Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απορία αν ειναι απλα πονακια η συσπάσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα μανουλες και μελλουσες μανουλες. Μολις μπηκα στην 18η εβδομάδα εχω εδω κ καποιες μερες καποιες στιγμες στη μερα πονακια χαμηλά. Είναι φυσιολογικό; η μηπως ειναι συσπάσεις; δεν εχω εμπειρία ουτε ξερω πως ειναι οι συσπάσεις (απλα ακουω πως πολλες γυναίκες έχουν λαι παιρνουν φάρμακα). Επίσης τις τελευταίες μέρες έχω πολλα υγρα (οχι αλλαγη χρωματος η οσμη απλα περισσότερα) και πολυ συχνοουρια καθε 20 λεπτά περιπου. Παιρνω αντιβιωση για ουρεοπλασμα δεν ξερω αν εχει καποια σχέση. Συγγνώμη για το κατεβατό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η EleftheriaF είπε:

Καλησπέρα μανουλες και μελλουσες μανουλες. Μολις μπηκα στην 18η εβδομάδα εχω εδω κ καποιες μερες καποιες στιγμες στη μερα πονακια χαμηλά. Είναι φυσιολογικό; η μηπως ειναι συσπάσεις; δεν εχω εμπειρία ουτε ξερω πως ειναι οι συσπάσεις (απλα ακουω πως πολλες γυναίκες έχουν λαι παιρνουν φάρμακα). Επίσης τις τελευταίες μέρες έχω πολλα υγρα (οχι αλλαγη χρωματος η οσμη απλα περισσότερα) και πολυ συχνοουρια καθε 20 λεπτά περιπου. Παιρνω αντιβιωση για ουρεοπλασμα δεν ξερω αν εχει καποια σχέση. Συγγνώμη για το κατεβατό. 

Καλησπέρα!

Με το γυναικολόγο μίλησες ;

Επίσης μαγνήσιο παίρνεις ;

Όταν γίνονται συσπάσεις εκτός ότι πονάς πετρώνει η κοιλιά σου και συνήθως σε χτυπάει στη μέση κι όλας ο πόνος . 

Τα πολλά υγρά είναι φυσιολογικά αν δεν έχουν κάποια αλλαγή.

Συχνοουρια επίσης έχουμε στην εγκυμοσύνη τώρα αν βλέπεις ότι είναι Κάτι τελείως διαφορετικό καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρό σου . 

Μπορεί να είναι ο πλακούντας σου χαμηλός και να πιέζει εκεί ; Να έχει βολευτει το μωράκι χαμηλά ; 

Εξετάσεις πότε έκανες ; Ήταν καλές ; 

Με το καλό το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου, από τη λίγη εμπειρία που έχω μιας και απεβαλα στη 17η εβδομάδα το Μάιο και ειχα συσπάσεις ενώ νόμιζα ότι ήταν πονάκια. Κάτω χαμηλά στη μήτρα εκει που μας κάνει ο γιατρός τον υπέρηχο όταν έχεις συσπάσεις το νοιώθεις σαν να πετρώνει σκληραίνει και είναι σαν εξόγκωμα. Σαν να έχω πάθει κραμπα ένοιωθα. Μπορεί να είναι απλά πονακις επειδή μεγαλώνει και η μήτρα αλλα για να σου φύγει η ιδέα μιλά και με το γιατρό σου. 

Όλα καλά να σου πάνε! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα!

Με το γυναικολόγο μίλησες ;

Επίσης μαγνήσιο παίρνεις ;

Όταν γίνονται συσπάσεις εκτός ότι πονάς πετρώνει η κοιλιά σου και συνήθως σε χτυπάει στη μέση κι όλας ο πόνος . 

Τα πολλά υγρά είναι φυσιολογικά αν δεν έχουν κάποια αλλαγή.

Συχνοουρια επίσης έχουμε στην εγκυμοσύνη τώρα αν βλέπεις ότι είναι Κάτι τελείως διαφορετικό καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρό σου . 

Μπορεί να είναι ο πλακούντας σου χαμηλός και να πιέζει εκεί ; Να έχει βολευτει το μωράκι χαμηλά ; 

Εξετάσεις πότε έκανες ; Ήταν καλές ; 

Με το καλό το μωράκι σου ❤️

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Ναι ναι παιρνω για τον θυρεοειδή, φυλλικο, σιδηρο, σαλοσπιρ ασβέστιο και μαγνήσιο. Τωρα και αντιβιωση για καποιες μερες. Στον γιατρό ειχα παει 11 Αυγούστου ηταν πολυ καλα όλα. Και οι εξετάσεις οι γενικες μια χαρα. Τωρα εχω β επιπεδου 20 Σεπτεμβρίου. Είναι η αλήθεια με πιάνει αρκετά  συχνά πανικός λογω του οτι δεν το εχω νιωσει ακομα και στο παρελθόν ειχα μια παλινδρομη και τον ενοχλω συχνα τον γιατρό. Δεν τον πηρα ακομα αν συνεχιστει θα επικοινωνήσω μαζι του. Ευχαριστώ παρα πολυ για ολα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, από τη λίγη εμπειρία που έχω μιας και απεβαλα στη 17η εβδομάδα το Μάιο και ειχα συσπάσεις ενώ νόμιζα ότι ήταν πονάκια. Κάτω χαμηλά στη μήτρα εκει που μας κάνει ο γιατρός τον υπέρηχο όταν έχεις συσπάσεις το νοιώθεις σαν να πετρώνει σκληραίνει και είναι σαν εξόγκωμα. Σαν να έχω πάθει κραμπα ένοιωθα. Μπορεί να είναι απλά πονακις επειδή μεγαλώνει και η μήτρα αλλα για να σου φύγει η ιδέα μιλά και με το γιατρό σου. 

Όλα καλά να σου πάνε! 😊

Λυπάμαι πολυ κορίτσι μου. Εύχομαι την επόμενη φορά να πανε ολα καλά. Πως το καταλαβες; ειχες αιμορραγία; πονους; ναι εννοείται θα τον παρω τωρα τηλέφωνο να τον ενημερώσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η EleftheriaF είπε:

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Ναι ναι παιρνω για τον θυρεοειδή, φυλλικο, σιδηρο, σαλοσπιρ ασβέστιο και μαγνήσιο. Τωρα και αντιβιωση για καποιες μερες. Στον γιατρό ειχα παει 11 Αυγούστου ηταν πολυ καλα όλα. Και οι εξετάσεις οι γενικες μια χαρα. Τωρα εχω β επιπεδου 20 Σεπτεμβρίου. Είναι η αλήθεια με πιάνει αρκετά  συχνά πανικός λογω του οτι δεν το εχω νιωσει ακομα και στο παρελθόν ειχα μια παλινδρομη και τον ενοχλω συχνα τον γιατρό. Δεν τον πηρα ακομα αν συνεχιστει θα επικοινωνήσω μαζι του. Ευχαριστώ παρα πολυ για ολα. 

Όποτε σε πιάνει Πανίκος να παίρνεις το γιατρό να μη το αφήνεις. Οτιδήποτε σε απασχολεί καλύτερα να το συζητήσεις με εκείνον και να σου φύγει το άγχος κατευθείαν παρά να βασανίζεσαι!! 

εγώ την γυναικολόγο στη πρώτη εγκυμοσύνη την είχα πρήξει ακόμα το λέει 😂😂😂 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2021 at 7:00 ΜΜ, ο/η EleftheriaF είπε:

Λυπάμαι πολυ κορίτσι μου. Εύχομαι την επόμενη φορά να πανε ολα καλά. Πως το καταλαβες; ειχες αιμορραγία; πονους; ναι εννοείται θα τον παρω τωρα τηλέφωνο να τον ενημερώσω 

Όταν με έπιασαν αυτές οι συσπάσεις που νόμιζα ότι είναι πονακια αρχικά ήταν υποφερτός ο πόνος και ειχα μιλήσει με τη γυναικολόγο μου μου λεει δεν είναι τίποτα ξεκουρασου. Το βράδυ όμως ξημερώματα με επιαναν έντονες σουβλιες και βγήκε ολόκληρος ο σάκος μέσα στο σπιτι και κρεμόταν με το έμβρυο. Τραγική η κατάσταση. Με ασθενοφόρο με πήγαν στο νοσοκομείο κςι ακολούθησε τι ακολούθησε μετά.

 

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλαααα! Να πιέζετε και τους γιατρούς γιςτι εγω ντρεπόμουν να την ενοχλώ συνεχώς. Αν την ειχα πιέσει να πάω μπορεί πάλι να μη το σωζαμε αλλα δε θα ζούσαμε αυτή την κατάσταση να κρέμεται μέσα στο σπιτι ένας σάκος με το μωρό και να έχουμε πάθει σοκ και οι δυο μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Όταν με έπιασαν αυτές οι συσπάσεις που νόμιζα ότι είναι πονακια αρχικά ήταν υποφερτός ο πόνος και ειχα μιλήσει με τη γυναικολόγο μου μου λεει δεν είναι τίποτα ξεκουρασου. Το βράδυ όμως ξημερώματα με επιαναν έντονες σουβλιες και βγήκε ολόκληρος ο σάκος μέσα στο σπιτι και κρεμόταν με το έμβρυο. Τραγική η κατάσταση. Με ασθενοφόρο με πήγαν στο νοσοκομείο κςι ακολούθησε τι ακολούθησε μετά.

 

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλαααα! Να πιέζετε και τους γιατρούς γιςτι εγω ντρεπόμουν να την ενοχλώ συνεχώς. Αν την ειχα πιέσει να πάω μπορεί πάλι να μη το σωζαμε αλλα δε θα ζούσαμε αυτή την κατάσταση να κρέμεται μέσα στο σπιτι ένας σάκος με το μωρό και να έχουμε πάθει σοκ και οι δυο μας. 

Λυπάμαι παρα παρα πολυ κορίτσι μου για ο, τι συνεβει. Αν εχεις παιδάκια να τα χαίρεσαι αν δεν εχεις σου εύχομαι μεσα απο την καρδιά μου να ξεπερασεις το σοκ, να προσπαθησετε και να πανε ολα καλα. Τον πηρα την Παρασκευή μου λεει μεγαλωνει η μήτρα για συσπάσεις θα αρχίσουμε ν ανησυχουμε αργότερα. Εγω φυσικα του ζήτησα ραντεβού πριν τν β επιπεδου και μου ειπε αρχες Σεπτεμβρίου να παω. Το κακο ειναι οτι ο γιατρός μου ειναι Θεσσαλονίκη κ εγω ζω σε επαρχία και τ νοσοκομείο μας δεν διαθέτει μαιευτικη. Οποτε γ ν παω εκτακτα χρειαζομαι τουλάχιστον 1.3 με 2 ωρες δρόμο. Στην πόλη μου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ειχα παεθ σ εναν γιατρό ενιωσα οτι δν με προσεχε μεχρι που το χασαμε. Οποτε δεν εμπιστεύομαι να παω παλι εκει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 21/8/2021 at 9:18 ΜΜ, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Όταν με έπιασαν αυτές οι συσπάσεις που νόμιζα ότι είναι πονακια αρχικά ήταν υποφερτός ο πόνος και ειχα μιλήσει με τη γυναικολόγο μου μου λεει δεν είναι τίποτα ξεκουρασου. Το βράδυ όμως ξημερώματα με επιαναν έντονες σουβλιες και βγήκε ολόκληρος ο σάκος μέσα στο σπιτι και κρεμόταν με το έμβρυο. Τραγική η κατάσταση. Με ασθενοφόρο με πήγαν στο νοσοκομείο κςι ακολούθησε τι ακολούθησε μετά.

 

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλαααα! Να πιέζετε και τους γιατρούς γιςτι εγω ντρεπόμουν να την ενοχλώ συνεχώς. Αν την ειχα πιέσει να πάω μπορεί πάλι να μη το σωζαμε αλλα δε θα ζούσαμε αυτή την κατάσταση να κρέμεται μέσα στο σπιτι ένας σάκος με το μωρό και να έχουμε πάθει σοκ και οι δυο μας. 

Να σου πω κ εγώ με τη σειρά μου ότι λυπάμαι πάρα πολύ ...

Η αλήθεια είναι ότι ειδικά στην πρώτη εγκυμοσύνη έχουμε πολλές απορίες και ανασφάλειες , οπότε και εγώ είμαι μία από εκείνες που δεν παίρνω συνέχεια τον γιατρό. Έχω εδώ και περίπου 2 βδομάδες πόνους στην κοιλιά χαμηλά, όχι έντονους , αλλά με πιάνει κ με αφήνει. Είμαι στην 18 εβδομάδα και εχθές πήγα από τον γιατρό και του ζήτησα να κάνουμε υπέρηχο για να μου φύγει το άγχος... Ευτυχώς ήταν όλα πολύ καλά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...