Μετάβαση σε περιεχόμενο

tricks κατά την διάρκεια της προσπάθειας!


Georgia1988

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 25/8/2021 at 6:01 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι μου πηρα αφορμη απο αυτο που έγραψες (σημειωτεον το εχω ακουσει κι εγω αλλά δεν το ειχα ψάξει και τώρα βρηκα την ευκαιρία) και το googlαρα..

έκλαψα με την σταση 8 του παρακάτω συνδεσμου 🤣🤣🤣

https://www.tilestwra.com/8-apotelesmatikes-stasis-tis-giogka-gia-tin-enischysi-tis-gynekias-gonimotitas/

(μου αρεσει που δίνει οδηγίες πως να εκτελεσουμε την άσκηση Νο 8 )

να σου πω την αληθεια πρεπει να ξεσκουριασω λιγο, μπορει και να τις κανω απο σεπτεμβρη σε συνδυασμο με κανα τρεξιματακι πριν!! 

@Katrin85δες το λινκ 😛😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

@Katrin85δες το λινκ 😛😀

Καλημερα μόλις το είδα μπορώ να δηλώσω ότι και εγώ είμαι λάτρεις τις 8🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Εδώ και λίγο χρονικό διάστημα ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για μωρακι. Πήρα τα τεστ ωορρηξίας, έκανα δύο συνεχόμενες μέρες από ένα στις πιθανές μέρες ωορρηξίας και βγήκαν θετικά. Ωστόσο είχαμε έρθει σε επαφή 2 μέρες πριν το 1ο τεστ. Από τη περασμένη εβδομάδα αρχικά αισθανόμουν τσιμπηματα στη μητρα και μικρό πονακια όπως όταν περιμένουμε περίοδο. Τα ίδια και αυτή τη βδομάδα ενώ κανονικά περιμένω να αδιάθετη δω 1-2 Σεπτεμβρίου. Επίσης αισθάνομαι απίστευτη κουραση και υπνηλία. Έχει αντιμετωπίσει καμία κάτι αντίστοιχο; Δεν ξέρω τι να υποθέσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2021 at 1:04 ΜΜ, ο/η Froufro είπε:

Κάτι άλλο που έχω διαβάσει πολλές φορές είναι πως το σάλιο επηρεάζει το σπέρμα (κυρίως όταν είναι κάπως αδύναμο) οπότε καλό είναι να το αποφεύγετε όσο προσπαθείτε. Επίσης τα περισσότερα κοινά λιπαντικά επηρεάζουν την κινητικότητα, υπάρχουν όμως στην αγορά αρκετά που είναι ενδεδειγμένα για την σύλληψη.

Και κάτι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ να παίρνετε όλες φολικό οξύ.  Όσες έχετε ενημερώσει τον γιατρό σας για την προσπάθεια σας λογικά θα σας το έχει πει!

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα σας πω!!! 🥰🥰🥰

Ποιο λιπαντικό θα πρότεινες? Εγώ κάποιες φορές χρησιμοποιώ το lactamoist της lactacyd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2021 at 4:35 ΜΜ, ο/η Sailor moon είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Εδώ και λίγο χρονικό διάστημα ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για μωρακι. Πήρα τα τεστ ωορρηξίας, έκανα δύο συνεχόμενες μέρες από ένα στις πιθανές μέρες ωορρηξίας και βγήκαν θετικά. Ωστόσο είχαμε έρθει σε επαφή 2 μέρες πριν το 1ο τεστ. Από τη περασμένη εβδομάδα αρχικά αισθανόμουν τσιμπηματα στη μητρα και μικρό πονακια όπως όταν περιμένουμε περίοδο. Τα ίδια και αυτή τη βδομάδα ενώ κανονικά περιμένω να αδιάθετη δω 1-2 Σεπτεμβρίου. Επίσης αισθάνομαι απίστευτη κουραση και υπνηλία. Έχει αντιμετωπίσει καμία κάτι αντίστοιχο; Δεν ξέρω τι να υποθέσω. 

Συμφωνα με τις οδηγιες οι επαφες πρεπει να ξεκινανε απ τη μερα του θετικου τεστ κ αλλες 2 μερες μετα το τεστ. Ωστοσο κ 2 ημερες πριν (αν το σπερμα ειναι σουπερ ντουπερ!!) μπορει να γινει το θαυματακι!!! 

Σου ηρθε περιοδος;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Ποιο λιπαντικό θα πρότεινες? Εγώ κάποιες φορές χρησιμοποιώ το lactamoist της lactacyd

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω γενικά εμπειρία.... Μια φορά πέρασα μια φάση που υπήρχε ξηρότητα "εκεί κάτω" κ δεν είμασταν σε φάση για πειράματα όποτε πήρα ένα που βρήκα, κ το χρησιμοποίησα μόνο μια φορά, αν θυμάμαι καλά το έλεγαν actisperm.... έλεγε ότι βοηθάει κιόλας. Η αλήθεια είναι πως εκείνο τον μήνα έμεινα έγκυος, οπότε σίγουρα κακό δεν έκανε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα αγόρασα pregnacare conception βιταμίνες, στα πλαίσια της προσπάθειας για μωρό. Δεν ξέρω αν έχει βοηθηθεί κάποια κοπέλα από αυτά; μου τα πρότεινε ο φαρμακοποιός. Ελπίζω να φέρουν κάποια βοήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Σήμερα αγόρασα pregnacare conception βιταμίνες, στα πλαίσια της προσπάθειας για μωρό. Δεν ξέρω αν έχει βοηθηθεί κάποια κοπέλα από αυτά; μου τα πρότεινε ο φαρμακοποιός. Ελπίζω να φέρουν κάποια βοήθεια. 

Εμένα ο γιατρός μου, μου έχει προτεινει τα ovamax αυτά που λες δεν τα ξερω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά το χωνί τα σπάει. Κάνουμε σεξ με τον άντρα μου τελειώνουμε τελος πάντων ανοίγω το συρτάρι και βγάζω το χωνί. Μαλάκας έμεινε ο άντρας μου με ρωτάει τι είναι αυτό;;; Που να σε εξηγώ τωρα του λέω... Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω ότι βοηθάει στην γονιμοποίηση του ωαρίου αλλά μπορείς να σηκωθείς άνετα να κάνεις ένα μπάνιο να πας τουαλέτα και να ξαπλώσεις. Δεν λερώνεσαι. Γιατί κορίτσια έχω τα θεματάκια μου και εγώ και δεν μπορώ να κάτσω στο κρεβάτι χωρίς να πάω μια τουαλέτα. Επίσης εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν πάω στην τουαλέτα και πρέπει να κρατάω χαρτί για να μη λερωθώ που στο τέλος με το χαρτί λερώνομαι. Anyway αυτή ήταν η εμπειρία με το χωνί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρεμπιπτόντως η εφαρμογή easy@home όπου κρατάω αρχείο για την ωορρηξία τα σπάει. Σου δείχνει και αν είσαι στο peak του Lh σου. Γενικά πειραματίστηκα για να δω αν βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα αν το τραβάς από μακριά το τεστ ή από κοντά έχει κάποιες διαφορές στα αποτελέσματα αλλά τελικά αν είσαι στο peak το βράζει όπως και να χει. Τώρα θα μου πείτε καλά μαρί μόνη σου δεν μπορείς να το διαβάσεις .... μπορώ εννοείται αλλά είναι ωραίο να τα έχεις φωτογραφία και να βλέπεις πως ανεβαίνει το Lh σου. Τον προηγούμενο μήνα ανέβαινε πολύ σιγά σε βαθμό που την κορύφωση μπορεί να μην την κατάλαβα και καλά. αυτό το μήνα ένα έκανα στις 2 Σεπτ που τα επίπεδα ήταν χαμηλά και ένα σήμερα όπου μιλάμε είναι κατακόκκινο. Τips: Αν κάποια ποτέ θέλει να το χρησιμοποιήσει να βγάζετε φωτο το στικάκι στο ίδιο χρώμα background. 

εικόνα_Viber_2021-09-04_22-31-48-044.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/9/2021 at 2:09 ΜΜ, ο/η Froufro είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω γενικά εμπειρία.... Μια φορά πέρασα μια φάση που υπήρχε ξηρότητα "εκεί κάτω" κ δεν είμασταν σε φάση για πειράματα όποτε πήρα ένα που βρήκα, κ το χρησιμοποίησα μόνο μια φορά, αν θυμάμαι καλά το έλεγαν actisperm.... έλεγε ότι βοηθάει κιόλας. Η αλήθεια είναι πως εκείνο τον μήνα έμεινα έγκυος, οπότε σίγουρα κακό δεν έκανε 

Και εγώ το πήρα αυτό. Αλλά δεν έτυχε να έχω ακόμα ξηρότητα για να το χρησιμοποιήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Katrin85 είπε:

Εμένα ο γιατρός μου, μου έχει προτεινει τα ovamax αυτά που λες δεν τα ξερω 

Ναι είναι αλήθεια πρέπει να ρωτήσω κάποια στιγμή τον γυναικολόγο, μάλλον θα το κάνω από βδομάδα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Ναι είναι αλήθεια πρέπει να ρωτήσω κάποια στιγμή τον γυναικολόγο, μάλλον θα το κάνω από βδομάδα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Τίποτα κορίτσι μου, αν θες διάβασε και στο ίντερνετ τι και πως γιατί εσένα ίσως να στα έδωσε για άλλο λόγο, αλλά εννοείτε ρωτα τον γυναικολόγο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2021 at 2:49 ΜΜ, ο/η evaioan είπε:

Σήμερα αγόρασα pregnacare conception βιταμίνες, στα πλαίσια της προσπάθειας για μωρό. Δεν ξέρω αν έχει βοηθηθεί κάποια κοπέλα από αυτά; μου τα πρότεινε ο φαρμακοποιός. Ελπίζω να φέρουν κάποια βοήθεια. 

τα παίρνω τρεις βδομάδες τώρα έκανα ωορρηξία και μπορώ να σου πω μόνο ότι έκανα πιο ομαλή ωορρηξία , δηλαδή ανέβηκε αρκετα η Lh μου και κατέβηκε όπως πρέπει να κατέβει. Πριν από τις βιταμίνες είχα διακυμάνσεις ανέβαινε πολύ αργά και κατέβαινε πολύ αργά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Georgia1988 είπε:

τα παίρνω τρεις βδομάδες τώρα έκανα ωορρηξία και μπορώ να σου πω μόνο ότι έκανα πιο ομαλή ωορρηξία , δηλαδή ανέβηκε αρκετα η Lh μου και κατέβηκε όπως πρέπει να κατέβει. Πριν από τις βιταμίνες είχα διακυμάνσεις ανέβαινε πολύ αργά και κατέβαινε πολύ αργά. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή τα πήρα με δική μου πρωτοβουλία και προτροπή φαρμακοποιού για αυτό ρωτάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/8/2021 at 9:26 ΜΜ, ο/η Georgia1988 είπε:

Σου το εύχομαι μέσα από την ψυχή μου! Άλλο ένα τρικάκι κατέβασε την εφαρμογή easy@home όπου σε βγάζεις φωτογραφία το τεστ για να βλέπεις πότε κορυφώνεται η LH...Και εγώ με τον άντρα μου τα ίδια. Πήγε και σε έναν γιατρό μαλάκα που του αρνήθηκε να κάνει εξετάσεις και του είπε μετά από ένα χρόνο προσπάθειας.Και τώρα προσπαθώ να τον πείσω. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katrin85 είπε:

 

Κορίτσι μου καλημέρα μπορείς να μου πεις περισσοτερα για αυτό το προγραμμα , δεν το βρίσκω 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Katrin85 είπε:

 

Εμένα η lh ήταν 10.54 την τρίτη μέρα του κυκλου μου και η προγεστερονη 11.56 την 20 μέρα του κυκλου μου ο γιατρός είχε πει φυσιολογικά ότι είμαι, αλλά αυτό το προγραμμα πρωτη φορα το ακουω και θ ήθελα να με βοηθήσεις στον που μπορώ ΝΑΤΟ βρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως τα πάτε?? Έκανα κι εγώ τεστακια της hometest (πρώτη φορα), τα ξεκινησα την προηγούμενη Τρίτη, και είχα αχνη γραμμή, μέχρι και χθες που βρήκα το peak το οποίο όμως ποτε δεν έγινε τόσο έντονο όσο η γραμμή ελέγχου. Σήμερα ξανά έπεσε η ορμόνη. Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή premom για να φωτογραφίζω τα τεστακια. 

Διάβασα ότι δεν είναι απόλυτο σε όλες τις γυναίκες ότι η δεύτερη γραμμή θα γίνει το ίδιο έντονη.. θα δούμε σε 14 μέρες τι κάναμε τελικά!

Γεια σου κορίτσι!!! Χθες θετικό τεστακι οπότε σήμερα είναι η μέρα σας!!! Δώστε τα όλα και πάμε για θετική χοριακή σε λίγες μέρες!!!

Εγώ είχα την περασμένη Τρίτη θετικό οπότε τώρα αναμένω μέχρι τις 16 του μήνα.. Πώς θα περάσουν 10 μέρες αγωνίας;; 🙃

Ελπίζω να πάει καλά!!!

Εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός μας!!!🙏😋😘 (παρότι τα Διδυμάκια (τους άντρες εννοώ) δεν τα πολυσυμπαθώ!! μόνο γυναίκες διδύμους!!! Γιατί ΑΑΑΑΑΝ μείνω έγκυος, και ΑΑΑΑΑΝ πάνε όλα καλά και γεννήσω στους 9 μήνες, το παιδί θα είναι δίδυμος!! Τόσο τρελή που υπολογίζω τα πάντα 🤣🤣🤣)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως τα πάτε?? Έκανα κι εγώ τεστακια της hometest (πρώτη φορα), τα ξεκινησα την προηγούμενη Τρίτη, και είχα αχνη γραμμή, μέχρι και χθες που βρήκα το peak το οποίο όμως ποτε δεν έγινε τόσο έντονο όσο η γραμμή ελέγχου. Σήμερα ξανά έπεσε η ορμόνη. Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή premom για να φωτογραφίζω τα τεστακια. 

Διάβασα ότι δεν είναι απόλυτο σε όλες τις γυναίκες ότι η δεύτερη γραμμή θα γίνει το ίδιο έντονη.. θα δούμε σε 14 μέρες τι κάναμε τελικά!

Γεια σου και εγώ είχα θετικό τεστ το Σάββατο και επαφές είχαμε την Παρασκευή το Σάββατο χθες και σήμερα λέω (αν δεν είμαστε κουρασμένοι από τη δουλεια)! Άντε δώστε τα όλα σήμερα και αύριο! Λένε 3 μέρες σερί όταν βρεις θετικό τεστ! Εύχομαι θετικά τεστακια σε 14 ημερες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Αχαχα ναι αυτό το κάνω κι εγώ!!! Λέω αμα είμαι αυτό το μήνα έγκυος θα γεννήσω τότε... αχαχ!!! 

Αυτό το μήνα έχω αποφασίσει να μην το πολυσκεφτομαι βεβαια!!! Απλά θα περιμένω για την ημέρα περιόδου και τότε θα αρχίσω να ενθουσιάζομαι εάν δεν έρθει!

Επίσης, Αντωνια θυμάσαι που ρώτησες εάν είναι καλύτερα να περιμένεις μια μέρα και να προσπαθήσεις την επόμενη, κι εγώ σου είχα πει το καλύτερο είναι μέρα παρά μέρα??? Ε εγώ όχι απλά δεν το τηρήσα, αλλά χθες του έκανα και διπλή επίθεση χαχαχχα και σήμερα σκοπεύω ξανά! 😊

Βασικά το έψαξα λίγο και διάβασα ότι αυτό το μέρα παρά μέρα δεν είναι απόλυτο! Έχει να κάνει με την κατάσταση του σπέρματος, δηλαδή υπάρχουν περιπτώσεις που είναι καλύτερο το καθημερινό. 

Το καλύτερο είναι να το χαιρόμαστε και να μην αγχωνομαστε!! Γιατί διαφορετικά ο μισός μας μήνας θα περνάει ψάχνοντας την ωορρηξία και ο άλλος μίσος ψάχνοντας για πρώτα συμπτωματα! 

Δίκιο έχεις!!! δεν πρέπει να περνάνε έτσι οι μήνες... 

Απλά εγώ είχα το θέμα ότι τις 2 μέρες πριν το θετικό τεστ, είχα επαφή και τις 2 (lucky me!!🤭).. και λέω κάτσε να κάνω ένα διάλειμμα σήμερα που βγήκε θετικό το τεστ και τα δίνουμε όλα την επόμενη μέρα.. κι έτσι έγινε.😉 με κυνηγούσε τη μέρα που βγηκε θετικό το τεστ και το απέφυγα πολύ ωραία!! και Τετάρτη-Πέμπτη έγινε χαμούλης!!!

εν τω μεταξύ αν θυμάσαι είχα και τις επιφυλάξεις μου επειδή με φιλοξενούσαν!! τελικά έτσι στα μουγγά είναι ακόμη πιο τέλεια!!!! 😇🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ είχα διαβάσει για το sperm meets the egg! Δηλαδή αρχίζουν τις επαφές μέρα παρά μέρα από την 9η ήμερα του κύκλου και μόλις δουνε θετικό τεστακι ωορρηξίας 3 ημέρες σερί διακοπή την 4η ημέρα κ ξανά μια την 5η ημέρα γιατί λέει έτσι θα συναντηθεί κάπου το ωάριο με το σπερματοζωάριο. Είχανε αρκετές κοπελες θετικά αποτελέσματα με αυτή τη μέθοδο απλά εγώ νομίζω ότι αν είναι και θέλημα θεού θα έρθει όποτε είναι να έρθει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Συμφωνώ! Κι εγώ στην αρχή έλεγα μέρα παρά μέρα... αλλά αν ο κύκλος σου δεν είναι σταθερός, μπορεί να χάσεις την σωστή τη μέρα!! Και το ωάριο ζει μόνο 24 ώρες!!! Τι να πω.. μακάρι να έχουμε αποτέλεσματα! Πότε περιμένεις να έχεις καθυστέρηση εσύ?? Εγώ στις 21 του μήνα!! 

Εχω την εντυπωση οτι το ωαριο γυρω στις 12 ωρες ζει.. και μετα παιζει ρολο το σπερμα του αντρα τι αντοχες εχει.. αλλου διαβαζω οτι αντεχει 24-48 ωρες και σε αλλο αρθρο διαβασα οτι μεχρι και 5 μερες επιβιωνει (μαλλον αυτο ειναι το σπερμα του σουπερμαν 😂😂😂😂)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η iriana είπε:

Συμφωνώ! Κι εγώ στην αρχή έλεγα μέρα παρά μέρα... αλλά αν ο κύκλος σου δεν είναι σταθερός, μπορεί να χάσεις την σωστή τη μέρα!! Και το ωάριο ζει μόνο 24 ώρες!!! Τι να πω.. μακάρι να έχουμε αποτέλεσματα! Πότε περιμένεις να έχεις καθυστέρηση εσύ?? Εγώ στις 21 του μήνα!! 

Εγώ περιμένω 19/9 ολες κοντά είμαστε! Εγώ από τη βιολογία ξέρω ότι το ωάριο ζει μια μέρα δλδ 24 ώρες και το σπερματοζωάριο ζει 3 ημερες δλδ 72 ώρες! Αυτό τώρα με το 5 ημερες ούτε εγώ το πιστεύω εκτός αν είσαι οπως λες Σούπερμαν! Εκτός αν έγιναν νέες μελέτες και εγώ δε τις είδα! Αλλά συμφωνώ ότι παίζει πολύ μεγάλο ρολο η αντοχή και η ποιότητα του σπέρματος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...