Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβητης / Δεν παιρνω κιλα στην εγκυμοσυνη

Recommended Posts

κοριτσια ξεκινησα 58Kg στην εγκυμοσυνη κ το 1ο τριμηνο λογω εμετων πηγα 55kg. Τωρα στην 29 εβδομ. λογω διαβητη κάνω διατροφη στην οποία ειναι ολα  χαμηλων λιπαρων, γιαουρτια μαυρα ψωμια κ κρεας, με αποτελεσμα να ειμαι 61kg εδω κ ενα μηνα και να μην παχαινω. είχε καμια παρομοια εμπειρια;  ο γιατρος μου συνεχως μ λεει πως πρεπει να παχυνω, μα πως; αφου κανω 6 γευματα κ ειναι ολα διαιτης !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/7/2021 at 3:25 ΜΜ, ο/η lilaki15 είπε:

κοριτσια ξεκινησα 58Kg στην εγκυμοσυνη κ το 1ο τριμηνο λογω εμετων πηγα 55kg. Τωρα στην 29 εβδομ. λογω διαβητη κάνω διατροφη στην οποία ειναι ολα  χαμηλων λιπαρων, γιαουρτια μαυρα ψωμια κ κρεας, με αποτελεσμα να ειμαι 61kg εδω κ ενα μηνα και να μην παχαινω. είχε καμια παρομοια εμπειρια;  ο γιατρος μου συνεχως μ λεει πως πρεπει να παχυνω, μα πως; αφου κανω 6 γευματα κ ειναι ολα διαιτης !

Γεια σου κορίτσι μου!!!Η άποψη ότι ντε και καλά πρέπει να πάρεις κιλά στην εγκυμοσύνη είναι ξεπερασμένη Τουλάχιστον κατά τον δικό μου γιατρό!!!είμαι στον 9⁰ σε λίγες μέρες γεννάω...ξεκίνησα 55,5 κιλά,λόγω εμετών σαν κ εσένα έφτασα 52,5 κ τώρα,40 εβδομάδων είμαι 56,5. Το μωράκι είναι 2800.Ετρωγα μπορεί κ 8 -10 φορές την ημέρα αλλά πολύ υγιεινά,όλα ολικής,φρούτα λαχανικά,κόκκινο κρέας ,κοτόπουλο,τίποτα τηγανητό.Το βρεφακι είναι υγιέστατο, πήρε το βάρος που πρέπει κ εγώ δ ν χρειάστηκε να πάρω καν σίδηρο.συνεχισε την σωστή διατροφή σου .(Ουτε οιπλάτες μου πονανε,ούτε δυσανασχετω,ούτε πρηστηκα, ούτε τίποτα!)

Ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό χρειάζεται 70 Θέρμιδες καθημερινά  για να μεγαλώνει,όσο ένα βερικοκο! Συνεχισε την υγιεινη διατροφή κι όσα είναι να πάρεις θα πάρεις.Αν το μωρό αναπτύσσεται κ παίρνει βάρος δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας νομίζω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Προσθήκη...