Μετάβαση σε περιεχόμενο

Του Αυγούστου το μελτεμι θα μας πάρει απ το χέρι το φεγγάρι θα γεμίσει η κοιλίτσα θα ανθίσει


Lacostaki

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Εγώ έχω μια ιδέα, αλλά εξαρτάται ποια ειναι  η ερώτηση για να δω αν ξέρω να σε βοηθησω:)

Ωραία κορίτσια ακούστε τον 9/2020 ένα χρόνο πριν για πρώτη φορά το τεστ Παπ έβγαλε ενδοτραχηλικη αλλοίωση . Στον κολπικό υπέρηχο φάνηκαν διάχυτες βλάβες κ κάναμε βιοψία η οποία έδειξε hpv σε πρώιμο στάδιο στο εξωτερικό δηλαδή του τραχήλου αυτό το cin I μάλλον .

Έκανα τον Φεβρουάριο 2/2021 επαναληπτικό τεστ Παπ κ βγήκε αρνητικό 😎 δεν έκανα βιοψία εκεί πάλι αλλά έκανα το hpv test το αναλυτικό κ μου έδειξε δύο μορφές πιθανός υψηλού κινδύνου. Εκεί εγώ άλλαξα κ γιατρό κ πήγα στον εξωσωματικο.κ μου είπε να μην ξανά ασχοληθώ τώρα με αυτό δεν μας καίει δεν είναι κάτι από την στιγμή που βγήκε αρνητικό.μπορει είπε να μην ξανά βγει θετικό η να βγει κάποια στιγμή κ να υποχωρήσει η βεβαία κ να επιδεινωθεί.αλλα μου είπε να μην με απασχολεί.

Εγώ τώρα θελω να μπω για εξωσωματική. Λέτε να κάνω ένα τεστ Παπ;

Φοβάμαι το αποτέλεσμα.αν έχω cin I πάλι πχ κάνω κάτι ;;

Εννοείται θα ρωτήσω το γιατρό απλά έτσι ήθελα να ρωτήσω κ εσάς.

Η βιοψία η χειρότερη εμπειρία στη ζωή μου λυποθυμησα 2 φορές .δεν είχα λιποθύμησει ποτέ στη ζωή μου πριν από αυτό .ότι χειρότερο.κ αυτός μου τράβαγε λεφτά κ με έβαλε για βιοψία χωρίς να χρειαζόταν τόσο άμεσα γιατί αυτά υποστρεφουν πολλές φορές.

Έχω δύο μορφές που κάνουν τραχηλικής αλλοιώσεις.την 53 κ 68b . Αν θυμάμαι καλά ....δεν τις θυμάμαι τώρα απέξω.παντ ς δεν είναι των κονδυλωμάτων.δεν έχω κονδυλώματα. Είναι από αυτές που κάνουν κάθαρα δυσπλασια τραχήλου.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Ωραία κορίτσια ακούστε τον 9/2020 ένα χρόνο πριν για πρώτη φορά το τεστ Παπ έβγαλε ενδοτραχηλικη αλλοίωση . Στον κολπικό υπέρηχο φάνηκαν διάχυτες βλάβες κ κάναμε βιοψία η οποία έδειξε hpv σε πρώιμο στάδιο στο εξωτερικό δηλαδή του τραχήλου αυτό το cin I μάλλον .

Έκανα τον Φεβρουάριο 2/2021 επαναληπτικό τεστ Παπ κ βγήκε αρνητικό 😎 δεν έκανα βιοψία εκεί πάλι αλλά έκανα το hpv test το αναλυτικό κ μου έδειξε δύο μορφές πιθανός υψηλού κινδύνου. Εκεί εγώ άλλαξα κ γιατρό κ πήγα στον εξωσωματικο.κ μου είπε να μην ξανά ασχοληθώ τώρα με αυτό δεν μας καίει δεν είναι κάτι από την στιγμή που βγήκε αρνητικό.μπορει είπε να μην ξανά βγει θετικό η να βγει κάποια στιγμή κ να υποχωρήσει η βεβαία κ να επιδεινωθεί.αλλα μου είπε να μην με απασχολεί.

Εγώ τώρα θελω να μπω για εξωσωματική. Λέτε να κάνω ένα τεστ Παπ;

Φοβάμαι το αποτέλεσμα.αν έχω cin I πάλι πχ κάνω κάτι ;;

Εννοείται θα ρωτήσω το γιατρό απλά έτσι ήθελα να ρωτήσω κ εσάς.

Η βιοψία η χειρότερη εμπειρία στη ζωή μου λυποθυμησα 2 φορές .δεν είχα λιποθύμησει ποτέ στη ζωή μου πριν από αυτό .ότι χειρότερο.κ αυτός μου τράβαγε λεφτά κ με έβαλε για βιοψία χωρίς να χρειαζόταν τόσο άμεσα γιατί αυτά υποστρεφουν πολλές φορές.

Έχω δύο μορφές που κάνουν τραχηλικής αλλοιώσεις.την 53 κ 68b . Αν θυμάμαι καλά ....δεν τις θυμάμαι τώρα απέξω.παντ ς δεν είναι των κονδυλωμάτων.δεν έχω κονδυλώματα. Είναι από αυτές που κάνουν κάθαρα δυσπλασια τραχήλου.

 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Θα σου πω την εμπειρία μου αλλά μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω και τόσο τελικά. Εγώ έχω περάσει HPV παλαιότερα αλλά δεν ήταν κάποιος τύπος υψηλού κινδύνου είχα δηλαδη κανονικα κοδυλώματα. Ο γυναικολόγος την τελευταία φορα επειδη ηξερε οτι προσπαθω για εγκυμοσυνη και οτι ειχα περασει παλιοτερα HPV οταν μου εκανε τεστ ΠΑΠ μου εκανε και  HPV DNA Test και ηταν αρνητικο. Καλη σου επιτυχια😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Θα σου πω την εμπειρία μου αλλά μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω και τόσο τελικά. Εγώ έχω περάσει HPV παλαιότερα αλλά δεν ήταν κάποιος τύπος υψηλού κινδύνου είχα δηλαδη κανονικα κοδυλώματα. Ο γυναικολόγος την τελευταία φορα επειδη ηξερε οτι προσπαθω για εγκυμοσυνη και οτι ειχα περασει παλιοτερα HPV οταν μου εκανε τεστ ΠΑΠ μου εκανε και  HPV DNA Test και ηταν αρνητικο. Καλη σου επιτυχια😊

Ναι κατάλαβα !!! Όχι εμένα το hpv DNA test έδειξε δύο μορφές....αλλά δεν είναι επικυνδυνες από τις υψηλές.... Δεν με ανησυχεί τόσο είχε κ η αδερφή μου κ 13 χρόνια κ τώρα αφαίρεσε κάποιο μέρος αλλά εκείνη δεν σκόπευε κ για μωρό κ το έκανε....κ εκείνη είχε 16 κ 18 τύπο δηλαδή καθαρή δυσπλασία τραχήλου υψηλής επικινδυνότητας.

Αλλά από τόσα πολλά που ξέρω νομίζω πως ακόμη κ να είχα πρώτο στάδιο δεν θα έπρεπε να κάνω κάτι . Καλύτερα πρώτα η εγκυμοσύνη. Το καλό είναι πως δεν επηρεάζει κάπου την σύλληψη.

Απλά έχω ακούσει πως ίσως με την εγκυμοσύνη λίγο χειροτερέψει.

Ωστόσο λέω να κάνω ένα τεστ Παπ τώρα που πέρασαν 6 μήνες ! Να ξανά δω το αποτέλεσμα...εσείς τι λέτε;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Κορίτσι μου εσύ πως είσαι?

Μια χαρά είμαι κορίτσι μου και σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.. Σε αναμονή του επόμενου κύκλου και έχει ο Θεός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η αννι είπε:

Μια χαρά είμαι κορίτσι μου και σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.. Σε αναμονή του επόμενου κύκλου και έχει ο Θεός!

Κρατάμε ψηλά το ηθικό!!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Ωραία κορίτσια ακούστε τον 9/2020 ένα χρόνο πριν για πρώτη φορά το τεστ Παπ έβγαλε ενδοτραχηλικη αλλοίωση . Στον κολπικό υπέρηχο φάνηκαν διάχυτες βλάβες κ κάναμε βιοψία η οποία έδειξε hpv σε πρώιμο στάδιο στο εξωτερικό δηλαδή του τραχήλου αυτό το cin I μάλλον .

Έκανα τον Φεβρουάριο 2/2021 επαναληπτικό τεστ Παπ κ βγήκε αρνητικό 😎 δεν έκανα βιοψία εκεί πάλι αλλά έκανα το hpv test το αναλυτικό κ μου έδειξε δύο μορφές πιθανός υψηλού κινδύνου. Εκεί εγώ άλλαξα κ γιατρό κ πήγα στον εξωσωματικο.κ μου είπε να μην ξανά ασχοληθώ τώρα με αυτό δεν μας καίει δεν είναι κάτι από την στιγμή που βγήκε αρνητικό.μπορει είπε να μην ξανά βγει θετικό η να βγει κάποια στιγμή κ να υποχωρήσει η βεβαία κ να επιδεινωθεί.αλλα μου είπε να μην με απασχολεί.

Εγώ τώρα θελω να μπω για εξωσωματική. Λέτε να κάνω ένα τεστ Παπ;

Φοβάμαι το αποτέλεσμα.αν έχω cin I πάλι πχ κάνω κάτι ;;

Εννοείται θα ρωτήσω το γιατρό απλά έτσι ήθελα να ρωτήσω κ εσάς.

Η βιοψία η χειρότερη εμπειρία στη ζωή μου λυποθυμησα 2 φορές .δεν είχα λιποθύμησει ποτέ στη ζωή μου πριν από αυτό .ότι χειρότερο.κ αυτός μου τράβαγε λεφτά κ με έβαλε για βιοψία χωρίς να χρειαζόταν τόσο άμεσα γιατί αυτά υποστρεφουν πολλές φορές.

Έχω δύο μορφές που κάνουν τραχηλικής αλλοιώσεις.την 53 κ 68b . Αν θυμάμαι καλά ....δεν τις θυμάμαι τώρα απέξω.παντ ς δεν είναι των κονδυλωμάτων.δεν έχω κονδυλώματα. Είναι από αυτές που κάνουν κάθαρα δυσπλασια τραχήλου.

 

 

Mimi μου εγώ είχα τον ιό πριν χρόνια. Έκανα κάθε χρόνο τέστ Παπ και πάντα ήταν πεντακάθαρο. Μένω έγκυος, χάνω το μωράκι μου και μετά την αποξεση πάω για τέστ Παπ. Βγαίνουν λοιπόν κάποιες αλλοιώσεις και παθαίνω σοκ όταν μου τηλεφωνεί ο γιατρός. Θυμάμαι δεν μπορούσα να δουλέψω από το φόβο μου! Κάνω κολποσκόπηση και επιβεβαιώνουμε ότι είναι hpv. Τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το ανέφερε αλλά μου είπε ότι ήταν χαμηλής επικινδυνότητας. 

Με καθησύχασε πολύ ο γιατρός μου. Μου είπε να μην φοβάμαι. Να συνεχίσω κανονικά τις προσπάθειες και εμείς θα το παρακολουθούμε κάνοντας τέστ κάθε 4 μήνες. Μου ανέφερε επίσης ότι αμέτρητες γυναίκες το νοσούν και από αυτές πολλές δεν το καταλαβαίνουν καν. Περνάνε 3-4 μήνες λοιπόν και πάλι για τέστ Παπ εγώ ( ενώ είμαι έγκυος ξανά και δεν το ξέρω). Μετά από 2-3 ημέρες μαθαίνω για την εγκυμοσύνη και όταν πάω στο γιατρό να με δει μου λέει ότι το τέστ Παπ βγήκε καθαρό. Στην εγκυμοσύνη δεν ξανά έκανα τέστ αλλά μόλις γέννησα για 2 χρόνια έκανα κάθε τέσσερις μήνες. Έχουν περάσει 6 χρόνια από τότε και πάντα όλα είναι πεντακάθαρα. Αν δεν είχα περάσει όλα αυτά με την αποξεση και δεν χρειαζόταν να κάνω τόσο κοντά τέστ μάλλον δεν θα το μάθαινα ποτέ ότι το πέρασα!

Συγγνώμη που σε κούρασα θέλω μόνο να σου πω αυτό που μου είπε ο γιατρός μου... Γυναίκα που δεν παραμελεί την υγεία της και κάνει τέστ Παπ κάθε χρόνο είναι πολύ δύσκολο να πάθει κάτι από αυτό! Ο Παπανικολάου είπε ότι πριν εμφανιστεί ο καρκίνος του τραχήλου προϋπάρχουν αρκετό καιρό πριν οι κυτταρικές αλλοιώσεις. Πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει χρόνος για να το αντιμετωπίσεις. Θεωρώ όμως ότι δεν θα το ξανά βρεις μπροστά σου αυτό αλλά ακόμα κι αν το βρεις δεν θα πάθεις τίποτα ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού σου!

Αυτό όμως που θα βρεις σε λίγο καιρό σίγουρα μπροστά σου είναι ένα στρουμπουλο γερό νινακι!😘🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Mimi μου εγώ είχα τον ιό πριν χρόνια. Έκανα κάθε χρόνο τέστ Παπ και πάντα ήταν πεντακάθαρο. Μένω έγκυος, χάνω το μωράκι μου και μετά την αποξεση πάω για τέστ Παπ. Βγαίνουν λοιπόν κάποιες αλλοιώσεις και παθαίνω σοκ όταν μου τηλεφωνεί ο γιατρός. Θυμάμαι δεν μπορούσα να δουλέψω από το φόβο μου! Κάνω κολποσκόπηση και επιβεβαιώνουμε ότι είναι hpv. Τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το ανέφερε αλλά μου είπε ότι ήταν χαμηλής επικινδυνότητας. 

Με καθησύχασε πολύ ο γιατρός μου. Μου είπε να μην φοβάμαι. Να συνεχίσω κανονικά τις προσπάθειες και εμείς θα το παρακολουθούμε κάνοντας τέστ κάθε 4 μήνες. Μου ανέφερε επίσης ότι αμέτρητες γυναίκες το νοσούν και από αυτές πολλές δεν το καταλαβαίνουν καν. Περνάνε 3-4 μήνες λοιπόν και πάλι για τέστ Παπ εγώ ( ενώ είμαι έγκυος ξανά και δεν το ξέρω). Μετά από 2-3 ημέρες μαθαίνω για την εγκυμοσύνη και όταν πάω στο γιατρό να με δει μου λέει ότι το τέστ Παπ βγήκε καθαρό. Στην εγκυμοσύνη δεν ξανά έκανα τέστ αλλά μόλις γέννησα για 2 χρόνια έκανα κάθε τέσσερις μήνες. Έχουν περάσει 6 χρόνια από τότε και πάντα όλα είναι πεντακάθαρα. Αν δεν είχα περάσει όλα αυτά με την αποξεση και δεν χρειαζόταν να κάνω τόσο κοντά τέστ μάλλον δεν θα το μάθαινα ποτέ ότι το πέρασα!

Συγγνώμη που σε κούρασα θέλω μόνο να σου πω αυτό που μου είπε ο γιατρός μου... Γυναίκα που δεν παραμελεί την υγεία της και κάνει τέστ Παπ κάθε χρόνο είναι πολύ δύσκολο να πάθει κάτι από αυτό! Ο Παπανικολάου είπε ότι πριν εμφανιστεί ο καρκίνος του τραχήλου προϋπάρχουν αρκετό καιρό πριν οι κυτταρικές αλλοιώσεις. Πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει χρόνος για να το αντιμετωπίσεις. Θεωρώ όμως ότι δεν θα το ξανά βρεις μπροστά σου αυτό αλλά ακόμα κι αν το βρεις δεν θα πάθεις τίποτα ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού σου!

Αυτό όμως που θα βρεις σε λίγο καιρό σίγουρα μπροστά σου είναι ένα στρουμπουλο γερό νινακι!😘🥰

Δεν με κούρασες καθόλου ισα ίσα ξέρω πολλά για τον ιό...είμαι γνώστης του αντικειμένου....το παρακολουθώ.... Ξέρω ακριβώς τι είναι κ τι έχω... Δεν φοβάμαι να σου πω την αλήθεια....

Κ να βγει πάλι cin i δεν θα το πειράξω θα προχωρήσω σε εγκυμοσύνη.... Κανονικά.... Δεν το πειράζω ... 

Αλλά την άλλη βδομάδα θα πάρω κ το γιατρό μου κ θα σας πω τι μου είπε...

4 μηνό με 6 μηνό είναι σχεδόν το ίδιο ... Είναι καλός χρόνος εννοώ για επανέλεγχο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Δεν με κούρασες καθόλου ισα ίσα ξέρω πολλά για τον ιό...είμαι γνώστης του αντικειμένου....το παρακολουθώ.... Ξέρω ακριβώς τι είναι κ τι έχω... Δεν φοβάμαι να σου πω την αλήθεια....

Κ να βγει πάλι cin i δεν θα το πειράξω θα προχωρήσω σε εγκυμοσύνη.... Κανονικά.... Δεν το πειράζω ... 

Αλλά την άλλη βδομάδα θα πάρω κ το γιατρό μου κ θα σας πω τι μου είπε...

4 μηνό με 6 μηνό είναι σχεδόν το ίδιο ... Είναι καλός χρόνος εννοώ για επανέλεγχο...

Σου εστειλα προσωπικο μηνυμα κοριτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Ωραία κορίτσια ακούστε τον 9/2020 ένα χρόνο πριν για πρώτη φορά το τεστ Παπ έβγαλε ενδοτραχηλικη αλλοίωση . Στον κολπικό υπέρηχο φάνηκαν διάχυτες βλάβες κ κάναμε βιοψία η οποία έδειξε hpv σε πρώιμο στάδιο στο εξωτερικό δηλαδή του τραχήλου αυτό το cin I μάλλον .

Έκανα τον Φεβρουάριο 2/2021 επαναληπτικό τεστ Παπ κ βγήκε αρνητικό 😎 δεν έκανα βιοψία εκεί πάλι αλλά έκανα το hpv test το αναλυτικό κ μου έδειξε δύο μορφές πιθανός υψηλού κινδύνου. Εκεί εγώ άλλαξα κ γιατρό κ πήγα στον εξωσωματικο.κ μου είπε να μην ξανά ασχοληθώ τώρα με αυτό δεν μας καίει δεν είναι κάτι από την στιγμή που βγήκε αρνητικό.μπορει είπε να μην ξανά βγει θετικό η να βγει κάποια στιγμή κ να υποχωρήσει η βεβαία κ να επιδεινωθεί.αλλα μου είπε να μην με απασχολεί.

Εγώ τώρα θελω να μπω για εξωσωματική. Λέτε να κάνω ένα τεστ Παπ;

Φοβάμαι το αποτέλεσμα.αν έχω cin I πάλι πχ κάνω κάτι ;;

Εννοείται θα ρωτήσω το γιατρό απλά έτσι ήθελα να ρωτήσω κ εσάς.

Η βιοψία η χειρότερη εμπειρία στη ζωή μου λυποθυμησα 2 φορές .δεν είχα λιποθύμησει ποτέ στη ζωή μου πριν από αυτό .ότι χειρότερο.κ αυτός μου τράβαγε λεφτά κ με έβαλε για βιοψία χωρίς να χρειαζόταν τόσο άμεσα γιατί αυτά υποστρεφουν πολλές φορές.

Έχω δύο μορφές που κάνουν τραχηλικής αλλοιώσεις.την 53 κ 68b . Αν θυμάμαι καλά ....δεν τις θυμάμαι τώρα απέξω.παντ ς δεν είναι των κονδυλωμάτων.δεν έχω κονδυλώματα. Είναι από αυτές που κάνουν κάθαρα δυσπλασια τραχήλου.

 

 

Ποπό ρε mimi εγώ ξέρω την αλφαβητα και εσύ όλη την γλώσσα....Τελικά δεν μπορούσα να σε βοηθήσω!! Πάντως έχεις περάσει όντως πολλά βρε κορίτσι μου...υπομονή , όλα θα γίνουν όπως τα ονειρεύεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Nat20 είπε:

Σου εστειλα προσωπικο μηνυμα κοριτσι μου

Τώρα κατάλαβα οτι ήταν προσωπικο μήνυμα !!! Σου απάντησα ! Σε ευχαριστώ πολύ !!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Heart είπε:

Ποπό ρε mimi εγώ ξέρω την αλφαβητα και εσύ όλη την γλώσσα....Τελικά δεν μπορούσα να σε βοηθήσω!! Πάντως έχεις περάσει όντως πολλά βρε κορίτσι μου...υπομονή , όλα θα γίνουν όπως τα ονειρεύεσαι...

@Heart αν δεν είχα αδερφή γιατρό θεία νοσηλεύτρια ξαδέρφη που κάνει εξωσωματική θα ήμουν ανιδεη κ πνιγμένη μέσα στο άγχος .... Αλλά δόξα το θεό έχω ανθρώπους δίπλα μου που με έβαλαν κάτω κ μου εξήγησαν κ πια δεν είμαι αγχωμε η... Δεν φοβάμαι τον hpv. Πραγματικά 9/10 γυναίκες έχουν .... Να σου πω νοιωθω κάπου τυχερή πχ που δεν έχω κονδυλώματα. να μου πεις κ τι προτιμάς ;;; Που έχεις τύπου "καρκίνο" στο τράχηλο ;;; Οκ ναι πια δεν γίνεται επικυνδυνο. Όταν οι γιατροί βλέπουν αλλοιώσεις κάνεις αφαίρεση.... Είναι κάτι που αν το παρακολουθείς δεν παθαίνεις κάτι.

Εγώ σκέψου έφυγα από τον προηγούμενο γιατρό γιατί ένιωθα πωςλυ τράβαγε χρήμα...

Μια φορά εμφάνισα θετικό τεστ Παπ κ με έβαλε κατευθείαν στα 400€ εκανακολποσκοπηση βιοψία κλπ κλπ κ μετά αρνητικό...

Μπορεί στην ζωή μου να μην ξανά εμφανίσω....μπορεί ναι.. είναι κάτι άγνωστο....αλλά δεν με αγχώνει.... Αυτά θέλουν καλή άμυνα οργανισμού ξέρω.... Εγώ παίρνω βιταμίνες, τρώω υγιεινά, δεν κάνω καταχρήσεις κλπ....

Όποτε όσο κρατάς υψηλή άμυνα ο ιός "κοιμάται".

Απλά η εγκυμοσύνη είναι περίοδος που αυτά φουντώνουν.....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Heart είπε:

Ποπό ρε mimi εγώ ξέρω την αλφαβητα και εσύ όλη την γλώσσα....Τελικά δεν μπορούσα να σε βοηθήσω!! Πάντως έχεις περάσει όντως πολλά βρε κορίτσι μου...υπομονή , όλα θα γίνουν όπως τα ονειρεύεσαι...

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Heart είπε:

Ποπό ρε mimi εγώ ξέρω την αλφαβητα και εσύ όλη την γλώσσα....Τελικά δεν μπορούσα να σε βοηθήσω!! Πάντως έχεις περάσει όντως πολλά βρε κορίτσι μου...υπομονή , όλα θα γίνουν όπως τα ονειρεύεσαι...

Άλλωστε να σου πω κάτι για αυτό είμαστε εδώ μέσα στο site για να μπορούμε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας δεν είναι κακό να ανταλλάζουμε απόψεις η κάθε μία κοπέλα έχει τις δικές της ανησυχίες.

Εμένα είχε και η αδερφή μου το έχει πάρα πολλά χρόνια είχε μία σχέση σπούδαζε ιατρική ήτανε στο πρώτο χρόνο και με αυτή τη σχέση ήταν για περίπου εννιά χρόνια μέχρι τα 27 της κι όμως ρε κορίτσια εκείνος είχε HPV γιατί το λέω για εκείνον γιατί είχε πάει μόνο με εκείνον ήταν η πρώτη τη σχέση από το λύκειο και δεν το λέω κακοπροαίρετα δεν τον κατηγορώ απλά θέλω να πω ότι ήταν η πρώτη της σχέση και όμως κόλλησε hpv και τα τελευταία τέσσερα χρόνια της είχε πάει συν δύο και επειδή ήταν γιατρός και ήξερε από αυτά δεν το φοβότανε και το κράταγε στο συν 2 και δεν πήγαινε να το αφαιρέσει στο μεταξύ πηγαίναμε στον ίδιο γυναικολόγο κάθε τέσσερις μήνες έκανε βιοψίες έκανε τεστ παπ και το έβλεπε ότι ήταν συνέχεια + 2 + 1 + 2 + 1 πάντως έπαιζε εκεί μέσα όλο ανεβοκατέβαινε και το κράτησε έτσι για τρία χρόνια και τελικά κάποια στιγμή τώρα που έχει φτάσει 31 το αφαίρεσε. Αλλά η βλάβη που είχε ήταν πάρα πολύ μικρή είχε μία πάρα πάρα πάρα πολύ μικρή βλάβη σε ένα σημείο εμένα αυτό που με άγχωσε πιο πολύ όταν πήγα για κολποσκόπηση είναι ότι είδα ότι είχα διάχυτες βλάβες σε όλο τον τράχηλο. Βέβαια εμφανίστηκαν μία φορά και μετά εξαφανίστηκαν.

Δεν μπορώ να πω ότι με αγχώνει όλο αυτό ιδιαίτερα θα είναι ψέμα αν το πω όταν πήγα στον έξω σωματικό μου είπε αυτό δεν θα ασχοληθείς καθόλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω, τώρα που προσπαθείτε, προσέχετε περισσότερο τη διατροφή σας? Δηλαδή εκτός από το φυλλικο, παίρνετε κάποια βιταμίνη ακόμα ή αποφεύγετε να τρώτε συγκεκριμένα φαγητά??

Εγώ τρώω πολύ υγιεινά όλα ψητά η στον ατμό , τρώω ξηρούς καρπούς φρούτα και παίρνω φυλλικό οξύ, σίδηρο, βιταμίνες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου, εμένα μου είχε πει η γιατρός μου όσο καιρό προσπαθουσα να παίρνω βιταμίνη Ε. Όταν το έψαξα διάβασα πως η βιταμίνη Ε ονομάζεται κ τοκοφερόλη (αυτή που φέρει τον τόκο) ή αλλιώς βιταμίνη της γονιμότητας, για τον λόγο ότι δημιουργεί πιο ισχυρά ωάρια κ σπερματοζωάρια... Επίσης το φυλλικό οξύ είναι καλό να λαμβάνεται κ από τον άντρα για πιο υγείες DNA 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@iriana @Froufro @Mimi26 Καλησπέρα ξεκίνησα κι εγώ φυλλικό πριν 1 μήνα,  να σας ρωτήσω κάτι ; Παίρνετε follidex ή felicine? Έχουν τεράστια διαφορά στην ποσότητα (follidex 400 mcg ενώ felicine 5 mg (5000mcg)  γι' αυτό προβληματιστηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η iriana είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω, τώρα που προσπαθείτε, προσέχετε περισσότερο τη διατροφή σας? Δηλαδή εκτός από το φυλλικο, παίρνετε κάποια βιταμίνη ακόμα ή αποφεύγετε να τρώτε συγκεκριμένα φαγητά??

εγω πηρα σιδηρο επειδη ομως πολυ χαμηλο, βιταμινη d που πάλι είχα χαμηλή και φυλλικο οξυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η iriana είπε:

Αυτό δεν το ήξερα για τη βιταμίνη Ε, αν και παίρνω ήδη αλλά για το δέρμα!!! 

Μπράβο που τα καταφέρνεις!! Κι εγώ προσπαθώ να τρώω υγιεινά αλλά είμαι και γλυκατζου!! Πως οργανώνεις το μαγείρεμα? Γιατί τα ψητά και στον ατμό θέλουν το χρόνο τους...όσο να πεις!

Να σου πω κάτι κάνω 5 γεύματα τη μέρα εκ των οποίων τα 2 είναι φρούτο.

Το πρωί θα φάω πχ γιαούρτι με βρώμη μέλι κ ξηρούς καρπούς η κ λίγο ταχίνι .πχ μια φέτα ψωμί ολικής με μια κουταλιά ταχίνι κ μια κομμένη μπανάνα η γάλα αμυγδάλου με βρώμη κ ξηρούς καρπούς η ομελέτα με ασπράδια κυρίως κ ψωμί με ψητό κοτόπουλο κ κασέρι όχι γαλοπούλες παριζες κλπ έχουν πολλά συντηρητικά κ ούτε τυρί με λιπαρά.παντα τυρί τύπου λογαδι η τρικαλινο.

Μετά δεκατιανο κ απογευματινό πάντα φρουτο συνήθως μπανανα μήλα ξινομξλα η ροδάκινα κλπ. 

Μεσημέρι τα βάζω στον ατμό μάγειρα έχω αγοράσει ατμομαγειρα .βάζεις από κάτω κρέας πάντα μοσχαρίσιο απαχο κιμά που τον φτιάχνω κιμά κ μπιφτέκια με βρώμη Μουσταρδα κ ντομάτα κ μπαχαρικά η κοτόπουλο φιλέτο το κόβω κομματάκια με μουστάρδα η ψάρι η φιλέτα αλλά ότι θέλω η μπακαλιάρο κ από πάνω βάζω τα λαχανικά ότι λαχανικά θέλω...βάζω κ όσπρια αλλά δεν τσιγαριζω τίποτα κ πάντα. Σαλάτα .

Να τρως κ καλαμάρι κ σολωμο έχει ωμεγα 3 κ καλά λιπαρά 

Βραδινό πάντα αυγά , γιαούρτι, τόνο σαλάτα κοτοσαλατα κλπ αλλά βάζω μέσα λάδι μπαλσαμινο μουστάρδα κλπ δεν τα τρώω σκέτα αλλά καταφέρνω κ τρώω υγιεινά.

Παίρνω φυλλικό οξύ σίδηρο βιταμίνη c k pregnacare βιταμίνη.

Πίνω πάντα καφέ ελληνικό κ ποτά όχι βαριά δηλαδή βότκες κλπ πίνω κανένα απερολ η κανένα κρασάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η iriana είπε:

Αυτό δεν το ήξερα για τη βιταμίνη Ε, αν και παίρνω ήδη αλλά για το δέρμα!!! 

Μπράβο που τα καταφέρνεις!! Κι εγώ προσπαθώ να τρώω υγιεινά αλλά είμαι και γλυκατζου!! Πως οργανώνεις το μαγείρεμα? Γιατί τα ψητά και στον ατμό θέλουν το χρόνο τους...όσο να πεις!

Επίσης μπορείς να τα βάλεις όλα σε ατμομαγειρα η ακόμη να πάρεις ένα ρομποτακι...όλα αυτά βάζεις καπακι έχουν χρονόμετρο.....εγώ τα βάζω κ φεύγω σκέψου...καλά το ρομποτακι ειδικά ψήνεις τα πάντα....αλλά με έχει βολεψειι γιατί κάνουμε διατροφή κ οι δύο δεν κάθομαι πάνω από αυτά τα βάζω κ φεύγωκ χωράει πολύ φαγητό κ μαγειρεύω κάθε δύο μέρες ...τα βάζω τάπερ κ έτοιμο...το μόνο που φτιάχνω σε κατσαρόλα είναι. Ρύζι η μακαρόνια για τον σύντροφό μου γιατί εγώ δεν τρώω....

Θα φάω λαχανικά κ σαλάτες ...

Άμα θες σου στέλνω καμία φωτό κ καμιά συνταγή...

Κ ομελέτες στο φούρνο μπορείς να κάνεις κ κέικ με βρώμη κ μπανάνα κ γιαούρτι κ μέλι όλα υγιεινά ..εγώ μόνο τέτοια φτιάχνω...κ εγώ είμαι γλυκατζου αυτά που τρώω είναι πολύ ταχίνι γαμωτο φυστικοβουτυρο κ από παγωτό τρώω με φρέσκο γάλα η κάνα φροζεν....

Λιπαρά μηδέν. Το αλκοόλ λίγο πρέπει να περιορισω....θα έλεγα τα πίνω τα απερολακια ειδικά τώρα καλοκαίρι 😂

Αλλά συνήθεια είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

@iriana @Froufro @Mimi26 Καλησπέρα ξεκίνησα κι εγώ φυλλικό πριν 1 μήνα,  να σας ρωτήσω κάτι ; Παίρνετε follidex ή felicine? Έχουν τεράστια διαφορά στην ποσότητα (follidex 400 mcg ενώ felicine 5 mg (5000mcg)  γι' αυτό προβληματιστηκα!

Εγώ παίρνω filicine  5mg... Είναι πολύ καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Μπράβο σου είσαι φουλ οργανωμένη!!!

το ρομποτακι που λες τι είναι??? Έχω ατμομαγειρα αλλά μου φαίνονται πολύ ανοστα..! και τα λαχανικά τύπου μπροκολο με πρήζουν.. 

Εσύ τι λαχανικά βάζεις στον ατμό?? Μοσχάρι μόνο σαν μπιφτεκια το μαγειρεύεις?? 

Πωπω θα σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για συνταγές κάθε φορά που είναι να μαγειρέψω χαχαχα! Είσαι πολύ μπροστά!

Ναι στείλε μου είμαι πολύ της διατροφής εγώ ...κ ο σύντροφός μου ευτυχώς... Να σου πω κάτι εγώ βάζω μέσα στο κιμά πιπερι ριγανη πάπρικα μουστάρδα ντομάτα βρώμη αλεσμένη κ τακαμω μπιφτέκια κ στον ατμό μου φαίνονται πολύ ζουμερα ούτε στεγνά είναι όπως στο ψήσιμο τίποτα άντε κ λίγο λάδι ...αλάτι δεν τρώω καν έχω ένα στο σπίτι ρίχνει κρυφά ο σύντροφός μου όταν τα κάνει εκείνος 😂

Επίσης το κοτόπουλο το περνάω απέξω με μπαχαρικά κλπ.

Από λαχανικά βάζω μελιτζάνα κολοκυθακια καρότα πεθαίνω για καρότα , βάζω κ πατάτα κ γλυκοπατάτα από όλα !

Κ μετά βάζω από πάνω ότι θέλω.

Κ μοσχάρι κομμάτια βάζω αλλά θέλει πααααααρα πολύ ώρα ! Δεν στο προτείνω .

Μπακαλιάρο βάζω ρόλο επίσης.

Το ρομποτακι googlare το να δεις. Έχει μέσα σχάρα, είναι ένα γυαλινο μεγάλο σκεύος που έχει καπάκι κ αυτό ψήνει....

Δεν είναι ατμός είναι ψήσιμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Μπράβο σου είσαι φουλ οργανωμένη!!!

το ρομποτακι που λες τι είναι??? Έχω ατμομαγειρα αλλά μου φαίνονται πολύ ανοστα..! και τα λαχανικά τύπου μπροκολο με πρήζουν.. 

Εσύ τι λαχανικά βάζεις στον ατμό?? Μοσχάρι μόνο σαν μπιφτεκια το μαγειρεύεις?? 

Πωπω θα σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για συνταγές κάθε φορά που είναι να μαγειρέψω χαχαχα! Είσαι πολύ μπροστά!

Εγώ ότι θες είμαι εδώ πάντως για συνταγές....μπορώ να σου πω ιδέες κ για σμουθις κ πρωινά κ κέικ κ μαφιν κ όλα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Υπομονή κορίτσι μου🙏 τι τραβαμεεεεε μετράμε τις μέρες σαν τους φαντάρους🤪 εγώ μετράω τις μέρες για να γυρισει ο σύντροφος από την δουλειά και να φανταστείς χθες εφυγε 😩 επίσης δεν ξερω και ποτέ θα αδιαθετησω λόγω απόξεση α και είμαι στην τσίτα ! Εύχομαι την μεγάλη Παρασκευή να μας πεις τα ευχαριστα κορίτσι μου❤️
    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...