Μετάβαση σε περιεχόμενο

nai h oxi se korse


AFRODITH

Recommended Posts

koritsia pite mou thn gnomh sas na balw korsetora pou gennisa h oxi .epanerxete mono tou to swma h thelei boithia me korse?

o giatros mou mou eipai oxi giati me ton korse xalaronoun oi mois ths kilas,alla panta apo mikrh exw sto mialo mou thn xrish korse kai mou einai diskolo na apoffw authn thn nouthesia.eseis ti kanate?kai poso kala pige?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΚΟΡΣΕ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΛΑΡΩΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΙΛΙΑ........ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΑ ΣΥΣΦΗΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΙΚΙΑΚΟΥΣ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ......ΦΙΛΙΑ:kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη μου, εμένα η γιατρός μου μου είπε ακριβώς το αντίθετο!

Δηλαδή να βάλω κορσε οπωσδήποτε γιατι βοηθάει να έρθει η κοιλιά στην θέση της γρηγορότερα. Πήγα και πήρα λοιπον, αφού έκλεισα 40 μέρες και τον φοράω όσο πιο συχνά μπορώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα με καισαρικη και οταν ρωτησα το γιατρό μου για κορσε ηταν αρνητικος μου ειπς επι λεξη τους κορσεδες τους φοραγανε οι γιαγιαδες δεν κανουν λεει καλο μου ειπε να κανω πολλους κοιλιακους μετα απο καποιες μερες και να προσεχω τη διατροφη μου.Βεβαια εγω δεν ειχα το πολυ χρονο για κοιλιακους αλλα τα εχασα τα κιλα και δεν ειχα προβλημα εως που μετακομισαμε και επειδη στη καινουρια οικεια δεν ειχα τη να κανω απο μελαχολια το εριξα στο φαι με αποτελεσμα να παχυνω και να εχω μονο κοιλια , αναρωτιεμαι αν τελικα επρεπε να χρησιμοποιησω κορσες και μην τυχον οι γιαγιαδες κατι ηξεραν. Γιατι δεν ρωτας ενα πλαστικο χειρουργο; το λεω αυτο γιατι μετα απο επεμβασεις λιπαναροφησης προτινουν στις ασθενεις να βαλουν κορσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

o giatros mou mhlise oxi gia eksoterikh xalarosh alla gia esoterikoi oti oi moies den tha sfiksoun fisiologika ala apotoma kai tha einai xalarh h enosh tous.telos panton kati tetio.mou eipai oti to swma mou tha epanelthei mono tou se ligo kairo me swsth diatrofh kai me tis douleies tou spitiou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

o giatros mou mou eipai oxi giati me ton korse xalaronoun oi mois ths kilas,alla panta apo mikrh exw sto mialo mou thn xrish korse kai mou einai diskolo na apoffw authn thn nouthesia.eseis ti kanate?kai poso kala pige?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τον φορεσα και τις δυο φορες που γεννησα και πρωτα ο θεος θα τον ξαναφορεσω σε λιγους μηνες!

μου εκανε παρα πολυ καλο και ο γιατρος μου ηταν υπερ!!!

τον φορεσα βεβαια για πρωτη φορα βγαινοντας απο το μαιευτηριο (δηλ 5 μερες μετα τον τοκετο) και τον φορουσα συνεχως για δυο μηνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,

Εγώ γέννησα με καισαρική, η γιατρός μου μου πρότεινε τον κορσέ, τον φόρεσα από την αρχή και με βοήθησε, ΟΜΩΣ από το σφύξιμο μου δημιουργήθηκε ένα τεράστιο σπυράκι που έβγαζε ποίον για 5 ημέρες - πήρα αντιβίωση και σταμάτησα θηλασμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eμενα ο γιατρος μου ειπε να τον φορεσω μονο αν θελω και με βολευει αλλιως δεν χρειαζεται. Εχω ακουσει παντως πως δεν βοηθαει, ισα ισα πως εμποδιζει τις συσπασεις τις μητρας που κανει για να μαζεψει και μετα αυτη τεμπελιαζει και δε μαζευει.

Η κουμπαρα μου παντως που δεν εχει βαλει ποτε κορσε δεν ειχε ποτε κοιλια και εχει 3 παιδια...

Εγω τον εβαλα καμια εικοσαρια μερες και μετα δεν αντεξα αλλο...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari έγραψε:

Lisaki

apo farmakeio

apo iatrika eidi

apo pou??????????

Ti korse foreses?

τον αγορασα απο το μαιευτηριο (Μητερα) που στο ισογειο εχει ενα μαγαζι με ειδη μπεμπε, σουτιεν θηλασμου, κορσεδες κλπ...

ηταν μιας ιταλικης εταιριας αλλα δεν θυμαμαι τη μαρκα!

μπορεις επισης να τον βρεις και σε καταστηματα με ρουχα εγκυμοσυνης Λητω κλπ οπως και στα φαρμακεια...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις 40 μέρες βγήκα κ τον αγορασα γι αυτο. :)

εννοειται πως οι μύες θέλουν κοιλιακούς, αλλα ο κορσες με βολεψε, με μαζευει κ ειμαι ανετη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lipon ton foresa gia10 lepta kai ekei pou den me ponouse h mesh arxise na me ponaei.den tha ton balw mexri na sarantisw toulaxiston tha afisw thn fysh na kanei ta dika ths kolpa.meta an dw oti xriazome tha ton balw ligaki.malon prepei sthn arxh na afisoume to swma mas na erthei sta kala tou mono tou xoris pieseis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν πόσο καιρό γέννησες Αφροδιτάκι?

Καλύτερα άσε να περάσουν αρκετές μέρες, να έρθεις εντελώς στα ίσια σου.

Στην αρχή θα σενοχλεί και δεν θα μπορείς να τον φοράς συνέχεια.

Να τον φοράς για κανα 2ωρο και να τον βγάζεις και μετά το απόγευμα πάλι αλιώς θα σε νευριάσει. Σιγά σιγά τον συνηθίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loipon egw pira kai korse kai zwni kai xilia duo.........to idio mou eipe kai emena o giatros...mou eipe na ton foraw 2-3 wres to prwi kai alles toses to apogeyma.na pw oti den eixa pote koilia...eimouna panta 57 kila kai plaka koilia...........den anteksa oute 5 meres mou eixe spasei ta neyra eidika otan ithela na katourisw...pwpwpwp mexri na ton bgalw kai na ton balw eixane spasei ta neyra mou.....telika 5 mines meta eimai 61 kila kai me elafrws koilitsa alla kanw dieta mpas kai ta xasw kai ayta...pisteyw oti omws an ton eixa foresei tha itan poli kalitera ta prgmata....

afroditaki an einai na ton baleis....TWRA prin sarantiseis.......apo twra mazeuei ama perimeneis na sarantiseis paei kaikes...xexexxexe...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω δεν εχω ακομα γνωμη γιατι ακομα δε γεννησα,ομωσ λογω του οτι με ποναει πολυ η μεση και η λεκανη μου μου ειπε ο γιατρος μολις κλεισω τον πεμπτο που μεγαλωνει η κοιλια μου να παρω ενα κορσε εγκυμοσυνης να με στηριζει.και αγορασα σημερα.τον φορεσα και νοιωθω πολυ καλα και μου κραταει και τη κοιλιτσα και νοιωθω ανετα..δε τον πηρα να με πιεζει..λετε να χαλαρωσει η κοιλια μου?

αγχωθηκα τωρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eley8eria έγραψε:

Αφροδίτη μου, εμένα η γιατρός μου μου είπε ακριβώς το αντίθετο!

Δηλαδή να βάλω κορσε οπωσδήποτε γιατι βοηθάει να έρθει η κοιλιά στην θέση της γρηγορότερα. Πήγα και πήρα λοιπον, αφού έκλεισα 40 μέρες και τον φοράω όσο πιο συχνά μπορώ..

Εγώ κορίτσια δεν φόρεσα κανέναν κορσέ και η κοιλιά μου 3 μήνες μετά από τον τοκετό ήταν πάλι όπως ήταν πριν μείνω έγκυος. Τώρα 5 μήνες μετά είναι μικρότερη από πριν την εγκυμοσύνη!!! και δεν κάνω κοιλιακούς...! Βέβαια ανεβοκατεβαίνω την σκάλα καμμιά κατοσταριά φορές - χωρίς υπερβολή-, δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει στην κοιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο καθενας εχει την αποψη του βεβαια,θα πω κι εγω την δικη μου εμπειρια μηπως βοηθηθεις........

οταν αποφασισα να βαλω κορσε μετα την πρωτη μου γεννα (επειδη ειχα παθει κομπλεξ με το σωμα μου που ειχε χαλασει),

θηλαζα ακομη το μωρο μου,

το φοραω πρωι και ξεκινανε πονοι,δυσφορια που κατεληξαν σε ζαλαδα

και την νυχτα σε φοβερη αιμοραγια λογω του σφιξιματος .....

τον πεταξα κι ας ηταν πανακριβος,

εκανα να συνελθω 2 μερες φοβηθηκα πραγματικα,

επειτα που ειδα πως το σωμα με λιγη προσοχη και φροντιδα επανερχεται εντελλως καταλαβα τι χαζη που ημουν,

δεν αντιλλεγω φυσικα οτι υπαρχουν κοπελες που κανουν καθημερινη χρηση και δεν τους ενοχλουν στο παραμικρο,ειναι τυχερες,

παντως ειδικα αν θηλαζετε δεν υπαρχει λογος να πιεζεστε απο τωρα

ουτε να πολεματε να συμμαζευτειτε,σιγα σιγα ολα γινονται,

προεχει το μωρο και η φροντιδα του τωρα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εγώ πήγα σήμερα στην γιατρό μου και μου είπε να βάλω κορσέ εγκυμοσύνης. Είμαι στην 27 εβδομάδα και δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο. Για μετά την γέννα ήξερα. Μου το είπε αφού της είπα οτι μερικές φορές το μωρό με κλοτσάει πολύ χαμηλά και νιώθω οτι θα...μου φύγει:blush: Σε τι ακριβώς βοηθάει; Να σας πω κιόλας οτι η κοιλιά μου δεν είναι καθόλου μεγάλη, να φανταστείτε έχω πάρει μόνο 2 κιλά απο την αρχή της εγκυμοσύνης!

boymamma εσένα σου εξήγησε περισσότερα; Δεν αισθάνεσαι να σε σφίγγει;

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera afroditi mou...

Kai na sou zisei to mwraki...

An pragmati to swma sou xreiazetai PERIPOIHSEI,,,tote nai na piaseis agapi mou...

Kai an prepei na dwkimwseis kai alla pragmata dwkimase...

Afroditi mou egw stin prwti mou egkumwsini eimouna 53 kai egeina 72 kila...

Gennisa kai dwkimasa ta ola,,,korse,,,dieta,,,krema,,,

Kai ta eixa xasei,,,kai egeina 47 kila...

E tora einai 6 minwn egkuos kai eimai 54 kila gmt...

An agapas to swma sou tote na to prwsexeis agapi mou...

Kali sunexeia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Paidia gennisa prin 5 xronia peripu den xrisimopoiisa korse giati den gnwriza gi'afto. apo 60kg pu imun prin ti genna eixa ftasei sta 65 meta ti genna. Ekana diaita gia 2 vdomades exasa 2kg mono tragiko k stamatisa. Prin ligus mines xeimwna apofasisa na pigainw vradi perpatima k na pinw nero (den epina katholu) mesa se ena mina apo 63kg twra egina 54 forusa 2meres korse k den antexa an omws ton afina tha espaga ti mesi mu oi ponoi k i diskolia anapnois me epnigan simiwste oti itan lastex o korses gi'afto pinete nero k perpatiste gia 15lepta kathe vradi ute koilia tha exete ute tipota

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...