, η ανάρρωση ταχεία και θα μου μείνουν αξέχαστες όλες οι στιγμές. Ο μικρός είναι συνεργασιμος και πλέον προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας. 

Μπορώ με σιγουριά να πω πως ο Απρίλιος ήταν ο καλύτερος μήνας της ζωής μου, αυτός που έφερε την άνοιξη στο σπίτι μας και μας γέμισε με χαρά και αισιοδοξία, παρά τα τόσα προβλήματα γύρω μας... 

Εύχομαι σε όλες να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας, να έχουμε υγεία και να τα μεγαλώσουμε όμορφα!!!💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/4/2022 at 12:48 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Sandy μου το ίδιο ακριβώς κάνει και η μικρή μου. Είναι 2 εβδομάδων σήμερα. Τις δύο πρώτες μέρες στο σπίτι ήταν όλα καλά. Μετά άρχισε και εμένα τα βράδια να μην κοιμάται στην Καλαθουνα. Με το που την ακουμπάς, το μάτι γαρίδα!! Την ημέρα ούτε που ενοχλείται! Κοιμάται κι εμένα στο στήθος μου το βράδυ γιατί κι εγώ κουτουλαω και δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Την έχουμε βάλει και ανάμεσα μας στο κρεβάτι με τον άντρα μου, στα κεφάλια μας ψηλά ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος. Έχει πιάσει κάποιες φορές και έχει κοιμηθεί εκεί. Γενικά πάντως οι νύχτες μας είναι εξουθενωτικες. Προσπαθώ να αναπληρωνω ύπνο τη μέρα και ευτυχώς με φροντίζει ο άντρας μου και η μαμά μου ώστε να τρώω πολύ και να πίνω πολλά υγρά. 

Αχ μωρέ τα γλυκουλια!! Νιώθουν ασφάλεια στο στήθος γιαυτο.. στην αρχή θέλουν πολύ πολύ αγκαλιά!! Και έχω και τις θειτσες γύρω γύρω που μου λένε ότι εγώ το έμαθα το μωρό στην αγκαλιά..μα πως θα θηλάσει κυρά μου? Εξ αποστάσεως? Τέλος πάντων.. εμείς περάσαμε σε άλλη φάση τώρα.. αυτός θέλει να κοιμηθεί στο στήθος αλλά ο παιδίατρος μου είπε να τον κρατάω στο ώμο μου για 10 λεπτα, (μπορεί να ρευτει μπορεί και όχι) και έτσι ξυπνάει πάλι και μετά φτου και από την αρχή θέλει στηθος, αλλά αν τον βάλω κατευθείαν στο Πορτ μπεμπέ έτσι κοιμισμένο όπως έκανα στην αρχή μου βγάζει γουλιτσες οπότε δεν γίνεται.. ευτυχώς αυτή την εβδομάδα έχουμε πάλι παιδίατρο και θέλω να τον ρωτήσω μήπως εχει καμία παλινδρόμηση.. αλήθεια κορίτσια.. πιπίλα δίνετε στα μωράκια σας? Οι απόψεις πολλές και διάφορες πάνω σε αυτό το θέμα.. ειδικά για θηλασμό και πιπίλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Tinkerbelly είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χριστός ανέστη και Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλες! 

Λίγο πριν φύγει ο Απρίλης, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έφερα κι εγώ στον κόσμο ένα μικρό, υπέροχο πλασματακι στις 8/4. Τα λόγια δεν είναι αρκετά για να περιγραψουν τα συναισθήματα που βιωνουμε, τις μοναδικές στιγμές που ζούμε. Άξιζαν και με το παραπάνω όλες οι θυσίες για να συναντήσουμε αυτόν τον τοσοδουλη ανθρωπακο. Γέννησα με προγραμματισμενη καισαρική, η εμπειρία μου ήταν πάρα πολύ καλή, η ανάρρωση ταχεία και θα μου μείνουν αξέχαστες όλες οι στιγμές. Ο μικρός είναι συνεργασιμος και πλέον προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας. 

Μπορώ με σιγουριά να πω πως ο Απρίλιος ήταν ο καλύτερος μήνας της ζωής μου, αυτός που έφερε την άνοιξη στο σπίτι μας και μας γέμισε με χαρά και αισιοδοξία, παρά τα τόσα προβλήματα γύρω μας... 

Εύχομαι σε όλες να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας, να έχουμε υγεία και να τα μεγαλώσουμε όμορφα!!!💖

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Να σας ζήσει ο μπεμπακος σας.. γερός και τυχερός να είναι.. τελικά σχεδόν μαζί γεννησαμε εμείς, εγώ στις 9/4.. έχεις δίκιο όλες οι θυσίες που κάναμε και θα κάνουμε αξίζουν και με το παραπάνω μπροστά σε αυτό το θαύμα.. χαίρομαι που είχες τόσο καλή ανάρρωση, έτσι είναι και πιο εύκολο να βρείτε τους ρυθμούς σας.. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλες μας! Να χαιρόμαστε τα μικρουλακια μας τα όμορφα... 

@Tinkerbelly αγάπη μου να σου ζήσει το μικρό σου ανθρωπάκι! Να είναι γερό νκαι πάντα τυχερο και εσείς γεροί να το καμαρωνεται.

Κι εμείς το βράδυ έτσι κοιμόμαστε κορίτσια αγκαλιά και να σας πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ. Πονάει λίγο η πλάτη μου μετά αλλά το λατρεύω. Κι εγώ αν την αφήσω Ντην μικρή κατευθείαν μου βγάζει γουλιτσες. 

Σαντουλι μου αν είχε παλινδρόμηση θα πονουσε και όταν θα το θηλαζες θα δυσανασχετουσε. Είχα ακριβώς την ίδια απορία.

Πιπίλα προσπάθησα να της δώσω γιατί Ντον τελευταίο καιρό ανά μισή ώρα ήθελε να τρώει και κάπου κουραστηκα, γιατί δεν έχω βοήθεια, αλλά η μπέμπα δεν τη θέλει Ντην φτύνει 😂😂

Εμείς έχουμε φτάσει τα 5,500 και περίπου 58 πόντους. Έχουμε ήπιους κολικούς που τους αντιμετωπίζουμε με biogaia με επιτυχία! Μου γελάει και σχεδόν στηρίζει το κεφάλι της! 

Για πείτε μας κι εσείς τα νέα σας με την πρώτη ευκαιρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2022 at 5:19 ΜΜ, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! 

Τις καλύτερες Πασχαλινες ευχές μου για όλες σας κ τα φιλιά μου στα μωράκια που έχουν γεννηθεί! Ελάχιστο εμεινε για τις υπόλοιπες μας!!!

Εγω, ένα περίεργο πράγμα, 1 μήνα τώρα δλδ απ'το 2ο μισό του 8ου, κοιμάμαι πολύ κ βαθειά χωρίς συχνοουρια, δεν έχω καουρες, δε πονάει πια η μέση και το ισχυο, δε τραβάει η κοιλιά κ έπαψα να καμπουριαζω, δε νιώθω βάρος κτλ.. όλα όσα με ταλαιπωρούσαν στο 2ο 3μηνο, εξαφανίστηκαν! Τι να πω, ανεξήγητο! 

Ο μπομπος είναι 3.300 περιπου, με το κεφάλι κάτω αλλά δεν έχει μπει στη λεκάνη, κ δεν έχω καμία ένδειξη για σπάσιμο νερων σύντομα (ούτε συσπασεις) . Ειμαι στην 38η εβδ αλλα εχω γήρανση πλακούντα όμως κ μείωση αμνιακου, οπότε δεν έχω περιθώρια να τον αφήσω να βγει όποτε δώσει η φύση. Θα πάω να με δει μετά το Πάσχα αν δεν έχω άλλο περιθώριο θα τον πάρουμε με καισαρικη είπε ! 

Παντού ακούω να γεννούν όλες με καισαρικη.. Μωρέ τα μωράκια κ οι μανούλες να'ναι καλά κ χαλάλι όλα, αλλά απλά παρατηρω στις 10 γέννες 9 με καισαρικη κ 1 φυσιολογικός τοκετός.... 

 

 

Καλησπέρα Ευάκι!!🌸

Ισχύει αυτό που λες για τις καισαρικές!!

Γεννήσατε τελικά; ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλες μας! Να χαιρόμαστε τα μικρουλακια μας τα όμορφα... 

@Tinkerbelly αγάπη μου να σου ζήσει το μικρό σου ανθρωπάκι! Να είναι γερό νκαι πάντα τυχερο και εσείς γεροί να το καμαρωνεται.

Κι εμείς το βράδυ έτσι κοιμόμαστε κορίτσια αγκαλιά και να σας πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ. Πονάει λίγο η πλάτη μου μετά αλλά το λατρεύω. Κι εγώ αν την αφήσω Ντην μικρή κατευθείαν μου βγάζει γουλιτσες. 

Σαντουλι μου αν είχε παλινδρόμηση θα πονουσε και όταν θα το θηλαζες θα δυσανασχετουσε. Είχα ακριβώς την ίδια απορία.

Πιπίλα προσπάθησα να της δώσω γιατί Ντον τελευταίο καιρό ανά μισή ώρα ήθελε να τρώει και κάπου κουραστηκα, γιατί δεν έχω βοήθεια, αλλά η μπέμπα δεν τη θέλει Ντην φτύνει 😂😂

Εμείς έχουμε φτάσει τα 5,500 και περίπου 58 πόντους. Έχουμε ήπιους κολικούς που τους αντιμετωπίζουμε με biogaia με επιτυχία! Μου γελάει και σχεδόν στηρίζει το κεφάλι της! 

Για πείτε μας κι εσείς τα νέα σας με την πρώτη ευκαιρία.

Χρόνια πολλά Ντριμερακι μου, καλό μήνα!!🌼

Γλυκό μου κορίτσι πώς πάτε;; 🥰

Μπράβο στη μπουμπου σου, ολόκληρη κοπέλα έχει γίνει!!😃❤️

Εμένα είναι 1,5 μηνών η μικρούλα, στις 16 γίνεται 2 μηνών και έχουμε ραντεβού για το πρώτο της εμβόλιο💕

Πιπίλα σκεφτόμουν Κι εγώ να της δώσω στον ύπνο, αλλά δεν τη δέχεται, αλλά κ ευτυχώς δεν ξυπνάει κι όλας οπότε δεν τη χρειαζόμαστε..

Ούτε ο μικρός μου την είχε δεχτεί, αλλά δεν είχα επιμείνει κ πολύ γιατί είμαι λίγο κατά της πιπίλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Αχ μωρέ τα γλυκουλια!! Νιώθουν ασφάλεια στο στήθος γιαυτο.. στην αρχή θέλουν πολύ πολύ αγκαλιά!! Και έχω και τις θειτσες γύρω γύρω που μου λένε ότι εγώ το έμαθα το μωρό στην αγκαλιά..μα πως θα θηλάσει κυρά μου? Εξ αποστάσεως? Τέλος πάντων.. εμείς περάσαμε σε άλλη φάση τώρα.. αυτός θέλει να κοιμηθεί στο στήθος αλλά ο παιδίατρος μου είπε να τον κρατάω στο ώμο μου για 10 λεπτα, (μπορεί να ρευτει μπορεί και όχι) και έτσι ξυπνάει πάλι και μετά φτου και από την αρχή θέλει στηθος, αλλά αν τον βάλω κατευθείαν στο Πορτ μπεμπέ έτσι κοιμισμένο όπως έκανα στην αρχή μου βγάζει γουλιτσες οπότε δεν γίνεται.. ευτυχώς αυτή την εβδομάδα έχουμε πάλι παιδίατρο και θέλω να τον ρωτήσω μήπως εχει καμία παλινδρόμηση.. αλήθεια κορίτσια.. πιπίλα δίνετε στα μωράκια σας? Οι απόψεις πολλές και διάφορες πάνω σε αυτό το θέμα.. ειδικά για θηλασμό και πιπίλα..

Σαντούλι μην ακούς τι σου λένε…βέβαια τώρα που έχω δεύτερο από εμπειρία σου λέω ότι ισχύει κι όλας ότι το μωρό είναι όπως το μάθεις..πχ εγώ λέω τώρα η μπέμπα θέλει όλο αγκαλιά, γιατί αν την αφήνω ξυπνάει..οπότε την είχα όλη μέρα στο μάρσιπο και κοιμόταν ή καθόταν ήσυχη όλη μέρα..κι όμως προχθές που έπρεπε να κάνω μπάνιο την άφησα στο καρότσι δίπλα μου, έκλαιγε λίγο της μίλαγα την κούναγα κ τελικά κοιμήθηκε 3-4 ώρες στο καρότσι,χωρίς να την έχω αγκαλιά εννοώ..

Κ χθες τα ίδια, την είχα αγκαλιά κοιμήθηκε κ επέμενε ο πατέρας να τη βάλω στο καρότσι, του έλεγα άστο ξυπνάει, τελικά την άφησα κ δεν ξύπνησε..ενώ αν δε δοκίμαζα θα την είχα απλά στο μάρσιπο κ θα έλεγα μόνο εδώ κάθεται, και θα τη μάθαινα έτσι..!

Στο μικρό μου επίσης δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να κάνω μπάνιο όταν ήμουν μόνη μαζί του, ακόμη κι αν κοιμόταν..😆 ενώ τώρα με τη μπέμπα κάνω.. γενικά αποτι κατάλαβα το πρώτο σε κάνει ό,τι θέλει, πχ α μην κλάψει το μωρό, α θέλει έτσι, α θέλει αλλιώς, α δε θελει αυτό,δε θέλει εκείνο, ενώ στα δεύτερα τ βλεπεις λίγο αλλιώς😅πχ λες μωρό είναι, να κοιμηθει θελει αρα θα κοιμηθεί, γενικά τα βλέπεις πιο απλά

Ο μικρός μου έβγαζε κ εμένα πολλές γουλιές κ είχε παλινδρόμηση, ενώ η μπέμπα τώρα σπάνια να βγάλει..

Πιπίλα στο μικρό δεν ήθελα να δώσω, την δοκίμασα λίγες φορές δεν την ήθελε την πέταγε κ δεν επέμεινα, λέω καλύτερα. Στη μπέμπα τώρα έλεγα να δώσω μόνο για τον ύπνο, γιατί ο μικρός έχει μάθει να κοιμάται με θηλασμό κ δεν ήθελα κ αυτή να μάθει έτσι, αλλά κι αυτή την πετάει, δεν τη θέλει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλες μας! Να χαιρόμαστε τα μικρουλακια μας τα όμορφα... 

@Tinkerbelly αγάπη μου να σου ζήσει το μικρό σου ανθρωπάκι! Να είναι γερό νκαι πάντα τυχερο και εσείς γεροί να το καμαρωνεται.

Κι εμείς το βράδυ έτσι κοιμόμαστε κορίτσια αγκαλιά και να σας πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ. Πονάει λίγο η πλάτη μου μετά αλλά το λατρεύω. Κι εγώ αν την αφήσω Ντην μικρή κατευθείαν μου βγάζει γουλιτσες. 

Σαντουλι μου αν είχε παλινδρόμηση θα πονουσε και όταν θα το θηλαζες θα δυσανασχετουσε. Είχα ακριβώς την ίδια απορία.

Πιπίλα προσπάθησα να της δώσω γιατί Ντον τελευταίο καιρό ανά μισή ώρα ήθελε να τρώει και κάπου κουραστηκα, γιατί δεν έχω βοήθεια, αλλά η μπέμπα δεν τη θέλει Ντην φτύνει 😂😂

Εμείς έχουμε φτάσει τα 5,500 και περίπου 58 πόντους. Έχουμε ήπιους κολικούς που τους αντιμετωπίζουμε με biogaia με επιτυχία! Μου γελάει και σχεδόν στηρίζει το κεφάλι της! 

Για πείτε μας κι εσείς τα νέα σας με την πρώτη ευκαιρία.

Αχ τι ωραία dreameraki μου.. μεγαλώσατε..αφού αντιμετωπίζετε με επιτυχία και τους κολικούς μια χαρά είστε γιατί είναι δύσκολο και αυτό για τα μωρακια.. εμένα μερικές φορές βγάζει γουλιτσα έτσι απλά χωρίς να ζοριζεται αλλά μερικές φορές παίρνει μια ζορισμενη φατσούλα που νομίζω τον ενοχλεί τον κακομοίρη, τεντώνεται κιολας..δεν ρευεται και πάντα οπότε δεν ξέρω..τώρα άρχισα να τον θηλάζω σε άλλη στάση πιο όρθιο και καλυτερεψαμε κάπως.. πάντως όχι δεν δείχνει να δυσανασχετεί όταν τον θηλάζω, ίσα ίσα.. αλλά οκ θα μας πει και ο παιδίατρος αν είναι κατι, σκέφτομαι μηπως πρέπει να αλλάξω και εγώ κάτι στη διατροφή μου, ίσως τον πειράζει κάτι, θα δουμε.. και εγώ του δοκίμασα πιπίλα αυτές τις μέρες.. συνήθως την κρατάει εκτός και αν είναι πολύ εκνευρισμένος για κάποιο λογο οπότε εκεί μόνο το στήθος τον ηρεμεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Σαντούλι μην ακούς τι σου λένε…βέβαια τώρα που έχω δεύτερο από εμπειρία σου λέω ότι ισχύει κι όλας ότι το μωρό είναι όπως το μάθεις..πχ εγώ λέω τώρα η μπέμπα θέλει όλο αγκαλιά, γιατί αν την αφήνω ξυπνάει..οπότε την είχα όλη μέρα στο μάρσιπο και κοιμόταν ή καθόταν ήσυχη όλη μέρα..κι όμως προχθές που έπρεπε να κάνω μπάνιο την άφησα στο καρότσι δίπλα μου, έκλαιγε λίγο της μίλαγα την κούναγα κ τελικά κοιμήθηκε 3-4 ώρες στο καρότσι,χωρίς να την έχω αγκαλιά εννοώ..

Κ χθες τα ίδια, την είχα αγκαλιά κοιμήθηκε κ επέμενε ο πατέρας να τη βάλω στο καρότσι, του έλεγα άστο ξυπνάει, τελικά την άφησα κ δεν ξύπνησε..ενώ αν δε δοκίμαζα θα την είχα απλά στο μάρσιπο κ θα έλεγα μόνο εδώ κάθεται, και θα τη μάθαινα έτσι..!

Στο μικρό μου επίσης δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να κάνω μπάνιο όταν ήμουν μόνη μαζί του, ακόμη κι αν κοιμόταν..😆 ενώ τώρα με τη μπέμπα κάνω.. γενικά αποτι κατάλαβα το πρώτο σε κάνει ό,τι θέλει, πχ α μην κλάψει το μωρό, α θέλει έτσι, α θέλει αλλιώς, α δε θελει αυτό,δε θέλει εκείνο, ενώ στα δεύτερα τ βλεπεις λίγο αλλιώς😅πχ λες μωρό είναι, να κοιμηθει θελει αρα θα κοιμηθεί, γενικά τα βλέπεις πιο απλά

Ο μικρός μου έβγαζε κ εμένα πολλές γουλιές κ είχε παλινδρόμηση, ενώ η μπέμπα τώρα σπάνια να βγάλει..

Πιπίλα στο μικρό δεν ήθελα να δώσω, την δοκίμασα λίγες φορές δεν την ήθελε την πέταγε κ δεν επέμεινα, λέω καλύτερα. Στη μπέμπα τώρα έλεγα να δώσω μόνο για τον ύπνο, γιατί ο μικρός έχει μάθει να κοιμάται με θηλασμό κ δεν ήθελα κ αυτή να μάθει έτσι, αλλά κι αυτή την πετάει, δεν τη θέλει..

Αχ αυτό το μπάνιο.. εγώ σήμερα έκανα πρώτη φορά μπάνιο ενώ είμαι μόνη μαζί του μέχρι τώρα φοβόμουν αλλά δεν γίνεται και να έχω κάποιον πάντα εδώ οπότε το τόλμησα απλά είχα μέσα στο μπάνιο την ενδοεπικοινωνια😃 καλά εμένα σίγουρα με κάνει ότι θέλει ο μπαμπάς του τον φωνάζει ηδη μαμακια 😂.. και εγώ μόνο για τον ύπνο τη δοκίμασα την πιπίλα αυτες τις μέρες.. πάντως εμένα μέχρι τώρα παίρνει και στήθος και μπουκάλι (μόνο 2 συγκεκριμένες θηλές μπουκαλιών) και την πιπίλα την κρατάει όχι πάντα αλλά οκ.. και να σου πω την αλήθεια με φόβο του τα δίνω μην πάθει σύγχυση.. η αδερφή μου λέει ότι θα είμαι τυχερή αν συνεχίσει έτσι γιατί εκείνη δεν μπορούσε να πάει πουθενά χωρίς το μωρό για 14 μήνες που θηλάζε, η μικρή της ήταν πραγματικά κολλημένη στο στήθος και ακόμα και όταν μπήκαν στις στερεες δεν έτρωγε τίποτα από κανέναν άλλον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες Γεια σας καλό μήνα!!!:

Κι Εμείς γέννησαμε με καισαρικη τη Τρίτη του Πάσχα! 3,200 ο μπομπος κ 51 εκ ! Μηδέν πόνος, ταχεία ανάρρωση , όλα καλά! 

Τώρα σπίτι, έχουμε τα ίδια πάνω κάτω προβλήματα! Ο μπομπος είναι 7 ημερών, κοιμάται μόνο πάνω μουωτη νυχτα κ θέλει στήθος όλη μέρα. Μόλις τον βαλω στη κουνια ή στον μπαμπά του, γονεις μου κτλ σπαράζει ουρλιάζει σαν να τον βασανιζουν. Μόλις τον πάρω εγώ αμέσως σταματάει ! 

Δε καταλαβα πως έγινε! Στη κλινική κοιμόταν στο κουνακι του. Τη μέρα εξόδου τον φέρνουν κοιμισμένο,  μπαίνει στο αυγό , κοιμάται συνεχόμενα κ φτάνουμε σπίτι, τον ξυπνάω να φάει, κ αυτό ήταν, πάω να τον δώσω στη μαμά μου ουρλιάζει,  πάω να τον βαλω στη κούνια ουρλιάζει,  πορτ μπεμπέ αυγό το ίδιο! Έτσι απλά! 

Από γάλα, άρχισα ν έχω στο αριστερό, αλλά λίγο ενω ακόμη περίμενω στο δεξί,  οπότε δε χορταίνει κ περνάει οποτε δνω κ λιγη φόρμουλα  να χορταινει κ να ηρεμεί. 

Εύχομαι να είστε ολες καλά,  με υγεία μωράκια!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η EvakiKrt είπε:

Μανούλες Γεια σας καλό μήνα!!!:

Κι Εμείς γέννησαμε με καισαρικη τη Τρίτη του Πάσχα! 3,200 ο μπομπος κ 51 εκ ! Μηδέν πόνος, ταχεία ανάρρωση , όλα καλά! 

Τώρα σπίτι, έχουμε τα ίδια πάνω κάτω προβλήματα! Ο μπομπος είναι 7 ημερών, κοιμάται μόνο πάνω μουωτη νυχτα κ θέλει στήθος όλη μέρα. Μόλις τον βαλω στη κουνια ή στον μπαμπά του, γονεις μου κτλ σπαράζει ουρλιάζει σαν να τον βασανιζουν. Μόλις τον πάρω εγώ αμέσως σταματάει ! 

Δε καταλαβα πως έγινε! Στη κλινική κοιμόταν στο κουνακι του. Τη μέρα εξόδου τον φέρνουν κοιμισμένο,  μπαίνει στο αυγό , κοιμάται συνεχόμενα κ φτάνουμε σπίτι, τον ξυπνάω να φάει, κ αυτό ήταν, πάω να τον δώσω στη μαμά μου ουρλιάζει,  πάω να τον βαλω στη κούνια ουρλιάζει,  πορτ μπεμπέ αυγό το ίδιο! Έτσι απλά! 

Από γάλα, άρχισα ν έχω στο αριστερό, αλλά λίγο ενω ακόμη περίμενω στο δεξί,  οπότε δε χορταίνει κ περνάει οποτε δνω κ λιγη φόρμουλα  να χορταινει κ να ηρεμεί. 

Εύχομαι να είστε ολες καλά,  με υγεία μωράκια!! 

 

 

Να σου ζήσει Ευακι μου! Γερός και δυνατός ο μπόμπιρας! Κι εσείς γεροί να τον καμαρωνεται!!!

Ευακι μου εγώ αυτό που θα σου πω είναι ακόμα και να μην εχεις γάλα να τον βάζεις στο στήθος συνέχεια για να έρθει και να εδραιωθεί ο θηλασμός και να μην έχεις θέμα.

Η δικιά μας ευτυχώς πηγαίνει σε όλους παππούδες και γιαγιάδες αδιαμαρτύρητα. Με τον μπαμπά της έχουν τρομερή σχέση έρωτας με την πρώτη ματιά! 😂

Εγώ αυτό που κάνω πολλές φορές και πιάνει ειδικά όταν είμαι μόνη σπίτι και δεν μπορώ να την έχω αγκαλιά την φασκιωνω για να νιώθει ασφάλεια και βάζω δίπλα της την μπλούζα της πιτζάμας μου! Και έτσι κάθετε όπου την βάλω. Το βράδυ όμως μόνο αγκαλιά μανούλας πουθενά αλλού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χρόνια πολλά Ντριμερακι μου, καλό μήνα!!🌼

Γλυκό μου κορίτσι πώς πάτε;; 🥰

Μπράβο στη μπουμπου σου, ολόκληρη κοπέλα έχει γίνει!!😃❤️

Εμένα είναι 1,5 μηνών η μικρούλα, στις 16 γίνεται 2 μηνών και έχουμε ραντεβού για το πρώτο της εμβόλιο💕

Πιπίλα σκεφτόμουν Κι εγώ να της δώσω στον ύπνο, αλλά δεν τη δέχεται, αλλά κ ευτυχώς δεν ξυπνάει κι όλας οπότε δεν τη χρειαζόμαστε..

Ούτε ο μικρός μου την είχε δεχτεί, αλλά δεν είχα επιμείνει κ πολύ γιατί είμαι λίγο κατά της πιπίλας!

Αχ έφτασε ο καιρός για το πρώτο εμβόλιο!! 💗💗💗

 Κι εγώ για το βράδυ ήθελα να της δώσω πιπίλα γιατί ξυπνάει κάθε δύο ώρες να φάει 😂  αλλά μόλις την βάλω στο στόμα ή αναγουλιαζει ή την πετάει όποια έχω δοκιμάσει, άσε που μετά φοβάμαι μην πάθουμε καμιά σύγχυση θηλών. 

Γενικά τα πάμε τέλεια με την μικρή έχουμε φοβερή χημεία και επικοινωνία. Είναι ήσυχο μωράκι γενικά και την απολαμβάνω! Είναι το μικρό μου δεινοσαυρακι! Εχθές πήραμε και την ευχή του Σαραντισμου και κάναμε την πρώτη βόλτα μας όπου περάσαμε τέλεια όλοι! 

Εσείς πώς τα πάτε; Ο μικρούλης την έχει συνηθίσει την ζουζούνα; Τους θηλάζεις και τους δύο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Αχ τι ωραία dreameraki μου.. μεγαλώσατε..αφού αντιμετωπίζετε με επιτυχία και τους κολικούς μια χαρά είστε γιατί είναι δύσκολο και αυτό για τα μωρακια.. εμένα μερικές φορές βγάζει γουλιτσα έτσι απλά χωρίς να ζοριζεται αλλά μερικές φορές παίρνει μια ζορισμενη φατσούλα που νομίζω τον ενοχλεί τον κακομοίρη, τεντώνεται κιολας..δεν ρευεται και πάντα οπότε δεν ξέρω..τώρα άρχισα να τον θηλάζω σε άλλη στάση πιο όρθιο και καλυτερεψαμε κάπως.. πάντως όχι δεν δείχνει να δυσανασχετεί όταν τον θηλάζω, ίσα ίσα.. αλλά οκ θα μας πει και ο παιδίατρος αν είναι κατι, σκέφτομαι μηπως πρέπει να αλλάξω και εγώ κάτι στη διατροφή μου, ίσως τον πειράζει κάτι, θα δουμε.. και εγώ του δοκίμασα πιπίλα αυτές τις μέρες.. συνήθως την κρατάει εκτός και αν είναι πολύ εκνευρισμένος για κάποιο λογο οπότε εκεί μόνο το στήθος τον ηρεμεί..

 Μεγάλωσε το μικρό μου δεινοσαυρακι! Ναι ευτυχώς γιατί τις πρώτες μέρες που την έπιασαν έκλαιγα κι εγώ μαζί της από την στεναχώρια μου που πονούσε το μωράκι μου! 

Νομίζω είναι πολύ μικρό το ποσοστό των παιδιών που δεν βγάζουν γουλιτσα. Εμάς αυτό που μας βοηθάει πολύ είναι να την κρατάω για κανένα 20-30λεπτο στην αγκαλιά μου όρθια έτσι δεν βγάζει καθόλου. Αυτό που με αγχωνει είναι ότι μερικές φορές όταν ρευεται πνίγεται γιατί ανεβαίνει λίγο γαλατάκι.

Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω κόψει τα γαλακτοκομικά, γιατί είχε πάρα μα πάρα πολλά αέρια η μικρή και είδαμε μεγάλη διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, χρονια πολλά!! Καλό μήνα!! Συγχαρητήρια στις 2 νέες μανουλες!! Χαίρομαι για τα υγειεστατα πλασματακια, σας κορίτσια και που πήγαν όλα τέλεια με την ανάρρωση σας!! Και εμείς καλά είμαστε, συμπάσχω με τον θηλασμό.. ο μικρός μου θέλει όλη μέρα να είναι στο στήθος, και την νύχτα όρθια και εγω.. προσπάθησα και εγώ για πιπίλα αλλά δεν την θέλει.. έχει αρχίσει και εμένα και βγάζει γουλιες, και με αγχωνει πολύ και πρέπει να το κρατάω για να ρευτεί, αλλά αυτό είναι ένα δύσκολο κομμάτι, γιατί δεν ρευεται εύκολα.. οπότε κάθομαι με τις ώρες να τον έχω όρθιο.. αλλά είναι ότι πιο όμορφο είχαμε ποτέ στη ζωή μας, είναι η πραγματική ευτυχία της ζωής μας.. αχ, αυτός ο Απρίλης του 2022 είναι ο καλύτερος μήνας στα 37 μου χρόνια.. 💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Sandyb @Princess28 @Dreamer1 @Κουνελακι36 @EvakiKrt Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές!!! ❤❤❤. Να είμαστε όλες γερες και να μεγαλώσουμε τα πλασματακια μας!

Εμείς γινόμαστε αύριο ενός μήνα! Πέρασε τόσο γρήγορα, σαν νεράκι... Έχω τόσο νωπες όλες τις στιγμές στο μυαλό μου, που μου φαίνεται απίστευτο... Ο πιο γλυκός κι ευτυχισμένος μήνας της ζωής μας! Το μόνο που με κάνει να πιστεύω ότι πραγματικά πέρασε αυτό το διάστημα, είναι το αγοράκι μου, που ήδη βλέπω ότι έχει μεγαλώσει! Δόξα τω Θεώ είμαστε πολύ καλά, ο μπαμπάς μας ξεκίνησε δουλειά και μας λείπει τα πρωινά. Υπάρχει αρκετή κούραση στο σπίτι με ένα μωρό και χωρίς βοήθεια και πολλές φορές νιώθω άγχος να τα κάνω όλα σωστά και γρήγορα για να είναι το μωρό ικανοποιημενο... Η αλήθεια είναι ότι δεν προλαβαίνω να καθαρίσω το σπίτι τόσο επιμελώς όσο πριν μείνω έγκυος και μου κακοφαινεται μήπως δεν μεγαλώνει σε ένα τόσο καθαρό περιβάλλον...

Εμείς κάνουμε μικτή διατροφή και αύριο θα μας δει και η παιδίατρος. Δίνουμε και πιπιλα και από γουλιτσες δεν βγάζει ιδιαίτερα. Πάντως έχει αρκετά αέρια και κάνει πααααααρα πολλά κακά. Τα δύο τελευταία βράδια ο μικρούλης μας κοιμάται συνεχόμενα περίπου 6 ώρες. Προς το παρόν βρήκα λίγο χρόνο και κάθομαι στο μπαλκόνι με το καφεδάκι μου, ενώ ο μπεμπης κοιμάται.

Σας φιλώ όλες 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2022 at 10:18 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μου!!! Χθες βράδυ, ήρθε και μας το θαυματακι μας στη ζωή.. Μας αξιοσε κ εμάς ο Θεουλης να γίνουμε γονείς.. για εμένα δεν ήταν εύκολα τα πράγματα, καθώς πάλευα 24 ώρες για φυσιολογικό, τις μισές χωρίς επισκληριδιο, αλλά δεν έκανα διαστολή.. εξάντλησα όλα τα περιθώρια με το γιατρό μου αλλά δεν μας βγήκε.. μπήκα για καισαρική αργά χθες βράδυ.. ο μικρούλης μας γεννήθηκε 3.400 και 53 εκατοστά, υγιέστατος, δόξα το Θεό..μόλις τον είδα τα ξέχασα όλα!!  θηλασαμε κιόλας.. ζούμε το όνειρο.. κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ για όλη τη στήριξη όλους αυτούς τους μήνες.. με βοηθήσατε πολύ να πιστέψω πως όλα θα πάνε καλά.. 🥰🥰🥰🥰

 

Κορίτσι.μου !!!! Να σας ζήσει ο μπεμπακος σας!!!! Κάθε καλό να έχει στη ζωή του!!! Μετά από όλα αυτά τον έχετε στα χέρια σας !! ♥️♥️Πώς είστε; προσαρμοστηκατε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/5/2022 at 4:04 ΜΜ, ο/η EvakiKrt είπε:

Μανούλες Γεια σας καλό μήνα!!!:

Κι Εμείς γέννησαμε με καισαρικη τη Τρίτη του Πάσχα! 3,200 ο μπομπος κ 51 εκ ! Μηδέν πόνος, ταχεία ανάρρωση , όλα καλά! 

Τώρα σπίτι, έχουμε τα ίδια πάνω κάτω προβλήματα! Ο μπομπος είναι 7 ημερών, κοιμάται μόνο πάνω μουωτη νυχτα κ θέλει στήθος όλη μέρα. Μόλις τον βαλω στη κουνια ή στον μπαμπά του, γονεις μου κτλ σπαράζει ουρλιάζει σαν να τον βασανιζουν. Μόλις τον πάρω εγώ αμέσως σταματάει ! 

Δε καταλαβα πως έγινε! Στη κλινική κοιμόταν στο κουνακι του. Τη μέρα εξόδου τον φέρνουν κοιμισμένο,  μπαίνει στο αυγό , κοιμάται συνεχόμενα κ φτάνουμε σπίτι, τον ξυπνάω να φάει, κ αυτό ήταν, πάω να τον δώσω στη μαμά μου ουρλιάζει,  πάω να τον βαλω στη κούνια ουρλιάζει,  πορτ μπεμπέ αυγό το ίδιο! Έτσι απλά! 

Από γάλα, άρχισα ν έχω στο αριστερό, αλλά λίγο ενω ακόμη περίμενω στο δεξί,  οπότε δε χορταίνει κ περνάει οποτε δνω κ λιγη φόρμουλα  να χορταινει κ να ηρεμεί. 

Εύχομαι να είστε ολες καλά,  με υγεία μωράκια!! 

 

 

Εύα μου τι κάνετε;;;;να σας ζήσει κορίτσι μου!!! Πώς είστε τώρα;;; Είναι καλύτερα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Τι κάνετε??? Εμείς κάναμε και τον πρώτο εμβόλιο κι είμαστε στα 4420 γρ. Και 56 εκ!!! Είχε γεννηθεί πολύ μικρούλα οπότε για εμάς είναι μεγάλη ανάπτυξη όλα αυτά! Συνεχίζουμε κανονικά θηλασμό! Και βάλαμε και πιπίλα κυρίως το βράδυ όταν κοιμάται...

 

Πείτε μου τα νέα σας! Πώς είστε;;;τα διάβασα....αλλά επειδή περνά ο καιρός φαντάζομαι κάθε μέρα θα έχετε κάτι καινούριο με τα μωράκια σας..όπως κι εγώ!! ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...