Μετάβαση σε περιεχόμενο

Του Αυγούστου το μελτεμι θα μας πάρει απ το χέρι το φεγγάρι θα γεμίσει η κοιλίτσα θα ανθίσει


Lacostaki

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα! Σου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα κατ ευχήν από την αρχή ως το τέλος!

Εγώ σήμερα κορίτσια έκανα την δεύτερη χοριακη μου και πήγε 590,30 από 110,80 της Παρασκευής. Μου είπαν πως είναι μια χαρά. Τετάρτη θα επαναλάβω χοριακη και θα βρεθώ και με τον γιατρό μου για να μου δώσει οδηγίες, για τις μέρες που θα απουσιάζω.

Θέλω να τον ρωτήσω και για τη γυμναστική αν κάνει κάποιο είδος. Εφ όσον πριν γυμναζομουν, μήπως μπορώ να συνεχίσω με ασφάλεια, με λιγότερη ένταση εννοείται. 

Επίσης ρε κοριτσια έχω οπίσθια κλήση μήτρας που από ότι διαβάζω έχει μεγαλύτερα ποσοστά σε αποβολές. Έχει κάποια από εσάς οπίσθια κλήση;

Σε ευχαριστώ πολύ και σε εσένα εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Έχω και εγώ οπίσθια κλίση μήτρας αλλά από ότι μου έχει πει ο γιατρός μου και διάβασα και εγώ δεν ισχύει. Παλιά θεωρούσαν ότι ήταν δύσκολο να συλλάβεις αλλά νεότερες έρευνες έχουν δείξει ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το μόνο από ότι ξέρω ότι στη οπίσθια κλίση δεν επιτρέπονται επαφές το 1ο τρίμηνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και σε εσένα εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Έχω και εγώ οπίσθια κλίση μήτρας αλλά από ότι μου έχει πει ο γιατρός μου και διάβασα και εγώ δεν ισχύει. Παλιά θεωρούσαν ότι ήταν δύσκολο να συλλάβεις αλλά νεότερες έρευνες έχουν δείξει ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το μόνο από ότι ξέρω ότι στη οπίσθια κλίση δεν επιτρέπονται επαφές το 1ο τρίμηνο 

Ναι αυτό το είδα ότι δεν επιτρέπονται! Κρίμα βέβαια😂 

Ότι θα συλλάβω δύσκολα μου το είχε πει η ενδοκρινολόγος αλλά δεν είχα δώσει βάση γιατί ο γυναικολόγος δε μου Χε αναφέρει πότε κάτι τέτοιο. Και τελικά είχε δίκιο γιατί με τη δεύτερη προσπάθεια ήρθε το σπορακι.( Που από ότι διαβάζω σε αυτή την εβδομάδα που διανυω μοιάζει με ιπτάμενο δίσκο😅)

Και εγώ πάντως έχω άγχος αν όλα θα πάνε καλά. Κάθε βηματακι έχει κ το άγχος του αλλά ας απολαύσουμε όσο μπορούμε και τη στιγμή. 

Αισιοδοξία για όλες!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Ναι δυστυχώς παλινδρόμησε την 10η εβδομάδα... Όντως στις περισσότερες δεν μας πήγε καλά τότε :( αλλά ας ελπίσουμε να μας πάνε όλα δεξιά αυτή την φορά και να έχουμε μωράκια στις αγκαλιές μας σύντομα, οι αποβολές είναι τελικά πολύ συχνό φαινόμενο... Απλα το δύσκολο είναι ότι μετά από τέτοια εμπειρία δεν μπορείς να αφεθείς και να χαρείς το ίδιο την επόμενη φορά, εγώ τουλάχιστόν έτσι νιώθω, φοβάμαι και δεν αφήνω τον εαυτό μου να χαρεί. Τώρα λέω ένα βήμα την φορά και βλέπουμε πως θα πάει..  Θα σας ενημερώσω όταν επιστρέψω από τον γιατρό ❤️

Έτσι είναι το καλύτερο ένα βήμα τη φορά και θα προχωράμε..εγώ προς το παρόν λέω ας ξαναμεινω πρώτα και βλέπουμε το μετά...με το καλό εύχομαι ο υπέρηχος, όλα να πάνε καλά!!💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα! Σου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα κατ ευχήν από την αρχή ως το τέλος!

Εγώ σήμερα κορίτσια έκανα την δεύτερη χοριακη μου και πήγε 590,30 από 110,80 της Παρασκευής. Μου είπαν πως είναι μια χαρά. Τετάρτη θα επαναλάβω χοριακη και θα βρεθώ και με τον γιατρό μου για να μου δώσει οδηγίες, για τις μέρες που θα απουσιάζω.

Θέλω να τον ρωτήσω και για τη γυμναστική αν κάνει κάποιο είδος. Εφ όσον πριν γυμναζομουν, μήπως μπορώ να συνεχίσω με ασφάλεια, με λιγότερη ένταση εννοείται. 

Επίσης ρε κοριτσια έχω οπίσθια κλήση μήτρας που από ότι διαβάζω έχει μεγαλύτερα ποσοστά σε αποβολές. Έχει κάποια από εσάς οπίσθια κλήση;

Τέλεια η χοριακη σου κορίτσι μου.. συγχαρητήρια..με το καλό και ο υπέρηχος να δείτε το σπορακι σας..για γυμναστική δεν ξέρω θα σου πει ο γιατρός, πάντως έχω και εγω οπίσθια κλίση μήτρας και είχα ακουσει τα ίδια οπότε ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι δεν ισχύουν και επίσης η αποβολή μου δεν είχε καμία σχέση με τη μήτρα μου αποδεδειγμένα..βγάλτα αυτά από το μυαλό σου, μη διαβάζεις τετοια, όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Έτσι είναι το καλύτερο ένα βήμα τη φορά και θα προχωράμε..εγώ προς το παρόν λέω ας ξαναμεινω πρώτα και βλέπουμε το μετά...με το καλό εύχομαι ο υπέρηχος, όλα να πάνε καλά!!💖

Επίσης με βοήθησε πολύ ο γυναικολόγος μου που πήγα και μου είπε πότε είναι ακριβώς η ωορρηξία γιατί όπως τα υπολόγιζα εγώ θα ήταν λάθος, έπαιξε μεγάλο ρόλο κι αυτό πιστεύω στο να μείνω με την 1η ξανά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Επίσης με βοήθησε πολύ ο γυναικολόγος μου που πήγα και μου είπε πότε είναι ακριβώς η ωορρηξία γιατί όπως τα υπολόγιζα εγώ θα ήταν λάθος, έπαιξε μεγάλο ρόλο κι αυτό πιστεύω στο να μείνω με την 1η ξανά

Α καλό είναι αυτό αφού δεν σε αγχωσε.. εγώ δεν το μπορούσα..πλέον κάνω εξωσωματικη οπότε κάνουν άλλοι τη δουλειά αντί για μένα 🤣. πάντως εμένα τώρα αυτούς τους μήνες είναι όλα ότι να ναι και ο κύκλος και η ωορρηξία όλα χάλια!! Καλά έκανες και πηγες πιο στοχευμένα και πέτυχες με την 1η..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Α καλό είναι αυτό αφού δεν σε αγχωσε.. εγώ δεν το μπορούσα..πλέον κάνω εξωσωματικη οπότε κάνουν άλλοι τη δουλειά αντί για μένα 🤣. πάντως εμένα τώρα αυτούς τους μήνες είναι όλα ότι να ναι και ο κύκλος και η ωορρηξία όλα χάλια!! Καλά έκανες και πηγες πιο στοχευμένα και πέτυχες με την 1η..

Και εμένα ίσως λόγο της απόξεσης ή λόγο καλοκαιριού χάλασε κάπως ο κύκλος μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Τέλεια η χοριακη σου κορίτσι μου.. συγχαρητήρια..με το καλό και ο υπέρηχος να δείτε το σπορακι σας..για γυμναστική δεν ξέρω θα σου πει ο γιατρός, πάντως έχω και εγω οπίσθια κλίση μήτρας και είχα ακουσει τα ίδια οπότε ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι δεν ισχύουν και επίσης η αποβολή μου δεν είχε καμία σχέση με τη μήτρα μου αποδεδειγμένα..βγάλτα αυτά από το μυαλό σου, μη διαβάζεις τετοια, όλα θα πάνε καλά!!!

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα! Σου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα κατ ευχήν από την αρχή ως το τέλος!

Εγώ σήμερα κορίτσια έκανα την δεύτερη χοριακη μου και πήγε 590,30 από 110,80 της Παρασκευής. Μου είπαν πως είναι μια χαρά. Τετάρτη θα επαναλάβω χοριακη και θα βρεθώ και με τον γιατρό μου για να μου δώσει οδηγίες, για τις μέρες που θα απουσιάζω.

Θέλω να τον ρωτήσω και για τη γυμναστική αν κάνει κάποιο είδος. Εφ όσον πριν γυμναζομουν, μήπως μπορώ να συνεχίσω με ασφάλεια, με λιγότερη ένταση εννοείται. 

Επίσης ρε κοριτσια έχω οπίσθια κλήση μήτρας που από ότι διαβάζω έχει μεγαλύτερα ποσοστά σε αποβολές. Έχει κάποια από εσάς οπίσθια κλήση;

Κορίτσι μου γεια σου! Συγχαρητήρια για τη χοριακη σου! Μας δίνεις μεγάλη χαρά και ενεργεια να προχωρησουμε όλες μάς! 

Να σου πω πως κ εγώ αυτή τη στιγμή είναι 1η μέρα γυμναστήριο. Πήγα για επανελεγχο σήμερα στο γιατρό, θα σας πω κ εγώ τα νέα μου... 

Φυσικά κ να πάρεις οδηγίες ξέρω πως κάνει να κάνεις κάποια πράγματα..... Όσο για την οπίσθια κλίση μήτρας έχω ακουσει πως είναι μια βλακεία κ μισή κ δεν παιζει κανένα ρόλο.... 

Λένε κ πως δεν πιάνεις παιδι , κ μένα έτσι μου είχαν πει αλλά μάλλον δεν ήξερε ο ακτινολογος "πως κάθεσαι και στα τέσσερα αν έχεις οπίσθια κ μια χαρά πιανεις παιδι🤣🤣" Σορυ κιολας ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσι μου καλη ανάρρωση! Θα συνέλθεις σε λιγάκι! Κ ολα θα τα βρεις και παλι σιγά σιγά με το γιατρό... 

Σε ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να πάει καλά αυτή τη φορά και να έχουμε μέσα στο 22 τα μωράκια μας! Ότι καλύτερο εύχομαι και σε εσένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Μόνο οι γιατροί ξέρουν τι μπορούν να προλάβουν και τι όχι..θα μιλήσετε και θα σου εξηγήσει τα πάντα τώρα που ξέρετε τι έγινε και θα κινηθείτε όπως πρέπει από δω και περα..όλα θα πάνε καλά και εύχομαι σύντομα να έχουμε όλες τα μωράκια μας αγκαλιτσα!! Που ξέρεις μπορεί να συναντηθούμε πάλι σε θεματακι με εγκυουλες με αίσιο τέλος αυτή τη φορά και για τις δύο μας!!🙏🙏💖

@Mimi26 σε ευχαριστώ πάρα πολύ!  Μακάρι να πάνε καλα τα πραγματικά για όλες μας! ☺

@SandybΈτσι ναι από εδω και πέρα δεν έχει ντρέπομαι να τηλ πάρω τηλ μην ενοχλήσω κλπ κατευθειαν θα κοιτάω τι μπορώ να προλάβω! Μακάρι να γίνουν τα πράγματα όπως τα λες και να είμαστε σε κάποια άλλη ομάδα με τα μωράκια του 22 παρέα! 🧿🙏💫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

@Maimoudaki92 @Sandyb Καλησπέρα κορίτσια μου, τι κάνετε; Σας θυμάμαι από τις Μανούλες Νοεμβρίου... :) Μετά από την αποβολή που είχα και εγώ τον Απρίλιο ξεκινήσαμε τις προσπάθειες μας πριν 3 εβδομάδες  και με την 1η είχα πάλι θετικό τέστ στα χέρια μου και μάλιστα με συμπτώματα νωρίς νωρίς( πριν την καθυστέρηση) , επομένως θεωρώ ισχύει ότι μετά από απόξεση είναι πολύ πιο εύκολο. Σήμερα έχω το 1ο ραντεβού στον γιατρό μου και δεν σας κρύβω ότι έχω πολύ άγχος και φόβο μετά από ότι έγινε. Έχω κάνει την 1η δόση την εμβολίου η οποία συνέπεσε στις αρχές της σύλληψης και κλείνω προς το να κάνω και την 2η να ξεμπερδεύω αφού ποια το ξεκίνησα. Εύχομαι να έχετε σύντομα ευχάριστα και να μας πάνε όλα δεξιά αυτή την φορά!!! 

Καλησπέρα κορίτσι μου, και εγω σε θυμάμαι. Δεν μας ήθελε μάλλον πολλές κοπέλες από την ομάδα Νοεμβρίου απεβαλαν και από τις τελευταίες ήμουν και εγω στη 17η εβδομάδα.

Αχ πόσο ευχάριστα είναι τα νέα σου και αισιόδοξα! Μπράβο μπράβο με το καλό αυτή τη φορά να είναι τελειομξνη η εγκυμοσύνη και να πανε όλα μα όλα καλά! Το είχα ακούσει και εγώ ότι ειναι πιο εύκολο αλλά με την πρώτη ακόμη καλύτερα 🧿

Να το κάνεις και εγω σήμερα που τη ρώτησα μου είπε οπωσδήποτε γιατί το πέρασαν δυσκολα καποιες εγκυες δικις της.

Πραγματικά χάρηκα πολύ τουλάχιστον σαν ηρθε γρήγορα. Εμένα με έβαλε εδώ και 2 μήνες να κάνω ένα σωρό εξετάσεις και μου είπε 17 Αυγούστου που θα πάω να τις τις δείξω υα μου πει ποτέ να ξεκινήσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Ναι δυστυχώς παλινδρόμησε την 10η εβδομάδα... Όντως στις περισσότερες δεν μας πήγε καλά τότε :( αλλά ας ελπίσουμε να μας πάνε όλα δεξιά αυτή την φορά και να έχουμε μωράκια στις αγκαλιές μας σύντομα, οι αποβολές είναι τελικά πολύ συχνό φαινόμενο... Απλα το δύσκολο είναι ότι μετά από τέτοια εμπειρία δεν μπορείς να αφεθείς και να χαρείς το ίδιο την επόμενη φορά, εγώ τουλάχιστόν έτσι νιώθω, φοβάμαι και δεν αφήνω τον εαυτό μου να χαρεί. Τώρα λέω ένα βήμα την φορά και βλέπουμε πως θα πάει..  Θα σας ενημερώσω όταν επιστρέψω από τον γιατρό ❤️

Να μας στείλεις να μας πεις πως πήγε. Σίγουρα θα υπάρχει το άγχος μετά από αυτό που περάσαμε αλλα τουλάχιστον να πανε όλα καλά! Ακόμη παντως δε μπορω να το χωνέψω εγω ειχα κανει 2 αυχενικες, νιπτ τεστ υπερηχους συχνά και όλα ήταν καλά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Να μας στείλεις να μας πεις πως πήγε. Σίγουρα θα υπάρχει το άγχος μετά από αυτό που περάσαμε αλλα τουλάχιστον να πανε όλα καλά! Ακόμη παντως δε μπορω να το χωνέψω εγω ειχα κανει 2 αυχενικες, νιπτ τεστ υπερηχους συχνά και όλα ήταν καλά. 

 

Εμ πως να το χωνέψεις, σε καταλαβαίνω..πάντως αν και δεν έχω προσωπικη εμπειρία στη φίλη μου και στην αδερφή μου που έκαναν περίδεση και τα έζησα από κοντά, τους μετρούσαν οι γιατροί τους τον τράχηλο σε κάθε υπέρηχο προληπτικά και δεν είχε καμία από τις δύο κακό ιστορικό..ο γιατρος της αδερφής μου μου είπε ότι το κάνει γιατί δεν υπάρχουν σημάδια ότι κάτι πάει στραβά, είναι κάποιοι γιατροί που μετρανε και κάποιοι που αρκούνται στη μέτρηση που γίνεται στην α και β επιπέδου..πάντως θυμάμαι ότι πέρασες δύσκολα με τη γιατρό σου..τώρα εμπιστευσου τη καινουρια και θα είναι όλα καλά.. και δεν υπάρχει ντρέπομαι,αν ο γιατρός είναι σωστος ανθρωπος δεν ενοχλειται, η δουλειά τους είναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα! Σου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα κατ ευχήν από την αρχή ως το τέλος!

Εγώ σήμερα κορίτσια έκανα την δεύτερη χοριακη μου και πήγε 590,30 από 110,80 της Παρασκευής. Μου είπαν πως είναι μια χαρά. Τετάρτη θα επαναλάβω χοριακη και θα βρεθώ και με τον γιατρό μου για να μου δώσει οδηγίες, για τις μέρες που θα απουσιάζω.

Θέλω να τον ρωτήσω και για τη γυμναστική αν κάνει κάποιο είδος. Εφ όσον πριν γυμναζομουν, μήπως μπορώ να συνεχίσω με ασφάλεια, με λιγότερη ένταση εννοείται. 

Επίσης ρε κοριτσια έχω οπίσθια κλήση μήτρας που από ότι διαβάζω έχει μεγαλύτερα ποσοστά σε αποβολές. Έχει κάποια από εσάς οπίσθια κλήση;

Γειά σου ria μου! Η χοριακη σου ανέβηκε τέλεια!😃 Όλα θα πάνε καλά θα δεις. Δεν έχει σχέση από αυτά που γνωρίζω η κλήση. Έχω κι εγώ οπίσθια κλήση και ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κάτι παθολογικό. Είναι λανθασμένη η άποψη που επικρατούσε στο παρελθόν.

Επίσης η μαμά μου και η γιαγιά μου είχαν οπίσθια κάμψη και τα παιδιά τα έπιαναν με τον αέρα! Όσο για τις αποβολές είναι πολύ συχνό φαινόμενο δυστυχώς. Όταν μου είπε κάποτε ο γιατρός ότι 7 στις 10 γυναίκες έχουν αποβολή στο ιστορικό τους μου φάνηκε υπερβολικός. Τώρα βλέπω πόσο δίκαιο είχε! Έχω 3 φίλες μου με αποβολή και καμιά δεν έχει οπίσθια κλήση. Άρα θεωρώ ότι δεν έχει σχέση! 💗

Όσο για τις επαφές δεν θυμάμαι αν μου είχε πει κάτι για αρχή ο γιατρός! Πάντως με άφηνε κανονικά αλλά με προσοχή! Όχι πολλά κόλπα δηλαδή!😄

Δεν είχε σημασία για εμένα όμως! Εγώ έτσι κι αλλιώς ήμουν αποφασισμένη να τον αφήσω στον πάγο τον καημένο τον αντρουλη μου για κανένα χρόνο!😆 Όπως κι έκανα!😁😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσι μου γεια σου! Συγχαρητήρια για τη χοριακη σου! Μας δίνεις μεγάλη χαρά και ενεργεια να προχωρησουμε όλες μάς! 

Να σου πω πως κ εγώ αυτή τη στιγμή είναι 1η μέρα γυμναστήριο. Πήγα για επανελεγχο σήμερα στο γιατρό, θα σας πω κ εγώ τα νέα μου... 

Φυσικά κ να πάρεις οδηγίες ξέρω πως κάνει να κάνεις κάποια πράγματα..... Όσο για την οπίσθια κλίση μήτρας έχω ακουσει πως είναι μια βλακεία κ μισή κ δεν παιζει κανένα ρόλο.... 

Λένε κ πως δεν πιάνεις παιδι , κ μένα έτσι μου είχαν πει αλλά μάλλον δεν ήξερε ο ακτινολογος "πως κάθεσαι και στα τέσσερα αν έχεις οπίσθια κ μια χαρά πιανεις παιδι🤣🤣" Σορυ κιολας ! 

Και εγώ έτσι έπιασα πάντως 😅😅 

Για να ξεκίνησες πάλι γυμναστήριο πάει να πει πως είσαι πολύ καλύτερα, πολύ χαίρομαι μπράβο! 

Εγώ προς το παρόν το άφησα ίσως αν μου επιτρέψει ο γυναικολόγος να ξεκινήσω με κάποια κυκλική στο σπίτι χωρίς βάρη. Θα δούμε!

Πάντως επειδή έχω σκολίωση νομίζω πρέπει να κάνω γυμναστική για να μην αποκτήσω πρόβλημα με τη μέση μου. Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει από αυτό το τρίμηνο. Θα μου λυθούν οι απορίες τη Τετάρτη☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Γειά σου ria μου! Η χοριακη σου ανέβηκε τέλεια!😃 Όλα θα πάνε καλά θα δεις. Δεν έχει σχέση από αυτά που γνωρίζω η κλήση. Έχω κι εγώ οπίσθια κλήση και ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κάτι παθολογικό. Είναι λανθασμένη η άποψη που επικρατούσε στο παρελθόν.

Επίσης η μαμά μου και η γιαγιά μου είχαν οπίσθια κάμψη και τα παιδιά τα έπιαναν με τον αέρα! Όσο για τις αποβολές είναι πολύ συχνό φαινόμενο δυστυχώς. Όταν μου είπε κάποτε ο γιατρός ότι 7 στις 10 γυναίκες έχουν αποβολή στο ιστορικό τους μου φάνηκε υπερβολικός. Τώρα βλέπω πόσο δίκαιο είχε! Έχω 3 φίλες μου με αποβολή και καμιά δεν έχει οπίσθια κλήση. Άρα θεωρώ ότι δεν έχει σχέση! 💗

Όσο για τις επαφές δεν θυμάμαι αν μου είχε πει κάτι για αρχή ο γιατρός! Πάντως με άφηνε κανονικά αλλά με προσοχή! Όχι πολλά κόλπα δηλαδή!😄

Δεν είχε σημασία για εμένα όμως! Εγώ έτσι κι αλλιώς ήμουν αποφασισμένη να τον αφήσω στον πάγο τον καημένο τον αντρουλη μου για κανένα χρόνο!😆 Όπως κι έκανα!😁😆

Ναι ναι δε θα κρεμιομουν και από τον πολυέλαιο 😅 αλλά ναι μου κακοφανηκε λιγάκι που πάνε οι επαφές για τους επόμενους δύο μήνες. Αν και θα δούμε τι θα μου πει και ο γιατρός την Τετάρτη. 

Μωρέ καλά έκανες και τον άφησες στον πάγο αλλά καμία όρεξη για σεξακι( σόρρυ) δε σου ήρθε τόσο καιρό;;😅 

Η αλήθεια είναι πως πάντα σκέφτομαι θετικά και με θεωρώ αισιόδοξο άτομο απλά πάντα το μυαλό θα πάει κ λίγο στο αρνητικό σενάριο.Αλλα νομίζω είναι φυσιολογικό και αυτό. 

Όλα θα πάνε καλά κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Riaa είπε:

Ναι ναι δε θα κρεμιομουν και από τον πολυέλαιο 😅 αλλά ναι μου κακοφανηκε λιγάκι που πάνε οι επαφές για τους επόμενους δύο μήνες. Αν και θα δούμε τι θα μου πει και ο γιατρός την Τετάρτη. 

Μωρέ καλά έκανες και τον άφησες στον πάγο αλλά καμία όρεξη για σεξακι( σόρρυ) δε σου ήρθε τόσο καιρό;;😅 

Η αλήθεια είναι πως πάντα σκέφτομαι θετικά και με θεωρώ αισιόδοξο άτομο απλά πάντα το μυαλό θα πάει κ λίγο στο αρνητικό σενάριο.Αλλα νομίζω είναι φυσιολογικό και αυτό. 

Όλα θα πάνε καλά κορίτσια! 

Από τον πολυέλαιο ε;🤔 Δεν είναι κι άσχημη ιδέα!😆

Μπα καμία όρεξη! Βασικά κι αυτός φοβόταν...κι εγώ δεν ήθελα... κι έτσι δεν το σκεφτόμασταν καθόλου. Μας στοίχισε τόσο πολύ η πρώτη μου αποβολή που κάθε ημέρα που περνούσε και μεγάλωνε το μωράκι μας ήταν για εμάς ευλογία. Μας γέμιζε τόσο πολύ που όλα τα άλλα ήταν περιττά! Ναι ναι ακόμα και το σεξ!😄

Για μια γυναίκα που έχει βιώσει την απώλεια Θα ήταν αφύσικο να είναι και απολύτως χαλαρή στην επόμενη εγκυμοσύνη της. Το ίδιο κι εγώ. Είμαι πολύ θετικό άτομο αλλά ο φόβος μιας δεύτερης αποτυχίας τότε είχε φωλιάσει για τα καλά μέσα μου. 

Την δεύτερη φορά όμως ένιωθα κάτι που δεν το ένιωθα στην πρώτη. Δεν ξέρω ακριβώς πώς να το περιγράψω αλλά ένιωθα ότι αυτό το μωρό που έχω μέσα μου ήρθε για να μείνει... ότι θα το φέρω στον κόσμο! Όπως κι έγινε! 💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας εύχομαι.

Μονο μια συμβουλή μην αναλωθείτε σε πολλές σπερματεγχύσεις γιατί εκτός από κόστος ψυχολογικό έχουν και οικονομικό. Η σπερματέγχυση δεν είναι πανάκεια για μέτρια ή κακά σπέρματα. Δεν διαφέρει πολύ από την φυσική σύλληψη, μπαίνει λίγο πιο βαθειά το σπέρμα αλλά πάλι πρέπει να διανύσει διαδρομή για να βρει το ωάριο. Όση επεξεργασία και να γίνει στο σπέρμα ένα μηδεν στην κίνηση πόσο να γίνει? Επίσης αν δεν παρακολουθείτε την ωορηξία τεχνητά με φάρμακα δηλαδή θέλει μαεστρία να προλάβεις το ωάριο. Η κλομιφαίνη είναι για να κάνεις περισσότερα ωάρια όχι για να μην σπάσουν. Εκτός και αν κάνεις και ovitrelle.

Εγώ έκανα δυο πριν καταφύγω σε εξωσωματική αλλά με την γνώση που έχω τώρα θα προτιμούσα να είχα μπει σε εξωσωματική νωρίτερα για να μην χάσω πολύτιμο χρόνο και γιατί τα χρήματα που έδωσα στις 2 σπερματεγχύσεις θα με βοηθούσαν μετέπειτα σε σειρά εξετάσεων για την εξωσωματική. Έχω ξανα αναφέρει οτι ενώ υπήρχε κινητικότητα 15% σε προηγούμενα σπερμοδιαγράμματα , την μέρα της σπερματέγχυσης το χαρτί έγραφε κινητικότητα 0% & μετά την επεξεργασία έφτασε στο 8%.

Όπως και να έχει συζήτα με το γιατρό σου οσες απορίες έχεις , για παράδειγμα εγώ θα ρωτούσα αν τώρα είναι μηδέν την πρώτη ώρα με την επεξεργασία του σπέρματος που μπορεί να φτάσει πχ και προχωρήστε.

Μακάρι να είναι η τυχερή σας και να πάνε ολα καλά. Αν όχι θα έχετε προετοιμαστεί ψυχολογικά για την εξωσωματική εμάς δηλαδή μας βοήθησε να έρθουμε σε μια πρώτη επαφή με την υποβοηθουμενη.

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.. Εμένα ο γιατρός μου, δε μου το προτεινε καν κ είχαμε κ άριστο σπέρμα.. Εγώ είχα το θέμα (ενδομήτριωση) .. Δεν είναι υπέρ πλεον της σπερματεγχύσης λόγω των μικρών ποσοστων επιτυχίας. Όπως το είπες.. Σχεδόν σαν φυσική συλληψη.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, και εγω σε θυμάμαι. Δεν μας ήθελε μάλλον πολλές κοπέλες από την ομάδα Νοεμβρίου απεβαλαν και από τις τελευταίες ήμουν και εγω στη 17η εβδομάδα.

Αχ πόσο ευχάριστα είναι τα νέα σου και αισιόδοξα! Μπράβο μπράβο με το καλό αυτή τη φορά να είναι τελειομξνη η εγκυμοσύνη και να πανε όλα μα όλα καλά! Το είχα ακούσει και εγώ ότι ειναι πιο εύκολο αλλά με την πρώτη ακόμη καλύτερα 🧿

Να το κάνεις και εγω σήμερα που τη ρώτησα μου είπε οπωσδήποτε γιατί το πέρασαν δυσκολα καποιες εγκυες δικις της.

Πραγματικά χάρηκα πολύ τουλάχιστον σαν ηρθε γρήγορα. Εμένα με έβαλε εδώ και 2 μήνες να κάνω ένα σωρό εξετάσεις και μου είπε 17 Αυγούστου που θα πάω να τις τις δείξω υα μου πει ποτέ να ξεκινήσουμε.

Καλημέρα, πήγα χθες στον γιατρο είμαι 5 εβδομάδων, είδαμε λεκιθικό σάκο και θα πάω σε μια εβδομάδα να ακούσουμε λογικά καρδία. :) @Maimoudaki92 εξετάσεις έκανα και εγώ αρκετές, από τις οποίες βγήκε  μια κληρονομική θρομβοφιλια  και ξεκίνησα προληπτικά  ενεσάκια αντιπηκτικά, θα τα κάνω όλο το 1ο τριμηνο. Την 2η δόση του εμβολίου μου είπε να την κάνω απλά να αλλάξω την ημερομηνία και να το κάνω αφού ακούσουμε καρδία όσο πιο πίσω γίνεται. Λογικά θα μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες πλέον, θα σου πει η γιατρος....  και εμείς αφήσαμε 2 κύκλους να περάσουν . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Από τον πολυέλαιο ε;🤔 Δεν είναι κι άσχημη ιδέα!😆

Μπα καμία όρεξη! Βασικά κι αυτός φοβόταν...κι εγώ δεν ήθελα... κι έτσι δεν το σκεφτόμασταν καθόλου. Μας στοίχισε τόσο πολύ η πρώτη μου αποβολή που κάθε ημέρα που περνούσε και μεγάλωνε το μωράκι μας ήταν για εμάς ευλογία. Μας γέμιζε τόσο πολύ που όλα τα άλλα ήταν περιττά! Ναι ναι ακόμα και το σεξ!😄

Για μια γυναίκα που έχει βιώσει την απώλεια Θα ήταν αφύσικο να είναι και απολύτως χαλαρή στην επόμενη εγκυμοσύνη της. Το ίδιο κι εγώ. Είμαι πολύ θετικό άτομο αλλά ο φόβος μιας δεύτερης αποτυχίας τότε είχε φωλιάσει για τα καλά μέσα μου. 

Την δεύτερη φορά όμως ένιωθα κάτι που δεν το ένιωθα στην πρώτη. Δεν ξέρω ακριβώς πώς να το περιγράψω αλλά ένιωθα ότι αυτό το μωρό που έχω μέσα μου ήρθε για να μείνει... ότι θα το φέρω στον κόσμο! Όπως κι έγινε! 💗

 

Τι ωραία! Πόσο χαίρομαι που ήρθαν όλα καλά με το μπεμπακι σας!! 

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέρασες στη πρώτη προσπάθεια και έχεις δίκιο πως μετά το σεξ χάνει τη σημαντικοτητα του μπροστα στον ερχομό του μωρού σας. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά!❤️

Πόσο χρονών είναι το μωρό σου; Τώρα πας για δεύτερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Theodora12 είπε:

Καλημέρα, πήγα χθες στον γιατρο είμαι 5 εβδομάδων, είδαμε λεκιθικό σάκο και θα πάω σε μια εβδομάδα να ακούσουμε λογικά καρδία. :) @Maimoudaki92 εξετάσεις έκανα και εγώ αρκετές, από τις οποίες βγήκε  μια κληρονομική θρομβοφιλια  και ξεκίνησα προληπτικά  ενεσάκια αντιπηκτικά, θα τα κάνω όλο το 1ο τριμηνο. Την 2η δόση του εμβολίου μου είπε να την κάνω απλά να αλλάξω την ημερομηνία και να το κάνω αφού ακούσουμε καρδία όσο πιο πίσω γίνεται. Λογικά θα μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες πλέον, θα σου πει η γιατρος....  και εμείς αφήσαμε 2 κύκλους να περάσουν . 

Μπράβο κορίτσι μου ετσι να συνεχίσει! Ολα καλά να σου πάνε αυτή τη φορά. 5 εβδομάδων κιολας τι καλαα 🧿

Ωραια οποτε αφού σου βρήκαν τη θρομβοφιλια θα κάνεις και τα ενεσακια και θα είσαι μια χαρά. Αχ ανυπομονώ και εγω δε βλέπω την ώρα να μου δώσει το οκ. 

Να κάνεις και το εμβόλιο σου όπως σου είπε και όλα καλα! Μπράβο μπράβο ετσι ευχάριστα να ακούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Theodora12 είπε:

Καλημέρα, πήγα χθες στον γιατρο είμαι 5 εβδομάδων, είδαμε λεκιθικό σάκο και θα πάω σε μια εβδομάδα να ακούσουμε λογικά καρδία. :) @Maimoudaki92 εξετάσεις έκανα και εγώ αρκετές, από τις οποίες βγήκε  μια κληρονομική θρομβοφιλια  και ξεκίνησα προληπτικά  ενεσάκια αντιπηκτικά, θα τα κάνω όλο το 1ο τριμηνο. Την 2η δόση του εμβολίου μου είπε να την κάνω απλά να αλλάξω την ημερομηνία και να το κάνω αφού ακούσουμε καρδία όσο πιο πίσω γίνεται. Λογικά θα μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες πλέον, θα σου πει η γιατρος....  και εμείς αφήσαμε 2 κύκλους να περάσουν . 

Με το καλό! Είμαστε περίπου στην ίδια εβδομάδα.Εγω αύριο μπαίνω στην 5η. Να ακούσεις μια καρδούλα να χτυπάει δυνατά σου εύχομαι!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Riaa είπε:

Τι ωραία! Πόσο χαίρομαι που ήρθαν όλα καλά με το μπεμπακι σας!! 

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέρασες στη πρώτη προσπάθεια και έχεις δίκιο πως μετά το σεξ χάνει τη σημαντικοτητα του μπροστα στον ερχομό του μωρού σας. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά!❤️

Πόσο χρονών είναι το μωρό σου; Τώρα πας για δεύτερο;

Αχ μεγάλωσε το αγοράκι μου πλέον! Είναι 5! 

Προσπαθώ πάνω από δύο χρόνια για δεύτερο αλλά δεν έρχεται! Και μόλις έγινα 40! Άρα θεωρώ ότι παίζει ρόλο και η ηλικία πια! Μακάρι να τα καταφέρω! Εγώ πάντως προσπαθώ όσο μπορώ από εκεί και πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Αχ μεγάλωσε το αγοράκι μου πλέον! Είναι 5! 

Προσπαθώ πάνω από δύο χρόνια για δεύτερο αλλά δεν έρχεται! Και μόλις έγινα 40! Άρα θεωρώ ότι παίζει ρόλο και η ηλικία πια! Μακάρι να τα καταφέρω! Εγώ πάντως προσπαθώ όσο μπορώ από εκεί και πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει!💗

Να σου ζήσει το αγόρι σου! 

Εύχομαι να έρθει σύντομα και το δεύτερο!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...