Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αντιμετώπιση άγχους


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια, 

Το θέμα που με απασχολεί πολύ το τελευταίο διάστημα είναι το κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει μια πιθανή σύλληψη το άγχος μου. Πλέον προσπαθουμε με προγραμματισμενες επαφες, παρακολούθηση και πρόκληση ωορρηξίας με φαρμακα κλπ. 

Οσο να ναι αυτη η διαδικασία και μονο των ραντεβού με τον γιατρό μας καθε μηνα, τα φαρμακα, οι εξετάσεις, οι επαφες με πρόγραμμα, οσο και να το θελω καταλαβαίνετε οτι δεν με αφηνουν να μην το σκέφτομαι. 

Η ανταπόκριση του οργανισμού μου στα φαρμακα ειναι τελεια συμφωνα με τον γιατρό μου, που ακομα και εκεινος πλεον αποδίδει την απουσια της συλληψης καο στο αγχος, εφοσον ολα τα αλλα δείχνουν  καλα. 

Βαρεθηκα να ακουω παντου γυρω μου πως οσο αχγωνομαι δεν θα έρθει, το θελω τοσο πολυ που πως να μην το σκέφτομαι βρε κορίτσια. 

Και μονο στην ιδεα οτι μπορεί λογω του αγχους μου, εγω η ιδια να το μπλοκαρω τρελαίνομαι ακομα περισσότερο. 

Με συγχωρείτε για το τεραστιο κειμενο και περιμένω να ακουσω τις αποψεις σας. 

💕❤️💕❤️💕❤️💕❤️💕❤️💕❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια, 

Το θέμα που με απασχολεί πολύ το τελευταίο διάστημα είναι το κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει μια πιθανή σύλληψη το άγχος μου. Πλέον προσπαθουμε με προγραμματισμενες επαφες, παρακολούθηση και πρόκληση ωορρηξίας με φαρμακα κλπ. 

Οσο να ναι αυτη η διαδικασία και μονο των ραντεβού με τον γιατρό μας καθε μηνα, τα φαρμακα, οι εξετάσεις, οι επαφες με πρόγραμμα, οσο και να το θελω καταλαβαίνετε οτι δεν με αφηνουν να μην το σκέφτομαι. 

Η ανταπόκριση του οργανισμού μου στα φαρμακα ειναι τελεια συμφωνα με τον γιατρό μου, που ακομα και εκεινος πλεον αποδίδει την απουσια της συλληψης καο στο αγχος, εφοσον ολα τα αλλα δείχνουν  καλα. 

Βαρεθηκα να ακουω παντου γυρω μου πως οσο αχγωνομαι δεν θα έρθει, το θελω τοσο πολυ που πως να μην το σκέφτομαι βρε κορίτσια. 

Και μονο στην ιδεα οτι μπορεί λογω του αγχους μου, εγω η ιδια να το μπλοκαρω τρελαίνομαι ακομα περισσότερο. 

Με συγχωρείτε για το τεραστιο κειμενο και περιμένω να ακουσω τις αποψεις σας. 

💕❤️💕❤️💕❤️💕❤️💕❤️💕❤️

 

Καλησπέρα κορίτσι μου,

Καταρχάς πόσο καιρό προσπαθείτε;

Δε ξέρω σε τι βαθμό επηρεάζει το άγχος, πιστεύω όμως ότι σε κάποιο βαθμό επηρεάζει. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να μην αγχώνεσαι, αλλά αυτό που θα σου έλεγα εγώ να κάνεις, είναι να προσπαθείς όταν πας να σκεφτείς κάτι σχετικά με αυτό, να σκέφτεσαι κάτι άλλο ή να ασχολείσαι με κάτι άλλο ώστε να σου περνάει εκείνη τη στιγμή η σκέψη!!

Επίσης προσπάθησε να χαλαρώσεις και να πεις στον εαυτό σου πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, χωρίς να τρελαίνεσαι..και στην τελική και να μη γίνει υπάρχουν και άλλες μεθοδοι για να το κάνεις να γίνει! Άρα δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι!

Φάρμακα για ποιο λόγο παίρνεις; Για να έχεις περίοδο και ωορρηξία; Ή για κάτι άλλο;

Αν έχεις από μόνη σου περίοδο και ωορρηξία και είναι όλα φυσιολογικά, εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τους γιατρούς και τα φάρμακα και τις επαφές με πρόγραμμα(αυτό είναι το πιο λάθος, γενικά)..εγώ θα σου πω να έχεις επαφές όλο το μήνα, ανά δύο μέρες, να αλλάζεις σκέψη και να ασχολείσαι με κάτι άλλο όποτε σου έρχεται να σκεφτείς αυτό το θέμα, να πιεις μερικά κρασάκια να περάσεις καλά, να πας διακοπές με τον άντρα σου και θα έρθει....😉
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου,

Καταρχάς πόσο καιρό προσπαθείτε;

Δε ξέρω σε τι βαθμό επηρεάζει το άγχος, πιστεύω όμως ότι σε κάποιο βαθμό επηρεάζει. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να μην αγχώνεσαι, αλλά αυτό που θα σου έλεγα εγώ να κάνεις, είναι να προσπαθείς όταν πας να σκεφτείς κάτι σχετικά με αυτό, να σκέφτεσαι κάτι άλλο ή να ασχολείσαι με κάτι άλλο ώστε να σου περνάει εκείνη τη στιγμή η σκέψη!!

Επίσης προσπάθησε να χαλαρώσεις και να πεις στον εαυτό σου πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, χωρίς να τρελαίνεσαι..και στην τελική και να μη γίνει υπάρχουν και άλλες μεθοδοι για να το κάνεις να γίνει! Άρα δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι!

Φάρμακα για ποιο λόγο παίρνεις; Για να έχεις περίοδο και ωορρηξία; Ή για κάτι άλλο;

Αν έχεις από μόνη σου περίοδο και ωορρηξία και είναι όλα φυσιολογικά, εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τους γιατρούς και τα φάρμακα και τις επαφές με πρόγραμμα(αυτό είναι το πιο λάθος, γενικά)..εγώ θα σου πω να έχεις επαφές όλο το μήνα, ανά δύο μέρες, να αλλάζεις σκέψη και να ασχολείσαι με κάτι άλλο όποτε σου έρχεται να σκεφτείς αυτό το θέμα, να πιεις μερικά κρασάκια να περάσεις καλά, να πας διακοπές με τον άντρα σου και θα έρθει....😉

(Έχω μείνει 2 φορές έγκυος με την πρώτη, να με ακούς😜)

Προσπαθουμε εδω και 1 χρονο περιπου , τους 5 απο αυτους με την βοηθεια γιατρου και φαρμακα.

Τα φαρμακα τα παιρνω επειδη εχω ανωοθυλακιορρηξία, δηλαδη δεν παραγω ωαρια καθε μηνα + υψηλή Προλακτίνη.

Ο συζυγος ειναι οκ!

Πλέον δειχνω να ανταποκρινομαι στην αγωγή, καθως κάθε μηνα στους υπερηχους βλεπουμε 2-3 ακομα και 4 ωαρια σε καθε κύκλο,ωραιο παχυ ενδομητριο κλπ.

Αλλα εγκυμοσυνη γιοκ!

Απλά δεν μου ειναι εύκολο να μην το σκεφτομαι και να χαλαρωσω εφοσον ακολουθω συστηματικα αγωγή, και απο την άλλη πλευρα δεν μου ειναι επίσης εύκολο να το αφησω στην τυχη του και να σταματησω την αγωγη εφόν ήδη γνωρίζω οτι υπάρχει ιατρικό προβλημα από πλευρας μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Προσπαθουμε εδω και 1 χρονο περιπου , τους 5 απο αυτους με την βοηθεια γιατρου και φαρμακα.

Τα φαρμακα τα παιρνω επειδη εχω ανωοθυλακιορρηξία, δηλαδη δεν παραγω ωαρια καθε μηνα + υψηλή Προλακτίνη.

Ο συζυγος ειναι οκ!

Πλέον δειχνω να ανταποκρινομαι στην αγωγή, καθως κάθε μηνα στους υπερηχους βλεπουμε 2-3 ακομα και 4 ωαρια σε καθε κύκλο,ωραιο παχυ ενδομητριο κλπ.

Αλλα εγκυμοσυνη γιοκ!

Απλά δεν μου ειναι εύκολο να μην το σκεφτομαι και να χαλαρωσω εφοσον ακολουθω συστηματικα αγωγή, και απο την άλλη πλευρα δεν μου ειναι επίσης εύκολο να το αφησω στην τυχη του και να σταματησω την αγωγη εφόν ήδη γνωρίζω οτι υπάρχει ιατρικό προβλημα από πλευρας μου...

Καλησπέρα. Εφόσον έχεις αντιμετωπίσει τα όποια θέματα υπήρχαν εγώ θα σου έλεγα να χαλαρώσεις. Αυτό που έπρεπε να κάνεις το έκανες, δλδ πήγατε δε γιατρούς, κάνατε εξετάσεις, πήρες την αγωγή που έπρεπε. Από την στιγμή που σου τελειώνει η περίοδος να έχετε επαφές μην σου πω κ κάθε μέρα και κάποια στιγμή θα έρθει. Μην είσαι συνέχεια με τεστ και μετράς μέρες γιατί όλο και πιο πολύ θα αγχώνεσαι. Και να δεις που εκεί που θα περιμένεις περίοδο θα είσαι έγκυος. Στο λέω από προσωπική εμπειρία, είχα πονακια περιόδου κ έλεγα όχι ρε γμτ, πάλι δεν έγινε τίποτα κ τελικά ήμουν έγκυος! Καλή τύχη, εύχομαι γρήγορα να έχεις ευχάριστα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σορι,εκανα ενα ποστ λαθος γιατι νομιζα οτι η Stardust83 ηταν η θεματοθετρια.Τι ηλικια εχεις Παναγιωτα?

 

Επεξεργάστηκε από angrybird83
νομιζα οτι αλλη ηταν η θεματοθετρια
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2021 at 12:39 ΠΜ, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Προσπαθουμε εδω και 1 χρονο περιπου , τους 5 απο αυτους με την βοηθεια γιατρου και φαρμακα.

Τα φαρμακα τα παιρνω επειδη εχω ανωοθυλακιορρηξία, δηλαδη δεν παραγω ωαρια καθε μηνα + υψηλή Προλακτίνη.

Ο συζυγος ειναι οκ!

Πλέον δειχνω να ανταποκρινομαι στην αγωγή, καθως κάθε μηνα στους υπερηχους βλεπουμε 2-3 ακομα και 4 ωαρια σε καθε κύκλο,ωραιο παχυ ενδομητριο κλπ.

Αλλα εγκυμοσυνη γιοκ!

Απλά δεν μου ειναι εύκολο να μην το σκεφτομαι και να χαλαρωσω εφοσον ακολουθω συστηματικα αγωγή, και απο την άλλη πλευρα δεν μου ειναι επίσης εύκολο να το αφησω στην τυχη του και να σταματησω την αγωγη εφόν ήδη γνωρίζω οτι υπάρχει ιατρικό προβλημα από πλευρας μου...

Κατάλαβα! Δε γίνεται να παίρνεις τα χάπια, αλλά να μην πηγαίνεις για παρακολούθηση με υπέρηχο; Παίρνε απλά τα χάπια, έχε τις επαφές σου συνέχεια μες το μήνα, πιες τα κρασάκια σου, χαλάρωσε, και θα έρθει...!

Τον 1 χρόνο ίσως δεν πετύχαινες την ωορρηξία σου ή ίσως δεν έκανες..τώρα αφού βρήκατε το πρόβλημα και παίρνεις και αγωγή, πιστεύω αν χαλαρώσεις θα έρθει!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η angrybird83 είπε:

Σορι,εκανα ενα ποστ λαθος γιατι νομιζα οτι η Stardust83 ηταν η θεματοθετρια.Τι ηλικια εχεις Παναγιωτα?

 

Καλημέρα, 

Είμαι 31 ετών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
στις On 7/8/2021 at 11:25 ΠΜ, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Καλημέρα, 

Είμαι 31 ετών! 

Αυτο για το άγχος το λενε ολοι, αν ειχα ενα ευρώ για καθε ιστορια που ξεκινάει « ειχα άγχος και δεν μπορουσα να συλλάβω και μολις τα παράτησα και ξεαγχωθηκα τσουπ! έμεινα έγκυος!»

Επειδή δεν πιστευω στο μεταφυσικό, σίγουρα υπαρχει καποια επιστημονική εξήγηση για αυτο. Ειχα διαβάσει πχ πως το στρες σε κανει να παράγεις μια ορμόνη που δεν θυμαμαι πως την λενε (νομιζω κορτιζόλη)  που ρίχνει τα επίπεδα της προγεστερονη και άλλων ορμονών που οδηγούν στην σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...