Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο covid-19 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα! Έχει κάνει καμιά σας το εμβόλιο κατά του Covid-19 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Είμαι 24 εβδομάδων και ο γιατρός μου σύστησε να το κάνω (pfizer) καθώς με βάση τις έρευνες πλέον μπορούν να το κάνουν και οι έγκυες. Φίλη γιατρός (γυναικολόγος) μου είπε το ίδιο καθώς και φίλη φαρμακοποιός. 
 

Ωστόσο, έχω ενδοιασμούς… Αν δεν ήμουν έγκυος θα το είχα κάνει ήδη, αλλά τώρα… Δεν ξέρω, κάνω δεύτερες σκέψεις… 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/8/2021 at 7:39 ΜΜ, ο/η LB_690 είπε:

Καλησπέρα κι από μένα! Έχει κάνει καμιά σας το εμβόλιο κατά του Covid-19 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Είμαι 24 εβδομάδων και ο γιατρός μου σύστησε να το κάνω (pfizer) καθώς με βάση τις έρευνες πλέον μπορούν να το κάνουν και οι έγκυες. Φίλη γιατρός (γυναικολόγος) μου είπε το ίδιο καθώς και φίλη φαρμακοποιός. 
 

Ωστόσο, έχω ενδοιασμούς… Αν δεν ήμουν έγκυος θα το είχα κάνει ήδη, αλλά τώρα… Δεν ξέρω, κάνω δεύτερες σκέψεις… 

 

 

στις On 1/8/2021 at 7:39 ΜΜ, ο/η LB_690 είπε:

Καλησπέρα κι από μένα! Έχει κάνει καμιά σας το εμβόλιο κατά του Covid-19 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Είμαι 24 εβδομάδων και ο γιατρός μου σύστησε να το κάνω (pfizer) καθώς με βάση τις έρευνες πλέον μπορούν να το κάνουν και οι έγκυες. Φίλη γιατρός (γυναικολόγος) μου είπε το ίδιο καθώς και φίλη φαρμακοποιός. 
 

Ωστόσο, έχω ενδοιασμούς… Αν δεν ήμουν έγκυος θα το είχα κάνει ήδη, αλλά τώρα… Δεν ξέρω, κάνω δεύτερες σκέψεις… 

 

καλησπέρα κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου δεν θέλω να σε φοβισω αλλά είδα πρόσφατα μια είδηση στον ίντερνετ κοπέλα έκανε το εμβόλιο έγκυος στον 8 μήνα και έπαθε θρόμβωση στη κοιλιά και έχασε το μωρό της😢😢το phizer έκανε...προσέχετε πολύ κορίτσια μου γλυκά είναι ακόμα πειραματικά τα εμβόλια εγώ δεν το έκανα ακομα δε είμαι έγκυος βέβαια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

 

καλησπέρα κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου δεν θέλω να σε φοβισω αλλά είδα πρόσφατα μια είδηση στον ίντερνετ κοπέλα έκανε το εμβόλιο έγκυος στον 8 μήνα και έπαθε θρόμβωση στη κοιλιά και έχασε το μωρό της😢😢το phizer έκανε...προσέχετε πολύ κορίτσια μου γλυκά είναι ακόμα πειραματικά τα εμβόλια εγώ δεν το έκανα ακομα δε είμαι έγκυος βέβαια..

https://www.google.com/amp/s/www.athensmagazine.gr/article-amp/news/ellada/523059-30xronh-egkyos-sth-kerkyra-ekane-to-embolio-ths-pfizer-kai-pethane-to-embyo

Καλησπέρα, ανέβασα το άρθρο που αποδεικνύει ότι αυτό το γεγονός στο οποίο αναφερθήκατε είναι ψευδές και αναπαράχθηκε ανυπόστατα στο διαδίκτυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/8/2021 at 7:39 ΜΜ, ο/η LB_690 είπε:

Καλησπέρα κι από μένα! Έχει κάνει καμιά σας το εμβόλιο κατά του Covid-19 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Είμαι 24 εβδομάδων και ο γιατρός μου σύστησε να το κάνω (pfizer) καθώς με βάση τις έρευνες πλέον μπορούν να το κάνουν και οι έγκυες. Φίλη γιατρός (γυναικολόγος) μου είπε το ίδιο καθώς και φίλη φαρμακοποιός. 
 

Ωστόσο, έχω ενδοιασμούς… Αν δεν ήμουν έγκυος θα το είχα κάνει ήδη, αλλά τώρα… Δεν ξέρω, κάνω δεύτερες σκέψεις… 

 

Καλησπέρα! Εγώ είμαι ακόμα στο πρώτο τρίμηνο και αφού πήρα την γνώμη παθολόγου και γυναικολόγου μου σύστησαν να εμβολιαστω στο τέλος του πρώτου τριμήνου. Διάβασα τις  επίσημες έρευνες που έχουν γίνει σε εγκύους και με βοήθησε να κατανοήσω ότι είναι ασφαλή. Επίσης έχει βγει και σύσταση για εμβολιασμό από την ελληνική μαιευτική γυναικολογική εταιρεία και είμαι σχεδόν έτοιμη ψυχολογικά να το κάνω καθώς απ' την αρχή ήμουν θετική στον εμβολιασμό!

Καταλαβαίνω το άγχος και γω στα ίδια είμαι αλλά ακούω τις συμβουλές των γιατρών που εμπιστεύομαι. Ο γιατρός σου το σου πρότεινε;

Πάντως θα ήθελα να σου προτείνω το εξής, όταν ακούς μια πληροφορία να την φιλτράρεις καλά. Δεν λέω ότι γίνεται κακόβουλα, αλλά αναπαράγονται πολλά μη επιστημονικά άρθρα που είναι ψευδή και τρομοκρατούν άδικα γυναίκες που είναι έγκυες η σκοπεύουν να μείνουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά έκανες και το έψαξες κορίτσι μου μακάρι να είναι ψέματα και να είναι καλά η κοπέλα εγώ ότι διάβασα και άκουσα απλά το είπα ίσως να ήταν και λάθος μου που τρομοκράτησα και σένα χωρίς λόγο σου ζητώ συγνώμη αν σε αναστατωσα στη κατάσταση σου δεν ήθελα με τπτ κάτι τέτοιο να σου κάνω....αφού το έχεις ψάξει και είναι ασφαλής τότε κάντο ότι καλύτερο είναι να κάνεις για το μωράκι σου σου εύχομαι με το καλό να το πάρεις στη αγκαλιά σου και σου ζητώ συγγνώμη ειλικρινά δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

καλά έκανες και το έψαξες κορίτσι μου μακάρι να είναι ψέματα και να είναι καλά η κοπέλα εγώ ότι διάβασα και άκουσα απλά το είπα ίσως να ήταν και λάθος μου που τρομοκράτησα και σένα χωρίς λόγο σου ζητώ συγνώμη αν σε αναστατωσα στη κατάσταση σου δεν ήθελα με τπτ κάτι τέτοιο να σου κάνω....αφού το έχεις ψάξει και είναι ασφαλής τότε κάντο ότι καλύτερο είναι να κάνεις για το μωράκι σου σου εύχομαι με το καλό να το πάρεις στη αγκαλιά σου και σου ζητώ συγγνώμη ειλικρινά δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω.

Ξέρω ότι δεν έγινε κακοπροαίρετα, το να βλέπουμε πηγές που δεν ισχύουν και να αγχωνόμαστε, φυσικά ισχύει και για σένα. Πολλές φορές δυστυχώς πια η πληροφορία φτάνει σε μας μεταμφιεσμένη και μας τρομοκρατεί. Ιδιαίτερα σήμερα μπορεί ο καθένας να γράψει πχ στο Facebook ότι του κατέβει στο κεφάλι, πρέπει πριν τα δεχτουμε και τα αναπαράγουμε να τα ψάξουμε γιατί δεν είναι από μόνα τους είδηση!

Άλλο πράγμα ο γόνιμος διάλογος και ο προβληματισμός.. ο καθένας έχει δικαίωμα να διαλέξει αυτό που θέλει να κάνει και να ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά και μπορεί να πει τα επιχειρήματα του και φυσικά για αυτό ανοίγονται τέτοιες συζητήσεις και στα φόρουμ.

Ούτε γω ήθελα να σε στεναχωρήσω, σου εύχομαι ολόψυχα αν προσπαθείς να σου έρθει γρήγορα ένα μωράκι!♥️♥️♥️

Απλά απάντησα γιατί θεωρώ ότι είναι καλό αν κάτι δεν είναι αληθές να μπορούμε να το δείξουμε για να μην αγχωνόμαστε άδικα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά έκανες και μου απάντησες ...έχω ήδη ένα παιδάκι αλλά τώρα είχα σκοπό και για δεύτερο αλλά με όλα αυτά είμαι πραγματικά μπερδεμένη και το πάγωσα για λίγο στο μυαλό μου με το τι να κάνω ακόμα...όλες εδώ μέσα πρέπει να στηρίζουμε η μία την άλλη και την απόψη της καθεμιάς μας και σε ευχαριστώ που δεν παρεξηγήθηκε και το πήρες με αγάπη ότι σου είπα❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γεια σας , κορίτσια ! Και εγώ μετά από παρότρυνση του γιατρού, έκανα το pfizer , καθώς βρισκόμουν στην 9η εβδομάδα. Τώρα τι να πω... Δεν μπορούμε να ξέρουμε 100% τι είναι σωστό και τι είναι λάθος !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κοριτσια! Κ εγω το εκανα-πρωτη δοση μεσα ιουνιου και δευτερη μεσα ιουλιου (δεν ειχα εναλλακτικη λογω δουλειας κ διαρκους επαφης με κοσμο κατ εξοχην ανεμβολιαστους). Δεν ειχα κανενα συμπτωμα και κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη-ειχα ρωτησει γιατρους-η κοπελα στο εμβολιαστικο (γιατρος) ειχε θορυβηθει… ωστοσο θεωρω οτι ειναι η πιο σωστη κινηση που εκανα γιατι και αισθανομαι πιο ασφαλης εγω και δεν φοβαμαι τοσο για την μπεμπα-το καλοκαιρι καναμε μετακομιση και ταξιδεψαμε με πλοιο-ταξιδεψα και με αεροπλανο-πραγματα που χωρις το εμβολιο θα φοβομουν αρκετα να κανω. σημειωνω οτι το εμβολιο το εκανα με το που ανοιξε η επιλογη εμβολιων για την ηλικιακη μου ομαδα (30-35)-στην 18η εβδομαδα περιπου. Δεν ειχα παρενεργειες και ολα ειναι κανονικοτατα. Δυστυχως υπαρχει υπερβολικα μεγαλος βαθμος ψευδων ειδησεων και καλοθελητων που αγχωνουν τον κοσμο… ατομο του φιλικου μου περιβαλλοντος μου ειπε ουτε Λιγο ουτε πολυ οτι σκεφτηκα τον εαυτο μου εναντι της μπεμπας. Ειλικρινα, ειναι μια προσωπικη αποφαση που ομως επηρεαζει (πραγματικα) τη ζωη σου.. οποτε παρτε τη με συνεση-σε συνεννοηση με γιατρο που εμπιστευεστε και κλεινοντας τα ματια στα fake news… (μιλαω για το εμβολιο της pfizer, αυτο μου συνεστησαν-αυτο εκανα). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...